O REFORMË, O “EULEX”?

July 3, 2016 13:16

O REFORMË, O “EULEX”?

 

Nga Andrea Stefani

 

Reforma në drejtësi tenton të kurojë sëmundjen kronike që e ka degraduar demokracinë shqiptare dhe shtetin e saj, të kurojë drejtësinë e kapur nga politika e korruptuar dhe e pandëshkuar dhe, nëpërmjet saj, edhe nga mafia. Pa çliruar drejtësinë nga kjo kapje korruptive e politikës, shqiptarët më kot presin të ketë shtet, të mos iu dhunohet e drejta e jetës, e punës, e pronës. Shqipëria do vazhdojë në aneminë kronike të shtetit pa shtet. Dhe reforma në drejtësi kundërshtohet rreptë nga klane të kalçifikuara politiko-mafioze pikërisht se tenton shkëputjen e drejtësisë nga thonjtë e tyre.

Propozimi i opozitës, edhe pse i paketuar dinakërisht me nenin 88 të opinionit të Venecias, synon pikërisht të konservojë vartësinë e drejtësisë nga politika. Sepse të thuash që pozita dhe opozita do kenë të drejtë të emërojnë secili njerëzit e vet në disa organe të larta të drejtësisë, nuk do të thotë aspak ta çlirosh drejtësinë nga kapja e politikës, por ta bësh atë më të balancuar mes palëve politike. Të krijosh detantën e kapjes politike në drejtësi.

Shqipërisë nuk i duhet fare kjo, por çlirimi i drejtësisë nga një politikë që e ka keqpërdorur atë edhe për qëllime politike, për të ndëshkuar kundërshtarë (rastet e Fatos Nanos, Aleksandër Frangajt, Martin Lekës) apo për të mbrojtur korrupsionin e vet nga drejtësia (raste si rruga Durrës-Kukës, “Gërdeci” apo 21 janari). Po të shikosh dhe jo të flesh me sy hapur, kupton se pikërisht politikanë të lidhur me këto skandale janë kundërshtarë të vendosur kundër reformës në drejtësi.

Nuk i përkas atyre personave që mendojnë se çdo gjykatës apo jurist shqiptar është i korruptuar. Por nuk mund të mos konstatoj se në këto 26 vjet, kapja politike dhe e korruptuar është ngritur në sistem në prokurori e gjyqësor. Kohët kanë treguar se pjesa e ndershme e gjyqësorit është mposhtur dhe nuk bën dot gjë.

Nisur nga kjo konsideratë, nja dy vjet më parë kam hedhur idenë e një misioni EULEX për të ringjallur drejtësinë në Shqipëri. Ndër ca zëra që e kundërshtuan ishin ato të sharlatanëve të patriotizmit. Pyesnin retorikisht: A nuk është bjerrje e dinjitetit për ne si shtet një gjë e tillë në një kohë që kemi marrë statusin e vendit kandidat? Për ta dinjiteti nuk prishej fare nga korrupsioni i lartë dhe pandëshkueshmëria. Sot po këta zëra janë kundër reformës dhe me qëndrimin e tyre, rrezikojnë që Shqipërisë t’i hiqet edhe statusi i kandidatit. Po kur kanë pyetur ndonjëherë për Shqipërinë? Por kur e kanë dashur ndonjëherë Europën?

Emërtimin EULEX e përdora jo për të thënë se edhe në Tiranë duhet të vijë një mision me po ato të meta që shfaq EULEX-i në Prishtinë. Më shumë doja të tregoja se situatave shumë të kalbëzuara, BE i është përgjigjur me ndërhyrje të tilla radikale.

Edhe sot e ruaj bindjen se Shqipërisë i duhet një ndërhyrje e tillë radikale. Por reformën në drejtësi të hartuar me një konsultim të ngushtë me ndërkombëtarët, e mbështes sepse pashë në të ca elemente të një “EULEX”-i, thelbësore për pavarësinë e gjyqësorit sikundër janë monitorimi i afërt nga ndërkombëtarët (europianë dhe amerikanë) i procesit të kontrollit të figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Kjo është minimumi që duhet bërë që drejtësia të fitojë pavarësinë nga politika e korruptuar e këtyre 26 viteve, nga ata që kanë bërë vila, pallate, biznese me milionat e vjedhura shqiptarëve të varfër një pjesë e të cilëve vazhdon t’i mbështesë edhe kundër reformës në drejtësi që në fakt, do të qe shpëtimi i shqiptarëve nga mizerja që sjell korrupsioni. Mbështesin politikanë të korruptuar kundër interesave të tyre.

Dhe shikoni, po ata që kundërshtonin misione si EULEX nën gjoja shqetësimin “patriotik” të humbjes së sovranitetit, sot kundërshtojnë reformën në drejtësi edhe pse ajo nuk e cënon fare sovranitetin. Përse? Se me sovranitet ata kuptojnë që të vjedhin qindra milionë në tendera publikë (rruga Durrës-Kukës), të vrasin protestues në 21 janar, të vrasin edhe në Gërdec dhe të mos i preket as qimja e flokut. Ata duan të mbeten sovranë, të paprekshëm, në raport me drejtësinë. Ky është “sovraniteti” që duan. Prandaj dhe maskohen me nenin 88 të Venecias që, në të vërtetë, thotë krejt tjetër gjë nga ajo që ata pretendojnë.  Është njësoj sikur me faqen e nenit 88 të mbështjellësh një copë sapun dhe të thuash që është djathë. Këto dhelpra të vjetra të politikës së korruptuar shpresojnë që shqiptarë dhe ndërkombëtarë ta hanë sapunin për djathë. Si korbi.

July 3, 2016 13:16
Komento

16 Komente

 1. A.GRAMSH July 3, 13:29

  I ‘KRISHTERI’ STEFANAQI,
  Eshte fatkeqesi kur ‘qenja njerezore’ qe ndryshon nga kafsha nuk njeh vehten!
  Ti me hartimet qe ben ne kete te perditeshme ngelesh nje ‘makine moderne po e montuar seprapthi’ ose shqip po ti referohesh shprehjes popullore:’DEMI KAPET NGA BRIRET’,Ti ngaterrpn BRIRET me KOQET!
  Edhe thua si tere shqipetaret qe drejtesija eshte kapor nga ‘politika’ dhe reformen e kerkon nga kjo ‘politike’!?

  Reply to this comment
 2. ab July 3, 13:30

  E kam parë dhe e shoh me shumë vënd idenë e zotit Stefani.Përse të mos kemi një prani ndërkombëtare(EULEX) edhe në drejtësi kur kemi prani të tyre në polici ushtri etj!

  Reply to this comment
  • Tomi July 3, 18:18

   Edhe une Beshtes Stefanin :
   Eulex – ne drejtesi .
   Nato .- ne Ushtri
   FMI -e BCE – Te marrin Banken tone Kombetare .
   Doganat Me Koncesion ,
   Minierat – Nafta , Uji dhe Ajri te Privatizohen
   Parlamenti ka 26 Vjete qe Voton
   ”’ Na ka thene Europi ””
   Gazetaret Kendojne sipas Interesave .

   Nuk kuptoje , se pse Na duhet Krieministri ?
   Per te denuar Fukarenjte ?
   Kur shqiperia eshte Privatizuar ,
   Perse na duhet qeveria ?
   ç’ti themi Stefanit ?
   Stefani kujton se Gamori çalon nga Veshet .
   Ketu ne shqiperi eshte Bir selman i nenes kete te qaje me pare ?
   O stefannnnnnnnnn ,
   Popullit vetem shpirti i ka ngelur ,
   e Ti thua se po ti bejme Buzet me te Kuq
   Do dukemi me te Bukur .

   Reply to this comment
 3. dipllomatic invazion of Albania continue July 3, 15:10

  zoti Andrea

  KEQARDHJE PER JU PER BEDRI ISLAMIN,VIKTOR MALAJN & ARDIAN THANON

  KA IKUR KOHA E ARTIKUJVE ,EDITORIALVE DHE KOMENTEVE.

  NE FAKT SOVRANITETI I SHQIPERISE KA HUMBUR FIX NE SHKURT 1992 KUR AMBASADORI RAYERSON MORI PJESE NE FUSHATE ELEKTORALE QE NUK NDODH AS NE REPUBLIKAT E MADAGASKARIT APO KARIBATIT NE PAQSOR.

  MUND TE RRJESHTOJ QINDRA FAKTE TE GABIMEVE TE DIPPLOMATEVE TE HUAJ QE VERTETEOJNE SE SHQIPERIA ESHTE ME POSHTE NIVELIT TE VILAJETEVE TE KOHES OSMANE.

  SHKURT SOT NUK DUHET KJO REFORME E DREQESISE POR LARGIMIN DHE BURGOSJEN E DREQIT BERISHE.

  KA BESIM 101% QE REFORMA E DREJTESISE ESHTE PER

  RRUAJTJEN E LESHIT TE BERISHES:

  NUK KA NEVOJE PER REFORME PER KETO KRIMET ME POSHTE PASI LIGJET JANE POR NUK ZBATOHEN JO SE NUK KA NJERZ TE AFTE

  POR SE SHQIPERIA ESHTE E PUSHTUAR NGA NAZIBERISHIZMI

  DHE TE GJITHA PUSHTET I KA KRYKRIMINELI BERISHE EDHE PSE RAMES I DHANE CELSAT E KASHTES NE 23 QERSHOR DHE PO I FUSIN MINAT ME KETE REFORME LESHI

  ………………………………………………………………..

  Fifty two Shades of Berisha Grey is criminal erotic romance novel by Berish & sons

  1.Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. ,Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta,, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

  2. prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, realizon një përgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha në zyrën e Jozefina Topallit. Biseda e përgjuar mes tyre bëri xhiron e mediave, ndërkohë që ky ishte sinjali i parë i përgjimeve brenda qeverisë së PD.

  3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishës, Dritan Berisha, i punësuar në ministrinë e brendshme shkakton një incident me armë zjarri përpara hotel ,Dajtit, në qendër të Tiranës në qershor të vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndërhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishës emërohet në sektorin e kurrikulave në Akademinë e Rendit vetëm një vit më vonë.

  5. Nëntor 2006. Berisha shpërblen 250 mijë euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje të fshehtë me forumin e Crans Montanës dhe në marrëveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, është miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kërkoi që termat e kontratës të mos publikohen. Kësti i parë i parave u dha me nënshkrimin e marrëveshjes.

  6. Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe ,??fshesës Berisha,??, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padretësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.

  7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës ,Alpine, Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës ,55, Ndërkohë që menaxherja e ,Alpine, ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.

  8. 28 shkurt 2007. Për shkak të deklaratave politike, Qeveria humb betejën me Turqinë në ekstradimin e Aldo Bares, kapobandës së Bandës së Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatës së lartë prova politike, një spot elektoral të PD. Që atëherë e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumë të kërkuar, nuk është kryer.

  9. 25 prill 2007. Vetëm pak ditë para vizitës së presidentit të SHBA në Shqipëri, George Ë.Bush, pas një sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorëheqjen nga detyra ministri i jashtëm Besnik Mustafaj. Mes tyre është zhvilluar një sherr në zyrë.

  10. Maj 2007: Qeveria ndërmerr nismën për miratimin e ligjit ,për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë, ose atë që u konsiderua si ,??Ligji i gjobave, Sipas projektit, parashikohej vënia e gjobave nga tatimet në masën 15% edhe pse nuk kishte për këtë një vendim gjykate. Ligjin e kundërshtoi biznesi dhe opozita dhe përfundoi në gjykatë kushtetuese.

  11. Qershor 2007: Del skandali i shkollës ,??Omiros, në Korçë. Ministria e Arsimit që miraton kurrikulat e shkollës miratoi edhe një tekst historie në këtë shkollë greke në Korçë, duke deformuar historinë e Shqipërisë. Çështja hapi debate të shumta në parlament, opozita kërkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

  12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos një gjobë marramendëse ndaj televizionit Top Channel. Bëhet fjalë për gjobën 13 milionë euro, nën arsyetimin evazion fiskal. Një rast i paprecedent në vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjëherë ndërkohë që është ende e vlefshme. Vetëm dy vite më vonë, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionë lekë, televizionin NEËS 24, vetëm sepse transmetoi një spot televiziv të grupimit G99

  13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierë me armë të nisura nga Shqipëria në drejtim të Armenisë. Tregtia e armëve shkaktoi një superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjëherë i dërgoi letër konferencës islamike për penalizmin e Tiranës zyrtare. Armenia në këtë kohë ishte në konflikt të hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipërisë si një akt kundër Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndërmarrja Meico.

  14. 29 gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.

  15. 8 shtator 2007: Mungesë totale rendi në Gjirokastër. 100 lazaratas fusin në komisariat të gjithë policët. Djegin edhe godinën e komisariatit. Shkak u bë vrasja nga forcat renea të të kërkuarit Sabri shurdhi.

  16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve të Tiranës Flamur Mallkuçi së bashku me 4 inspektorë të tjerë. U vinte gjoba bizneseve.

  17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugëve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugëve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarë të tjerë të administratës shtetërore. Kërkonin ryshfet për fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janë jashtë dyerve të burgut të gjithë të akuzuarit për ryshfet gjatë kësaj kohe.

  18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishës me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijë dollarësh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare një ditore dhe kërkoi që kontrata të ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet për Tom Ridge. Në qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtësisë në SHBA të bënte publike këtë kontratë.

  19. 9 tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Këtë periudhë, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nën akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë cuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardë euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndërkohë që ministri Basha është pa imunitet dhe çështja e korrupsionit ka mbërritur deri në gjykatën e Lartë. Qeveria, asnjëherë nuk bëri publik projektin dhe kontratën me firmën ,Bechtel Enka,. Ende sot, nuk ka një faturë të qartë financiare.

  20. 1 nëntor 2007: Lulzim Basha, ministër i jashtëm kërkon ndryshimin e mandatit të OSBE: Nga ndërhyrja të kalojë tek ekspertiza. Kërkesa u bë gjatë konferencës së ambasadorëve në Tiranë. Debati rikthehet sërish në gusht 2008. OSBE i con letër Lulzim Bashës: duam të qëndrojmë, s,??duam të ndryshojmë mandatin

  21. 6 nëntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku në dorën e Bamir Topit. Dëshira e fundit e Sollakut: ,Zoti e shpëtoftë Shqipërinë, Shkarkimi u bë me anë të votimit me 77 vota pro, 36 kundër dhe 3 abstenime, të raportit të komisionit hetimor të hartuar nga përfaqësuesit e maxhorancës, që kërkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve të rënda ligjore gjatë ushtrimit të këtij funksioni. Ndërkohë që me ardhjen e qeverisjes së PD, Sollaku dhe bashkëshortja e tij u gjendën nën hetim permanent dhe nën presionin e maxhorancës.

  22. 14 nëntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vëllain e ish ministrit të drejtësisë Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte për një tender te drejtoria e burgjeve. Vetëm një ditë më vonë, në 15 nëntor, jep dorëheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishën se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

  23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional për korrupsionin në 66 vende. Sipas raportit më problematike paraqitet Shëndetësia dhe gjyqësori, Rreth 80 % e shqiptarëve nuk besojnë tek qeveria.

  24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e ,??Argita Berishës,??, vajzës së kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombëtar ndërkohë që vajza e kryeministrit vërtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit të saj tregtar. Pas presionit të medias, Argita Berisha bën ndryshimin e deklarimeve në Qendrën kombëtare të regjistrimit të Bizneseve: në datën 4 shkurt 2008 figuronte si ,??shërbim konsulence dhe avokatie,??, ndërsa në 8 shkurt u shndërrua në aktivitet të përgjithshëm.

  25. 15 mars 2008: Shpërthen Gërdeci, skandali më i madh korruptiv në Administratën Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunën nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë.
  Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorrën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha. Vetëm 38 minuta pas shpërthimit të Gërdecit, Mediu flet në telefon me djalin e kryeministrit. Ndërkohë që tre ditë pas tragjedisë, Shkëlzeni takohet me mediun në zyrën e këtij të fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramën dhe pak minuta para se të arrestohej Ylli Pinari. I përfshirë në këtë aferë rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisë amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, i cili kishte bërë pronare vajzën e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit në firmën ,??Trans Digging,??, e cila ndërtoi fabrikën e Gërdecit. U përfshi edhe ish ministri Aldo Bumçi, i cili vendimin e qeverisë që i hapi rrugën Gërdecit ia besoi Shkëlzen Berishës. Denoncuesi kryesor i gjithë kësaj afere u bë ish biznesmeni Kosta Trebicka.

  26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neë York Times, për armë të skaduara nga Shqipëria drejt Afganistanit. MEICO e përfshirë në trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratë nga Pentagoni për të pajisur me armë ushtrinë afgane, nëpërmjet një prej njerëzve të listës së zezë së SHBA, Henry Tomei, nëpërmjet firmës Evdin. Në pazarin e shitjes së fishekëve u përfshi edhe djali i kryeministrit, pas një bisede të regjistruar mes Kosta Trebickës dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se në këtë aferë ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si një letër higjenike, ndërkohë që gazetari amerikan në një intervistë në Gazeta Shqiptare tregoi për presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi të për marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa ,??Made in China,??.

  27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi për Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

  28. 8 prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisë me firmën holandeze, ku CNN merrte 90 mijë euro ndërsa studioja grafike merrte 210 mijë euro për 90 sekonda e 6 ditë xhirime. Ndërkohë që ofertat e CNN të vitit 2006 kishin qenë shumë herë më të lira.

  29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

  30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrëzon kandidaturat e Bamir Topit për anëtar të Gjykatës së Lartë. Rrëzimi i këtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të komunitetit ndërkombëtar, SHBA, OSBE, dhe Këshilli i Evropës kundër praktikave të ndërhyrjes së qeverisë në institucionet e pavarura.

  31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve për pazare në zonën e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarë të hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degës së PD në Vlorë. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Në 2005 kandidoi për deputet në Vlorë pas humbjes u emërua të zyra e Kthimit të Pronave.

  33. 1 gusht 2008: Qeveria përgatit ligjin për prokurorinë. Shkakton reagime të forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione të forta për të vënë nën kontroll prokurorinë. Flet edhe Berisha: Shqetësimet e SHBA për ligjin për prokurorinë, një trillim

  34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret në Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit që ujiten me autobote shtetërore. Qeveria dhe policia nuk pranojnë dot dështimin në luftën kundër kultivimit të kanabis sativa.

  35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramë kokainë në makinën e ambasadorit shqiptar në itali. Skadali në Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushëriri i parë i Rahman Selmanllarit, shokut të ngushtë të Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit.

  36. 13 shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.

  37. 5 tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit të jashtëm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions. Prokurorët ndalohen për herë të parë të pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia për t,??u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramën: Eshtë prokurore e diktaturës. Pasuritë e Fazlliçit po i bllokon mafia.

  38. 1 shtator 2008: Një tjetër skandal në fushën e bujqësisë. Shfaqet për herë të parë misri pa kokrra. Sabotohen të gjithë fermerët shqiptarë. Farën e misit pa kokrra e solli në Shqipëri Fiqiri Ismaili, që është njëkohësisht edhe kryetar i Bashkisë së Vorës, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas më shumë se një jave ankese nga të gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithë fermerëve. Ndërkohë, dështimi i prodhimit të misrit në Shqipëri, favorizoi Serbinë.

  39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njëjta dyshe komandon financat e shtetit, por këtë herë, është FMN-ja që kërkon të qëndrojë, ndërkohë që Tirana zyrtare nuk duket se synon të rinovojë marrëveshjet e saj me këtë institucion financiar ndërkombëtar. Të pyetur lidhur me të ardhmen e lidhjeve të ngushta FMN-Shqipëri, që zyrtarisht përfundojnë në janar të vitit të ardhshëm, përfaqësuesit e të dy palëve dje kanë dhënë përgjigje të kundërta. Sipas Gerëin Bell, shumë vende të botës e kanë kërkuar zgjatjen e mandatit të misionit të FMN-së, sidomos në periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatë, duke thënë se qeveria shqiptare ka përballuar deri tani situata shumë më të vështira sesa një vit elektoral. ,??Është një çështje, që ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet për të administruar në favor të ekonomisë së vendit situata shumë më komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kësaj qeverisjeje, për fat të keq, qëlloi me zhvillime jo fort të favorshme në tregun rajonal dhe botëror. Por, menaxhimi i këtyre situatave ka dëshmuar kapacitete të mjaftueshme të institucioneve të shtetit shqiptar, midis të cilave edhe qeverisë, për t,??u përballur me sukses me këto zhvillime. Nëse do të ketë zhvillime të tjera, ne do të jemi të hapur për çdolloj diskutimi,??, ,?? tha kreu i Financave.

  40. 26 tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit ,??Për territorin,??. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.

  41. 16 dhjetor 2008: Ligji i ,??Spiunëve,??, berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. ,??ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera,?? deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte cështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazllic e Durrës-Kukës. Rifillon presioni i SHBA: ,??Dosjet,?? një ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundër ligjit për ,??dosjet,??: shkelet kushtetuta

  42. 29 janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e ,??Plazhit të Gjeneralëve,??. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

  43. Shkurt 2009: Shpërthen skandali i ,??Jalës,??, i implikuar dhëndërri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi. Bëhet fjalë për prishjen e shtëpive të banorëve në Jalë nën argumentin se do të zbatohej një projekt i Bankës Botërore. Por BB sapo mori ankesat e banorëve nisi një panel inspektimi në terren për të parë të gjitha shkeljet, dhe nxorri me përgjegjësi një pjesë të zyrtarëve të vet lokalë dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit të menaxhimit të bregdetit të Jugut, dhëndërrin e kryeministrit. Çështja hapi debate të forta në Parlament.

  45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për ,??sheltin detar,?? që u konsiderua si skandali i radhës. Marrëveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndërkohë që kjo ishte arritja e vetme e këtij takimi. Sipas kordinatave të reja të vendosura mes Shqipërisë dhe Greqisë, qeveria shqiptare i fali Greqisë rreth 225 kilometra katrorë det. Baraslargësia e pikave nuk është ruajtur, ndërkohë që për kordinatën 150, fundore, kanë pretendime dhe italianët. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit të ushtruar nga media dhe një pjesë e politikës, nuk kaloi në legjislaturën e kaluar parlamentare.

  46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndërhyrë në institucionet shtetërore për miratimin e lejes së ndërtimit të një parku energjetik në tokat që kishte blerë pak kohë më parë miku i familjes, Damir Fazlliç. Në e-mailet konfidenciale të Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar për shitjen e tokave të Damir Fazlliç është diskutuar edhe ndërhyrja e saj në disa institucione. Madje ka qenë vetë vajza e kryeministrit ajo që ka premtuar të ndërhyjë në Koorporatën Energjetike Shqiptare për të marrë lejen prej saj. Më pas janë marrë edhe lejet nga Ministria e Energjetikës, Këshilli i Ministrave dhe së fundmi, KRT-ja e Durrësit. Të gjitha këto institucione kanë varësi direkt ose lidhje të afërta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon që është një avokate që nuk ka lidhje me punën e të atit, të gjitha këto vendime janë në shkelje të hapur dhe në konflikt me detyrën e të atit. Madje për të rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kërkonte 800 euro.

  47. Në një kabllogram që ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit flet për një sondazh të USAID, i cili demaskon demagogjinë e qeverisë për luftën kundër korrupsionit. Sipas sondazhit të USAID, 92 % të shqiptarëve mendonin se korrupsionin ka mbërthyer zyrtarët e lartë të shtetit. Në kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentë të mazhorancës e përshëndetën sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi të dhënat binin në kundërshtim me rezultatet që kishte propaganduar ai. Një tjetër kabllogram i bujshëm që daton në muajin janar të vitit 2009, kur dhe kryeministri përgatiste strategjinë e re elektorale, flet për korrupsionin në qeveri. Në kabllogram thuhet se Berisha dështoi plotësisht në luftën kundër korrupsionit. Sipas Uidhers në vitin 2009 shqiptarët mendonin se kishte më shumë korrupsion sesa në 2005, kur u larguan socialistët. ,Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005 me kartën e luftës kundër korrupsionit. Bëri ca gjëra të mira në fillim, sidomos në implementim ligjesh, por më vonë dështoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarët është i lartë në krahasim me katër vite më parë. Ata mendojnë se ka më shumë korrupsion nga 2005. Ndërkohë që implikimet e ish-ministrit të Transporteve dhe Punëve Publike, Lulzim Basha në abuzime të pushtetit, por dhe akuza nga drejtësia kanë ndikuar së tepërmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashës me vajzën e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errët Damir Fazlliç, nuk e kanë ndihmuar kryeministrin në këtë çështje,??, thuhet në kabllogram.

  48. Disa ditë më parë u zbardh skandali i djalit të kryeministrit. Kabllogrami i datës 20 qershor 2008 përcjell detaje të rëndësishme për tragjedinë e Gërdecit, të cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas një takimi që ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas këtij kabllogrami shefi i Ushtrisë, Luan Hoxha kërkoi të takohej me ambasadorin për të folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkëpunimit me Prokurorinë e Përgjithshme përfshi pikëpamjet dhe faktet rreth Gërdecit. Në këtë takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit të tij, për atë që ndodhi më 15 mars 2008. ,Gjatë gjysmës së projektit në dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhëruar nga Mediu pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas sipas Luan Hoxhës, u konfirmua si Shkëlzen Berisha djali i kryeministrit thuhet në kabllogram.

  49. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit në nëntor të vitit 2008, flet për një skemë korruptive të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes me misionet paqeruajtëse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi është i përfshirë në një skemë të mirëfilltë korruptive në ushtrinë shqiptare. Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, është akuzuar nga një grup oficerësh të ushtrisë shqiptare se merrte ryshfet për të emëruar ushtarakët në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane në kabllogram thotë se pagesa e ryshfetit që një ushtarak duhet të paguajë për të shkuar në Irak është 7 mijë dollarë. ,Sipas llogarive jozyrtare, komandantët e lartë të ushtrisë kërkojë një ryshfet deri në 7,000 dollarë nga një ushtar për ta emëruar në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak,, thuhet në kabllogram.

  50. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botën e krimit. ,Sipas një burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtëm, Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lehtësimin e lirimit nga burgu të kriminelëve të njohur në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familjet kriminale. Të afërm të kriminelit premtuan të ,organizojnë, njerëzit e tyre në Elbasan në mbështetje të Bashës. Krimineli u lirua më 29 qershor, ditën pas zgjedhjeve, thekson Uidhers

  51.Masakra e 21 janarit 2011 qe nuk ka nevoje per koment pasi zoti Arvizu u thote dy krimineleve pa u thare gjaku ne boulevard..Burre shteti dhe yll ne ngjitje

  52.Grabitja e bashkise Tiranes me menge perveshurin Arvizu ku te gjithe prisnin te ndihmonte Ramen por ai u be me krimineli Lul

  KA ARDHUR KOHA PER CLIRIMIN E SHQIPERISE NGA NAZI BERISHIZMI DHE JO NGA KETO KINKALERINAT E XHAMBASADOREVE

  Reply to this comment
 4. niki July 3, 15:49

  E PERSERIS EDHE NJE HERE GRAMSHI I MESIPERM ESHTE NJE NGA TE KORRUPTUARIT QE KERKON TA MBAJ GJENDJEN E SHOQERISE SHQIPETARE SIC ESHTE. KA ZGJEDHUR PSEUDONIM TE GABUAR.

  Reply to this comment
  • prangat ose plumbi per monstren e viqidolit July 3, 16:36

   o niki i baces salesh berishaj ?

   Cdo lloj reforme pa u prangos perbindeshi Berishe eshte tallje makabre per ate popull.

   Fred Abrahams e thote troc ne librin e tij te fundit qe ;Amerika e pruri ne pushtet dalllin Berishe dhe eshte fajtore qe e toleroi dhe po e tolerone edhe pse ka bere krime Satanike

   Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

   lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

   Ka ardhur koha te pyesim

   A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

   SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

   ……………….SALIGATE……
   per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

   WATERGATE APO IRANGATE…

   sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

   PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

   VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

   KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

   sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
   KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
   Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
   Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
   Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

   Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
   CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
   1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

   2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

   3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

   4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

   5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

   6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

   7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

   8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

   9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

   10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

   11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

   12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

   13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

   14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

   15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
   Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

   KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
   FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
   Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

   Me sakte:
   Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
   E thene ndryshe
   Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
   ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
   ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
   ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA..QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…GHOST OF VIQIDOL

   prangat ose plumbi per monstren e viqidolit se keto reforma do ngelin ne kuadrin e Kinezerirave te nenit 88 ku Luja me Lulin po bejne “betejen e ashper gazmore” qe do jete me ‘Dirty job” qe nga 2 prilli 1991

   Reply to this comment
 5. xheJ eN Bi July 3, 15:59

  A.GRAMSH ….
  Injoranti nuk ka brire . Edhe qe nuk te shikojme ne se ke brire ose jo ,dallohesh qe hyn ne grupin e injoranteve nga menyra e te shkruarit .

  Reply to this comment
 6. deshmitar July 3, 17:15

  Reforme , ” Eulex ” jane nje model. Ai i 25 viteve nga 1991. Diktim politik nga dyshja ambasador amerikan+ambasador i BE. Kryeministri i radhes qe ben te bindurin dhe opozitar qe ben te pa bindurin. Keta nderrojne rol sipas rastit. Bashke me Stefanet e tyre qe i mbajne iso. Kur jane ne pushtet beniaminet e tyre jane dakort me servilizem ndaj ambasadoreve. Ker bien nga pushteti beniaminet e tyre, i kujtohet sovraniteti.
  Per kete arsye shumica e popullit nuk i beson fare as politikes kurve ketu, e as bythqireve nderkombetare qe kurverojne me ta me perralla reformash pa fund.

  Reply to this comment
 7. Kariz Matik July 3, 17:46

  Ka plot tre vite qe kollovaret poli-mediate i jane qepur nga pas kuckes “drejtesi”, me synim gjoja shpetimin, riedukimin, dhe nxjerrjen e saj nga bunkartet e ndotura te kurverise.

  Sistemi i kalbur i (pa)drejtesise nuk ka se si te ndrryshoje me themel, nese edhe sot pas angazhimit serioz te nderkombetareve, shumica e qytetareve tane te interesuar nuk e kane akoma te qarte, se c’eshte bere deri tani me te ashtuquajturen reforme, se cfare ndryshimesh te rendesishme parashikon reforma, se do te aprovohet apo jo reforma, dhe se cfare pritet te ndodhe konkretisht pas reformes kur theksi bie tek ndeshkimi i pushtetareve te lidhur me krimin?

  Kur flitet per reformim drejtesie, para se gjithash i duhet dhene pergjigje pyetjes, se ne c’nivel eshte treguesi i besueshmerise tek drejtesia prej qytetareve.

  Nese ky nivel eshte minimal apo perafersisht zero, ashtu sic tregojne dhe statistikat, atehere ketu nuk mund te behet fjale aspak per drejtesi reale, por per padrejtesi te vulosur “nga lart” me stampe.

  Te proklamosh me te madhe reformimin e nje drejtesie inekzistente, ashtu sic po ndodh kohet e fundit me te vetequajturit reformatore, eshte njelloj sikur t’ja hypesh gamorit se prapthi dhe te ulerasesh si idiot xhia-kalo.

  Pikesepari shkelja e kushtetutes se nje vendi dhe mosndeshkimi i dhunuesve te saj eshte indicje e forte e degjenerimit te drejtesise. Pikesedyti, nese kunder dhunuesve te kushtetutes nuk guxohet te ndermerret hapi i pare dhe me minimal qe eshte paditja e dhunuesve ne gjykate, ketu nuk mund te behet fjale per degjenerim, por per mosfunksionim te sistemit te drejtesise. Dhe e treta eshte, se nese dhunuesve te kushtetutes, pas ketyre absurditeteve u lejohet bile, qe te gulcasin nga foltorja e salles se parlamentit duke dhene kushtrime per rrezimin me mjete jo demokratike te nje qeverie legjitime e te zgjedhur me vote te lire nga populli, atehere ne kete rast mund te thuhet, se e ashtuquajtura drejtesi ose ka munguar fare, ose eshte shkaterruar totalisht duke u kthyer ne padrejtesi.

  Padrejtesia nuk ka pse te reformohet!”. Ajo duhet te shkulet nga rrenjet, ne menyre qe vendin e saj ta zere drejtesia e munguar.

  Dhe shqiptaret njehere do ta shkulin padrejtesine! Qofte me mencuri e urtesi, e qofte me metoda eulexo-radikale. Mjere ai tutkun qe do t’i bjere per risk te ndeshkohet prej kesaj se dytes…

  Reply to this comment
 8. shpatar July 3, 17:55

  A.Stefani ka te drejte .Nuk jane pak 26 vjete te kuptohet se shqiptaret nuk bejne dote shtet.Demokracia shqiptare eshte tmerr per popullin e lluks per ata qe komandojne .Ne keto rrethana cdo propozim, per ti hequr ose per tu vene nenbikqyrje Shtetin Shqiptare nga nje force e jashtme, eshte i llogjikshem .
  Kjo ka nje problem juridik per tu realizuar .Nuk mund te ndodhi pa nje precedent te permasave kombetare. Psh si ai i 97 ose i ngjashem me te .Kjo kushtezohet edhe nga qendrimi i Aleatve tane .Ne se e kane kuptuar mund ta riparojne pa nxitur revolta popullore. Ne se u pelqen keshtu, sic po hiqemi zvarre, do te presim nje monent tjeter kur rrezikohen interesat e tyre.
  Nuk eshte vetem Drejtesia qe ka nevoje per operacijon. Radikalizmi duhet te futet thelle ne cdo qelize te jetes shoqerore shqiptare per te kaperxyer gjithe menxyrat qe kane lulezuar deri me sot .Nuk ka ilacshpetimi pa permbysje te thella qe te rrezojne kollonat e vendosura deri me sot .Kete, politika e socme si e Djathte dhe e Majte,nuk e bejne dote. Shembullin e kemi te qarte. Votat e 21 Qershorit te 2013 edhe pse ishin si nje Cunam ,nuk sollen asnje ndryshim ne konceptin demokratike te funksjonimit te shtetit.Bile pame e shikojme nje pamundesi per te vepruar e ndeshkuar te njejtat cfaqje kancerroze te meparshme .
  Rama ,thot Saliu do qe te kapi shtetin me ane te Drejtesise ,ne nje kohe qe Rama ka kapur vetem karriket pa vlera.Saliu dhe banda e tij kane bere dhe bejne si duan .Frika kuptohet nuk qendron tek Rama.Per Ramen Saliu eshte i pavdekshem. Frika fshihet tek burrat qe u dhimbset kombi.Nje Drejtesi qe nuk trembet nga politika e Liderve i nxjer zbuluar te gjithe te inkriminuarit para ligjit . Saliu deri me sot pikerishte kete arme ka qe trubullon cdo qelize e con uje atje ku ai do .Rastet, qe permend komentuesi Dipllomatik, tregojne pikerishte pafytyrsine koorruptive te Drejtesise Shqiptare .Ato jane shtrire kudo dhe infeksjoni eshte mbare shqiptare .Nderhyrja ne koncept drejtues qe propozon Stefani eshte mese e domozdoshme per shqiptaret .
  Sic jam shprehur, ne disa komente, per kete kancer, qe po mbijeton gjate ,pervec presjonit te Aleatve ,qe nuk po jep rezultat ,rrevoltat popullore do te ishin ilaci qe do ti sheronte me shpejte vrimat e zeza ne shtetin shqiptare demokratik. Ketu caljne te gjitha institucjonet juridike,administrative e te pavarura, qe popullin deri me sot e kane si mash per te marr ose hequr votat gjate fushatave elektorale .
  Vetem Saliu bertet per revolucjon popullor ,se e di qe nuk ngrihen me urdherin e tij .Pa ta provojne forca te tjera qofshin edhe Aleatet do te shohim se si do shkojne punet.

  Reply to this comment
 9. RE FORMA E LULE SHIT July 3, 18:50

  Nuk dua te ofendoj njeri ne shqiperi por kjo reforme i ka marre rruget e .utit.

  Shikoni me kujdes; u bene tete muaj qe ndegjojme PORDHE AMBASADORESH.

  ne shkurt te ketij GOVERNORI I PALIGJSHEM DONALD LU DEKLAROI SE nese parlamenti nuk voton ne mars 2016 reformen atehere DO BEJ NAMIN….dhe nuk kaloi nje jave dhe ai shkoi te Shqupistet si shkon nje USHTAR TE EPRORET E TIJ

  PSE U KATANDIS AMBASADORI I SHTETIT ME TE FUQISHEM NE KETE NIVEL BAJAT.

  ESHTE BERISHA “SUPERMEN” QE PO JA BEN TETE ME DY AMERIKES…APO DIPLLOMATET E HUAJ PO BEJNE NJE PUNE TE PISTE ????

  Ne shqiperi ka vetem Aksiome:
  Denimi i Sali Serbit i cili eshte krimineli dhe tardheatri me i madh per te gjitha kohrat ky PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina e Donald Lu Bashes me kete Ass – in e ML & PPSH

  Reply to this comment
 10. Illo July 3, 19:48

  Andrea Stefani eshte aktualisht nje nga analistet e pakte te situates politike shqiptare . Saliut , vec drejtesise nuk I eshte dasshur asgje . Te tjerat I ka komanduar dhe I komandon vete , qe nga sh . Informativ , Presidenti KLD ja . Disa e marrin me qesendi , kur thone : Pse dhe tani fain e ka Saliu ? Eshte gabim te mendohet ndryshe . Sa te jete gjalle Saliu , gjithcka negative ne Shqiperi dhe Kosove , ai e menazhon . Shkurt : Nuk ka fenomen ne Shqiperi dhe ne Ballkan , pa doren kriminale te Saliut . Ai eshte spiun me dimension nderkombetar , qe fijet I ka ne Shqiperi . U besoj pa reserve te tera gjerave , qe dekllaron Izet Haxhija . Jane pak . Izeti nuk I di dhe nuk ka si I precepton te tera . Sali Berisha ka vlera nderkombetare si spiun dhe sabotator , por dhe si meme e rekurtimit te spiunve . Shifni ata , qe mba afer . I. Foto

  Reply to this comment
 11. MeteH July 3, 20:31

  A.Stefani ka te drejt,pasi ai dhe kushdo analist asnjians,kopetent si ai e din se Saliu nuk terhiqet nga ajo qe thot ne fillim.Pra,reforma nuk kalon pa konsensusin e SB,jo Rama,SHBA,BE,por dhe ZOTI MADH te ngjallej e ti bente thirrje,ai nuk terhiqet nga istikami.Athere cila eshte rruga?-Ose neni 88 i SB,Ose deshtimi i saj,ose EULEXI,rruge tjeter nuk ka.SB eshte ne gjendje te bej KAMIKAZIN per kedo qe banon ne kete vend dhe jo me per deputetet e PD qe do te ndalohen te shkojne ne kuvend ne 21 korrik.Dhe kur shef qe SB del kunder SHBA,BE,do te thot se ky njeri-kafshe e kerkon vdekjen ndersy e nuk ka frik askend,pra edhe vdekjen.SB po behet tmerr jo vetem i shqiptareve,por dhe i nd/kombetareve dhe,per çudi ka mjaft simpatizant qe e mbeshtesin.Pse? SB ka 25 vjet qe pasurin e ketij vendi e ka zaptuar vet dhe me militantet e PD nepermjet drejtesise te emruar prej tij qe me kursin e plepave dhe tashme eshte bere njesh me ta per JETE-A VDEKJE.Ndaj A.STEFANIT i jap te drejt 100%.E.L

  Reply to this comment
 12. MIKU July 3, 23:11

  SA TE LEH BALUA NE KETE SOKAK ,
  ERA MUT DO BJERE KY PRAG.
  SA TE KEMI ABASADEN KINEZE NE RRUGEN E ELBASANIT,
  S’KA BIR KURVE TE DENOJE KRIMINELIN DHE HAJNIN!

  Reply to this comment
 13. diku July 4, 08:30

  Do te desha qe “analisti i afte” Andrea Stefani, t’ju shpjegonte lexuesve te kesaj gazete se cfare permban pika 88 e rekomandimeve te Komisionit te Venecias. Kaq e asgje me teper. Sa per aludimin me “EULEKSIN”, e beri dipllomacia amerikane ate nderhyrje qe ne vitin 1992 e ja keputi koken Partise se Punes. Qe kucedra komuniste eshte ringjallur ne Shqiperi, kjo do te thote se duheshin prere te gjithe kokat e saj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*