“O sa mirë me kenë tradhtar!”

Arben Duka April 6, 2016 12:30

“O sa mirë me kenë tradhtar!”

Kanë ndryshuar punët,
nuk janë si më parë,
tani s’ka më bukur,
se me kenë tradhtar!

Se me kenë tradhtar,
edhe diversant,
një dekoratë nderi,
do ta kesh garant!

Do ta kesh garant,
nga Nishan Bujari,
po me kenë tradhtar,
dhe xhins tradhtari!

Po me kenë tradhtar,
edhe bashkëpunëtor,
të kompenson shteti,
me para në dorë!

Po me kenë tradhtar,
me gjak nëpër duar,
nga larot e sotëm,
quhesh i nderuar!

Jo nuk ka më mirë,
se tradhtar me kenë,
në mes të qytetit,
monument të ngrenë!

O sa mirë me kenë,
në krahë të fashizmit,
s’ke dert se ke vrarë,
bijtë e komunizmit!

Bijtë e komunizmit,
edhe partizanët,
trimërinë tënde,
ta njohin Nishanët!

Ta njohin Nishanët,
dhe Nishanëria,
se sot “Nderi i Kombit”,
shpallet tradhëtia!

Me kenë tradhtar,
s’t’i kursej lëvdatat,
me kenë veteran,
t’i hjek dekoratat!

Të hjekin nga rrugët,
emrat e dëshmorëve,
edhe ato emra,
ua lë tradhëtorëve!

Me kenë një dëshmor,
ke me pa të zezën,
se vinë e të prishin,
varrin dhe varrezën!

Me kenë tradhtar,
jeton si aga,
se të kompenson,
shteti me para!

Me kenë bashkëpunëtor,
në qeder nuk bjen,
pronat që t’i morën,
sot ky shtet t’i kthen!

Po je veteran,
fare mos trego,
se as dhe “Rilindja”,
fare nuk të do!

Se edhe “Rilindja”,
tani e ka dredhur,
nuk pyet për gjakun,
dhe djersën e derdhur!

Nga këta mos prit,
lavdi edhe nder,
se thonë-që sytë,
i yti t’i nxjerr!

Çudira që ndodhin,
në vendin shqiptar,
o sa mirë me kenë,
doç dhe tradhtar!

Arben Duka April 6, 2016 12:30
Komento

23 Komente

 1. Mark uk April 6, 13:57

  Ju lumt poetaruc politik qe nuk i tradhtove parimet komuniste qe nga komunizmi.Besoj se sot paguheni ma mire per sherbimet qe ne komunizem i quajte populli njemijedyqindsha.

  Reply to this comment
 2. E 35 April 6, 14:22

  Te lumte dora dhe mendja.Turp per kete popull si jemi katandisur si s’ka me keq ku nderi dhe besnikeria nuk vlejne po tradhetia dhe bythelepirja jane virtyti i ketij sistemi.

  Reply to this comment
 3. Ivani i madh April 6, 15:35

  O Mark idioti po matesh dot ti me poeti e shkelqyer Ben Duken dhe patriotin B. Islamin qe sa here shkruajne te hip terbimi si qenve te terbuar qe i lehin Henes dhe puna jote e kelysh tradhetari i ushqyer me qumesht nga nena jote Serbi si gjyshi jot Zogut babai jot krimineli Berisha. Krimba si raca juaj ketyre dy personaliteteve te paster shqipetare i merni ere ne fund te shpines andej nga keni dale. Nuk trembet luanet se vine verdhe hienat e zgjebura te tipit Mark funderina e krimb gjirizi.

  Reply to this comment
 4. LILOLABJA April 6, 16:26

  EXCELLENCE !!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Mark ukaaaaaaaaaa-uki apo ujki April 6, 16:46

  Mos ma vini re bre burra,se disa nga ne ma-loqet e kemi ne gjak pak te shiturin.jena msu me derra e horra-qynef e morra,pleshta e sorra.

  Reply to this comment
  • Alban Dega April 6, 17:48

   LEHJVE TE QENIT VETEM QENI U PERGJIGJET ME LEHJE

   Mos u merrni me nje hale Serbe si Mark ukI Denojeni me heshtje kete zhurmues te antishqiptarise!
   Lerni te lehin me lehjet e veta ate Alpinin e lukunine e tyre!
   Lehjeve te qenit vetem qeni u pergjigjet me lehje!

   Reply to this comment
   • KOZi April 6, 23:34

    Nuk eshte pune qenit por opinion dhe qendrim historik. Kroatet sot kane po ate flamur qe kishte shteti kroat ne periudhen e luftes se dyte pro gjerman. Kroacia e sotme nderon ato figura politike qe luftuan per Kroacine ne vite dhe jo ato qe ishin bashke me komunistet serb ne favor te jugosllavizmit.
    Nuk eshte vetem Nishani qe poeti e sulmon, po i kujtoi qe fjala e Edi Rames kunder komunizmit ne 1991 tek stadiumi qemal stafa ka qene me e forte.Artikulli i Edi Rames kunder ligjit te Ramiz Alise “per mbrojtjen e monumenteve” ka qene i pa krahasuar.Qendrimi i Edi Rames ndaj luftes se dyte,partise se punes dhe veteranve eshte i njohur dhe i shkruar ne liber.Ja ,ne kemi te njejtin mendim ,atehere cfare ka ketu te cuditshme ? tung

    Reply to this comment
 6. Fadil April 6, 17:25

  RROFTË POETI YNË KOMBËTAR,
  ARBEN DUKA -SHQIPO SHQIPTAR!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega April 6, 17:34

  BRILLIANT…..

  Jo vetem e shkelqyer, por edhe madheshtore ne messazhin per Rilindjen qe vdiq para se te lindte..
  Lindi e vdekur…
  Po merret me referendume per karriken e kryetarit ne vend te bejne Referendum per zgjedhjen e kryetarit te shtetit nga populli, per reformen jetike ne drejtesine e sterkorruptuar dhe Kushtetuten..
  Akoma nuk e kane lexuar mesazhin e Washingtonit neoermjet gojes se mikes se sprovuar te shqiptareve dhe kombit tone Hillary Clinton nga tribuna e altarit te demokraciise shqiptare me Tirane;
  Duajeni vendin tuaj te bukur!
  Ndaj ai ka rene ne duart dhe po zhgarravitet nga tradhetaret, spiunet, sherbetoret e nazi fashizmit, rankovicizmit, zervizmit, Beogradit, Athines, Moskes, te dreqit e te birit… nga,kusaret dhe vrastaret e Shqiperise!
  Zot shpetoje Shqiperine prej tyre! Amin …
  Zot ndihmoji shqiptaret te lexojne, te kuptojne dhe te zbatojne kushtrimin e Washintonit!
  Duajeni vendin tuaj te bukur!
  Amen!

  Reply to this comment
 8. Bayoneta April 6, 18:04

  Eshte turp te nderohen gjithe pushtat,hajdutet dhe vrasesit e kombit keto 100 vite nga sakati tope tredhur i klanit serb.Komunizmi kishte gabimet e tij por kurre nuk ja u futi shqiptareve dhe as i shiti e as iku me vrap me dhase me para.Mos ja vini re sakatit koqe tredhur qe nuk ngre dot bythen e tij te piste se pantallona nuk ka se nuk eshte burre.Klani serb i sali qenit edhe pak dhe do beje bust edhe per krajl nikollen se vetem ai pusht ka mbetur pa monument.Sa per ty Mark uk ,ti je nje malok qe te mesoi Enver Hoxha te lashe dhembet dhe kembet e pista se njihje vetem dom nikollen e shitur dhe derrin qe i mirje ere pordhet naten se me te flije.

  Reply to this comment
  • KOZi April 7, 12:35

   perseritje-Nuk eshte pune qenit por opinion dhe qendrim historik. Kroatet sot kane po ate flamur qe kishte shteti kroat ne periudhen e luftes se dyte pro gjerman. Kroacia e sotme nderon ato figura politike qe luftuan per Kroacine ne vite dhe jo ato qe ishin bashke me komunistet serb ne favor te jugosllavizmit.
   Nuk eshte vetem Nishani qe poeti e sulmon, po i kujtoi qe fjala e Edi Rames kunder komunizmit ne 1991 tek stadiumi qemal stafa ka qene me e forte.Artikulli i Edi Rames kunder ligjit te Ramiz Alise “per mbrojtjen e monumenteve” ka qene i pa krahasuar.Qendrimi i Edi Rames ndaj luftes se dyte,partise se punes dhe veteranve eshte i njohur dhe i shkruar ne liber.Ja ,ne kemi te njejtin mendim ,atehere cfare ka ketu te cuditshme ? tung

   Reply to this comment
 9. Alban Dega April 6, 18:04

  BRILLIANT…..
  DUAJENI VENDIN TUAJ TE BUKUR!

  Jo vetem e shkelqyer, por edhe madheshtore ne messazhin per Rilindjen qe vdiq para se te lindte..
  Lindi e vdekur…
  Po merret me referendume per karriken e kryetarit ( a thua nuk i mjaftoi rizgjedhja me shumiice sterdermuese nga Kongresi!? ) ne vend te bejne Referendum per zgjedhjen e kryetarit te shtetit nga populli, per reformen jetike ne drejtesine e sterkorruptuar dhe Kushtetuten e shfytyruar me pazare te felliqta…. e ceshtje jetike per shqiptaret
  Akoma nuk e kane lexuar mesazhin e Washingtonit nepermjet gojes se mikes se sprovuar te shqiptareve dhe kombit tone Hillary Clinton nga tribuna e altarit te demokraciise shqiptare me Tirane;
  Duajeni vendin tuaj te bukur!
  Ndaj ai ka rene ne duart dhe po zhgarravitet nga tradhetaret, spiunet, sherbetoret e nazi fashizmit, rankovicizmit, zervizmit, Beogradit, Athines, Moskes, te dreqit e te birit… nga,kusaret dhe vrastaret e Shqiperise!
  Zot shpetoje Shqiperine prej tyre! Amin …
  Zot ndihmoji shqiptaret te lexojne, te kuptojne dhe te zbatojne kushtrimin e Washintonit!
  Duajeni vendin tuaj te bukur!
  Amen!

  Reply to this comment
  • Lili April 7, 07:19

   Ah arben duka!Do kishe shpallur kryepoet ne kohe e Enverit!
   Po cka me bâ,sot rrenat e juaj Kane perfunduar me pseudovlerat e juaj vrasetare:nuk iu mjaftuan gjithe ky shkaterimi i kombit tone gjate ketyre 70 vjet qe ende doni lojen e ‘Tradhtarit’ e Partizanit?Po sa gomare na kishte prodhuar Enveri n’ate vend ,bre!

   Reply to this comment
 10. maks April 6, 18:54

  te lumt dora arben sot jetojm ne kohen e qelbesirave qe pasurin kombetare e bene te tyren

  Reply to this comment
 11. fllad April 6, 19:35

  si gjithmone brilant ne te gjithe zhanret. Mark uk eshte jashteqitje serbe

  Reply to this comment
 12. qani April 6, 20:09

  Bejtet e Dukes vertete shkriejne zemrat e nostalgjikeve te Dulles. Vetem tek ne ndodh kjo bastardhi, te adhurohet krimineli dhe pushteti me kriminel qe njerezia ka njohur.

  Reply to this comment
 13. Mark uk April 6, 20:34

  Te paten turk muti si puna juaj nuk jam.Serb mos mu baft as qeni.Skoni e ruani dhite ju ish sekretart e fshatit me kater klase.

  Reply to this comment
 14. flutura April 6, 20:54

  Shkrim Briland .

  Reply to this comment
 15. niko April 6, 22:02

  me siguri presidenti eshte me origjine egjiptjane.dallkauku dekoron analfabetin e zagollit.

  Reply to this comment
 16. djele April 6, 22:07

  kjo gazete qenka shume e dashur per komunistet.

  Reply to this comment
 17. Krejt shqiptaret April 7, 12:27

  Bravo shum shum poezi e bukur dhe me vend dhe lerini llafet komplet ju mbeshtetesit e tradhtis sepse ndoshta po ju cenohet liria e tregtis mes saliut dhe jugosllavis.se kjo poezi duhet te hyj ne Librin e historis ok

  Reply to this comment
 18. Emigranti April 8, 13:58

  Maskara i madh je o Mark si duket je race mu…Te lumte dora o poeti jone i madh DUKA,ky presidenti Nishani nje bure i pjerdhur si gjysem njeri qe eshte nuk mund te presim gje tjeter.Me shendetin qe ka ,si gjysem i paralizuar se ka shume te gjate ,s’na mbetet gje tjeter qe kurre te ngordhe te veme ti dhje….ne koka sepse e meriton.Nuk ka medalje me te mire per te .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*