Oboti dhe Dajçi të përmbytur

March 13, 2018 17:46

Oboti dhe Dajçi të përmbytur

Rruga Shirq-Derragjat në zonën e Dajçit është bllokuar.

Fshati Shirq është më i godituri për shkak të rritjes së nivelit të ujit.

Parcelat e tokave të mbjella mund të shihen vetëm përmes varkave, ku në disa vende uji i kalon edhe dy metra. Dëmet në këtë zonë janë të mëdha, kryesisht në të mbjella. Shtëpitë janë të rrethuara nga uji dhe kafshët nuk kanë ushqim. Kjo është situata në fshatin Shirq.

Lumi Buna në disa vende ka dalë nga shtrati duke përmbytur plotësisht 1850 hektarë tokë bujqësore. Ndërsa shkarkimet në Vaun e Dejës vijojnë me 800 metër/kub ujë në sekondë nga porta dhe 500 metër kub ujë në prodhim.

s.a/dita

 

March 13, 2018 17:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*