OBSH: Prezervativët shkaktojnë kancer

February 27, 2016 22:29

OBSH: Prezervativët shkaktojnë kancer

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë alarmin për biberonët e fëmijëve dhe prezervativët. Në këto dy të fundit ndodhet një lëndë kimike prej gome, e cila shkakton kancer.

Sipas OKB, pjesë e lëndëve të rrezikshme mund të konstatohet edhe dorezat e gomës së infermierëve.

“Një substancë kimike e cila në kontakt të parë me mishin mund të shkaktojë kancer dhe është gati në një nivel të shkallës së rrezikshmërisë të shkaktuar nga cigarja”, thuhet në raportin e OBSH-së.

February 27, 2016 22:29
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim