Oferta e re e kompromisit, Meta e Rama dakord, Basha do konsultohet me Berishën

July 21, 2016 18:14

Oferta e re e kompromisit, Meta e Rama dakord, Basha do konsultohet me Berishën

Oferta finale e dy ambasadorëve të Perëndimit për reformën në drejtësi është pranuar nga shumica.

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta kanë pranuar ofertën, ndërsa Basha heziton ende, ndersa eshte nisur te konsultohet me Berishen.

Oferta sipas burimeve nga negociatorët përmban një formulë hibride. Nga 11 anëtarë të KLGJ, 6 i zgjedh trupa e gjykatesve, ndërsa 5 zgjidhen nga kuvendi.

Komisioni që i zgjedh duhet të miratojë një listë në bllok që duhet të marr katër nga pesë vota. Në rast se bllokohet zgjidhen me short.

PD ka refuzuar ta pranoj shortin dhe këtu bisedimet janë bllokuar.

Meta dhe Rama kanë dhënë miratimin. Ndërmjetësit ndërkombëtarë nga Brukseli kanë ridërguar mesazh që drafti të shkoj për votim dhe PD të marrë përgjegjësit e saj.

 

July 21, 2016 18:14
Komento

7 Komente

 1. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 21, 18:23

  Hajde pazar hajde, cdo nje ore nga nje ndryshim per te plotesuar orekset dhe tekat e Salehit.
  U rrofte puna 2 vjecare qe ka bere Komisioni i Venecias dhe gjoja “eksertet” tane e kane miratuar.
  Kjo eshte reforma sic thote Ilir Kokekatrori qe do te sherbeje per 30 vitet e ardheshme, i pjerdhsha ne te.

  Reply to this comment
  • kujtesa July 21, 18:55

   Une do te doja qe mos te behej me oferte dhe mos te merrej njeri me reforme.Pra ti lihej fjala tribuve dhe gjithe sejcili te gjente perpara vehtes njeriun qe kishte me fort per zemer qe ta…zhdukte nga faqja e dheut!
   Kjo do te bente qe ky vend te pastrohej njehere e mire nga ata palo burra qe mendojne se kane ne dore fatin tim,fatin tend apo fatet tona!

   Reply to this comment
 2. Besi July 21, 18:25

  …..

  Reply to this comment
 3. REVOLUCION July 21, 18:30

  RAMA DUHET TE LERE MENJANE PAZARET MAFJOZE QE BEHEN NE KURIZ TE POPULLIT DHE TE SHPALLE DITEN E REFERENDUMIT MBARE POPULLORE, PERFSHIRE EDHE DIASPOREN.
  SHQIPTERET NUK PRANOJNE SKLLAVERIM, KOLONIALIZIMIT I KA ARDHUR FUNDI NE GJITHE BOTEN. NE PO NA E VOTOJNE DEPUTETE AGJENTE TE SHERBIMEVE TE HUAJA.

  SHQIPTARE NE REVOLUCION PER LIRI DHE DREJTESI.
  NDERKOMBETARET I TREMBEN REVOLUCIONIT TONE. PSE??

  RAMA TE MOS GENJEJE POPULLIN. NE NUK JEMI SKLLEVER. KJO REFORME IDJOTESH MBRONE VETEM KRIMINELET DHE AGJENTETE.

  TURP PER TY RAMA QE NENEVLEFTESONE NJE MILION VOTA DHE BEHESH SAHANLEPIRES I BERISHOVICEVE DHE NDERKOMBETAREVE.

  NE DJALLVAFSHI TE GJITHE.
  PROLETAR DHQIPTARE BASHKOHUNI NE NJE REVOLUCION PER KETE REFORME.

  RAMA ESHTE KUNDER NESH. ME KOT PO SHPRESOJME.

  Reply to this comment
 4. LULUSHI July 21, 18:46

  shko e konsultohu edhe me shkerdhenin more bashibozuk

  Reply to this comment
 5. genci July 21, 19:05

  Po Rama nuk ishte fare ne negociata, nga ra dakord? Pastaj duket se ketu eshte zbythur Rama dhe jo Basha se vendet i rezervuara i kerkoi Basha dhe sipas vete lajmit tuaj 5 vende do ti zgjedhe kuvendi ashtu sic ka kerkuar Basha.

  Reply to this comment
 6. dn July 21, 19:06

  ose mos te zgidhen nga diaspora shqiptare?apo partite jashte Parlamentit?
  Nuk kemi drevet fjale ma skumme se ambasadoret ne shqiptaret jo te perfasuar ne cette Parlament qe semi shumica e ketij popullit, po edhe shumica e votueseve?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*