OKB rrëzon Trumpin për Jerusalemin. Si votoi Shqipëria

December 21, 2017 18:39

OKB rrëzon Trumpin për Jerusalemin. Si votoi Shqipëria

Organizata e Kombeve të Bashkuara, ka votuar sot me 128 vota pro dhe 9 kundër për të rrëzuar vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump, për të shpallur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit.

Në këtë samit mori pjesë dhe Shqipëria e cila votoi pro rezolutes.

Më herët Trump ka bërë një paralajmërim për të gjitha ato shtete që do jenë kundër vendimit te tij se do të ketë marrje masash të forta kundër tyre.

December 21, 2017 18:39
Komento

13 Komente

 1. Epo kjo pune! December 21, 18:55

  gabim kane bere, o kane hequr cifutet sa nuk ka, plus, arabet vetem kunder nesh kane qene, Rama kishte shans te riparonte demin e perfoljes se Trump para se te behej president.

  Reply to this comment
 2. mirel December 21, 19:00

  Ishte dileme e madhe..

  Reply to this comment
 3. katarakti December 21, 19:00

  Gabim i madh. Shqiperia duhej te abstenonte. Le te bejne çfare te duan arabet me Izraelin, pas Diellit vafshin, por ne nuk duhet te prishim marredheniet me Ameriken per bythen e atyre.

  Reply to this comment
 4. demo December 21, 19:11

  Po nuk ke turp o Edi Rama!Kjo Amerike te mban ne pushtet,kjo Amerike po lufton me rrugacet e Sali Berishes,Kjo Amerike po e ben Kosoven,,ti si qen i pabese e kafshon pas kraheve?Po nuk e ke degjuar ambasadorin e Palestines ne Beograd cfare vjell kunder Kosoves?

  Reply to this comment
  • Xha Teme December 21, 19:54

   Demo Topja,
   Po te behej politika e jashtme me mente e tua dhe se cthote Ambasadori i Palestines ne Beograd do te ishte bere muti mullar. Qendrim shume i drejte i politikes sone te jashtme ne nje linje me vendet e BE dhe shumicen dermuese te vendeve antare te UN. Trump nje clawn qe po jua shpif amerikaneve cdo dite dhe qe po provokon nje lufte ne shkalle te gjere. Lexo pak histori Demo demoni qe te kuptosh se ne ate qytet te shenjte kane pjese muslimanet, te krishteret dhe hebrenjte.

   Reply to this comment
 5. fteri December 21, 19:28

  shumica përbën forcën ,si të votojë europa e bashkuar, ashtu duhet votojë edhe shqipëria.

  Shqipria nuk është shtet kundër amerikës ,por ka integritetin dhe dinjitetin e sajë në mardhanjet ndërkombëtare ,ajo vepron sipas interesit strategjik të vendit..Amerika i ka mjetet të mbrohet si supërfuqi ,është shumë larg ,kurse shqipria JO ,duhet politikë e ekuilibruar që të mbrohet liria e vendi tonë të vogël,ne hamë buk në shtëpinë tonë ,nuk hamë në amerikë .

  Reply to this comment
 6. shushica December 21, 19:28

  Pervec çeshtjeve qe lidhen me interesat kombetare ,Shqiperia nuk duhet te prononcohet ne perplasjet e medha nderkombetare .Pra abstenimi ishte rruga me e drejte .Natyrisht problemi ishte i nderlikuar ,por te pakten qendrimi asnjeanes nuk prek direkt interesat e paleve ne perplasje politike .

  Reply to this comment
 7. valentina December 21, 19:56

  Ooooo Shqipetar akome besoni tek Edvin pederasti?po cfare mendoni ju o te mjere se ky gay eshte ndryshe nga kopili i serbise sali vuk berisha apo ilir hajduti president?por si mund te votonte ndryshe ky ndyresire qe ka bere po aq krime sa kane bere sali shpellari dhe ilir fshtari por vetem me nje ndryshim se ketij nuk i kane dale sheshit si dy te paret,dhe duke votuar kunder Tramp mendon se amerika do te terhiqet ne vendosjen e drejtesise ne vend,ky birbo ndoshta nje gje nuk po e kupton mire, sepse gjithe kjo heshtje qe ka pllakosur popullin shqipetare eshte aresyeja se po presin mepadurim reformen ne drejtesi dhe hapjen e negociatave per ne BE,neqoftese keta dy gjerat nuk arrihen atehere me te vertete ky legen te gjej vrime ku te futet.

  Reply to this comment
 8. tomsojeri December 21, 20:07

  Trumpfi e ka prish me gjith Ameriken me cmendurit e tij e te dalesh kunder nje shumice absolute , te rjeshtohesh me anen e nje vendimi aq te rezikshem, qe do mbetet ne histori me pasoja te paparashikushme, mendoj se ish nje vendim i mencur per nje shtet te vogel si Shqiperia, per te mar anen e nje pakice absolute ! Trump po sillet si “i forti”mehalles me deklarata te tilla ! Nese do hakmeret duke mbrojtur kucedren e shqiptareve ,do humbas ate respekt e dashuri qe Amerika gezon ne kte popull te dhunuar dhe Amerika nuk esht Tramp, qe sot esht e neser hiken !

  Reply to this comment
 9. Lion December 21, 20:57

  Shqiperia voton si Bashkimi Europian! Nuk e kuptoni kete? Ne kriteret e anetaresimit parashikohet edhe besnikeria per BE. Nuk ka ndonje pasoje, ose ka aq sa edhe per vendet e tjera te BE! Tung.

  Reply to this comment
 10. Gallapi December 21, 23:53

  Ja kjo është fytyra e vërtetë e SHBA-ve, të vetë-emëruara xhandar ndërkombëtar!

  Reply to this comment
 11. Vëzhguesi F. December 22, 15:59

  Gkjykoj se abstenimi do te ishte vendimi me i zgjuar per qeverine shqiptare.
  Qe do te thote se ne nuk mbeshtesim vendimin e nje presidenti qe kontestohet jo vetem nga kundershtaret e tij politik ne vendin e tij po aq dhe nga pjestaret e familjes se tij politike, por nderkohe meqenese ky vendim vjen nga nje vend i madh dhe mik si Amerika, mund te nxirrnim njemije e nje arsye te pranueshme ose te mos merrnim pjese ne votim ose te abstenonim. Sepse qendrimi kunder, eshte njelloj huazimi te qendrimit konstant te Shqiperise ndaj ketij problemi qe nga koha e Enverit.
  Por te me falni, kjo politike e jashtme dhe kjo qeveri qe bene kete politike te jashtme, megjithe kusuret e Enverit dhe te sistemit qe zbatoi, nuk mund ta beje vezen e Halim Budos, Nesti Nases dhe Reis Maliles.Sepse ishin keto qe lobuan dhe bene antare te OKB, Kinen e dikurshme 700 milionshe dhe per rrjedhoje antare te Keshillit te perhershem te Sigurimit. Por tani kjo ka ndodhur dhe nuk besoj qe politika amerikane te bjere ne nivelin e politikave te sherrxhinjeve dhe hakmarresve politik, se po ndodhi keshtu siç ka kercenuar Trumpi dhe amabasadorja e tij ne OKB, do te jete nje minus i madh i lidershipit te demokracise botrore dhe do ta prezantoje veten si nje shtet i nivelit te atyre qe u rrjeshtuan ne krah duke perfshire dhe politikanet sioniste izraelite.
  Prandaj le te mos ngazellehen para kohe berishistet dhe metistet qe kujtojne se e gjeten arsyen ku mund te kapen per te mbrojtur krimet e tyre dhe makrabitetet e kryera ne kurriz te ketij vendi dhe populli qe e kane lene ne kete fare derexheje.
  Nese ka patur ndonjehere ndonje krim te kryer nga politika e jashtme e nje qeverie shqiptare, ka qene ajo e Sali Berishes per antarsimin ne Konferencen Islamike, nje union teresisht antiperendimor, antiamerikan dhe antidemokratik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*