Oligarkët, opinioni dhe fakti (Replikë miqësore me Koloreton)

July 21, 2018 03:06

Oligarkët, opinioni dhe fakti (Replikë miqësore me Koloreton)

Nga Bedri Islami*

Nuk njoh asnjë nga “oligarkët” që kolegu ynë, Koloreto Cukali, solli si shembull në shkrimin e tij të djeshëm në DITA, “OLIGARKËT”.

Shqetësimi i kolegut Cukali është në të vërtetë i shumë nga ne, sepse, të dalë nga një regjim ku ishim të barabartë në varfëri dhe rrënim, befas, disa, të paktë, të panjohur, shpesh herë jo me ndonjë shkallë të lartë kualifikuese dhe aftësi të veçanta, u bënë të pasurit tanë, njerëzit, të cilët qëndrojnë pas punëve të shumta, por edhe që me emrin e tyre janë lidhur afera të ndryshme, enigma që nuk do të zbardhen kurrë, të fshehta që mund të jenë përvëluese.

E vërteta është se ëndrra e dhjetorit të vitit 1990 u shkri shumë shpejt dhe se tashmë atë nuk e beson askush. As më fanatikët e politikës, qofshin të majtë apo të djathtë, pa folur për ata që qëndrojnë në mes dhe këpusin “mollët” herë nga e majta dhe herë nga e djathta.

Shqipëria që duam në fakt u bë Shqipëria që milet. Nga shumë vetë; nga ata që janë në politikë, që janë në pushtet, që ëndërrojnë pushtetin, që janë hijet e të fuqishmëve, që u bënë pjesë e krimit, të fortët… Dhe, duam apo nuk duam, tani është lehtësisht e pranueshme që, pushteti mund të ndërrohet në secilin 8 vjeçar, por klasa e të fuqishmëve mbetet po aty.

Deri këtu, por edhe më tej se kaq, unë jam dakord me kolegun tonë. Jam i një mendjeje me të, aq më tepër, pasi e di se në rrugën e ëndrrës pasurore janë shkelur shumë gjëra, shumë vlera dhe janë rrënuar shumë jetë. Duke thënë “deri këtu”, nuk e përjashtoj bashkësinë e mendimit për ato gjëra që janë më themeloret: oligarkia politike dhe financiare po i zë frymën vendit, dhe tani, nuk dihen më se ku fillojnë kufijtë e njërës palë dhe ku mbarojnë kufijtë e tjetrës.

Por, dhe kjo “por”, më ka rënduar edhe para shkrimit të kolegut Cukali: A ka Shqipëria biznesmenë të zotë, të ndershëm, që e kanë bërë pasurinë e tyre sepse e kuptuan shoqërinë e kapitalit më mirë se ne që ishim mësuar me shkollën e vjetër të përfitimit të barabartë? A ka njerëz të tillë, të cilët, pasi e filluan me gjëra të zakonshme, qoftë edhe me shitje në rrugë, me një tregti të vogël, filluan të ndërtojnë një gjë të re, shenjën e parë të ekonomisë kapitaliste, të cilën shumë e kishin mallkuar; të gjithë, më pas, e kishin ëndërruar dhe pak vetë e kishin arritur.

Shembujt që sjell kolegu ynë, të cilët, e përsëris, kurrë në jetë nuk i kam takuar dhe asnjëfarë pune nuk kam pasur e nuk kam me ta, a janë oligarkët që kanë pushtuar shtetin dhe e kanë kapur ekonominë në grykë, duke i zënë , jo vetëm frymën, por edhe britmën? Mund të jenë, por që të njësohen me njerëzit ëndërrshkelës të shqiptarëve duhet të ketë një gjë më shumë: faktin.

Është një kohë që duhet saktësuar: cilin tender, fushë ndërtimi, projekt, minierë, qendër tregtare… e bënë si oligarkë financiarë? Cili ministër, shef qeverie, president apo ish-kryeministër u hapi rrugën, për çka, në cilën fushë, cilët ishin marrëdhëniet mes partisë, financës dhe pushtetit?

Drama e Oligarkëve nuk është vetëm dramë e së sotmes, por edhe e së nesërmes, dhe një dramë e tillë duhet saktësuar deri në fund, që saktësia të ndihmojë zgjidhjen. Kjo vlen si për ata që përmend Koloreto, Samir Mane, Vilma Nushi, Klodi (nuk ia di mbiemrin), Kastrati, apo Dulaku, si për të tjerë që sot janë në majën e njerëzve të pasur.

Diheshin më parë lidhjet direkte, nepotike e financiare të Taçit me familjen Berisha dhe se çfarë fitoi ai prej kësaj lidhjeje.  Tani, ashtu si në një investigim të BIRN, botuar dje lidhur me kompaninë Fusha, ka ardhur koha që veç opinionit t’i japim publikut informacionin e sigurtë se kush qëndron pas një afere dhe këtë ta shpallim me të gjithë forcën e medias, e cila, pikërisht nga humbja e konkretes, po bëhet gjithnjë e më shumë pak e besueshme.

Ne kemi një grup biznesmenësh të pasuruar më shpejt se të tjerët dhe më të fuqishëm se ata, që në një mënyrë diktojnë edhe ligjin e tregut, krijojnë vorbullën rreth së cilës sillen edhe të tjerët dhe mbi këtë vorbull qëndron politika. E së djathtës, që hapi këtë rrugë oligarkie pas vitit 1992 dhe, e së majtës, që e vazhdoi sipas oreksit dhe marrëveshjes, të jap – më jep. Por, askush nuk mund t’i paragjykojë ata, vetëm se janë të pasur apo se kanë miqësi me njerëzit e politikës. Edi Rama mund të jetë mik ose jo me Samir Manen, ish-ministri i Shëndetësisë mund të jetë mik me Vilmën apo dikë tjetër, por kjo ndodh në të gjithë botën. Helmut Kohl, për shembull, kishte miqtë e fuqishëm në botën e politikës, por edhe miqtë e tij financiarë, të cilët e ndihmuan dhe që kurrë nuk i zbuloi. Pikërisht, si një Kod të Etikës politike, zonja Merkel e largoi atë nga partia e tij, por miqtë financiarë të partisë i mbajti.

Theksoj që ka biznesmenë, të cilët janë të kamur sot sepse ishin më të zotë dhe më të guximshëm se të tjerët. Ne kishim frikë dështimin, ata nuk e patën këtë frikë. Ata provuan dhe jo për të gjithë ishte një provë e suksesshme, kur ne kishim droje nga prova, që mund të ishte fatale. Në strukturat e tyre punojnë sot qindra apo mijëra shqiptarë që me këtë punë mbajnë familjet.

Ata prej këtyre që e ngritën perandorinë e tyre mbi mundin, vuajtjen e të tjerëve dhe shpërfytyrimin e politikës janë në fakt rënia e shtetit në duart e xhambazëve, dhe jam i një mendjeje me kolegun Cukali, por, nëse duam të bëjmë të vërtetën të vërtetë dhe të mos e lëmë në mjegullën e dyshimit, nuk duhet harruar saktësia. Fakti. Ai që flet, edhe kur ne heshtim.

 

*****

*Botuar sot në DITA, pjesë e forumit të gazetës mbi 5 vitet e qeverisjes Rama. Shkrimi replikon shkrimin e Koloreto Cukali, i cili mund të lexohet duke klikuar KËTU

July 21, 2018 03:06
Komento

33 Komente

 1. Preng Pjetri Lezhe July 21, 03:15

  Kurre s’ben vaki ne asnje vend te botes sado demokratike apo
  diktatorjale te jete qe kryeministri dhe qevetia te gezoje pelqimin e
  gjithe popullates!
  Ne te shumten e rasteve dhe ne shume vende vertete demokratike qeveria
  dhe kryeministri vuajne per te siguruar mbeshtetjen dhe vleresimin
  maksimal edhe nga pjesa e elektoratit tyre.
  Cka nenkupton se qeveria dhe kryeministri jane gjithnje nen monitorim
  te plote si nga opozita por edhe nga masa e madhe e qytetareve qofshin
  keto votuesit dhe mbeshtetes te flakt te mazhorances.
  Pra qeveria mbetet tabela e qitjes me e lakmuara dhe me e sulmuara
  rast pas rasti.
  Prandaj institucionet publike na prezantohen disi te mbrojtura nga
  ndikimet dhe depertimet e publikut tamam si nje karentine ku jo cdo
  kush mund ta vizitoje.
  S’do mend hatermbetjet pakenaqesit dhe shpeshe here irritimet jane
  evidente kudo hir e pa hire me te drejte dhe te pa drejte.
  Qytetaret e sotem pretendojne dhe kerkojne shume me shume te drejta
  ndofta large korrnizes cka ligji ju garanton!
  Sot shume kush pretendon se i njeh per maje gishtrinjesh ligjet e
  vendit dhe te drejtat e tyre duke pretenduar gjithmon per nenglizhence
  dhe zvarritje ne zgjidhjen e problemeve tyre pa dashur t’ja dine per
  kohen dhe pricedurat qe duhen ndjekur konforme ligjeve ne fuqi.
  E shtjellova kete leksjon per tu bere te ditur disa qytetareve zezvek
  qe pretendojne te marrin thuajse cdo sherbim nga zyrat e shtetit
  thuajse ekspres ose tak fak sic na pelqen meseshumti ta themi.
  Dhe pikerisht ketu qytetaret e pa informuar mjaftueshem me procedurat
  dhe ligjestacionin ne fuqi menjehere i meshojne kembanes se alarmit
  dhe te irrituar krejt padrejtesisht te gjitha shigjetat”helmuese” ja
  drejtojne qeverise qendrore dhe kryeministrit vendit thua se
  kryeministri eshte i detyruar te jete i kudondodhur si te ishte
  frekuence e valeve celularesh.
  Te pa kenaqurit jane pjese e perhereshme e cdo shpqerie por
  gjithesecili individualisht duhet te ndergjegjesohet duke krahasuar
  sherbimet qe merrte me kohen e kjofte largut Berisha dhe ato qe merr
  sot nen drejtimin e kesaje qeverie dhe te kryeministrit Edi Rama.
  Fjalet jane te teperta ju lutem referohuni fakteve qe jane te
  prekeshme dhe evidente kudo duke pare ne qindera raste nderhyrjen dhe
  pjesmarrjen direkte te zotit Rama ne zgjidhjen e nje sere problemesh
  te qytetareve madje dhe ndeshkimin e shune zyrtareve qe ne te vertet
  kane neperkembur te drejtat e qytetareve.
  Eshte vete kryeministri Rama ai qe stimulon qytetaret te behen pjes e
  qeverisjes dhe te denancojne cdo abuzim ne likun e qeverise.
  A nuk eshte per tu meshiruar dhe mbeshtetur Edi Rama sot per kete risi
  te rralle qe ndikon pozitivisht ne marredhenjet qytetar shtetare.
  Ndaj une e konsideroj sot Edi Ramen si nje ylber qe shfaqet pas cdo rrebeshi.

  Reply to this comment
  • Argon July 21, 03:53

   Nuk di nëse zotëria juaj e ka lexuar ndonjëherë Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, Kodin Civil e Kodin Penal që na dilni në përfundimin se qytetarët na kërkuakan më shumë të drejta se çfarë parashikojnë ligjet?!
   E kemi parë dhe provuar këtë pjesëmarrjen në qeverisjen më popullin. Nga përvoja ime mund të them se i ngjan rastit kur një nga aktorët e cirkut thërret një nga spektatorët të marrë pjesë atë çfarë aktori po luan, për t’i mbushur mendjen të tjerëve se ajo çfarë ai po luan është e vërtetë. Kaq.
   Rilyndjes po i mbaron boja dhe kanë filluar të përdorin pështymë për lyerje.
   S’po munden të mbulojnë lakuriqësinë e tyre me bojërat e ylberit. Kështu që mbreti është lakuriq tashmë dhe jo në buzë të detit, por në Kryeministri!

   Pas shkrim: Neni 115 i Kushtetutës i jep Këshillit të Ministrave fuqinë të shkrijë Bashkitë që nuk zbatojnë ligjet. Sa ka shkrirë llustruesi i Kryeministrisë? Ngeli duke thënë se fajin e kanë bashkitë që njerëzit vdesin në det, sepse ato nuk zbatojnë ligjet. Një nen tjetër thotë se JETA MBROHET ME LIGJ NGA SHTETI! Në cilin univers jeton ky Kryeministër? Ah po , ai di vetëm ta ndryshojë Kushtetutën natën, bashkë me bashkëpunëtorin e tij Berisha dhe të kakarisë si një gjel Fushe sh.p.k.

   Reply to this comment
  • why ? July 21, 06:08

   Nderime ju zoti komentues per keto rrjeshta brilante por do ju beja nje verejtje te vogel;
   .
   Edi Rama duke patur perballe klanin kriminal berishian do ti fitoje votimet edhe 20 vjet te tjera jo me shume per merite te tij se sa per krimet ..ndyresite dhe tradhetine e treshes Berish Bash Meta por dhe per hipokrizine e pabesueshme te miqve tane qe e kane “dhi punen”
   .
   Pse keto krime te Berishit jane amnistuar nga USA-BE..
   .
   Pse Edi rama nuk hap bunkaret e Saliut por merret me ato te Enverit ?

   .

   Krahesoni krimet pa mbarim te dyshes naziskine Sali-Luli

   SUPERDOSJA KRIMINALE E MEPOSHTME E BERISHES ESHTE GJENERATORI QE NDRICON MONUMENTIN E ENVER HOXHES SI PROMETHEUN E SHQIPTAREVE

   Veprimtaria e Sali Berishës është një dosje e zezë voluminoze, mbushur me fakte prapaskenash, mashtrimesh, aferash e krimesh, të cilët e kanë sjellë dhe e kanë mbajtur atë në politikë, në pushtet, në opozitë e përsëri në pushtet. Edhe pse ka bërë gjithçka që e etiketon si “qytetar i djegur”, si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishës nuk i bëjnë përshtypje këto turpe, përkundrazi po vazhdon të shtojë hajdutëritë dhe krimet ndaj këtij populli e këtij vendi, tashmë duke përdorur bandën që ka instaluar në pushtet. Por sado indiferent të paraqitet, janë disa episode të hidhura, prej të cilave Saliu bëhet me “hije” kur ia kujtojnë. Dhe është ky SALI, I cili këto ditë ka dalë përsëri me bandën e tij të re të vjetër, duke kërkuar vota nga shqiptarët! Farmak-fjalimet e tij gjëmojnë me ulërima e me mashtrime, sikur SALIU të jetë humanisti e jo krimineli i shqiptarëve, sikur të jetë etaloni i ndershmërisë e jo vula e hajdutërisë, sikur të jetë integruesi dhe jo shkatërruesi i këtij vendi e populli!

   10 nga “njollat” e figurës morale “SALI”

   1. Spiunimi kundër Hysen Sheshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” të shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

   2. Puçi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismëtar të Themelimit të PD, pak ditë pasi SALI INTRIGA u fut në lëvizjen studentore me nofkën “misionari”.

   3. Puçi ndaj Aleksandër Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut të kësaj partie, të cilën e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.

   4. Lëvizja vëzhguese me veturën e ish-Sigurimit të Shtetit në 20 shkurt në Sheshin “Skënderbej”, ditën kur shqiptarët po rrëzonin bustin e diktatorit, njohur për shqiptarët nga video “Berisha”.

   5. Skandali me dekoratën e akorduar për supermashtruesin Nikola Arsidi, pas të cilës qëndronin 1.6 milionë dollarë të vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.

   6. Prapaskena puçiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipëria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.

   7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” në gazetën “RD, me presione SHIK-u, me kurthe në atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes së tij nga mbledhja e kryesisë së PD, natën kur e vranë.

   8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës.

   9. Fshehja e etnisë serbe të bashkëshortes së tij Svoboda Ramoviç, ndryshuar (përkthyer nga serbishtja) në gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.

   10. Publikimi i 230 fotografive, që Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanë bërë me familjen e Enver Hoxhës dhe me krerët e lartë të ish-diktaturës komuniste, të cilës i ka shërbyer me devocion dhe krime nga kolegëve, si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

   10 nga mashtrimet e demagogut “SALI”

   1. Mashtroi pronarët për kthimin e pronave, duke nxjerr ligje të qëllimshme për mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarëve të rinj” të shpikur prej pushtetit “SALI”, të cilët ishin pjesëtarët e klaneve të Saliut.

   2. “Bashkë-vuajtësi SALI”, mashtroi ish-të përndjekurit politikë për integrimin e tyre me strehim, punësim, shkollim e dëmshpërblimin financiar të viteve të burgut, por nxori ligje, me të cilat ka 20 vjet që i mashtron e i tall.

   3. Mashtroi shqiptarët për ndarjen e barabartë të pasurive kombëtare, por i grabiti ato me klanet e tij të ardhura në pushtet, duke i shitur për “5 kacidhe” dhe duke i shkatërruar ekonominë dhe ndërmarrjet ekonomike.

   4. Mashtroi shqiptarët, se do të kryente privatizimin e ekonomisë kombëtare, duke pasur pronar të vetëm punëtorët, por hodhi në rrugë dhunshëm si skllevër afro 1.2 milion punëtorë e specialistë.

   5. Mashtroi 65% të popullsisë në fshat, se do t’i pajiste me shërbim shëndetësor, me arsim modern, me rrugë, me ujë, ndriçim e transport publik, por i zhduku dhe ato shërbime jetësore që kishin, duke detyruar banorët të braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e të zbresin pa asnjë shpresë nëpër qytete.

   6. Mashtroi shqiptarët e mbetur të pastrehë pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetëm “byronë politike të PD” dhe militantët e tij gjeografikë, ndërsa 75 mijë familje e atij viti vazhdojnë të dëgjojnë mashtruesin “SALI” prej 20 vjetësh.

   7. Mashtroi fëmijët shqiptarë (ishin nga 1-3 vjeç) për kënde lojërash në çdo qytet e lagje banimi, por shkatërroi me kioska dhe ato që ishin, ndërkohë që sot (ata janë 20-23 vjeçar) mashtruesi “SALI” po u premton përsëri kënde lojërash nëpërmjet mashtruesit LULI.

   8. Mashtroi shqiptarët me premtimin për punësim, duke u thënë se në çdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete në geto mjerimi me pasoja të rënda social-ekonomike.

   9. Premtoi arsim europian për të gjithë, por për shkak të varfërisë dhe mbylljes së shkollave në zonat rurale, ka lënë afro 20 mijë fëmijë analfabetë dhe 45% të shkollave në “hangar kuajsh e stalla bagëtish”.

   10. Mashtroi shqiptarët për futjen në BE, por ka 20 vite që është bllokuar ky proces për pushtetit “SALI”, që drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinë e tij me pazare të pista, duke e lënë Shqipërinë larg dhe jashtë BE.

   10 nga krimet e klanit “SALI”

   1. Rrëmbimi e masakrimi deri në paralizë fizike dhe hedhja në një gropë në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës e dy gazetarëve, Zamir Dule i “Koha Jonë” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.

   2. Rrëmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nëpërmjet bandës së tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorët me poste të larta në Pushtet-Bandën “SALI”.

   3. Djegia e Shqipërisë në vitin 1997, për shkak të piramidave të tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarëve.

   4. Vrasje-mbytja në Otranto e 118 shqiptarëve (84 të mbetur në fund të detit) në 28 mars 1997, të cilët ikën për të shpëtuar prej luftës civile që shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.

   5. Vrasja e 16 minatorëve në minierën e Bulqizës, për shkak të koncensioneve të pista në treg-trafikun e mineralit të kromit, duke shfrytëzuar si skllevër afro 700 minatorë me familje të uritura për bukë.

   6. Vrasja e dy ushtarakëve, plagosja e 20 banorëve dhe shkatërrimi i fshatit Dhemblan në Tepelenë, nga afera qeveritare e demontimit të municioneve

   7. Shkatërrimi i institucioneve në 14 Shtator 1998, pas sulmit të opozitës “SALI” për të marrë pushtetin me dhunë, duke kthyer edhe PD për 1 muaj në repart tankesh e topash luftarakë.

   8. Vrasja e 26 skllevërve burra, gra e fëmijë dhe shkatërrimi i 3000 bizneseve nëpërmjet aferës kriminale të pushtet-familjes “SALI”, organizuar në “fabrikën e vdekjes” në Gërdec, të ngritur prej mafies shtetërore për demontim e trafikim municionesh.

   9. Përmbytja e Qarkut të Shkodrës prej afer-krimit të import-eksportit të energjisë elektrike, duke shkatërruar 40 mijë biznese, 30 mijë familje, 200 mijë bagëti dhe mijëra hektarë të mbjella.

   10. Në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën e Republikës për të qëlluar mbi popullin që kërkonte punë dhe bukë.

   20 nga skandalet e pushtet-krimit “SALI”

   1. Ngritja e firmave piramidale, nëpërmjet të cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarëve financat personale, të siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nëpërmjet parullës “Paratë janë të pastra, firmat janë banka zyrtare”.

   2. Kontrabanda e naftës dhe armëve, zhvilluar nëpërmjet firmës “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte në favor të sundimit gjakatar anti-shqiptar të Milosheviçit, duke shkelur embargon ndërkombëtare ndaj Serbisë.

   3. Dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, nën maskën e projekteve të Bankës Botërore, rrafshojnë banesat dhe bizneset e banorëve të Jalës, duke përdorur me dokumente false pronësie e projektesh, policinë ndërtimore të pushtetit “SALI BABA”.

   4. Djali i Sali Berishës, urdhëron forcat e policisë të pushtetit “SALI BABA”, për të përzënë nga trojet e tyre banorët e bregut të Vlorës (Dukat-Rradhimë), duke paraqitur si pronarë legjitimë të tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.

   5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike të Europës Damir Fazllic, trafikanti i parave të pista dhe armëve me vendet nën embargo ndërkombëtare, merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në krah të kryeministrit, me statusin si anëtar i këtij këshilli.

   6. Pas mashtrimit me 300 mijë euro për një “spot turistik shqiptar” për kanalin “CNN”, ministri i “kulturës erotike” të pushtetit “SALI”, tashmë këshilltar qeverie Ylli Pango, punëson femra në ministri, në shkëmbim të moralit.

   7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, që kishte licensuar firmën fantazmë të Damir Fazllic të quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulëzim Basha, firmë e cila shërben si “lavatriçe” e trafikut të parave të pista, me dispeçeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.

   8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerë në Porto Romano nëpërmjet mik-ortakut Damir Fazlliç sipërfaqen që pushtet “SALIU” e kishte përcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndërtimi për parkun energjetik “FAZLLIÇ-ARGITA”.

   9. Pushtet “SALIU” firmosi një marrëveshje të fshehtë me qeverinë italiane, për depozitimin e plehrave në territorin shqiptar, në shkëmbim të një afere të pisët financiare, të komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit të plehrave në Ballkan.

   10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar në lidhje kusarësh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugës Rrëshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender për projektin e kësaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerën e investimit financiar të saj.

   11. Pushteti “SALI-LULI”, nëpërmjet një akti-tradhtie kombëtare, i fali Greqisë sipërfaqen detare territoriale shqiptare, që u ndalua prej Gjykatës Kushtetuese.

   12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmën e pushtetit “SALI” ka dhënë në mënyrë mafioze, në kundërshtim me ligjin e konkurrencës publike, plotë 220 licensa koncensionesh për hidrocentrale, 110 prej të cilave i kanë në pronësi familjarët e kryeministrit, deputetët, ministrat, politikanët dhe familjarët e tyre, ndërsa të tjerat i kanë përfituar miqtë dhe ortakët e pushtet-krimit “SALI”.

   13. Krye-sekseri i qeverisë Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit të aferës kriminale vrasëse masive të Gërdecit dhe bashkëbisedues përcaktues në dëshminë e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarë “në gjueti harabelash” pas publikimit të emrit të djalit të kryeministrit SALI, si i përfshirë aktiv në këtë aferë kriminale.

   14. Arrestohet në mjediset e Ambasadës të SHBA në Tiranë, sekretari i Ministrit të Jashtëm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person në kërkim prej Drejtësisë Amerikane për akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.

   15. Ministri i super aferave të pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhënë Jamarbër Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi të cilin pushtet-familja SALI po ndërton pallate.

   16. Z/kryeministri i pushtet-kusarëve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok në dorë, duke bërë pazare me tendera, liçensa, koncensione, vendime gjyqi e punësime në zyrat e shtetit, ku vetëm një fletë e bllokut ishte “çek” prej 700 mijë euro!

   17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore të votës së 28 qershorit 2009 nëpërmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpërfillur të drejtën e votës, opozitën dhe ndërkombëtarët.

   18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar të naftës “VIRGIN”, rubineti i të cilës ka çuar 76 milion euro vjedhje e përfitime në xhepat e kupolës së pushtetit dhe familjes kryeministrore.

   19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armëve dhe municioneve me Libinë, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut të kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulëzim Basha.

   20. Dhe për të rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve të pushtetit të tij të degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarëve bleu një benz luksoz “sheikësh” me vlerë 700 milion lekë. ect…

   Reply to this comment
  • Zorro July 21, 20:03

   Pse duhet te replikoje Bedriu me koleget e vet e nuk i le lexuesit te thone mendimin e tyre?

   Reply to this comment
 2. Arben July 21, 06:37

  Do syze me nr the madh, o bedri

  Reply to this comment
  • Preza July 21, 09:44

   Replika e replikes

   Sadoqe ne menyre konstante, pas cdo shkrimi te tij, komentuesit tashme te lodhur nga lodhja e Bedriut, kane kontestuar jo vetem menyren e dobet te te shkruarit, por pergjithesisht vijen llogjike dhe mungesen e nje qendrimi konstant e koherent, shto ketu dhe piruetat pa fund, edhe kur flitet per gjera te cilat e pranon edhe vete qe nuk i njeh.
   Shkrimi i sotem eshte nje shkrim fare i dobet, i panevojshem, dhe aq me teper nuk i ngjan aspak nje replike te mirefillte, nje kundershtie ku ai qe ben repliken paraqet disa fakte te tjera te cilat rrezojne faktet e shkrimit paraardhes.
   Nuk mund ti kerkosh dikujt qe ka ngritur ne nje shkrim te vetem probleme pa fund te cilat i vuan sot vendi dhe shoqeria shqipetare, dhe ka permendur per here te pare emra konkrete, qe te na sjelle fakte. Ne faktet i dime. Ato na perplasen perdite ashper ne fytyre. Nga te gjitha drejtimet. Na vijne drejtperdrejt nga mashtrimi qeveritar, nga korrupsioni mbytes, nga tatimet e doganat, nga sjellja e shemtuar e administrates injorante, ku dinjiteti i qytetarit asqe merret ne konsiderate, ku premtimeve dhe fjaleve te bukura te kryeministrit, ja ka zene vendin animacioni klientelist dhe vjedhja e aseteve publike. Do fakte Bedriu. Po cje ti Bedri? Kush te ka vene te zbehesh sadopak te verteten dhe realitetin qe na rrethon, me te cilin une dhe autori i shkrimit te djeshem hame hundet perdite.
   Nuk e di se si ky shkrim mund te zere faqen e pare ne nje dite te Shtune, dhe nuk e di se si ne Forumin e Hapur nga Dita, ku kemi lexuar plot shkrime cilesore, i hapet vend nje shkrimi kaq pa vlere, qe nuk thote asgje.

   Reply to this comment
 3. info analitike July 21, 07:08

  Ja perseri perroi psiqik militant i bedrinjve!
  Krahasoni shkrimin e Coloreto Cukalit dhe shkrimin e ketij servilit partiak per te kuptuar dallimin midis gazetarit dhe militantit partiak qe fshihet pas nje lumi fjalesh qe nuk thone asgje.
  Kerkon fakte nga Koloreto Cukali qy qe nderton male me hipoteza nga hici. Po a ka me fakte se koncesionet qe kane marre keta nga qeverite ne cdo kohe? Cfare faktesh kerkon o Bedri kur i ke aty para syve te gjitha. Per Fushen a te duhen fakte per te kuptuar qe po vjedhin bashke me kriepsikon? Me ty eshte kohe e humbur.

  Reply to this comment
 4. teni July 21, 07:17

  Ky shkrim eshte bere shkrim per shkrim o Bedri ku s’ishte nevoja fare per te bere kete replike ose ritushim te saj!Jeni futur mire ne ekonmine e tregut ,duke u bere si ata gzetarucet e viteve 90 ku shkrimet i benin kafeneve duke lexuar gazetat e radhes!Bemat ne Shqiperi jane te medha qe nga korupsioni,vjedhjet,pervehtesimet e pones publike e deri tek vrasjet e tradhetite ,daj atdheut!Investigimi eshte zero e kjo ndoshta e nderon gazetarine sot jo replikat kundrejt njeri tjeterit!Krye krimi ftohet ne TV Shqipetar kur duhet te intervistohej minimumi ne biruce,zv kryekrimi akoma bene presion per rezim qeverie e kryehajduti vazhdon funksionin si dikur Xhulio Andreoti Italine!

  Reply to this comment
  • Biometri July 21, 07:50

   Ore ti Teni bashke me Infon sumatike me lart ngatarroni njerezit dhe detyrat.
   Infoja merr te njejtin shembull me Bedriun: Rastin Fusha te Teatrit. Nderkohe qe Bedriu thote pikerisht qe duhen bere hetime si Rasti Fusha !!!
   Kurse ti Teni kerkon nga gazetaret t fusin n burg politikanet kriminel?? Nuk eshte detyre e tyre dhe as munden edhe sikur t duan.
   Per mua Bedriu ka formim gjerman ne ket pike: Faktet, pastaj analiza. Une nuk jam dakord vetem n piken we i thote Koloretos qe ka dhe biznesmen t ndershem. Sepse Koloreto ket pike e kishte ndare vete shume.qarte nga oligarkia.

   Reply to this comment
   • info analitike July 21, 10:06

    Ja na dodhi dhe qy sinapsi i partise qe nen petkat e “gjermanizimit” po na sillet si garantist. Hahaha po a nuk te mjaftuan gjithe ato ligje te shkelura e koncesione te pakerkuara per te rrasur ne burg Fushen me Dhjeliajn e Kriepsikon? Perse nuk heton prokuroria kur ka disa denoncime te bera pikerisht per kete ceshtje. Dhjeliaj u takua publikisht me prokurorin Fusha te ceshtjes se Ardit Gjoklajt dhe cuditerisht ceshtja u mbyll pa demtuar askende Fusha vella mori nje thes me koncesione nga Bashkia! A nuk eshte ky nje fakt? A ndodhin keto gjera ne Gjermani? Po qe te japesh nje koncesion te pakerkuar duke tejkaluar kompetencat e Bashkise, duke shkelur mbi kompetencat territoriale dhe ato kushtettues si te duket ty? Ti kishte bere saliu keto gjera do te ishit turrur si te terbuar bedriu para e ti pas e ne te s’emes gjermanizmi. Po qe vellai i ketij Fushes na qenka trafikant e prokuroria perseri fle a nuk te cudit zotrote? Po qe gjykata administrative e apelit sapo dha nje vendim pro Dhjeliajt e shtyre nga presioni politik dhe kercenimi se me vettingun do ti perjashtonin nese nuk jepnin vemdim pro Dhjeliajt, si te duket ty? A ndodhin ne Gjermani keto gjera? Lerini brockullat se jeni katran me boje me keq se Saliu. Une marr ato shembuj qe as ti as Bedriu nuk keni sy ose refuzoni ti shihni sepse ju demtojne partine dhe adhurimin qe keni per te. Kriepsikoja u votua per te tjera gjera e po ben gjera krejt te kunderta. Me thuaj nje premtimet e tij te mbajtura. Ah qe te rrini rehat Saliu me Lulin po ndajne parate me Kriepsikon pra mos u lodhni te akuzoni te tjeret kur vete ai qe zgjodhet eshte bere pale me te keqen.

    Reply to this comment
 5. Endri July 21, 07:37

  Na e shpjego nje cike or Bedri, nese Saliu nuk do ekzistonte dhe gjerat do shkonin sipas kesaj endres tuaj kapitaliste, kush do i blinte keto kombinatet dhe hidrocentralet miliarda dollareshe? Shqiptar s’behej fjale, se jo atehere, por as sot mbas 30 vjetesh plackitje s’i ka njeri ato para. Keshtu qe endra juaj ishte qe ato t’i blinin te huajt,

  Endra juaj ishte ta shisnit sovranitetin ekonomik te Shqiperise duke e kthyer ne nje koloni te te huajve ndersa Shqiptaret skllever qe punojne per pasurimin e te huajve ne token e tyre.

  E kupton qe nuk jeni Shqiptar? Endra juaj nuk ishte “popullore” sepse populli po ate parti qe themeloi Enver Hoxha votoi kur i vute perballe alternativen tuaj, dhe po ajo parti eshte me e madhja edhe sot, edhe pse me kreun qe ka nuk e perfaqeson ate popull.

  Reply to this comment
 6. Rod Gary July 21, 07:39

  Citat: “ka ardhur koha që veç opinionit t’i japim publikut informacionin e sigurtë se kush qëndron pas një afere dhe këtë ta shpallim me të gjithë forcën e medias, e cila, pikërisht nga humbja e konkretes, po bëhet gjithnjë e më shumë pak e besueshme.”

  Hmmmmm. Po pse more Bedriu Partise nuk ja keni dhene deri me sot kete “informacion te sigurte” nje publiku, i cili pa e hapur akoma gojen ja u njeh mire dhembe e dhemballe, ja u numeron nje per nje meritat dhe huqe, e di se ku doni te dilni me dacibaot tuaja, e di se ne sherbim te cilit tutor jeni vene ne dispozicion. Pse e mbani te rezervuar informacionin e dobishem, dhe u ofroni lexuesve te urritur ate me te padobishmin, ate me te shplarin, ate me te pavlefshmin? Ku m’i keni ato investigimet ala-BIRN? Na thua qe je dakort deri ne nje fae pike me z.K.C., po pastaj mezi paske pritur per te na treguar se paska dhe ga ata bosa (me nje s), te cilet e paskan vene kapitalin e tyre me djerse, a thua se ishte kjo thelbi i tematikes qe preku zoteria i nderuar, dhe jo demaskimi dhe venia para pergjegjsise e atyre qe kane abuzuar maksimalisht me pushtetin, per t’i mundesuar privilegje vetvetes ne radhe te pare, por edhe per te fuqizuar dhe patur si mbeshtetje te fuqishme ata “biznesmene” te cilet të pabrek’ i gjeti dreka, milionerë i gjeti darka

  Reply to this comment
 7. intelektuali July 21, 08:21

  O Bedri Islami,

  “MIQTE FINANCIARE” TE ZONJES MERKEL E KANE MBUSHUR ARKEN E SHTETIT PLOT E PERPLOT ME FLORI SI KURRE ME PARE NE HISTORINE E GJERMANISE,

  Njashtu sic e kishte mbushur Arken e Mbretnise edhe Ahmet Zogu, perpara se ta grabisnin italianet e Duces dhe me pas gjermanet e Hitlerit,

  prandaj:

  Edhe krahasimi qe i ben “Oligarkeve” te Edvin Droges me “Miqte financiare” te Kancelares Merkel qe i ka siguruar gjermanet me pensione dhe ndihma financiare per breza me radhe dhe qe po ndihmon refugjatet nga Bota si Jezu Krishti, perfshire ketu edhe plot mjerane albaneze nga Shqypnia e Kosova, ky krahasim qe ben sot si kunderpergjigje per marksistin Koloreto Cukali:

  ESHTE KREJT I PAVEND DHE TOTALISHT I EZAGJERUAR

  Pse e them kete?

  Po te kishte investuar ne Prodhimin Kombetar oligarku i Saliut, Rezart Taci me lukunine e hajduteve pas tij alla Bechtel&Co, apo po te kishin investuar si gjermanet Manet, Vilmat, Dulaket, Kastratet, Gulf-et me sojet e sorrollopet e spiuneve te Enverit pas tyre,

  atehere:

  Edvin Droga nuk do te kishte nevoje dhe as do te guxonte te mbulonte Vatanin me kanabis sativa “Made in Albania”,

  as:

  Te ngrinte traun e doganes se Durresit per te kaluar lehtesisht bananet e Rilindjes me kokaine Kolumbie alla “Taulant Xibraka” apo “Taulant Mamurrasi”, nuk do te guxonte,

  as:

  Te guxonte te prishte Stadiumin Kombetar me Teatrin Kombetar, vepra monumentale te historise se Kryeqytetit tone qe Kryeministri yne i la qellimisht te degradojne per t’i grabitur e kollofitur me pas per t’ja falur “Fushave” te tij mafioze, oligarke te pacipe qe dine vetem te presin gjuhejashte kocka nga pushteti enverist mafioz si ne organizatat “Gomorrah” apo “Camorra” te Sicilise, qe Edvin Enveristi i quan pa piken e turpit PPP,

  prandaj:

  Mengadale o enveristi Bedri Islami me DACIBAOT kapitaliste si Flete-Rrufe enveriste per Koloreto Marksistin qe eshte mallengjyer dhe po kerkon kthimin e Kohes se Qepes te Partise se Punes ku te gjithe ishin te barabarte ne mjerimin e perbashket,

  sepse:

  ENVERIZMI FANATIK NE EKONOMI ESHTE I GJALLE “LIVE” NE TROJET TONA.

  Hidh syte dhe shiko sa krenare qendron Piramida Famekeqe e Enverit perballe Kryeministrise se Edvin Fanatikut qe te bindesh per keto qe thote e tregon intelektuali.

  Reply to this comment
 8. Syrja Qarri July 21, 08:50

  Bedri, “Fakti” nuk duket pasi eshte brenda ne fundshpinen e te gjithe shqiptareve.
  Mos u mundoni te mbuloni me hi si macja fekalet, kjo gje tashme ka marre ere dhe po qelb gjithe dynjane.

  Reply to this comment
 9. Claus July 21, 10:38

  Sa me shume kalon koha aq me shume torrolleps Bedri Islami. Shkrimin e djeshem e paskan hequr se sic e kisha vene ne dukje qe ne komentin e pare, ishte vetem nje pacavura me shkronja.
  Sot qershia ishte mbi torte ishte ne fund te shkrimit: „Faktet, ku jane faktet“, thote Bedri Islami!!!!
  Po mire o Bedri, ashtu sic e ka vene aq mire ne dukje nje komentues me pare, ja ju kemi ju gazetaret „investigative“ per te kapur oligarket.
  Po c`gazetare kemi ne, qe punen e bejne vetem nga PC duke vjedhur lajme andej-kendej teksa ti rri ne ate Esslingeniun tend dhe hedh cdo dite „pa u lodhur“ brockullat qe i merr „Dita“ dhe i boton pa ju skuqur aspak faqja se cfare hedh ne eter.
  Pa le pastaj na merr dhe shembullin e Helmut Kohl-it qe nuk ka te beje fare, aspak me oligarket e dale nga skutat e bllokut socialist duke kapur pasurite kombetare si „toke e xanun“ dhe pastaj duke mashtruar, vrare dhe masakruar cilindo qe i del perprara.
  Po sa jane vrare o Bedri deri me tani per vjedhje dhe grabitje pasurish?
  Sa ke neper burgje, milionere analfabete qe kane rrjepur ate vend?
  Po si na u be Samir Mane duke rrembyer karakatinat e Vjenes dhe duke i shitur ne Tirane duke nxjerre fitime perrallore a thua se i blente me lire ne Vjene dhe i shiste me shtrenjte ne Tirane dhe ate kohe qe rroga ishte mos te tjem 20 dollare ne muaj.
  Apo na paska blere soba elektrike ne Vjene me 10 dollare dhe e paska shitur ne Tirane me 20 dollare.
  Cfare flet o biri i „Lulit te vocerr“ qe po na tregon se nuk gjen asnje fakt ne ate vend pisllik?
  Helmut Kohl nuk beri oligarke se nuk ishte Gjermania Rusi, Rumani, Bullgari dhe Shqiperi, por dhe aq sa beri e gjeti vendi duhur ne histori per te mire dhe per te keq.
  Po ti Bedri, ke nje mangesi te madhe. Ti nuk mund te lexosh asnje rresht ne gjermanisht dhe ato qe merr vesh i merr vesh me tregime kafeneje dhe kosovaresh, qe mos o Zot kur i degjon kur flasin, ku mendjen e kane vetem „sa pare ke ba“ dhe askund tjeter.

  E fundit, ti Bedri e ke dhene njehere mendimin tend tek ky debat qe eshte hapur, debat qe ngadale i ka dale boja se tashme na del Ti, si „Fanti-Spathi“ java 7 dhe ti 8 dhe kerkon tu pergjigjesh me ate horizontin tend aq „te gjere“ te gjitheve duke marre vetem te qeshurat dhe talljet e komentuesve.
  Ngjarje historike nuk na ke shkruar ndonjehere, probleme ekonomike jo e jo, „investigime“, perkthime mos o Zot, ti di vetem Saliu, Luli, „Clirimtaret e Kosoves“ sot te mbuluar me korrupsion dhe ndonje elegji per te afermit.
  Je i varfer Bedri, je i varfer, aq duhet ta merresh vesh. Dhe „Neti Vjoses“ nga Vjena mallakastriote i je bere bajat.
  Po tani nuk ke c`ndreqesh me, mosha ben te veten.

  Reply to this comment
  • Mer Keli July 21, 16:16

   Claus !

   Te respektojme per njohuri te shumta qe ke ne politike-ekonomi-shendetesi dhe ne “gjermanografi”.
   .
   Por nese Bedriu eshte bere me te vertete i merzitshem te pakten vitin e fundit ti je bere i urryer dhe i neveritshem..
   .
   Je bere i neveritshem pasi ke “lluksin” te shkruash nga anonimati por dhe je konflikt interesi>
   .
   Je ne konflikt interesi se nese Bedriu eshte nje nga korifinjte e UCK nga fillimi ne fund ..kurse ju jeni shprehur armik i hapur i luftes clirimtare te Kosoves..
   .
   Nuk po permendim dhe faktin tjeter qe dikush kritikon kolonelin Janullatos ti hidhesh perpjete si ku me te ci nenen.
   .
   E fundit:

   Eshte e vertete qe Bedriu eshte bere i merzitshem..eshte e vertete qe Edi Rama ka tradhetuar jetimet e 21 janarit 2011 por kjo nuk do te thote qe te harrojme krimet e Berishes qe ka kartabjanke nga miqte tane …poshtrimi i te cileve ndaj kombit shqiptar ja ka kaluar dhe nje pushtimi klasik.
   .
   Pra nuk mund te fajesojme jetimin te “Lulkuqet mbi mur” qe eshte Edi Rama dhe te harrojme kujdestar surratpataten..dhe ate drejtorin (ambasadorin)…

   Reply to this comment
   • Lili July 22, 05:38

    Paske mbetur halla militant,ose me berishen,ose me Ramen kurse gjithe shqiptaria te thot as me njenjin as me tjetrit se nje mut jane…

    Reply to this comment
 10. LUANI July 21, 11:05

  I DASHURI ADRIAN!
  DO TU LUTESHA SHUME BOTOJENI KETE SMS QE POLITIKA JON TA SHOHE VETEN ME MIRE NE PASQYRE SE NA CAN VESHET E KOKEN NGA EKRANET PER DITE.PYESIM KRYEPLAKUN E FSHATIT,SA VOTUS JENI NE FSHAT?1500 NA PERGJIGJET. SA VOTUAT NE ZGJFHJET E FUNDIT PARLAMENTARE? 500 VETA SE TE TJERET I KEMI TE LARGUAR JASHT VENDIT.PO PER KE VOTUAT? 420 PER PS E TE TJERET PER LSI E PD.PO PUNET SI I KENI? LERE MOS NA PYET.TOKAT DJERRE,MBAHEMI ME NDONJE GJE TE GJALLE E DIKUSH ME PERIME.PO MIRE PO RRUGET,MIREMBAJTJEN E TYRE E TE VARREZAVE ETJ? TA THEM UNE.KUR PUSHTETIN QENDROR E KISH PD NA THOSHIN,KETA NUK I NDIHMOJME SE NUK JAN TANET.TANI QE PS KA DHE QENDRORIN DHE BASHKIN NA THONE,KETA JAN TANET EDHE PO NUK I NDIHMUAM PRAPE VOTAT NEVE DO NA I JAPIN? !NJE FSHAT SHQIPTAR QE DUKET S’KA NEVOJE PER KALLAUZ.ME DASHURI E RESPEKT .LUANI I VLORES

  Reply to this comment
 11. Niku July 21, 11:48

  Z. Bedri, keni thene gjysmen e te vertetes, qe sistemi kapitalist bazohet ne pabarazine. Por nuk na thoni qe eshte detyre e shtetit qe te zbuse kete pabarazi nepermjet taksave. Kush fiton me shume duhet te paguaje taksa me shume, dhe kete taksa te shkojne per gjera sociale. Ndryshimi i PD-se qe e kishte 10 perqind per te gjithe, PS-ja qe eshte e majte e rriti ne 15 perqind, kur une paguaj 30 perqind jashte Shqiperise. Oligarket jane te pakenaqur me 15 perqind, duke u ankuar se taksat jane te larta! Polarizimi i shpejte i shoqerise eshte pergjegjsi e qeverise dhe kursesi nuk eshte merite e biznesit.

  Reply to this comment
 12. katarakti July 21, 11:50

  Per mendimin tim oligarket nuk linden keto 5 vjetet e fundit. Oligarket linden qe kur ne Shqiperi u praktikua strategjia e tokes se djegur, pra shock – terapia e famshme. U rrafshuan rrreth 400 fabrika, uzina, kombinate dhe ndermarrje. U shiten per nje cope buke pasurite tokesore dhe nentokesore te vendit. Dhe sikur te mos mjaftonte me kaq u zhytem edhe ne borxhe. Borxhe qe arrijne ne 60 – 70 perqind te GDP-se! Pra afersisht 8 miliarde euro!. Nga nje ane shit pasurine kombetare dhe nga ana tjeter merr borxhe, – kjo vetem ne nje vend te shkaterruar totalisht si Shqiperia mund te ndodhte.Ku hajdutet dhe maskarenjte u vune ne krye te shtetit. Mor harroni po ashtu se si u privatizua dhe “u shpernda” pasuria e perbashket: – me letrat me vrime! Pra u tallen paq me kete popull qe mendonte se per 3 vjet do te behej si gjithe Europa. Dhe u be si e gjithe Afrika. Oligarket, qofshin ata te PS-se, qofshin ata te PD-se, (dhe ne me te shumten e rasteve jane te PD-se dhe PS-se bashke), jane pjese e sistemit qe u instalua ne Shqiperi pas 1990-tes. Qe te mos kishim oligarke duhej nje strategji tjeter ekonomike. Uzinat dhe fabrikat e trasheguara duhej te riviheshin ne pune mbeshtetur ne parimet e tregut te lire. Qofte edhe si ndermarrje me buxhet me vete, qofte edhe joint venture me investues te huaj. Por nuk u ndoq kjo praktike. Rrafshimi nga faqja e dheut dhe grabitja sundoi ne vitet e para te demon-kracise. Dhe ja ku jemi sot.Oligarket lindin gjithmone kur ka kaos, kur nuk ka ligje te qarta ekonomike. Kur vendi eshte ne krize. Une nuk e bej fajtor Ramen per oligarket. Ata jane si kerpudhat qe lindin ne trungun e nje peme qe po kalbet. Une e bej fajtor Ramen qe nuk ka shpalosur ende nje strategji te rimekembjes ekonomike te vendit. Duket sikur qeveria shkon nga e çon era. Rritja e prodhimit te brendshem kombetar, – a ben pjese ne planet e qeverise apo jo?! Dhe si mund te arrihet kjo?! Qeveria nuk i jep pergjigje kesaj pyetjeje. Por merret me disa rruge qe nuk jane te domosdoshme. Apo humb kohen me nje ndertese karakatine te nje cope teatri qe po jep shpirt. Ku jane planet madhore te ringritjes ekonomike te vendit?! Ne vendet e tjera te Europes Lindore, ku ekonomia nuk u shkaterrua ne kete fare feje si ne Shqiperi, e kam fjalen per Hungarine, Polonine Cekine etj, nuk pati nje bum te tille oligarkesh. Ndrryshe ndodhi ne Rusine e Jelcinit. Me keq se ne Shqiperi. Se nuk pati asnje strategji te transformimit ekonomik te vendit. Aty oligarket e zune prej fyti shtetin. Si sot ne Shqiperi. Kjo eshte faza e pare e kapitalizmit te eger, te far westit. Pak nga pak banditet do te behen biznesmene. Sepse ajo qe ishte per tu vjedhur dhe per tu ndare mbaroi. Pra do te detyrohen te investojne ne deget fitimprurese te ekonomise. Dhe ketu mbaron historia. Mos harroni: oligarket jane pjese e sistemit.

  Reply to this comment
 13. Nik Curri July 21, 11:57

  Megjithe respektin per penen tuaj Z. Islami, por cfare faktesh kerkoni ju ato tek ne jane ashiqare ne syte tane, Ilir Meta-Kryemadhi, vodhi mu ne diten me diell dhe mu ne mes te Tiranes dhe s’e gjeti gje, Gramoz Ruci qe rri si hijene nje njorant model ben pallate tek Liqeni, Fatos Nano, bredh kazinove dhe le milione euro te vjedhura, Monika Kryemadhi ka 80 mln paund ne Angli, gjoja iu gjeten vllajit te saje, Argita Berisha ka gjysmen e Shqiperise prona te saje, njefare Alket Hyseni, lapanjoz i rames, ka ble’ gjysmen e bregdetit te jugut, Edi Rama jep koncesione, me PPP, 140 mln euro dhe Arben Ahmetaj, paguan shokut te vete i mare nga rruga 400 mije euro ne muaj nga buxheti i shtetit, pa filluar as puna per incineratorin e Fierit se s’e lene banoret, dhe Rama kete e di dhe s’bezan, Mbasi tallet me nje popull te tere Edi Rama, ky monster dhe funderrine i pashoqe, ne vend qe te vras mendjen pake per kete popull qe po emigron do te prish dhe teatrin kombetar dhe me ate ndyresiren Lali Erin do te ndertojne disa kulla dhe fitojne miliona, Cfare faktesh doni tjeter zoteri qe te ngrihet ne kembe nje popull i tere dhe te ti zhduk tere politikanet aktuale dhe ti fut ne burg ??!!!,

  Reply to this comment
 14. Kris 1 July 21, 13:06

  Ne shqiperi nuk ka oligarki por oliqarki qe ka mbeshtjellu e lidhur treshen Meta Rama Sale dhe i ben ti fshijne menderen me kushtetuten .
  Jam dakord me shume lexues se dhe 20 vjet do te kemi Ramen ne pushtet me brisk ne dore duke ndjekur Saliun.Ben tja rruaje por nuk ja rruan dot.Dhe turma e gomereve do vazhdoje te pellasi Edi Rama,Edi Rama
  Pushteti i Rames e ka suksesin tek e prapmia e Saliut

  Reply to this comment
 15. ETHEM July 21, 13:08

  E LEXOVA BEDRIN & OPINIONET PARA MRJE.BEDRIU ME TE DREJT KERKON F A K TE..F A K T E.
  NE MJEDISIN TON POLITIK,MEDIATIK,SHOQEROR…MBIZOTEROJNE SHUME SHPIFJE PER KUNDERSHTARIN MATAN BARRIKADES QE NUK ESHTE” ME NE”,PAVARSISHT SE PER KUNDERSHTARIN KA F A K TE REALE.NE SISTEMIN E ENVERIT KJO QUHEJ SHPIFJE DHE DENOHESHE ME BURG.TASHME SHPIFSI ULURIN NATE-DITE DHE NUK E GJEN GJE.PSE:SE EDHE LIGJI ESHTE BERE I TILLE OSE ME E MEQA NUK FUNKSIONON DREJTESIA E PAVARUR POR E KAPUR PER FYTI NGA ME I FORTI NGA AI QE E KA VENDOSUR NE KOLLTUK PER TE SUNDUAR,SULMUAR E DENUAR KUNDERSHTARIN.CILAT JANE FAKTET PER POLITIKANET TAN 28 VJEÇAR QE KAN SUNDUAR,VJEDHUR E VRARE NE KETE VEND:
  1-S.BERISHA,SA HIPI NE FRON SHPALLI LEVIZJEN E LIRE TE NJEREZCE PA KRITER.SHUME IDIOT SI AI NDERTUAN KIOSKA E WC NE NES TE TIRANES E GJTHANDEJ NE KOLEKTOR E TOKE BUKE…DUKE E KTHYER VENDIN NE IRAK..AVGANISTAN…LIBAN.
  E KUNDERTA E TIJ ESHTE RAMA- KRYEBASHKIAK QE E KTHEU TIRANEN NE NORMALITET DHE VELIAJ PO SHPERBKEHET NGA EUROPA E BOTA.
  2-SALIU SHPERBERI DREJTESIN E VENDIT ME KURSIN 6 MUJOR TE PLEPAVE DUKE MBUSHUR DREJTESIN ME MILITANT PARTIE.QELLIMI:QE ATA TE JEPNIN DREHTESIN NE KEMBIM TE LEKUT A PRONAVE DHE ME PAS BERISHISTET TE ZAPTONIN PRONA KU TE MUNDESHIN DHE DREJTESIA TA QEPTE NE FAFOR TE TYRE.DHE QE NGA VITI ’91 VENFIT I KA KUSHTUAR NJE HUMBJE KOLOSALE PER MBI 2 MILARD DOLLAR TE VHEDHURA,SHKATRRRUARA E PERVRTSUARA NGA PREKURORET,GJYQSORI,SEKSERET E TYRE DHE POLITIKANET QE I KAN MBROJTUR ATA E PASURUAR VET MAKUTERUSHT.
  E KUNDERTA NDODHI ME RANEN.AI DEKLAROI SE PA BERE DREJTESIBE E DUHUR NUK MUND TE BEHET DHTETI QE POPULLI KERKON.DHE KERKOI NDIHMEN E SHBA+BE PASI E DINTE QE SALIU E META NUK DO ISHIN DAKORT.DHE KESHTU NDIDHI.
  3-SALIU VRAU NE GERDEC,21 JANAR E GJITHSEJ MBI 6000 QE NGA 2 PRILLI NE SHKODET E DERI TE S.OLLDASHI DHE ASNJEHERE NUK KA PRANUAR FAJSIN E TIJ.PRRKUNRAZI AI DEKKARON SE DO E VRISTE VET ME SNAIPER KR.E OPOZITTES NE 21 JANAR NESE DO E KISHTE PAR KUND NE ATE SEKONDE.DHE SOKOL BALLA NUK E NXORI NGA STUDIOJA E VIZOON + KU SHPIFTE.DHE E.RAMA NUK KA VRARE NJERZ EDHE PSE AKUZOHET PSE I ÇOI PROTESTUESIT ATJE.KJO ESHTE HIPOKRIZI IDIOTE SALISTE DHE E MILITANTEVE TE TIJ.
  4-SB E LB SHITEN DETIN GREKUT DHE NUK U SKUQEN E TASHME PA U FIRMOSUR GJE AKUZOJNE RANEN SI TRADHETAR,PAVARSISHT SE META PO E ZVARRIT ATE ME URDHER TE SB
  KY ESHTE NDRYSHIMI MIDIS SB,LB,IM DHE EDI RAMES.KTO E KO…JANE FAKTET QE KERKON B.ISLAMI NE D I T A..

  Reply to this comment
 16. dashamires July 21, 13:53

  Bedriu i shkrete, i marre per ti bere replike shkrimit te shkelqyer te Cukalit ashtu si ato djemte e jetimores te “Lulkuqet mbi mure” per te fshire me gelqere ato parrullat. Keqardhje per Bedriun, eshte aq i perdorur e i konsumuar ne zellin per te fshire te vertetat e ketij pushteti qelbesirash.

  Reply to this comment
 17. betixho July 21, 16:08

  Sa bukur,profesionalisht saktë e trajton problemin Preng Pjetri Lezhë.
  Ajo që thotë z.Prenga është plotësisht e vërtetë dhe një nga hallkat ndoshta më të mprehta për cilindo qytetar i cili i takon një barrë e madhe për të ndërgjegjësuar veten mbi njohuritë që duhet të asimilojë,jo të ligjeve,që po se po,por pa tjetër të akteve nënë ligjore dhe urdhëresat për zbatimin e tyre,sepse poshtë në administratat e ç’do niveli punohet me aktet nënëligjore dhe urdhëresat.Administratat në zbatim nuk punojnë me ligjet por me ato akte që thashë që e bëjnë ligjin të zbatueshëm.
  Unë e kuptoj nga tekst shkrimi që komentuesi Prenga është jashtëzakonisht i pregatitur.
  Por që të arrijmë aty ku pretendojmë duhet arsimimi ligjor i gjithë qytetarëve.Atëhere do kemi më pak qarje të kota ndërkohë do rezultojmë me vrejtje me objektive dhe zgjidhje më të avancuara.Përshëndetje zoti Prenga nga Lezha nga unë nga Vlora.Jemi në një linjë.

  Reply to this comment
 18. DETAR BREGU July 21, 16:22

  KA NJE POSTULAT :
  – KESHTU KA QENE , KESHTU ESHTE , KESHTU DO TE JETE…!
  ASKUSH NUK MUND TE DEVIJOJE RRJEDHEN E JETES…
  FJALET NUK JANE VECSE ” KAKERDHI ” QE BAGETITE DO TI BEJNE NE STALLAT E TYRE KU NATYRISHT DO TE VIJNE ZOTERIT E BAGETIVE TE MJELIN TUFEN DITE PER DITE DUKE.MBUSHUR ENET ME QUMESHT DHE DUKE PRODHUAR KAQ E KAQ NENPRODUKTE TE DOBISHME.

  BAGETITE SERISH DO DALIN PER KULLOTE SERISH DO KTHEHEN NE STALLE PER TU MJELE SERISH DO TE BEJNE KAKERDHI.
  KETO TE FUNDIT DO TE SHTRESEZOHEN DERI NE NJE PERDORIM TE VETEM TE SAJ PLEHERIMIN ETOKES KU VETE DO TESHKPJE TE KULLOSE…
  DHE KESHTU CIKLI I JETES VAZHDON.
  KOPETE NUK DO TE MARRIN VESH KURRE SE KE KANE ZOT…!
  AMA COBANIN MUND TA NJOHIN POR EDHE ATIJ NUK KANE CFARE TI BEJNE.
  SEPSE KJO ESHTE JETA.
  COBANI JA PRET KOKEN DHE E PJEK PER DARKE

  Reply to this comment
 19. mirel July 21, 16:25

  Metamorfoza e Bedriut kalon ne disa faza.
  E para nga kritik parimor, ne mik besnik,
  pastaj ne sherbetor te devotshem,, deri ne sherbetor i peshtire.
  Ke humbur cdo lloj kredibiliteti per te qene gazetar o Bedri.
  Mallkuar qofsh dhe ti me Merozoin Baze.
  Tradhetare dhe kulisha te krimit jeni.
  Bashkepunetore te shkaterrimit dhe te shitjes se Shqiperise

  Reply to this comment
 20. për mëmëdhenë July 21, 19:54

  Nese ka dicka kriminale me Edi Ramen ne keto 5 vjet eshte se nuk I preku asnje qime ..ythe Berishalese…

  .biles asnjehere ne asnje kohe dhe as nje vend Rama nuk ka permendur asnje krim te Saliserbit por perkundrazi eshte ky I fundit qe u kthye nga kriminel ne akuzues.
  .
  Por nese ka dicka me shume se kriminale te Edi Rama eshte se ne vend te hapte defteret e krimeve te Saliserbit per te cilat mori vota cudiberese….filloi me bunkaret e Enverit sipas porosive te atij qe e drejton me telekomande Xhorxh Sorros qe njihet si antikomunist per exelence.
  .
  Ajo qe me tmerron sot eshte se Krykrimineli Berishe ka marre superxhiro…dhe po e poshtron ate vend me keq se Pinoceti-Franko apo Junta e Koloneleve greke te 1967-1974 dhe pikerisht pasi antiamerikani Donald Lu pasi iku e la Berishin me te forte se kurre ne jeten e tij duke e perjashtutar nga Vetingu pra duke I dhene imunitet absolut..pra le tat hemi se USA-BE mbrojne zyrtarisht kete Monster “antikomuniste” qe ne fakt ka ngarkese neo-fashiste.me arome MESJETARE sipas kanunit
  .
  Ju lutem lexoni me kujdes keto dy rrjeshta: Ne nje kohe qe pritej te shperthente IZET HAXHIA nga qelia shikojme se shoqeria civile ku perfshihet dhe gazeta Dita ka filluar prej disa javesh gallaten me prishjen e Teatrit dhe ky gjyqi I Rames per 5 vjetorin e tij te qeverisjes..
  .
  PYETJA IME PER BEDRIUN DHE GJITHE LEXUESIT/KOMENTUESIT:
  .
  PSE U HARRUA IZET HAXHIA ?

  .

  .

  Syri,veshi,koburja,dajaku dhe kasaforta e saliqenit..ish truproja e tij Izet Haxhia ka ngritur aq shume akuza te forta karshi ish bossit te tij sa duhet ta quajme berishen:

  VRASES
  .
  KRIMINEL
  .
  TRADHETAR
  .
  I PABESE
  .
  SPIUN
  .
  TALEBAN
  .
  PSIKOPAT.
  .
  Eshte interesante per te pakten 12 AKUZA qe mazhoranca ne bashkpunim me dipllomacite mike (nqs jane miq) duhet bien dakort per cuar ne banken e drejtesise kete DEMON.
  KUSH JANE 12 AKUZAT LEMERISESE QE NGRE ZOTI IZET HAXHIA
  “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

  AKUZA NR 1
  -Tregoj vetëm një rast nga shumë raste me Shkelzen Berishen që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge.. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash te vila e Landit të Jasharit në Vlorë.
  .
  AKUZA NR 2
  – Azemi ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.
  .
  AKUZA NR 3
  -Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij dhe Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm
  .
  AKUZA NR 4
  Në kohën e luftës së Kosovës, janë vra dy persona. Ka qënë shefi i logjistikës UÇK-së me qendër në Tropojë. Një burrë i mirë, patriot shumë i madh, dhe që e njihja personalisht, Ilir Konushevci, është vra megjithë doktor Hazir Manen. Në gusht të ‘98-ës në gazetën “Rilindja” ka dalë një shkrim me firmën e Afrim Krasniqit, ku shkruante: “Tropoja mes Nanos e Millosheviçit”, dhe në këtë shkrim akuzoheshin Haklajt sikur kishin vrarë këtë Ilir Konushevcin (me pseudonimin Mërgimi) megjithë Hazir Manen.
  .
  AKUZA NR4/1
  Ne 12 shtator 1998 përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja¬nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai në Mal të Zi.

  AKUZA NR 5
  – Historia e Anton Gjergjit është interesante.Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë. Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.

  AKUZA NR 6
  Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu me urdhër grupi i Xhahit Xhaferrit.
  .
  AKUZA NR 7
  Autorët e vendosjes së bombave me tritol kanë qenë ish pjesëtarë të SHIK, të ish-policisë së atëhershme e trafikantë të ndryshëm.Në atë kohë është vendosur tritol në ujësjellësin e Tiranës nga një i afërt i Berishës, janë vendosur tritole në shtyllat e tensionit të lartë në Qafë Krrabë nga grupi i kuksianëve, kuptohet të lidhur me PD.Berisha porositi vendosjen e tritolit tek lokali i Lush Përpalit, se ky nxirrte pengesa në emërimet e njerëzve të SHIK…
  .
  AKUZA NR 8
  Sali a te kujtohet pse u ndamë perfundimisht bashke? Per moszbatimin e ciles porosi? Mos me porosite qe te bombardoja nje ambasade te nje vendi mik, ambasadoren e te ciles e quajte lavire e që duhej ndeshkuar? Kujtohu pak.. A te kujtohet kur u largova nga Presidenca me njerëzit e mi dhe ngele vetem dhe nga frika qe te kapi fusje gruan e vajzen te me merrnin në telefon e të më luteshin që të kthehesha duke me thene se Saliu nuk asht mire nga ana psikologjike?
  .
  AKUZA NR 9
  Izet Haxhia dëshmonnë se i ishte kërkuar të organizonte fshehtas një atentat ndaj Ambasadës Amerikane. Ka prova paralele se Berisha ka shkuar larg në synimin për të qëndruar me cdo kusht në pushtet.
  Një operacion i fshehtë i SHIK-ut ka tentuar të shkaktojë viktima të huaja në Tiranë dhe t’i shpallte ato si sulme të “rebelëve të kuq” për të vendosur ndërkombëtarët kundër grupeve të armatosura që kërkonin dorëheqjen e Berishës.
  Pas botimit të dëshmisë se makinat e blinduara të Bankës së Shqipërisë janë përdorur në 1997 në operacionet e SHIK-ut, një burim diplomatik tërhoqi vërteton mbi një video të arkivës së CNN dhe një raport të ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit të atij viti në Rinas të Tiranës.
  Videoja tregon dy makinat e blinduara të Bankës, që hapin zjarr mbi trupat gjermane që po evakuonin shtetasit e huaj nga Tirana. Ato janë përgjigjur me zjarr dhe furgonat e bardhë të blinduar janë larguar.
  Në studion e CNN ndërkohë që transmetoheshin këto pamje, ish-ambasadori shqiptar Qesku deklaronte: “Ja cfarë po bejnë rebelët, perëndimi duhet të reagojë ndaj tyre”.

  AKUZA NR 10
  “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

  AKUZA NR 11

  Në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij..Mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur Ivanovic I cili është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992.

  AKUZA NR 11
  PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo-maqedonas

  AKUZA NR 12

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,

  “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

  Epilog:

  Edi Rama duhet te beje betejen e tij me dipllomacine euroatllnatike se durimi I shqiptareve ka mbaruar.

  Tallja qe po I ben klasa politike atij populli dhe hipokrizia totale e euro-atllnatikasve ka kaluar cdo limit njerzor me tolerimin ndaj DEMONIT BERISHE.

  Cdo lloj vonese e USABE-se ne lidhje me mos denimin e berish qenit te tyre eshte jo vetem tallje por dhe poshtrim I atij kombi..

  Nuk ka kuptim aleanca me euroatllatiket,clirimi kosoves me nje shqiperi te pushtuar nga saliserbi per cerek shekulli.

  ESHTE TURP PER USA & BE

  ESHTE TURP PER PERENDIMIN DEMOKRATIK QE
  .
  .NE SHQIPERI SUNDON AKOMA NJE PERBINDESH
  .
  .VICIDOLI SEPSE “DIKTATORI” ENVER PO NA
  .
  .DUKET LULE PERPARA KESAJ MONSTRE QE PO
  .
  .TERRORIZON DHE FITUESIT E 23 QERSHORIT DHE
  .
  . SHURRON MBI JETIMET E 21 JANARIT GERDECIT E MIJRA TE TJEREVE

  TURP……

  Reply to this comment
 21. Dhimbia e madhe popull. July 22, 03:22

  -“Per memedhene.per memedhene/
  Bashkoi shoke se ska me prit…”
  Ska asnje alternative tjeter me cpo perjeton vendi yne.
  O popull ! pa dallim feje krahine dhe IDEjE!
  C O H U N I !
  Pa tjeter; jo me HU-si bene ata… !
  Po me VOTE eligje -si e kerkon koha…

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 22. ganiu July 22, 07:20

  Prërfytroni të kishte njohur ndonjë oligark Bedriu, për fat nuk njeh asnjë.
  Gazetari Bedri injoroka tërë oligatkinë shqiptare, dhe në të njëjtën kohë njeh kaq mirë gjëndjen në Shqipëri sa të na japë leksione të përditshme?!

  Reply to this comment
 23. Arber Iliri July 22, 21:23

  Doni a s’doni Shqiperia po ben e do beje para, me oligarke pa oligarke, me korupsion pa korupsion, vendi do beje para.

  Reply to this comment
 24. Niko July 22, 21:46

  Shume poshtersisht bedri islami,kohet e fundit shkruan artikuj relativizues ndaj keqqeverisjes se Rames(ben justifikime ne vend qe ti bjere kokes se keqes- pra rreshtohet si partizan.) Uroj te jete lajthitje e nuk e ben per perfitim. Kurse sot ne kete artikull justifikon sjelljet e pamoralshme dhe shume demprurese te simbiozes se politikes me biznesin per perfitime te ndersjella te pandershme dhe te paligjshme.ky interpretim eshte shume i rrezikshem tja serviresh lexuesit si gje normale.dhe ka marre si argument shembullin e ish kancelarit gjerman Helmut Kohl. O zoti Bedri! po pse mor njeri! Po H. Kohl per ate korrupsion qe kish bere duke bere dhurata me para per shoket e tij te partise( para te dhuruar nga bizneset dhe para te buxhetit te partise) u denua nga opinioni,qytetaret,opozita , u diskretitua shume rende aq sa klima e rende qe u krijua rreth figures se tij,ndoshta e shoqja kreu vetvrasje qe te nderpritej ajo fushate diskretitimi,Pra shoqeria gjermane reagoi ndershem, nuk i beri marshalla korrupsionit. ti na thua ketu ska nonje gje, politikanet duhet te lidhin “miqesi”me biznesmenet sepse ne kemi shembuj nga shtete te konsoliduara si Gjermania. per te ardur keq kur predikon kaq rrezikshem ,kur dihet se ne cfare gjendje eshte shqiperia dhe klasa politike e saj si dhe per faktin e dyte se i biri i kujt je. Thjesht nuk pritej prej jush ky qendrim apo interpretim gazetar.

  Reply to this comment
 25. bizhga July 23, 23:40

  duhet te dini qe falimentimi i firmes tris te shkencetarit te hidrocentraleve ismail ahnetit tregon qe sado i ditur te ishe kur nuk njeh zarfin dhe favoret , falimenton. kjo paturpesi shqiptare i ka mbarthyer te gjith keta burrec, qe i bejne karshillek kombit shqiptare dhe e mjelin shqiperin barbarisht…… koha po tregon qe askull nuk ia vershellen per kete popull te vuajtur me 250 mije leke ne muaj, ku varferia eshte mite dhe tregohet me gisht nga evropianet… kur nuk mund te flasim per kapitalist dashamirs ndaj kombit dhe popullit shqiptare te cilet po e rruajn egersisht kete vend dhe popullin po e perdorin si barbaret.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*