Oligarkia, fundi i Shqipërisë

July 20, 2018 01:43

Oligarkia, fundi i Shqipërisë

Nga Koloreto Cukali*

Mbase fjala “fund i Shqipërisë” mund të duket e tepruar. Unë mendoj që në të kundërt, është e kursyer. Do mundohem t’ju arsyetoj përse.

Mitet ekonomike të Shqipërisë

Në vitet ‘90-‘94 ideali ynë në biseda ishin “ata të ambasadave”; në 96-n që nga VEFA e deri te Sudja, thashethemet mondane rreth Vehbiut, të birit, helikopterëve e ku di unë; deri më 2005-n ishin doganierët dhe Nano, kazinotë dhe legjendat e këtij të fundit me para e suitë doganierësh e biznesmenësh; pastaj bisedat filluan të përqendroheshin ndaj mitit të ri të parasë, z. Rama; 10%-shat, monopolizimi i çdo ndërtimi e çdo projektimi përmes kompanive të miqve të vet, kam pasë takuar projektues që e urrenin me shpirt, dhe thonin që vetëm 2 kompani punojnë në Tiranë, të dyja të tijat; pas 2005-s erdhën Zeni dhe Argita me legjendat e tyre financiare, që mund të mos kenë qenë fare legjenda, epoka e Berishës 2 që kulmoi me një tjetër mit ekonomik, Rezart Taçin, tani i zhdukur nga qarkullimi; paralel me këtë filloi të këndohej miti ekonomik i LSI-së, institucionit ku bëheshin para në mënyrë vertikale, e me regjim ushtarak, qindra njerëz vrapuan të rreshtoheshin aty për të siguruar përfitime jashtë ligjit, që nga nxjerrja e një patente e deri tek pozicionet e lakmuara mitmarrëse.

Siç shihet asnjëherë biznesmenët e zotë e të ndershëm, ata që luajnë me rregulla e punojnë fort, ata që e kanë ndërtuar pasurinë me guxim, iniciativë e djersë, nuk hynë kurrë në popkulturën tonë ziliqare, nuk u kthyen kurrë në mit.

Mitet tona ekonomike, ato më sipër, po ta vini re janë në fakt janë dramat tona më të mëdha sociale e politike.

Ndërsa sot, emrat zamir, vilmanush, “klodi i spitalit amerikan” e deri dhe nikolinjakë, rrotullohen rëndom në bisedat e përditshme, tek studentët, pronarët e bizneseve të vogla, aktorët, IT-të, e deri tek gojët pa dhëmbë të atyre që ua shqiptojnë gabim emrat.

Pa qenë ekspert ekonomie, mund të them që kjo do të jetë drama jonë e fundit. Drama e oligarkëve.

Oligarkët, nuk janë pasanikë. Gabimi më i shpeshtë është të ngatërrosh një oligark me një të pasur. Të jesh i pasur, pasi ke punuar dhe ke luajtur me rregulla, nuk është krim as turp e as gjë e keqe. Por, oligarku është një njeri super i pasur që pasurinë e ka vënë ndryshe.

Një oligark, është ai që pasurohet në kurriz të pronës publike,  falë lidhjeve okulte me politikën duke përfituar kontrata publike, tokë publike, PPP, favore në kurriz të pronës së përbashkët. Një oligark nuk mund ta bëjë kurrë atë pasuri pa iu hapur rruga në mënyrë të pandershme nga politika. Një zamir nuk mund të jetë kurrë i tillë pa një edramë.

Pse oligarkët janë e keqja e Shqipërisë?

Dëmi që oligarkët i sjellin vendit është shumë i madh. Pasuria e stërmadhe e tyre ngrihet mbi 3 agresione ekonomike.

Dëmin e parë ia shkaktojnë biznesmenëve të ndershëm ose atyre pa lidhje të shkurtër me politikën. Në ekonominë shqiptare nuk ka më konkurrencë të ndershme, siç parashikon ekonomia e tregut, ku më i miri fiton. Jo, fiton ai që ka lidhje me Edramën. Dhe nuk bëhet fjalë vetëm për të përfituar koncesionet e pronave e parave publike, por, për monopole të drejtpërdrejta që nxjerrin nga loja të gjithë të vegjlit. Bizneset e vogla po rrënohen në taksa, ndërsa Zamirët me shokë dalin nëpër revista të huaja si miliarderë dollarësh.

Dëmi tjetër i vjen popullit shqiptar. Dyshja oligark-kryeministër duhet të pasurohet gjithnjë e më shumë, dhe këto para do dalin ose nga direkt xhepi juaj, siç ishte rasti i Kukësit apo i çmimit të naftës, etj, ose, paratë merren nga xhepi jonë i përbashkët, përmes koncesioneve të dyshimta e të denoncuara dhe në media, si rasti i Vilmanushit me shokë.

Nga ana tjetër, pasuri të pamata publike janë transferuar në duart e një grushti njerëzish afër Kryeministrit pa asnjë arsye ekonomike, thjesht sepse ashtu i do qejfi. Pra, prona jonë e përbashkët na është marrë, pa zhurmë e pabujë, ku me ligje shteti e ku me anashkalim e deformim të tyre, dhe u ka kaluar oligarkëve. Kjo lakmi për të grabitur tani i është sulur qendrës së Tiranës.

Por si qëlloi që u bëmë me oligarkë? A i ka Shqipëria kushtet të ketë miliarderë dollarësh?

Zona gri, miliardat gri

Para 28 vitesh ne ishim të tërë të barabartë. Ishim të varfër, por të barabartë. Qytetari shqiptar ishte i varfër, por populli shqiptar ishte i pasur, sepse e tërë pasuria ishte publike. Hidrocentrale, miniera, toka të reja, porte, hotele, hekurudha… Jo vetëm flota e peshkimit, por deri dhe një barkë peshkimi ishte pronë e përbashkët. Çdo gjë.

Sot, pas 28 vitesh, populli shqiptar jeton akoma në mjerim, mjafton të dalësh nga unaza e Tiranës për ta parë, ndërsa e tërë pasuria e tij ka kaluar në duart e 10-20 njerëzve. Gjithçka. Në këtë transferim gjigand të pasurisë publike nga duart e 3 milionë njerëzve në duart e 20 njerëzve ka diçka të errët. Sepse, nuk ka asnjë logjikë njerëzore që të argumentojë që nga 3 milionë vetë që zotërojnë një pronë kaq të stërmadhe dhe që nuk u numërua kurrë, sepse askush nuk bëri inventarin e pronave të komunizmit, vetëm 20 vetë paskan qenë më të zotët, më të zgjuarit, më të aftët në ekonominë e tregut për të na e marrë këtë pronë ne 3 milionë të tjerëve.

Në këtë transferim të madh pasurie, ka në të vërtetë një krim kombëtar.

Sikurse, nuk ka asnjë logjikë ekonomike që Shqipëria të ketë miliarderë. Në një vend kaq të vogël, me një treg kaq të dobët e fuqi blerëse kaq të ulët, nuk ka asnjë logjikë ekonomike që dikush paska arritur të bëjë 1 miliardë euro pasuri. Apo 2 miliardë.

Këto para, në fakt janë paratë tona. Para me të cilat Shqipëria do mund të ishte një vendi rregullt e i mirë-zhvilluar, i denjë për të jetuar, mësuar e punuar. Por nuk është. Sepse ne u shpronësuam në errësirë, nga lukunia e oligarkëve e kombinuar me grykësinë e një grushti politikanësh. Aty ku shkollat nuk kanë ngrohje, nuk ka para, se paratë janë te oligarku; aty ku gratë vdesin në spitale sepse nuk gjendet një gjilpërë e caktuar, nuk ka para, se paratë janë te vilma dhe klodi; aty ku shqiptarët ikin me kamionë në Londër si mish frigoriferi, nuk ka të ardhme për ta, sepse nuk ka shpresë e punë, sepse paratë që mund t’u krijonin atyre mundësira, i kanë shkuar zamos; aty ku mund të ishte jo një Teatër i ri, po dhjetë teatro të reja, nuk ka para, sepse paratë i kanë shkuar dulakëve. Erdhëm te fundi i Shqipërisë…

Fundi

Kjo që po i ndodh Shqipërisë është kapitalizmi i llojit ”Crony”. Ky është dhe fundi i kapitalizmit si motor i shoqërisë së tregut. “Crony” është ai lloj kapitalizmi ku i pasur nuk bëhesh se ke iniciativë biznesi ose ide, por se je i lidhur me filan parti e filan politikan. Oligarkët, e thënë ndryshe crony-istët, po mos të kishin ato lidhjet e shkurtra me politikën do ishin thjeshtë “një copë magazinier” diku. Sepse, e përsëris, ata nuk ecin sepse janë të zotë në biznes, por sepse janë hileqarë dhe të paskrupullt për të lundruar në ujëra të pista.

Ky sistem do shkaktojë 2 probleme. E para, ai kërkon më shumë para sesa norma normale e fitimit, sepse duhet të ushqejë pangopësinë e oligarkut për të shtënë çdo gjë në dorë, sepse “ai mundet”, por duhet të ushqejë dhe lakminë e politikani të korruptuar që mund të ketë vënë dhe ai 1 miliardë Euro të pista në Bankat e Qipros. Kësisoj ne do shohim thjesht një hendek gjithnjë e më të madh mes grupit të oligarkëve që shtojnë miliardat dhe pjesës tjetër të publikut që do shkojë vetëm në mjerim të pakthyeshëm.

Problemi tjetër është që ky sistem mund të prodhojë vetëm biznesmenë hileqarë dhe administratorë publikë të paaftë e të korruptuar. Korrupsioni nuk është më ekonomik, është dhe thelbësisht moral.

Vetë shteti, tashmë është në duart e këtij grupi njerëzish e u shërben vetëm atyre. Shteti ka eleminuar konkurencën dhe ka ligjëruar grabitjen. Në këto kushte unë besoj që aleanca Crony, që është aleanca e vërtetë e qelbësirave, është aty për të ndenjur. Mundësia për ta ndryshuar me votë është zero. Ikën Rama vjen Basha. Ikën Taçi vjen Zamiri. Sistemi ekonomiko-politik që kjo aleancë ka ngritur lë vetëm 2 rrugë: o mjerim e rrënim total për shumicën, o revolucion.

Atëherë, i dashur lexues, bazuar në atë se sa e si i njeh ti shqiptarët, cilën rrugë mendon se do zgjedhin? Fund.

 

*****

*Botuar sot në DITA, pjesë e forumit me bashkëpunëtorë të gazetës, analistë të jashtëm dhe lexues mbi analizën e 5 viteve qeverisje të Rilindjes. 

July 20, 2018 01:43
Komento

64 Komente

 1. Endri July 20, 02:40

  I varfer ishe para luftes sepse ishe vend i pa elektrifikuar, pa industri, me bujqesi primitive, dhe nje popullsi analfabete. 1 milione vete mezi ushqeheshin duke pasur ndonje anetar te familjes ne kurbet.

  Pastaj u pasurove, sepse more dhjetera miliarde $ dhurate ne forme fabrikash dhe kombinatesh. U arsimove, u elektrifikove, mekanizove bujqesine dhe rendimenti i punes u rrit.

  Duke filluar nga viti 1985 fillove te varferoheshe si pjese e planit per te krijuar pakenaqesi popullore nga jugosllavi ramiz alia ne bashkepunim me aleatet e tij amerikane. E megjithate, partia e malokeve humbi zgjedhjet e para pluraliste duke demostruar se shumica e popullit nuk e “urrente” diktaturen e Shqiptareve ndaj bejlereve dhe cifligareve. Ramizit ju kerkua te ri-bente zgjedhje te parakohshme edhe pse ato konsiderohen si zgjedhjet me te rregullta qe jane bere ndonjehere, per te sjelle me doemos saliun ne pushtet per te vazhduar me pjesen tjeter te planit, shkaterrimin e ekonomise. Perndryshe, si do argumentohej qe kamunizmi nuk funksionon kur Shqiperia ishte e mbushur me fabrika?

  Dhe ketu filloi varferia e vertete, qe shkoi deri ne krize per buke dhe sjellje ushqimesh nga Italia (operacioni Pelikan)

  A mund te na shpjegoje njeri se si kur ke fabrika je i varfer, dhe mbasi i shkaterron fabrikat pasurohesh? A ka ndonje precedent tjeter ne Bote ku ndertimi i fabrikave e varferon nje popull dhe shkaterrimi i tyre e pasuron?

  Aman nga i gjeni keta “analiste”…

  Reply to this comment
  • kastriot July 21, 08:32

   ka mbi 39 vjet qe eshte ivestuar per keto piketa mendimi e zhvillimi dhe tani pritet vetem perfundimi Filmi mbaroi por jo me Happy End sic u propagandua dhe nga vete viktimat

   Reply to this comment
  • mustafa July 21, 15:30

   Te gjitha drejt i thua, po burimi ku ushqehet oligarkia “nuk eshte politika”, te pakten jo drejtperdrejt. Burimi i vertete eshte anarkia. Anarkia krijon ekonomine e te forteve, anarkia detyron bizneset te kerkojne mbrojtje politike, anarkia e vendos biznesin e ndershem ne pozita inferiore. Por me e keqja eshte se anarkia e shnderron shtetin si te tere dhe c’do nepunes nga me i thjeshti tek me i larti ne nje cub qe kerkon pjese e harac nga c’do individ apo sipermarrje.
   Sali majmuni ka bere shume faje, por faji me i rende ishte zhytja e vendit ne anarki totale. Ne c’do vend shkelen ligjet, po ne Shqiperine berishiane ishte zor te gjeje nje gje te ligjshme.

   Reply to this comment
 2. Socialisti i Ndershem July 20, 02:50

  Ky eshte realiteti ooooooooooo socialiste te thjeshte , te ndershem e te varfer qe votoni me sy mbyllur tek sigla e PS, pa e ditur se i hapni gropen jo vetem vehtes por gjithe shqiperise.
  Binduni njehere e mire dhe kuptoni se – Rama nuk eshte Partia Socialiste, nuk e lidh absolutisht asgje qofte edhe me nje socialist te vetem.
  A me te vertete kaq e veshtire qenka qe te silleni si njerez te pergjegjshem dhe me dinjitet?
  Kaq e veshtire qenka qe nje here te vetme te mendoni me koken tuaj dhe te mos degjoni zagaret e Rames qe ju flasin ne emer te partise.
  Po ne fund te fundit per cfare j’u duhet partia kur te shuhet Shqiperia?

  Reply to this comment
  • Alban Dega, Nju Jork July 20, 16:38

   Mendime me gjuhen e fakteve
   >
   > EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !
   >
   > – Ku ka ze s’eshte pa gje !
   >

   Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
   > Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
   > Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
   > Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
   > 350 milione euro jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
   > Aq me teper ne nje terren fushor!
   > Stop kusarise se shqiptareve !
   > Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener -2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
   > Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
   > Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
   > Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
   > Stop Edi Rama !
   > Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
   > Stop !
   > Para se te jete teper vone !
   > Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
   > Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
   > Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
   > A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
   > Stop Edi Rama !

   Reply to this comment
 3. Peza July 20, 07:30

  Shkuam nga shkuam tek Enver Hoxha e kerkojme shpetimin!
  28 vjet kapitalizem nga 4 milion banore kane mbetur 2 milione!
  Dhe kur shikon se vetem vitin e fundit kane aplikuar 367 mije persona per tu syrgjynosur perfundimisht nga Shqiperia,verteton faktin se ky sistem ka deshtuar totalisht ne Shqiperi!
  Me njerez si Rama,Veliaj etj qe sot sundojne Shqiperine me mashtrime,korrupsion dhe me nje shtet qe vetem me ligje nuk punon,ka marre fund besimi i shqiptareve se Shqiperia do behet nje dite e jetueshme!
  Vetingu eshte nje tollumbace qe do plase shpejt!
  Parimi i tij ishte:
  -Ti gjyqtar apo prokuror qe ke mbushur bankat me miliarda,po dhe doreheqje nuk verifikohesh.
  Pra t’i gezosh vjedhjet dhe krimet!
  Te tjerat merren me mend si jane!

  Reply to this comment
 4. Tartufi July 20, 07:46

  Si gjithmone,,, simpatik per Tartufin .
  Oligarkia,qe ketu duhet te thuhet Plehanerija .
  Ne nje turrme qe numurohet dhe deklarohet se kam nje
  milione ne shtrunge ai qe I leshon dhe I fut ne kete shtrunge quhet [ krye plehanija ] dhe ata qe e mjelin kete turrme quhet [ plehanerija ]
  Nuk ka me keq tek nje popull kur turrma ka te drejte te
  zgjedhi per kete popull kush do te jete I pari I ketij populli . Turrmen per ta kthyer ne popull dhe me pasuri I
  duhet drejtimi me dhune nga bariu I ndershem .

  Reply to this comment
 5. Kot July 20, 07:47

  Realiteti i trishte…

  Megjithate per mendimin tim ky realitet tregon sa dinjitoz jane shumica e shqiptareve, ata njerez qe luftojne cdo dite per te jetuar, dhe nuk u shkon mendja per te vjedhur.

  Ata te rinj qe marrin rruget e nuk u shkon mendja te vrasin, te vjedhin apo te behen tutore…

  Keta 10-20 apo 100 mizerje qe kemi mbi krye, po tregojne veten dhe diku, ndonjehere, faktori “karma” mbase do luaje nje rol ne jetet e tyre.

  Reply to this comment
 6. info analitike July 20, 08:16

  Nje nder te paktit artikuj qe vlen per tu vleresuar sepse eshte shkruar me realizem e pa syze partiake.
  Persa i perket pyetjes se fundit, fatkeqesisht shqiptaret do te vazhdojne te zgjedhin vec zuzare sepse nuk kane mesuar ende asgje nga pesimet.

  Reply to this comment
 7. kole shuli July 20, 08:46

  E lexova me kujdes,nje analize e vertete e sshkaterimit te pasurise dhe e djerses 50 vjecaare te popullit.Une mendoj se vetem nje revolucion ne politike,ne adminisstrate,ne gjyqesor mund ta shpetoje kete vend dhe kete revolucion mund ta beje vetem populli,por duhet nje udheheqie e re qe te mare ne dore fatet e ketij vendi,Veshtire do te jete.

  Reply to this comment
 8. Niku July 20, 09:17

  Po’,vete fakti qe deri tani s’ka komente e jep pergjigjen se cfare populli jemi.
  “Per tu qa me llahinka”

  Reply to this comment
 9. Artur Reka July 20, 09:19

  E ke qare, analize qe behet nje here ne 50 vjet. Fatkeqesi e madhe qe e pasurine maramendese qe u la nga sistemi i kaluar e moren disa njerez te paskrupullt. Keta nuk duan prinderit e tyre jo me Shqiperine. Eshte i hidhur fundi, por edhe shpresa nuk do humbur. Keta njerez qe kane grabitur Shqiperine do te kene nje fund te hidhur.

  Reply to this comment
 10. Rezi July 20, 09:30

  Cdo 4 vjet, pushteti vet ka prodhuar oligarke. Ne qeverisjen socialiste, i pari (KM) i etiketonte sakte oligarket, aq sakte sa populli nuk i njihte me mbiermrin e tyre po me ate qe e kishte pagezuar KM si Baxhella Lepri etj. Edrama eshte kombinat per te prodhuar oligarke nga hici. Ktu eshte ndikimi qe ka patur Kokdhima. Berisha prodhoi nje lloj tjeter oligarku, ate qe pervec tenderave dinte te lyente edhe floket. Se fundmi Edrama na solli barkderret, te cilet qe ne pamje te lene te kuptosh qe ato nuk ngopen me PPP. Nese Nano, Berisha, Meta punonin vec me 2-3 persona, Rama e ka liruar fare duke pire nga 40, me te vetmin kriter perzgjedhje, mos te jene socialiste .

  Reply to this comment
 11. Tani July 20, 09:31

  O mjerim , o revolucion?! Harrove émigracionin, zgjedhja qe kane bêre Shqiptaret. Gjynah qe nen nje titull “ekonomikoo- financiar” pompoz shpaloset nje shkrim me barsaleta e demagogji popullore. S mund t ja fusedh kot qe ne Shqiperi ka miliardera ne euro pa dhene nje émetr, nje fakt, nje studim. Forbes qe boton cdo vit listen e miliarderave ne bote nuk citon njeri nga ballkani e jo me jo nga shqiperia. Artikull qe shpreh nje duf dhe kaq si shumica atyre qe do lene pas meje komente. Artikull fleterrufe qe s na méson gje pervecse mitit biblik nenshtrojuini fatit tuaj ne kete bote, prehja e shpirtit vjen prapa. Une shqiptareve u them mobilizohuni dhe votoni , dhe mbroni voten tuaj. Te gjithe ja kane arritur te votojne normalisht, ne Europe perendimore e lindore. Pse tek ne jo? T ja fillojme njehere nga kjo. Oligarket ne politike zhduken me zgjedhje. Tjeter opsion nuk njoh

  Reply to this comment
 12. flutura July 20, 09:42

  super shkrim!

  Reply to this comment
 13. Zagoriti July 20, 09:42

  Artikull denoncues por nuk mjafton i nderuar Z.Cukali idete tuaja bejini bashke me shume te rinj te shkolluar ne perendim e ketu qe ju dhimbset ky vend.Thirreni popullin ne referendume per ceshtje te caktuara.Per te ndryshuar ligje qe ju sherbejne politikaneve e oligarkeve.Hapja e rruges se referendumeve ku shqiptaret masivisht do ju perkrahin nuk do jete e larget.Levizni ,organizohuni,Nuk ka nevoje per Revolucion por me evolucion te udhehequr nga ju rinia e shkolluar dhe ne mund te behemi nje dite si kroacia, Sllovenia apo si Austria qe krijoi shtetin shqiptar ne vitin 1912.

  Reply to this comment
 14. Aldo Bushai July 20, 10:03

  [email protected]

  Nuk jane mekatar ata Qe grabisin ne vithisin pergjate 28 Viteve Vatanin e Shqiptareve dhe i egdisin ata neper Bote ne Arrati. Me zullumqar e mekatar jane votuesit, mercenaret e Verber te cilet me verberine e tyre, sic thot ndonje una jam Socialist dhe do votoj per Socialistet Kriminel, Bandit, Kusar qe po rrjepin shqiptaret dhe mjeranet e Verbuar u shkojne pas duke U dhene Voten, e po mbajne ne mjerim edhe Femijet e tyre, Gjithe brezat shqiptar. Keta te Te verberve duhet ti ndalojme dhe te Mos u flasim ne rruge, te Mos i qasdim ne shtepi, Te mos i lejojme te futen ne kafane e dyqane, te Mos i qasim as per vend Varri NE VORREZA. Keta jane varret e Gjalle per te Gjallet dhe duhet Zhdukur Fara e keqe e tyre qe jane gati 20, 25 perqind e Zgjedhesve…Duhet tu fusim pusulle poshte Dyerve te TYRE se jkane Zullmqare te perjetshem, jo te vet Vetes por te Kombit e me tej… Mirenjohje per Autori Cukala Mendjendritur! Aldo Bushi

  Reply to this comment
  • katarakti July 20, 10:30

   Por çfare te bejne atehere shqiptaret. Te votojne per PD-ne apo per LSI-ne?! Kush mund te jape nje zgjidhje?! Se kritika eshte kollaj te besh, por cila eshte alternativa?! Ketu eshte problemi.

   Reply to this comment
   • drenova July 20, 15:22

    Ne vitin 1990-te u organizua rrezimi i socializmit nga brenda dhe nga jashte me regji nderkombetare qe kishte te punesuar agjentin e tyre Ramiz Alia!
    Propaganda e tyre turullosi mendjet e njerezve se per 6 muaj do beheshim si Zvicra prandaj u shkaterruan,dogjen dhe u vodhen te gjitha pasurite e popullit qe u quajten komunistre,packa se ishin djersa e popullit!
    Kisghim dikur nje shtet te fuqishem,qe ndonese ne rrethim te eger arrinte te mbante arsimin,shendetesine falas,nuk kishte tatime e taksa,garantonte sigurine publike dhe punesimin e tre gjithe popullit!
    Ushqimi ishte 100% bio dhe korrupsioni,droga,stresi,depresioni etj nuk njiheshin as si fjale e jo me si fenomen!
    Pasi e pame se ku perfunduam keto 28 vjet,ne skamje te plote si popull,tani nuk dime ku tre kerkojme shpetim!
    E kishim shpetimin,por e hodhem me shkelm!
    Jo cdo gje qe shkelqen eshte AR,thote populli!
    Tani shterngoje rripin Thanas,se Enverin edhe ta kerkoni nuk do ta gjeni kurre!
    Ai burre lind nje here ne 500 vjet!
    Ti gezoni Berishet,Ramat,Veliajt etj!

    Reply to this comment
 15. LUANI I VLORES July 20, 10:11

  Z.THANO ! SHUME SHKRUAJNE GAZETAT.PER CFAR NUK SHKRUAJN E CFAR NUK THONE. NE NJERZIT E ZAKONSHEM TE KFTIJ VENDI REFLEKTOJM,MENDOJME E PYESIM:PSE PNLITIKA E OLIGARKEVE POLITIK TE MAJMUR NE PLURALIZEM NUK NA BEGENIS? ! MOS VALLE ME QE JAN KALUAR NUK NA E QAJNE HALLIN NEVE QE ECIM ME KEMBE NE TOKE!QENKA E VESHTIR TE QEVERISHESH NGA PLURALIZMI PARTIAK.KUR VOTA TE DHENKA FUQI E PUSHTET,TI E HARROKE ATE QE TE BEKA TE TILLE! ATEHERE SHTROHET PYETJA, C’ESHTE POPULLI,C’ESHTE DEMOKRACIA,C’JAN PARTIT E KUJT I SHERBEJNE ATO? ! RAMES,RUCIT,BASHES, BERISHES,MFIUT, KRYEMADHIT,METES E KOMPANI APO HALLEXHIV POPULL? KESHTU SI NA PARAQITET SITUATA KONSTATOJM QE POLITIKA PLURALISTE U SHERBEN INTERESAVE TE GRUPIMEVE QE KAN PERFITUAR PREJ SAJ,NE KURRIZ TE POPULLIT ,INTERESAVE TE TIJ E ATDHEUT TE SHQIPTARVE. E PATI MIRE ANGLEZI NE 1992 QE NA THA NE VLORE:DEMOKRACIA ESHTE SISTETI KU KA VEND PER TE LIGUN,TE KEQIN E TE MIRIN.NE TE KEQEN ME TE MADHE E KEMI TE POLITIKA,PARLAMENTI E QEVEQISJA.CILOTAJT GJEJNE SHESHE E PRANDAJ NA KAN BERE E BEJNE PERSHESH.LUANI I VLORES

  Reply to this comment
 16. Kris 1 July 20, 10:13

  Gjithecka eshte mberthyer me dore te eger nga mafia.Partite jane banda te bindura ne duart e Berishes,Rames dhe Metes.Nuk ka shprese per ndryshim.Nje popull qe voton per te keqen me te vogel eshte i destinuar te vdese ne shtrat

  Reply to this comment
  • katarakti July 20, 11:29

   Kur e mira nuk duket asgjekundi, me e mençura qe mund te bejne shqiptaret eshte te votojne te keqen me te vogel, apo jo?!

   Reply to this comment
 17. katarakti July 20, 10:24

  Shkrim teorikisht i mire, por qe i mungojne faktet. Do te duhej te vertetohej sesi X-i u pasurua duke qene hiç dhe ne çfare menyre?! Pra nevojiten fakte dhe prova. Pa diskutim qe Shqiperia eshte shitur e gjitha. Njelloj siç jane shitur te gjitha pasurite e Afrikes te shumekombeshet dhe borgjezia vendase. Por ketu nuk eshte faji i Edrames, siç thote autori. Per mua eshte faji i sistemit. Keshtu ka ngjare gjithmone. Keshtu eshte krijuar edhe borgjezia neper bote. Nuk perdorej kot ajo shprehja ne Amerike: “Dikur e quanin bandit, sot i therrasin biznesmen”! Ky stan kete bulmet ka. Edhe ne Rusine e Jelcinit dhe sot te Putinit ka ngjare ekzaktesisht e njejta gje. Prona publike u vodh dhe u privatizua. Dhe Perendimi duartrokiti. Prandaj mos u ankoni.

  Reply to this comment
  • Tartufi July 20, 11:21

   Ja o hajvani I kasaj turrme pa vlere [ katerakti ] pse duhet te ankohemi dhe te mesohemi te mos na tallin dhe rjepin ate qe I vendosim te na qeverisin ?!
   Mua vendosem ku te duash ti me trute e tu te tredhur.
   O me shpellarine,, o me opingarine te LSI leshit .o me partine Fashiste ,o me monarkun a po me dike tjeter duke perjashtuar kete turrme te kalbur rilindase pa as nje vlere. Une do te qendroja ne krahun e me te varferit te lagjes time qe ki eshte revoltuar pse nuk I vjen uje keto dite Koriku te mjerit duke I u kundervene
   krietarit tim te parties sic te thashe me larte,,, me nje fjale e kam dhyer krietarin perpara bashkelagjesit tim qe nuk I vjen uje. Hajvanin gjithmone e thresin per te ngarkuar jo per gosti,,, besoj se e kupton tani sa vlere ka hajvani tek plehanerija ,qe nuk duhet te ankohet.

   Reply to this comment
   • katarakti July 20, 12:41

    Ke ikur fare. As qe kuptohet se çfare do te thuash. Mos tymos shume.

    Reply to this comment
   • Granit Boni July 20, 17:50

    Paska dale ne blog spiuni i birrucave te Enverit me nickname Tartuf. Dil me emer o poshtersire e Gjirokastres qe gjithe blogu te kuptoje se cvemje ke qene dhe qe jeton per mungese varresh. Behu nje here burre o fossil qe kuterbon ere nga spiunlleqet qe beje neper burgje

    Reply to this comment
  • Rod Gary July 20, 14:19

   Ata 10 miliarderet qe thoni ju kane nen mbikqyrje dhe rreth njeqind milionere te tjere, te cilet me se shumti i perkasin kryesisht rrethit familiar te miliardereve, por dhe te afermeve dhe miqve te tyre te ngushte. Te tere keta, brenda nje limiti mjaft te shkurter kohor kane pervetesuar me paskrupullsi marramendese pothuajse pasurite dikur te perbashketa te shqiptareve, dhe para se gjithas truallin perfshi ketu dhe zaptimin e ajrit.

   Te gjitha pasurite mbitokesore, ato nentokesore, ato ujore dhe ato nenujore gjenden sot te mberthyera nga duar te perlyera gjer ne llere nga llumi i korrupsionit dhe krimit ekonomik.

   Keta grykes te babezitur kane qene aq te pameshirshem me pasurite e perbashketa qe na trashegoi komunizmi, sa qe sot shqiptaret jane kthyer ne endacake per shkak te rritjes se vazhdueshme te mjerimit.

   Shqiperia eshte nje vend qe s’ka njohur lufte te pergjakshme me pushtues qysh pas L2B. Duke u bazuar ne faktin e nje jetese “ne paqe” qysh prej 74 vitesh, por duke u nisur dhe nga koeficienti tejmase i larte i braktisjes se vendit per fryme, permasa e emigracionit ke shqipetaret eshte jashtezakonisht e larte. Shifrat reale te cojne ne perfundimin se shqiptaret mbajne rekord boteror per sa i perket emigracionit. Per momentin ka vertet nje fluks te madh refugjatesh nga vende qe gjenden ne kushte te tensionuara lufte, por sidoqofte dhe atje, brenda nje afati dy-tre vjecar nuk eshte shperngulur nje e pesta e popullsise. Ka te dhena se shume prej ketyre po rikthehen serisht me deshire ne vendet ku eshte rikthyer jeta normale.

   Pyetjet qe lindin jane te shumta. E para perse s’ndodhin te tilla rikthime edhe prej shqiptareve Perse po kerkojne bile te largohen akoma me shume se gjysma e shqiptareve (56%) te mbetur akoma si leckamane ne shquperine e zaptuar nga horrat dhe grykesat e babezitur?

   C’jane keto medie qe mbeten duke propaganduar me paturpesi ca arritje pe leshi? Kaluan plot pese vite qenverisje me koke ne traste dhe deri me sot nuk kemi pare asnje te ndeshkuar per vepra monstruoze si 21 janari dhe gerdeci.

   Kaluan pese vite dhe deri me sot vetem batuta edviniste, por asnje veper madheshtore si ato te dikutrshmet, asnje autostrade per te qene, asnje investim serioz, asnje percapje per te thithur trurin e emigruar jashte shtetit, asnje perpjekje per te terhequr sa me shume kapacitete prodhuese, asnje ndryshim rrenjesor te standartit te jeteses.

   Ngado qe te hedhesh syte, llum, llum dhe vetem llum. Kjo ishte rilindja? Eshte kjo Shqiperia qe enderrojne dhe duan shqiptaret, apo ajo qe duan kriminelet dhe oligarket?

   Reply to this comment
   • katarakti July 20, 16:09

    “…nuk kemi pare asnje te ndeshkuar per vepra monstruoze si 21 janari dhe Gerdeci” shkruan Rodi me siper. Po ashtu edhe Bedri Islami ne shkrimin e sotem pohon se me provat qe Kontrolli i Larte i Shtetit i ka dorezuar çdo dite prokurorise mund te fillonin 100 procese penale! Po pse atehe nuk ka ndeshkim?! Sepse korbi korbit nuk ia nxjerr syte. Prandaj Edi Rama zgjodhi per kryeprokurore nje te djathte den baba den. Si mundet ajo te hetoje dhe denoje Bashen, Berishen apo Sypeshkaqenin?! Po pse zgjodhi pikerisht Arta Markun?! Po pse zgjodhi pikerisht ate Mesin si zevendeskryeministre?!, – do te pergjigjesha une. Sepse Rama jo vetem qe nuk eshte socialist, por as nuk i duron dot socialistet. Miqte e tij jane oligarket dhe te fuqishmit. Prejt te gjithe ketyre shkaqeve nuk ka dhe nuk do te kete ndonjehere drejtesi.

    Reply to this comment
 18. valentina July 20, 10:38

  KJO ESHTE PASQYRE REALE E ASAJ CFARE KA NDODHUR DHE NDODH ME KETE POPULL, POR FATKEQESIA ME E MADHE PER KETE VEND ESHTE SE PERBEHET 70% NGA FSHTARO-KATUNDARE DHE MALOKE-SHPELLARE DRU ME PRE QE ESHTE SHTRESA ME ANALFABETE DHE INJORANTE E VENDIT, KJO SHTRESE FSHTARO-MALOKARE DHE NESE NJE PJESE JANE NE GJENDJE TE LEXOJNE DHE KUPTOJNE NUK E PRANOJNE KURRE KETE REALITET,PRA SHQIPTARET E TASHME E KANE PRANUAR KETE RRENIM DHE SHKATERRIM DUKE U SHNDERRUAR NE SKLLEVER TE OLIGARKEVE ME MOSREAGIMIN NDAJ CDO PADREJTESIE QE I ESHTE BERE DHE PO VAZHDON TI BEHET NE CDO DREJTIM,

  Reply to this comment
  • Endri July 20, 12:29

   Maloket 30% jane por kane zaptuar edhe kreun e PS-se duke i lene Shqiptaret te pa perfaqesuar. Po te ishte shumica malok, rama kishte bere parti më vete, por u pa eksperimenti me partine e saliut qe s’i bente dot numrat.

   Prandaj i vinte anes partise qe themeloi Enver Hoxha deri sa u be kryetar (duke i kapercyer shume shpejte ato fazat e anetaresimit dhe karrieres brenda partise, sepse ja kishin bere vendin gati).

   Dhe ky eshte avazi i ketyre 30 viteve. Maloket ne krye te PS-se manipulojne historine per t’i mbajtur Shqiptaret te nenshtruar, por “na votoni ne” – thone – “se nuk jemi aq kaq sa saliu”.

   Reply to this comment
 19. I c July 20, 11:03

  Në kushtet e Shqiperise kapitalizmi vetem kete fytyre mund te kishte, duket si analize e ftohte por eshte padrejtesi te anashkalohet koncepti i njohur qe cdo popull ka qeverine qe meriton sepse nga gjiri i ketij populli ka dale.

  Pervecse kapitalizmi eshte sport i veshtire, ne shqiptaret kemi edhe disa vecori te karakterit psh nuk kemi patur tradite duelin, por pritën, dmth pabesine, pervec kesaj dobesie karakteri ajo qe shquhemi eshte edhe papergegjshmeria gje qe e kompleton kuadrin.

  Sidoqofte kapitalizmi ky eshte edhe ne bote, grumbullimi i gjithe pasurise ne duart e pak njerezve eshte fenomen qe shfaqet gjithmone e me teper shqetesues edhe ne Perendim

  Autori me te drejte pyet cfare eshte zgjidhja ?

  Ne kushtet kur polarizimi i pasurise ne duart e pak njerezve po ndodh ne gjithe boten, Pyetja duhet shtruar jo vetem per Shqiperine por per sistemin kapitalist ne pergjithesi, te cilin edhe ne shqiptaret e njohem

  Kur gjerat arrijne kulme, ligjet e pashkruara (ashtu si forca e gravitetit) veprojne si papritur dhe nivelojne gjithcka.

  Psh zgjidhja e situates se padurueshme ne Shqiperi ne vitin 1990 nuk erdhi si pasoje e nje revolucioni brenda vendit por erdhi si pasoje e ndikimit domino e Renies se pashmangshme te perandorise komuniste me Bashkimin Sovjetik ne krye.
  Zonja e Hekurt Thecer do i konsidorente keto zhvillime te paimagjinueshme per njeri ne bote, megjithese logjika ne kete pike do i conte

  Ne keto kushte, do te thote jo shum larg por brenda pak vitesh bota njeh zhvillime qe sot nuk duken te logjikshme: Sistemi monetar nderkombetar peson nje goditje te pariparueshme
  Kjo gje me shume mundesi ne vitin 2020 (ose maksimumi 2030)

  Reply to this comment
 20. lejlek July 20, 11:05

  Me gjithe konsideraten per z Cukali dhe shkrimin e tij analitik kritik dhe shume i domosdoshem per vegjeline dote thosha se jo domosdoshmerisht ky “personazh negativ”i kesaj komedie e ka emrin Ed Rama.
  Mendimi im personal eshte se duhet kohe dhe profesionalizem per te bere vleresime ekonomike te nje “epoke”periudhe rreth tridhjetevjecare ,qofte edhe pese vjecare sikunder periudha Edi.
  Zanafilla fillon me teorine “zero” dhe “cekun e bardhe”te cilat shkretuan gjithcka packa se ideatori i kesaj teorie pas nje kohe rreflektoi teorikisht duke e theksuar se sistemi ekonomik i perzgjedhur dhe i zbatuar me i pershtatshmi per shqiptaret ishte ai zogist persa i perket edhe koncensioneve .
  Pse do me pyetni ; nese ekonomistet e financieret e Zogut kishin studjuar ne shkollat me prestigjoze te perendimit , “politikanet e rinj ” pasardhes te sistemit enverist ishin servilat medioker me dallkauke te shqiptareve , me nje ndjenje hajduterie dhe keqdashje te pashembullt ndaj te tjereve deri ne tejskajshmeri.
  Filloi cberja e gjithckaje te mire nepemjet ordinereve “Sude” nga dore e zeze ne qeverisjet e kohes.Saliu i turullosi te gjithe ajken e njerzeve te ndershem teveprave te medhe si “sherbetore e zellshem te komunizmit ” packa se ata kishin ngritur nje industri me tenologji te fjales se fundit ne te gjithe sektoret.
  E keqja tiumfoi dhe merrej vetem njeqind meter kateror pyll nga gjithkush per te prere me mijra meter pyll per tu bere milioner.Por edhe paguante te tjeret.Keshtu u katandis kokoshi vetem nje fele dhe populli i thjeshte mbati thate .
  Zeri i Koloretos eshte zeri me brilant i kohes , sepse shqiptaret jane te thjeshte , kokeulur dhe me kerkesa shume te pakta per jeten (shumica) sepse nuk kane kohe te mjaftueshme per te demonstruar .Po mos punoje nje dite krijon mangesi per buke , dhe po beri ndonje “prapesi ” ne demostrim shkon edhe ne “hapsane”.
  Po Edi si po vepron , per mendimin tim edhe nga nxitje te te tjereve te mencur ndaj Edit ai po mundohet te veje ne pune ato para qe jane te popullit por ne duar te biznesmeneve.
  Sa te tjerrim jo po” marrim kaq e japi kaq nga xhepi i shqiptareve” koha ben te sajen iken pa na pyetur .
  Vajtues te se kaluares dhe frikacake te se ardhmes nuk i duhen kurrekujt.
  Nese ke ide te reja si duhet te veprohet per ekonomine e ketij vendi bujrun dhe neser do te jesh nje “Tesiaopin”
  Jo po e ka mire e ka keq filani nuk i sherben kurrekujt.
  Per mendimin tim personal Grup shkencetaresh ekonomiste financiere eksperte te fushes , studente te ekselences dhe profesore me emer te studjojne jo larg por politiken ekonomike te paraardhesve “Zogut”
  Pas tre viteve qe i mbeten qeverise Edi politika e vjeter PD-PS jashte loje, me nje force te re me brezin e lindur pas 90tes.

  Reply to this comment
 21. uskania July 20, 11:18

  Ky autor thotë të vërteta nga e kaluara thjesht për të penalizuar të ardhmen, biznesin, ekonominë e tregut. Një tip kriptokomunisti. Shan Samir Manen e të tjerë si Kastrati pa asnjë fakt se ata korruptojnë qeveritë apo institucionet e tjera. Dhjetëramijëra punësohen në këta kompani, vendi ecën përpara, njerëz si autori merren me thashetheme, përpiqen të krijojnë panik që edhe kaq pak biznese të mëdha që kemi, të transferohen dhe të mbetet në Shqipëri ky KOLORI gri.

  Reply to this comment
  • katarakti July 20, 11:42

   Me duket se ti kerkon amnisti per hajdutet dhe grabitesit e se kaluares, gjasme per te mos penalizuar te ardhmen! Per mua ne vend te amnistise nevojitet drejtesi. Pra burg perjete per ata qe xhvaten dhe grabiten kete popull. Por e di qe eshte thjesht nje deshire e parealizueshme.Pasuria e pakices ka ne themel te saj skamjen e shumices.

   Reply to this comment
  • Illyria-Shqiperia July 20, 13:56

   Ngaterron disa gjera I nderuar. Ai nuk po shan biznesmenet, por po shan oligarket. Jane dy gjera te kunderta. Po te sjell vetem nje shembull nga Rusia. Pas 90 oligarket e moren Rusine peng, I moren cdo gje, dhe presidenti pijanec ishte peng I tyre. Ata oligarke nuk ishin sic mendojme ne biznesmene te mirfillte, por bandite. Thjesht bandit, beruzovskiy, hadsrkovskiy etj. Ata e kthyen ate ne prone private. U desh nderhyrja e ushtarakeve qe ta kthenin Pak a shume fuqine e shtetit. Jo se tani nuk I kane koncesionet me te mira njerezit afer pushteti, por te pakten nuk kalohen balancer. Mesa po shoh shq po behet prone e frangaj, manes etj.

   Reply to this comment
 22. Troja July 20, 12:19

  O uskania, a e di kush eshte paga e pa paguar, tek te punesuarit? A le degjuar e lexuar per shfrytezomin kapitalist? A e di sa eshte mbi vlera qe i vidhet ketyre te punesuareve? Lexoje marksin, se po botohet me miliona kopje sot ne bote. E sa per zhdukjen e kesaj mizerje jete qe ka krijuar politika me saliun, nanon, meten e me te rezikmin edvinin, kushtet po piqen.

  Reply to this comment
 23. Lennard July 20, 13:24

  Moj Uskania .Samir Mane ka deklaruar se fiton rreth 6 milion dollare ne vit ne Minieren e Bulqizes.pa na thuaj cfare ka bere ky Oligark per miletin Bulqizak.???,Atje mileti dhe buken e merr me liste. lere pastaj niveli i jeteses PER DREQ!!!!.Po keshtu dhe me koncesionet e tjera.Pershkrimi i Z.Cukali eshte i drejte po i Cunguar.Shkatrimi dhe pervetsimi i pronave publike ka filluar me Sali gerdecin dhe ka vazhduar me Genc Rulin ,Gramoz Pashkon,Fatos Nanon Like Floririn e Pangopur dhe Edi Rama na del vetem nje Episod i Gryke shqyerve te babezitur.Duhet nje VETING REAL per te gjithe pasurite publike dhe kombetare ,qe duhet te mbaroje me konfiskimin e shperdoruesve antishqiptare.

  Reply to this comment
  • Landi July 20, 14:25

   O Lenard florini, une jam minator ne Bulqize. Ishim pa rroga ene ne greve se kompania tjeter sna jepte leket, tashi kena 5 vjet qe i marrim rrogat dhe me te larta seq i kishim. ca halli ke, po shif punet e tuja o i papun. hajde ne Bulqiz me punu e leni llafet se ka pun boll

   Reply to this comment
 24. valentina July 20, 14:12

  LEJLEK. PERSE DUHET ME PRITUR DHE TRE VITE TE TJERA KETA BANDITE NE PUSHTET?APO DERI ATEHERE DO TE JETE E MJAFTUESHME KOHA PER KETA PUSHTA POLITIKANE KU TE KENE GRABITUR,PERVETESUAR DHE ATO PAK PASURI QE KANE MBETUR PA U GRABITUR ?NESE KANE MBETUR, POR NUK BESOJ DERISA LIGJI VEPRON NE KURRIZ TE SHTRESES ME TE VARFER DUKE I SERVIRUR BURGUN PER DY ASPRA TE PAPAGUARA NGAQE NUK KANE MUNDESINE PER TE PAGUAR, DHE TE MOS DERGOSH PARA DREJTESISE GRABITQARET ME TE MEDHENJ QE POPULLI I NJEH FARE MIRE, KU VETEM NJERI PREJ TYRE MUND TE KETE GRABITUR ME ANE TE KORRUPSIONIT SA PER TE GJITHE HAJDUTET TE MBLEDHUR BASHKE NE KETE VEND,DHE NUK U NGULET ASNJE GJEMB PER CDO PASURI TE GRABITUR QE I PERKET POPULLIT PA E PYETYR FARE ATE?NDERSA PER TE NXJERRE PD-PS+LSI JASHTE LOJE ME NJE FORCE TE RE,DO SHIKONIT QE NE MOMENTIN KUR DO TE DILTE NE DRITE NJE FORCE ERE QE U RREZIKONTE SERIOZISHT PUSHTETIN,TE JENI I BINDUR, SE TE GJITHE TE DEGJENERUARIT E POLITIKES 27 VJECARE ATE BASHKEPUNIM QE KANE SOT NE FSHEHTESI,NESER DO I SHIHNIT NE KOALICIONIN E MADH RAMA.BERISHA,META SI NJE TRUP I VETEM KUNDER CDO PARTIE TE RE, QE DO PRETENDONTE PER TE ZHDUKUR KETE KASTE POLITIKANESH ZVARRANIKE. KA VETEM DY RRUGE,NJERA ESHTE REVOLUCIONI DUKE U SHTYPUR KOKAT PA KEQARDHJEN ME TE VOGEL TE TE GJITHE ATYRE QE E KANE ZHVATUR PA MESHIRE KETE POPULL NE KETE VEND,DHE E DYTA DOMOSDOSHMERIA QE KERKON MOMENTI PER KRIJIMIN E NJE ORGANIZATE SIKUR KANE QENE DIKUR ETA,BRIGADA E KUQE,APO 17 NENDORI QE TU TREGOJE VENDIN TE GJITHE HAJDUTEVE,GRABITESVE,VRASESVE,DHE TRADHETAREVE TE KETIJ VENDI,DHE NUK DO ISHTE ASPAK E JASHTELIGJSHMENJE ORGANIZATE E TILLE PER TE LUFTUAR KUNDER KETYRE BANDITEVE TE VESHUR ME PUSHTET.

  Reply to this comment
 25. Alban Dega July 20, 14:15

  Mendime me gjuhen e fakteve

  EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

  – Ku ka ze s’eshte pa gje !

  -15 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
  Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
  Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
  Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
  Gati 350 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
  15 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
  Aq me teper ne nje terren fushor!
  Stop kusarise se shqiptareve !
  Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
  Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
  Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
  Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
  Stop Edi Rama !
  Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
  Stop !
  Para se te jete teper vone !
  Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
  Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
  Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
  A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
  Stop Edi Rama !

  Reply to this comment
 26. Alban Dega July 20, 14:17

  STOP TERRORIT EKOLOGJIK NDAJ VALBONES !

  – Edi Rama bashkefajtor ne masakren e Sali Berishes dhe Bandes se Gangstereve te tij ndaj Valbones!

  -Kushtrim nje dite para nje katastrofe masive natyrore e njerezore !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Deputeti socialist Besnik Bare leshoi sot nga Altari i demokracise shqiptare kushtrimin e fundit per te shpetuar jo vetem Valbonen por krejt Luginen e saj nga masakra e perbindeshme e saj!
  Eshte nje sirene alarmi nje dite para se kjo masaker te kthehet ne nje katastrofe jo vetem natyrore, por njerezore me qindra viktima dhe varrosje per se gjalli e Dragobise, Klysyres dhe vete qytezes turístike te Valbones me dhjetra milione eurove investime ne te !
  Faleminderit Besnik Bare per kete kushtrim, oshetima e te cilit mberrin deri ketu ne Nju Jork cka e ka pa por nuk e ka kuptuar mire as Kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij e PPP-ve !
  Faleminderit Besnik …. me tropojan se te gjithe deputetet e Tropojes te 27 vjeteve te fundit,
  Me tropojan se kater ish- ambasadore tropojane ne Paris, Londer, Moske e Berne vec e vec apo te marre se bashku, “ ambasadore te librave te vet “ qe nuk i lexojne as vete, jo te Shqiperise
  Me tropojan se dy ish- ministra tropojane !
  Me tropojan se ish- Presidenti e ish kryeministri zjarrvenes e pushke- shkrepes intelektual i vellavrasjes tropojane Sali Berisha qe
  – la 175 varre tropojanesh per 2 vjet per nje thirrje femije ose dyfishi i te ekzekutuarve nga ish diktatura komuniste per 46 vjet ne Tropoje !
  -qe per 13 vjet ne krye te Shqiperise nuk la nje krua me emrin e tij ne vendlindjen e vet
  Berisha e gjeti qytetin Bajram Currin qelibar dhe e la Kandahar, sic e pershkruan aq bukur e realisht me dhimbje ne shpirt e vaj zemre Besniku !
  Qytezat e kromit Kam e Rragam i gjeti Kam e i la Skam, sic e ka quajtur shkrimtari e gazetari i talentuar tropojan Gjon Necaj !
  Faleminderit Besnik Bare e thuaj edhe Kryeministrit Edi Rama qe me dashje a pa dashje u be e po vazhdon te jete bashkefajtor i Sali Berishes ne masakren e terrorin ekologjik ndaj Valbones !
  Asnje justifikim i Edi Rames me gjoja gjoba hipotetike nga gjykatat e sterkorruptuara shqiptare e aq me pak nga Strasburgu nuk e perligj mos anullimin e kontratave kriminale, mashtruese e me nenshkrime te falsifikuara te denoncuara nga Ilir Seci e te pakten pese tropojane te tjere te vdekur ose jashte Shqiperise !
  Asnje perfitim nuk e perligj masakren e terrorin ekologjik kunder Lugines se Valbones qe eshte zone e mbrojtur jo vetem nga ligjet shqiptare por edhe UNESKO !? 5- 10 Megavat i prodhon nje gjenerator me nafte ose gaz !
  A e njeh sadopak aritmetiken, nuk behet fjale per matematiken e avancuar, kryeministri, qe ka per bashkeshorte nje ekonomiste te talentuar?
  Turpi qofte me te qe nuk i anulloi edhe dy kontratat e fundit te ketyre 12 palo hidrocentraleve qe nuk arrijne te furnizojne as vetveten me energjine qe prodhojne !
  Pse hesht dhe nuk filmon ERTV masakren e Malit te shqyer e bimesine e rrenuar, terrorin ekologjik e shtepite e cara te banoreve te Dragobise !
  Kryeministri i pazareve te felliqta kushtetuese me Sali Berishen ne 2008, Edi Rama, me dashje dhe vetdije te plote eshte bere bashkepunetor e bashkefajtor i masakres dhe terrorit ekologjik te Lugines se Valbones !
  Asnje gjykate as e Tom Ndreces e Xhind Xhonit , aq me pak ajo e Strasburgut, nuk mund te ndeshkoje as gjobise nje qeveri qe mbron mjedisin jeten bimore e shtazore , jeten njerezore e thesaret qe Nena Natyre e Zoti i ka dhuruar shqiptareve e Shqiperise !
  Aq me teper kur kontratat e Sali Berishes, Genc Rulit, Ritvan Bodes e bandes se tyre te gangstereve jane te mbeshtetura ne nenshkrime te falsifikuara dhe mashtrime te kompanive te oligarkeve !
  Aq me teper kur Gjykata e Apelit ne Tirane ka vendosur nderprerjen e punimeve !
  Cfare presin forcat ligjzbatuese ? Pse nuk nderhyrjne dhe arrestojne ne flagrance shkelesit e vendimit te nje gjykate ligjore !?
  Aq me teper kur kompanite terroriste ekoligjike qe rrenojne, shqyejne faqet e maleve e kthejne ne balte ujerat kristal te lumit Valbona edhe pas vendimit te Gjykates !
  A nuk ishin gorillat e ketyre kompsnive qe sulmuan gazetaret dhe personelin teknik te Televizionit Top Chanal dhe kazani mediatik dhe shoqatat e gazetareve e kaluan pothuajse ne heshtje kete akt terrorist dhe sulm banditesk kunder shtypit te lire dhe informimit publik !?
  A e dini se shperthimet e eksplozivit perbejne rrezik shembjeje masive te malit me lartesi mbi dy mije metra, qe mund te varrosi per se gjalli krejt fshatrat Dragobi, Klysyre dhe permbytin krejt qytezen turistike te Valbones vet, duke bllokuar rrjedhen e saj dhe vrare me qindra banore e turiste ne kete zone !
  Kushtrimi i deputetit dhe tribunit te fjales se lire, Besnik Bare ne Kuvendin e Shqiperise eshte kambana e fundit nje dite perpara katastrofes!
  Sot ! Sot… pra nje dite para jo nje dite pas katastrofes masive jo vetem natyrore, por edhe njerezore!
  Stop masakres rrenuese te Valbones !
  Stop terrorit ekologjik te Lugines perle te Valbones !

  Reply to this comment
 27. Edi July 20, 14:24

  Drejt e qarte thote Cukali. Demi kryesor i oligarkeve eshte se ata kane prishur sistemin e ekonomise tregut duke shkaterruar tiparin baze te tij, konkurencen e lire. Sot nuk ka konkurence , ajo nuk ekziston. Sot nje biznes a subjekt nuk ka shanc te fitoje tender, biles nuk ka shanc as te mbijetoje ne se nuk eshte i lidhur me pushtetare. Ne se nuk paguan pushtetare, nese nuk eshte farefis me pushtetare. Pra jo oligarki, por super Oligarki me emrin Rilindja (e qelbesirave plotesisht).

  Reply to this comment
 28. Edi Peshkopi July 20, 14:27

  Cka osht mor ky artikull pa lidhje. Ktij i qeka ngref me shpreh mllef marksist leninist te kohes se dulles ku ka jetu ene thot oligark ktu oloigark aty. po oligark pse nuk po na en thote. cka do me thon oligark se une smun e kuptoj

  Reply to this comment
 29. ETHEM July 20, 14:29

  E LEXOVA DHE KETE ANALIST ME SHUME PRO BERISHIST.PSE:OLIGARKET SI RMER-NOFKE I NXORI SALIU QE VET I KRIJOI DHE PER SHUME VITE U KORRI FRUTET DUKE I SHFRYTEZUAR DERI NE THEMEL ME PARIMIN..”HANI JU DHE ME JEPNI DHE MUA..”
  ANALISTI NUK E PERMEND FARE SE KUSH ESHTE FATKEQSIA E KETIJ VENDI NE 28 VITE..DHE PSE VENDI YNE ESHTE ME I VARFERI NE EUROPE.
  1-FATKEQSIA E KETIJ VENDI RSHTE S.BERISHA DHE JO E.RAMA.SEPSE SALIU ME TU EMRUAR PRESIDENT NGA UDB, E.BIBERAJ DHE I MBRSHTETUR NGA RAJERSONI..NDOQI POLITIKEN E TOKES SE DJEGUR DUKE SHKATERRUAR ÇDO GJE TE NDERTUAR NE SOCIALIZEM E KOMUNIZME.KJO E ÇOI VENDIN PRAPA DERI 1938.DHE TASHME SALIU KERKON PSE PAPUNESIA ESHTE E LARTE DHE PSE NJRZIT EMIGROJNE.SB KROJOI UNIVERSITETE FANTAZME DHE NUK KRIJOI KUSHTE PER PUNESIM TE SPECIALIZUAR.E TASHME RINIA RRI NE KLUBE DUKE PIRE DROGE E JETON ME PARA DROGE,PROSTITUCIONI APO TE VJDHURA GJITHADEJ NE VEND APO EUROPE.
  2.SB KRIJOI NJE DREJTESI TE DEGJENERUAR ME KURSIN E PLEPAVE DUKE I BERE NJE DEM TE PALLOGARITSHEM VENDIT NE 28 VITE.
  NESE GJYQTARET E PREKURORET NUK DO MERRNIN PARA NE KEMBIM TE VENDIMEVE TE PADREJTA,KY LEK DO ISHTE NE DOREN E QYTETAREVE DHE NUK DO ISHTE KAQ I FARFER.PO KESHTU POLITIKANET NUK DO E SHFRYTEZONIN DREJTESINE PER TE SHPETUAR NGA BURGU KUR VJRDHIN E VRASIN NE MES TE DITES.
  KUSH ESHTE ZGJIDHJA:
  1-TE KRIJOHET DREJTESIA QE DUAM QE PD+ LSI PO E SABOTON TASH 2 VJET PER KRIJIMIN E ORGANEVE DREJTUESE.NDRYSHE TE HUAZOHEN HJYQTAR ND/KOMBETAR.
  2-PASURIA E VJEDHUR E BISESMENEVE E POLITIKANRVE TE KORRUPTUAR TU SEKUESTROHET DHE TI KTHEHET POPULLIT.
  3-PSE SB,LB E IM QENDROJNE AKOMA NE POLITIKE KUR KAN VJEDHUR E VRARE MBI 6000 NJERZ TE PAFAJSHEM QE NGA 2 PRILLI NE SHKODER E DERI TE S.OLLDASHI.
  ZOTRI.EDI RAMA NUK KA VJEDHUR E VRARE SI SA ME SIPER.AI PO PRRPIQET TE BEJ SHTET DUKE SAKRIFIKUAR PUSHTET.DHE PER-RRJEDHOI KA MBESHTETJEN E SHUMICES SE POPULLIT SI DHE TE DHBA+ BE PER REFORMAT E BERA.NDAJ ISH PRESIDENTI MOISIU E CILESOI KM ME TE MIRE NE 28 VITE.DHE UNE ATE BESOJ DHE JO JUVE E KO SI PUTHADORE TE SB.

  Reply to this comment
 30. Lumjani July 20, 14:36

  Ne jetojme sot ashtu si thoshte Montaneli para 80 vjetesh ku ne Shqiperi i pasuri nuk eshte i pasuri per mérite te tij dhe i varferi nuk eshte i varfer per faj te tij.Ky eshte thelbi.

  Reply to this comment
 31. Zgalem July 20, 14:43

  Koloreto Cukali, si gjithmone dhe ne kete shkrim, eshte perpjekur per te qene origjinal . Ka mbetur orgjinal , nga ana letrare , por nuk ka analizuar sakte , ate qe ndodh ne Bote dhe ne Shqiperi , vecmas . Oligarkine , nuk eshte i pari Colorato , qe e kritikon , eshte problem i rrahur nga shkencetaret ,keto dekadat e fundit . Ne kete diskutim ka marre pjese dhe Papa i Romes . Kemi te bejm e me nje difekt te sistemit . Po t’I heqesh shkrimit te Coloratos kete pjese te sistemit , mbetet shume pak . Ne tjetren Colorato kritikon Edi Ramen , qe ne menyre abuzive i nderron emer dhe mbiemer dhe flet pa sajdi , per disa bizesmene te medhej , duke u ndryshuar emrat . Kapitalizmi ne Shqiperi u projektua dhe u zbatua me shume gabime dhe me nje eufori te pa justifikuar . Sipas qeverritarve te kohes , ishte momenti , qe te ushqeheshim me luge floriri . Pasuria publike u nda , por dhe u vodh , c’ka solli diferencime pasurore te pa justifikushme . Ku eshte gabimi i Edi Rames , Zamir Manes , Vilma NUshit etj , Ketu? Analistet ne “Dita “ jane treguar me te ballancuar se ti Colorato, Shume me te ballancuar . Ti je munduar te japesh dicka origjinale , po nuk ka c’te shenoi Qeverria , per t’u permiresuar . E fundit , qe kam per ty : Vetem Berisha dhe ti e kerkoni zgjidhjen ne revolecione , qe e kane lodhur popullsine e Globit . Ke degjuar ndonje tjeter te flasi per te tille zgjidhje? Zgalem

  Reply to this comment
 32. Landi babrru July 20, 14:49

  Ky Koloreto me duket se e ka lon pensionin ne lloto dhe ja ka fajin dynjoja

  Reply to this comment
 33. Kopi nishku July 20, 15:00

  O i nderuar ke shume te drejte e plot te verteta por Edush rama con ne vend porosine e gjyshit te vet ku nuk ngopet me 30 perqindeshat si bente ustai i vet ahmet zogu.

  Reply to this comment
 34. Vlora July 20, 15:02

  Eshte kapitalizmi i vendosur nen kujdesin e Amerikes.

  Reply to this comment
 35. agroni July 20, 15:24

  zoteri Koloreto Cukali, te lumte! Por te bej nje keshille, mos dilme ipashoqeruar se do te te vrasinsocialistet e verber, te cileve edhe nga prapa t’ua beje Edi Rama dhe perseri therrasin: Rrofte edi Rama! Aman, te keqen, kujdes nga verberia e shqiptareve.

  Reply to this comment
 36. anticensurë25642654 July 20, 16:41

  kolo nuk kam kohë sot se duhet të shkojë në punë dhe po i bie shkurt!!

  “Sistemi ekonomiko-politik që kjo aleancë ka ngritur lë vetëm 2 rrugë: o mjerim e rrënim total për shumicën, o revolucion.
  Atëherë, i dashur lexues, bazuar në atë se sa e si i njeh ti shqiptarët, cilën rrugë mendon se do zgjedhin?”

  ta thotë lali ty zgjidhjen e shqiptarëve!!
  mjerim,kolo,mjerim!!revolucionin?!
  nuk e njeh shqiptari!!
  nuk ka bërë asnjëherë!!as në kohën e nolit,as në 97ën!!shqiptari o tërhiqet për hunde nga të fortit e tij o tërbohet dhe bën rrëmujë!!shqiptari nuk ka ndërgjegje civile,nuk ka ideale për të cilat:
  të lëvizë
  të demostrojë
  të vetsakrifikojë jetën
  nuk ka një elitë intelektuale
  shqiptari ka instiktin e mbrojtjes së jetës dhe përsa kohë ka një krodhe buke!?
  nuk luan vëndit!!
  për fat të keq atë krodhe e kemi pasur gjithnjë!

  KËSHTU I NJOH UNË SHQITARËT o kolo!!

  ps:ne na mjafton një minimum i tillë që për popujt e tjerë do të ishte thërrime për tu pastruar!!

  Reply to this comment
  • mirel July 21, 00:13

   Shume sakte anticensura.
   Pikerisht per kete arsye kam hequr dore nga komentet.
   Thashe njehere te mos i futesha me kesaj loje se eshte e kote.
   Kety nuk ka me shpresa. Secili pret qe dikush nga jashte ta marri ne dore kete pune. Si puna e asaj prit gomar te mbije bar.
   Po do i mbije bari te gjitheve dhe prape gjerat me keq do jene. Eshte e kote..

   Reply to this comment
 37. fucksalibiberizmi demonkratik ! July 20, 16:52

  Në vend të hyrjes
  Të nderuar enverofagos & ediramafagos
  shqiptare,shquptare dhe shqipkare
  malsore dhe malokare
  amerikane dhe amerikare
  te përndjekur porno-politike qe keni marre 10 këste
  .
  Nuk besoj se Shqiperia ka shkuar ne ‘HALE TE GOMARIT” nga keto 5 vitet e Rames si thone keta Cukaleshet dhe Albandegat e Hamerikes.
  .Shqiperia ka shkuar per lesh nga teorite e gabuara qe zbatoi USA-BE qe ne vitin 1991 me bulldogun e tyre berish dhe zagarin azemhajdarin.
  .
  OK
  MARRIM KETE RAST KU NE 6 MARS 2018 SALI SATANAI DEKLARON SE JAM VRASESI I 21 JANARIT 2011….
  ….
  Pse USA-BE hapur fare tolerojne Berishin e tyre?

  -Si ka mundesi qe i derguari Obames & Klintonit iku me bisht ne shale nga “frika ” Berishës
  .
  -Si ka mundesi qe antiamerikani Arvizu quajti kryemistrin vrases-burre shteti
  .
  Si ka mundesi qe sherbimet inteligjente amerikane jane gjunjezuar para Salimonsren qe u betua qe do vriste Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit Leke Dukagjinit
  Materiali i meposhtem eshte shenjterimi Enver hoxhes nga:
  shteti amerikan
  BE
  TE PERMJERRURIT POLITIKE

  Ish-kryeministri Monstër Sali Berisha ka tronditur opinionin publik.
  .
  Për të parën herë ai ka deklaruar dje se ka pasur një skenar për të vrarë Edi Ramën më 21 janar të 2011.
  .Duke folur dje në studion e Sokol Ballës, Berisha deklaroi hapur se një ditë para kishte urdhëruar 5 snajperë që të qëllonin për vdekje kreun e opozitës të asaj kohe dhe sipas tij, kjo bëri që Rama të mos ishte në protestë. Berisha ka rrëfyer se i ka dërguar mesazh Ramës përmes një zyrtari të SHBA. “Në 21 Janar, qëndrova, ata që kanë ardhur më kanë gjetur në zyrë dhe më kanë gjetur me dosje në duar. Pas disa ditësh erdhi një zyrtar amerikan i dërguar nga Klinton dhe më thotë, më kërkon: “A ka mundësi të mos vish nesër në zyrë?” I them absolutisht, se është ditë pune, po edhe të mos ishte, do isha në zyrë. Me tha: “S’bëhet nami se nuk je”. I thashë: “A të të jap mesazhin për Ramën? Po preke gjënë më të vogël do jenë 5 snajper, 4 nga të katërt anët dhe unë në mes dhe do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi”. “Ti po thua,- tha, Shqipëria e shek 19”.
  Më vjen keq i thashë, Shqipëria e shek 21. Unë për zjarrvënës do bëj atë që më takon të bëj. I thuaj se një postë policie po e prekën, në mënyrë absolute s’do kthehet në Shqipëri i gjallë. Ia kanë thënë, që po të lëvizte në atë mënyrë do qëllohej, u zhduk në 21 janar si ajo e pulës. Funksionoi”, deklaroi ai. Më tej ai ka përmendur dhe Kanunin.
  . Ai deklaroi se është rritur me frymën e Kanunit dhe prandaj nuk ka aspak frikë. “Prindërit e mi, 50 vite më parë, pavarësisht se ishin besimtarë myslimanë, Kanunin e Lekës e kishin si diç- ka hyjnore, pasi kështu ishte në tërë Veriun

  EPILOG:
  NESE BASHKESIA NDERKOMBETARE
  NUK DENON SALI SATANAIN
  KY TOLERIM
  ESHTE
  SHENJTERIM I ENVER HOXHES

  Reply to this comment
  • ganiu July 20, 18:27

   Unë mendoj se më mirë do të ishte tia lëmë në dorë Zotit dënimin e Saliut. Zoti vonon pr nuk harron. Këta ndërkombëtarët janë më pisa se ne. Herë e mbrojnë herë e shajnë.
   Megjithse ai si ka bërë ndonjë të keqe atyre. Prandaj si ha palla, ndoshta.
   Or njeri a do tia lije dikujt tjetër të të bënte një fëmijë me gruan tënde? Sigurisht që jo! Përse i kërkon atëherë të të bëjë atë që duhet të bësh ti?

   Reply to this comment
   • Sklepa asociale... July 20, 19:28

    “Do lejoje njeri të bënte një fëmijë me gruan tënde?”

    Me ke pelqyer tejmase me pyetjen tende retorike Gani, por Deda qe thua ti eshte nga ata qe nuk hane pyka kollaj. Hypur maje shtylles se telefonit, ai ka futur kufjet e pergjimit ne vesh dhe po pret urdhra nga eproret. Pervec armikut te jashtem, Dedes i eshte fiksuar ne tru dhe armiku i brendshem. Kete te fundit e sheh vetem me syrin e djathte, se te majtin fatkeqsisht ia kane mbuluar sklepat asociale. 😉

    Reply to this comment
   • f/d July 20, 19:37

    gani

    faleminderit per vemendjen
    .
    mendoj se me e sakte do ishte qe “ganiu” i eshte lutur nje shume te “forti” qe ti palloje gruan….dhe kjo filloi qe kur nje “gani” ne 1991 i puthi rroten e makines Bejkerit kur ai sapo kishte ardhur nga nje takim kontraversal me Miloshevicin..dhe ne valixhe kishte emrin e dildos sali elez biberishaj…ect

    Reply to this comment
 38. republika ambasadoriale e SALBANISE July 20, 17:29

  i Nderue K. Cukali
  Ka kohe qe gazeta Dita me keto pasarela mediatike 2 javore per “krimet 5 vjecare te Rames” i ka dale lezeti
  *
  Ketu nuk eshte pune Edi Rame apo Oligarki..ketu kemi nje Saligarki ose SALIGATE ose e thene ndryshe qe berisha eshte nje fare JAKOMONI per oligarkine e huaj kuisling dhe edi rama nje zevendes i tij i perkohshem.
  Ky koment qe kam bere para 4 vitesh nuk le shteg me per koment:

  LEXIM TE KENDSHEM:

  Dihet nga te gjithe se mender me thane Berisha eshte nje ‘TIGER LETRE” qe u fuqizua pasi ai zbatoi luften kunder nje sistemi qe kishte vdekur ne ate kohe..pra ishte ishte nje kanibal i nje lloji te papare ne historine e njerzimit.Me nje fjale me berishen armiqte e kombit pasi hodhen gjasme enverhoxhen ngriten lapidaret e zogut,xhaferr deves,hamit matjanit dhe gopit somes kush i mban mend se eshte lista e gjate.
  Le te analizojme nje shembull PIKANT :Shkerdhen berishen me ermal ilir enver hoxhen
  Ndersa i pari ka bere krime te dokumentuara ku dhe ambasada amerikane i ka publikuar here ps here…..i dyti pra nipi enverit eshte arretuar per aresye banale dhe deri tani nuk asnje akuze nga drejtesia..pervec nje raportimi te nje prokurori gjerman anonim qe ndoshat eshte nipi adolf hitlerit.
  Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
  1-PRESIDENTI
  2-K/PROKURORI
  3-KRYETARI SHIKUT
  4-KLD
  5-KLSH
  6-70% E ADMISTRATES
  7-VOA E ELEZ BIBERISHES
  8-VATRA
  9- GJYKATAT SHQIPTARE
  10-DONALD LULUSHI
  11-HELMUTI ALEMANIES
  12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
  13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
  14-KALI TROJES ILIR MUTA
  15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
  .
  Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

  Reply to this comment
 39. intelektuali July 20, 22:16

  O Koloreto Marksisti:

  “BOTA E BARABARTE NE VARFERINE E PERBASHKET” NJASHTU SI NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES NUK ESHTE ZGJIDHJA E SHQYPNISE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE

  Babai i ekonomise kontemporane qe hodhi i pari bazat e Kapitalizmit Modern, shkencetari Adam Smith ka shkruar ne librin e tij famoz “Nga vjen pasura e popujve?”:

  “…Deshira e lindur e njeriut per t’u pasuruar eshte motori i progresit shoqeror…”

  Po Socializmi dhe Komunizmi Marksisto-Leninist i Partise se Punes cofi dhe vdiq me renien e Murit te Berlinit ne te gjithe Boten o Koloreto Marksisti dhe nuk ka gjasa qe historia t’i ktheje perseri skenat politike bashke me diktatoret komuniste,

  por:

  Ne Shqypni problemi qendoron pak me ndryshe nga vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore ku fjala komunizmem quhet si nje fjale turpi,

  dhe:

  Ajo qe dallon vendin tone nga te tjeret eshte fakti se:

  TE GJITHE OLIGARKET KANE QENE SPIUNA TE SIGURIMIT TE ENVERIT DHE JO NJEREZ TE AFTE QE DINE TE RISKOJNE DHE TE FITOJNE

  Kur nje gazetar e pyeti Zamir Mane sa leka kishte fituar ai u pergjegj se nuk e dinte dhe se kjo nuk i interesonte, nje pergjigje idiote, tipike oligarku mafioz, por jo e nje biznesmeni te ndershem, Zamir Mane e filloi duke shitur si ambulant bicikleta dhe frigorifere, Sigurimi e coi ne Austri, sot eshte pjese e Mafies Ballkanike te JUBMBO-ve qe shet mallra kineze, gjysma kontrabande si prodhime EU qe nuk investon kurgje ne prodhimin kombetar por vetem ne tregetine e TEG-eve dhe JUMBOV-e nderton Kulla dhe blen truaj publike nga pushteti i shitur per dy aspra dhe ky nuk eshte problmei i tij por i shtetit qe e lejon te veproje si oligark, Vilmat pinjolle te Gogo Nushit me bekimin e cunit te Hamit Beqjes si Minister Bedeli dhe Sekseri i Edvinit, e gjithe kjo lukuni spiunesh pas renies se Murit te Berlinit ishin si te gjithe shqyptaret, “pa breke ne bythe” tani i kane breket prej floriri, po keshtu Dulaket e Kullave te para te Edi Rames me nje lukuni spiune enveristash nga pas, nuk eshte vendi dhe momenti qe t’i reshtojme te gjithe se mjafton te hapen dosjet e tyre qe te dalin karakacul ashtu sic i ka shkruar Partia e Punes ne dosjet e Sigurimit te gjithe keta VAMPIRE nuk jane fajtore qe “Gjejne shesh dhe bejne pershesh” derisa shqyptaret me votat e tyre e kane zgjedhur kete sistem,

  sepse:

  CFARE TE KEQE KA KETU?

  Qe dikush di si te pasurohet dhe te tjeret nuk dine si lidhet gomari dhe presin gjuhejashte ndihma dhe bamiresi nga shteti enverist? Argumenti marksisto-bolshevik i Koloreto Cukalit qe ne Kohen e Qepes te Enverit ishim te gjithe te barabarte ne varferine e pergjitheshme nuk ka asnje baze llogjike, sepse Koha e tregoi qe ky sistem i “TE BARABARTEVE” jo vetem qe nuk ishte ne gjendje te zhvillonte ekonomine, por e mbylli shqypnine me tela me gjemba anekend dhe e beri si nje Kamp Perqendrimi te tipit stalinist “Gulag” me nje fund te parashkruar qe solli me vete falimentin e ekonomise dhe renimin e shtetit.

  A KISHTE OLIGARK ME TE MADH SE ENVER HOXHA DHE BANDA E TIJ E BYROSE POLITIKE?

  Ku shkuan te ardhurat nga puna si skllever te shqyptareve per 50 vjet me radhe, por te ardhurat nga eksportet ne minerale, nafte, energji elektrike, konserva, vere dhe domate e shalqinj qe dilnin me trena nga Shqypnia, por qe mbushnin llogarite bankare e familjes Hoxha ne dhe te huaj qe nuk u hetuan asnjehere dhe askush nga shteti dhe pushteti demokratik nuk u interesua se ku shkuan pasurite e grabitura te shqyptareve per 50 vjet me radhe, kur Ylli Bufi i Sigurimit te Shtetit deklaroi se ne Arken e Shtetit nuk kishte mbetur asnje kacidhe rezerve?

  atehere:

  PSE BEHET ZILIQAR KOLORETO CUKALI ME OLIGARKET E EDVINIT?

  kur:

  Vete deklaron se keta jane njesoj si oligarket e Saliut, ose jane te njejtet DERRA te pangopur njesoj sic ishte Enveri me banditet e tij dhe e mbyll shkrimin e tij me thirrje per revolucion proletar per t’u kthyer atje ku ishim ne Kohen e Qepes te Partise se Punes qe perputhet me botkuptimin e Koloreto Marksistit per Boten e njerezve te “Barabarte ne varferine e perbashket”?

  Reply to this comment
 40. fordi July 21, 05:48

  Eshte per tu habitur se ato qe na dukeshin “genjeshtra” ne kohen e Enverit per kapitalizmin po dalin te verteta.
  *
  Të kuptohemi nuk behet fjale per ekonomi te zhvilluara si Amerika-Anglia-Gjermania dhe aq me shume per kohen e sotme ku vete fjala “kapitalizem” duket e vjetersuar dhe arkaike.
  .
  Ketu behet fjale per vende te vogla si Shqiperia ku pas vitit 1992 ju premtua ceku I bardhe dhe u genjyen njerzit dhe prishen “fabrikat kamuniste te Enverit” ku do permendja industrine e Bakrit ku kryhej cikli I plote nga studimet ne institute deri ne etapen e fundit ne baker te paster qe vetem vendet e zhvilluara e kane ….Ku eshte sot Bakri….ZEROOOOOOOOOOOOOOOOOO…e pra ky eshte krim kombetar I bere nga paneli nderkombetar qe erdhen ne 1991 me Gamor Pashkon dhe Azem Gomarin qe e rrafshuan ate vend…Po sot
  .
  SI ZHVATEN “OLIGARKITE” E VENDEVE TE VOGLA NGA OKTAPODHET ?
  .
  Vendet në zhvillim humbasin çdo vit 100 miliardë dollarë taksa nga kompanitë offshore. Përfundimi vjen nga një raport i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.
  Raporti shqyrton të dhënat e vitit 2015 dhe arrin në përfundimin se aktualisht mbi 30 për qind e investimeve të huaja në vendet e varfëra si Shqipëria hyjnë përmes parajsave fiskale.
  Sipas ekspertëve të OKB, arsyeja kryesore se pse kompanitë zgjedhin këtë rrugë është ajo e shmangies së taksave.
  Por si kryhet evazioni?
  Sipas raportit, skema realizohet duke transferuar fitimet nga vendi në zhvillim, ku ato gjenerohen, tek parajsat fiskale. Kompania X ka kryer një investim në një vend të varfër, nga i cili gjeneron 100 lekë fitime.
  Normalisht këto fitime duhet të taksohen në vendin e varfër. Por për t’i shpëtuar taksimit, kompania faturon 60 lekë shpenzime artificiale nga dega e saj në offshore, ku taksa është zero.
  Shpenzimi mund të jetë konsulencë, ose ndonjë shërbim tjetër dhe për shkak të sekretit që ofrojnë parajsat fiskale, ai është i pamundur të verifikohet.
  Në Shqipëri, një pjesë e madhe e konsiderueshme e investimeve të huaja, si në energjitikë por edhe në fusha të tjera kanë ardhur përmes parajsave fiskale.

  _________________________
  Ajo qe nuk permend zoti Kolo eshte se edhe ne vendet e zhvilluara ka probleme me te medha me Oligarkite ku jane shume here me te sofistikuara se te ne…Mjafton te kujtojme shprehjen e manjatit te famshem Henry Ford (July 30, 1863 – April 7, 1947)
  .
  “It is perhaps well enough that the people of the nation do not understand our banking and monetary system, for if they did, I believe there would be a revolution before tomorrow morning.”.

  (perkthim popullorce= Eshte mrekulli qe populli nuk kupton si funksionon sistemi yne (I oligarkise) por nese marrin vesh felliqsite tona…pa zbardhur dita do te bejne revolucjon

  ______________
  Nje sugjerim per Kolon:
  .
  Zoteri mos u mundo qe te nxish me qymyr 5-vjecarin e Rames duke I ‘harruar” menxyren e 20 viteve nazi-berishiane…..ose me qarte mos barazo gabimet e Rames me Krimet e Berishit si beri Arvizu me 21 janarin 2011….

  Reply to this comment
 41. ppa July 21, 11:46

  Zgalem, eshte e dyta here qe komentin tuaj e lexoj me deshire dhe e gjej korrekt; per Cukalin kam patur mendim te mire, eshte mendje e ndritur, por si te tjeret ball-kazan (Lubonja, Bushati e te tjere qe jane nje lukuni) perserit ne kontekstin shqiptar ate qe eshte problemin i kohes- difektin e kapitalizmit ; si ne shume raste te tjera ball-kazanistet i gjejne gjithe te keqijat e shoqerise njerezore ketu ne Shqiperi ( me kete rast dje ripash filmin Darfur …dhe vetiu bej lidhjen me rolin e gazetarve). Perfundimisht – boll me keto analiza shterpe dhe fajesim te ketij apo atij politikani, ku edrama i tij qenkerka kreu i te keqes.

  Reply to this comment
 42. Lili July 22, 05:47

  Behuni pak Shqiptare. Mbroni token tuaj nga keta vandale!
  Thueni stop me!

  Reply to this comment
 43. Sinqeritet November 20, 04:36

  1-Gazetaret pa perjashtim dridhen ,dhe bejne detyren per bosset qe i financojne,i bejne hyzmet parase,as ju shkon ndermend : Atdheu,Populli,sinqeriteti,drejtesia,patriotizmi.2-U sulen ne gare ,kush ta shkelqeje Mit’hatin?
  Ne cilin vend te botes shkelqejne dhe nuk denohen kolaboracionistet?Vetem ne Shqiperi.
  3-Gazetaret e tjere vazhdojne te c’fryjne dertet personale ,qe kane me pushtetaret komuniste. A thua se 3.000.000 njerez kane qene te perndjekur.Duke ju larguar realitetit,te vertetes.
  4-Qesharake:Thote Fatos Lubonja:”Kujt duhet ti kerkojne te falur ballisto-kolaboracionistet?”
  28.000 deshmoreve qe dhane jeten ne lulen e rinise ,dhe familjeve te tyre qe perbejne shumicen dermuese te shqiptareve,si ne cdo vend te botes.
  5-Gazetaret mohojne cdo pune te arritur pas 1944:Zhdukjen e Analfabetizmit,Emancipimine gruas.Zhdukjen e vellavrasjes,Elektrifikimin e gjithe Shqiperise.Industrializimin nga nallone dhe patkonjte.Bujqesine nga parmenda prej druri.Ne provokacionet e gushtit 1949 u vrane 300 greke dhe u zune rob 200,tani bejne kakerdhi dhe S.B. dhe L.B.perkrahin extremistin tradhetar me stema antishqiptare ne rroba.I them zagarit Vangjel ne ate kohe minoritaret protestonin,tani parapelqejne tradhetine dhe dhrahmete,”nuk degjuan 37 te shtenat”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*