Operacioni në Lazarat, Rama: Ky është vetëm fillimi, ra Republika e Turpit, rilindi Policia

June 20, 2014 13:05

Operacioni në Lazarat, Rama: Ky është vetëm fillimi, ra Republika e Turpit, rilindi Policia

Aksioni pesë ditor i policisë në Lazarat ka marrë vlerësimet maksimale nga ana e Kryeministrit, Edi Rama.

“Krimi e kishte shpallur Lazaratin Republikë më vete dhe e kishte kthyer në një njollë turpi për policinë e Shqipërisë, pasi kriminelët kishin lidhje me politikën e vjetër. Nuk është më Republikë Turpi, është një fshat si gjithë të tjerët. Ajo zonë ishte e pushtuar prej 20 vitesh nga krimi, qytetarët nuk janë më peng i martesës së tejzgjatur të krimit me politikën”, vuri në dukje Rama.

Dhe tani bindja është dhe realitet, sipas tij,  Policia e Shtetit ka rilindur brenda 300 ditëve të para të qeverisjes.

“Mirënjohje policisë. Na ndau sot nga një kapitull rrënimi të Policisë së Shtetit. Ky operacion nuk kushtoi asnjë pikë gjak, profesionalizmi në drejtim dhe organizim nuk mund të vihet në dyshim, edhe pse nuk e shohin vetëm ata që mbyllin sytë e sot iu duket një gjëmë e madhe. Policia është e vendosur të mos kthehet nga Lazarati pa vënë pushtetin e shtetit mbi krimin. Pas 5 ditësh e netësh mbi plumba tregoi se Polica e Shtetit është kthyer në krye të detyrës brenda 300 ditëve. Kjo është arritje e jashtëzakonshme, ky është vetëm fillimi”, vlerësoi Rama.

 

June 20, 2014 13:05
Komento

10 Komente

 1. d June 20, 14:11

  Urime z. Rama

  Reply to this comment
 2. Naci June 20, 14:20

  Ok z. Edo por krahas perndjekjes opozites kerko llogari dhe krahut tend mos te rreshqasin ne te njejten rruge.. se hajdutlleku dhe korrupsioni shkelqen dhe majatas….dhe sa per fjalorin e ke shume te piset keshtu vijne lajmet me koleget e tuaj nga bashkia e tiranes,kujdes se populli degjon e shikon.

  Reply to this comment
 3. Viola June 20, 14:21

  O Edi Rama Ty bravo te qofte. Po ben nje pune kolosale per vendin dhe popullin tend.Hallall te qofte besimi i ketij populli qe te dha voten.Vazhdo keshtu qe ti shdukesh nje here e mire keto plehera qe na kane mjeruer e na kane pire gjakun neve dhe femijeve tane.Futi te gjithe ne burg keto maskarenj, keto qelbesira dhe baron te droges, se keto jane njerezit me pa shpirt qe ka ky vend.Bravo te madhe edhe per ministrin Z. Sajmir Tahirin dhe te gjithe cunave dhe eproreve te policise se shtetit qe po luftojne me mish e me shpirt kunder ketyre bandave te droges qe eshte bere nje kancer e pa sherueshem per popullin tone. Edhe nje here Zoti ju bekofte dhe qofte gjithmone me ju.

  Reply to this comment
 4. ty June 20, 14:53

  i vetmi njeri qe mud ta beje vendin tone ,tipari kryesore nuke eshte kriminel mose beje mbrapa se ke popullin zoti ta befte rrugen drite

  Reply to this comment
 5. P.A.B June 20, 16:29

  Mirenjohje Policise, z Kr-Minister.

  Te gjithe e kemi kuptuar se te hyje atje nuk ishte e lehte, ne fakt me gati 1.000 trupa te armatosura dhe autoblinda, ka qene gati nje mini-invazion. Lazarati u morr. Lexuesit/shoqeria kane disa pyetje per Fazen II, e cila sigurisht ka qene planifikuar para qe te filloni fazen I.

  Apo jo?

  * Llogjistika – c’ndodh me keto forca te armatosura; ne raport me ushqimin, gjumin, trajtim mjeksor?

  * Popullata – c’ndodh brenda ne Lazarat? A kane probleme banoret, ushqimi, dritat, uji, gjendja sanitare, probleme me shendetin, traumat tek femijet; gra shtatezena etj?

  * Situata ne teresi – ne Lazarat u prish dhunshem “rendi normal shoqeror” i atij fshati; nga hierarkia deri tek menyra e te berit te puneve; pra keni krijuar nje vakum. Nese ju do ikni, vakumet zakonisht mbushen ne traditen e kaluar me pjeseza te elementeve te meparshem kriminale, ose dalin te rinj. Si do e parandaloni kete?

  * Ardhmeria – sa efektive policiore do dislokohen ne Lazarat ne menyre permanente per nje te ardhme te afert [s’besohet se te gjithe do ikin]

  * Investime financiare – kjo zone do nje fare kujdesi te vecante ku ndihet dora e shtetit.

  * Edukimi per pasojat e droges/ kriminalitetit, provat e deshmitaret.

  Qe sot kemi Gjeneralin e Policise, i cili ankohet se Prokuroria s’po punon. z. Kr-M, e falenderojme Policine dhe nje here; por nje pune e lene ne gjysme s’ka vlera fare. A mund te na tregoni “strategjine ne vazhdim”? Euforia dhe premtimet, jane te zakonshme ne raste te tilla; tani qe Policia e justifikoi veten, kerkojme Planet qe ka pasur Politika qe pa hyre ne Lazarat.

  Flm.

  Reply to this comment
 6. beni June 20, 17:04

  Suksese te metejshme ne rilindjen e Shqiperise. Kriminelin-kurve Sali Berishen dhe banden e tij te krimit dhe te korrupsionit populli shqiptar i don ne burg ku duhet te japin llogari per rrumpallen dhe shkaterrimin e Shqiperise. Populli kerkon qe jeto provinciale te ndyre te kthehen ne origjine dmth te kthegen tek valixhet e drurit me te cilat zbriten ne Tirane…populli kerkon tu konfiskohet cdo qindarke e vjedhur.

  Reply to this comment
 7. . June 20, 19:20

  =========================================
  Kot mbureni ne popull, se Prokuroret nuk
  =========================================
  degjojne qeverine por krye-kriminelin e tyre
  =========================================
  Ali Bab Berishen, qe levis, shan, dhe
  =========================================
  ben cfare i do bytha me ju.
  =========================================

  Reply to this comment
 8. Jimi June 20, 20:15

  Kali i kuq e ka nje huq

  Reply to this comment
 9. LORA June 20, 21:00

  Une mendoj se republika e turpit do te bjere njesh me korporaten kriminale te “drejtesise” .
  He per he nuk ka rene,bile vepren e Policise se Shtetit e rrezikon seriozisht korporata “gjin gjoni”.

  Reply to this comment
 10. jetnori June 21, 01:51

  Urimet me te mira dhe suksese te metejshme. Urojme qe shteti te tregoj zotesine edhe ndaj BOLLANOVE ,GAXOJANIT “trimave” te AGIMIT te ARTE dhe mjekercjeperve qe pellasin apo nxjerin te vdekurit nga varret per ti bere ushtare te ELLADHES.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin