Opozita lë Kuvendin, Dade: Abuzojnë me sjelljen tonë

March 10, 2014 13:01

Opozita lë Kuvendin, Dade: Abuzojnë me sjelljen tonë

Deputetët e opozitës kanë akuzuar sot maxhorancën dhe kreun e Kuvendit, Meta, se po shkel rregulloren dhe Kushtetutën. Deputetë të opozitës akuzuan Metën se nuk po u jep hapësirën e duhur dhe u larguan nga salla, duke bojkotuar seancën.  

Deputetja e PS dhe kryetare e Komisionit të Jashtëm, Arta Dade, tha se Parlamenti i kësaj maxhorance ndryshon shumë nga ai i maxhorancës së kaluar, tashmë në opozitë.

“Lidhur me punën në Parlament, e cila ka qenë në fokusin e progres raportit, ne u kemi dhënë hapësirat e duhura kolegëve të opozitës. Parlamenti i kaluar është kritikuar shpesh për shpenzimet e pajustifikuara”, tha Dade.

Në fjalën e saj, deputetja Dade u ndal edhe në deklaratat e disa deputetëve demokratë, të cilët sot folën për “ndërkombëtarë që ju duan ju e nuk na duan ne”.

“Lidhur me sulmet ndaj partnerëve ndërkombëtarë, që u ndanë sot me deklarata dashurie, kush na do ne e kush këta, unë dua të falënderoj ata që kanë mbështetur Shqipërinë.

Ata ende nuk janë mësuar se kanë dalë në opozitë. Do t’u bëja thirrje të mos abuzojnë me fisnikërinë e kësaj maxhorance.

Të strukturohen, të ristrukturohen, të krijojnë identitetin e tyre si opozitë. Meqenëse kanë  marrë përsipër të na mësojnë si funksionon Parlamenti, ne nuk kemi memorie të shkurtër. Ne kemi qenë këtu dhe e kemi parë si ka funksionuar. Dua t’ju bëj një vërejtje zotit kryetar, duhet të respektohet rregullorja, ajo rregullore që këta e kanë bërë vetë”, tha Dade.

 

March 10, 2014 13:01
Komento

22 Komente

 1. Horri i Bulevardit March 10, 13:31

  Degjova hajdutet dhe kriminelet e PD-se dhe habitem me durimin e Edi Rames, qe kishte, une ketu para televizorit, po te kishte ndonje teknologji te avancuar dhe te kisha mundesi nga ekrani te fusja doren dhe ta kapja folesin, sot do tju jepja lajmin e gezuar qe Paloqja dhe Noka shkuan ne ferr, se do tja kisha nxjerre shpirtin nga bytha.
  Por tja lejme inatin sihariqit qe na dha deputeti Taulant Balla, ku deklaroi se korrupsioni me ligj do te gjykohet nga prokuroria dhe gjykata e krimeve te renda.
  Zoterinj te nderuar, Zaimi, Nastradini gjithmone replikues, Besiana Gushi e mencur por konfuze ne rreshtat e para, Vezhguesi F, i revoltuar me bythlepiresat, Aliu nga Selenic i duruar, por i paduruar me ngadalsine e drejtesise, sme vijne ne mend te gjithe, qe ne komentet e tyre, skane rreshtur te japin kontributin e tyre per denimin e korrupsionit, une bashke me ju, kemi te drejte te tregohemi te paduruar dhe kemi bere shume mire, se eshte ky padurimi jone i ligjshem, qe mene fund qeveria e parlamenti, te shnderroje ne ligj, lufzen kunder korrupsionit, duke i ndryshuar drejtim, nga ai ne gjykatat e thjeshta, ne gjykaten e krimeve te renda, duke nxjerre jashte loje gjyksten e larte dhe te apelit, gjykata ku jane instaluar me vendimet e Saliut, njerezit me te korruptuar te drejtesise.
  Nga sot fillon nje lufte e re ndaj korrupsionit ne nivelet e larta, lufze ku sdo te mungojne edhe bendot dhe hajdaret e Saliut, te vihen ne banken e te akuzuarve.
  Rifillimi i ceshtjes se 21 janarit, marrja nen hetim e dy mjekeve qe thyen cdo rregull te betimit te mjekut, tregon se qeveria eshte e gatshme, te marre pergjegjesi, per te luftuar korrupsionin, jo tek bishti, por tek kokat e krimit.
  Padurimi yne i ligjshem, dhe i 1 miljon shqiptareve, i dhane te drejten qeverise Rama, te mendoje se ka ardhur koha e ndeshkimit ne rrangjet e larta.
  Permenda disa nga miqte e mi ketu ne forumin e Dita- dhe ne Tema, por jane me shume ata qe nuk permenda, qe me komentet e tyre, bene presionin e duhur, klases politike, per te mbajtur premtimet e bera.
  Ka filluar te me pelqeje emri qe i vura vehtes, si kundershti ndaj kriminelit Sali, por do te isha shume i lumtur, qe ta heq, natyrisht mbas arrestimit te Sali Berishes, betim qe i kam dhene vehtes.
  Te gjithe jeni te respektuar, pa harruar stafin e mrekullueshem te gazetes Dita dhe kryeredaktorit A. THANO.

  Reply to this comment
  • nasruddin March 10, 13:41

   Para Taulantit ka folur me shume Edi Rama per ndeshkimin e korrupsionit, bile ne nje interviste ne nje gazete te huaj deklaroi se ajo qe ndodhi me ish Kryeministrin kusar Sanader ne Kroaci eshte nje PALO GJE ne krahasim me furtunen qe pritet te bjere mbi zullumqaret me pushtet ne Shqypni.

   POR CESHTJA ESHTE SE FURTUNA NUK PO VJEN

   perkundrazi amullia socialiste ka kapluar Vatanin pas zgjedhjeve famoze te 23 qershorit. Mbase me vapen do te vijne edhe furtunat verore, por nastradini mbtet skeptik a e di sepse?

   SEPSE TAKSA FAMOZE PROGRESIVE E EDVINIT U SHKRI SI BORA E BJESHKEVE NE PRANDVERE.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit March 10, 13:56

    Edi Ramen spata mundesi ta degjoj, i dashur Nastradin, une te therras me nickun e vjeter, se e kam me te lehte ta shkruaj, por mua me duket se Edi Rama, ka pritur te ndryshoje me ligj, kalimin e krimit te korrupsionit, ne nje krim te rende dhe ne nje gjykate, ku ndoshta mendon se Saliu ska akses.
    Te drejte ke, se ligje kemi patur, por sjane zbatuar, por une kete rradhe kam besim, duke njohur karakterin e kryeministrit, qe sipas meje, kerkon te mbetet ne histori, si nje shtetar, qe beri ndryshimin.

    Reply to this comment
    • nasruddin March 10, 14:29

     Po te pergjigjem si ne emergjence se te gjithe po presim qe Edi Rama te dale nga Brima e Miut ku eshte fshehur pas 23 qershorit dhe te ndeshkoje me ne fund vrastaret, kusaret dhe hileqaret me pushtet, te cilet ne vend te ulin koken dhe te fshihen poshte barit si ZHAPIKE e ndjejne veten te RILINDUR nga meshira dhe “fisnikeria” socialiste dhe kane filluar t’i rendisin kundersulmet si ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes ne Konferencen e Tiranes ne vitin 1957.

     Reply to this comment
  • Shkëmbi i Kavajës March 10, 18:38

   Ku ka fisnikëri me një bandë kriminelësh e mafiozësh, o Horri.Kjo Dade ia fut kot fare. Atyre u duhet treguar gjuha e të fortit dhe jo ledhat e tualetet e parfumosjet e kësaj mazhorance.Gjithnjë e më shumë po na e plasin shpirtin me gjoja këtë durim të pasosur.

   Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi March 10, 13:59

  Ama dhe ju majtistët na e shpifët duke kërkuar fisnikëri nga harbutët!? Po i ngjani çdo ditë e më shumë atij që tregojnë “bjerë dhe një heré pa të shofësh”. Cdo gjé qé kalon masën prek kufijte e absurdit thote filozofia? Dhe ju po i prekni këta kufij. Ju kërkoni fisnikëri në harbutëri!!? Majtistë,- “Do përfaqësoni popullin që kërkon tjetër gjë për harbutërinë apo do përfaqësoni absurdin dhe pështirosjen!

  Reply to this comment
  • nasruddin March 10, 14:09

   Sa qesharake tingellon FISNIKERIA e Dades kur komunistet akoma nuk i kane kerkuar faje dhe ndjese elementare popullit te tyre per krimet e Enverit!

   Reply to this comment
 3. Lejleku March 10, 14:32

  Z Thano na bej nje nder , tek gjeni diciduren te na rreshtoni perdite udheheqesat tane me foto orgjinale te pa lyer floket me boje qe edhe populli te dije kush jane ne te vertete dhe jo ata te trukuarit me furce…se edhe ky Halimi i lyen leshte ,pale me Sala e Jozi.

  Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi March 10, 15:06

  Nuk jam dakord me ty “horri i bulevardit” që ta heqësh këtë emër. Ky emër pavarësisht nga intonacioni dhe nuancimet, doni s’doni ju simbolizon një president që me shumë vonese por sidoqoftë që nuk shkoi pas valles shpellare? Prandaj ju duhet ta hiqni vetëm atéhere kur të bëheni president? Dhe do të bëheni. Tani për tani jini president i forumeve dhe kjo eksperiencë mjafton që të béheni edhe president i vendit sepse e meritoni. Jini zeri me i forte i opinionit publik dhe i bashkimit te shqiptarëve pa dallim feje,krahine,ideje..! Po e hoqe emrin më përpara do të jap urdher te mos zbatohet. Dhe ju e dini që e drejta e urdherave eshte atribut ekskluziv i ushtarakëve. Nderime “horr president”!

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit March 10, 15:29

   Ha ha ha ha, Pellumb Zaimi, me kenaqe me repliken, por sinqerisht me behet qejfi, ashtu sic do te gezoheshim te gjithe bashke, qe te vi dita dhe te kemi nje president, qe perfaqeson shqiptaret si shqiptar, jo si partiak.
   SMS, ta cova, besoj se e ke marre, do te degjohemi, vertet eshte kenaqesi, te besh muhabet me shqiptare te vertete, panvaresisht zona nga vine.
   Kam fatin te kem miq, nga veriu deri ne jug dhe atje ku ulem te pi kafen, do te thote qe ne ate tavoline, me presin shoke dhe miq.
   Je i respektuar

   Reply to this comment
 5. Mark uk March 10, 16:11

  Me vjen mire qe i beni qefin njeri tjetrit.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit March 10, 16:25

   Mark Uku, si gjithmone vigjilent, mbas nje serioziteti, futja jote ne mes, ishte shlodhja qe cdo mbret, kerkon nga kllouni i tij.
   Faleminderit ste them, se eshte detyra jote te na besh te gajasemi.

   Reply to this comment
  • per laron mark.uk March 10, 18:11

   @mark.uk jo ne UK te jeshe ti po edhe matane UK-se te shkosh po periferik anadollak ngelesh ose si puna e asajt dhise zbritur nga mali me frena dore,ti gezon totalisht sindromen PSYCHO te atit tend kryekomuinstit SRB,edhe ti si shume plera sllave-filoserbe je paisur me nenshtetesi shqiptare ju jeni plera fiktive qe vini votoni saliun e UDB-se serbe apo ish-sekretarin e ppsh SRB,ti ne cdo artikull ne kete forum shpalos nje urrejtje+mllef jasht-zakonisht te larte por me shume ordinero-psiqik,sikur ky mlet qe nuk nxorri fitues saliun tend te paska sherdhyer mare e prape dhe me pula+gjela,o trap thirri mendjes,,,,tung…

   Reply to this comment
 6. MARKO March 10, 16:44

  O MARK UK E TI NASTRADIN! SIC KENI EMRAT, ASHTU KENI DHE KOMENTET TUAJA. PO A NUK KA SALA ME TE ZGJUAR SE JU, QE I DILNI NE MBROJTJE. DUHET TA KUPTONI SE JENI BERE SHUME TE BSDISSHEM PER LEXUESIT.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit March 10, 17:00

   Marko i nderuar, Nastradini nuk eshte berishian, biles eshte nje kundershtar i shpellarit, nuk eshte as kundershtar i Edi Rames, por eshte shume kerkues ndaj Edi Rames, per te cuar para drejtesise berishianet, por menyra si e kerkon, eshte e ndryshme nga te tjeret.
   Me beso.

   Reply to this comment
   • nasruddin March 10, 18:48

    Ke folur me zerin e nastradinit or Horr Miku, sepse je nga te paktit per fatin e keq te shqyptareve qe e kane kuptuar se avazi i vjeter:

    O ME SALEN O ME LALEN

    ka marre fund ne te gjithe Boten dhe po i vjen gradualisht fundi edhe ne vendin tone te prapambetur nga Koha e Qepes e Enver Hoxhes.

    Reply to this comment
 7. Deni March 10, 19:03

  hahaha.Mendoj te fusim nje vleresim per komentuesit:Per sot- 1.Horri I Bulevardit,2.Pellumb Zaimi dhe 3 Tarasi..Kurse ti o Mark Uk je akoma shume larg per vleresim,po gjithsesi vazhdo perpiqu!

  Reply to this comment
 8. Mark uk March 10, 19:15

  marko: Se cfar ke thene ne lidhje me emrin tim une nuk arris ta kuptoj.Ket emer kam pasur qysh ne lindje.Po sidoqoft nje zanore keni ju me shume.C far do thuash per emrin tuaj.Ne komentet e mija as nje here nuk kam thurur fjale per Berishen,biles as qe me intereson fare si njeri.Une replikoj me komentet prej servili apo injoranti ma teper qe ju e te tjer si ju i beni.Me thuaj nje te mire qe ka bere kjo qeveri per 6 muaj.Kurse te kqija po i ndigjojm per dite ne media.Edhe po tregove realitetin prap do te japin para per voten ata qe erdhen ne pushtet me vota te blera.Ajo qeveri si per mire si per keq qe eshte ne pushtet ka meritat a kritikat.Sikur te ishte babaj juaj Edi Rama nxehesh po ta kritikoj njeri.Ju ftoj te te ruani gjakftoftsin qeverit ikun e vijne,mos e lesho veten

  Reply to this comment
 9. Mark uk March 10, 19:16

  tarrasi: Nga i dini kto gjera ,apo besoni ne vehte.

  Reply to this comment
  • Tarrasi March 10, 20:31

   Mjafton te shikosh deklaratat e ndihmasve te presidentin per faljen qe ju kerkua nga Kadare e njerez te tjere per vajzen e perdhunuar dhe e bere vrases nga zori.

   Shishi ne sherbim te Sali Berishes edhe tani.

   Menyra sesi flasin pa argument por me euforori sikur populli ja ka per borxh etj si puna e ketyre ….

   Reply to this comment
 10. ilir March 10, 23:11

  ta gezoni ate qe ju quajti kokepalare, sepse vertet ini te tille, lerjua o meta se keshtu e duan, by the way mund ti thoni Meros se Berisha nuk eshte me kminister, se u be fare legen, harova eshte ylli tuaj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*