Opozita e bashkuar në Vlorë: Mos dilni në 30 qershor, procesi është i paligjshëm

June 19, 2019 13:39

Opozita e bashkuar në Vlorë: Mos dilni në 30 qershor, procesi është i paligjshëm

Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë për Vlorën zhvilloi një takim të hapur, në të cilin, përveç drejtuesve të partive të Opozitës së Bashkuar për Vlorën morën pjesë edhe përfaqësues të Shoqërisë Civile, të Medias, të Organizatave të Biznesit dhe Profesionistëve si dhe Intelektuale të shquar të Vlorës.

Në një deklaratë për mediet, thuhet se Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë për Vlorën, vlerëson me shqetësim të thellë krizën politike ku ndodhet vendi, rrezikun që i kanoset demokracisë dhe pluralizmit, si dhe stabilitetit të vendit nga tentativa e Edi Ramës për të zhvilluar një proces fals në 30 qershor.

Sipas saj, anulimi i zgjedhjeve nga Presidenti e ka bërë këtë proces tërësisht të paligjshëm dhe të pavlefshëm!

“Vazhdimi i veprimeve nga administrata zgjedhore dhe nga çdo institucion tjetër i bën ato përgjegjëse dhe bashkëfajtorë në përpjekjen e Edi Ramës për të falsifikuar pushtetin.  Është  provuar se Parlamenti dhe Qeveria janë produkt i vjedhjes së zgjedhjeve në bashkëpunim me krimin e organizuar; Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë dhe Gjykata Kushtetuese është asgjësuar dhe Edi Rama ka marrë nën kontroll dhe keqpërdor organet e drejtësisë dhe KQZ; Kuvendi i Shqipërisë nuk plotëson detyrimin kushtetues të përfaqësimit me 140 deputetë, pra nuk përfaqëson as numerikisht elektoratin.

Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë për Vlorën, i bën thirrje gjithë Qytetarëve vlonjatë të mos bëhen bashkëpunëtor të procesit të 30 Qershorit, që synon eliminimin e pluralizmit politik dhe kthimin e vendit në monizëm”,  thuhet në njoftim, duke shtuar se do të marrë masat që të ruajë rendin demokratik.

j.l./ dita

June 19, 2019 13:39
Komento

9 Komente

 1. dritan leli , i korruptuar, i pa afte June 19, 14:45

  rikanidimi I dritan lelit fyerje per vloren,paftesi totale, I lidhur me krimin me dosje ne prokurori, urrejtje per fshatin,i lidhur me oligarket per te cvatur pronat e pronareve , nepotizem ne tendera me cmime 300% fitim, nuk reformoj dot as bashkine, nje vemje njerzore ,dinjitet te peshtire, hajdut nen emrin e babait.

  Reply to this comment
 2. hajdari June 19, 15:15

  nxirrni zani caushin nja 5 dite nga burgu tja u shkerdheje bythen ketyre pederasteve

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana June 19, 15:56

  Nuk u ngopen me bemat e Saliut keta lloj vlonjatesh qe e katandisi Vloren si Hiroshima-Nagasaki. Eshte su eshte Edi Rama, ai eshte I vetmi qe vuri Dore per ringjalljen e qytetit. Saliu dhe luliu Jane vetem per trafikantet, bandat kriminale dhe natyrisht per bollanot e gjithe 300 evoshet.

  Reply to this comment
 4. Raimonda Muco Tusha June 19, 16:47

  PËR VLORËN DO TË VOTOJ,ME KËDO KANDIDAT TË MUNDSHËM.VLORA VITET E FUNDIT ËSHT BËR QYTET NGA MË TË BUKURIT E EUROPËS.ASKUSH SMË HEQ DOT TË DREJTËN E VOTËS

  Reply to this comment
 5. Mali June 19, 19:16

  Kushdo qe fshihet pas ketij forumi politik ,nuk ka sy ne balle.Le te dalin me emer dhe do ta marin pergjigjen qe morren banditet e 97-tes.Ish pretendenti per kryetar bashkie ne 2015-ten qe sot drejton P.D ne vlore do te bej mire te mos ti kundervihet popullit te Vlores.Bashke me te dhe te tjere qe jetojne me vjedhjet e bera ne kohen e shpellarit.Te kandidosh per nje post publik eshte e drejte e sejcilit por, te kercenosh njerezit qe duan te ushtrojne lirin e tyre eshte dhune.Pushteti nuk merret me arme,sic po veprohet por me vote.Lereni popullin ne hallin e vete qe te vendos.

  Reply to this comment
 6. kujtesa June 19, 20:44

  “aleanca qytetare per mbrojtjen e demokracise ne Vlore” ! Kush jane ata qe u betuan se Sali Berisha do varej ne litar ne 1997-en? Dhe pastaj pas tre vjetesh e priten ne “Shesh te Flamurit” ku i ra dhe te fiket? Aleanca fshatare çfare ben me alenacen qytetare ne Vlore? A u pjerdheshi o “demokrate” vlonjate qe na jeni bere alence me krimin , o te peshtirosur, felliqesira dhe ndyresira te atij qyteti Hero.

  Reply to this comment
 7. RIKANIDIMI DRITAN LELIT June 19, 22:11

  rikanidimi I dritan lelit, sduhet te votohet , ju keni te drejte per saliun, por cfare beri edi rama qe mori qeverine duke marre voten e vlonjeteve kunder saliut.
  nqs do te behet votimi per kanidatin direct jo per partine socialste – ju bej thirje ju vlonjateve a do te votonit ju direct DRITAN LELIN
  1 . KETE person limfatik
  2.te kapur nga krimi
  3. me dosje ne prokurori me shperdorim te fondeve te taksapaguseve te nxjerr nga kontrolli I shtetit
  4. duke vjedhur pronat e pronareve ne ujin e ftohte, llogara, zverenec si pika turistike
  5. kur vlora noton ne shurre e mut
  6. ku lungo mare vjen era fekale
  7. ku ne zyre shkon krimi me revolvere ne dore
  8. ku dembel Akoma shitet me emrin e babait nje komunist medioker
  9. ku nepotizmi me nipin vellain lajne borxhet e edi leleit
  10. ku I vellai ed leeli nje hajdut ordiner shofer u be bizesmen etj eetj

  a mund te votoj vlora per kete person ku PS E VLORES NUK E DESHI DHE NUK DONTE TA VENDOSTE PER RIKANIDIM—— PERSE E VOTOI EDI RAMA —- SE DONIN KLANET MAFIOZE, SE DONTE DAMIAN GJIKNURI, BLENDI KLOSI, ENGJELL AGACJA, LUAN BREGASI, MOISI HABILAJ, ZANI CAUSHI. KJO ESHTE RILINDJA—– JO PS E SHQIPERISE.VOTONI PER VETE O POPULLI I VLORES

  Reply to this comment
 8. nostalgji June 19, 23:09

  U qelb Vlora nga mbeturinat fashiste dhe emigrantet e Saliut, plus dhe ndonje djale nga Sevasteri, nje cop idiot kur e degjojme ne emisione dhe ish deputet i Saliut. Vlora ka patur demokrate te vertete qe tu pije dolline, por sot, si ne gjithe Shqiperine kete emer e kane stamposur bastardet e Vlore te ardhur edhe nga rrethina te tjera plus ca çamer qe dhe ne kohen e Enver Hoxhes ata e shpiken blerjen e vendeve te punes me para.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim