Opozita greke vlerëson “surprizën” e Ilir Metës për Janullatosin

December 25, 2017 20:43

Opozita greke vlerëson “surprizën” e Ilir Metës për Janullatosin

Lajmi lidhur me vendimin e Presidentit të RSh-së,  Ilir Meta për dhënien e shtetësisë shqiptare Kryepeshkopit të Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Fortlumturisë së Tij, Anastas Jannullatos është pasqyruar gjerësisht në mediat zyrtare greke, si në atë të shkruar ashtu edhe në atë viziv. Pjesa më e madhe e tyre, si agjencia zyrtare e lajmeve AMNA, ashtu edhe gazetat më të njohura greke si Kathimerini, Gazeta e Redaktorëve, ProtoThema etj, kanë botuar të plota: mesazhin e Presidentit Meta në faqen e tij në Facebook; Letrën e Presidentit drejtuar Kryepeshkopit Janullatos, si edhe Dekretin Presidentcial për dhënien e shtetësisë. Gjithashtu, mediat kanë përcjellë edhe mesazhet e Ministrit të Jashtëm Kotzias në Twitter, si dhe të deputetit dhe të ngarkuarit me marrëdhëniet me jashtë pranë Partisë Demokracia e Re, Giorgos Koumoutsakos. Edhe pse pa komente nga ana e gazetarëve, është evidentuar se “Dekreti Presidencial që mori fuqi menjëherë, mban datën 22 Dhjetor 2017 dhe u publikua në prag të Krishlindjeve”.

Më konkretisht Agjencia Zyrtare e Lajmeve AMNAka publikuar artikullin me titull “Presidenti shqiptar i dha shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Anastasios”. Artikulli pasi njofton lajmin se “Presidenti shqiptar Ilir Meta i dha shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastasios” komenton se “Dekreti i Presidentit, i cili hyri në fuqi menjëherë, daton më 22 dhjetor 2017 dhe u botua sot, në prag të Krishtlindjeve”. Më pas vijojnë të plota mesazhi i Presidentit Meta në faqen e tij zyrtare në Facebook, Letra e Presidentit Meta drejtuar Janullatos, si dhe Dekreti Presidencial për dhënien e shtetësisë.

Gazeta Kathimerini në një artikull me titull “Kotzias: Masa e ndërtimit të besimit shtetësia shqiptare ndaj Kryepeshkopit Anastasios” i është referuar kryesisht mesazhit të përcjellë nga Ministri i Punëve të Jashtme greke duke evidentuar simbolikën e këtij veprimi. Për më tepër shkruhet se Ministri Kotzias e ka komentuar si një mënyrë njohjeje të punës së thellë humanitare të Kryepeshkopit të Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, z. Anastasios, si edhe një masë për të forcuar besimin mes dy popujve dhënien e shtetësisë shqiptare nga Presidenti Ilir Meta te prifti greko-ortodoks.

“Përshëndes” shkruan ministri Kotzias në një tweet të tij “dhënien sot të shtetësisë shqiptare te Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios, një njeri i mençur, nga Presidenti i vendit zoti Meta. Një masë kjo e njohjes së punës së tij të thellë humanitare dhe e forcimit të besimit midis popujve tanë”. Në vijim artikulli komenton se “Presidenti i Republikës Ilir Meta, sipas shumicës së stacioneve televizive shqiptare dhe uebsajteve të tyre, i dërgoi një letër sot Kryepeshkopit të Shqipërisë, Anastasios, duke e informuar atë për vendimin e tij për dhënien e shtetësisë shqiptare”. Artikulli përfundon duke dhënë të plotë përmbajtjen e letrës së Presidentit Meta drejtuar Kryepeshkopit Janullatos.

Gazeta iefimerida në një shkrim me titull: “Presidenti i Shqipërisë i dha shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Anastasio”, pasi komunikon lajmin, shënon gjithashtu se “Dekreti Presidencial që mori fuqi menjëherë, mban datën 22 Dhjetor 2017 dhe u publikua sot, në prag të Krishlindjeve”.

Në vijim citohet një pjesë e mesazhit të Presidentit Meta në Facebook: “Të dashur miq, në vigjilje të Krishtlindjeve, kam kënaqësinë të bëj publik vendimin tim për t’i dhënë shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit të Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Fortlumturisë së Tij, Anastas Jannullatos” duke shtuar se “Meta i referohet gjithashtu kontributit 25 vjecar të Kryepeshkopit për ringritjen e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, kontributin e tij në bashkëjetesën fetare në vend etj”.

Në vijim jepen të plota Letra e Presidentit drejtuar Janullatos dhe Dekreti Presidencial për dhënien e shtetësisë shqiptare.

Po me të njejtën përmbajtje kanë komunikuar lajmin edhe gazetat dhe forumet e tjera të lajmeve, si gazeta ProtoThema nën titullin: “Ilir Meta i jep shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Anastasio”, forumi mignatiu.com nën titullin “Surprizë nga Shqiptarët: i dhanë shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Anastasio”, blogu i lajmeve news247.gr nën titullin “Shtetësi shqiptare Kryepeshkopit Janullatos – Përshëndet Kotzias” etj. Ky i fundit, në një tjetër shkrim me titull: “Koumoutsakos për Kryepeshkopin Anastasio: Njohja e merituar e shtetit shqiptar ndaj një personaliteti të vecantë” ka përcjellë gjithashtu edhe mesazhin e deputetit dhe të ngarkuarit me marrëdhëniet me jashtë pranë partisë Demokracia e Re, Giorgos Koumoutsakos, i cili shkruan në llogarinë e tij në Twitter:

“Dhënia e shtetësisë shqiptare te kryepeshkopi Anastasios përbën një akt pozitiv, një detyrim, si dhe minimumin e njohjes nga ana e shtetit shqiptar të një personaliteti me rrezatim unik, ndërkombëtar të ortodoksisë. Fjala dhe puna e tij kanë kontribuar fuqishëm në përmirësimin e vendit fqinj”.

Lajmi i dhënies së shtetësisë shqiptare te Janullatos nga Presidenti Meta është përcjellë edhe në mediat vizive. Më konkretisht stacioni televiziv Alpha në një reportazh dedikuar lajmit të dhënies së shtetësisë i referohet vendimit të Presidentit Meta duke cituar pjesë të mesazhit të tij në rrjetet sociale, si dhe dy mesazhet e përcjella në Twitter nga MPJ Kotzias dhe deputeti i parties Demokracia e Re, Koumoutsakos. Nga komentet që shoqërojnë këtë reportazh vlen të theksohet lidhja e këtij vendimi me takimin e para një muaji në Kretë midis dy Ministrave të Jashtëm, “me iniciativë të MPJ grek”, duke e parë atë si një meszh të vullnetit të mirë midis dy qeverive. Për më tepër është vënë në dukje vendimi për fillimin e punimeve në varrezat e të rënëve grekë në Shqipëri.

Reportazhi iu referua shkurtimisht edhe veprimtarisë së Janullatos, si dhe fjalës Tij në Kishën Ortodokse në Tiranë, duke e cilësuar këtë vendim si një pritshmëri ndër vite të besimtarëve ortodoksë në Shqipëri.

December 25, 2017 20:43
Komento

8 Komente

 1. Arvanitas - Shqiptare December 25, 21:28

  po mer korifillaqia greke,
  doni t’ju a shisni Shqiptareve per “Suprize” ate qe ishte pregatit tashme muaj me pare nga Athina dhe pse jo kllouni kinez ,qe vendosi meten ,kte fundrine ,ne postin e presidentit !!!
  E mbani vehten per byth te zgjuar ju greket ,por shqiptaret s’jan aq naive ,sa ju duket juve . shqiptaret # nga rrospi alla meta e putana berisha jo vetem ne intelekt ,por edhe genetish.
  por mos u gzoni shume se dardhat ne shqiperi e kan bishtin pas .qirje antishqiptari janulla nuk behet dot shqiptare me nji pashaporte dhuruar nga nji putane antishqiptare .

  Reply to this comment
 2. P. S. Denti December 25, 23:49

  Me kujtohet, edhe mediat italiane, presidenti italian, kryetari i opozites italiane (nuk e di nese harrova ndonje) keshtu u eksituan kur i dhame shtetesine shqiptare Giovanni De Biasit. 😛
  Sa qef e kane te huajt shtetesine tone xhanen!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 26, 04:53

   jo mër jo!!
   ka rrezik që dhe de biazi të ketë të njëjtat qëllime si janulla?!
   apo thuaj të themi ndonjë fjalë!!
   kujt i plas për nënshtetësinë e de biazit!!
   si prish punë askujt!!

   Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic December 26, 01:25

  Kane te drejte te suprozohen se ate qe nuke e beri Saliu e plotesoi Likja i floririt. Likja mendon se Janullatesi do te shpetoje nga vjedhja e floririt dhe nga dosje e 700 000 evrove , pore Gabohet rene.!

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana December 26, 03:43

  Bravo toptaneve,zogollianeve e saliceve te Shqiperise se sotme!

  Reply to this comment
 5. Lisi December 26, 15:14

  Ah moj Shqiperi , në ç’duar ke rënë ?!
  Ky akt , i presidentit tonë maskara , nuk është më pak se tradhëtia e Saliut me detin . Kjo është tradhëti , pasojat do duken më pas !

  Reply to this comment
 6. Adih December 26, 15:20

  Meta ja ka dhene nenshtetesine shqiptare ,ku mendon se ne te ardhmen e shpejte ( ne greqi ) , te kerkoje per meshire strehe ,kur ti hapi VETTINGU letrat .E di qe eshte nga te paret.Por i ka bere hesapet gabim ..Vetem mundesine me te madhe, e ka ne KORENE E VERIUT:::

  Reply to this comment
 7. Adih December 26, 15:39

  ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*