“Opozita, jo-produktive”, Fleckenstein: 3 këshillat e mia për Shqipërinë

February 27, 2019 15:10

“Opozita, jo-produktive”, Fleckenstein: 3 këshillat e mia për Shqipërinë

Raportuesi për Shqipërinë në PE, eurodeputeti Knut Fleckenstein dënoi sërish vendimin e opozitës për djegien e mandate.  “Heqja dorë nga mandatet në Parlament është një sinjal i keq ndaj shteteve anëtare të BE-së . Ajo që ndodhi ditët e fundit në Tiranë, kur opozita hoqi dorë nga mandatet në Parlament nuk ndihmon askënd”.

Eurodeputeti apelon që të mos keqpërdoret liria për të demonstruar akte në mënyrë të dhunshme .

“Mendoj se gjëja më e rëndësishme është që asgjë nuk duhet ta pengojë Shqipërinë në rrugën e saj për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit. Për këtë them se protestat janë të rëndësishme dhe një element thelbësor i shoqërisë demokratike, por ato duhet të jenë paqësore. Dhe politikanët që u kërkojnë njerëzve të bëjnë protesta të dhunshme nuk janë produktivë në këtë drejtim.

Duhet të ketë një dialog konstruktiv mes njerëzve, opozitës dhe qeverisë, kështu që Bashkimi Europian kupton se Shqipëria është gati dhe e maturuar si duhet për t’u përballuar me pritshmëritë e mëdha dhe kushtet në procesin e anëtarësimit.

Këshillat e mia janë pra të thjeshta:

 1. vazhdoni me reformat.
 2. për parlamentin: ktheju punës!
 3. Mos keqpërdorni lirinë për të demonstruar duke kryer akte të dhunshme dhe as mos i merrni në konsideratë raste të tilla”, deklaroi eurodeputeti.

Eurodeputeti ripërsëriti apelin për opozitën për t’u kthyer në parlament.

“Parlamenti është vendi ku duhet të punoni për të ndryshuar jetën e njerëzve për të mirë. Dhe natyrisht është gjithashtu një sinjal i keq ndaj shteteve anëtare të BE-së përpara takimit vendimtar të Këshillit në qershor 2019”.

Fleckenstein tha se është koha për të hapur më në fund negociatat

“Këshilli i Europës do të marrë një vendim nëse do të hapë negociatat e anëtarësimit ose jo në qershor 2019. Prisnim që Këshilli ta bënte këtë në qershor 2018 dhe mendoj se tani është koha për të hapur më në fund negociatat”.

l.h/ dita

February 27, 2019 15:10
Komento

19 Komente

 1. bart72 February 27, 15:29

  Sa lek te ka dhen rama o robqire

  Reply to this comment
 2. intelektuali February 27, 15:40

  Ky matuf komunist denbabadene ka mendjen vetem te paga e vet, nuk e degjuat zevendesin e tij qe foli si BOLE idiote enveriste ne Shkoder?

  sepse:

  CFARE U BO ME 200 MILIONE DOLLAROT QE KISHTE VJEDHUR EDI RAMA?

  qe:

  OSBE i raportoi zyrtarisht do kohe me pare ne media?

  Po ky dallkauk deputete apo dele do ne Parlamentin e Goxilles se Enverit, Gramoz Ruci?

  Reply to this comment
  • cane February 27, 16:10

   Vur nje emer tjeter a derebardhe.Mos na i peshri emrin intelektual.Po per leket e lulush bibilushit nuk pyet ku vane?Mos u mundoni te beni budalla nje popull te tere.U vrane kater vete ne bulevard fajin e pati Rama se i nxori ne prite.U vra Azemi fajin e pati Nano.Pse nuk thate oer Berishen ai e nxori ne prite realisht.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 27, 21:05

    Meqe ka vjedhur Luli le te vjedhe edhe Edvin Droga me Bashki8m Ulajt&Lukuni,

    KESHTU THUA TI O BOLE FANATIKE?

    Edhe Fatos Nano ka vrare nje njeri ne me fuoristraden e tij lluksoze “Porshe Cayen” bashke me ministrin e Edvinit, Blendi Klosi dhe e hodhi ne kanal gjysem te gjalle duke ja mbathur nga vendi i krimit bashke me Blendi Klosin si frikacake, por

    KU ESHTE SOT FATOS NANO?

    sepse:

    Po gezon jeten ne Viene duke shpenzuar lekat qe u vodhi me thase ne Shqypni dhe nuk e kerkon kush,

    prandaj:

    Kushdo te vije ne pushtet do te vazhdoje te njejtin avaz se kane se ku te marrin shembell dhe gjejne Kishe ku te lajne gjynahet e tyre.

    dhe:

    Saliun mbaje per vete se eshte nga soji juaj i spiunave te Sigurimit dhe VARKAR i familjes Hoxha dhe prandaj mos ja ngjit intelektualit si “muti pas kepuce” se ma nxorret shpirtin ju dallkauket fanatike te Enverit duke perseritur te njejten gje qindra here.

    Ke gje per te thene per BOLET idiote te OSBE-se sic ishte ai zevendesi i ketij komunisti qe deklaroi ne Shkoder se edhe ne SHBA dhe Angli dhe ne gjithe Boten vidhen zgjedhjet si ne Shqypni per te justifikuar rrogen e vet te majme ne kete organizate te diskretituar me kohe kudo ne Bote, qe ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore i kane vene hune dhe dajakun me kohe, por qe ne Shqypni i nderin bythen me temenara te medha.

    Reply to this comment
  • sopiqoti February 27, 21:46

   o ” INTELEKTUAL !.
   Keq’ardhje per nivelin e ULET intelektual qe ke.Nga vjen,nga Momli ? Me matuf qe je zotrote,me injorance qe na tregon ska ku te veje.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 27, 22:56

    Beji te fala Fatos Nanos qe megjithese ka vrare nje njeri ne autostrade duke e goditur me makinen e tij dhe duke e hedhur te gjalle ne kanal, po gezon jeten ne Vienen e Austrise me lekat qe ka vjedhur nga kokpalaret si puna jote, se intelektuali:

    QETE PO PI KAFEN TE TAJVANI
    S’DO ME JA DITE NGA HAJVANI

    sepse:

    Keshtu do t’i ngrysni ditet ju kriminelet dhe fanatiket e Enverit duke ju treguar Bota me bishtin qe keni nga prapa:

    dhe:

    DUKE HUNGERRITUR SI DERRA NE LLUCEN E PARTISE

    derisa:

    TE SHUHENI PERFUNDIMISHT SI RACA ME E KEQE QE KA NJOHUR NJEREZIMI

    Reply to this comment
  • prizem February 28, 05:33

   Konet (perfshire edhe kete blog) le te kuisisn, karvani i shqiptareve te ndershem kudo qe ndodhen, qe e duan me shpirt e zemer Shqiperine do te ece perpara.

   Reply to this comment
 3. Mandatet i dorzuat po pasurin pse nuk e dorzuat February 27, 15:44

  Ku marin vesh shpellaret.
  Demokraci or taj,nuk duan ligje,duan rrumpall te vjedhin energjine token e tjetrit ,te ndertojne ku te duan si te duan
  Te vrasin e te mos denohen….
  E duan Shqiperine si vendi orgjiinis tyre Afganistani .
  A i keni pa si hipin si majmuna ne maje te pemes e shtylles sikur jane ne shkembejt e vicidolit te kanunorit gjaksor sali…..

  Reply to this comment
 4. info analitike February 27, 16:19

  Po mire o shoku Flecke a i mban pergjegjesite opozita apo pozita per mangesite ne qeverisje?
  Si nuk fole nje fjlae kur vendi u be hambar i hashashit e kthye ne shqetesim nderkombetar! Si nuk fole nje fjale kur krimi u ul kembekryq ne vend e tashme ka kapur majat e qeverisjes! Po per policine e ministrat e brendshem si nuk e fole nje fjale. Po per kete drejtesi te reformuar sipas modelit partiak si nuk e fole nje fjale. Po per shoqet prokurore Arta e Donika si nuk e fole nje fjale po shqetesimin ty ta paska dhene vec opozita. Po beheni me qesharake se Tao Tao, Braceziu, Lali Dhjeri e skenderbeshat e kriekaqolit te marre se bashku.

  Reply to this comment
 5. Labi February 27, 16:22

  Ke kap ndonje tender ti Frankeshtajn?!
  Per kete vjen dhe prandaj cudisnindynjane me njeanesinevtuaj ,se jeni te blere me parate e shqiptareve nga KM Rama,

  Reply to this comment
  • Vlora 912 February 27, 17:13

   Ti plehre me nickname labi(se vetem lab smund te jesh ti larve SHQUP-I) ngateron zoterine e nderuar me alabaket e Salehut. Jeni te paftyre deri ne neveri kur ju shajne memen kriminale parti.

   Reply to this comment
 6. Referendum per arrestimin e koleres sali February 27, 16:51

  Ky rama i bleu te gjithe.
  Saliut me lulin e muniken i ngeli kim jongu per tu blere

  Reply to this comment
 7. XXXL February 27, 16:54

  Z. Knut, Parlamenti do t’i kthet punes normale (edhe sot i ka numrat), kur te plotesohen vendet bosh te qelbesirave. Kjo do te ndodh shume shpejt.
  Per bart 72, intelekt-kari, info-halenitike apo Labi, kam propozim te mos shfryjne si bageti e rob qira qe jane, por te shkojne te bejne gojore qe te pastrojne gojen si gra e moter-qire qe jane.

  Reply to this comment
 8. pijedashesi Jean Claude Juncker February 27, 17:16

  O Kmuto, shko e gjej ndoj pune se ne zgjedhjet e prillit ne PE do marresh samarin per bark bashke me ato mushkat e tjera…

  Reply to this comment
 9. fteri February 27, 17:27

  Kujtojnë shpellarët Berishist dhe Lulushët, Palothet ,Strazmirët ,Flamurët pa bisht Ilir Meta me benzinën dhënë në dorë të shoqes Munika se jan në v. 1997-98- kur i vunë zjarrin shqipërisë ,kur këta i vunë shqiptarët në vllavrasje përballë njëri tjetrit veri-jug nga Përmeti në Gjirokastër ,në masakrën e qafës gjashtës ,në .masakrën e urës Mifolit e deri në zjarrin e flakën që vranë e dogjën qytetitn hero të Vlorës .

  Përdhosën qytetin hero ku më 28 nëntor 1912 u ngrit flamuri kombëtar.Kurse tani në 97-tën dogjën flakë Vlorën ,popullin e futën në vllavrasje veri- jugë gjithë shqipëria në flakë hapën depot e ushtrisë shqiptare . .

  Por edhe tani në protestën e 16 shkurtit dhe 1 marsit 2019 po ky grup dhunuasish ata që populli njehë organizojnë përsëri djegjen e shqipërisë , kryenë dhunë kundër kryeministrisë dhe Parlamentit

  Zjarr e flakë duan të djegin përsëri shqipërinë me aktor të ri e skanar të vjetër në krye kriminelin L.Bashën ,Munika K sipas skenarit vjetër të Sali Berishës ,duan përsëri luftë për rrënimin dhe futjen në luftë civile tani në v. 2019 për ti shpëtuar sekuestrimit pasurisë dhe prangave që i presin tu vihen .

  Reply to this comment
 10. Nik February 27, 18:08

  Sna e kane fajin te huajt por u beme gazi i botes kur nje pjese e jona kerkon te ricikloje per here te trete Sali Berishen . Fatkeqesi dhe deshperim qe diskutohet kjo akternative !

  Reply to this comment
 11. Tori February 28, 08:32

  Ore fteri ; A mund te me sqarosh pak e kujt eshte Vlora e Ismail Qemalit apo e Zani Caushit qe ju socialrilindasit e nxorret te priste Prodin bashke me ca prostituta si shpetimtarin tuaj?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim