Opozita në kërkim të Kalifatit

February 12, 2015 14:10

Opozita në kërkim të Kalifatit

Kolonel Myslim Pasha ndodhet prej më shumë se dy javësh në Shtetet e Bashkuara për një vizitë private. Nga Uashingtoni ai ndjek përditshmërinë e jetës politike e shoqërore në Shqipëri dhe reagon nëpërmjet kësaj interviste në ‘DITA’ për këto zhvillime. Pse e quan ‘obeze’ shumicën aktuale qeverisëse dhe taktikën e saj të ‘asgjësimit pjesë-pjesë’ të praktikave antishtet që gjeti nga qeverisjet e kaluara. Cilat janë shtatë ‘mësymjet’ e mëdha të ekipit të Rilindjes dhe katër qëndrimet e dukshme të antishtetit të Kalifatit berishist. Pse Kolonel Pasha ka arritur në konkluzionin se drejtësia shqiptare në komfortin e saj të jashtëzakonshëm të ‘pavarësisë’, vijon rrjedhën e saj në Antishtet.

– Kolonel Pasha, pavarësisht se jeni larg në SHBA gjatë kësaj periudhe, besoj se i keni ndjekur zhvillimet në Shqipëri. Kemi pasur përmbytje në jug të vendit, por edhe një situatë të acaruar politike. Si do ta konsideroni përpjekjen e gjersotme të shumicës qeverisëse?

– Po i kam ndjekur këto zhvillime dhe jam shqetësuar nga përmbytjet që ndodhën në jug, por mendoj se është një situatë që mendoj se po menaxhohet me kujdes dhe me sukses nga kjo shumicë qeverisës. Ndërsa për atë tjetrën, pra acarimin e situatës politike që pati një kulm ditën e pardjeshme me tre shpërthime tritoli në Tiranë e quaj thjesht: E mundimshme. Është një situatë e cila ka ardhur, prej së djeshmes, nga një humbje dhe mosarritje e shtetit të së drejtës, në një shtet të konfliktit e të korrupsionit masiv, varfërimit të shumicës së shqiptarëve dhe krijimit të Oligarkisë.

Janë fjalë të rënda, të dhimbshme por burojnë nga përditshmëria reale. Hamendësoj se Edi Rama i ardhur në pushtet me këtë shumicë “obeze” jo më kot nxori kryefjalën revolucionare “Rilindje”. Ai dhe stafi i tij i sotëm po e kupton se në ç’domene ka rënë, në truallin e Antishtetit që është ndërtuar aty poshtë dhe politika e të dy krahëve është Arkitektja e tragjedisë. Kjo qeveri po lufton dhe ajo e di se sa dramatike është kjo luftë. Shteti kërkon vetveten dhe do të ngrihet, përpjekjet janë të mëdha, por deri tash dhëmbë për dhëmbë lufton shteti me antishtetin.

– Si e shihni këtë panoramë, a është normale të ndodhë kështu në vitin 2015?

– Filloi mësymja e Projektit të Rilindjes dhe ne kemi parë se po luftohet sipas taktikës: “Asgjësimi pjesë-pjesë”, edhe pse jemi në një formacion shumë të gjerë.

1. Fillesa jetësore financiare e cila që në krye të herës tregoi relievin e gropës së madhe që ishte gropa e krijuar prej antishtetit, i cili e drejtoi Qeverinë të marrë të thelloj gropën: Ishte orientimi vdekjeprurës së Antishtetit të Pakicës së sotme.

2. Lufta me administratën e vjetër partiake, e cila nuk solli asnjë rezultat.

3. Lufta kundër drogës e cila ishte një ndër përbërësit e bazës ekonomike antiligjore të Antishtetit dhe krimit të organizuar i cili lulëzonte jo vetëm afër kalasë së pamposhtur, por në gjithë Shqipërinë, me industrinë e saj dhe shkencën e vdekjes. Rezultatet kanë qenë të paimagjinueshme, spektakolare dhe shteti “ia doli”. Por ç’mbeti pas? Paraja e drogës nuk rrjedh më, ikën të punësuarit, ekonomia e zezë edhe kjo e ‘vdekjes’ la plagë të shumëfishta.

4. Fusha e edukimit, kjo manifakturë tërësore anti-edukative dhe antikombëtare e kish mbërthyer arsimin shqiptar në fyt. Reforma filloi një mësymje të re. Antishteti filloi kundërmësymjen ndaj Reformës së madhe dhe kjo luftë vijon. Rezultatet nuk mund të duken kaq shpejt.

5. Energjia, ajo që krenohej me hidrocentralet, përdorej nga antishteti si lojë për peshkim masiv në varfërinë shqiptare, këtu kish liri përdorimi të energjisë, padrejtësi në bashkësinë e përdoruesve dhe mospagim të saj. Rilindja, vuri duart në kokë. Antishteti nxori sërish dhëmbët, në këtë rast: Dhëmbët e votuesve shqiptarë të varfër që nuk janë të Pakicës por edhe të Shumicës. Zgjedhësve u vajti thika në palcë, ata dolën në sheshe, se e kishin kujtuar

Myslim Pasha

Myslim Pasha

se kishin shtetin e tyre por ata i kish pushtuar kaherë Antishteti i cili nga dashuria për popullin e quan qeverinë “policore” duke përsjellë burgun që është produkt i këtij Antishteti.

1. Korrupsioni, ky “përbindësh tipik shqiptar” kjo krijesë tjetër novatore, filluar me vallen e djallit duke lozur me Qeverinë dhe ai sërish lot me të në të gjithë frontet e luftës, duke përndarë ëmbëlsirën e mjerimit. Shqipëria s’bën dot pa korrupsion që është i kudogjendur, sepse ka shëmbëllimet më të paturp të politikanëve, disa syresh… janë në krye të shtetit që janë kampionë në këtë sistem. Shteti rakitik ka ngecur, në këtë teknologji antinjerëzore, klasik dhe modern, njëkohshëm.

2. U bë ndarja e re territoriale. Mirëpo, harta e ndarjes vendore, nuk i intereson Antishtetit, ai kërkon skutën, pjesoren politike, gëlltitjen dhe mbajtjen e situatës në dorë. Mesa duket harta e re do të fitojë por shteti që do ta qeverisë atë nuk e ka të lehtë.

– Në këtë situatë që ju e sillni shumë pesimiste, si e shikoni Pakicën Parlamentare dhe rolin që po luan aktualisht brenda dhe jashtë Kuvendit?

– Antishteti që e përmendëm më sipër, ka “dalë fushës dhe malit, për liri e për vatan…”, ka dalë dukshëm në skenë duke kërkuar “Kalifatin” e tij, atë që është “antishteti”.

Kalifi është gjallë jo vetëm në ëndrra, por edhe në realitet. Ky është Sali Berisha, me klithjet, tështimat, dhe barbaritë që ia ka mbjellë këtij vendi. Ato që thashë më sipër të cilat i quaj reforma dhe mësymje ndaj ngrehinës së Antishtetit janë forcat mbrojtëse të “Kalifatit” metaforik.

1. Shihni përmbytjet, atje u dukën ushtarë të Kailifit që këndonin këngë “me fytyrëmbuluar” kur ujërat që sillte Vjosa turreshin tek themelet lëndore të shtetit të padrejtë.

2. Shihni traktatet e hedhura në Vlorën me histori, janë trakte të Kalifit që nuk do dritë duke i bërë thirrje Vlorës që të dalë në kryengritje, t’ia bëjë fora. Ja kush është formacioni i pakicës.

3. A e hamendësoni ndjesinë e Tritolit aq shumë të dashur të “Kalifatit-Antishtet”, ky është municioni i dashur i Kalifit, që e ka si muzikën e tij të vdekjes, ai vendoset në net të zeza të kapuçonëve të zinj, me një gjeometri trekëndore e shumëkëndore, për të treguar se nuk e ha dot me të se është pjesë e terrorit. Nuk kërcënohet një ministër i cili është në krye të luftës ndaj krimit të Organizuar, por një shoqëri e tërë.

3. Mbarështrimi urban është rrënoja e Kalifatit, që ai kërkon ta mbrojë, një front i cili nuk dihet se kur e ka finishin e tij.

– Ju përmendët shumë sjellje antiligjore që në të vërtetë janë pengesë për të gjitha reformat. Mos të ka mbetur për të thënë diçka për Drejtësinë ?

– Përkundrazi. Dëshiroj t’i afrohem, por nuk e njoh, s’kam orientim për të, sepse në vendin tim ka vetëm padrejtësi. Më thoni ju lutem, për vrasjet, për pronat, për korrupsionin, për krimin e organizuar, për kërcënimin e jetës së qytetarëve, për pasurimin marramendës të gjyqtarëve, a ka Drejtësi? Askund. Drejtësia shqiptare në komfortin e saj të jashtëzakonshëm të Pavarësisë, vijon rrjedhën e saj në Antishtet. Ne qytetarët shohim disa ndeshje lundrimore në botën e korrupsionit të Drejtësisë që na sjell “Fiks Fare” dhe mbetemi të kënaqur. Rama do ta humbasë betejën për Drejtësinë, sepse Antishteti i sotëm është më i fortë se Reforma e tij Kushtrimtare.

– Si e vlerësoni të nesërmen e Rilindjes, mos është ajo në dështimin e radhës dhe nismat e Ramës janë përfytyrime vetëm iluzive dhe trille artistike të tij?

– Kjo tablo na rrëfen se Rilindja është në luftë në këtë front të madh. Asnjë herë nuk janë ndërmarrë reforma të tilla. Kjo është një luftë e vështirë, mbasi ajo mësymje e Ramës drejtohet edhe kundër socialistëve të tij, që heshtin, që s’duken në këtë luftë, që s’shfaqen as në media e as në kuvend, janë ata që iu volit më shumë Antishteti që kërkojnë të mjelin.

Dhe do ta mbyllja me shumë dhimbje këtë intervistë, kur si shembull do të sjell Gjikën e Vlorës, që pastë shërim të shpejtë në pavijonin e tij. Odiseja me shumë “X” të mikut tonë, të të preferuarit të socialistëve të Vlorës, na thotë shkoqur se Antishteti nuk është vetëm i atyre që ëndërrojnë “kalifatin” metaforik, por edhe i vetë Shumicës qeverisëse, që edhe me vetveten i ka ngecur sharra në gozhdë.

Kundërshtia, dështimet, mospërkimet, padurimi, dhe kundërmësymja e “kalifatit” tregojnë se Lufta e Shtetit me Antishtetin vijon. “Harxhet” e kësaj lufte si zakonisht i paguan populli.

Xh.Shehu

February 12, 2015 14:10
Komento

31 Komente

 1. isi February 12, 14:31

  Ketij patrioti shqiptar i duhet ngritur nje bust ne shkembin Barketa me fytyre nga Korfuzi.

  Reply to this comment
 2. linda February 12, 14:36

  Si gjithmone i mrekullueshem ,te tille njerez duhen prane kryeministrit e jo bixhozxhinjte dhe hajdutet. Respekt pe Ju.

  Reply to this comment
 3. arber February 12, 14:38

  ju lutem gazeta dita mos na e shoqeroni lajmin me foto, se eshte bere kaq i neveritshem ky kriminel berisha sa eshte e pa mundur te shihet monstra.

  Reply to this comment
 4. Domndoci February 12, 14:39

  Te lumte kolonel Lymi! Analize e goditur. Te vaft mbare vizita ne Amerike.

  Reply to this comment
 5. Lul February 12, 14:50

  Shefi i kalifatit Sali Berisha…antare..Ristani..Paloqja…Jozefina..shkarravina…Vokshi..Palma e plot muter te tjere pd ista…ketyre eshte mire tu vesh flaken….Ed Rama thyje heshtjen dhe burgose Kriminelin te parin pastaj keta ti pastrojme me sarin.

  Reply to this comment
 6. . February 12, 15:11

  ————————————————

  Tani krimineli Sali Bisha …
  perseri si dhe vite me pare po perdor “Tritole” per
  te destabilizuar Shqiperine si ne 97-ten.

  Kjo eshte nje metode e vjeteer tij sa here kercenohet me arrestm.

  Z.Rama,
  dorezo pushtetin nese vertete nuk arreston kete “Kriminel Tritoli”

  Z.Rama,
  dorezo pushtetin nese nuk largon kryeprokurorin Llalla dhe SHISHI-n.

  Shqipetaret (pervec verioreve) kerkojne qetesi dhe siguri.

  ——————————————————————

  Reply to this comment
 7. . February 12, 15:13

  ========================================

  Z.Rama,

  degjo popullin:

  Dorezo pushtetin nese nuk arreston kriminelin Sali Bisha qe po na shkaterron me familje.

  ==========================================

  Reply to this comment
 8. . February 12, 15:14

  Po
  Populli kerkon

  Arretim urgjent te kriminelit Sali Berisha.

  Reply to this comment
 9. . February 12, 15:15

  Arrestim …

  Kjo moster Cerek-shekulli na shkaterroi totalisht me gjithe familje.

  Reply to this comment
 10. Mark uk February 12, 15:28

  Sa mire paska mesuar shqip ky Mtslim Pashaa.

  Reply to this comment
  • i ri February 12, 17:20

   O qeni ujku mark po ti o malo kur do te mesosh te shkruash shqip ,o neveria e malesise,o i felliqur qe do te neperkembesh ate profesor te nderuar,o kadaver e paleolitit ,,,,,,!

   Reply to this comment
  • SIGURIMSI i MESILES February 12, 20:41

   Mark uk(ari) kur turku nderzente ne menyre (jo artificiale) te teme dole ti gjysma mi dhe gjysma cerrrrrrrr

   Reply to this comment
 11. LEK DUKAGJINI........ February 12, 15:40

  Dakort me te gjitha dhe me te gjihe, ….po si t’ja bejme???……E thjeshte…Nuk eshte nevoja te ecim me “artin e vjeter ushtarak”….asgjesimi i armikut pjese-pjese….jo….Kemi “koken e armikut”, ate te asgjesoje qeveria…te tjerat jane pasoja, qe duhen eleminuar gradualisht….Rilindja, u votua te beje drejtesi…..sepse dihet boterisht., se ai qe s’ben drejtesi, smund te beje asnje pune ne rregull . Pa i hequr asnje merite…Si mund te besojme qe eshte “rilindje” dhe jo “rivdekje”…kur asnje i perfolur per vrasje, vjedhje milionash, abuzues pushteti, etj..etj ,eshte varg i panumurt….Sala,Luli ,Jozi, Mediu, Bode etj….etj..etj.nuk ndodhet para drejtesise…kur perkunder ketyre, nje abuzues, te themi ordinier, futet me sekonda ne burg…..Çfare i pengon?….Votat i kane per çdo reforme te nevojshme…dosjet e reja i kane te gatshme, “mekataret” i kane prezent, sa qe duken se ata jane ne pushtet……Te na thone çfare i pengon pra, se duhet ta dime, po deshi ndihme ,le te flase….

  Reply to this comment
 12. Shpiragu February 12, 17:11

  Respekt per Juve Z.Pasha! Vlerat e nje kombi maten me njerzit e medhenje qe ai ka nxjerr!
  Ju jeni nje personalitet dhe patriot qe populli shqipetar,,e ne vecanti ai i mallakastres, do t’Ju nderoi ne breza.Mjere ata qe i kundervihen Popullit! Ne varret e tyre populli ben shurren,ndersa ne varrin e patrioteve vendos lule.

  Reply to this comment
 13. Mark uk February 12, 17:23

  po turk stamollet kt mollakastrioti.

  Reply to this comment
 14. Desert rose February 12, 18:34

  Respekt KOLONELIT !

  panorame e zymte ,shume e …mavi.josur

  Reply to this comment
 15. Emigranti February 12, 19:19

  Berisha=Kalifati

  Reply to this comment
 16. Christ February 12, 19:46

  BERISHA =ISIS

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi February 12, 23:50

   Përshëndetje nga unë dhe nga Kremenari o Myslym Pashaj! Paskeni qënë larg prandaj nuk ju kam takuar ! Idetë e shtruara në këtë “Antikalifat” janë interesante dhe të renditura bukur! Dakord me ju që në drejtësi rilindasit ka shumë gjasa të dështojnë. Sulmi i tyre në këtë pikë është si ai i një formacioni ushtarësh “obezë”(siç) në sulmin për marjen e një kuote? Edhe ajo taktika e shpërndarjes së goditjeve në shumë fronte nuk më pëlqen o i dashur Myslim? Ju e dini mirë që beteja apo mësymja ka zakonisht një goditje kryesore dhe 1-2 ndihmuese ndërsa z. Rama po i jep “të gjitha si goditje kryesore” duke i shpërndarë forcat në mënyrë të barabartë për të gjitha drejtimet! Veç të tjerash, kështu po përballet me shumë fronte reagimi, me kundërveprimin në shumë fronte !!! Nga pikëpamja strategjike dhe parimore e mësymjes më duket një gabim! Nejse,gëzoj t’ia kaloni mirë aty me njerëzit e dashur dhe ju presim të ktheheni sa më shpejt, na mori malli ? Nderime!

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi February 12, 23:58

   VR !!! @@@ Përshëndetje nga unë dhe nga Kremenari o Myslym Pashaj! Paskeni qënë larg prandaj nuk ju kam takuar ! Idetë e shtruara në këtë “Antikalifat” janë interesante dhe të renditura bukur! Dakord me ju që në drejtësi rilindasit ka shumë gjasa të dështojnë. Sulmi i tyre në këtë pikë është si ai i një formacioni ushtarësh “obezë”(siç) në sulmin për marjen e një kuote? Edhe ajo taktika e shpërndarjes së goditjeve në shumë fronte nuk më pëlqen o i dashur Myslim? Ju e dini mirë që beteja apo mësymja ka zakonisht një goditje kryesore dhe 1-2 ndihmuese ndërsa z. Rama po i jep “të gjitha si goditje kryesore” duke i shpërndarë forcat në mënyrë të barabartë për të gjitha drejtimet! Veç të tjerash, kështu po përballet me shumë fronte reagimi, me kundërveprimin në shumë fronte !!! Nga pikëpamja strategjike dhe parimore e mësymjes më duket një gabim! Nejse,gëzoj t’ia kaloni mirë aty me njerëzit e dashur dhe ju presim të ktheheni sa më shpejt, na mori malli ? Nderime!

   Reply to this comment
   • Salver Magjari February 13, 01:03

    Ke folur drejt, tamam si “theoricien” i aulp! Sado krahmarrje apo shpinmarje te bejne keta te pelqyerit e tu, mbetet e njejta. Meqe ra fjala, a e ktheu ShQUP-in ai krieministri qe premtoi ne prag te zgjedhjeve??! Kjo nuk eshte rilindje, more ish-ushtarak i pikave te hapjes – kjo eshte thjesht ripertypje!

    Reply to this comment
 17. "BALASHI" February 12, 22:22

  I respektuar Myslim! Ne nje interviste mjaft konçize kini thene shume. Komplet esence. Ju hyn i nder ata burra qe, per vendin u flet zemra e jo xhepi.
  Shqiptaret nuk ta harrojne ate luften tende dhemb per dhembe me antishtetin per mbrojtjen e detit. Si specialisti me i mire qe kemi patur ne fushen e topografise, ju ate beteje e fituat. Antishteti me brutalitet, si per çdo gje, “fitoi”, por te gjithe e dime se i vetem perballe larosh pa mbarim, ti dole ngadhnjimtar.
  Ngelesh personalitet i ketij vendi e mjaft i ndershem siç te njoh prej gjysem shekulli…

  Reply to this comment
 18. ana.tirana February 13, 01:34

  Me beri shume pershtypje nje shprehje tek shkrimi i Balashit”Ju hyni tek ata burra qe per vendin u flet zemra e jo xhepi!”
  Aq e goditur kjo shprehje sa nuk ke cfare te shtosh me teper!
  I nderuar z.Myslim!
  Ju falenderoj me gjithe zemer per shkrimin tuaj te sinqerte e plot,pjekuri!
  Po!
  Shteti po lufton me antishtetin dhe sa keq qe kete nuk e kuptojne te gjithe!
  I nderuari Kryeminister dhe ministrat e tij po,luftojne cdo dite e cdo ore me maskaralleqet,anarshine qe la antishteti per kete duhet perkrahur fort,shume fort,pavaresisht nga krahu politik qe ka cdokush!
  Kjo eshte qytetari,kjo eshte kulture!
  Sepse,i nderuari Kryeminister nuk po,lufton per veten e per familjen e tij!
  Ai vjen nga nje familje me vlera qe e ka mesuar se cfare do te thote te jesh i ndershem e patriot!
  Kryeministri yne i nderuar eshte si Ataturku i Turqise,ai po e,rilind Shqiperine por duhet perkrahur fort,fort!
  Kete perkrahje duhet ta kete nga populli,sepse eshte lehte te kerkosh arrestimin e denimin e Kalifit Sali me bashkepunetore,por jemi ende ne nje shtet ku nuk ke,mbeshtetje,populli,qofte dhe te djathtet duhet ta kuptojne se Ky Kalif duhet zhdukur nga skena politike e te shkoje ne banken e te akuzuarve!
  Drejtesia ende nuk eshte ashtu sic duhetbte jete prandaj,lexues te dashur ta kuptojme se nuk eshte e veshtire te kapet,te arrestohet Kalifi me shoke po reagimi?
  Nuk kemi as nivel kulturor as edukativ qe te perkrahet shteti nga ky veprim!
  Do ngrihen njerezit e tij ta mbrojne,do behet nje lufte civile ne Shqiperi!
  I ka menduar keto Kryeministri sepse eshte shume i pjekur,i zgjuar!
  Medet qe nuk e kemi zgjedhur me pare se shteti do ishte bere me kohe!
  Nuk do kishte ndodhur 1997-ta,nuk do vidhej djersa e popullit,emigranteve qe u rroptuan si skllever neper bote,se Kryeministri nuk do i lejonte kurre keto!
  Nuk do vidhej energjia elektrike,nuk do vidhej uji,nuk do shitej deti,nuk do zaptoheshin trojet e pronareve !
  Tani qe te nderuarin z.Kryeminister e kemi ne krye te shtetit,t’ia dime vleren te gjithe sepse eshte per te miren tone!
  Dhe ju te paduruar,prisni,punet e mira behen avash – avash!
  Do i vije rradha te gjitheve,kini durim!
  Nese doni vertet te shpejtohet kjo,atehere ndihmoni per te gjetur prova e fakte konkrete per ta denuar e arrestuar Kalifin!
  Dikush shkruante se Kryeministri yne i nderuar ka hapur shume fronte”lufte”!
  Po cfare te beje i shkreti,ketu eshte bere kerdia ne cdo fushe!
  Thone se po behet shtet policor,po pse,a nuk ka patur Polici Bashkiake,Polici Ndertimi,Polici Elektrike etj?
  Qellimi i Kalifit e njerezve te tij eshte te nxije rezultatet e arritura qe po inkurajohen nga te huajt,por kush ka sy e mend e shikon dhe vlereson cfare u be seri tani e cfare do vazhdoje te behet me vone.
  Mendoj se duhet te jemi si nje grup i madh te mbeshtesin aksionet konkrete te kesaj qeverie qe srejtohet nga i nderuari,largpamesi Kryeminister qe Zoti e mbrofte e i dhente jete te gjate!Amin!

  Reply to this comment
 19. dealfa February 13, 03:52

  Nje interviste e mrekullueshme e zotit Myslim Pasha ! Hallakatja e K/ministrit ne shume
  drejtime nuk me pelqen . Thjeshte nisem nga refreni popullor qe pothuajse ne te gjithe
  boten sipas te cilit : ”demi duhet kapur nga briret” , gje qe me sa kuptoj une nje gje e tille
  nuk po ndodh me kete qeveri .
  Para reformes ne drejtesi nuk vlejne as nje milion kioska qe ka prishur kjo qeveri . Kishte
  kohe per ta bere kete te fundit . Kesaj qe po ben kjo qeveri eshte thjeshte per t’u gjetur Kola
  ne pune . Pra, nga pikpamja taktike teper e gabuar . Kioskat prisnin ! Reforma ne drejtesi nuk
  priste ! Ndryshimi i kushtetutes ishte i nje rendesie vitale dhe duhej te ishte bere ne menyren
  qe e beri Kromuell-i dhe jo prit gomar te mbije bari dhe kur doli bari gomari kishte cofur .
  Ate qe nuk e ben shteti po e ben antishteti ! Ai eshte bere ”grusht” rreth krimineli te Vicidolit,
  rreth antishqiptarit me te madh qe ka njohur historia e te gjitha kohrave , hajnin me te paskru-
  pull te popullit shqiptare, vrasesin me te eger qe njeh populli shqiptar ! Eshte njeriu me i urryer
  i popullit dhe kombit shqiptar . Nje mal me krime rendojne mbi kete monster e perbindeshem …!!!

  Reply to this comment
 20. Mark uk February 13, 09:02

  i ri: Se pari pse fyeni.Nuk mund te themi ma shqip se sa po t themi o turku i flliqur.Qen tu baft ai qe ju vesh rrobat more qen bir qeni.Shko ne arabi te vllezerit tuaj turq e te pastrohet vendi o rrac e flliqur.A shkrova shqip se turqisht nuk di.

  Reply to this comment
 21. Mark uk February 13, 09:09

  Sigurimsi i Mesiles:Ty more rrac e flliqur ti ka ba te 99 turku more turkushak.Pse nuk e veni emrin apo ke emer turku,se une e kam tipik shqiptar.Dua te ju pyes kur jeni kthyer nga libia a ku mutin shkoni ju turqit xhihadista se u shoft kjo rrac si puna jote.

  Reply to this comment
 22. gjermani i fundit February 13, 10:04

  kam respekt per Kolonel Pashajn. Sikur te kishim kushtet ideale duhej ta zgjidhnim president, mirepo nuk besoj te duan fqinjet ne Jug, ambasadoret fuqiplote dhe sidomos kapot e Kalifatit te PD. Nuk do edhe Ed Rama, se nuk i shkojne mire patriotet e pavarur. Pra shansi per te pasur president nje patriot te vertet eshte zero. Po hajde, se mos patem Fan Nolin president qe te kemi Mzslim Pashajn, kemi me te fundit Bujar Nishanin, hiq e mos keput.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*