OPOZITA si sindikatë! S’ka kërkesa politike – por vetëm ekonomike

Arben Duka December 4, 2015 13:59

OPOZITA si sindikatë! S’ka kërkesa politike – por vetëm ekonomike

Opozita e Lulashit,
s’ka kërkesa politike,
po është investuar krejt,
në çështje ekonomike!

Opozita e Lulashit,
tash që fillon Epopeja,
kërkon ulje TVSH-je,
nuk kërkon zgjedhje të reja!

Dhe me të tilla kërkesa,
i kanë mbushur gjithë pllakatat,
në fakt nga këto kërkesa,
bëjnë vetëm sindikatat!

Zgjedhje të reja s’kërkon,
opozita nga I Gjati,
jo se pushtet nuk synon,
po për zgjedhjet nuk është gati.

Të ikë Rama-të ikë Meta,
thotë Lulashi formalisht,
po një dorëheqje të Ramës,
s’ka kërkuar seriozisht!

Opozita nuk është gati,
kjo është gjithë e vërteta,
ndaj mbeten thirrje në ajër,
të ikë Rama-të ikë Meta!

Këto janë thirrje në ajër,
kot së koti natyrisht,
por asnjëri nga pushteti,
s’ka ikur vullnetarisht!

Gjithmonë synon pushtetin,
çdo aksion opozitar,
por në fakt kjo opozitë,
ende ecën zvarrë-zvarrë.

Me hallet që ka vatani,
po e themi midis nesh,
një opozitë mund të nxirrte,
gjysmë milionë në shesh!

Një opozitë e vërtetë,
jo si kjo që është tani,
pa pastruar ende veten,
nuk ngjall shpresë tek asnjeri!

Një qeverisje të tillë,
shqiptarët s’e meritojnë,
po pas Lulit dhe Berishës,
e pamundur që të shkojnë!

Në vaktin ku kemi sosur,
një zgjidhje e presim ne,
ose prapë brenda të majtës,
ose një parti e re.

Pastaj vendi s’mund të futet,
në një situatë zgjedhore,
nëse këtu nuk do zbardhen,
disa krime kryesore!

Mund të ligjërojë pareshtur,
tani Luli kryetari,
por atë e ndjekin prapa,
“Rrugë e Kombit” dhe Janari!

As ai-as xha Saliu,
PD-së s’ia afrojnë dot festën,
se kanë vrarë katër shqiptarë,
aty ku do bëjnë protestën!

Luli me xhaxha Salinë,
timonierët e Dhjetorëve,
aty përsëri do shkelin,
përmbi gjakun e dëshmorëve!

Përmbi gjakun-përmbi emrat,
e atyre që kanë vrarë,
porsi cuba-prapa gardhit,
në Njëzet e Një Janar!

Që të dy në një qeli,
do ishin të instaluar,
por e ka bërë të pamundur,
drejtësia e munguar!

Duhet një tjetër protestë,
anë e mbanë në Shqipëri,
kundra kësaj mazhorance,
që s’bëri dot drejtësi!

Nuk më interesojnë aspak,
karriget e qeverisë,
po mund të hidhem në flakë,
për orën e drejtësisë!

Arben Duka December 4, 2015 13:59
Komento

19 Komente

 1. Tartufi December 4, 15:05

  Ti as hidhesh edhe digjesh
  per te mjeren vegjeli
  vec se mburje jane te gjitha
  o poeti bejdexhi.

  Shkruaj o Beni te kalojme kohen e lere djegjen ne flake per drejtesi. Ti nuk je nga ajo fare
  qe nxjer trima,qe vdesin per kauza,ti je nga vendi qe me shume behet domatia dhe piperka
  dhe ritet shume rigoni dhe nuk ritet kurre trimeria.

  Reply to this comment
  • shqipe December 4, 16:27

   o tartuf,a ti Love
   Si nuk thate nje llaf me buke!
   Beni ka tru dhe atje…
   Aq sa ju paski ne kuke!

   Reply to this comment
   • Tartufi December 4, 17:05

    Pusho o hajvan pa vlere gjembaci,,, te gjithe kemi vlere ne qe nuk
    pranojme mashtrimin e atyre qe votohen per te qeverisur.
    Ketu futesh dhe ti me benin qe votoni,per mos diskutuar per Tartufin
    dhe Love ,qe letren e votimit e perdor per pastrimin vrimis se trapit.

    Reply to this comment
    • shqipe December 4, 18:54

     Love, me dhimbsesh…

     Reply to this comment
     • Tartufi December 4, 19:13

      Ore kaq kafshar je dhe i pa gdhendur,ne
      ndarje,ore bajga e gomarit jam Tartufi nuk
      jam Love,,, por nuk e kam per turp te jem nje
      Love!!!

      Ore bajga e gomarit
      qe si hin ne pune askujt
      ti je per te qare hallin
      si koke bosh dhe si matuf.

     • Tragjasi December 4, 19:42

      Tartuf stanari . E shoh qe punoka interneti ne karaburun . Po dhite i mesove te komentojne ? Boll stanove o stanar , hajde nani ne shtepi se erdh dimri , dhe ke muaj pa u lare . Je bere kellire ,

     • Tartufi December 4, 19:53

      Kur bashkohen dy hajvaner te qeshurat shtohen tek ata qe i shikojne,, o hajvani Tragjasi ju ka perenduar dielli qe kur ngordhi
      pederi i madh,sa me shume qe ai ju shkelte aq me shume ju i kendonit ne lapcen tuaj te
      dhier. Jo ti te bashkohesh me dhiarin tjeter
      Pelivan,por terre balte e shkelur me kembe
      tuaja ,nuk na i dilni dot,ne bijeve te Bibulinave.

     • Tragjasi December 4, 20:05

      Tartuf shellira . E mo u merzit nashti a derbardh . Hajde te hame nje mella buk , e te kthejme ndonje got , per nder te hajvanerise , qe nuk u lodhen se punuari . E mba gojen o stanar se do ta sjellesh vete rakine , denim per fjalorin stanar qe perdor ne internet .

     • shqipe December 4, 21:05

      Tragjasi
      Nderime labush… Love,(Qe ta dish),mbane disa pseudonime,me qellim qe te duken sikur jane shume… Pra,love eshte tartufi, eshte derhani,eshte veronika, e te tjera… Kjo mjerane e vetmuar ka krijuar dhe nje shoqat fatazem,gjoja me president,sekretar, dhe me elektorat gjasme… Ne te vertete eshte vetem kjo, fillkat…Vetmia dhe urrejtja qe ka per komuizmin e ben te vjell’ verem per kedo qe i del perpara… Te gjitha gazetat i kane vene drun,e fundit ishte gazeta Tema,qe s’e qas me. DITA,esht zemer gjere dhe mire ben…Duhet dic per te prishur syne…Nejse,une s’dua qe t’a humbas,megjithese me ka zenur frika ne te vertete…per dreqen..

     • shqipe December 4, 20:34

      deshe te thuash,bubuzhinave,se bubulines i vjen anes…

     • shqipe December 4, 19:50

      O NJerz!

      Qoft’ tartuf,apo love,
      jane nje bajge per gjysem ndare
      Ky pleh, dale nga kjo hale,
      Nuk le bime, me pa e thare…

     • Hajdari December 5, 06:07

      Mire ke shkruar, o.Arben
      Sic ke shkruar dhe her tjeter
      Lulashi edhe Saliu
      Kane nje hesap te vjeter

      Vecse Rama dhe Rilindja
      Na e paten me te hedhur
      Drejtesine s’e ben dot
      Kur ke ardhur per te vjedhur

      Kur e sheh kuvendin sot
      S’di se ke te qash me pare
      Nga e djatha plot me vrases
      Nga e majta plot kusare

      Gjergji, Bamiri, Kreshniku
      Qe te gjithe kan qene “ish”
      Qen stani nuk behet dot
      Kush eshte rrahur qe kulish

      Vrasjet edhe rrug’ e Kombit
      Do harrohen per ca vjet
      Po vazhdoi Keshtu rilindja
      Vjen prape Sala me pushtet

      Prandaj edhe ky milet
      Gjithmon do terhiqet zvarre
      Para te huajve qe thone
      Paska qene popull ..ar

 2. iliri tjeter December 4, 16:25

  1. Rama nuk gjykon dot 21 Janarin, se para se te denohet Berisha, duhet te demohet vete Rama per organizimin e nje proteste te dhuneshme per rezimin e qeverise te atehereshme dhe nxjerjen ne prite te kater fakireve qe te genjyer pretendonin rezimin e qeverise.
  2. Me qe qenkerke kaq shume trim, pse s’te kemi pare ndonjehere ne ndonje proteste? Me llafe te gjithe bejne trimin.
  3. Ti ben bejte se do te nxjeresh buken e gojes, se nuk je i zoti per gje tjeter. Dhe edhe bejtet, ka shume komentues qe i bejne me te mira se te tuat, bile shume here me te mira se bejtet e tua.
  Ti i bije fyellit vetem ne nje vrime me rima te tipit: ” rak- trak / tak-tak” qe dhe nje i pashkolle i dehur ne nje dasme fare lehte mund t’i beje.

  Reply to this comment
  • shqipe December 4, 17:06

   O Iliri tjeter! Vertete mendon se protesta e Rames do merrte pushtetin?!.. (!) Ok,po me c’arme do e merrte kete pushtet, me ato cadrat dyfek, qe tha sala? Te kujtohet c’beri sala ne ’98. me tanke,kur rrembeu televizjonin, oooo more Iliri tjeter!…. po qysh guxon e thua qe Rama i nxorri ne prit’ ata te kater?! Ata,ishin neper popull kur u shtrine per toke. Ti i pe me syt’ e tu apo te thane?!… Pastaj,ja ta quajme se i norri ne prite Rama, ata pse duhej t’i vrisnin,ishin me duar ne xhepe,o oooo,more Iliri tjeter! Rama po pret reformen ne drejtesi i detyruar… nga Bota e mencur.Gjithesesi Ilir,uroj te te degjoj te miren…

   Reply to this comment
   • LOVE P A R I S December 4, 21:22

    Pershendetje o dele e partise
    lere ate muhabetin e 21 janarit ,thuaj dhe bejtexhiut mos ta zeri me ne goje ,se na sillni zorret ne fyt .
    nuk ishte proteste jo ,ishte grusht shteti
    dhe ju i rehabilituat vrasesit .po po juve !!!
    jeni ju qe rehabilituat Mmmmmmmmmeten
    dhe i dhate garancine Sales qe jo vetem mos ti hyje gjemb ne kembe ,por te vije ne pushtet si hero
    ju qelbesira te bashkuara !
    ju derra te kenaqur i late njerzit ne rruge ,tabloja e TE MJEREVE
    te atij 21 janari dhe deri sot ,
    nuk do kishte Hygo qe do e pershkruante

    degjo ketu o dele e partise ,mjaft hengret bar me Duken
    shikoje ate shfaqen ne pallament
    u zune ndonjeher per shqiptaret ata kreret tuaj ??
    lexuan ndonje histori mjerimi ,te ndonje te permbyturi ,jetimi , ndonje 10 vjecari ne Kurbin ,qe poshte kembeve ka krom dhe ar po nuk ka uje per tu lare ???? ndonje vellai qe vret vellain per 7501 ?
    jo mo jo ,ata “zihen” per Zhgelzenin ,Argiten ,Taulant Palla na tregon hangaret e misrit ,dhe ato i ka lexuar nga ne , jemi ne qe i kemi thene , ata “zihen” per bileta avioni luksi ,”zihen” se kur ishin ata u vodhen 700 milione dhe tani po vjedhin me shume te tjeret
    ata “zihen” per sa vila ka njeri dhe sa do ngreje tjetri
    ata “zihen” me qetesi dhe dashuri
    si tha Qimi per Boden ? ” nuk kemi gjetur shkelje ”
    e di si mu duk ai Qimi mua qysh kur rrrrrilindi qiviria me emrat ?
    si komplement prezervativi
    tani nuk po dua te zgjatem shume ,se ne kete ore nuk dua te kem Qimin si model enderre per gjume …zot na ruaj ,
    Frakestajni me mire

    Shqipe , nuk ka reforme qe ju ben drejtesi shqiptareve
    dhe klani ose ne menyre erotike e quan Mjerua establishmenti
    nuk ben reforme .ai piktori palopolitikan , kur hengri ngjalat
    dhe na shkruajti ne moralisteve bajate qe fitoiiiiii ,mortja fitoren tuaj
    kete nuk llogariti ,e beri de fakto ardhjen ne pushtet me mmmmmmeten apo kunder mmmmmmmmetes
    tani hani mmmmmmeten te gjithe , nxirrni Komisarin e Jugut dhe i premtoni qe do e beni kryeminister se de jure jeni ne qeveri
    de fakto shteti ka rene …. 8 dhjetori eshte pazari i ri …
    po sigorohen qe te jene po te njejtet ne pushtet ,nuk po rrezikojne te ndodh apo te dale ndonje njeri i ri ….. si para 25 vjeteve kur partia na solli demonkracine ….

    e megjithate personalisht ne 8 dhjetor dua qe
    Saliu te fusi tankun ne kryeministri
    dhe Sala ate qe e ka e ka ….juve ju fut te bunkeri 😛

    Reply to this comment
    • shqipe December 4, 21:59

     O tartuf,(Me fal),Love!

     Po, ti qenke dhe ” iliri tjeter moj”, dreqe?! Te njoha vetem nga te vjellat… Siqerisht me kete shkrimin e vont me ke kenaqur..Vende, vende ke llogjike te pa pare.Nga ndonjehere s’njhesh,te erresohet mendaj dhe keput me ato qe vetem ti di te keputesh. S’di pse nga ndonjehere me ngjan me ate zonjen qe e lyejti macin me vajguri dhe dogji fshatin e saj,s’di c’fshat,po, jo Pilurin!… Eshte ora 22. gjithesesi,hajd te lozim dhe nje cickerr,per koke tende, s’e kam me te tallur… pastaj fli,zur xerkun po deshe…hahahaaa..

     Reply to this comment
   • iliri tjeter December 5, 02:18

    Pershendetje Shqipe. Faleminderit per komentin pa fjale vulgare dhe sharje banale sic bejne rendom komentuesit ketu.
    Por, por, le te gjykojme pa anesi dhe pa mbajtur anen e partise qe simpatizojme. (Une nuk jam me asnje parti, une jam me dhe per Shqiperine). A i mban mend isharetet qe bente Rama qe dominonte pamjen per shkak te tej gjatesise trupore?E kujt dhe perse ia bente rama ato isharete? Po ato makinat e djegura, po ato bombat molotov(bomba artizanale) po ato palmat e djegura, po ate deren me kangjella hekuri, qe u shperthye nga nje makine dhe hyri brenda teritorit te Kryeministrise? Po ata police te demtuar? Per cfar e shperthyen deren me kangjella hekuri?…. Diten e neserme, babai i nje prej viktimave ” me duar ne xhepa, ne nje interviste tha se e kishte pyetur te birin se per ku po nisesh? dhe i biri i qe pergjigjur: “Po shkojme ne Tirane te rrezojme qeverine”. (Ishte nje i vrare nga Jugu i Shqiperise.)
    Mendo vetem per nje cast, vetem per nje cast, sikur turma te tilla te egersuara te bejne keto veprime para kangjellave rrethuese te Shtepise te Bardhe. E imagjinon dot se cdo te ndodhte me ata njeres qe “i kishin duart neper xhepa”?
    Ne se dhe Sala ka vepruar dikur keshtu,behet shume mire qe dhe ai te denohet. S’ka asgje te kundraligjeshme.
    Por une po komentoj lidhur me bejtet dhe bejtexhiut qe trimerohet se do te beje kete dhe do te beje ate…… Ka shume per te shkruar, por e leme me kaq.
    Miqesisht, bashkeqytetar i Shqiperise.

    Reply to this comment
 3. Kris 1 December 5, 03:20

  Si qytetar i vleresoj njesoj si Salen,Ilirin dhe Horrin e rilindjes.Lulashi me Salen nuk duan pushtet por bejne zhurme per te treguar se jane opozite.Ata vete jane te kenaqur me qeverine e horrit se kane privilegje me teper

  Reply to this comment
 4. Myzeqeja e vogel December 5, 08:44

  Ne ke prit i nxori o Iliri Tjeter. Bulevardi eshte prite?
  Yt te qifsha rracen.
  Po ti kurve qe i thua Arben Dukes qe seshte trim ca fare je?

  Pena e Arben Dukes eshte njesoj si pena e Naim Frasherit!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*