Organeve të Vettingut: Po më marrin shtëpinë, ju lutem më ndihmoni

January 7, 2018 12:58

Organeve të Vettingut: Po më marrin shtëpinë, ju lutem më ndihmoni

I nderuar z.Kryeredaktor

Unë quhem Bukurosh Mukja, banues në lagjen Kala në Elbasan, dhe prej afro 5 vitesh sorrollatje nëpër gjykata, aktualisht rrezikohem të më merret  banesa ime e ligjshme, e cila është blerë afro 60 e ca vite më parë  nga babai i im, në ankand nga shteti i asaj kohe.

Unë jam pronar i kësaj banese e cila gjendet në lagjen “Kala” të Elbasanit, e blerë nga babai im qysh në vitin 1957. Aty kam lindur unë dhe fëmijët e tjerë, si edhe fëmijët e mi, atje jemi rritur dhe kemi rritur edhe fëmijët, atje më ka vdekur edhe babai im Selim Mukja, dhe jetojmë aty prej 60 vitesh, në të drejtën tonë.

Babai im e ka blerë asokohe shtëpinë me një kredi në vlerën e 60 mijë lekë të vjetra, bëhet fjalë për vitin 1957, dhe leku kishte tjetër  vlerë. Shtëpia ishte e konfiskuar nga shteti i asaj kohe, qysh në vitin 1948 familjes  Biza, për “mos shlyerje të detyrimeve financiare  ndaj shtetit”. Babai im  hyri në ankand, dhe bleu 2 dhoma me siperfaqe 58 metra katrore, dhe një oborr gjithsej me siperfaqe 125 metra katrore, duke marrë dokumentacion të rregullt  të blerjes, dhe gjithçka tjetër zyrtare, sipas kushteve të asaj kohe. Asokohe banesa që blemë, ishte e rrënuar, pasi nuk ishte investuar qysh nga viti 1947 kur edhe ishte konfiskuar.

?

Babai im vdiq në vitin 1971, dhe në vitin 1974 mamaja ime merr një kredi, në Bankën e Shtetit në Elbasan, me vlerë 140 mijë  lekë të vjetra, për të restauruar banesën, sepse nuk ishte vënë dorë prej vitit të blerjes, sepse kishim edhe ne hallet tona. Kur erdhi ndryshimi sistemit politik, mamaja ime në vitin 1993 shkon dhe nxjerr tapinë e shtëpisë, sepse na duhej, e cila mban firmën dhe vulën e ish-drejtuesit të ZRVPP Elbasan Agron Peza.

Deri këtu dukej gjithçka në rregull, dhe as e kishim menduar se pas shpinës tonë po luanin  me fatin e jetës time dhe fëmijëve të mi.

Ne jetonim të qetë deri në vitin 2012, kur unë shkoj rastësisht në ZRPP e Elbasanit dhe kërkoj rinovimin e tapisë së shtëpisë. Atje shqyejmë sytë dhe nuk u besuam veshëve, kur në sportel kërkesës time, punonjëset e Hipotekës  ju përgjigjën se “jo ti nuk ke shtëpi me këtë adresë, pasi banesa juaj i ka kaluar në pronësi zotit Sh.B. i cili ka marrë një vërtetim nga KKKP Elbasan, ka hapur dhe një gjyq dhe ka fituar të drejtën e pronësisë”.

Pra kishte ndodhur mbivendosje prone kur ne ishim pronarët ligjore të banesës, ishte zhvilluar gjyqi  dhe ishte pajisur me tapi një person tjetër (!!).

Nisën për mua, dhe familjen time vuajtjet, sorrolatjet, mashtrimet, pasi vendimet e Gjykatës Elbasan ishin shitur dhe ishin blerë.

Drejtuesin e procesit gjyqsor në Elbasan, Bujar Musta e akuzoj për vendime të paligjshme dhe për afera korruptive me palën tjetër. Kundërshtarët e mi “fituan” edhe në Apelin e Durrësit duke blerë edhe vendimin e gjyqtarin Izet Duzha, i cili seancën nuk e zgjati më shumë se 4-5 minuta,

Tashmë çështja ime është Gjykatën e Lartë, tek e cila kam shpresën e fundit.

Kërkoj përmes këtij denoncimi që organet e Vettingut të më ballafaqojnë me këta gjyqtarë që kanë mare këtë vendim.

Disponoj një dosje të plotë me dokumentacion ligjor dhe zyrtar që flasin për blerjen e banesës qysh në vitin 1957, për gjithçka lidhet me banesën time, ndërkohë që asnjë nga këto dokumenta nuk është marrë parasysh nga  gjyqtarët e Elbasanit dhe Durrësit.

Jam gati të përballem me ligjin në çdo moment sepse jam në të drejtën time,  ndryshe heshtja do të më detyrojë të mendoj  ashtu si shumica e shqiptarëve, se nuk bëhet kurrë  ky vend me shtet dhe institucione ligjzbatuese.

Bukurosh Mukja – Elbasan       

January 7, 2018 12:58
Komento

35 Komente

 1. Adih January 7, 16:48

  I ndeuar z Mukja . Kjo prone i takon te zotit, pra pronareve .Gjykatat nuk te kane faj ,dhe ne kete rast mos genje te thuash per gjygjtaret qe jane te korruptuar .Si rasti i juaj ,ishte dhe ish Kryeminstri F Nano , ne rrugen Hoxha Tahsim ne Tirane .AI i kishte me shume vite se ju ,ne vilen e pronareve e te internuareve nga rregjimi diktatorjal . ,por edhe ai iku dhe e liroi ,bile ne kohen kur ishte kryeminster .Po ti . ,me kupto ,dua te jap mendim sinqerisht , te ndihmoj . Fain ta ka shteti ,edhe kjo as edhe nuk diskutohet . Prona eshte e paprekshme ne kushtetute , ate , PRONARI e MBAN per vehten e tij ,e SHET , e FAL ,edhe mund ta DJEGI , por nuk ka te drejte shteti ta mbaje per vehten e tij ose ta shesi ty si ne rastin ne fjale??! . .Ashtu edhe Rama ,qe po ndan letra higjenike ,te jashte ligjshme ,me legalizimet ne trojet e te treteve ,do pergjigjet ,se shpejti do te japi llogari .Vazhdon i mjeri te imitoje babain e tij Enver , te kohes se qepes komuniste ..Me keqeardhje per Ramen ,ai nuk e ka idene cdo te thote kryeminster dhe roli i tij ,e deri ku i lejohet hapi per ta hedhe ???!! RAMA ,ka vetem nje te drejte , PRONAT e Kristaqit dhe te Netes ,mund ti fali , Natyrisht edhe ne troje shteterore , nuk ka te drejte ,te legalizoje ,ato nuk jane te hajduteve te kundra ligjshem zaptues. , Jane te mijat ,te tuat dhe te gjithe popullit shqiptar .. Prandaj ,me fal per edukaten ,haje pyken , perplasu me shtetin ,por jo me pronaret . Me beso ,nuk njoh njeri ,sjam Elbasanas.
  Mos harro o hallexhi .Populli thote
  PESHKU ESHTE QELBUR NGA KOKA , PO KUNDERMON ;qe nga 1945 e deri me sot mbi pronen . Me keqeardhje per ju .Z MUKJA :. — .

  Reply to this comment
 2. Adih January 7, 17:18

  Reply to this comment
  • adiharpagoni January 7, 18:50

   Adihorri !

   Eshte e vertete qe qeveria Rama ka difekte por jeni ju pronaret zuzare qe keni dale nga kontrolli..
   .
   Keni arrituar deri atje sa nuk ka dite qe nuk ndegjome ndonje Adih qe vret vellain apo babain per nje cope gardh apo mur..
   ,
   Dhe jo vetem kaq por vrisni dhe njerez duke u lidhur me pushte te pushtetit te nivelit ulet si ne kete rast:

   .

   Kush e “vrau” durrsaken denbabaden 86 vjeçe Sofi Qendro

   06/10/2013 –

   DURRËS, 6 tetor 2013

   – Ajo vdiq dje, më 5 tetor 2013 nga mjerimi rrëqethës i ekspozuar në qendrën administrative të qytetit turistik. E ndjera Sofi Qendro ishte 86 vjeç, një nga viktimat e nxjerra nga banesa me përdhunën e ligjit për rikthimin e shtëpive ish-pronarëve. “Dyrrah”-u po boton tri shkrime të gazetarëve të njohur durrsakë Klodiana Haxhiaj, Vali Qyrfyçi dhe Gjergj Thanasi që hedhin dritë mbi ngjarjen e trishtuar. Qysh më 30 shtator 2013 paralajmërohej: “A ka shpresë për Llazin dhe tezen e tij 86-vjeçare? Vështirë!

   Shoqëria shqiptare karakterizohet nga një hipokrizi e skajshme dhe cinizëm i pafund. Nja tre vjet më parë shoqatat për mbrojtjen e kafshëve dhe disa media të njohura sulmuan ashpër Bashkinë e Durrësit dhe të Tiranës për barbarinë e treguar në vrasjen e qenve rrugaçë.

   Të tilla OJF nxituan të aplikojnë pranë ambasadave të huaja për fonde për ndërtim stela qensh komunalë të paktën në qytetet kryesore të Shqipërisë. Lavdi zotit qentë e rrugëve në Durrës sot janë shëndoshë e mirë dhe shëtisin me tufa edhe në qendër të qytetit, madje në të njëjtën lulishte, ku “banojnë” dy të mjerët personazhe të shkrimit tonë. Qentë në këtë rast gëzojnë të njëjtin standard me dy qenie njerëzore!”

   1.

   Gruaja e pastrehë vdes në lulishte

   Lëmoshat e dhëna nga qytetarët nuk e shpëtuan nga ferri 87-vjeçaren Sofie Qendro, e cila së bashku me nipin e saj 67-vjeçar prej 6 javësh kaluan ditët dhe netët ashtu kruspull në një stol para Bashkisë së Durrësit. I ftohti i ditëve të fundit çoi drejt vdekjes të moshuarën, e cila dje mbërriti në gjendje kome në urgjencën e Spitalit Rajonal të Durrësit.

   As lokalët dhe as biznesmenët e këtij qyteti nuk e vunë dorën në zemër për të gjetur një strehë për pleqtë e pafat që u përzunë pas 70 vitesh nga shtëpia e ish-pronarëve ku ata banonin. Edhe apeli i bërë afro tre javë më parë nga “Gazeta Shqiptare” për dramën e dy të pastrehëve ra në vesh të shurdhët. Përkundrazi, drejtuesit lokalë thjesht u “turpëruan” nga pamja mizerabël e atij stoli ku deri dje dergjej Sofia dhe vijon të dergjet nipi, i saj, Llazi. Ky i fundit pohon se kërkesës së tij për t’ju gjetur një barake ku të fusin kokën, kreu i bashkisë i është përgjigjur: “Largohuni prej andej se na keni nxirë faqen, është turp të qëndroni aty!”. Indiferenca totale ndaj dy jetëve njerëzore, bëri që 87-vjeçarja të arrinte deri aty sa të niste të jepte shpirt në stolin e rrethuar me kartonë. Mesditën e djeshme, një autoambulancë dhe një furgon policie dërguan me barelë të moshuarën për në spital.

   Mjekë të këtij spitali pohuan se Sofie Qëndro vuante nga një sërë sëmundjesh kronike të pakuruara, ndërsa pësoi dehidratim të trupit nga i ftohti dhe kequshqyerja. “I gjithë stafi është përkujdesur për Sofinë. Ajo ka reaguar, është përmendur, pasi erdhi në gjendje kome. Problemi është se nuk dimë ku ta çojmë më pas. Gjendja e saj shëndetësore është shumë e rëndë. Në urgjencë nuk e mbajmë dot, në lulishte nuk mund ta kthejmë, sepse ajo do përkujdesje dhe ngrohje”, thanë bluzat e bardha. Vetëm në orët e vona të mbrëmjes problemi “Sofia” u mbyll njëherë e mirë. Ajo ndërroi jetë pa mundur që të “ngushëllonte” nipin e saj

   Adiharpagoni !!

   E kam denuar Enverin per shume probleme por me c’kemi pare pas 1992-it nga ju pronaret e ndyre(ndjese per 10% Fisnike te tyre) e meritonit dajakun e Enverit se u kthyet ne monstra qe vrisni jo vetem shqiptare hallexhinj qe i nxirrni ne mes 4 rrugeve por vrisni dhe familjaret tuaj per nje mur..

   Reply to this comment
 3. Nga larg January 7, 17:41

  Nqs eshte e provuar qe eshte shtetezuar per “mos shlyerje të detyrimeve financiare ndaj shtetit” ajo eshte prone shteterore ne momentin qe eshte shitur nga shteti. Nuk ka asnje diskutim per kete. Ne cdo vend te botes, nqs nuk paguan detyrimet financiare, vihet sekuestro mbi pasurine e patundshme. Nqs shtepia eshte marre sepse ata jane klasifikuar si armiq, kolaboracioniste etj, etj atehere eshte nje gje tjeter, po po te jete e dokumentuar (me te drejte ose te padrejte) se eshte marre per mosshlyerje të detyrimeve financiare, ky zotni ka te drejte te protestoje. Ka shume ish pronare qe you jane blere tokat dhe jane kompensuar nga shteti iasaj kohe per pronat dhe tani ngrihen dhe kerkojne te kompensohen prape

  Reply to this comment
 4. info analitike January 7, 17:45

  Nuk ka asnje mbivendosje prone zoteri por thjesht pronari i ligjshem ka hyre ne zoterim te prones rregullisht. Mbivendosje prone ka atehere ku ekzistojne dy tituj pronesie te ndryshme per te njejten prone por nga ato qe shkruan ju e keni humbur te drejtene pronesise me vendim gjykate ne apel, pra vendim ekzekutiv. Nuk ua ka fajin gjykata a gjykatesit por kete e ke peshqesh nga shteti diktatorial qe i rrembeu pronat pronareve te ligjshem nen pretekstin absurd te mospagimit te tatimeve te jashtezakonshme ose taksave. Ke shkruar per hallet e tua por ke harruar te marresh parasysh hallet e pronarit te ligjshem qe pas nje kohe te gjate fatmiresisht po gezon pronen qe i takon me te drejte.

  Reply to this comment
 5. MH January 7, 18:41

  Ore Adih!
  Shtepia i takon bleresit me dokumentat ekstra te rregulla qe nuk i kundershton as perendia qe ka miratue licensen e shqiperis te adminstrohet nga monizmi diktature dhe pike.Bleresi Selim Mikja disponon dokumentat te shitblerjes ne shtet te vitit 1957 dhe pike.
  Po cila prone asht me e zotit.Ajo e mbretit Zog apo e keti merhumit qe nuk ishin te zot ta mblinin dhe e konfiskoi shteti.Ashtu sic do te konfiskoj shteti sot te gjithe pronat e hajduteve te keti cerek shekullit.Dokumenti zyrtare i shtetit te asaj kohe ne doren e trashigimtarit Bukurosh Mukja “mos shlyerje të detyrimeve financiare ndaj shtetit” hedh posht cdo makinacion te pa ndershem qe i behet pronarit Mukja.. Pra ai merhumi qe luan guret me gjykatesit e korruptuar duhet ti vihen prangat bashke me gjykatesit qe i japin te drejten e prones se shtepise te pa likuiduar detyrimin e shitjes se shtepise merhumit Biza.I cili ka gjete shesh per te kollofitur pershesh.Ka ba per vete dhe Adihin per te ngaterrue punet.
  Shtepia i takon Selim Mukjes dhe ta gezoj trashigimtari Bukurosh i Mukjes.
  Bukuroshi beson ne forcen e vettingut.Dhe kerkon drejtesi prone.
  Tashti diskutojme pronen e mbretit.Prone qe e gjithe trolli shqiptare asht pronen e mbretit.Ky ban c’ti doje mendja dhe bira e vrimes se jashtqitjes.Ne te kunderten nuk asht mbret po komplet nji rrot zog gomarit aventurier.Qe trashigimtaret moren pronen ne Durres por jo gjithe pronen 28mije e 700 e sa km/2.
  Ti z.Mukja mos e humbe dokumentin e shitblerjes ndermjet shtetit dhe babes tend.Ta gezoni shtepin me shendet e niper e mbesa ne shekuj.

  Reply to this comment
 6. Adih January 7, 19:59

  MH @. . Lexoje me kujdes cfare kam shkruar dhe mos u hidh dege me dege e na del nga Mbreti .. Apo te ka ngelur ora te komunizmit . Kjo eshte e keqja e shume shqiptareve te infektuar nga politika bandite alla komuniste Nje pyetje kam per te bere . Ma thuaj deri me sot, a ka fituar shteti shqiptar ndonje gjygj ne gjykaten e STRASBOURGUT . Por vetem ka humbur. Kane fituar pronaret . Pronari qe . ka tapite para ardhjes se mortjes komuniste,pra para 44 .ai eshte zot i asaj prone . Kurse si rasti ne fjale nga elbasani ,ja ka blere pronen shtetit ,ku kjo prone eshte rrembyer nga banditet komuniste pronarit te vertete ,ballist qe hante pula e .. ?? dhe i eshte shitur ketij zotnie. .Te jap nje keshille, ne qofte se ke perlare ndonje prone te ndonje pronari ske per ta gezuar , aq sa do gezoje Sali Berisha dhe Ilir Meta vilat milioneshe me euro ne gjirin e Lalzit e gjetke ,deri ne Jale e nga mali i Robit .Me. gj ate mos komento me tifosllek por me kushtetute ,bile e ke ne NR 181 te saj.Une sinqerisht , doja ta ndihmoja zotin ne fjale dhe nuk e kam zakon me u talle me viktimat , qe jane mashtruar dhe vazhdojne te manshtrohen edhe sot nga bandat komuniste .
  PS ..Lexoje edhe nje here ,cfare shkruaj ,shiko dhe rastin e TOS NANOS 20 metra nga shkolla Hoxha Tahsim . bile duke qene ne ate kohe kryeminister .Iku nga ajo vile ,bile pa rremuje e pa sherre . Komplet i ngjashem si ky rast . Por Nano e ha pyken . E mori dhe e ka pronari i ardhur nga internimi shekullor, kurse sa per Nanon si njeri e si politikan ne qofte se me pyet skam fare rrepekt . Ishallla shpeton nga VETTINGU :. Nuk e di ti ,pyet nje here ,a e ka Nexhmie Hoxha e veja e diktatorit enver vilen tek blloku ,ku ka jetuar mbi 40 vite . Ne mos gaboj ajo banon tek pularia ne laprake kam degjuar .???.Te mirepres cdo krike,sinqerisht ,por te jesh i sigurt se nuk do te kthej pergjegje,se . , ,.PS::Dhe ne qofte se mbreti , me qe ti po e permend ,po te kete prona , i nipi do i mari nuk diskutohet dhe ishalla nuk kerkon edhe perqindjen e munguar, se do i pagojme ne taksa paguesit kokpalare .Me keqeardhje per ne . . Me beso. . Do ti ,apo sdo ti dhe po te fus edhe Edi Ramen ne nje thes me ty.???,.. .

  Reply to this comment
  • adiharpagoni January 7, 22:36

   o adih monstra

   jeni monstra se pas 1991 i keni dhene votat pikerisht ai qe ja u futi sa krahu..Sali Bythishin dhe hiqeni si prostituta te ndershme:

   Akoma me monstre tregohesh qe lavderon nexhmijen qe per 50 vjet ne pushtet absolut nuk mori nje qindarke ne ndyshim nga sali tradhetari dhe zog kurvari ae kane prona pa kuffi..
   .
   Ja i moren pronat ketu poshte dhe ja cfare bete ju pronaret qe po zhdukni me kallashe njeri tjetrin…

   lexoje adih monstra:

   Një konflikt pronësie mes dy kushërinjve, përfundoi në mënyrën më tragjike në qytetin e Gjirokastrës, mëngjesin e djeshëm në këtë qytet, ku burrë e grua, Aleko dhe Afërdita Kosta, 66 vjeç dhe 49 vjeçe, u qëlluan për vdekje me breshëri kallashnikovi në shtëpinë e tyre. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 7 e 30 minuta, në lagjen “Palorto”, në rrugën “Sokaku i të Marrëve”, shumë pranë me shtëpinë e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare. Nga kjo ngjarje, mbeti i plagosur rëndë edhe autori i krimit të dyfishtë, Apostol Kosta, 70 vjeç. Ai tentoi të vetëvritej pasi qëlloi me breshëri kallashnikovi djalin e xhajës së tij bashkë me bashkëshorten, por mbeti i plagosur. Burime nga Policia e Gjirokastrës bënë të ditur se dy familjet, shtëpitë e të cilëve ishin ngjitur me njëra-tjetrën, prej 10 vitesh ishin përfshirë në një proces gjyqësor për një sipërfaqe trualli ku ndanin banesat. Dyshohet se shkak për krimin është bërë ndërtimi i disa shkallëve nga ana e viktimës Aleko Kosta, që ndodhej ngjitur me murin që ndante banesat e dy kushërinjve. Në momentin e ngjarjes, në banesë ka qenë edhe djali 19-vjeçar i familjes, i cili për fat u ka shpëtuar plumbave. Viktima Aleko Kosta njihej si muzikant në qytetin e Gjirokastrës, ndërsa bashkëshortja e tij Afërdita ishte me profesion mësuese. Ndërkohë, autori i krimit, Apostol Kosta, i cili tentoi të vetëvritej ndodhet në gjendje të rëndë, në Spitalin e Traumës në Tiranë, sepse ka marrë një plumb në pjesën e nofullës.

   Ngjarja

   Krimi i rëndë i ndodhur të mërkurën në Gjirokastër, mund të kishte pasur pasoja edhe më tragjike. Afërdita dhe Aleko Kosta, u ekzekutuan me kallashnikov nga Apostol Kosta, kushëri me 66-vjeçarin. Sipas informacioneve, 70-vjeçari mësohet se fillimisht kishte tentuar t’i vriste ata me granata, duke i hedhur në banesën e çiftit. Por, pasi granatat nuk shpërthyen, i moshuari nuk u dorëzua dhe i qëlloi ata për vdekje me kallashnikov. E gjithë kjo ngjarje, ndodhi në kohën kur në banesë ndodhej edhe djali 19-vjeçar i Afërdita Kostës, të cilin 49-vjeçarja e kishte nga martesa e mëparshme. Vrasja e dyfishtë erdhi pas një konflikti mes palëve për një mur ndarës të shtëpive. Çështja në fjalë kishte shkuar në gjykatë dhe kjo e fundit kishte vendosur që muri i përkiste viktimës. Disa ditë më parë, autori ishte përballur edhe me përmbarimin, që i kishte lënë kohë 70-vjeçarit për ta prishur vetë murin. Madje, sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes, kur i ishte komunikuar ky vendim nga përmbarimi, Apostol Kosta ishte shprehur se: Di unë si ta zgjidh këtë punë! Pa vonuar shumë, ai ekzekutoi kushëririn bashkë me nusen e tij. Pasi i mori jetën çiftit Kosta, Apostol Kosta e drejtoi armën nga vetja, duke mbetur i plagosur. Pas ngjarjes, në shtëpinë e viktimave shkuan forcat xheniere të RENEA-s, për të hequr granatat e pashpërthyera.

   Viktimat

   Krimi i dyfishtë i ndodhur që në orët e para të mëngjesit, ka tronditur banorët e Gjirokastrës. Ata janë shprehur se nuk pritej të ndodhte një ngjarje e tillë në këtë qytet, pasi sipas tyre gjirokastritët nuk vriten për një konflikt pronësie. Sipas banorëve të lagjes ku banonin viktimat, këta të fundit ishin shumë të respektuar si me njëri-tjetrin, por edhe me fqinjët. Ata janë shprehur se kanë qenë në dijeni për konfliktin që dy palët kishin, por ishte menduar se gjithçka do të zgjidhej në gjykatë dhe askush s’do të kishte probleme. Ata thonë se 66-vjeçari ishte me profesion muzikant, ndërsa 49-vjeçarja ishte mësuese në një nga shkollat e qytetit. Madje, momentin e ngjarjes, Afërdita Kosta mësohet se ishte duke u bërë gati për të shkuar në punë. Gjithçka iu pre në mes, pasi në banesë ka hyrë Apostoli dhe ka qëlluar me breshëri në drejtim të saj, duke mos i lënë asnjë mundësi të veprojë. Po ashtu ka bërë edhe me kushëririn e tij Aleko Kosta. Ndërkohë, në njërën dhomë të banesës së çiftit, flinte djali i Afërditës. Fqinjët tregojnë se ai është ngritur i tmerruar duke përqafuar nënën e mbuluar në gjak dhe kërkonte ndihmë për ta shpëtuar

   boll adihaleja se je bere llagem interneti..

   Reply to this comment
 7. Adih January 7, 21:00

  ..

  Reply to this comment
 8. Kris 1 January 8, 02:18

  Shteti ti ktheje paret e blerjes se shtepise te vleresuar me cmimet e sotme plus interesin

  Reply to this comment
  • Tartufi January 8, 18:10

   Per nje te mencur ,problemi i madh qe shikon tek trageshimnia e ketij te gjori eshte truri shterpe qe i ka lene
   babai i tij dhe jo shtepija e blere ne akaund te banditeve
   leckamane komuniste !! Ashtu si babai i tij,qe kishte nje tru
   te shterpuar nga origjina sakate e dores se fundit besonte se akauntet e banditizmat do te rronin gjithe jaten,qe ky te kishte shtepine e blere dhe te trasheguar !! Tani ky tru shterpe nipi ,djali me trashgim te tille sakati i shkruan Dites dhe i lutet te ngrihet ne revolte per ti dhene shtepine e blere nga akaundi komunist,,, Eshte kohe e bukur dhe shume e pershtatshme ky Janari per tu ngritur ne revolte te mbrohet ky tru shplare viktime e
   races se tij,qe eshte per ti qare hallin. Trashgimnija eshte trute e kokes,nuk eshte shtepija apo cifliku,,c fardo qe ti japesh ketij tru- fishkuri ky do ta humbase ne nje shoqeri te ndershme dhe te drejte. Ne nje shoqeri banditesh komunistesh me shtepira te konfiskuara te dala ne akaunde,viktimat tru shplaret,sakatet blejne dicka me kursimet e tyre,por nuk kuptojne kurre se jane
   mashtruar nga akaundet e banditeve. Tru shplari fatkeq
   prit thirjen ,qe do te beje kjo Dita per tu ngritur ne revolte,per shtepine tende,te premtoj si meshire se do te jam dhe une ne kete revolte per padrejtesine qe te bejne. Problemi i madh i nje populli eshte,,,, kur gjysherit qene barbarer te pa fe dhe te pa mesuar,,,, Baballaret nuk mesuan te besonin te mencurit dhe te urtet,, Femijte mesuan dhe kenduan hajvanerite dhe banditet qe vene dhe vine,per te mashtruar,,, kjo eshte fatkeqesija e madhe e nje populli [ Trashgimnia me tru te shplara ]

   Reply to this comment
   • floriri i Bençes January 10, 23:48

    Kam pa e s’kam pa, po rot kari me te madh se ty nuk kisha pa. Je kryeboleeeeeeeeeeeeee

    Reply to this comment
    • Tartufi January 11, 14:49

     Shum fjale mund te thuash,por vec flori qe gjendet ne Bence,nuk e beson ai njeri qe ka kaluar ne krah te saj.

     Benca ne mes te rekese
     kushe te kaloje le ta dhjese
     pervec kapos dhe Teqese.

     Hajvani i staneve te dhive te Bences,ti nuk kupton nga bota e asfaltit dhe e dritave si shume shoke te tute duke futur dhe kete te gjorin viktime e humbjes se shtepise.

     Reply to this comment
     • floriri i Bençes January 11, 20:25

      Je bole, bole, bole! Je injorant dhe harbut, di vetem te denigrosh njerezit ne veshtiresi, per kete motiv je bole me zile,prandaj aty ku je, ne Albanistan, eshte abitati tend natyral.

 9. info analitike January 8, 20:06

  Shokeni lexoni llahtaret e komentuesve enveriste mbi konceptin qe kane per pronen private. Dhe pretendojne te hyjne ne Europe keta ku prona private perben bazen themelore te zhvillimit ekonomik. Mjerim dhe analfabetizem juridik i abc-se se te dtrejtes se prones. Ve bast qe keta jane te njejtet qe nuk kane lene gje pa thene kunder “ceceneve” qe zaptuan pronat pas viteve ’90 qe nuk ishin aspak me ndryshe nga cecenet enveriste qe zaptuan pronat pas vitit1945.

  Reply to this comment
  • adiharpagoni January 9, 14:22

   INFO MONSTRANALITIKE
   me gjithe hordhite e komentuesve kanibale online
   ..
   Ne rastin ne fjale artikullshkruesi eshte viktime dhe pronarit i eshte marre banesa
   per shkelje finacjare qe ndodhin ne cdo vend demokratik..

   Pra ish pronari po tregohet 2 here i poshter bashke me ato permbaruesa dhe gjykates te blere.
   .
   Sa per pronat ne kohen e Enverit atij duhet ti japim nje medalje floriri sa koka jote qe personalisht Ai urdheroi qe te gjitha dokumetat e pronave te ruhen me perpikmeri .dhe ashtu ndodhi…
   .
   Ndyresia juaj eshte se barazoni partizanet e 1944 -es qe hyne ne Tirane si clirimtare me hordhite berishiste qe u futen ne Tirane si pushtues..
   .
   Qe nga Nexhmije Hoxha dhe te qeveritari me i thjeshte i kohes Enverit..asnje nuk mori nje kokerr gozhde nga pronat e te tjereve….Kurse Xen Berishet me Monika vrimemadhen me tropojane e skraparllinj dhe batakcinj kane zaptuar prona qe do nje rroman ta pershkruajme..
   Sidoqofte lexo nje lajm te fresket te ceceneve qe kane pushtuar jugun e shqiperise dhe po therren me njeri tjetrin:

   January 8, 2018

   Mbrëmjen e djeshme në Sarandë dy persona janë konfliktuar për motive pronësie.

   Gjon Marku 51 vjeç, banues në Borsh pas sherrit e ka qëlluar me sëpatë në kokë fqinjin Mark Gjini.

   I plagosuri është transportuar në spital, ndërsa raportohet se ndodhet në gjendje të rëndë dhe vdiq ne spital.

   Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, për veprën penale ”Vrasje me me dashje”, të parashikuar nga neni 88 i Kodit Penal.

   boll info monstranalitike !

   mundohesh te hedhesh qymyr mbi kohen e enverit por po e ben Shenjtor..

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes January 11, 20:29

   Po pra, ne europe nuk mund te hyet me tapite e Stambollit qe ka dhene para 200 vjetesh per trojet shqiptare, sepse para se gjithash nuk kane vlere, mbasi jane dhene nga pushtuesi i trojeve tona dhe e dyta, i jane dhuruar sherbyesve te portes se larte.

   Reply to this comment
 10. MH January 8, 22:13

  Adih!
  Simbas te shkruares ne artikull,rrezulton ky fakt qe po e permbledhe ne thojza:

  “Shtëpia ishte e konfiskuar nga shteti i asaj kohe, qysh në vitin 1948 familjes Biza, për “mos shlyerje të detyrimeve financiare ndaj shtetit”.

  Pronari Biza kerkon prone per vete per prone te pa blere.”Pronari”(zemres tande) duhet ta perfundonte blerjen.Nuk kishte takat.E konfiskoi shteti si cdo shtet qe permban ligjin e konfiskimit dhe zbaton.
  Shitesi,shtet i asaj kohe(monizmi).Ia shiti pronen nji tjetrit.
  Blersi Selim Mukja u ba me prone me vule e firme nga institucioni i shitblerjes se mallit.Rastin tone,Shtepi.
  Cdo nderhyrje qe do baje ngatrrestari pronar Biza asht shkelje i te drejtes se prones se tjetrit per ta pervetesue padrejtesisht per veten.

  Une nuk njoh drejtesi ma shume se cfare deklarohet nder thojza.E perseris:Trashigimtari Dashnor Mukja gezofte shtepin me shendet e krenari me trashigimtaret qe do lejne dhe ky pas.
  Mbreti gezofte pasurin e pa mund e pa djerse.Po qe gezon dokumentat.Ideja ime ishte qe tue ken mbret ka hyqem mbi gjithe mbretnin me ba cfare ti vije per mbare e mbrapesht.Gezoj te njejten simpati sic gezon Ti per Nanon.Tashti si te vije per mbare sepse as une as Ti nuk i zgjidhim keto probleme.Ne daq kthe ne daq mos kthe pergjigje.Tu bafte dita njimije.

  Reply to this comment
  • FLUTUROI FLUTUROI ZOGU.. January 9, 16:45

   pershendetje M.H

   E ke kapur “demin nga briret” dhe mos u lodh me Adihalene se ai i di me mire keto pune por ben terror mediatik.
   .
   Pas 1992 kolera berishiane ka bere aq krime me pronat sa nuk ka zog kurve te zgjidhe..
   .
   Mjafton te ndiqet krimi i tij ne lidhje me pronat e Zogut Kurves ku me e spikatura eshte vila ne Durres qe ishte prone publike…

   Pse eshte kjo prone publike e vjedhur ne menyre kriminale nga Zogjte e Kurves dhe Korbi Viqidolit ?

   .
   ,
   Historia e çuditshme e vilës në kodrën sipër Durrësit, e cila u ndërtua në vitet ’30 me fonde publike të marra hua nga Italia dhe që në 1939 u konfiskua në emër të shtetit. Si ia dha kryembanditiBerisha familjes Zogu një pronë, e cila në fakt është publike

   Sipër qytetit të Durrësit, në majë të kodrës mbi Kala, qëndron prej gati 80 vjetësh një godinë e madhe që durrsakët i thonë Vila e Zogut. Shqiptarët, që përgjithësisht mbështeten më shumë tek rrëfenjat e gjyshërve sesa tek dokumentat, e kanë trajtuar atë gjithmonë si pronë të ish mbretit Zog, ndaj edhe kur Komisioni i Kthimit të Pronave, me urdhër të Kryeministrit Berisha, ja ktheu atë Leka Zogut, atyre ju duk sikur thjesht dikush që po merrte pronën e vet. Por nga analiza e dokumentave, rezulton se kjo godinë është ndërtuar nga shteti shqiptar me fonde publike, si rezidencë qeveritare.
   Historia fillon në vitin e largët 1925, kur Zogu i posashpallur President i Republikës, i gjendur ngushtë për pará, iu drejtua Italisë. Në datë 26.05.1925, midis Qeverisë Shqiptare dhe Qeverisë Italiane, u lidh Konvencioni “Mbi Huanë për Punët Botore të Shqipërisë”, në shumën prej 50 milion Franga Ari, me kushte favorizuese dhe me interes të ulët. Fondet e kësaj huaje do të menaxhoheshin nëpërmjet një komisioni të përbashkët, me përfaqësues të Qeverisë Shqiptare dhe të një Agjensie mbikqyrëse e quajtur “Societa per lo Svilupo Economico del Albania (SVEA)”, me qëllim që ato të mos keqpërdoreshin. Pas kësaj, nëpërmjet diskutimeve dypalëshe dhe disa vendimeve të Qeverisë, u përcaktua lista e objekteve publike që do të financoheshin me këto fonde. Në këto objekte përfshihej ndërtimi i disa akseve rrugore kryesore, ndërtimi i disa urave, porteve, veprave bonifikuese, etj. Gati të gjitha veprat publike të atyre viteve u ndërtuan me fondet e kësaj huaje që, nga ana tjetër nuk ju kthye kurrë atalianëve.
   Më pas, në qershor të vitit 1927, u vendos në parim që në këtë kredi të përfshiheshin edhe ndërtimi i një numri godinash qeveritare, ushtarake etj. Kështu, me VKM nr.179 dt.16.06.1927, u vendos ndër të tjera edhe financimi i “Rezidencës Presidenciale në Durrës”. Duhet të kemi parasysh se në kushtet e atëhershme, shteti dhe administrata gjendej në ngushticë shumë të madhe për godina qeveritare dhe shumë ministri ishin sistemuar nëpër objekte private ku qëndronin duke paguar qera.
   Një muaj më pas, në korrik 1927, me një vendim qeverie u vendos “financimi i Vilës Presidenciale në Durrës, nga fondet e ndërtesave të parapame me Huanë (50 milionëshe) me shumën 335.000 Fr.Ar”. Nga dokumentet rezulton se menjëherë pas këtij vendimi, më 31.07.1927, kjo shumë u është likujduar ndërmarrjeve që ndërkohë i kishin kryer punimet e ndërtimit në Vilë. Në një farë mënyre, punimet ishin kryer ende pa u çelur fondet, siç do të thonim me terminologjinë e sotme.
   Më pas, parlamenti shqiptar miratoi edhe një ligj të veçantë për të ligjëruar këtë rrugë financimi, mbi bazën e të cilit në vitin 1928, midis Ministrisë së Punëve Botore dhe Ing. Silvestro Raia lidhet kontrata: ”Për ndërtimin dhe Kompletimin e Vilës Presidenciale në Durrës, punim për tu kryer me Huanë 50 milionëshe”. Kjo kontratë e firmosur nga Ministri i Punëve Botore në cilësinë e investitorit dhe nga përfaqësuesi i firmës në cilësinë e sipërmarrësit, parashikonte një investim aforfe prej 485.000 Fr.Ar, të cilat do të saktësoheshin sipas preventivave.
   Meqenëse këto fonde nuk mjaftuan për ndërtimin e godinës, më pas me vendime të tjera qeverie janë shtuar shuma të tjera, si për shembull me VKM nr.598 dt.15.09.1928, u vendos një shtesë kontrate prej 35.860 Fr.Ar apo me VKM nr.846 dt.19.09.1929, u vendos një financim shtesë prej 174.500 Fr.Ar.
   Ky proces, por me shuma më të vogla vazhdoi edhe në vitet ’30, duke lidhur kontratat përkatëse sa herë ka qenë e nevojshme të bëheshin punime shtesë apo investime të reja në këtë objekt. Dy kontratat e fundit për punime, i përkasin:
   E parafundit, është Kontrata dt.04.11.1937 midis Ministrisë së Punëve Botore, e përfaqësuar nga Kryeministri dhe Sipërmarrjes Pellegrini, për shumën prej 3.900 Fr.Ar. Historikisht këto punime duhen lidhur me përgatitjet për festimet e 25-vjetorit të Indipendencës. Hera e fundit që për Vilën e Durrësit janë dhënë fonde publike, ka qenë Shtojcë-Kontrata dt.06.04.1938, gjithashtu midis Ministrisë së Punëve Botore, e përfaqësuar nga Kryeministri dhe Sipërmarrjes Pellegrini, për shumën prej 4.500 Fr.Ar. Historikisht këto punime lidhen me përgatitjet e ceremonive të Martesës së Mbretit.
   Gjithsej mund të thuhet se për financimin e ndërtimit dhe pajisjes me mobilje të Vilës së Durrësit, janë investuar mbi 1,5 milion Franga Ar, shumë kjo e barabarë me ndërtimin e secilës prej godinave që përbëjnë Kompleksin e Ministrive në Tiranë, edhe këto të ndërtuara ngjatë të njëtës periudhë dhe gjithashtu me fonde nga Kredia SVEA. Në dokumentat e hershme, vila përcaktohet si “Vila Presidenciale” pasi Zogu ishte President i Republikës, ndërsa pas vitit 1928, me shpalljen e Monarkisë, ajo përcaktohet si “Vila Mbretnore”.
   Në Arkivin e Shtetit dhe në Arkivin e Ndërtimit, përveç sa më sipër, egziston një dokumentacion tjetër shumë i gjerë që përshkruan hap pas hapi punimet e bëra, financimet, diskutimet në komisionin mikst italo-shqiptar, faturat e likujdimit të pagesave, etj. Gjithashtu ky dokumentacion përmban edhe shumë dokumenta ku është kërkuar transferim fondesh nga një vepër publike (ura, rrugë) drejt financimit të ndërtimit të Vilës së Durrësit, me argumentimin se kemi të bëjmë transferim nga një vepër publike drejt një vepre tjetër publike.
   Të gjitha këto, nuk lenë vend për dyshim se kemi të bëjmë me rastin klasik dhe tipik të financimit të një objekti me destinacion publik dhe me fonde publike. Procedurat e ndjekura janë shumë të qarta dhe janë pak a shumë ato që ndiqen ende sot në financimin e çdo vepre publike me fonde shtetërore.

   Reply to this comment
 11. Gzim Kulufi January 9, 18:59

  Adih, (pasi lexova vetem komentin tend te pare dhe jo te tjeret, sepse nuk me intereson problemi ne fjale, por ana juridike e problemit), ti thua se shteti (ai monist) ia ka fajin pronarit te tashem ankues. Nga pikpamja etike dhe morale, ashtu eshte! Ai shtet gjysem-kacak beri mjaft paudhesi Mirpo nga pikpamja juridike i bie qe pronari i mbas 1957-es te jete pronar i shtepise se blere, per aq kohe sa i gjithe sistemi juridik i kohes se monizmit nuk eshte aoeluar. Sistemi monist u hodh poshte me llafe, me radio, me TV, me moral, me te bertiturta, por sistemi juridik i saj nuk u apelua! Pra nuk u hodh poshte ligjerisht! (Dhe ne kohet e sotme, me nje seri legjislacionesh, as qe ka mundesi qe i gjithi sistem legjislativ, pra keshtu ai juridik, te hidhet i teri poshte!)
  Shume e drejte, prona eshte e shenjte, por ne keto raste ligji i sotem duhet te shohe pse dhe nen c’prerogativa ligjore eshte bere nga shteti largimi i pronarit fillestar nga prona e vet. Sepse ka raste kur nje borxhli nuk arrin te paguaje borxhin, (ku dhe sot shteti ta merr shtepine per kete pune), ka dhe raste kur nje i prekur politikisht per shkak te vellait te arratisur (apo diversant) ti merrej shteoija dhe te internohej. C’parashikon ligji i sotem per keto dy lloj rastesh, bie fjala? Nese duam te ecim me ligje!..

  Reply to this comment
 12. Adih January 9, 19:37

  MH @…….,po ju jap pergjegje .Mos e komplikoh problemin ,ne lagjen kala te Elabasanit , te gjitha ato shtepi ne mos gaboj , jane bere para ardhjes se mortjes komunizmit .Mos shpik nga mendja ,ka paguar pronari ska paguar kredine e tj.,une nuk e shoh gjekundi . Sinqerisht nuk kam gje, as me paditesin Mukja , nuk e njoh as edhe pronarin ,por njeriu ka mend dhe komenton realitetin ,nga koka e deri te kembet, ligjin dhe vetem ligjin . Me fal qe po e zgjas ,ne te gjithe boten nuk jane perfekt ligjet ,nuk mund tja plotesosh te gjitha shtresave oreksin ,por ligji duhet rrespektuar ,me pelqen mua ,apo nuk me pelqen .,e tme kuptosh me drejte …BEHET I PASUR AI QE I NJEH MIRE LIGJET NE ATE SHTET KU JETON …..DO TE NGELESH I VARFER gjithe jeten MOS NJIH E MOS MESO LIGJET . Mbaje mend kete, qe po te them, ngulite ne koke ,pa ironi eshte per te miren tende .(prandaj ti kam shkruar me shkronja te medhaja???!! Une e zbatoj me pikmeri ,e sbatoj se eshte ne interesin tim, e pse jo ? . Une siqerisht kam te drejte dhe doja ta ndihmoja ate fakir ,qorr. .Beni gabim, kur diskutoni qe mbreti me qe ishte mbret ,mund te vidhte apo te mirte prona ku te donte . Kete e ka bere vetem Dulla ,dhe femijet e dulles te socem , neokomunistet e rinj , e me Fullanet … Ke degjuar ndonje rest te dali e te trumbetoje ndonje njeri , qe mbreti me ka vjedhur pronen . Nuk jam zogist ,por tja japim hakun ,apo jo? . Sa per dijeni Mbreti mori 170 kg flori me firme ne ate kohe ,kurse Enver Hoxha i mori pronareve me dhune ,e duke i rrahur dhe denuar me burg pronareve te floririt , ja me kg por me ton gjithsej 365 TON e jo KG . ,ku nuk dihet ku kane perfunduar dhe nuk ndihet kerkush sot , po te premtoj ne nje te ardhme do i mesojme te gjitha. . Kurse e njejta gje ndodh edhe me cunat e tij , sot neokomuniste e rinj ,pervec qe e vodhen floririn e krabes , por kane vjedhur diten per diell sidomos bregdetin me brutalitet pronaret ,pronat shteterore ,ku natyrisht na tokojne te gjitheve ne popullit dhe jo vetem bandes komuniste . Nuk me vjen keq me kundershto ,por me llogjike ,me ligje dhe jo me politike . Por tani po troket VETTINGU , , sidomos RAMA ,LIKE e SALI do edukohen ,per problemin prone , ligj ,kushtetute ,dhe fjala ish pronare do zhduket nga fjalori ,por do dali nje fjale e re mbas Vettingut ,pronaret e rinj ,pa buksat e djeshem ose PRONARET E RINJ HAJDUTE ???!!!. . Do shikojme e perjetojme gallate Kto jave . …………… Ju uroj gjithe te mirat .z ..MH.

  PS… Interesi mbare shqiptar, si ai qe ka prona dhe ai qe ska prona llogjikisht eshte i njejte . Ku keshtu si e kane ngateruar banditet komuniste problemin e pronave ,nje njeri i ndérshem nuk mund te investoje ,se ska kujt ti drejtohet nuk ka shkuar prona tek pronari ,apo te kerkoje ne Kominitetit ekzekutiv te enverit per truall ,ashtu si like Floriri dhe sali Berisha ne Gjirin e Lalzit .??e gjetke?? ???,Pa te permendur firmat serjoze te huaja per investim ,kane frike dhe nuk afrohen per imvestime .,ku rinia ,per fat te keq sot , kerkon te largohet nga shqiperia se ska pune ,e mua kjo me dermon , me vret ,me beso psiqikisht ,kemi femije qe te gjithe.. Mos harro dhe sa miliona ne euro, kemi paguar nga denimi i gjyk strasbourgut kunder shetetit te dhjere shqiptar ,me taksat e mija dhe te tuat ,prandaj une jam me gjak dhe per kete luftoj ,per te drejtat e mija , ,Ku akoma , ska dale perqindja me e madhe nga gjyk e strasbourgut ,Prit i ndreuar se skeni pare as edhe nje gje akoma .Gjithe te mirat MH…

  Reply to this comment
 13. sadete karaosmani January 9, 21:16

  një fakt domethënës për Kulufin & more
  .
  Jo vetem ti por shumë zuzarë dhe shquptarë harroni faktin se shumica e latifondistëve dhe mega pronaret nga Toptani e deri te Karaosmani i Sadetes bujar nishanit ishin tradhetare dhe si te tille u denuan jo vetem per krimin e tradhetise por dhe konfiskim te pasurisë.
  .
  .Dhe pikerisht keta tradhetare qe iken pas luftes dyte boterore edhe pse ishin 5% e popullsise kishte gjysmen e pronave dhe ky eshte problemi.
  ..
  Dhe Franca Tradhetarin Peten
  ( ish hero i pare boterore)
  jo vetem e denoi me vdekje
  ( qe e fali Degoli)
  por dhe i konfiskuan pasurine
  .Kete nuk e them une por historia..
  .Do ti quajme dhe francezet
  ‘KAMUNISTA KACAKE ?
  ..

  Henri Philippe Benoni Omer Joseph Pétain ose Filip Peten, ose i njohur ndryshe si Marshalli Peten, lindi në 24 prill 1856 në Pas de Calais, në Francën Veriore. Më 1887 mbaroi Shkollën e Lartë të Luftës në Paris. Shfaqi pikëpamje ushtarake novatore për ushtritë e kohës, çka bëri që karriera e tij të ngadalësohej. Gjithsesi Lufta e Parë Botërore i dha të drejtë në shumë drejtime dhe fama e Peten njohu një rritje të dukshme, duke u bërë ndër të tjera shef njësie i atij që më vonë do të ishte personazhi më i madh francez i shekullit – Sharl De Gol. Pas Luftës së Parë Botërore, Peten hyri në gradualisht në jetën politike, duke vijuar të luajë një rol të dorës së parë në ushtri. Në vitin 1931, në moshën 75 vjeçare ai u tërhoq më në fund nga ushtria dhe pranoi të marrë postin e ministrit të Edukimit hde më pas atë të Ministrit të Luftës në 1934. Gjatë kësaj periudhe ai nisi të mbrojë hapur tezën e një politike paqësore nda Gjermanisë naziste. Deri në 1939 ai shërbeu si ambasador në Spanjë.

  Më 11 korrik 1940, me anë të tre akteve kushtetuese, Peten vetëshpallet kryetar u shtetit francez dhe merr të gjitha pushtetet. Fillon periudha e një qeverie të bazuar mbi pushtetin absolut. Deri në 1942 ai ishte nëherësh kryetar shteti dhe kryeministër. Ligjet e aprovuara gjatë asaj kohe, fillonin të gjitha me përcaktimin “Ne, Marshalli i Francës dhe Këshilli i Ministrave…”. Peten ndoqi një politikë të hapur bashkëpunimi me gjermanët dhe diskriminimi ndaj hebrenjve dhe rezistencës franceze, si dhe ndaj aleatëve të cilët kërkoi t’i luftojë në Algjeri dhe Marok. Peten u arrestua nga qeveria provizore e De Gol në 24 prill 1945 në kufirin me Zvicrën. Procesi kundër tij u zhvillua në 23 korrik 1945 në Gjykatën e Lartë franceze.

  Gjyqi e konsideroi fajtor
  për tradhëti të lartë
  dhe e dënoi me vdekje
  dhe konfiskim të pasurisë.
  Për shkak të kontributit të tij ushtarak, De Gol i fali jetën, duke lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm. Peten vdiq në burg më 23 korrik 1951.

  Reply to this comment
 14. SHQUPI January 9, 21:47

  Gallatë me pronarë,shquptarë & gomarë
  .

  Pasi realizoi tjetërsimin e Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë, për ta shndërruar atë në seli në PD-së, qeveria në ikje nuk u heq pronën pronarëve realë të truallit ku ndodhet kjo godinë.

  Ligjërisht, zhvendosja SHQUP-it nga godina e saj historike dhe nxjerrja e saj nga inventari i Ushtrisë, u jep automatikisht të drejtën pronarëve të jenë blerësit e parë të ndërtesës, pa lejuar që kjo pronë të rishtetëzohet përsëri për interesa të një partie politike. Por, një gjë e tillë nuk është zbatuar nga qeveria shqiptare, e cila me një vendim arbitrar nga pikëpamja procedurale, kërkon të trajtojë si qiramarrës pronarin dhe si pronar, qiramarrësin e ri.

  Pronarët e truallit

  Vendimi i qeverisë për zhvendosjen e selisë së Partisë Demokratike në ambientet e Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë ka sjellë në Tiranë një nga pasardhësit e familjes së njohur tiranase, Eduart Toptani. Në një intervistë të dhënë për “Top Channel”, duke mbajtur në dorë certifikatën e pronësisë, ai thotë se është njëri prej dy pronarëve të truallit, ku qeveria përmes një vendimi ia kaloi në përdorim PD-së për seli.

  Sipas tij, Komisioni i Kthimit të Pronave, përmes këtij vendimi të vitit 1996 dhe një tjetri në 2004-n, ia ka njohur pronësinë e këtij trualli familjes së tij, por që nuk ka mundur ta marrë për shkak se ajo ka rezultuar në inventarin e pronave të ushtrisë. Me shkëputjen e saj nga Ministria e Mbrojtjes, lajm të cilin ai thotë se nuk i është komunikuar, por e ka mësuar nga miqtë e tij në Tiranë, Eduart Toptani thotë se si pronar i ligjshëm gëzon të drejtën e rimarrjes së pronës.

  .
  “Unë jam Eduard Toptani. Jam avokat në Nju Jork dhe qytetar amerikan. Sapo mësova që qeveria shqiptare vendosi transferimin e Shtëpisë së Ushtarakëve për Ministrinë e Brendshme, e cila do t’ia japë Partisë Demokratike. Erdha menjëherë pasi si shumë familje të persekutuara , familjes sime i janë sekuestruar pronat. Për sa i përket Shtëpisë së Oficerëve, kjo pronë është njohur tashmë si pronë që i përket familjes sime”, deklaroi Toptani. Ndër të tjera, Toptani akuzon qeverinë për mosrespektim të së drejtës ligjore për pronën e tij. “Komisioni i Kthimit të Pronave na e ka kthyer këtë pronë dhe dy pjesë të mëdha të kësaj prone janë tashmë të regjistruara dhe të hipotekuara në emrin tonë.
  .
  Kjo pronë është jo vetëm e familjes sonë, por tashmë edhe e njohur ligjërisht si pronarë të saj. Unë nuk e kam fare idenë se përse qeveria nuk na e ka kthyer ne këtë pronë, por kërkon t’ia japë Partisë Demokratike. Sipas ligjit shqiptar, kjo pronë duhet të na kthehet ne dhe për godinën ne kemi të drejtën e parablerjes si pronarë të ligjshëm. Nuk e kuptoj se përse qeveria nuk e respekton të drejtën ligjore mbi pronën”, akuzoi Toptani në fjalën e tij.

  Paralajmërimi

  Me profesion avokat dhe njohës i ligjeve shqiptare, pronari i truallit të njohur si Shtëpia Qendrore e Ushtrisë, Eduart Toptani thotë se do të ndjekë të gjitha hapat ligjorë për rimarrjen e pronës së tij dhe do të informojë ambasadën e SHBA-së. “Unë po shikoj të gjitha hapat ligjorë që mund të ndërmarrë. Do të informoj ambasadën amerikane për këtë çështje, si dhe ambasadën e Bashkimit Europian. Sigurisht, që do të ndërmarrim hapa për të mbrojtur interesin e familjes sonë.

  Ashtu si shumë familje të tjera të persekutuara ne po kërkojmë vetëm të drejtën tonë dhe i kërkoj qeverisë shqiptare të zbatojë ligjin dhe të mbajë premtimin që u ka bërë familjeve të persekutuara se do t’u kthejë pronat e konfiskuara nga regjimi komunist. Kanë kaluar 20 vjet dhe tashmë kemi pritur shumë”,
  deklaroi Eduart Toptani.
  ..
  Përfundimi ?
  Heroi Edvart Toptani pasi mori nje cante te zeze te mbushur me prerje $ 100 nga ‘GRUPI CIFTELIA” mori rrugen per amerike…dhe Arvizuja me Mero Bazen qe thane se do rezistojme iken me bisht ne Shale bashke me veteranet….Kurse Edi Rama me ministren bjonde u betuan qe do i kthejne Ushtrise pronen e saj dhe pronareve shumen e konvertuar por i mbushen breket nga Mul Noka nipi i gjeneralit UDB….Rezultati ??

  Reply to this comment
  • S.K. January 10, 11:24

   Kush e paguan ose kush e mbeshtet kaq fuqishem kete monstre..ku nje nga meritat e tij ishte nxirja e Enverit dhe zbardhja e Ahmut zogut qe rezultoi si bummerang.

   Ajo qe shume njerez me rendesi ne shqiperi per vrasjen e konomit cojne gishtin te Bledi fejziut dhe 2 banoreve VIP te gjirit te Lalzit me origjine nga Viqidoli.
   Thjesht jane sponsorizuesit e vrasjeve Konomi dhe Isa Coba
   Emra VIP ne dosjen e prones se Konomit
   Skedilajt Konomit, gjyqtarit të ekzekutuar me bombë me telekomandë në qytetin e Vlorës, i janë dashur 5 vite nëpër gjykata për të përfituar pronën që dyshohet si pista kryesore e egzekutimit të tij. Dosja voluminoze është endur sa në dyert e Agjensisë së Kthimit të Pronave, në gjykatat e Durrësit e së fundim dhe në Gjykatën e Lartë, dhe është hartuar dhe ndjekur personalisht nga gjyqtari Konomi. Në gjykatën e Durrësit, Konomin dhe problemin e tij me pronën e dinë thuajse të gjithë.
   .
   Prejardhja e pronës
   Ana Mitro, Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani dhe Eleni Mima rezultojnë të jenë trashëgimtarë të një sipërfaqeje gjigande prej 28.993.100 m2, në bregdetin e Durrësit. Sipas dokumentave ata rezultojnë të jenë pasardhës së Jorgji Vevecka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, dhe Ariadhni Konomit, të cilët janë trashëgimtarët e parë të pronës në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj, të rrethit të Durrësit.
   .
   Avokatja e Berishës në dosjen e Konomit
   Mes emrave “vip” që shfaqen në dosjen e pronave të gjyqtarit Konomi në zonën e Gjirit të Lalzit ndodhet edhe ai i avokates së kryeministrit Berisha, Erinda Ballanca. Avokatja Ballanca përfaqëson dy palë në proces, të cilat njihen si palë ndëgjyqësuese (palë e tretë). Ajo ka statusin e ndërhyrësit kryesor në emër të Polikseni dhe Marjeta Mimës.
   .
   Pasi gjyqtari tashmë i ndjerë Konomi, kishte marr përsipër nga i gjithë familja e tij, mbi 70 kryefamiljar, që të merret ai personalisht me proceset gjyqësore të fitimit të të drejtës së pronave të trashëguar nga çifligu i Miltiadh Shallvarit, duke emëruar si përfaqësuesen e tyre avokatin Flutura Kone.
   .
   Sipas vendimit tashmë të zbardhur Miltiadh Shallvari në çifligun e tij vetëm në zonën e qarkut Durrës, konkretisht nga Shën Pjetri, Gjiri i Lalzit dhe Hamallaj ka në pronësi rreth 29 milionë metër katror tokë të cilën tashmë e fituan trashëgimtarët e tij me vendim të Gjykatës së Lartë.
   Nga hetimet e kryera deri më tani, ka rezultuar se bazuar në vendimin e AKKP-së dhe ZRKKP-së, të firmosur nga ish-drejtori i kësaj zyre në qarkun e Durrësit Klodi Beja i kanë kaluar tre familjeve të njohura një sipërfaqe e madhe toke. Këto përfitues kanë qenë trashëgimtar të familjes së Zija bej Toptanit, Fuat bej Toptanit, familja Qoraliu si dhe trashëgimtarët e familjes së Hatile dhe Hejdie Dibra. Tashmë dosja është marrë në verifikim dhe po shqyrtohen me detaje të gjitha planet e vendosjes dhe mënyra si i janë kaluar këto prona këtyre tre faljeve”-thuhet nga prokuroria.
   .
   Në mesin e këtyre trashëgimtarëve të familjes Toptani dhe Dibra rezultojnë të jenë edhe dy njerëz të njohur për opinionin publik, gazetari i TV Klan Blendi Fevziu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve Gazmend Dibra.
   Në qoftë se shikohet me kujdes dhe vrasja e drejtorit te Shik-ut Isa Coba që po ndiqte pisten e vrasjes se Konomit dilet ne konkluzion se vrasesit me pagesë ishin te njejte me te gjyqtarit konomi..pra me nje fjale
   Gjurmet te cojne ne Qelë-n e Fejziut,Toptanit,Bregasit,Hysenbegasit,Staroves.Ypit..Dmth te Blendi rrypit ose si I thone shkurt Sala Qeros

   Reply to this comment
  • fati January 11, 20:37

   Toptanasit pronat i kane dhurata nga porta e larte ne kohen e pushtimit otoman, sepse dinin ta perdornin llapen shume mire me Sulltanet. Sot per fat Shqiperia nuk eshte nen Turkun, prandaj ato prona Toptanasit le te shkojne e t’ia kerkojne Erdoganit.

   Reply to this comment
 15. Kush e vrau Konomin "Live" ? January 10, 01:05

  Mafia e Tokave me Kollare
  _______________________

  Nqs se ka ne Shqiperi nje njeri me te ndyre ,, me pasuri perrallore dhe me lidhje te forta me boten e Krimit ai eshte Berisha Qeros = Blendi Fejziu qe nuk e ka problem te vere gishtin te nje Skardilad dhe SHPK-“bomba me telekomande” vetem me 200-300 mije dollare mund te heqe qafe jo vetem Nje Konom por edhe ndonje k/minister dhe larg qofte ndonje ambasador
  .
  Kush eshte Mafjozi me kollare me 5 mbiemra dhe 6 gjyshe?

  Nje nga njerzit me te felliqur, shpiritlig, dhe masakrues i eger ishte gjyshi I Blendi Fejziut :Neki Starova. Nekiu dikur eshte zgjedhur si kryetar bashkie ne Berat. Prej Neki Staroves lindi Hektor Starova qe me vone e ndryshoi mbiemrin per shkak te babait katil nga Starova ne Bregasi.
  Hektori mori burse per gjuhe e letersi dhe sebashku me te bijen e Ali Ypit nga nena italiane, Rezanen martohen dhe lindin dy femije, vajze dhe djale. Vajzen ka vite qe nuk di ku ndodhet por djali qe ne moshe te vogel u largua prej prinderve dhe u bashkua me gjyshen duke nderruar edhe mbiemrin nga Bregasi ne Fevziu.
  Eshte pikerisht Blendi Febziu, pinjoll i familjeve presekutore te shqiptareve qe sot me mase dhe pa mase ngre lart figurat e monarkise dhe tradhetive te tyre . Nje nga veprimet me te shemtuara te kesaj qenie te shemtuar njerzore eshte edhe perpjekja per rehabilitimin e Esat Pashe Toptanit.
  .
  Pse nuk eshte thirur ne polici Fejziu per vrasjen e paguar te Skardilajt Konomit ? Pse u dogj ne makine drejtori I SHIK-it Kavaje pasi ra ne gjurme te Mafjes Tokave ?

  Duket se Policia e Shtetit dhe SHKB-ja familjare e kryeministrit Berisha po bëjnë lojën e “gomarit dhe samarit”. Ndërsa kanë pistën e qartë dhe një pjesë të provave se gjyqtari Skerdilajd Konomi u vra për konfliktet e pronësisë me familjet e mëdha në Durrës, SHKB e ish-të dënuarit për korrupsion e trafik, Astrit Halili, po heton policët që nuk i dhanë gjoja ndihmën e parë gjyqtarit se ishte gjallë e mund të shpëtonte.
  Por ky Halili nuk jep shpjegime se kush i telefonoi policëve, sallës operative dhe spitalit që të mos çonin as njerëz për ndihmë dhe as ambulancë për ndihmë të parë.

  .Le t’i verifikojë të gjithë numrat celular dhe ato fiks në polici dhe ka për të mësuar njerëzit që kanë telefonuar nga lart për të mos u bërë asnjë lëvizje me qëllim ndihmën e gjyqtarit. Por ky fakt për momentin nuk mund të zbardhet, pasi vetë shteti,

  Policia e Shtetit dhe segmentet e qeverisë Berisha janë të përfshira kokë e këmbë në këtë krim. Por ai mund të zbardhet me një presion ndërkombëtar real, jo si ai i 21 janarit, Nëse ambasadori amerikan do të dalë dy apo tre herë në javë, siç bëri paraardhësi i tij Xhejms Xhefri në 2003 që tha se i njohim baronët e krimit dhe do i kapim, atëherë edhe vrasja e Konomit do të zbardhet shumë shpejt. Dhe Donald Luja I di peshqit e medhenj dhe shkon ti kape me grep sardelesh?

  Por të lë dyshime fakti se përse nuk arrestohen tre familjet e mëdha që kishin konflikte pronësie në të paktën 600 ha tokë në bregdetin e Durrësit me Konomin.
  .

  Një prej tyre është ajo pasardhëse e Toptanëve, nip i të cilëve është dhe gazetari “me nam” Blendi Fevziu i “Opinionit” qeveritar. Megjithëse prokurorët thonë nën zë se nga hetimet rezulton se tre familjet kanë kryer falsifikime për të zaptuar sa më shumë tokë në Gji të Lalëzit dhe Hamallaj, nuk presin asnjë fletë-arresti apo marrje në pyetje.
  Tashmë mbetet të pyesim nëse do të thirret ndonjëherë për alibinë e tij Blendi Fevziu, apo vënien e telefonit dhe pikave të kontaktit ditët e fundit, para dhe pas vrasjes së Konomit?.
  .
  Pse Mafia e Tokave me Kollare po ja kalon dhe mafjes Siciliane ?

  https://www.youtube.com/watch?v=ujVpbYuf7Q8

  Reply to this comment
 16. Adih January 10, 22:45

  S.K @ ..KUSH e VRAU KONOMINI Live.
  Pak shtesa per ju
  Pronari ivetem ka qene JORGJI VEVECKA. Ku I ndjeri Konomi ,kishte pjese nga e gruaja e Jorgjit , natyrisht i takonte . Tjeter njeri donte ta merte gjygjin persiper por ne momentin e fundit Vasillaq Guxhumano ,daja e KONOMIT tha ,do meret nipi i im se eshte i profesionit gjygjtar ne Vlore ,dhe filloi djali i ri e i mjere Konomi ,ti gjemoje mbrapa …????.. Vasillaq Guxhumano daja i te ndjerit Konomi, Edhe ky pjestar me lart se Konomi ,gjithmone nga gruaja e Jorgjit .. Vasillaqi ka dhe shume prona nga i jati ne duures ,myzeqe etj Jorgji VEVECKA pronari i vetem i gjirit te LALZIT ,i ka blere keto prona qe kur ishte beqar ,por kjo ska lidhje ,se ligjerisht e me te drejte gezojne dhe njerezit e gruas. ,Kur ishte i lodhur Jorgji VEVECKA dhe i merzitur ne ato kohera ,bente shetitje me kale ne keto troje per tu shplodhur e qetesuar . Nje nga vajzat ANA e Jorgjit VEVECKA ,e martuar me SOTIRAQ SAMARA ;ish per ca vjet Krueprokuror i pergjithshem dhe zevendes prokuror i pergjithshem ne kohe te komunizmit ,studjuar ne Bashkimin sovjetik , e kam njohur mire personalisht burre shume i mire ,ka vite qe ka vdekur .. Por nejse ti leme perrallat, dhe emrat .Familja Toptani ,ku ju permendni dhe bledi ´Fefziun ,jo me kot ,me sa di une ,kane nje rryp toke ,pra komshinje me pronarin e madh Jorgji VEVECKA , Pra shkurt mafja shteterore ,ne kohen e Berishes ,per perfitime ,futi ne loje keta toptanet ,me qellim perfitimi ,bene shperngulje harte
  ,kufijsh ,dhe neser te mos te dilte e te mbulohej e drejta ,me qe keta kane nje rrip toke , ngjitur ,me vevecken .Une jam interesuar rastesisht ,dhe personi eshte AZMI TOPTANI ,qe ka mare persiper kete pisllek. nuk jam i sigurte mund te jete ngaterruar dhe Fefziu ?? ,Lind pyetja pse . Azmi Toptani ,behet pyetja ,lidhja tij me Berishen , ose me ndonje peshk te madh tjeter .,dhe si jane lidhur te dy keta persona ?Azmi Toptani eshte ,nip i Ismail bej Vlores ,nga nena ,natyrisht toptan nga babai .Me ka rene ne sy dhe jam i sigurte 100% i eshte lutur Sali Berishes ,qe te merte pronat ,trojet qe natyrisht i kishte me dekomenta te rregullta , nga Ismail Bej Vlora ,i ka marre ,por kushti ka qene ,i ka dhene nje perqindje ne mos gaboj 30% sali Barishes , pra ne vlore e jo ne gjirin e Lalzit ,dhe kjo eshte shume e lehte per tu verifikuar ne cdo moment edhe mbas 200vitesh .,Por gjithmone ne qofte se ka transparence.,Prap ju merzita me histori ,por ajo qe me ka shokuar mua me shume eshte ,kur e kam degjuar personalisht ,,nga nje i huaj ,si shef i larte ushtarak perendimor ,ne grupin kondra terrorizmit boteror. .Gjithmone behet fjale si eshte vrare KONOMI .Konomi me tregon ky oficer i larte ,nuk eshte vrare me dinamit ,ashtu si ka ndodhur cdo here ne shqiperi . Por per likujdimin e Konomit ,eshte perdorur ,me falni e kam harruar emrin ma ka thene ,nje lloj materiali qe ka 100 here me shume force se dinamiti i zakonshem . Prodhohet ne Ceki ,ka patente nderkombetare e caktuar nga nato Ku dihet e kontrollon Amerika . Ceku nuk ka te drejte ligjore te shese qofte dhe nje gr . Perdorimi dhe dalja e ketij materiali eshte i nje sigurie shume te larte te natos . Ky ushtaraku me thoshte ,se Amerika dhe shume anetare te Natos jemi bere me luajt menc ,si ka mundesi te kete fluturuar ne shqiperi ,dhe frika e Natos eshte se mund te kete ndrhyre Rusi ,ne ceki me agjentet e vete ,se nga keta breksalepat tone politikane nuk kane as edhe nje shanc ,te penentrojne me thonte ky ushtarak . Ai shtoi , i kemi bere analizet ne laboratoret perendimore ,eshte marre nje pjes e makines ,ne Vlore ,te te ndjerit Konomi ,dhe del sic ju thashe me lart CEKIA . E thjeshte eshte per tu zBULUar , Ai qe e ka mizen nen kesule , kush keta te dy ,qe kane investur ne keto troje ,dihen :.Zoti te marre hak ,per mafjozet brutale te pangopur ,dhe drite shkurter ,menduan se do jene sheike te perjetshem,qe te dy , dhe kurre nuk e kane menduar se do vinte Vettingu as edhe nje here dhe do te nderhynte AMERIKA :

  Reply to this comment
  • Hidajeti January 11, 02:21

   Detajet që jep komentuesi -Adih- janë teper interesante por në krimet macabre sidomos ne vitet 2008-2013 duket qarte se kane te njejten dorë te pandehurin Saleh Rrahman Berishaj që për hir të së vërtetes nga nje mbrojtje t e fuqishme dhe te cuditeshme jo vetem nga Shtetet e Lulbashkuara te Amerikes por dhe nga shtetet e Salbashkuara te Europes dhe zor se vetingu do filloje me Sali korkodilin me sypeshkaqenet e tij…Pra vetingu pa arrestimin e perbindshit te lugut te zit e tropojes do jete nje tallje macabre per Shqiperine

   Kam bindjen se mbi 90% e shqiptarëve besojnë se Skardilajd Konomi dhe Sokol Olldashi është vrarë në mënyrë perfekte nga e njejta dore qe vrau Kosta Trebicken,drejtorin e Shikut Isa Coba qe e dogjen t e gjalle ne makine.. …e deri te fisi i Haklajve qe arriten te perdorin dhe fusha te minuara qe as vende te zhvilluara nuk i kane.
   .
   Ajo qe ka bere pershtypje se dhe mafja me kollare,tentakulat e te cilave shtrihen deri ne bodrumet e institucjoneve euro-atllantike eshte Prokurori qe erdhi nga Virgjinia USA per te vertetuar se Kosta Trebicka pesoi karambol me nje lepur dhe …vdiq….Po ashtu paisja me vize nga ambasada amerikane e gjeneral Luan Hoxha se ishte kercenuar me jete nga Shkelzen Berisha na bejme te besojme qe ka nje lidhje te ‘KOBESHME” midis mafjes se rruges ‘lexo GRUPI NAZISKIN CIFTELIA” dhe mafjes me kollare qe ka metastazat deri ne bodrume institucjonesh euro-amerikane.
   _________________________________________
   I ftoj lexuesit te ndjekin nja nga lajmet e para te pa-censuruar te medias
   ———————————————————-
   Vini re cfare donte ne skenen e ngjarjes
   1-Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore (PD)
   2-Flamur Noka
   3-Shkelzen Berisha
   4-Nje femer ne makine
   5-per dijeni nje femer adoleshente u varros ate dite ne rrethinat e Fushkrujes e vdekur ne rrethana misterioze
   6-Dihet qe Sokol Olldashi ishte maniak seksual dhe te gjithe gjurmet te cojne ne nje kurth..me nje zogeze ne nje dite me shi….
   NDIQNI NJE NGA LAJMET TE PA CENSURUARA
   >>>
   Tanimë është konfirmuar se deputeti i PD-së, Sokol Olldashi, ka humbur jetën në këtë aksident të rëndë trafiku. Përveç deputetit Olldashi, jetën e ka humbur edhe një person tjetër, identiteti i të cilit ende nuk është identifikuar. Lajmi është konfirmuar nga policia. Shkak i aksidentit dyshohet të jetë moti i keq.
   Mjeti dyshohet të ketë dalë nga rruga për shkak të lagështirës, ndërkohë që së bashku me deputetin e PD-së udhëtonte dhe Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore, i cili raportohet gjithashtu të ketë humbur jetën.
   Deputeti i Partisë Demokratike Sokol Olldashi dyshohet se ka humbur jetën sot në mbrëmje në një aksident të ndodhur në aksin Tirane-Elbasan, pasi automjeti me të cilin udhëtonte ka rënë në greminë. Pritet konfirmimi zyrtar, por burime policore nga vendi i ngjarjes bëjnë me dije se informacionet nuk janë të mira.
   News24 mori informacion se rreth orës 21:18 minuta, një aksident automobilistik u shënua në zonën e njohur si Lapidari i Krrabës. Në momentin e aksidentit, deputeti Olldashi së bashku me një person tjetër femër ende i paidentifikuar po udhëtonin me automjetin tip ‘Benz’ i zi AA003HN’. Makina ka rënë nga një lartësi e vogel, ndërsa vështirësi është paraqitur në nxjerrjen e trupave.
   Policia, dy ambulanca dhe një makinë zjarrfikëse mbërritën menjëherë në vendngjarje. Pas kësaj në vendin e ngjarjes mbërriti dhe Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri,deputeti Flamur Noka si dhe Shkëlzen Berisha djali i krymonstrës Berishë që është dora e zezë qe ka bere krime macabre që po mbijeton nga hipokrizia e miqve tanë & impotenca kriminale e PS dhe vecanërisht Edi Ramës që e kanë kthyer në transgjinor politik….garantët ndërkombetarë të tij

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes January 11, 14:53

   Ti qe i ditke te gjitha, me prona e pronare, mund te na thuash se cili nga Sulltanet pushtues te trojeve shqiptare ua ka dhene tapite ketyre ish bejlereve per tradhetite qe i kane bere atdheut tone? Megjithate nese do te kishte drejtesi aty tek ju ne Albanistan, tapite e perandorise osmane duhet te konsideroheshin null.

   Reply to this comment
 17. Noli January 11, 16:29

  FLORIRI i [email protected] O komunist i thekur ,te digjka e verteta ,dhe e drejta e pakundershtueshme mbi pronat .Permend tek komenti jot bejleret e SULLTANEVE , por mos harro ,more myslyman turk ,keta komentuesit e nderuar lart ,kane thene emrat reale te pronareve ,ku i ke 100% ORTHODOKSE e ju turq si ty . Ku i rrezistuan Turkut 500 vjet dhe nuk nderuan fene ,ashtu si gjysherit e tu .Mos ngatero fene me pronat .Leri fete ne harmini ketu ne shqiperi me njera tjetren , te lutem ??!! . Prandaj ,mos na i veshtiros komentet ketu ne kete gazete te nderuar DITA..

  Reply to this comment
  • Sulltan Sali Salepi & Lu. L. Gazepi... January 11, 18:13

   o nolo

   ne gop te semes sulltanet e turqise..

   problemi sot jane sulltanet e salise qe porta e larte e stambollit tani eshte te shtepia e lyer me te bardhe

   me konkretisht

   gjykata strasburgut per lul bashen e kompany me vjerr e kuneter tani do marin 14 miljon dollare shperblim..

   eshte ky sulltan saliu me vezirin lul basha qe vodhen gjysem miljardi do llare me ca ambasdoruce qe dihet kush jane…

   Kush Sulltan Sali duhet kryqzuar sot:

   Luludhe Bashes ..yllit ne ngjitje te ambasdorit “deleted” arvizu ose

   -DUHET TI JAPIM NJE MEDALJE QE PO PSHURR EURO-AMERIKEN
   .
   -OSE DUHET TE MENDOJME SE AI ESHTE NJE “SKUTH” I TYRE
   .
   -OSE TE SHENJTEROJME ENVER HOXHES NQS SE NUK I VIHEN PRANGAT LU BASHES. DHE SALI HORRIT

   Njihuni me dosjen kriminale
   TE LUL BERISHES
   dhe eshte turp per

   USA-BE-NATO-OBAMA-MERKEL & TRAMP
   qe keto monstra po mbrohen kaq hapur nga segmente pafundesihst antishqiptare ne washington-bruksel-berlin-athine-beograd

   I pandehuri Lulzim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv.
   dosja kriminale e Lulzim Bashës
   1. Shitja e detit, Greqisë
   Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
   2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
   Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
   3. 21 Janari
   21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
   4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
   19. 9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
   Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova. ECT.

   Reply to this comment
 18. NOLI January 11, 17:14

  Me gjithe respektin qe kam per ju stafin e G. Dita ,ju lutem jepeni komentin tim .Ju faleminderit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim