OSBE kundër Qeverisë për ligjin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë?

July 20, 2014 14:00

OSBE kundër Qeverisë për ligjin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë?

OSBE ka disa kundërshtime kundër Qeverisë në lidhje me ligjin për Këshillin e Lartë të Drejtësisë.

Të paktën kështu raporton Ora News.

Propozimin e disa deputetëve të mazhorancës, që në rast precedimi penal ndaj gjyqtarit, KLD-ja duhet ta pezullojë atë nga detyra, OSBE-ja e cilëson një masë shumë të ashpër.

Madje,  dhe kërcënim të funksionimit të këtij këshilli, por dhe gjyqësorit në përgjithësi.

Por, teksa ka kundershtuar disa ndryshime në ligjin për KLD-në, Prezenca e OSBE-së ka vlerësuar ndryshimet e paraqitura për Shkollën e Magjistraturës./b.l

 

July 20, 2014 14:00
Komento

11 Komente

 1. Sokol Kolonja July 20, 14:19

  PSE SHKRUANI SI TITULL ” OSBE kunder qeverise per ligjin ndaj KLD” kur nga artikulli del se ajo ka vrejte per pika te vecanta? Te jete kunder qeverise do te thot te mos e pranoi fare ligjin.

  Reply to this comment
  • adri July 20, 19:40

   OSBE ja nuk gjykohet ne Shqiperi ndryshe nuk ka sesi te mendoje keshtu, pasi ata me duket nuke shohin dhe nuk e dine se gjini e gjyqtaret ne shqiperi kane abuzuar me ligjet e shtetit shqipetar dhe jane bere te paprakeshem dhe si rezultat i ketij imuniteti, ata kane vene miliarda leke ne nje kohe ku pjesa me e madhe e shqipetareve mezi siguron te ardhurat per jetese..
   OSBE ja ta lere Shqiperine dhe Shqipetaret te qete te zgjedhin rrugen e tyre per ecjen e Shqiperise perpara dhe per vendosjen e drejtesise ne Shqiperi.
   Duket qe dhe tek keta perfaqesuesit e OSBE se me duket se nuk kane sy te shikojne ose nuk duan te shikojne se cfare po bejne gjyqtaret e korruptuar ne shqiperi.
   Ky ose keta perfaqesuesit e OSBE se a e dine se cfare do te thote te gjykoje ceshtje nje person qe eshte ne ndjekje penale ose qe eshte i pandehur. Namin ben, i ben ligjet corap dhe shfrytezon deyten per tu cliruar nga ndjekja penale. Kete ben nje i pandehur. Po si duket ata te OSBE se jane te pa informuar ose te keqinformuar ne lidhje me efektete e ketij ligji. Se me keta gjkyqtare si gjinat e kastragjinat shqiperia nuk do te kete mundesi te ece perpara dhe krimi vetem sa do te fuqizohet.
   Dhe kjo eshte aresyeja qe shqipetaret perdite e me shume po e braktisin shqiperin per te ikur jashte se keta lloj gjyqtaret te kurruptuar gjina i kane demoralizuar shqipetaret e ndershem.

   Reply to this comment
 2. moisiu July 20, 17:15

  Perfaqesuesit e OSBE gjithmone kane qene te blere nga Sala !

  Reply to this comment
 3. As July 20, 18:55

  Le te jete nje mase shume e ashper, bile shume mire qe eshte e tille,e cte keqe ka. Anetari i KLD duhet te jape doreheqien kur perflitet pale kur ka procedim penal.
  Ne Shqiperi denohesh me burg per tri renje kanabis te mbjella ne bace, dhe ju dhimska gjyqtari me dy milion euro OSBE-se.
  Eshte mire nga trute OSBE-ja

  Reply to this comment
 4. Socialisti bythpambuk July 20, 21:08

  Gjithmone te huajt e kane demtuar Shqiperine. Nuk duhen pyetur.

  Reply to this comment
 5. mishel July 20, 21:28

  keta shofin per ndonje kocke per vete

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi July 20, 21:31

  @@@ Vrejtje me vënd ajo e ” Sokol Kolonjës”? Edhe mua me ra ne sy qe për titull vihet ajo vrejtje që nuk shpreh gjithë përmbajtjen!? Madje shpreh vetëm një vrejtje? Sa per ate qe osbe e cileson shume te ashper shkarkimin e gjyqtarit qe ndiqet penalisht me duket se osbe nuk eshte brenda realitetit shqiptar por në siperfaqen e tij. Ne kemi vuajtur ng pandeshkueshmeria e gjyqtareve dhe e krimit prandaj nje tumor kaq i madh hiqet vetëm me operacion? Nderime!

  Reply to this comment
 7. koco July 20, 21:37

  O .S .B .E- ja ne vendin tone nuk ka kene gjurme e imazh te mire , ju kujtoj Mesazhet e zgjedhjeve te disat here te Berishes , konkluzioni ” Me te mira se te kaluarat ” !!! d . m . th “Mire me vjeren mire me burrin , fjala e mire zbut dhe gurin ” terhiqe penin mos e keput . Gjithmone ka mbajtur qendrim Oportunist .

  Reply to this comment
 8. LORA July 20, 22:40

  Per nje punonjes qe nuk permbush detyren e vetmja zgjidhje mbetet dera,,,,,,per nahijen e gjin gjonit OSBE-ja paska nje zgjidhje origjinale,edhe kur ata jane ne procedim penal.
  Jane jo pak,por 23 vjet prozvalje nga kodoshet e OSBE-se ,si ithtare kriminale te zgjatjes pa fund te tranzicionit te shqiptareve.A mund te harrohen apo falen raportet e tyre hemafrodite per zgjedhjet e “suksesit ,nje hap para e dy prapa” ??????
  Enderroj qe te vije shpejt dita qe OSBE-ja te mos beje me lajm ne Shqiperi.
  Qeverine qe votuam,per premtimin madhor te ngritjes ne kembe te shtetit te se drejtes per shqiptaret dhe per shkermoqjen deri ne rrenje te korporates kriminale te drejtesise “gjin gjoni”,,,,e masim vetem per permbushjen e ketyre parametrave,,,,jo per te perkedhelur
  bolet e OSBE-se.
  Nese Qeveria do te guxoje te na vere para syve kodoshet e OSBE-se si alibine dhjakse te devijimit nga premtimet,,,,,,,,edhe per kete jemi ne shqiptaret qe do ta bejme zgjidhjen.

  Reply to this comment
 9. info analitike July 21, 06:27

  Nese OSBE-ja do te kishte dhene pelqim teresor atehere do te plasnin duartrokitjet por meqe ka bere disa kritika atehere sulmohet ne stilin “armik i popullit”.
  Po nje fije dyshimi qe qeveria mund te kete vepruar me tepri dhe diletantizem nuk ju vjen, apo ju jeni te bindur ne vijen e partise!!!
  Nuk eshte hera e pare qe qeveria vepron me diletantizem dhe arrihet ne situata te tipit qe ministri Cani te kritikoje ministren Kodheli apo Xhafaj te akuzoje qeverine se mbron ligjet e paraqitura ne komisione me njerez te papergatitur profesionalisht.
  Ke te sulmojme si armik Canin apo Kodhelin, Xhafajn apo qeverine, kush te kete gabuar valle???
  Ku shkoi siguria e Idlir Pecit qe nuk kishte dyshime se do te arrinte te shtynte edhe per nje vit zgjidhjen e ceshtjes se pronave me gjykaten e Strasburgut?
  Mua me duken ca si shume gafa per t’ia faturuar fajin te huajve duke fshehur paaftesine e kesaj qeverie qe te zgjidhe ceshtjet ne menyre profesionale.
  Sa leke jane harxhuar per keshilltaret deri me tani, sidomos per ata te huaj?
  Po me reformen ne shendetesi cfare po behet, pse u rriten cmimet e ilaceve ne vend qe te uleshin, cudi si nuk e kishin parashkuar ekspertet e qeverise nje gje te tille!
  Nuk kam shume kohe te rendis listen e plote te “sukseseve” te rilindjes po ju vazhdoni te duartrokisni “sukseset” e 300 diteve me besimin e patundur tek partia, packa se shteti po shkon drejt falimentimit.

  Reply to this comment
 10. Naci July 21, 08:57

  100 vjet shtet dhe perseri flitet per O.S.B.Leshim…po te kesh politikan si Lule By..thecin..Arben Ndoken…Mark Frroqin..Armando Prigen…etj keta plera tym duan pastaj fillon pagesa se keshti i mesoi Efendiko Sali Gredeci.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?