OSHEE padit Ismailajn, i kërkon 130 milion euro

September 29, 2015 14:49

OSHEE padit Ismailajn, i kërkon 130 milion euro

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka paditur në Gjykatën e Tiranës Kastriot Ismailajn, me argumentin se i pandehuri i ka shkaktuar një dëm ekonomik të konsiderueshëm.

Në padinë e saj, OSHEE thotë se dëmet që i janë shkaktuar vijnë nga konsumimi i veprës penale të “mashtrimit”, kryer nga Ismailaj gjatë kohës që ishte administrator i kompanisë DIA, një shoqëri e regjistruar në regjistrin tregetar me objekt mbledhjen e borxheve.

Po ashtu, sipas një burimi konfidencial, DIA ishte e regjistruar për ta ushtruar këtë aktivitet në të gjithë vendin, ndërkohë që ka lënë pa mbuluar disa qytete dhe zona rurale, mes tyre Fieri, Kavaja, Gjirokastra, etj-raporton TCH.

Po ashtu, thotë OSHEE, Ismailaj i ka shkaktuar dëme edhe me hapjen e padisë në arbitrazh, ku kërkon 130 milionë euro. Çështja është dërguar në gjykatën civile të Tiranës dhe ende nuk është hedhur në short për të caktuar gjyqtarin.

Megjithatë, burimet shtuan se me shumë gjasë, sapo të mbërrijë kjo kërkesë civile dosja do të pezullohet, duke qenë se ende nuk ka një vendim fajësie apo jo ndaj Kastriot Ismailajt, ku ai të konsiderohet se e ka konsumuar vepren e “mashtrimit me pasoja të rënda në bashkëpunim”.

Prokuroria e ka ende nën hetim Ismailajn së bashku me Josef Hajces, ish-drejtor i përgjtihshëm i CEZ në Shqipëri, për të njëjtën vepër penale.

 

September 29, 2015 14:49
Komento

15 Komente

 1. bravo September 29, 15:16

  talluni sa me shume me parate e popullit.Sa te keni kete popull leshi ju beni qejf.

  Reply to this comment
 2. La verita September 29, 15:28

  Te nderuar gazetare! E njhni personin ne fjale? Ky njeri ka qene deficent ne femijeri dhe adoleshence.Pa shoke,pa miq,u ngitej nga pas djemve qe kishin njefare emri ne shoqeri,pa identitet.Eshte personi me i lehte per tu perdorur Ky nuk mund te beje asgje nga keto qe thoni ju,as arbitrazh,as revokim,asgje prej gjeje.Qesh me te madhe kur ky paska qene miku i Tomes,apo i Ilirit,ore eshte budalla,eshte thjesht manekin.Kur degjova deshmitarin qe ky i paska bere presion,qesha me te madhe.Ky gjithe jeten ka qene dhjaks. Ore ky nuk eshte fare1Gjeni ca foto te rinise se tij dhe do ta kuptoni qe eshte debil i lindur.Mos na lodhni me me te.Eshte debili delirant qe perdoret me kollaj se nje femije pese vjec.Eshte njesoj sikur cubat e Rruges se “Kavajes”,te thone :i beme vrasjet se na mesoi Ver Llapa!

  Reply to this comment
  • LOVE September 29, 16:09

   la verita
   po per “prestanome” meqe shkruan italisht ,ke degjuar ndonjeher ???
   e Kastrioti ngaqe eshte debil ,eshte perzgjedhur ….pastaj mos i shiko te vegjel njerzit ,shikoj gjate evolucionit ,
   kisha nje pr njeher ne Vlore , shkova ne zyre dhe desh e ngrita nga kollarja Shpetimin e Gjikajve ,duke belbezuar me thote qe e ka Keshilli i Qarkut
   vajta te keshilli i qarkut , e karikuar mire qe kushdo te ishte do e merrja me shkelma …gjej nje tip atje qe me surrat debili qysh femije ,dhe per pak me puthi
   ooooooo moj lali ,sa her me vete mendja te ty ” – lali i thashe dua drejtorin
   une jam drejtori tha ….pika qe nuk me ra ,po ai nuk merrte dot klasen e 8
   me kopjet e mia doli me 8 vjecare ,po ama ishte drejtor …dhe une mbarova pune …me lalin …mamase time i kishte kerkuar 5 mil leke
   nejse ,Kastrioti me surrat debili e ka 5 mil euro tarifen dhe me gjasa kemi 2/3 e pallamentit qe u ka xhiruar leket

   nuk paska nje vendim fajesie per kete ???
   po kallzimi penal per fshehje dhe mosjustifikim te pasurise per cfare behet ??
   me kete del qe ky e fitoka gjyqin ne arbitrazh ndaj shtetit shqiptar
   dhe shteti jone me ….fustan neper kembe nuk i ngrika dot asnje padi fajesie ??
   merr vesh ti La Verita
   nje surrat debili ,e vuri perpara gjithe shtetin …bir o bir ca behet
   mos e paguaj po deshe surrat debilin ,del Brahua aty dhe na kercenon per lufte destabilizim tha , 5 mije tha Manjaku u vrane ,demek kesaj radhe
   do na vrasin te gjithve ….
   mire qe do rrrrrrrrrrrrilindim se na vrau Kastrioti …..

   Reply to this comment
   • Labi September 29, 17:20

    @LOVE
    Ai Shpetimi i Gjikajve nuk te perdor ty as per leter higjenike dhe jo me ti mor dhjaks na paske pase kurrajon ta ngrije nga kollarja. Yyyttt fare muti.

    Reply to this comment
    • LOVE September 29, 17:40

     ooooo Laberia e kuqe
     ndjese ,kerkoje ndjese
     e di qe nuk me perdor as per leter higjenike
     se ne Terbac gjethe fiku kane perdorur ,nuk e dinin letren
     dhe sa per fare mos u ngaterro …..ne jemi te lere
     nuk jemi te blere ….merre qete Laberia ….

     Reply to this comment
     • hajdari September 30, 12:52

      Shpetim Gjika fis cobanesh dhe hyzmeqaresh ka qene, keshtu qe nuk e ka per gje te kapet nga kollarja apo nga bytha…

  • Qytetar September 29, 17:43

   @La verita

   Ke shumë të drejtë. E kam pasur në shkollë dhe është kokëqyp. Djali i policit, që e ka pasur shtëpinë në rrugën e ambasadave, mbrapa Mihal Durit. E ndante rrugica me murin e mbapëm të shtypshkronjës.

   Reply to this comment
 3. Kris 1 September 29, 15:43

  Ngrihen padi gjysmake dhe hidhen ne koshin e plehrave nga gjykata.

  Reply to this comment
 4. meri September 29, 16:03

  Ju hengert kolera o politikane qener, nga i pari tek I fundit.
  Turp turp e prape turp…..
  Doni te tallni bythen me ne, po do t’ju vije ora shume shpejt, se po e trashni shume zullumin.

  Reply to this comment
 5. perkthyesi September 29, 16:26

  Nuk ka asnje gjase te denohet, pasi do vazhdoje avazi i zakonshem i palo drejtesise shqiptare! Ne se skanohen mire dhe paanshmerisht problemet qe kane lidhje me korrupsionin, me siguri do jemi deshmitare te bemave te jashtezakonshme e te pabesueshme te kryer nga minjte e gjirizeve, por problemi eshte: a kane lindur ata burra qe ta marrin persiper kete pune?

  Reply to this comment
 6. KontiMonteKrabes September 29, 16:28

  Te ishte ndonje popull tjeter do digjte gjithe kuvendin bashke me 140 shushunjat qe jane brenda

  Reply to this comment
 7. Hurma Arabie. September 29, 17:04

  Po Sali kallauzi i Katsriotit pse nuk paditet, po fshatari i Rakickes Ridvan Boles pse nuk i del emri, jane perfitues e mashtrues njesoj si DIA dhe Kastrioti? Ne artikull shkruhet se padia e OSHEEE mund te pezollohet se nuk ka nje vendim fajesie ndaj K.Ismailajt, po pse kjo padia qe i behet prej 130 milion euro te vjedhura dhe mashtrim cfare eshte, ky eshte sistemi i PADREJTESISE i instaluar nga Krimineli Sali.

  Reply to this comment
 8. Hurma Arabie. September 29, 17:09

  Ed Bojaxhiu merret me berbere e me grumbullues kanaces per t’i gjobitur, ne nje kohe qe jo dashi me kembore por tere kopeja dhe ekonomia shqiptare po vedhet nga vete keta e njerezit qe i mbajne pas bythe si kodosha. Ore Ed Bojaxhiu nuk me intereson fare qe ti je ortodoks a lesh dhe gruan e ke myslimane, je kryeminister qe po mbron krimin , plackitjet dhe ke bere amnisti per Berishen & CO. Saliu e coji vendin ne buze te gremines, ti i ke futur shkelmin nga pas dhe e ke hedhur ne GREMINE.

  Reply to this comment
 9. radiokashari September 29, 22:51

  O zot o zot /ca debil i manipulueshem …hahahaha ee ,rri si muti nashi …………meshire per keta soj buracesh ……..uuuuuuuuuo zot pse edenove kete vend ……,e le pa Burra

  Reply to this comment
 10. Arben September 30, 05:59

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURGBURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*