Ozil thyhen heshtjen: Përse dola në foto me presidentin Erdogan

July 22, 2018 14:55

Ozil thyhen heshtjen: Përse dola në foto me presidentin Erdogan

 

Mesut Ozil e ka thyer më në fund heshtjen, pas një serie akuzash ndaj tij nga media gjermane, lidhur me një foto ku ai pozoi me presidentin Erdogan gjatë një vizite të këtij te fundit në Londër.

“Ashtu si shumë njerëz, origjina ime gjurmon në një tjetër vend, ndërsa unë u rrita në Gjermani. Familja ime i ka rrënjët e saj me bazë të fortë në Turqi”, u shpreh Ozil në një deklaratë sqaruese, duke shtuar se “gjatë fëmijërisë sime, nëna ime më mësoi gjithmonë të respektoj dhe të mos harroj kurrë se nga kam ardhur, vlera këto që i kam”.

Duke komentuar fotografinë me presidentin turk, ajo që u bë shkak për armiqësinë ndaj tij, Ozil tha: “…ajo foto nuk ka patur asnjë qëllim politik.”

“Ashtu siç thashë, nëna ime nuk më ka lënë kurrë të harroj origjinën ime, trashëgiminë dhe traditat e familjes”, ka vijuar Ozil, duke e lidhur këtë me motivin e takimit me të parin e vendin nga e ka origjinën.

“Takimi nuk ishte një miratim i ndonjë politike, por të dy folëm për temën e vetme që zakonisht diskutojmë: futbollin”, tha ai.

Ozil tha se të njëjtën foto mund ta bënte dhe me presidentin gjerman.

Fotoja e Ozilit me presidentin Erdogan u realizua, e më pas u paragjykua, nën klimën e një armiqësie të politikës së Berlinit, e medias gjithashtu gjermane, me politikën zyrtare të Ankarasë.

a.s/dita

July 22, 2018 14:55
Komento

15 Komente

 1. Epiriot me Zemer e Shpirt July 22, 15:06

  Jo po do behet si keta llangot politikane shqiptare qe paguajne shuma marramandese te vjedhura nga taksapaguesit shqiptare ,per te dale fotografi me trapin amerikan apo ndyresirat e tjere politikane kolonialiste mafioze te korruptuar te perandorise eurosllave(Eu).
  Ky djale ka dale fotografi me presidentin e vendit te tij Ame.
  Edhe eshte nje nder per te ,e biles me te drejte.

  Reply to this comment
  • Xxx July 22, 21:22

   Çepirot je ti o race turku?

   Reply to this comment
   • Epiriot me Zemer e Shpirt July 22, 22:30

    Rrace turku je ti ciftelikor se dukesh nga te shkruajturit.
    Ju jeni turker te vertetuar edhe u thoni te tjereve turk.Ne qofsh ciftelikor.
    Ne qofsh tendor nomad ,dmth cadrali je turk direkt pa thyerje fare.

    https://www.youtube.com/watch?v=D1suEKsDgEI&t=5s&index=16&list=LLcCpTXC7unPqAllDQTqnvPQ

    Kjo ishte po te jesh ne kategorine e pare.

    Per kategorine e dyte ne qofsh i kesaj po te kujtoj pak:

    Yörük shepherd in the Taurus Mountains.

    Main areas inhabited by Yörük tribes in Anatolia today
    Yörüks
    The Yörük, also Yürüks or Yuruks are a Turkic people ultimately of Oghuz descent, some of whom are still semi-nomadic, primarily inhabiting the mountains of Anatolia and partly Balkan peninsula. Their name derives from the Old-Turkic verb from Eastern Turkish dialect (Çagatay dialekt)- yörü “yörümek”, but Western Turkish dialect (Garbi Türkçe) yürü- (yürümek in infinitive), which means “to walk”, with the word Yörük or Yürük designating “those who walk, walkers”.

    The Yörük to this day appear as a distinct segment of the population of Macedonia and Thrace where they settled as early as the 14th century.While today the Yörük are increasingly settled, many of them still maintain their nomadic lifestyle, breeding goats and sheep in the Taurus Mountains and further eastern parts of mediterranean regions (in southern Anatolia), in the Pindus (Epirus, Greece), the Šar Mountains (Republic of Macedonia), the Pirin and Rhodope Mountains (Bulgaria) and Dobrudja. An earlier offshoot of the Yörüks, the Kailars or Kayılar Turks were amongst the first Turkish colonists in Europe,(Kailar or Kayılar being the Turkish name for the Greek town of Ptolemaida which took its current name in 1928) formerly inhabiting parts of the Greek regions of Thessaly and Macedonia. Settled Yörüks could be found especially near and in the town of Kozani.
    Llagapin cobani dhive
    se hoqet dot as ne greqi
    megjithesi u bete heleneri
    edhe 300 euro pensioneri
    edhe greku sjau nderroi
    po vlako malok ju pagezoi
    Je nga fisi i Jyrykeve
    pechengeve edhe komaneve
    avareve edhe bullgareve
    ne shqip nga fisi cobanve
    turq safi ne origjine
    neper stepa e kishit shtepine
    ngelet duke tjetersuar
    mashtruar edhe sulmuar
    cdo gje qe eshte shqiptare
    marrezisht ne deshperim
    shikoni femiejt tuaj
    jane bere krejt te huaj
    greqisht flasin kudo jane
    jane popull krejt pa vatane
    jane ne tretje edhe humbje
    mos na e qaj hallin neve
    shqiptari edhe shpirt thelle
    edhe stresin e mposht leht
    e mbyll me nje : nuk ishte kesmet
    kurse ju dridhi mu si gjethi
    si miu kur trembet nga termeti
    jeni nje rrace e corientuar
    kurbat do ngeleni si aterit tuaj
    do te kthehi ne origjine
    ose do te lufotni per greqine
    si ata kurvat minorikaret
    kok cepat edhe katunaret
    ne rrenje vlleho bullgarian
    sot hiqen per grekjan

    Reply to this comment
    • Xxx July 22, 23:31

     Cfare derdellis o turk muti injorant qe e meson historine nga telenovelat e Erdoganit. Ik o injorant hap lexo ndonje liber. E quake veten dhe epirot ti andollak.

     Reply to this comment
    • ti je kryqmut e qihesh ne byth si derri July 23, 05:36

     rrac kurve vatikanit je ti o pleher bythqir.

     Reply to this comment
     • Xxx July 23, 10:13

      Ore injorant çlidhej ka te qenet i krishtere apo musliman ? Cfare injorantesh jeni qe doni nje turk vetem pse eshte musliman perpara nje shqiptari te krishtere?
      Ndryshimi im si shqiptar i vertete me ju faren osmane eshte se une perpara nje greku apo katoliku te nje populli tjeter do te zgjidhja vellain musliman qe eshte shqiptar.
      E kupruat o injorante ku ndryshojne shqiptaret e vertete me ju mbetjet e bythes osmane?
      Turq, greke e sllave nje mut jane qe te gjithe. Armiq te shqiptareve te cilet i kane percare shqiptaret nepermjet fese. Dhe kete e kane bere me injorante si puna juaj. Fare muti osmanllinjsh.

 2. MH July 22, 15:23

  Kuer sistemi kapitalist ka pushtue gjithe globin.Mentalietit politike edhe pse kapitelizem mbetet origjinal si ai monist.Po ai monist kishte sistem tjeter dhe jo vetem nuk duhet fyer e ofenduar por duhet pergezuar per gjithe kohen qe mbijetoi me kete motiv dhe permbajtje politike qe po perqafon kapitaliami sot.Aq ma teper kur sot politika e Presidentit Amerikan po trondite boten kapitaliste unike ne stilin e permbajtjes qe ka gezuar po tashti i ka hy nji shkrumoqje te pakendeshme nga sa shtjellova ma siper. Me inisiativat e tija.
  Ozili jo vetem futboliste me nivel te larte.Por dhe me nji kjartesi politike qe i ban gjermanet te falsin me veten.

  Reply to this comment
 3. Agim Anastasi July 22, 17:22

  Ne aktualitetin e sotem , qeveria dhe populli gjerman , po e kritikojne rende e me te drejte poltiken e Erdoganit. Edhe nje femije e kupton se Turqia po bene hapa pas. A duhej Ozili teper i respektuar ne Gjermani dhe njeheresh qytetar gjerman te takonte diktatorin !? A nuk i shmangej dot takimit me Erdoganin. A e justifikon dot arsyetimi i origjines. Aspak. Ozil e nje mire korektesine gjermane ne çdo fushe, patjeter dhe ne shtetesi. Atehere perse nuk qe me i sinqerte dhe te kerkonte pardon. Eshte egoiste te frymezoesh nga babai dhe te anaskalosh veten. Gjermania te beri me emer dhe njeri te nderuar dhe jo Turqia e babait.

  Reply to this comment
  • Arben July 22, 21:00

   Shume hapa pas,.paga mesatare 1000 euro.

   2003, kur erdhi Erdoan, ishte 400 euro.

   Me te vertet shume.hapa prapa.

   Reply to this comment
 4. Natyralisti July 22, 18:02

  Ozili, Gundogani me Erdoganin e Turqine i lidh gjaku, prejardhja, kombi, feja pra gjithcka. Me Gjermanine i lidh vetem interesi financiar, asgje tjeter. Ozil nuk ka pse shfajsohet fare, ai e Gundogan jane te sinqerte perkrah Erdoganit. Te ai e kane vendin. Ozil e Gundogan nuk jane te sinqerte perkrah Merkel, me ate nuk i lidh asgje. Vetem hipokrizia e ndersjellte.

  Reply to this comment
 5. Arben July 22, 19:04

  Nuk ke perse.kerkon falje, sepse nuk ke bere asnje gabim.

  Fajtor ne kete mes Jane naziskinet.

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane July 22, 21:21

   Naziskine jeni ju o osmanllinje te qelbur qe kerkoni ti impononi shqiptareve kulturen anadollake dhe ne kete menyre ti transformoni nga nje popull europian sa vete jeta ne nje popull aziatik.
   Pttuuu race e poshter osmanllinjsh qe i larguat shqiptaret 4 shekuj larg Europes.

   Reply to this comment
 6. Katerina die Große-Madona prej Sauku July 22, 23:22

  Thuni ktij Ozil surat bythes se Erdokani ka fut ne burg rreth 90000 mij turq pa gjyq,Ka hjek nga puna mbi 15000 gjykate ,profesore dhe i ka zavendsu me militant te tipit shkolles se plepave.
  Per vete shijon jeten ne nje vend demokratik,ndersa Turqine e duan anadollake,
  Njeri i bastardum

  Reply to this comment
 7. ti je kryqmut e qihesh ne byth si derri July 23, 05:46

  Merre me mend kur te bajn leksione demokraciet kta shkerdhata kur e masakrojn njeriun kot pa te drejt per nje foto mase te drejt dhe normale. ptuuuuu fare e keqe kryqmuta pedofila bythpalar.

  Reply to this comment
  • Xxx July 23, 11:07

   Edhe pse meriton te ofendohesh si indivod une nuk bie ne fanatizmin tend qe te ofendoj nje besimtar musliman per shkak te besimit te tij se do beja mekat. Perkundrazi gezoj respektin me te madh per te gjithe besimtaret muslimane shqiptare. Ajo qe me prek si shqiptar eshte prirja e disa fanatikeve si puna jote per te lidhur muslimanet shqiptare me turqit dhe diktatorin e Stambollit. Feja eshte tjeter gje dhe etnia eshte tjeter gje. Po fanarike si puna jote nuk arijne te kuptojne kete ndryshim. Zoti bashkon. Djalli ndan. Qe te kuptosh drejte fjalen e Allahut referoju Profetit cfare thote per te krishterte dhe si duhet te sillesh me ta. Cfare shkruhet ne Kuranin e madherishem per Marien nenen e Jezusit? Ik lexo drejte o fanatik pastaj sha dhe ofendo te tjertet. Nuk kuptoni o injorante fanatike qe ai sulltani i anadollit e perdor besimin per influence politike, ekonomike e financjare. Kur do kuptoni ju anadillake qe e mira e shqiptareve te cdo besimi eshte Europa e jo Turqia e Rusia. Nuk shikoni se si luan Erdogani me perendimin? Erdogani dashnori i Putinit? Turqia laike e Qemal Atarurkut nuk eshte me. Si mund te pranojne shqiptaret ndikimin kulruror te neo osmanllinjeve nje kulture orjentale qe nuk ka lidhje me krakterin perendimor te shqiptareve qofte dhe te atyre muslimane? A nuk ishte nje musliman babi yne i kombit Ismail Qemali? Si ka mundesi qe jeni kaq miope dhe driteshkurter te gatshem per te hedhur ne ere vepren e lavdishme te rilindesave tane te te gjitha besimeve per interesat politike te nje diktatori anadollak? Kjo eshte ajo qe i indinjon dhe gjermanet dhe sjelljen e futbollistit. Legjimiteti qe i jep ketij diktatori qe burgos popullin e vet dhe kundershtaret politike. Une si shqiptar do preferoja Turqine e dikurshme demokratike te cilen e kishim mike te vertete dhe jo neo osmanozmin e Erdoganit dhe perpjekjet e tyre per tjetersimun e identitetit tone europian nepermjet percarjes fetare. Kete pune kane bere historikisht osmanet dikur, greket dhe sllavet. Duke qenei pjese e perandorise osmane dikur fqinjet na grabiten tokat tona dhe perandoria e ngordhur bente pazare me ta per te zgjatur dhe pak agonine e saj me tokat e banuara me shqiptare. Ku eshte Europa sot dhe ku jemi ne per fatin tone te keq se ngelem te fundit qe ju shkeputem kesaj perandorie te ngordhur te cilen anadollaku Erdogan kerkon ta ringjalle edhe ne viset shqiptare? Keshtu qe hapini syte dhe mendoni per te ardhmen. Lerini njerzit te falalen ku te deshirojne se te gjithe jemi shqiptare me gjak arberoro-epirot, pasardhes te Ilireve. Kuptove o Mazllem?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin