Pa gjumë?Jo më,sepse ne kemi 10 mënyrat sesi mos të vuash më nga pagjumësia!

December 6, 2017 12:35

Pa gjumë?Jo më,sepse ne kemi 10 mënyrat sesi mos të vuash më nga pagjumësia!

Të gjithë kemi periudha që vuajmë nga pagjumësia dhe numërojmë delet deri në mëngjes.

Por jo më miq të dashur!Ne do tju tregojmë jo 1,as2,por 10 mënyra sesi tju zërë gjumi më shpejt sec parashikohet.

1.Mendo pozitivisht.

Nëse rinis të mendosh për streset e ditës që le pas,zor se do vësh gjumë në sy.Ndaj fokusohu tek gjërat pozitive!

2.Pretendo sikur je I lodhur.

Mbushi mendjen vetes që je shumë I/e lodhur dhe sdo doje asgjë tjetër përvecse një sy gjumë.

3.Rregullo temperaturën e dhomës.

Shkenca thotë që temperatura optimale është ndërmjet 15-19gradë.Por gjithsecili mund të gradojë temperaturën që ndjen më të përshtatshmen.

4.Lexo!

As në telefon dhe as në tablet por një libër me fletë dhe shkronja.Kjo mënyrë gjithmonë funksionon!

5.Dëgjo muzikë

Më kuptoni besoj e kam fjalën për një muzikë qetësuese e të lehtë dhe jo këngë intensive që tua nxjerrin akoma më shumë gjumin!

6.Strechimi

Edhe nëse nuk ke bërë palestër,një strechim I mirë,gjithmonë ndihmon në rregullumin e gjumit.

7.Bëj dicka që nuk dëshiron absolutisht ta bësh.

Sepse kur nis të bësh këtë,lakmon gjumin dhe kështu e gjen veten duke zgjedhur këtë të dytin.

8.Mbyll sytë!

Nganjëherë nuk mjaftojnë grilat dhe as një dhomë e errët.

9.Pi dicka të ngrohtë!

Kjo ishte një risi,nuk e dija.Por ja që e morëm dhe një këshillë tjetër.Le të ziejë caji!

10.Nxirr këmbët jashtë mbulesës.

Këtë praktikë që përgjithësisht e kemi të gjithë,mesa duket duhet ta përdorim edhe kur kemi pagjumësi.

a.k/dita

December 6, 2017 12:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*