Pa stabilitet, nuk ka demokraci!

March 1, 2019 14:57

Pa stabilitet, nuk ka demokraci!

Nuk erdhi papritur,
kriza e sivjetme,
ku dhuna shikohet,
si zgjidhja e vetme!.

Si zgjidhja e vetme,
lufté dhe rrémet,
që kjo opozité,
të vijé né pushtet!.

As mesi i mandatit,
nuk është afruar,
po Luli dhe Mona,
janë të paduruar!.

Kanë harruar këngën:
“Kadale-kadale!.”,
sa nuk presin dot,
as zgjedhjet lokale!.

Prit një herë lokalet,
o Lulash-o trim,
dhe po i fitove,
përpara-yxhym!.

Përpara yxhim,
në zgjedhjet e reja,
dhe kështu fillon,
për Ju Epopeja!.

Me rregulla loje,
tek juve nuk luhet,
ama-një testim,
patjetër ju duhet!.

Na i lodhi veshët,
e njëjta muzikë,
po ju zabrahanë,
s’ju ka njeri frikë!.

Shteti ka ndryshuar,
nuk vret më shqiptarë,
po ju kërcënoni,
me tërheqje zvarrë!.

Me tërheqje zvarrë,
me hedhje në Lanë,
po juve në fakt,
jini dhjeramanë!.

Jini dhjeramanë,
apo si të doni,
gjeni dhjetë të çmëndur,
dhe i frymëzoni!.

Dhe i frymëzoni,
të qëllojnë mbi tanët,
por ka “të çmëndur”,
nga të dyja anët!.

Juve këtë doni,
o antishqiptarë,
që nëpër protesta,
të ketë ca të vrarë!.

Po tani në fazë,
keq kini kaluar,
se askush veprimin,
nuk u’a ka pranuar!.

Kundër Europa,
kundër Amerika,
këtej xha Saliu,
Luli dhe Monika!.

Me këto që bëni,
ju dot s’e kuptoni,
PS-në dhe të tjerët,
i mobilizoni!.

I mobilizoni,
dhjetë herë më shumë,
të jenë vigjilentë,
të mos flenë gjumë!.

Dihet që PS-ja,
është hambar me vota,
dhe stabilitet,
këtu kërkon Bota!.

Dihet që Lulashi,
shumë gjëra s’i di :
“Pa stabilitet,
s’ka demokraci!..”

Pa stabilitet,
s’ka demokraci,
por ka rend të prishur,
edhe anarshi!.

S’mund ta mbajnë peng,
popullin shqiptar,
nja dhjetë kriminelë,
edhe dhjetë kusarë!

Fiks tani-Lulashi,
nga fundi i gropës,
po tregon serioz,
rrugën drejt Europës!.

Porsi kau-pelës,
ky gjithnjë ja ngop,
Europa këtu ishte,
edhe të tha :”Stop!.”
A.DUKA

March 1, 2019 14:57
Komento

5 Komente

 1. Populli March 1, 17:31

  Si mund te kete demokraci ketu ne Shqiperi,
  kur vendin e qeveris nje qelbesire oligarki?
  si mund te pretendohet ketu stabilitet te ket,
  me ket varferi te shtrire ane e mban komplet?
  kur populli thiken ne kocke ka nga varferia,
  si mund te pretendoje stabilitet hale-qeveria?
  kur ne gjithe Shqiperine ekonomia eshte rrenuar,
  c’mender stabilitet i thua kesaj or Duka i zgjuar?
  stabiliteti kudo qe te ekzistoje vertet realisht,
  duhet qe ai vend te jete mire ekonomikisht,
  kur ke ekonomine troke, rinine qe po largohet,
  kur ke nje kryeminister trap qe vet-lavderohet,
  kur ke ne veshtiresi te thelle ekonomike nje popull,
  nga maja e Vermoshit e der posht ne Dropull,
  kur ke studentet kudo ne protesta anti-qeveri,
  c’stabilitet i thote kesaj ky matufi Duk mavri?
  ne Shqiperi ekonomia eshte ne krize kudo,
  vetem ndonje qorr vullnetar kete nuk e shiko,
  me kete krize ekonomike, e me kete varferi,
  s’ka stabilitet ky popull pa qeruar kete qeveri.

  Reply to this comment
  • shqipe March 1, 19:01

   O BAJGA E POPULLI!

   Po, vertete e si mund te kete,
   Demokraci ne Shqiperi?!
   Kur gjirizi,me emrin SALI
   Me nje “popull”,si ti,pas tij?
   Po e si mund te kete shtet
   Me nje opozit te poshter qe vrete
   njerz ne bulevard me duart ne xhep?
   Vrseses,me ne krye tradhetare
   Sli serbi ,ne te bema,ne te pare
   Nje mender m… stermuti
   Me nje familje e tera sua hajduti…
   E si mund te kete shtet
   me nje “Popull”,si ti,popull ibret.
   Qe, dhe nga lush lyrashi e ben ne breke!O mjeran,saberhan,sallhan
   Pas salehit te pafshim,te hiqesh brane.
   Per jete do mbetesh me damken ne balle
   Se salehi, tall ato…. me ty, o palle!
   S’je, veç nje bythlepires or mik,armik.
   nje qind’ here i poshter,njeqind’ here i lig
   Deri sa salehit t’i behen kembet big.

   Reply to this comment
 2. Lili March 1, 17:44

  Faleminderit shume i mencuri dhe i miri i kombit tim.Me respekt te thelle njerezor per Ju dhe punen Tuaj te palodhur ne sherbim te Atdheut qe lengon.

  Reply to this comment
 3. Tani March 2, 00:19

  Sakte Arben mjeshtri.Llumi I zi I shqiperise ne grahmat e fundit.Qofte sa me afert Dita e clirimit prej tyre .

  Reply to this comment
 4. Nemercka March 2, 03:23

  Te lumte goja o bilbil i Lunxherise

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank