Paaftësi apo korrupsion?

May 19, 2019 00:14

Paaftësi apo korrupsion?

Shteti shqiptar ka humbur sërish, tashmë në një arbitrash kundër Beketit, e që lidhet me mbylljen e televizionit Agon. Një histori e ndërmarrë disa herë, e diskutuar dhe e përgojuar, ku, edhe sot e kësaj dite, askush nuk e di pse shteti shqiptar, duke mbyllur një media kundërshtare të politikës së tij, la hapur kaq shumë rrjedhje, sa që një ditë të marrë një dënim të papritur për ata që janë jashtë ngjarjeve, por, si duket, të pritur jo vetëm nga akuzuesi.

Janë bërë disa raste që shteti, si pa të keq, humb dhjetëra milionë euro në gjyqe arbitrazhi jashtë Shqipërisë.

Tani ka ardhur koha që të bëhet pyetja e drejtpërdrejtë: Kemi të bëjmë me paaftësi të shtetit apo një shfaqje e re e korrupsionit.

Ka mjaft mendime dhe të shumtë janë njerëzit që mendojnë seriozisht se, shteti, duke bërë aktet abuzive apo të drejta, lë pas vetes shtigje refuzimi dhe delegon për të mbrojtur shtetin pikërisht ata që, jo vetëm nuk kundërshtojnë fort e qartë, që jo vetëm janë të përgatitur për të mbrojtur shtetin e tyre, që i paguan, i trajton si njerëz të afërt të tij, në fund të fundit, si mbrojtës të shtetit, por që nuk e bëjnë detyrën e tyre ose nuk janë të përgatitur për këtë detyrë, e, çfarë është më e keqja dhe më dyshuesja, kanë heshtur, kur është dashur të flitet fort, qartë, me logjike.

Njëri ndër shembujt e tillë është Çështja Beketi, e shtrirë në shumë fusha, me spekulime dhe të vërteta, me detyrime të pashlyera dhe arbitraritet shtetëror, me gjyqe të ndarë në disa pjesë, disa nga të cilët, më të vegjlit, shteti i ka fituar dhe disa i ka humbur, deri sa erdhi kjo fund-prilli i këtij viti, kur dënimi ndaj shtetit shqiptar do të ishte jo edhe aq i befasishëm, por i rëndë, shumë i rëndë për taksapaguesit shqiptar.

Të paguash më shumë se 100 milionë euro nga një veprim qeverisës mund të ketë një pyetje: cili është përgjegjësi për këtë, kush duhet të mbajë mbi shpatulla rëndesën e këtij veprimi, cili nga titullarët, qofshin nga më të lartët e deri tek audituesit duhet të përgjigjet.

100 milionë euro nuk janë 100 mijë lekë, që zyrtarëve të lartë nuk u futen as në sy. Është një rrugë e humbur, disa shkolla të munguara, disa qendra spitale që nuk do të ngrihen. Nuk dalin nga xhepat e zyrtarëve, në të kundërt, pas këtyre “dështimeve” njerëzit mendojnë se diçka futet në ato xhepa të fryrë që mbushen përditë e më tepër.

Kur pala shqiptare nuk kundërshton fort, kur ajo nuk i ka kopsitur gjërat si duhet, ndershmërisht, mbi bazën e ligjeve, dëmeve që janë sjellë apo përfitimeve që mund të silleshin, atëherë, sipas një logjike fillestare, është e arsyeshme të mendohet se vërtet është gjithçka paaftësi, apo diçka tjetër fshihet pas saj, një aferë e stërgjatur korrupsioni?

Çfarë ndodhi mes shtetit shqiptar de biznesmenit kontravers italian, njeriut të “çudive mediale”, por edhe kundërshtar i hapur u Edi Ramës?

Përse kaq shpejt u harrua dëmi i madh kushtuar shtetit shqiptar nga CEZ-i, një strukturë mafioze me tentakula pushtetore, që i kushtoi Shqipërisë 479 milionë euro?

Si është e mundur që të jetë paaftësi e zakonshme, kur gjyqet e arbitrazhit ndërkombëtar, ku drejtësia nuk varet nga pushteti i këtushëm, nuk japin vendime në favorin e Shqipërisë?

Avokat i shtetit është Artur Metani, njeriu që duhet të mbrojë shtetin që e paguan. Ai është vëllai i ish deputetes Eglantina Gjermeni, ish ministre, i cili erdhi në këtë detyrë nga nepotizmi dhe jo nga ajo që duhej të ishte, aftësia për të zgjidhur gjërat në dobi të Shqipërisë.

Humbja e gjyqeve të arbitrazhit dhe droja se mund të humbasim edhe të tjerë, nuk janë thjeshtë çaste të mediokritetit, sepse ky mund të ketë fund një ditë, por, si duket, pas këtyre “humbjeve” fshihen marrëveshje të tjera, të lidhura heshtazi, megjithëse do të donim të mos ketë ndodhur kështu.

Vendimi i dhënë nga Gjykata e Arbitrazhit në Uashington akuzon drejtë për së drejti shefin e qeverisë shqiptare, jo vetëm për arrogancë dhe përgjegjësi për sulmet ndaj biznesmenit italian, dhe, pas tij, janë jo pak të tjerë, të cilët, si dikur, në një shtet monist, vrapojnë të “arsyetojnë” shpërthimet kryeministrore, pavarësisht se kjo i sjell dëm Shqipërisë.

Ka ardhur koha kur qeveria duhet të përgjigjet në pyetjen më të zakonshme dhe normale në këto raste:

Është paaftësi apo korrupsion?/DITA

May 19, 2019 00:14
Komento

58 Komente

 1. intelektuali May 19, 00:41

  NUK ESHTE AS PAAFTESI DHE AS KORRUPSION

  por:

  Nje mendesi enveriste ne drejtimin e shtetit e Kohes se Qepes e Enverit qe i prishte mareveshjet ekonomike me nje te levizur te gishtit per interesat e pushtetit personal duke i kamufluar me propaganden:

  SHQYPTARET EDHE BAR HANE POR NUK DOREZOHEN

  Reply to this comment
  • **** May 19, 14:47

   Ik mer trap

   Reply to this comment
  • DRAMA May 19, 21:29

   Ke te drejte por me shume Eshte traplleku i tij. Kur erdhi ne pushtet tre njerzve ju trembej per vdekje e donte tu sherbente verberisht: – Mero Bazen, Sander Frangajn e Ata te TCH. Keta u bene bashke dhe e leshuan kete gomar te sulmonte me ze dhe figure Becchettin e Agon neper tv te tyre. Kaq idjot burre qe e genjyen e shemben dhe sot kur na i shperbleu 1 milione votat me 140 milione shpulla per asgje me rendesi , por vetem per nje loje e kaprico bandash interesi, sot nuk jep asnje shpjegim. Duhet te kish dhene doreheqje te nesermen se e di fare mire ai se cfare e pret kur te zbardhet vendimi qe e turperon pikerisht ate pervec falinenton financat e ketij vendi nderkohe te marre fund. Artur Metani u vendos ne fund ne krye te avokatures, kur kish marre fund gjithcka. Kerkoni shkakun e largimit te pashpallur te Alma Hickes dhe Denimin ne fund te prokurores Antonetw Sevdari. Nuk ka rast ne bote te dyte si ky. Prishen kontrata e marredhenie biznesi mes shtetesh e shkojne ne arbitrazh po rast si ky vetem nje trap rruge i paafte e kastravec si Rama mund ta prodhonte. Ky gomar zbuloi qe lan para becchetti me agon kur agon kish bere transparence te burimit te parave me komp nderkomb auditi. Nuk e zbuloi Italia, as Anglia qe e strehoi e nuk lejoi ekstradimin evtij. E zbuloi ky. Ky gomar qe drejton nje vend ku gjithcka funksionon nepermjet larjes se parave. Dhe media e sandrit e topit dhe ndertimet e Manes e Cetit . Gjithcka. Partia Socialiste duhet te beje mocion mosbesimi e ta largoje ajo vete. Nuk
   Ka pse mban Partia Socialiste pergjegjesi per papergjegjshmerine e Rames e per tekat e Sandrit . Ky eshte nje akt totalisht personal qe po na kushton miliarda. Te ike te shporret ose te hetohet.

   Reply to this comment
   • Peza May 19, 22:00

    Nuk ka me PS,por nje tufe delesh te zgjedhur nga Rama si sahanlepires te tij!
    A keni degjuar ndonjehere qe ministra,deputete,antare kryesie apo asambleje te PS te kritikojne Ramen,apo keq qeverisjen e tij?
    KURRE!
    Pra Rama e ka nenshtruar PS-ne sikur te ishte nje grup pa tru!
    Asamblea e PS-se sot eshte bere njelloj si Asamblea Kuinslinge e kohes se pushtimit nazist,qe Rama e perdor per te legjitimuar sundimin e tij ne syte e popullit dele dhe nderkombetareve!
    Nuk ka me shqiptare qe ta kuptojne se Shqiperia sot eshte e PUSHTUAR nga armiku i saj:EDI RAMA!
    Nuk ka bere me keq pushtuesi nazi fashist se sa ka bere e po ben pushtuesi ballist Rama!
    Cfare presin me socialistet e vertete ( jo rilindasit bythelepires),qe ta vene Ramen me shpatulla per muri?
    A ka mbetur ne PS ndonje burre trim,qe t’ia perplase ne fytyre ketij sharlatani se eshte diktator i urryer?

    Reply to this comment
 2. Feniks May 19, 00:56

  Kjo ka vetem nje pergjigje:
  -Edi Rama jo vetem eshte i pa afte totalisht si kryeminister,por ai eshte mbi te gjitha nje ANTISHQIPTAR!

  Reply to this comment
  • ganiu May 19, 11:54

   Mendoj se nuk është korrupsion, është paaftësi diktatorësh.
   Diktatori është i aftë të marrë e ta mbaj pushtetin, por jo të qeverisë shtetin. Diktatori nuk mendon për popull e shtet, por për vete, për tekat e tij.
   Taka që paguhen nga populli, gjithnjë i nënshtruar.
   Në këta 30 vjet në kemi pasur diktator e gjysëm diktator.
   Asnjë qeveritar të vetëm. Si duken ngjarjet, do të zgjasë dhe për shumë kohë.

   Reply to this comment
   • Tomorri May 19, 15:59

    Eh more popull dele akoma nuk t’u mbush mendja se socializmin nuk e rrezuan per ty,por per vete?
    Edi Rama eshte vetem nje uzurpator i PS-se dhe sillet si PUSHTUESIT nazi-fashiste!
    Rama e urren popullin shqiptar,ndaj antaresia socialiste duhet te dale nga KOMA sa nuk eshte vone,ndryshe do mbaje pergjegjesine historike se ka mbeshtetur nje DIKTATOR te urryer!

    Reply to this comment
    • hajni thesarit te shtetit May 19, 18:34

     Tomorri ,

     eshte Hajni Thesarit te Shtetit loool !

     hahahahahah c’far pafytyresie njerezore jeton ne ate vend .
     Rames ke mi rrujt bolet ti skrapi

     Reply to this comment
     • Tomorri May 19, 18:49

      O hajni..!
      Nuk e kam me ty,qe ja mban Rames bolet ne goje,por per te tjeret,qe kujtojne se Rama eshte akoma perendi qe mendon per fukarenjte!
      Ai i urren fukarenjte se nuk ka vuajtur kurre as per buke,as per mish,bulmet,nga pa drejtesia dhe per kete sharlatan te pa fytyre deri dje Shqiperia e kishte kufirin ne Vore!
      Ai nuk e ka vuajtur kurre radhen e qumeshtit e kosit,nuk ka qene ne fshat,nuk i ka shkelur kurre kemba ne balte,pra nuk e njeh hallexhiun,prandaj ai derdellit se “shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,as ne mesjete”!

     • anticensurë25642654 May 20, 08:55

      hajni thesarit te shtetit o rrotë arit
      ti ke pjerdhur që atë ditë që të ka pjellë jot’ëmë!!
      specje në shtim e sipër je o kërmë!!
      të të rrojë rama dhe ja rrofsh para e pas,sepse duket që e ke zanat!!

     • hajni thesarit te shtetit Shqiptare graduar president i Ngerceve Politike May 20, 10:25

      anticensure ,

      un kam lind me OP Cezarian ,
      #
      nga mutra si ty qe te dhjer jotem .

      Do doja aq shume qe Rama ju a shkerdhefte c’ju permban pragu te gjithve juve

      funderinave te atij vendi ,qe duheni cuar te gjithe ne Gijotine

      sepse ndryshe nuk pastrrohet ajo Shqipni

     • anticensurë25642654 May 20, 10:41

      o
      hajni thesarit te shtetit Shqiptare graduar president i Ngerceve Politike
      nga edvin kristaq(ahmet)rama!
      këtë të fundit mos e harro!!ishte rama që e bëri president dhe e quajti më të mirin që ka pasur shqipëria??
      prandaj,nuk më ha palla se si të kanë dhjerë në këtë jetë me cezar a me hanxhar,por ajo që duket fare mirë është ngjzja tënde!!e njëjtë me paraardhësit e ramës edvin.në ndonjë cep guzhine shpejt e shpejt!!
      prandaj dhe rrevoltohesh kështu si gur stërralli!
      or ti lal nonat tona nuk janë si jotëmë,prandaj nuk na i shkërdhen dot rama!!
      sado të kesh dëshirë të na kesh vëllezër,prapë nuk të plotësohet dëshira!!
      por ti mos u mërzit,do të të bëjë një vëlla tjetër jotëmë!do të ta plotësojë dëshirën!!të re e ke akoma,por problem është edokaina!!nuk e di a do ti ngrihet e a do të nxjerrë prodhim të vlefshëm për ta ngjzur!!
      qumshti i satëme nuk ngjizet kos vetëm me futjen e gishtit,do dhe pak kos të saktë!!

 3. demo May 19, 01:11

  Hidhe ne Apel!O Rama,hidhe ne Apel!
  Mos ja bej qefin kesaj Soniles,,o Rama,hidhe ne apel!
  Aman kush e duron kete Sonila Mecon neser.

  Reply to this comment
  • Cmenduria shqiptare e Medies se bashkuan ne Kazanin e Turpit -ne nivele te papara May 19, 10:29

   e keqja eshte se turma i sulet kryeminiterit me dhembet jashte ,

   por asnji nga kta Zagare e Qorra te partive bastrade
   nuk mendon
   se kush – ishte ai qe e solli ne Shqiperi Italiani Mafioze

   mikun e Berluckonit ?!
   Dhe kujt i sherbeu ky Mafioze me TV e tij ?

   pra ne ate vend ,mua ngadal po me mbushet mendja ,
   se kemi te bejme me kafshe e jo njerez ,
   te cilet jane te paafte te llogjikojne si njerez !

   Nji shoqeri e cila eshte shndruar ne nji Bordello te cdo te Huaji ,qe e mbeshtetsin te Huajin kunder interesave te Shtetit te vet !
   c’mundet te thuash per nji shoqeri te tille ?

   mundet te jen kta njerez ?
   Po len name ne Bote ,prandaj dhe i urrejne dhe i denojne ,
   sepse Bota Europiane urren dhe denon jovetem Moralishte ,ata popuj ,qe jane kunder interesave te vendit te vet ,qe shajne kombin e tyre bashkatdhetarin e vet ,seps jane njerez pisa ,njerez papprincipe njerezore ,
   e perbejne rrezik per cdo shoqeri .

   Reply to this comment
   • Zorro May 19, 11:42

    E dime se Beketin e solli Berisha,porta kontraten me ate e mbylli Rama dhe gjykata denoi mbylljen e saj arbitrare e Jo hapjen e saj
    Edhe milionat e pallatit te vjehrrit te BAshes u paguan nga arroganza anti ligjore e Rames dhe shume te tjera.
    Alina di durojme Ramen te na gropose miliona euro se ashtu ia do qejfi?
    Rama duhet cuar ne gjyq sa me pare!

    Reply to this comment
 4. Illyria-Shqiperia May 19, 01:13

  Bravo Dita. Duhet ngritur zeri per keto ceshtje qe shteti yne humb si pa te keqe.

  Reply to this comment
 5. Zigur Qarri May 19, 03:06

  Rama eshte arrogant budalla,Dhi e zgjebosur bishtin perpjete.Kryeministri yne nuk njeh legjislacionin shqiptar dhe jo më
  ate te huaj.Arroganti Rama nuk konsultohet kurre me juristet,por ka gjithmone versionin e tij ne “interpretimin” e ligjit!
  Dhe ky idjot qe eshte Kryeminister,qe i ka shkaktuar mbi nje miliard euro dëm takspaguesve shqiptare,ndjehet ne te drejte!
  Nje qytetar i denuar sepse nuk kishte paguar 30 mije Leke te vjetra energji elektrike te harxhuar,vari veten ne burg nga turpi.
  Qeveria shqiptare i ka humbur pothuaj gati te gjitha konfliktet gjyqsore per çeshtjen e pronave me qytetaret e saj,ne Gjykaten
  e Strasburgut.Dëmshperblimet ne kurriz te takspaguesve shqiptare,kapin shuma astronomike.Dëmshperblimi per largimet nga
  puna ne menyre te padrejte i mijera personave,shumica me urdher te Rames dhe Veliajt,i kushtoi/n takspaguesve shqiptare mbi
  100 milion euro.Sikur i ka fut doren ne xhep fukarait Rama,Shtetit i ka fut.Rama qe filloi te njihej se ishte edhe piktor kur u bë
  Kryeminister,ka hapur shume ekspozita private.Ne fakt,pikturat e Rames,jan stampime qe i perdorin bojaxhinjt si muster ne mure
  ose ne letra qe vishen muret.Ne Bienalen e Venecias Rama u diskretitua,pikturat ja vleresuan si zhgarravinat e nje adoleshenti
  kolegji,nen efektin e droges.Por sa ka qene kosto e ketyre ekspozitave,kur kuptohet,qe per nje Kryeminister me suiten e tij,shuma
  eshte relativisht e madhe.Vari lesht,paret e Shtetit jan,sikur po i fut doren ne xhep fukarait.TE SHKUARA TE HARRUARA.Ekspozitën
  private të Kryemistrit Rama në Bienalen e Venecias në një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit, zbulon se qeveria e kryeministrit
  Edi Rama, e ka financuar me fonde publike këtë bienale.Në intervalin kohor Mars-Tetor 2016, Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka
  kryer një sërë prokurimesh të paqarta dhe të dyshimta publicitare, me kompani të huaja dhe shqiptare. Pjesë e kapilarëve të
  financimit ka qenë dhe ‘Fondacioni Bienalja e Venecias’.Historia nis në Mars 2016, kur ish-ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi,
  vendosi një fond prej afro 500 mijë dollarë në dispozicion të spoteve publicitare për promovimin e Shqipërisë.Ky ishte projekti i
  quajtur ‘Albania go on your way’.Ministria e Ekonomisë lidhi kontratë me një kompani të huaj, e cila mori përsipër që të shfaqte
  spotin promovues gjatë kampionatit evropian të futbollit ‘Euro 2016’.Shteti shqiptar pagoi 95 mijë euro për të drejtat e transmetimit
  të kësaj reklame, por siç zbulon raporti i KLSH-së, spoti nuk u transmetua në Francë për shkak të disa komplikimeve me afatet e
  kontratës.Dhe çfarë bën ministria pas kësaj?E sposton transmetimin e këtij spoti në tetor për llogari të ‘Bienales së Venecias’.
  Lexoni me vëmendje çfarë konstaton raporti i KLSH-së:“Spoti rezulton se është përdorur për promocion gjatë Festivalit të Venecias
  dhe jo gjatë kampionatit Evropian”.Më tej raporti zbulon:“Nga auditimi ekziston komunikimi elektronik me kompaninë “Outdoor
  Revolution” me seli në Londër, me AKT(Agjencia Kombëtare e Turizmit), përfaqësuar nga ish-drejtori i marketingut në AKT.
  Ku është pranuar, “silver package 12×30” spote në ditë, për 11 ditë. Në këtë ofertë, del e paqartë që është spoti prej 10 sekonda,
  i cili u prodhua nga kompania fituese ‘Publicita shpk”, për t’u publikuar në Euro-2016, apo kemi të bëjmë me ndonjë spot tjetër.
  Në faturën e sjellë nga kompania e huaj, “Rapture Entertainment Limited” Londër, flitet për një spot 30 sekonda.Nga auditimi i
  dosjes fizike kompania e cila ka ekskluzivitetin për transmetimin e spotit është “Outdoor Revolution” me këto të dhëna:
  “Fondazione La Bienale di Venezia” dhe nuk jepet asnjë dokumentacion ligjor dhe asnjë argumentim faktesh për lidhjen që
  kanë këto kompani “të përzgjedhura nga AKT-ja”.Thënë në mënyrë të përmbledhur, gjetjet e audituesve zbulojnë kryesisht se:
  -Ministria e Ekonomisë ka bërë një ‘mish-mash’ kontratash me disa kompani të huaja për transmetimin e spotit promovues
  në Euro 2016, me vlerë rreth 95 mijë euro.– Ministria dështoi me realizimin e këtij spoti në Francë, por tre muaj më vonë,
  bëri transferimin e të drejtave të spotit promovues për në Bienalen e Venecias.– Kontratat dhe procedura si e kreu këtë
  transferim duket e paqartë dhe për audituesit e KLSH-së, të cilët shprehin në mënyrë eksplicite mungesën e dokumenteve
  dhe faturave në ministri.-Ato pak dokumente të siguruara nga KLSH-ja zbulojnë se kontrata e lidhur në Tetor me kompaninë
  angleze Outdoor Revolution shkonte për llogari të ‘Fondacionit Bienalja e Venecias‘-Ministria e Ekonomisë nuk ka ofruar
  dokumentacion të plotë për të treguar në mënyrë të detajuar se sa fonde publike ka përfituar Fondacioni Bienalja e Venecias,
  ndërsa KLSH-ja shprehet se projekti total i ministrisë për reklamat promovuese ishte rreth 500 mijë dollarë.Ndonëse ka
  financuar një spot promovues për vendin, ministria e Ekonomisë e ka mbajtur të fshehtë këtë fakt dhe nuk e ka deklaruar
  në asnjë zëdhënie publike.Raporti i KLSH-së e vendos kryeministrin Edi Rama në një konflikt të pastër interesi, pasi audituesit
  kanë vërtetuar se ekspozitat private të Edi Ramës janë realizuar në një bienale e cila merr financime nga fondet publike të
  qeverisë shqiptare.Për më tepër, ministria e Ekonomisë ka refuzuar të detajojë kontratat që ka lidhur me kompanitë private
  sa i takon këtij financimi.

  Reply to this comment
  • ah more ti pske hmbur kot qiria zigurina May 19, 10:13

   si gjithmon ZIGUR CARI bën edhe politikanin gjykatësin prokurorin i di të gjitha bën zhurmusin a mor CAR morCAR ti u rite e prap gomar

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri May 19, 11:29

    Pa profil,i pabese,tipik”rilindas”!
    Gjuha jote bën diferencen,nickname te indetifikon me te gjith”rilindasit”,llumin shoqerise shqiptare.

    Reply to this comment
    • RPT se ma hongri May 19, 18:38

     Per intelektualin, mirelin, feniksin, zigurin dhe gjithe ata komentues te nderuar, te cilet te bardhes i thone e bardhe dhe te zezes e zeze.

     Pas kapitullimit pa kushte te miushit te nevojtores dhe shpullave digjitale qe kane ngrene myteberat dhe degetharet histerike, stafeten e bythlepiresave te peshtire e ka marre ne dore nje tjeter vemje te peshtire. Fare i pa fytyre dhe pa kurrfare identiteti. Edhe pse eshte humbje kohe te merresh me halera te tilla qe e kane te shkrojtur ne lule te ballit idiotllekun, atyre u duhet dhene ne vend haku ne menyre qe te mos na e ndyjne ore e cast forumin me jashteqitjet e tyre gojore.

     Reply to this comment
    • RPT se ma hongri... komentin May 19, 19:20

     Per intelektualin, mirelin, feniksin, zigurin dhe gjithe ata komentues te nderuar, te cilet te bardhes i thone e bardhe dhe te zezes e zeze.

     Pas kapitullimit pa kushte te miushit te nevojtores dhe shpullave digjitale qe kane ngrene myteberat dhe degetharet histerike, stafeten e bythlepiresave te peshtire e ka marre ne dore nje tjeter vemje te peshtire. Fare i pa fytyre dhe pa kurrfare identiteti. Edhe pse eshte humbje kohe te merresh me halera te tilla qe e kane te shkrojtur ne lule te ballit idiotllekun, atyre u duhet dhene ne vend haku ne menyre qe te mos na e ndyjne ore e cast forumin me jashteqitjet e tyre gojore.

     Reply to this comment
    • prizem May 21, 23:40

     Sikar qorri
     Ik mooooor deboooooo.

     Reply to this comment
  • prizem May 21, 23:39

   Ik or debil.

   Reply to this comment
 6. info analitike May 19, 05:20

  140 milione shuplaka. Gezoni shoke ashtu sic gezuat kur kriekaqoli i hakerrehej Becchettit.

  Reply to this comment
 7. Al Bitri May 19, 05:34

  Kam qene anti-Ediramist I thekur te pakten qe ne fillim te vitit 2014 per shume aresye qe nuk ja vlen te perseriten
  .
  Por nese dhe Gazeta Dita po kryqzon Ramen per te ardhur ne pushtet Devili dhe Debili Lul Basha ylli ne ngjitje I antiamerikanit Arvizu kjo eshte thjesht perdhosje dhe tradheti kombetare.

  SOT POSTULATI NR-1 ESHTE:

  Nese duhet te denohet Rama per procedura-gabime apo gafa fillimisht duhet te trajtohet si Tradhetar kombi qe fali krimet e bash-berishes..dhe bashke me Ramen te shkojne ne hell dhe treshja diabolike Sali-Lili-Luli ku jo treshja e fundit ka nje mbeshtetje nga sekte antishqiptare ne USA-BE

  &&&&&
  .

  ..
  Nuk ka vend ne glob bile as ne republika t e humbura te paqsorit qe “miqte” te vjedhin hapur fare miliarda dollare ne ate 2 vende shqipfolese me te varferat e Europes.
  Besoj se medive shqiptare ju kujtohet kur shkruanit para 10 vjetesh qe ambasadoraja amerikane Rais shkonte te ministri transportit Lul Fazllic Basha disa here naten ne shtepine e tij deri sa “I mori firmen” per miratimin e Rruges Kombit…
  Ja cfare shkruajne gazetat me fakte dhe prokuroria duhet qe neser ( nese nuk do kishte marre pashaporte magjike amerikane ne Belgjike) duhet te marre te pandehur Lul Bashen..
  Qe ketu paralamenti dhe ambasada amerikane duhet te mbeshtese kriminalizimn nqs se nuke ka farse.
  Doni dokumente Bujrum ja i keni faktet se boll mashtruat ate popull

  &&&&&&&&&&&
  Bechtel: Dell – Frank Wisner-Lul Basha US Mafia: Rruga e Kombit, dy miliardë euro për vetëm 137 km autostradë! –
  &&&&&&&&&&&

  Rruga e Kombit” shtrihet nëpër këndin më të varfër dhe më të largët në Evropë, ku shumë fshatarë ende jetojnë në kushte të vështira, duke luftuar që ta çojnë muajin deri në fund. Autostrada e gjatë 137 km me katër korsi që lidh kryeqytetet e Shqipërisë dhe Kosovës ka nxjerrë dy miliardë euro nga “portofolët” e të dyja vendeve – që u detyruan të devijojnë fondet nga shumë projekte të tjera shumë të nevojshme, si ndërtimi i shkollave, spitaleve dhe rrugëve të tjera më pak të kushtueshme, shumë prej të cilave mbetën të pashtruara. Pas një hulumtimi gjashtëmujor, BIRN-i publikon dokumentet e panxjerra nga Shqipëria dhe Kosova me detaje, të shkallës së keqmenaxhimit dhe kostove të rritura e të pandalshme, të cilat kanë nxitur deri më tash tri hetime për korrupsion, abuzim të detyrës dhe keqbërje të lidhura me kontratën. T ë ndërtuara mbi premisat e krijimit të pasurisë nga ngritja e tregtisë dhe turizmit, çmimi i fundit për rrugët së paku ishte dyfishuar në të dyja vendet nga çmimet fillestare të ofruara. Tregtia në mes Shqipërisë dhe Kosovës ka shënuar vetëm një rritje modeste prej se është hapur rruga vitin e kaluar, por nuk ka çuar në rreshtimin e kamionëve që zakonisht shihen në kufijtë e tjerë të Ballkanit. Ekspertët vlerësojnë se rruga po përdoret vetëm në 10 për qind të kapacitetit të saj. Në anën tjetër, kompania ndërtuese Bechtel- Enka përvetësoi profite me qindra miliona euro falë pjesërisht, sipas argumenteve të kritikëve, kontratës së majme në favor të tyre, çmimit të lartë dhe kthimit të taksave.

  Tenderi i shpejtë
  Kontrata për të ndërtuar fazën e parë të autostradës për ta lidhur Tiranën me kufirin e Kosovës ishte dhënë më 2006 me procedura të shpejta të prokurimit, të cilat Banka Botërore dhe të tjerët i quajtën procedura jokonkurruese dhe të paligjshme. Gjiganti amerikan i ndërtimit “Bechtel” dhe partneri i tij turk “Enka” fituan kontratën për të ndërtuar pjesën prej 61 kilometrash për 418 milionë euro. A mbasada e ShBA-së ndihmoi në tejkalimin e shqetësimeve të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) në lidhje me trajtimin e procesit tenderues në Shqipëri, duke arsyetuar se rruga do të zhvillojë ekonomitë si në Kosovë dhe Shqipëri. Në fund, kostot shkallëzuan në Tiranë duke u derdhur përfundimisht 950 milionë euro për rrugën, sipas një emaili të rrjedhur nga ministri i atëhershëm i Financave, Ridvan Bode. Kontrata për të ndërtuar pjesën e Kosovës i ishte dhënë në prill 2010 partneritetit të njëjtë, pas lobimit të ambasadorit të atëhershëm në Kosovë, Christopher Dell. Dell pastaj u punësua nga Bechtel si drejtor shteti në Afrikë, duke ngritur dyshime në mesin e vëzhguesve në lidhje me ndershmërinë e kontratës nderpritet ky kapitull

  ‘Asnjë kufi të çmimit, asnjë plan’
  Ekipi i prokurorisë gjithashtu theksoi se kontrata ishte nënshkruar pa marrëveshje të kufizuara të çmimit ose të planit të detajuar të ndërtimit, duke lejuar që çmimi të rritet pandalshëm e jashtë kontrollit. Prokurorët po ashtu kritikojnë emërimin e kompanisë holandeze të konsultimit “Ecorys” që ka pasur për detyrë përzgjedhjen e ofertës fituese, duke thënë se është e “paligjshme” sepse aprovimi i kompanisë ishte lajmëruar para se Këshilli i Ministrave të aprovonte atë vendim. Procesi i shpejtë i tenderimit në të cilin katër kompanitë në listën e shkurtër ishin vlerësuar për aftësinë e tyre që të kryejnë punën, pa pasur nevojë të japin çmimin ishte përshkruar nga hetuesit e prokurorisë në kundërshtim me ligjet kombëtare dhe ndërkombëtare. Pohimet se kontrata e dhënë Bechtel-Enka-s përkundër mungesës së një plani të pajtuar të ndërtimit ose kufizimit të çmimit po ashtu janë bërë nga Niko Naska, i vetmi anëtar shqiptar në komisionin vlerësues të përbërë nga pesë persona, konfirmoi ai në një intervistë ekskluzive për BIRN-in.
  “Pyetja ime e parë ishte: A ka ndonjë plan të projektit, a e ka shikuar dikush këtë me kujdes? Por nuk kishte asnjë plan. Si mund të ndërtoni diçka pa një plan ndërtimi, e posaçërisht për një projekt të tillë të madh të infrastrukturës, e cila shkon prej 400 milionë në gati një miliard euro?”, shprehu dilemat Naska. “Si mundem unë, një inxhinier me vite përvojë që ka ndërtuar termocentrale dhe porte, të qëndroj në një nivel të tillë dhe të pranoj të jem pjesë e atij tenderi?”, shtoi ai. Naska i tha BIRN-it se i ishte kërkuar që të marrë pjesë në vlerësim, me njoftimin brenda një dite, përkundër që nuk ishte në gjendje të përcillte procedurat e mbajtura në anglisht. Ai u largua pas një dite.
  Ata, “qeveria”, më thirrën një natë më herët duke më thënë se unë isha zgjedhur nga kryeministri Sali Berisha i cili kishte thënë shumë gjëra të mira për mua… por unë nuk dija asgjë për tenderin dhe si mund të isha pjesë e tij?”, tha ai. Ai po ashtu tha se nuk kishte qasje në ndonjë dokument të tenderit të shkruar në gjuhën shqipe. Në fund, katër anëtarët e mbetur të komisionit vlerësues zgjodhën Bechtel-Enka-n dhe filluan negociatat për një çmim të synuar. Ish-ministri i transportit Lulzim Basha thoshte atë kohë se Bechtel-Enka ishte zgjedhur në mënyrë transparente dhe metoda e shpejtë ishte e nevojshme, pasi vonesat prej një viti mund të kushtonin 75 milionë euro – 60 milionë euro nga rritja ekonomike dhe 15 milionë euro nga kostot e rritura. Shikoni..jo vetem idiot ,jo vetem “kaubojs por dhe kriminel.
  Prandaj e bene “cope-cope” Enver Hoxhen duke e share per 30 vjet me rradhe..dhe sa me teper e mallkojne qa me te larta dhe ne progression gjeometrik jane super vjedhjet..Turp e neveri per te gjithe ato subjekte qe po merren me mender dekriminalizimin dhe krykriminelat Bash Berisha dhe nja dy xhambasdore jo vetem kane vjedjur milijarda por po tallin bythen me ate popull hapur fare..

  Foreign Policy | the Global Magazine of News and Ideas

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 20, 09:09

   Al bert Bitri
   nëse ti je aq i zgjuar sa të rreshtohesh në turrmën e trashë që përbën shumicën e popullit shqiptar”Por nese dhe Gazeta Dita po kryqzon Ramen per te ardhur ne pushtet Devili dhe Debili Lul Basha ylli ne ngjitje I antiamerikanit Arvizu kjo eshte thjesht perdhosje dhe tradheti kombetare.”atëherë nuk mund të të thuhet gjë tjetër veçse je një i prapambetur mendor!!
   përse e them një gjë të tillë?
   sepse ty të kanë pjerdhur me indoktrinim,me indoktrinimin “se po e la miku duhet ta marrë patjetër armiku”!
   o bert bitri,kjo botë nuk është e ndërtuar bardhë e zi,por me shumë nuanca të të bardhësh dhe të zezës,që quhen gri,por këto janë prapë të cunguara,sepse kemi dhe ngjyrat që janë një mori e tërë që nuk kanë fund!!
   pra si përfundim për të ta thjeshtuar,se si dihet sa të mban truri,nëse e lë miku numd ta marrë miku tjetër pushtetin!!sepse zgjedhjet i ka fituar PS dhe jo edvin pallosh rama!!dhe kur i fiton një parti nuk duhet ti kalojnë partisë tjetër kur largohet kryeministri i paaftë i partisë në pushtet!!
   PS ka aq shumë njerëz sa këtë idiot, që po na e shesin si gjeni,të hallateve të mija,e lënë jashtëzakonisht pas!!
   unë edi se ti nuk je kështu si të përshkrova unë!pra nuk je një peshk që ka rënë në karremin “po iku rama,vjen berisha”,jo bitri jo!!ti je një mashtrues,një peshkatar budallenjsh!!
   dhe si duket ju peshkatarët,ose më mirë të paguarit nga zyra e agjitprop të ramës,kot nuk u shtua kryeministria me një numër të konsiderueshëm nënpunësish që nuk dihet se çfarë pune bëjnë!
   ju jeni tradhëtarët moderrnë të shiptarëve,ju jeni kolaboracionistët e rinj!!në këtë moment jeni të një “pushtuesi të brëndëshëm”diktatorit të sotëm,nesër të atij të huaj!!
   jeni personifikimi i shitjes së interesave të vëndit për një rrogë të qelbur!!

   Reply to this comment
 8. SI LUM NE ! May 19, 05:45

  Korrupsion ?!!! Me Ramen dhe Meten ? me Saliun dhe Bashen ? “Nuk ka shans te kaloj nen hunden e tyre”,njeri me i mire se tjetri.
  Uji vjen i “kulluar”nga siper,trubullohet rruges nga poshte.
  Po si nuk e kuptoni more,Meta shkriu gjithe jeten e tije me bllok ne dore,per pasurine tuaj, “te popullit”Pse pak beri Berisha qe nxorri uje te zi per te miren e keti
  vendi ? Po ripjellja e Rames qe do bente,”drejtesi” dhe me ne fund Luli qe do beje demoshkerdhatesi

  Reply to this comment
 9. Lani May 19, 06:26

  Per mendimin tim eshte e padrejte qe gjithe keto para ti paguaje arka e shtetit,pra populli.Sepse ato para te popullit jane.Nje parti hyn ne zgjedhje me qellimin qe te fitoje zgjedhjet dhe rrjedhimisht pushtetin.Pasi fiton zgjedhjet kjo parti formon dhe qeverine.Pra qeveria eshte produkt i partise.Keshtu qe kur qeveria humb nje gjyq arbitrazhi duhet qe parate ti paguaje partia qe ka qeverine dhe jo arka e shtetit ose arka e popullit me sakte.Duhet bere kjo ndarje ne kete rast.Cfare kusuri ka populli se qeveria e dale nga x parti eshte e paafte.Ose me keq akoma cfare kusuri ka ajo pjese e popullsise qe nuk e ka votuar kete parti e qeveri??

  Reply to this comment
 10. Araniti May 19, 06:48

  Lereni mor Ramen ta rrjepi ket popull “pederast” see e meriton….leket qe do paguaje gjyqin pedet do i paguajne…jaa njoftoje baxhella Balluku…trarin per Tr-Dr…pagesa ne euro dheee paguajne pedet…vetem Ramen e Rilindjen te kene ne krye…popull legen..

  Reply to this comment
 11. DRENICA E KUQE May 19, 07:51

  Kur flasim per shtetin, duhet t’i njohim e dime rregullat me te cilat funksionon çdo shtet ne bote. Po, me ne shqiptaret nuk shkon njesoj. Ne Shqiperine e coptuar ne gjashte “shtete”, eshte e qarte se kemi te bejme me te dyja dukurite: me paaftesi dhe me korrupsion! Paaftesia eshte dukuri e veçante, qe e ka sjelle ne skene seleksionimi negativ i ku(a)drave ‘shqiptare’ ne shekuj, sidomos ne trojet e pushtuara shqiptare, pre e te cilave politika ka ra Tirana, duke i bashkerenduar veprimet me patriotet ‘shqiptare’ te UDB te Prishtines, Shkupit, Podgorices e Presheves!… Prandaj po na shtohet e riciklohet paaftesia dhe korrupsioni dhe fale “aftesise” se marreveshtur shekullore, po humbasim kudo…
  Turp e per faqe te zeze po ndodh vetem ne Shqiperi (ne trojet e coptuara shqiptare) dhe me ne shqiptaret! Dhe shkak e pasoje e te gjithe kesaj paaftesia e selektuar per interesa familjare e farefisnore – anti shqiptare!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 12. angjelin1979 May 19, 08:00

  Eshte privilegj te jesh i pushtetshem ne kete vend se nuk te hyn gjemb ne kembe

  Reply to this comment
 13. Arben May 19, 08:07

  Vetem partine te kemi mire, edhe bar do te hame.

  Reply to this comment
 14. Ekonomist May 19, 08:36

  Rasti i Beketit eshte nje nga shume treguesit qe tregojne Paaftesi dhe Korrupsion te pleksur bashke. Paaftesi e plote e kryeministrit aktual te kuptoje gje nga ekonomia ne teresi dhe nga rregullat e ligjet e saj ne vecanti si dhe Korrupsion i administrates tij. Sepse Beketi u debua vetem per klientelizem : Per te kenaqur Sander Frangajt mediatike servile te gjithe pushteteve! Beketin nuk e donte Frangaj and Co. dhe Rama per tu bere i mire me ta e deboi Beketin. Tani kjo ka kete fature 110-120 milion Euro. Me te drejte lind pyetja : A duhet te mbaje pergjegjesi direkte Edi Rama per kete fature apo pergjegjesia do barazpeshoje mbi gjithe shqiptaret qe vuajne Paaftesine dhe Korrupsionin qeverises? Nese do vazhdohet me kete te dyten atehere duhet te pranojme (me dhimbje) te gjithe njezeri tezen e armiqve tane shekullore serbeve qe thone “shqiptaret nuk jane shtetformues”

  Reply to this comment
 15. ETHEM LALAJ May 19, 08:38

  ANALIZE E DREJTE:
  -MENDOJ TE DALI ME MIRE PERGJEGJSIA,PASI:
  1-KONTRATA ME ITALIANIN BEKETI ESHTE LIDHUR NE 2010 NGA QEVERIA E QOFTELARGUR S.BERISHA.
  2-DHE PUNIMET E H/CENTRALIT KALIVAÇ U SABOTUAN 100 %
  3-MESADI QEVERIA RAMA E PRISHI KONTRATEN ME BEKETIN PER SABOTIM PUNIMESH DHE JO PER TV-AGON KU DREJTONTE KAZANIN SONILA MEÇO.
  4-MBROJTJA LIGJORE NE ARBITRAZH ESHTE ÇESHTJE TJETER.
  5-MENDOJ SE DHE ATY NDIQET METODA SHQIPETARE “FITON AI QE PAGUAN ME SHUME”,OSE PAGUAN SHTETI DUKE FAVORIZUAR PRIVATIN,APO DUHET NDIHMUAR ITALIANI NE DEM TE SHQIPTARIT.KJO ESHTE ARSYEJA QE NE JEMI TE VARFER,JASHTE BE,PA PERKRAHJE.
  6.FAKTI QE GJ.NDERKOMBETARE NA NDESHKOI ME 21 JANARIN,ME 15 MIL.EURO TE PALLATIT TE LULIT NE VLORE,ETJ,ETJ,E TREGON KETE.
  -FATKEQSIA E KM RAMA ESHTE SE DREJTESIA JON PO VONON TE BEHET DHE KJO DREJTESI E KAPUR NGA SALIKERMA I SHTRIN TENTAKULAT NE TE 4 KONTINENTET,PERFSHI DHE PERTEJ OQEANIT.
  -RROFTE PPPULLI I NDERSHEM SHQIPETAR “POSHTE KAPITALIZMI I KSAJ FORME SI TEK NE”,I ZBATUARE NGA POLITIKANET E DEGJENERUARE.FLM

  Reply to this comment
  • Ay May 19, 10:59

   O Zot! Imagjjnoni qe ky Ethemi voton. Dhe ju cuditeni se pse jemi ne kete gjendje?!

   Reply to this comment
   • Tomorri May 19, 18:53

    O hajni..!
    Nuk e kam me ty,qe ja mban Rames bolet ne goje,por per te tjeret,qe kujtojne se Rama eshte akoma perendi qe mendon per fukarenjte!
    Ai i urren fukarenjte se nuk ka vuajtur kurre as per buke,as per mish,bulmet,nga pa drejtesia dhe per kete sharlatan te pa fytyre deri dje Shqiperia e kishte kufirin ne Vore!
    Ai nuk e ka vuajtur kurre radhen e qumeshtit e kosit,nuk ka qene ne fshat,nuk i ka shkelur kurre kemba ne balte,pra nuk e njeh hallexhiun,prandaj ai derdellit se “shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,as ne mesjete”!

    Reply to this comment
 16. Vito & Niko Kermilli May 19, 08:52

  Po Sonila Meco cfare mendon per kete ceshtje?

  Reply to this comment
 17. Petraq Lito May 19, 08:58

  Si eshte e mundur te durohet ky njeri qe ka hypur ne ate vend e mbahet nga nje tufe hajdutesh grabitqare qe po zhvatin per dite Shqiperine e mjere Si durohet ky kapricioz inatci hakmarres e cinik qe i vuri kazmen vendit me betonime e me ojra e bojra A e ka luksin Shqiperia e mjere me plot holle te pagueje edhe cmendurite e ketij zullumqari te pa skrupullt Mjere populli i shkrete nga kush drejtohet si duket drejte humneres.

  Reply to this comment
 18. Iliria e bashkuar May 19, 09:13

  Te dyja jane. Por te pa aftet jane te lig dhe shpikin forma te reja te vjdhjes.

  Reply to this comment
 19. bureto May 19, 09:46

  Do të ishte ndoshta një lehtësim sikur ky të ishte rasti i parë dhe i vetëm. Por fatkeqësisht drama qëndron pikërisht se nuk është as i pari dhe as i fundit. Po përmend disa si anulimin e koncesionit të hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës me General Motors kontraktuar nga Nano dhe anuluar nga Berisha, Atë me firmën turke Behase, në ndërtimin e rrugës Rrogozhinë-Elbasan kontraktuar nga Meksi dhe anuluar nga Meta, prishja e pallatit të njerëzve të Bashës në Ujin e Ftohtë Vlorë, afera e pistë me CEZ, kjo e tanishmja dhe sa e sa të tjera, që memorja nuk mund t’i mbajë, por që institucionet shtetërore i kanë. Të gjitha rastet e mlsipërme të humbura dhe shteti i ka dëmshpërblyer. Për të mos folur për dëmet që shkakton gjykata e Strasburgut për pronat.
  Kështu që pyetet me të drejtë: Paaftësi apo korrupsion?! Të dyja, por kësaj do t’i shtoja dhe arrogancën kryeministrore, të cilët kanë tendencë, për arsye që ata i dinë, për të anuluar çdo gjë që ka bërë parardhësi dhe jo vetëm me investitorë të huaj, por dhe ata vendorë, duke mospërfillur në mënyrë arbitrare mendimin e specialistëve, kur ka qenë rasti. Rasti i rreth-rrotullimit tek Zogu i Zi dhe Sheshi Skënderbej janë shëmbujt më të shëmtuar. Kush pagoi për dëmin e shkaktuar nga urdhërat kryeministrore në to?
  Dhe kjo vjen për mendimin tim se administrata tonë, jo se nuk ka specialistë të aftë që të nuhasin rrezikun e këtyre veprimeve arbitrare të shefave të qeverisë, por sepse administrata tonë është tejet e politizuar, por edhe sepse në këto raste zakonisht përfshihen specialistë më shumë servilë sesa të paaftë, edhe pse kjo e dyta nuk përjashtohet.e qëndron. Ka patur shumë raste kur specialistë ne integritet kanë vënë në dukje rreziqet, në ndonjë rast bile kanë rrefuzuar të jenë pjesë, por vetëm kaq. Dihet se punën e atij apo asaj, do ta vazhdojnl të tjerë më të gatshëm për t’u shërbyer shefave. Kështu pra kemi të bëjmë me një rreth vicioz, të cilit i shtohet dhe legjislacioni shqiptar me shumë të çara, shpesh të qëllimshme për t’i çelur rrugën abuzivizmit, nga i cili nuk ka prokuror që e shkokoleps rastin dhe ta ballafaqojë atë në mënyrë shteruese me ligjin. Mos flasim pastaj për gjykatat që i dimë si janë. Kjo sidomos, bëhet akoma më e vështirë kur kemi të bëjmë me gjykata apo arbitrazhe ndërkombëtare.
  Për t’u shprehur thjesht, them se për mendimin tim, përgjigjia do të ishte, po qëndrojnë të dyja, si korrupsioni dhe paaftësua. Ajo që të revolton është se për ta përmirësuar këtë situatë nuk po duket dritë jeshile në fund të këtij tuneli të gjatë, që me errësirën tij të frikshme, fsheh e gëlltit të ardhmen e shqiptarëve. Ata do ketë shpresë? Për këtë nuk mund të jepet dot, kaq lehtë një përgjigje. Mbase do jetë koha ajo që do të na e ndriçojë mendjen.

  Reply to this comment
 20. Turp nuk keni o kafshe ??? May 19, 10:22

  te gjith ata qe kan ngren nga corba me mut e bandes shpellarit ,
  berisha-meta ,

  fillojn e lehin kunder Rames ,sepse jane thjeshte funderina sumlepires e histerike anadolli

  kta harrojne se Italiani mafioz ka shtrir aktivitetin e tij ne Angli e kudo dhe natyrishte qe s’eshte i vetem por mbas tij ,ka nji Compani mafiozesh nderkombetare ,

  qe sigurishte do ta favorizojne ate ,si Italian ,se Shqiperine ,

  qe bandat pd -lsi i nxijn fytyren ngado shkojne neper Bote !

  duke e bere ne Opinionin Boteror nji shtet te Urryer
  nji shtet (qe udhehiqet nga krimi ,droga,etj etj epitete qe i vishen nga psh kryetari kurverise politike basha )

  pra vetem ca kokbosha mundet ta shikojne nji Proces te tille si “Paaftesi” ose akoma me idiot “korrupsion” !!!

  Keni arritur ne nji pike ,ku semundja qe ju kan injektuar

  kafshet kriminelat e vertete te politikes 30-vjecare salih berisha – meta-basha etj terrorista e kriminele Real ,

  ju ka qit edhe ato pak tru qe trasheguat nga e kaluara ,
  nen sistemin e kaluar ,
  duke ju bere skicofren me sherbetorin e vet besnike Medie ,

  qe demoluan shoqerine shqiptare e vet Shqiperine

  ne kte far feje .

  Vetem me qen idiot mundet ti hfsryhesh Rames apo paaftesise Avokatit ,
  perse humbi me mafiozin Italian !

  E keqja me e madhe eshte se ,njerezit aty jane semurur aq keqe ,
  sa jane bere te papergjegjeshem dhe s’i intereson kurr Shqiperia ,
  por thjeshte leh-heria histeria ,te cfrym dufin e jetes ,

  duke i dhen kuptim idiotesise ne te cilen ata notojne .

  Njerez qe jan te paafte te ngrihen ne nivele qytetaresh te kohes ,
  e ven ne funxion tririn ,te arsyetojne e llogjikojne si njerez .

  Dita vazhdon me bandat e lehesve te bej ham-hum kunder Rames ,

  sukseset e te cilit jane te papara nga ndonji qeverri deri me sot ,
  por qe natyrishte asnji qen me molotov ne goje rrugeve te shpelles nuk i shikon .
  Ky eshte mjerim i nji shoqerie te paafte ne cdo drejtim
  qe pasi vet kan humbur jovetem arsyen ,por edhe deshiren per te jetuar ,
  kerkojne te mbysin kedo ,
  nji karakteristike trishtuese per nji shoqeri te dal jashte cdo llogjike njerezore ,
  ku njerzit dijne vetem te qisin dhembet si qen rrugesh ,
  e kafshojne ate qe i ndersen padroni .

  Dhe e fundit fare ,
  jeni aq te papergjegjshem si njerez te ksaj shoqerie ,
  sa nuk mendoni aspak .se me te tilla veprime

  e sulme prej egersirash mediatike ,
  beni nji figur mjaft te ulet e negative ke femijet tuaj ,
  ke e ardhmja e atij vendi ,qe mesa duket ka nenshkruar falimentin nqs do shofim se cfar mendojne e veprojne ne jete .
  Turp nuk keni o kafshe ???

  Reply to this comment
 21. Sela May 19, 10:27

  Nuk esht pa aftesi , esht thjesht metod e sterholluar per ti marr miliona euro shtetit per tja kaluar atij qe ke deshir , ose qe ke ber noj ujdi , jan gjera te bera me paramendim te sterholluara , vjedhja e kti populli gomar ka arritur perfeksionin me te lart , un ta mbyll tv me pa te drejt me qellim , ti e kerkon ne gjyq nderkomtar dhe merr miliona pa fund , perfundimi paguan populli si gjithmon , ky kurva del pa lagur , dhe begjeti i hap nje llogari bankare , ne kte vend vetem dikur kan paguar vjedhjen hajdutet e pasuris perbashket me plumb ballit kur kalonin shumen 1 milion lekve SHQIPTARE , ka qen koha e burrit me atdhetar me te ndershem dhe patriot te historis se kti vendi , ka qen koha PPSHs e ENVER HOXHES , ai shtet ka qen i vetmi ne historin SHQIPTARE qe tradhtarve dhe hajdutve te popullit i fuste plumbin , ne kte koh tradhtarve i ngrihet monument dhe buste , hajdutve i thuret lavdi dhe jan njerzit me te nerum ne ter kasaban , i lumte palla koha antishqiptarve dhe maskarenjve ka 30 vjet qe ka ardhur. Do rroni e do shikoni o popull , nuk keni par gje akoma ,

  Reply to this comment
 22. Sela May 19, 10:31

  Nuk esht pa aftesi , esht thjesht metod e sterholluar per ti marr miliona euro shtetit per tja kaluar atij qe ke deshir , ose qe ke ber noj ujdi , jan gjera te bera me paramendim te sterholluara , vjedhja e kti populli gomar ka arritur perfeksionin me te lart , un ta mbyll tv me pa te drejt me qellim , ti e kerkon ne gjyq nderkomtar dhe merr miliona pa fund , perfundimi paguan populli si gjithmon , ky kurva del pa lagur , dhe begjeti i hap nje llogari bankare , ne kte vend vetem dikur kan paguar vjedhjen hajdutet e pasuris perbashket me plumb ballit kur kalonin shumen 1 milion lekve SHQIPTARE , ka qen koha e burrit me atdhetar me te ndershem dhe patriot te historis se kti vendi , ka qen koha PPSHs e ENVER HOXHES , ai shtet ka qen i vetmi ne historin SHQIPTARE qe tradhtarve dhe hajdutve te popullit i fuste plumbin , ne kte koh tradhtarve i ngrihet monument dhe buste , hajdutve i thuret lavdi dhe jan njerzit me te nerum ne ter kasaban , i lumte palla koha antishqiptarve dhe maskarenjve ka 30 vjet qe ka ardhur. Do rroni e do shikoni o popull , nuk keni par gje akoma , ed rama te njejten gje dhe me kte stil i dha 14 milion euro shperblim bashes per ujdin qe ben , ky mori kredibilitetin qe gjoia prishi pallatin e bashes dhe doli burr i mir ne sy te elektoratit , basha mori miliona i futi ne bang pa patur nevoj ti pastroj se ja dha gjykata te bardha bor leket e kti popullivpo gomar , them gomar se vetem gomari nuk reagon kurr.

  Reply to this comment
 23. Kaçi i zi May 19, 10:52

  Po Sonila Tranvesti Meço qe deshmoi kunder vendit te vet çmeriton?

  Reply to this comment
 24. intelektuali May 19, 11:48

  Ore ju ithtare te Edvinit dhe fanatike te Enverit,

  PO JU EDVIN DROGES JA QANI HALLIN JU O DALLKAUKE?

  Po ku pyet Edi Rama per 100 meleon dollaro apo euro qe do t’i paguaje Beket Rufjanit, po 100 meleon euro Edvini i ka si “pare xhepi” o debila qe keni vene kujen dhe po vajtoni si kukumjacka pylli per Liderin Boteror, Edi Rama,

  qe:

  Sapo t’ja beje me sy bedelit te tij, Bashkim Ulaj dhe t’i kerkoje lekat e tenderit mafioz per 5 km rruge te Unaza e Madhe dhe ja ku u zgjidh kjo zallahi,

  por edhe qe:

  Sapo t’ja beje me sy Taualnt Balles dhe i vjen Toyota me miliona euro plot e perplot tek trau i doganes nga kokaina e Xibrakes me porosi nga Kuba Komuniste me cilesi ekstra te larte e kontrolluar nga familja e Enver Hoxhes me shume eksperience ne prodhimin dhe shitjen te Imperializmi i drogave dhe narkotikeve lloje-llojesh dhe ja ku u zgjidh kjo zallahi,

  por edhe qe:

  Sapo t’ja beje me sy fanatikeve te tij, nje meleon ithtare te Enverit i nxjerrin ne cast grate e tyre ne ankand per te grumbulluar leka per Partine ne dite te veshtira dhe keta fanatike qe e kane zgjedhur 6 vjet me pare symbyllur Edvin Karagjozin apo Edvin Kaqolin, Kryeminister pa shkolle, Kryeminister alifmatrak pa dipllome, garib llafoqyls dhe HOP! sa te hapesh dhe te mbyllesh syte 1 meleon fanatiket e Partise i mledhin keto 100 meleone dollaro dhe kjo zallahi me arbitrazhin e Beketit eshte perfundimisht e zgjidhur,

  sepse:

  Keshtu i tha Enveri Hrushcovit kur donte ta nderronte me Liri Belishoven:

  NE EDHE BAR HAME, POR NUK DOREZOHEMI!

  Reply to this comment
 25. Posht hajduteria! May 19, 13:24

  Mekanizmi mund të jetë ky: unë Edi Rama po të mbyll stacionin TV, ti Beketi do t’ më hedhësh në gjyq dhe së bashku do të punojmë që gjyqin ta fitosh ti, dhe parat që do të paguaj shteti si gjobë do ti ndajmë bashkë. Të jeni të sigurt që nga miljonat e gjobës , një pjesë do të meren nga shqipëtarët, bashkpunëtorë në këtë vjedhje të rregulluar me ligj nga mafia jashtë dhe brënda vendit. Kur kryeministri i vëndit thotë si pa gjë të keq për 40 miljon eurot e tenderave të firmës me dokumenta të fallsifikuara të unazës së madhe dhe linjës së tensionit të lartë që kudo në botë vidhet me dokumenta të fallsifikuara, gjëra të tilla do të ndodhin e s’do të ndalojnë në antishtetin tonë. Pse të mos dyshojmë që edhe prishja e pallatit në Ujë të Ftohtë ka patur synim që paratë e gjobës Luli i ka ndar me Edi Ramën?

  Reply to this comment
 26. Ajo qe pritej ndodhi me shoqerine Shqiptare .(shifni rexionet e te cmendurve ne komente ! ) May 19, 13:39

  Nqs do analizojme gjithe banden e Kazanit te Plehrave

  (pra te ashtuqujtures media shqiptare)

  siedhe zagarve qe jetojn prane cdo kazani edhe ata brenda tij

  natyrishte ,

  kuptojme qarte se ku ka dekantuar ajo shoqeri e shpartalluar
  nga cdo Vlere e Princip njerezore .

  Shikojm se si kjo shoqeri eshte kriminalizuar dhe shndruar ne
  kafshe kafshuese ne sherbim te politikave skllaveruese

  nji politike traumatizuese ,qe ka ber qe ksaj shoqerie

  pa asnji lloj Elite (e len pra Nudo para cdo Politike vendi e te huaj )
  ti imponohen bandat e krimit ne politike siedhe reflektohet qarte edhe ne Kazanet e medies shqipcare .

  Cfar ka ndodhur me shoqerine shqipcare ?

  Perse njerezit mediet kafshet ne shqiperi kan dal jashte

  kontrolli dhe te gjithe ndodheen nen ate efekt te Histerise
  te gatshem te kafshojne kedo ?
  Jane befasuar te gjithe nga ndjenja e kriminelit ,
  e hajnit ,
  e tradhetarit te kombit -duke i nderuar me titullin

  O bir kurve sala-meta-basha hej , ( e duan gjithe putanat qe duan ta cnderojne Shqiperine )

  pra te dashuruar me kriminelet me anen e erret njerezore ,
  duke u larguar perfundimishte

  nga reflektimi i Njerezores ne shoqeri ,
  i ndjenjes se sinqeritetit ,atdhedashurise ,

  te mires se perbashket e cila eshte nji e mire per secilin

  nga ne qytetaret ,
  larguar pra nga cdo parim njerezore cdo Princip

  e Vlere ne shoqeri !

  Kjo eshte teper e frikeshme per nji shoqeri qe mjerishte

  qorre vazhdon e fascinuar , te ece drejt djallit drejt shpelles se erret ,te se keqes njerezore ,

  dhe asnji nuk eshte ne gjendje te shikoje ne drite ,
  sepse erresira i terheq ndoshta genetikishte .

  Kjo eshte me shume se Skandaloze per nji komb
  qe po shtyhet drejt gremines sepse i jan errur syte
  e mpire trut .

  Ndoshta duke arritur nji hape para Gremines ,

  dikush do hapi syt i thote Ndal Marrezise turmes

  qe po con drejt zhdukjes ate vend .

  Boll u dashuruat me Krimin,Tradhetine , Tinzarine ,me te Keqen Njerzore ,

  sepse po i shkaterroni jeten e te ardhmen femijeve tuaj

  o te shndruar ne kafshe nga Marrezia qe ju ka shplare trut e erresuar shikimin.

  Eshte koha e fundit per reflektim .

  Reply to this comment
  • mirel May 19, 14:58

   E o qelbesire se ke komentuar nja 10 here. Do perfundosh ne kanal dhe ti, bashke me Berishen dhe Meten, qelbesire ramiste

   Reply to this comment
   • HEU BRE ! May 19, 15:59

    mirel ,

    ke” Kanali Motres tate ” , mendon e di !

    por me par duhet me ma qit njiher ktu ne Foto Nudo ,

    qi t’ja rras Ok-in tim surratit 🙂

    Edhe per ty , ka nga ata tipa qe dolen dje ne Parade mes Tirones qe ta njomin vrymen me te nxehte .

    Reply to this comment
   • Edi vet direkt May 19, 16:06

    mirel bytha me kanal,

    do te behet edhe ty nji dite tegeli ,
    qe te mbyllet e shqymja pas .
    asnji gjale .

    duket se komentet e ktij mikut nalt ,te ken cpu trurin tej per tej o shkerdhate antishqiptare .

    vjen ora e ndodhin gjonat

    Reply to this comment
    • **** May 19, 16:20

     O Edi, vete direkt ja ke ngrene c.rin Saliut deri ne zorre. Te ka dhene dru e i ke ngrene mune.
     Po ik mos u shkrif kot si legen. Ta ka mbush legenin sa ka dashur Saliu, e ja ku e ke, ne mes te sheshit, e ca po i ben, po ja rruan bythen mire.

     Reply to this comment
 27. Edvin KARAGJOZI dhe DËNGLAXHIU May 19, 15:55

  Është HAJDUT i URRYER me DAMKÈ , që VJEDH dhe PLAÇKIT SHTETIN SHQIPTAR me të njëjtët HAJDUTÈ dhe KUSARË që VIDHTE PD KRRIMI dhe LSI HAJDUTËRIA !!™

  Reply to this comment
 28. HOMORA May 19, 17:42

  qe te kuptoni pse jeni skllever moderne nje shikim te lehte vetem nenit nje te kushtetutes paçaure te shqiperi,them kushtetute per mos te ofenduar popullin tim dele,por edhe veten time qe rrjedh nga nje popull dele.
  HAPNI SYTE MIRE dhe rilexojeni me vemendi per te kuptur dhe konstatuar qe fuqia dhe pushtetit populli as qe njihet ne te,ah emri toj lajkatohet me finese per te kamufluar pushtetin e klanit politiko-oligarshik.

  VENDOSIM KËTË KUSHTETUTË:
  PJESA E PARË
  PARIME THEMELORE
  Neni 1
  1. Shqipëria është Republikë parlamentare.
  2. Republika e Shqipërisë është shtet unitar dhe i pandashëm.
  3. Qeverisja bazohet në një sistem zgjedhjesh të lira, të barabarta, të përgjithshme e
  periodike.

  -Pika nje;Shqiperia eshte KOMB dhe ATDHE i shqipetareve dhe askurre REPUBLIKE,sepse bie ndesh me principet e DEMO=POPULLI-KRATOS=PUSHTETI.
  Njeshtas pse e kemi mrena tullumin.
  -Pika dy;Shqiperia siç thame eshte vendi qe perfaqeson nje POPULl pra eshte KOMB dhe jo shtet por ATDHE,sepse ska se si te ndahet nje homogjenitet rrace ne pushtet,per aresye se pushteti eshte vette raca qe kompozon dhe perben KOMBIN apo truallin qe quhet ATDHEU.
  Dyshtas pse e kemi mrena te perthyme me dysh.
  -Pika tre;a kam nevoje une te bazohem ne lirine e votes kur jam une ai qe ne emer te lirise sime vendos te votoj ose jo,pra a e shoh te dobishme qe forcen time,fuqine time tja jap me prokure partiakeve qe te vendsosin ne vendin tim per fatet e mia,a thua se jam nje femi kopeshti dhe kam nevoje qe edukatoria te perkujdeset per mua.
  trashtas,ja pse ramaqia,saliqia,metaqia,nanoqia na kan shker… si ja u ka dash gazi tyre ne kub.
  E po ta lexoni dhe kuptoni kete paçaure kushtetute do dilni me te çorientuar nga çhuni ne marrezine e saj,te turbullt dhe te pakuptueshme.
  Kushtetuta e soteshme eshte nje kosh plehrash e nje arme skllaverie mbytese.
  Lexojeni,lexojeni motra e vellezer.

  Reply to this comment
 29. Ballisti May 21, 19:18

  O intelektual o rrot k…i ?, te ngeli ora tek Enveri o derdimen , te paska ber qindin o qyqar , por ka dhe me keq akoma , ke kta sot qe dhe buken nga trastja ta marin o mavri , Enveri do te duket lule po prit dhe pak , se nuk ke par gje akoma , Enverin prandaj nuk e harrojn kollaj ti me shoket e tu , se antishqiptarve tradhtarve i futi plumbin , hajduteve ja hidhte çelsat ne det , kush kalonte shumen 1 milion e 1 lek te vjedhura nga parat e popullit i fuste plumbin miku , tani jeni rahat , se dhe breket kta politikan ja u xhveshin tu hec e merni vesh qe jeni pa brek vetem kur xhvisheni me flejt , tani keni ra ne usta ju majmuna qe shani shqiptarin me atdhetar dhe te ndershem ne te ter kohrat. Ed rama ka ber ujdi me bexhet matrakun , un te mbyll tvn , po te jap dhe faktet qe ta kam mbyllur kot dhe parat qe do i marim intelektualit dhe te tjerve i ndajm bashk , gjysmat mi kalo ne nje llogari bankare , parat jan te bardha bor , intelektual te haj kte timin i thot edi , keshtu esht ber muhabeti midis rames dhe bexhet noflles.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*