Pacolli: Ju tregoj se ç’ndodhi në Berlin, si nisi presioni për taksën

May 2, 2019 16:37

Pacolli: Ju tregoj se ç’ndodhi në Berlin, si nisi presioni për taksën

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka dhënë një version të asaj se çfarë ka ndodhur gjatë pushimit në Samitin e Berlinit kur Macron e Merkel kanë biseduar me liderët kosovarë dhe Edi Ramën.

Kryeministri Haradinaj ka akuzuar Thaçin e Ramën se i kanë bërë presion më të madh se liderët e Francës dhe Gjermanisë.

Pacolli i cili i ka çuar me aeroplanin e tij liderët e Kosovës dhe Shqipërisë ka thënë se ka pasur presione që taksa të hiqet. Ai tha se fillimisht kërkesën e ka bërë ambasadori amerikan i cili ka thënë që taksa të pezullohet për dy javë.

Ai më pas ka thënë se edhe Merkel ka kërkuar pezullimin e taksës dhe të shihet nëse dialogu shkon në rrugën e duhur, shkruajnë mediat kosovare.

Ne patëm një koktej dhe aty filloi presioni, fillimisht kryeministrit që duhet të hiqet taksa dhe të vazhdojë dialogu. Kush iu ka afrua atij i ka kërkuar pezullim të taksës.

Pezullim për dy javë i taksës është kërkuar edhe nga ambasadori i SHBA-së. Normalisht z. Haradinaj thotë se taksa nuk hiqet dhe ky presion vazhdon te vendet e Ballkanit Perëndimor.

Më vonë këshillat e Merkel kanë qenë që suspendoni këtë taksë dhe i definojmë gjërat si ndodhin. Nëse nuk ndodhin siç parashihet, jeni i legjitimuar për ta vënë përsëri taksën.

Pason edhe propozimi i presidentit Macron, e njëjta retorikë”, ka thënë Pacolli.

 

b.b/dita

May 2, 2019 16:37
Komento

23 Komente

 1. Mos e merr me ne aeropllan Ramushin May 2, 17:03

  Pezullim për dy javë i taksës është kërkuar edhe nga ambasadori i SHBA-së. Normalisht z. Haradinaj thotë se taksa nuk hiqet dhe ky presion vazhdon te vendet e Ballkanit Perëndimor.
  Më vonë këshillat e Merkel kanë qenë që suspendoni këtë taksë dhe i definojmë gjërat si ndodhin. Nëse nuk ndodhin siç parashihet, jeni i legjitimuar për ta vënë përsëri taksën.
  Pason edhe propozimi i presidentit Macron, e njëjta retorikë”, ka thënë Pacolli.
  Po ku ha pyka Hara Dinia..

  Reply to this comment
  • antonio May 2, 18:16

   Po Rama cfare ka thene aty,o Pacoll?
   Apo ty nuk te intereson te hysh ne mes?

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic May 2, 18:48

   Hajredini jo vetem qe nuk han pyka pore Hajredini eshte ne ket raste si ajo perralla e KLAFO\VNTEN..!
   Zogui dhe Macja . Besoi qe te gjith e njohin kete perralle,!
   Un dua ta pyse Hajredini, Kure SHBA te tho hiqe taksen qe te vazhdojm bisedimet kuptohet me ndermejtsimin e Amerikes, perse nuk ja len ti kete Pergjegjesi atije qe te beri ty sote ne ket vend ku je.?
   A mendo ti Z. Hajredini se ke Kacik (kellce) per te mbajte ne shpin nje pergjegjesi kaqe te madhe.?
   Un tham me bindje te plot qe nuk ke, ndaj pa tjeter duhet te degjojesh parteneret e medhe qe te ndihmuan dhe erdhen e te takuan edhe ne mal ku gjaku shkonte rreke ne Kosove.
   Pranda Hajredin te mos fryhet si gjeli kure ndonje komentues e quan patriot( te mose e perjashtojme kete qe ketu ne keto komente ka edhe divesion per te paqare edheheqjen e Kosoves.) Sepse ketu munde te komentojn edhe serb te cilet dije te shkruajn shqip.
   Guzhina e Beugradit ben sa te duash lloi-lloi menushe menu keto qe bene DIVERION kunder vendit ton dhe mindesishte per te acaruar mardhenjet me SHBA-ne me siperfaqe patriotike qe brenda tyre kan hemem.

   Reply to this comment
 2. shko mer bo noj OP tjeter ,me zgjat Hunden debila politikan May 2, 17:04

  vetem ne Shqiperi merren me idiotizmat te kota
  me bla bla bla – pseudoPolitikanet ,

  sepse nuk jane te Zote e te afte ne asnji drejtim te arrijne qellimet e Kombit .

  ky e ktheu koken nga serbi ,
  tjeteri nga greku ,
  rama i shkeli syrin Mriklles

  cfar skandali etj bla bla bla

  dhe ne fund ,
  si perfundim si e ka ajo pun

  perseri i ngelet shqpcarit cari ne sum .

  Gjithmon te humbur se hane njeroi-tjetrin

  si Hienat kur s’kan cte hane ,

  kafshojne kembet e veta

  Reply to this comment
 3. Mira May 2, 17:04

  Edvin HAJDUT Rama mos tè fusi Hundèt fare tek punèt e Brendshme tè Kosovès , por tè shkoj dhe tè KAPI atè BANDITIN 26 VJEÇAR qè FALSIFIKOI Firmèn e SEKRETARIT tè SHTETIT DELAWARE nè USA dhe KORRUPSIONIN GALOPANT prej 30 MILJON€URO tek UNAZA e RE , ku Edvini do VIDHTE pa mèshirë SHQIPTARÈT e VARFÈR dhe tè RROPATUR !!! RESPEKTE pèr RAMUSH HARADINAJ !!!!NEVERI dhe URREJTJE për DÈNGLAT dhe KARAGJOZLLIQET e Edvin HAJDUTIT , we lVJEDH dhe GRABIT ditèn për DIELL !!!!

  Reply to this comment
  • Patrioti May 2, 21:42

   O Mira, qe ramavici eshte nje me ramush-ovicin,kjo nuk don as mend dhe as kalem dhe koha do te vertetoje. Nje pyetje kam per ju Mira, ku e gjeti forcen ramush-ovici te kundershtoje SHBA, Gjermanine e Francen? Une theme vetem tek dosja e tije e qendisur ne serbine milloshevicjane nga UDB,as me pak dhe as me shume. Nuk mund te flitet per partiotizem kur kundershton shtetet si Gjermania, Anglia e Franca qe iu bashkangjiten thirrjes se SHBA per nderhyrje ushtarake ndaj barbarise se serbise milloshevicjane, qe la pas dhjetra fshatra te grabitura, e te djegura e mijra viktima te pafajshem ne Kosove e brenda ne Serbi. O Mira, mos ndigjim i thirjes njerezore te miqeve te vertet te shqiptareve si SHBA, Gjermania, Anglia, e Franca qe shpetuan jeten e qindramijra kosovareve dhe qe i dhuruan lirine Kosoves, nuk eshte as patriotizem, por as mencuri, pervecse fsheh tradheti kombetare nga pas. Dhe se fundi, te mos ishte nderhyrja ushtarake e SHBA dhe e NATOS, sot ramush-ovici do te ishte tuj bere roje ne diskotekat e Zvicres bashke me shoke, dhe Kosova martire do te ishte nen thundren e pergjakur te diktatures milloshevicit. O Mira perse nuk u denuan krimet makabre te diktatures komuniste dhe perskutoret ne to si dje dhe sot, prandaj ne hapsiren shqiptare u be e domosdoshme ngritja e gjykatave specjale me juriste nga SHBA, e BE-ja. Mjaft me, me patriotizem fasad qe i sherben vetem djallit, Taksa duhet hequr per aqe kohe sa kerkohet nga SHBA, Gjermania, Anglia e Franca, kure kjo reflekton e fakton progres ne bisedimet me Serbine, ne te kunderten taksa le te vihet perseri ndaj produkteve serbe e boshnjake.Vetem atehere ke bere detyren para miqeve te vertet dhe Kosoves Martire.

   Reply to this comment
 4. E dua Kosoven por me shume dua te verteten. May 2, 17:05

  Pra o Ramushke e Kosoves propozimi per ta “pezulluar perkohesisht taksen” ka ardhur nga miqte tane nderkombetare te cileve ne u detyrohemi shume per cka kane bere per Kosoven dhe jo nga Thaci dhe Rama sic na bilbilose ti.
  Genjeshtra i ka kembet o shkurtera o Ramush . Nuk fiton pike duke bere “te fortin” e lagjes me miqte e medhenj pa kontributin e te cileve ti sdo ekzistoje ne faqe te dheut nga makineria ushtarake e Milloshevicit. “Uthulla e forte gerryen enen e vet” thone nga anet tona. Do rrojme dhe do shohim. Dhe po ta hoqen vizen nderkombtaret te puth halla me dy faqe Ramush djali.

  Reply to this comment
 5. vdekje kapitalizmit; (veper e njerezve primitiv) May 2, 17:35

  ti te tregosh, nga e gjeni rraca e njerezve si ti , gjithe kete zell shtazarak, per t’u pasuruar pafundesisht ??? po si do behen te githe te pasur, duke punuar per vete??? punetor i zoti quhet ai qe punon se bashu me te tjeret per te miren e perbashket . soi i juaj dhe ne komunizem, kur te tjeret e kishin per nder te punonin per shtetin (c’ka per vete dhe shoqerine) ju vidhnit dhe i benit bisht punes . i kame te gjalla ato vite . s’ me hiqen nga mendja, sepse pikerisht soji juaj sot, eshte bere mbret e oligark ne ekonomi dhe mburreni se jeni “punetor”, ndersa njerezit e ndershem jane mbytur ne mjerim .

  Reply to this comment
 6. Epiriiiiii May 2, 17:37

  Komandant SMAJLI i pret drut Trash
  O Komandant je ne koh Paqe tash nuk je mè ne koh lufte qe ti presesh drut trash, ndrysho taktik ne koh Paqe drut prihen holl e mè holl si te mujtèsh.

  Reply to this comment
 7. Cajupi May 2, 17:47

  Nderkombetaret nuk ia heqin vizen.
  Kosova i duhet Amerikes dhe Gjermanise.
  Qendrimi i patundur i Haradinajt nu, do te ndroje qendrimin pro-Kosovar te SHBA dhe Gjermanise i cili mbeshtetet ne interesa te konsiderueshme gjeopolitike.
  Taksa ndaj mallrave te Serbise i jep Kosoves nje leverage te forte ne bisedimet qe Vucici do te detyrohet te beje me Kosoven.

  Reply to this comment
 8. Adih May 2, 18:23

  E lagu se lagu ,zoti Pacolli . Une i jap 100 % te drejte z Hajredinaj . E pse ?.
  Kjo takse eshte ne dore te Serbeve ,te njohin Kosoven si shtet dhe Hajredinaj e heq ,e ne te kunderten ti terheqi zvare Serbet z i nderuar Hajredinaj . Shume e thjeshte .
  E pame shume mire ne lajme ,Te tjereve , si Thacit dhe Rames ,merkeli i priti ftohte .
  Kurse Z e nderuar Hajredinaj e priti si te tjeret ,por qe i vetmi qe u shoqerua deri ne holl te godines ,shume miqesisht nga Merkel e Makron..Kjo eshte domethenese z Bacolli . Ju keni eksperience ,perendimi eshte shume i holle me veprimet e tij dhe punon dhe vepron me finese , e me qitje te larget .Megjithate Edi Rama mos i fuse hundet .Ai ti shikoje hallet qe ska bere as edhe nje detyre per negociatat dhe genjen si ne Shqiptaret por edhe BE pa pike turpi.Ai shkel kushtetuten shqiptare .

  Reply to this comment
 9. good May 2, 18:26

  Te lumte RH, mus luj nga vendi, sepse serbet shqyen tangat por mos me leju dhe ekipin e futboollit me hy ne FIFA.
  Ky ER jone, QE shtiret, ne cdo aktivitet SI NE rini dhe NE vijim hyn gjithmone me 3 te kuqe, arrogant deri ne palce. Vec ndrequni mes jush NE baze te normave demokratike dhe lufte korrupsionit qe na eshte ba kancer, ndertoni uzina mos me ik rinia.

  Reply to this comment
 10. dashamires May 2, 18:38

  Presioni qe i behet Ramush Haradinajt qe te heq taksen per mallrat serbe tregon qarte bythen jashte te politikes batakcinjve perendimore. Ramush Haradinaj qendron fort ne te drejten nderkombetare te njohjes reciproke! Keta bythqire perendimore nuk i bejne presion Serbise te njohe Kosoven, por i ben presion Haradinajt te ulet ne bisedime me nje pale qe nuk njeh Kosoven shtet!
  Kushdo shqipfoles qe del kunder Haradinajt eshte pa gjak shqiptari.

  Reply to this comment
 11. era! May 2, 23:08

  TAKSA TE MOS HIQET POR TE ULE KOKEN SERBIA E TE NJOHE KOSOVEN SI SHTET TE PAVARUR DHE PIKE O DERDIMENA.Serbi dhe greku jane mesuar me presione e leshime vetem nga ne

  Reply to this comment
 12. Arti May 3, 07:32

  Na mbyten budallenjte! Edhe jemi pa breke ne bythe, edhe duan qe ne te bejme te kokefortin me aleatet tane.
  Si Ise Boletini, i cili shkoi ne bisedime i armatosur e me pas, Kosova vuajti 100 vjet roberi sllave!
  Duhet diplomaci, jo kokefortesi me aleatet!

  Reply to this comment
 13. Kuq e zi May 3, 07:56

  Ramushi eshte ne rregull
  Hiqe per dy jave pastaj rivendose po pe qe nuk po ecen si duhet
  Pse me taksen filloi konflikti kosove -serbi?
  Ramushi ne kembim kerkon njohjen nga serbia apo duhet te kerkoje vetem autonomi?
  Po serbia a e njeh kosoven nqs hiqet taksa?
  Heqja e takses me shume ishte per merkel e makron me i tregu te veteve qe po arrijme suksese sesa per zgjidhjen e problemit

  Reply to this comment
 14. qytetar May 3, 13:00

  Jam teper i lumtur kur shikoj ,lexoj e degjoj sa burra e gra te mencura ka kombi yne vecmas politikaneve dhe kryesisht tek pensionistet e puntoret me meditje te shtypit.Me behet mishi koqe koqe kur shoh sa bukur komentoni,sa bukur urdheroni e sa bukur e me sa klas definoni kush jane tradhetaret e kush jane patriotet e sotem.Ju lumte ,por mos harroni qe per ne shqiptaret gjithe europa mendon qe nuk e kemi mbaruar akoma procesin Darvinian,jemi akoma tek pema.

  Reply to this comment
 15. geg hyseni May 3, 13:10

  Vertete KAZAN dhe FILXHAN…Eshte fatkeqesi qe edhe nje burre shteti si Haradinaj e han ket karrem…Kemi çkemi ne shqiptaret me njeri tjetrin, ku debati eshte vetem sherim per ecurine tone te perbashket, keto probleme nuk duhet te dalin ne mahalle, ndryshe i behet nje sherbim fort i keq çeshtjes tone kombetare….Shikoni edhe ca komentues skutha, qe deomos duan ta perfshijne edhe Edin ne ket kazan, kur z.Pacolli si deshmitar prezent aty nuk e pohon, perkundrazi, qe Rama apo Thaçi te ken bere presione ndaj kryeministrit Haradinaj!!!

  Reply to this comment
 16. fery May 3, 15:43

  Shifet nga fjalet e para dhe fjalori i tij i varfet se Pacolli ne jeten e vete se ka te lexuar asnjii liber por , edhepse keshtu fare i pa lexuar ai artijti me parate qe ka te krijoj nji parti te re ne Kosove ( Aleanca Kosova e Re ) , te behet per disa muaj president i shtetit dhe tani edhe minister i jashtem i Kosoves .Por , omologet e tij me te cilet ai takohet dhe eshte ne kontakt te perditeshrm kane tituj te ndrydhem te larte shkencor e ndoshta edhe jane kandidojne per qmimin Nobel ne fushat perkatese. Nga kjo dele ne siperfaqe se nuk eshte cudi pse Kosova po ngec ne zhvillimin e saje ekonomok edhe perkunder ndihmave te medha ekonomike dhe asistencave.
  Edhe kryeministri Haradinaj shifet se nuk eshte aspak i lexuar edhepse thojne se ka te kryer univerzitetin
  ( kure e ka prrfunduar , cilin univerzitet ka te mbaruar , cilat jane punimet e tij shkencore etj.etj . ) mirpo, per keto gjera ne Kosove nuk eshtd d lejuar te flitet fare edhepse ato duken qe ne paraqitjen e pare te Pacollit ose Haradinajt ose ndonji zyrtari tjeter gjysem te arsimuar, sigurishte i paisur me kohe me nji diplome univerzitare.
  Edhe Thaci dhe Veseli qalojne ne oratori te rrjedheshme shqipe por jane specializuar ne nji lemi gjuhe te varfer rruge e cila tregon nivelin e tyre tejet te ceket arsimor e qe ishte dashur te jete e kunderta…drejtuesit e shtetit te Kosoves duhej te ishin shembull per gjeneratat e reja , te pakten ne te folurit e gjuhes se rjedheshme shqipe sepse , nqs. ata deri sot nuke kane mesuar te flasin rrjesheshem shqip atdher as keto funksione qe jane duke i ushtruar aktualishte nuk u nevoiten
  Nje thenje e vjetef popullore e thote se keto funksione qe ushtrojne pa pergaditje te mirefillte arsimore ose tituj adekuat akademik,po u kane hije : ” si gomarit shala “

  Reply to this comment
 17. Alban Dega May 3, 16:24

  Kujtese

  HARADINAJ DUHET TE MESOJE ABC-NE E DIPLOMACISE DHE POLITIKES !

  – Nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve !
  Faik Konica

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Atdhetaria eshte ti sherbesh qofte edhe me jete atdheut e popullit tend.
  Por arma me e fuqishme qe Nena Natyre ose Zoti i ka dhene njeriut eshte truri !
  Nuk e kercenoi as me arme berthamore, as me hidrogjen, as me nitrogjen … bile as me revole kaubojsish ish- Presidenti historik amerikan Ronald Reagan Mihail Gorbacovin por i beri vetem nje lutje ose kerkese krejt njerezore “ Tear this Wall Mr. Gorbachov!” “ Fshije nga faqja e dhe ate mur Zoti Gorbachov” per Murin e Berlinit simboli i Perdes se Hekurt komuniste qe ra pa asnje pike gjak e pa asnje plumb !
  Politika eshte Arti i se pamundures ashtu si diplomacia eshte mjeshteria qe i ben topat te zbrazin pellumba paqeje e jo gjyle vdekjeprurese e kobi te zi!
  Ramushi duhet ti mesoje e mbi te gjitha ti zbatoje keto mesime elementare te te dyjave.
  Po ashtu duhet te mesoje se korrigjim nuk eshte fjale shqipe. Korrigjimit ne shqip i themi ndreqje!
  Dhe detyra e njeriut gjithe jeten eshte te ndreqe jo te carti, te prishi.
  Edhe marredhenie midis shteteve do te thote me marre por edhe me dhene me njeri- tjetrin duke vendose ne peshore cka do marrish e cka do japish!
  E se fundi, Ramush Harafinaj duhet te mesoje edhe parimin e burrerise dhe privatesise ose vetanakesise: rrobat e pista te familjes lahen ne shtepine tende… nuk nxirren ne pazar !
  Ai ishte ne nje ze me kryeministren lesbike te Serbise kunder Edi Rames!
  Akuzat e tij ndaj Presidentit te Kosoves Hashim Thaci, qe e beri Kryeminister dhe Edi Rames, qe eshte bere faktor sigurie e paqeje ne Ballkan, dhe simbol bashkimi te shqiptareve ne Ballkan per presione per taksen edhe me te egra edhe se ato te Vucicit jane sherbim ndaj Beogradit dhe jo Tiranes, Prishtines e Tetoves me krejt trevat Shqiptare ne Maqedoni e Mali i Zi !
  Bashkimi ben fuqine !
  Percarja sjell skllaverine !
  Eshte koha qe Ramushi ti lere tupanat e folkokallashat ne Kullen e Gllogjanit e te beje kryeqeveritarin e krejt Kosoves jo lojera nacionaliste pa breke ne bythe per bajrakun e tij !
  Po te kete dyshim le ta vendosi nje banderole me percaktimin gjenial te Faik Konices ne balle te zyres se tij:
  “ Nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve !”

  Reply to this comment
 18. mirel May 3, 17:22

  Kosova e ka suspenduar shtetin qe ne 2007en dhe asgje ska ndodhur. Pervec dhenues se 8900 h. Malit te Zi dhe krijimit te komumave serbe.
  Duke pranuar kushte te disfavorshmw nga serbet Kosova asnjehere nuk e ka nisur bisedime nga baza te barabarta, as nga zero, por nga minuset.
  Dhe kur perpiqet te shkoje te zero behet nami. Zemerohet Serbia. Ben vaki per cdo vendim dhe ligj te Kosoves te zemerohet Serbia, atehere shteti i Kosoves nuk duhet te ekzistoje.
  Nga kjo llogjike Ramushi eshte ne rregull

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim