Letërporosi nga Skocia, Basha dhe Ristani thirren në Prokurori

March 19, 2019 14:11

Letërporosi nga Skocia, Basha dhe Ristani thirren në Prokurori

Pas ardhjes së dy letërporosive, një nga SHBA dhe një tjetër nga Skocia, duket se prokurorët, që janë duke hetuar lobimin në shumën prej 675 mijë dolllarësh nga PD në SHBA, e kanë rihapur këtë çështje. Mësohet se kryedemokrati Lulzim Basha është thirrur këtë javë në prokurorinë e Tiranës, për të dhënë sqarime mbi lobimin në Amerikë. Pritet që Basha së bashku me Arben Ristanin të paraqitet në prokurorinë e Tiranës, ku do japin shpjegime ditën e enjte.

Lidhur me këtë çështje në prokurorinë e Tiranës janë pyetur vitin e kaluar disa funksionarë të Partisë Demokratike, si Enno Bozdo dhe Arben Ristani, të cilët menaxhojnë financat e PD.

Kontratat u raportuan më 14 nëntor në Departamentin amerikan të Drejtësisë nga kompania “Stonington Strategies”, ku deklaron se ka marrë dy pagesa nga Partia Demokratike me vlerë totale 525 mijë USD dhe një pagesë të tretë nga “Biniatta Trade LP”-një kompani guackë e regjistruar në Skoci në vlerën e 150 mijë USD. Kontrata e drejtpërdrejtë e PD-së me “Stonington Strategies” është raportuar në Departamentin e Drejtësisë në SHBA që në muajin mars 2017, ndërsa kontrata me “Biniatta Trade LP’ është mbajtur e fshehur për disa muaj dhe është raportuar në mesin e muajit nëntor 2017.

Asnjëra prej këtyre pagesave nuk rezulton në raportin financiar që Partia Demokratike ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për fushatën zgjedhore 2017, ç’ka ngre pikëpyetje serioze për origjinën e parave. Raporti i publikuar në faqen zyrtare të KQZ, tregon se PD pasqyron vetëm pagesat për dy kontrata lobimi me kompaninë tjetër të lobimit “Barnes and Thornburg LLP” në vlerën e 12 585 000 lekëve.

l.h/ dita

March 19, 2019 14:11
Komento

18 Komente

 1. mirel March 19, 14:18

  Na mbyten idiotet
  Leterporosi thone. Hajde prit ndonje gje te mire kur cyryket marrin persiper ndryshimin..phh

  Reply to this comment
  • Xha Barka March 19, 15:07

   Eeee tope eeee ashtu eshte si thua ti po ce do qe nuk mbulohet merda me shurre. Deri ne gryke jane zhytur. Edhe pak e do ngelesh pa pune ti is dhe ca idiote te paguar ketu

   Reply to this comment
   • mirel March 19, 15:29

    Ou llaxori i Zilindjes. Na trembe

    Reply to this comment
    • Zeri i Lire March 19, 16:19

     Ta hoqa vizen Mirel, edhe ti qenke militant, por edhe me keq, sheh qe agallaret e tu qenkan te lidhur me ruset dhe kerkon qe keto lajme te mos jepen.
     Kujtoja se kritikat e tua drejt Ramutit ishin objektive, por sot zbulove vehten, je militant dhe ne rastin me te keq qenke edhe agjent rus!

     Reply to this comment
     • mirel March 19, 17:40

      Ik mor debil

     • Fidel Kastro March 19, 20:57

      O Zeri i lire sa i ngjani baballareve o i uruar!!! Deri dje fjalet tradhetar, armik, agjent i Angloamerikaneve ishte kori qe na shponte veshet !!! Po sot bijte e baballareve te djeshem te diktatures? Kane ndryshuar, ne qe donim Ameriken e perendimin e u persekutuam , sot na quajne agjent te Rusise!!!!!!????????Hajde e gjeje dhe veri nje emer kesaj poshtersie!!!!!!!!!!!!!!!

     • X Fidel kamunistin March 19, 22:26

      Ndersa ju te gjithe i ngjani babait shpirteror, ish sekretarit kamunist, te çmendurit Sali Karaxhiçi, dobiçi i Karaxhiçit plak!

 2. PeDe= Cesspool March 19, 14:35

  Keni rastin ideal ti fusni koken ne morsete Lulashit & Co per financime te paligjshme nga lobime te erreta ruso-sllave. Shkojini deri ne fund ketij hetimi dhe do ta nxirrni PeDen lakuriq ashtu sic eshte ne te vertetet nje bande kriminale e ngjizur nga sperma e agjenturave te huaja.

  Reply to this comment
 3. bart72 March 19, 14:42

  Po Dakon pse se thirret ho rrobqira ho pleherat

  Reply to this comment
 4. fteri March 19, 15:35

  Në momentin që nuk do bëhet “drejtësi ” për letërporosinë nga Skocia e L.Bashës dhe arkëtarin A. Risatni ,
  Sali Bisha do aktivizoi krahun e tijë të rrugaqëve të zjarrëvënsave e të minavuesve dhe linjën e tritolit të dikurshëm më këmbë të shtyllave T.L,bllokimin e dritave .,Por ajo koha kur vriste e priste si të donte Sali Shpellari ka kaluar .

  “Nadalu beg se ka hendek !” se ky vendë ka zot..Tani vetëm hekurat i presin Saliun ,Lulin ,e arkëtarin e korruptuar Risatnin me dy fustane .Kjo është e para pastaj do vijnë “lajmet e tjera “dramatike për këtë klikë tradhëtare ,hajdute ,kriminele , e vrasëse .

  Reply to this comment
 5. fteri March 19, 15:37

  Në momentin që nuk do bëhet “drejtësi ” për letërporosinë nga Skocia e L.Bashës dhe arkëtarin A. Risatni ,
  Sali Bisha do aktivizoi krahun e tijë të rrugaqëve të zjarrëvënsave e të minavuesve dhe linjën e tritolit të dikurshëm më këmbë të shtyllave T.L,bllokimin e dritave .,Por ajo koha kur vriste e priste si të donte Sali Shpellari ka kaluar .

  “Nadalu beg se ka hendek !” se ky vendë ka zot..Tani vetëm hekurat i presin Saliun ,Lulin ,e arkëtarin e korruptuar Risatnin me dy fustane .Kjo është e para pastaj do vijnë “lajmet e tjera “dramatike për këtë klikë tradhëtare ,hajdute ,kriminele , e vrasëse .

  Reply to this comment
 6. MH March 19, 15:55

  Pranga , prangat nder duar.I japim fund komenteve.Shpohen tullumbacet e anailsyeve mjeran.Dhe cdo gje shkon tek i Zoti Popull.

  Reply to this comment
  • fteri March 19, 16:21

   z-MH ,Te populli nuk ka shkuar asgjë deri tani vetëm diskeminimi ,vjdhja ,vrasja e mosndëshkimi .Vetëm LIGJI DHE NDËSHKIMI I NDANË HESAPET me Sali Berishënn ,L.Bashën ,Hajdutin Ilir Metën dhe Monika K. tani e kan radhën ndëshkimi dhe prangat jo fjalët popmpoze ,Kush zbaton ligjin ka zbatuar demokracinë europiane.

   Reply to this comment
 7. Mala March 20, 08:50

  Keta vjedhsuit e votes,Ristani I vodhi votat per bashen dhe eberi kryebashkiak te T I ranes,ku fjeti per kater vjet.Ndersa ne kundershperblim Basha,nga KQZ e solli Ristanin, me motoçiklete, dhe e beri Sekretar te Pergjithshem te PD. .E mira e ka te miren,thot populli.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim