Paketa fiskale, Ahmetaj: 65% e sipërmarrjes e ka tatimin zero

November 6, 2018 14:10

Paketa fiskale, Ahmetaj: 65% e sipërmarrjes e ka tatimin zero

Ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj ka prezantuar projektligjet e paktës fiskale gjatë mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë.

Ahmetaj u shpreh se qëllimi i paketës fiskale është ulja e barrës fiskale për qytetarët dhe bizneset. Sipas ministrit, 65% ose 71 mijë subjekte do të paguajnë zero tatim.

“Qëllimi i paketës fiskale është ulja e barrës fiskale për qytetarët dhe bizneset, lehtësimi i të bërit biznes përmes procedurave të thjeshtëzuara dhe vendosjen e rregullave transparente duke mbrojtur interesat fiskale. Nga paketa fiskale përfitojnë mijëra biznese.

Pas kësaj mase vetëm 9% e sipërmarrjeve tatohen me normën 15%. 65% e sipërmarrjes e ka tatimin zero, pra 71 mijë subjekte do të paguajnë tatimin zero. 28 mijë subjektet e kanë tatimin vetëm 5%. Pra 91% e sipërmarrjes e ka tatimin ose zero, ose 5%. Diferencë e madhe nga ajo që ka qenë”, tha Ahmetaj.

o.j/dita

November 6, 2018 14:10
Komento

5 Komente

 1. Arben November 6, 14:54

  Me ke e pe, me ate me xham apo me ate pa xham?

  Reply to this comment
 2. Syrja Qarri November 6, 15:49

  Ore qe t’a marrim vesh KUJT po i ankohesh per kete situate?
  Mos valle i ka lene Saliu keta 65% qe nuk derdhin asnje lek ne buxhet?
  Sa te peshtire aq edhe qesharake jeni.

  Reply to this comment
 3. Vito Kermilli, shoku i Nikos qe mashtroi me kultivimin e kermillit November 6, 17:40

  Mashtrues ordiner.
  61 % e sipermarjes sa % zene ne volumin e biznesit ?

  Reply to this comment
 4. te gjithe; te barabarte ..perpara ligjit . November 6, 19:53

  po mallin e sat’eme e ke qe nuk i takson ore turi qen ??
  po nuk do krijosh buxhet, t’me japesh dhe mua mundesi te ngre biznes more kurve muti ?? po a e di ti, qe bizneset e ngritura, qofte dhe nje tavoline . jane me ligje e me taksa ?? po mua, qe ma hodhen tavolinen, me shqelm ne ajer ku do ha ??? te tjereve s’u marke as takse ?
  mlidhni mendjen ore, se jeni grupim i majte . mos mbeshtetni pa taksa, ose me taksa minimale, pinjollet e bejlereve kolaboracionisteve . mos merni ne mbrojtje ish te perndjekurit e ish pronaret, por u thyeni kockat per se dyti, sepse nje grusht kane qene, dhe rronin dikur mire (ne lluks) kur populli jetonte ne mizerje (e vertetoi nje tufe fotosh te viteve te post pavaresise sot ne gazeten drita, (identike dhe me kohen e zogut), se ne c’mizerabilitet, ka jetuar ky popull, nen regjimin turk dhe ate zogollian.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 November 6, 20:15

  Nje qeveri qe nuk eshte ne gjendje te mbuloje minimumin jetik te shtetasve e ka si lluks nje minister qe nuk ka haber nga financat e shtetit .Te kish diplomen e plepave te Saliut te pakten.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim