Taksë për makinat luksoze mbi 50 mijë euro. Ndryshon edhe taksa e fjetjes në hotele

December 9, 2015 18:31

Taksë për makinat luksoze mbi 50 mijë euro. Ndryshon edhe taksa e fjetjes në hotele

Të gjitha makinat me cilindratë mbi 3 mijë kubikë dhe me çmim mbi 50 mijë euro, nga 1 janari do të t’i nënshtrohen taksës së luksit, 21 mijë lekë në vit. Pas kundërshtimeve të shumta nga opozita, Komisioni Parlamentar i Ekonomisë vendosi vetëm me votat e mazhorancës që të shtojë edhe kriterin e çmimit në listën e makinave të ashtuquajtura të luksit.

Rritja e taksës për rreth 11 mijë makina, të përkufizuara nga qeveria si aumjete luksi, ka shkaktuar debate në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë. Sipas deputetëve të djathtë të këtij komisioni, jo çdo mjet me cilindratë mbi 3 mijë kubikë është mjet luksoz, dhe se kjo taksë mund të prekë edhe shtresa jo të pasura të pupullsisë.

Edhe taksa e fjetjes në hotel u ndryshua dhe u nda në disa kategori në bazë të qyteteve dhe yjeve.

Pjesa e parë është për hotelet me 4-5 yjë që do të kenë, zona e parë do ketë një tarifë 3500 lekë të vjetra, zona e dytë 175 lekë të vjetra dhe zona e tretë do ketë 1050 lekë të vjetra”, tha relatori i këtyre ndryshimeve, Ervin Koçi.

Disa ndryshime të tjera ishin heqja e taksës për tabelat deri në 2 metër katror, kalimi i taksës për hapësirat publike në varësi të Bashkisë dhe ulja e tarifave për ndërtesat e prodhuesve fason.

Deputetët e djathtë kundërshtuan me forcë taksën për automjetet me vlerë mbi 50 mijë euro. Disa prej tyre kanë edhe vetë të tilla.

 

December 9, 2015 18:31
Komento

15 Komente

 1. gezim December 9, 18:54

  shikoni keta sypalare , para ca vitesh, si jane pasuruar me parate e shqiptareve. Pale pale u hapin edhe deren bythqireve e bythqirave. Ptu, plehra. Doni perseri pushtet!

  Reply to this comment
 2. SuloKapedani December 9, 18:58

  Vete zote e vete shkop.Eshte e pandergjegjeshme por n.q.s nuk paguajne keta e duan tu thyesh muaj per muaj nga nje xham.Per te varferit nuk mendohen por per vehte i bien tavolines me arsyetime absurde dhe qesharake .Kjo skote eshte e padeshiruar ne kuvend por ne s’kemi fuqi ti thyejme ,mjaftojme me keto fjale.

  Reply to this comment
 3. BMW December 9, 19:13

  Qenkan keputur ne bithe 210 mije leke te vjetra ne vit.Pjerdhin milioneret per kaq leke. Ata dy here me shume se kaq i lene cdo nate duke ngrene dreka e darka.
  Pa le sa takse kurvash paguajne ne vit.

  Reply to this comment
 4. Dashnori nga Peqini December 9, 19:50

  Makina ne foton e fundit eshte e nje trafikanti droge me iniciale A.K. dhe nuk nuk ka asnje aktivitet biznesi pervec nje duqani llotosportive ku pastron parate.
  Verifikojeni dhe do shikoni se ai ka nje autorizmim per te leviz kundra tabele. Targa AA 229 DO

  Reply to this comment
 5. shqiptar sharri. December 9, 19:58

  kapitalistet shqiptare nuk duan te pagujn,taksat se ju dhymbsen leket se me pun te renda i kan fitue leket dhe me djers e gjak bilem,prandaj kta te vetqujter te djathte qe nuk e din se cfar eshte e djathte,kta mendoin per krahun e djathte,se jo se ka dhe filozofi te djathte,borgjeze ete pasurve,por dhe ata pagujn taksat e pasuris si gjith popujt ku jan ne qeveri te djjathtet,por shiptaret nuk duan te pagujn se sic thash me shum munde e dhymbje i kan bere milionat,hahahahahahah,me qesh nga zori,se kta i kan bere milionat dhe makinat duke e vjedhe pasurin e popullit shqiptare,he fytin e frymen jua marte.

  Reply to this comment
 6. toni December 9, 21:22

  Nga menyra se si vishen e merr me mend se cfare niveli jane,makinat e shtrenjta i mbajne per tu dukur se jane dikushi,mbas makines te shtenjte te blere ne menyre te dyshimte nuk ka gje tjeter,mos te flasim per shkolle dhe per ane te tjera te fomimit intelektual,me sa po shikojme kaubojsi po na del ne i zgjuari ne parlament.

  Reply to this comment
 7. bobo December 9, 21:46

  Taksa 210 mije lek te vjetra ne vit eshte qesharake,se ata 210 mije lek ja lene bakshish kamarjerit,kur pine kafen ne mengjes.

  Reply to this comment
 8. Arben December 9, 21:50

  LIGJ KOMUNIST.

  NUK UA KA FALUR NJERI PARATE ASNJERIT.

  KUSH ESHTE RAMA QE PERCAKTON SA DO TI GRABISE NJEREZIT.

  TENTATIVA PER TE “ULUR SHENJESTREN” E ARGUMENTEVE KUNDRA KESAJ RRITJE TAKSASH ESHTE E VARFER DHE TREGUES I HAPUR I INJORANCES SE REDAKSISE SE KESAJ GAZETE (NE GJUHEN POPULLORE BYTHLEPIRJES NDAJ RAMES)

  Reply to this comment
  • mira December 10, 01:36

   Arben
   Po ti ku i gjete paret qe blen makin lux dhe sdo me pagu taxat
   Duket qe te kaluaren e afert ke qen PABUKS

   Reply to this comment
   • Arben December 10, 06:13

    KU I GJETE ESHTE TJETER GJE, DHE TAKSIMI ESHTE TJETER GJE.

    AI QE I KA VJEDHUR PARATE I DUHET KONFISKUAR MAKINA,

    E TAKSIMI ESHTE TJETER GJE.

    PRANDAJ I DREJTOHEM REDAKSISE SE KESAJ GAZETE BYTHLEPIRESE NE ATE MENYRE, SEPSE DUAN TE KALOJNE SAPUNIN PER DJATH, JANE TELLALLE QORRA TE PRODHEVE TE EDI RAMES.

    Reply to this comment
 9. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. December 10, 00:43

  Erdhen si breke grisur dhe bythe palare, sot ketyre bajgave vetem nje kostum u kushton mbi 5 mije euro.

  Reply to this comment
 10. Ali December 10, 08:52

  Keta kokepalare s,kane lene gje pa bere.Keta e kane vendin ne biruc por ska kush t,i fus atje,ju duhet sekuestruar pasuria qe kane vene keto 25 vjet, por ska kush ta beje.Duhet gjykate Amerikane dhe prokuror Amerikane qe t,i fus ne burg per gjullurdine qe kane bere per 25 vjet.

  Reply to this comment
 11. ne emer te popullit December 10, 12:02

  E i mjeri milet,sa u dhimset kewtyre te opozites fukarenjt se u rritet taksa e lluksit te makinave te tyre 50 mije euro.Keto makina mezi i kane blere me rrogat e tyre te vogla,duke sakrifikuar edhe buken e kalamajve,te cilet i kane shperdare ne gjith boten me studime ne universitete private.Si nuk u vjen turp kur diskutojne te mbrojne veten e tyre dhe per te mos paguar taksa,ne nje kohe qe fukarenjte i nxjerrin ne protesta dhe i udhezojne te shkaterrojne pronat publike dhe kur me te drejte gjobiten per demet e shkaktuara Lul Basha u tregon kastravecin 163 cmKu e gjen kurajon e flet ne kete menyre ky zoteri qe eshte deri ne fyt me krimet qe kabere dhe qe njifen nga te gjith .Turpin ta mbaj vete,se nje dite do te jap llogari.E drejta vonon por nuk harron.Nderime te gjithve.Keta zoterinj ne komisione nuk ngriten nje here te ulen rrogat e tyre te majme dhe te rritet ndima ekonomike,pensione,rrogat e ulta etj,por ngrihen kur u preken interesat.

  Reply to this comment
 12. hajdarsi December 10, 12:44

  ne cfare vendi te botes paguhet taxse per makine luxsi?
  tjeter gje si e kane blere . Bjerini shkurt vendosni taxse dhe kaq . jo miqt te dashur taxsa eshte per ate qe punon dhe nxjerr fitim.Ai qe spuon nxjerr fitim dhe qeras dhe te tjeret (pa diskutim dhe ataqe kane pushtet)kjarte? besoj se u sqaruat

  Reply to this comment
 13. beni December 10, 13:19

  O kryeminister si i le keto plehra qe u pasuruan me leket e popullit te livadhisin e te kakarisin.Morre zotim per ti shpene para drejtesse por nuk bere asgje, kjo mos tregon se je dhe vete njelloj i perlyer me pislleqe! Vepro tani se neser do tejete vone. Populli nuk deshiron qe nje hadut te zevendesohet ga nje tjeter por kerkon drejtesi.Po vazhdove te terorizojsh popullin dhe te lesh te kakarisin ish qeeritaret…me vjen keq por shpejt do te biesh nga pushteti.. Edi mbaj premtimet per ish ushtaraket jane te vetmit qe ke ne mbeshtetje por po i genjen me shume se Sala…..por Salen e dinim qe eshte kunder por ju pse……

  Reply to this comment
 14. Endrit Byberi November 29, 23:45

  Po ca jan kto karlliqe qe boni aman paguaj taksa vjetore paguaj dhe taks luksi ca doni na rjep fare se nu na e kebi ndertuar pasurin kemi len lesht neper gurbet o horra jo si ju me mashtrime e budalliqe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?