Pakti detar / Kryediplomati grek flet edhe për sherrin Rama-Meta: Me letrat aktuale, me Shqipërinë avancojmë 6-12 milje

August 9, 2020 12:29

Pakti detar / Kryediplomati grek flet edhe për sherrin Rama-Meta: Me letrat aktuale, me Shqipërinë avancojmë 6-12 milje

Marrëveshja që ka bërë qeveria e greke me Egjiptin për delimitimin e hapësirave detare, i ka shkaktuar mjaft probleme qeverisë së kryeministrit konservator Kyriakos Mitsotakis.

Opozita e majtë, Syriza, ka akuzuar qeverinë se ka bërë kompromis, duke u tërhequr, ndërsa Egjipti ka përparuar.

Ka qenë ish-ministri i Jashtëm i Tsipras, Nikos Kotzias, i cili tha se qeveria greke tani hyn në negociata inferiore me Shqipërinë e Turqinë.

Në një intervistë të tijën, shefi i diplomacisë greke Nikos Dendias, bën të ditur se qëllimi i qeverisë së tij është që të përparojë planin aktual që ndodhet në ministri prej negociatave të mëparshme, ku me Shqipërinë Greqia avancon nga 6 deri në 12 milje të territorit të saj detar.

Një version për të cilin është komentuar shumë, por që qeveria shqiptare ka bërë të ditur se deri tani këto janë vetëm fjalë, pasi nuk ka marrëveshje.

Dendias, ndërkaq, flet edhe për marrëdhëniet ndërmjet Ilir Metës dhe Edi Ramës në lidhje me marrëveshjen detare. Nga ana tjetër ai nxjerr si presion tezën e minoritetit grek.

Pjesë nga intervista:

Duke pasur parasysh këtë fakt që keni nënshkruar një marrëveshje me Italinë dhe Egjiptin, a është radha e Shqipërisë nga ana tjetër, për të mbyllur në mënyrë efektive një rreth?

E dini, është pak e vështirë atje, sepse fillimisht u pajtuan shqiptarët, më pas ata u ankuan në Gjykatën e tyre Kushtetuese. Brenda tyre ekzistojnë disa çështje ligjore: autorizimi i Presidentit në lidhje me qeverinë, të cilat ai mund të mos jetë i gatshëm t’i japë. Sidoqoftë, është një çështje që do të trajtojë politika e jashtme greke, unë nuk dëshiroj të komentoj.

Shqipëria është një vend fqinj, një vend me të cilin Greqia dëshiron të ketë marrëdhënie miqësore dhe dëshiron të zgjidhë të gjitha problemet e saj. Një nga këto probleme është marrëveshja e detit. Sigurisht, ka edhe çështje të tjera: çështja e mbrojtjes së të drejtave të njeriut të pakicës greke, e cila do të zgjidhet në kontekstin e procesit të pranimit të Shqipërisë në BE, sepse ky është standardi Evropian.

Kërkesa apo pretendimet  ne nuk i bëjmë si Greqi, por si vend i BE-së dhe këshillat tona miqësore  bëhen për të gjitha vendet që fillojnë këtë udhëtim të madh në Bashkimin Europian. Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një çështje parësore dhe, në këtë kuptim, Shqipëria duhet ta shohë pakicën Greke në Shqipëri si një faktor për zhvillimin e vendit, një urë miqësie midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Në fakt për çështjen e detit keni akuza edhe nga opozita?

Po më akuzojnë? Biseda të rënda.

Ata vazhdojnë ta përmendin atë. Dhe dje në njoftimin që ata bënë, ata thanë se duhet të rrisim ujërat tona territoriale nga 6 në 12 milje detare në Jon.

Kam gjetur përgatitje në Ministri. Siç ju thashë, kam të gjitha procesverbalet e të gjitha takimeve të mëparshme. E dini, askush nuk fillon nga zero, çdo shtet është një vazhdim i punëve që bëjnë të gjitha administratat.

Dhe ju duhet të respektoni traditën. Kam gjetur përgatitje për zgjerimin e ujërave territoriale, dhe është diçka me të cilën po merret qeveria. Kërkon një parapërgatitje, dmth mbyllje të gjireve, etj., Por është diçka me të cilën qeveria po merret me kohë dhe unë do të informoj kolegët e të gjitha partive politike dhe ne do të ndërmarrim veprimet e duhura për ta diskutuar së bashku.

Në këtë rast, kur u mbyllëm vetëm në Jon, a do të krijonim një precedent negativ në Egje, nëse Greqia do të vazhdonte të rritej ujërat territoriale nga 6 në 12 vetëm në Jon?

Mund ta shohim në një mënyrë më pozitive, se Greqia po zgjeron ujërat e saj territoriale, ku çështjet e karakterizimit të zonave detare janë mbyllur.

Me vendet fqinje në thelb…

Realisht ka mendime për të gjitha çështjet, unë i respektoj të gjitha opinionet. Unë po ju them përsëri se kemi një përvojë të madhe ndërkombëtare, të cilën e kemi fituar përmes konsulentëve tanë. Ne flasim me palët, këto janë çështje kombëtare, askush nuk ka monopolin e së vërtetës, mjerisht. Dhe unë mendoj se mund të kemi një qasje të re kombëtare dhe një sukses të ri kombëtar gjithashtu. Dua të jem i sinqertë. Marrëveshja e djeshme është një marrëveshje, përgjegjësia dhe përgjegjësia politike e së cilës i përket qeverisë së Kyriakos Mitsotakis. Por, arritëm në të, pas shumë vitesh përpjekjesh, të shumë njerëzve, të shumë ministrave, të shumë qeverive. Si rrjedhim, qeveria Mitsotakis ndihet e sigurt të konsiderojë se përfaqëson në tërësi një konceptim të sistemit politik grek, se si sigurohen interesat e vendit.

Dhe unë mendoj se kjo ishte e dukshme nga njoftimet e partisë, madje edhe nga njoftimet e pakëndshme, kur një parti, mbase për arsyet e veta, ndjeu nevojën për të lënë disa tone të vogla diferencimi. Unë e shoh këtë marrëveshje si një sukses të madh kombëtar dhe një arritje të madhe kombëtare.

j.l./ dita

August 9, 2020 12:29
Komento

29 Komente

 1. ILIRO-OSMAN August 9, 12:45

  Gjithe Bota le ta dij se Greqia eshte OSMANI.

  Reply to this comment
  • aaaaa August 9, 20:15

   Per ca e duam detin,ne nuk kemi as varka,as motorskafe,as anije peshkimi,as nje mjet tjeter lundrues,kur nderkohe keto i mjete i zoterojne dhe i gezojne vetem mafiozet dhe politikanet.Edhe kur vemi ne bregdet duhet te paguajme si frengu pulen,per te bere plazh ose ne lekale per te pire dicka.Keshtu qe per 90 % e shqiptareve si te kemi det si mos te kemi po njelloje eshte.Le ta marri greku..harruat qe 75% e pronave u jane grabitur pronarve te ligjshem shqiptare po nga shqiptaret.Pse duhet te beni patriotin kur shqiptaret jane ne hava dhe ne konflikt midis tyre ne vendin e tyre.

   Reply to this comment
 2. Hosteni August 9, 12:46

  C´mendim ka majeshtiza gjuheshpate ?

  Reply to this comment
 3. Niki August 9, 12:51

  Sa turp, e njohin shume mire historine e shfarosjes se tokave shqiptare nga pala greke gjate 120 vjeteve te fundit- Ne vend qe te bejne nje marreveshje qe te “mbush” dhe embelsoje sado pak raportin jo positiv te krijuar nder vite nga vete ata ,por insistojne dhe shtiren sikur kane te drejte-

  Reply to this comment
 4. Qytetar August 9, 12:58

  Te na i shpjegoj nje specialist : kjo marreveshje eshte reciproke per te dyja shtetet , duke u bazuar ne ligjet nderkombetare ??

  Reply to this comment
 5. Mutin e Lalzit e perdorin kta si tym C'orientues ne Qeverrine Shqiptare August 9, 13:09

  Nuk e di se cfr Letrash ka ne Dore Greku kunder Shqiptreve pervec Licenses se BE-se me fincu Vorio-Epirin ne Shqiperi ,
  por sidoqofte duket qarte qe, s’kan asnji Vlere ,
  dhe i perdor thjeshte per Presion Qeverrise te Dallkukeve

  qe s’dijn se te Orientohen ne Xhunglen e Kafsheve

  qe rriten vete .
  Un se kuptoj perse ky Shtet deri me sot nuk k ngrkuar nji Grup Specilistesh Ushtarake e Civil ,
  qe ne momentin ee duhur ,te ishin te pregtitur per

  dhenjen e Pergjigjes Turko-Libnezeve Grek !

  Reply to this comment
 6. Arben August 9, 13:26

  Shqipëria urupiane

  Reply to this comment
 7. librazhdjoti Ball-ist August 9, 13:39

  Kur ke nje popull qe ne masen afro 1 milion banore ka vajtur e futur koken ne byth e grekut, c’qeveri kerkoni te zbatoje ligje nderkombetare me shtetin grek pervec se ligjit te pa shkruar te vasalitetit?
  (fjalet e mesiperme jane te shokut Taulant Balla me nje rreth te ngushte bashkfshataresh te vet te zones Librazhdit)

  Reply to this comment
  • xxx August 9, 13:56

   ate qeveri qe si atdhetare punon e perkushtohet me shqiptaret qe ti beje ata me te mire, qe te beje vendin tone me te mire, qe keta te kthehen te punojne ne vendin e tyre!
   Emigrantet ne greqi qe duan Shqiperine kane deshire te kthehen e investojne ketu, por asnje qeveri nuk i mban klimen ushquese per rikthim, te gjitha shtyjne te marresh rruget.
   Zhvillimi i vendit eshte patriotizem jo liri demokraci, jo kakekonomi tregu e mutglobalizem.

   Reply to this comment
  • mirel August 9, 17:58

   Ballistet nuk zhgenjejne kurre. Gjithmone do nenshkruajne ligje vasaliteti dhe do e fusin koken ne bythen e grekut, te serbit, gjermanit e italianit.
   Jane 1 milione shqiptare, dhe i konsideron nje milione ushtare. Nuk do luftojne me arme, por jane kontigjent me te cilin qeveria shqiptare duhet ta perdori si argument per te kerkuar me teper nga qeveria greke.
   Asthu si llapacitin greket per minorikaret, ashtu te beje dhe qeveria jone tellallin per shqiptaret e Greqise, per camet, etj.
   Po qeveria jone vasale ka hall te torturoje shqiptaret e Greqise me keq nga greku. Ambasadat tona jashte jane armiqte e shqiptareve, prandaj ulin koken shqiptaret, se i fut shteti shqiptar ne mut.
   Qeverite shqiptare keto vite jane qeveri antishqiptare.
   Lexoni cthote Kotsias;
   “Ne flasim me palët, këto janë çështje kombëtare, askush nuk ka monopolin e së vërtetës, mjerisht. Dhe unë mendoj se mund të kemi një qasje të re kombëtare dhe një sukses të ri kombëtar gjithashtu. Dua të jem i sinqertë. Marrëveshja e djeshme është një marrëveshje, përgjegjësia dhe përgjegjësia politike e së cilës i përket qeverisë së Kyriakos Mitsotakis. Por, arritëm në të, pas shumë vitesh përpjekjesh, të shumë njerëzve, të shumë ministrave, të shumë qeverive. Si rrjedhim, qeveria Mitsotakis ndihet e sigurt të konsiderojë se përfaqëson në tërësi një konceptim të sistemit politik grek, se si sigurohen interesat e vendit.”
   Ta zberthesh te gjithen kete ka disa konkluzione:
   E para thote qe nuk ka askush monopolin e se vertetes- kjo do te thote qe dhe vete pretendimi i tyre per tu zgjeruar bazohet ne themele te dyshimta. Per mua ai sikur e thote hapur qe ky pretendim varet nga tradhetia e shqiptareve.
   Tjetra, dhe qe ka shume rendesi, ai e thote troc, qe pavaresisht se cila parti politike e merr pushtetin ne Greqi, ato te gjitha punojne per ceshtjen kombetare Greke, pra punen e bejne sistematikisht te gjitha qeverite, dhe le ta vazhdoje tjetra arritjen e qellimit.
   Ndersa ketu eshte e kunderta, qe nga fillimi i negociatave me Bashen dhe Berishen, cdo qeveri ka punuar kunder ceshtjes kombetare shqiptare, ashtu sic beri Basha e Berisha, ate program antikombetar dhe antishqiptar vazhdoi dhe Ramuti.
   Dita i heq lajmet qe diskreditojne Ramutin.
   Menjehere pasi aprovoi ngritjen e varrezave greke, Ramuti doli ne Top Chanel dhe deklaroi qe ska ca ben sepse eshte i detyruar te zbatoje mareveshjet e Berishes. Nderkohe qe ishte zotuar te anullonte cdo mareveshje antikombetare te Berishes, kur erdhi ne pushtet i perdori si argument ekzistues, dhe do vazhdonte natyrisht ti zbatonte, duke u perpjekur te maskoje vulen e tradhetarit antishqiptar, qe eshte dhe vete, ne mos me i lig nga Berisha.
   Por, populli shqipkar fle gjume.
   Njehere kthehet nga e majta dhe njehere kthehet nga e djathta, sa per tu clodhur, dhe jo per te punuar. Vetem gerrhin gjumin e vdekjes nen zgjedhen e tradhetareve. Shqiperia po shitet, por asnje nuk merakoset te thote nje fjale.
   Nderkohe qe kam qene pro protestave per mbrotjen e Teatrit, gjithmone jam habitur si nuk u kujtua njeri qe te protestonte per kufijte territoriale. Asnje nuk u shqetesua per 6-12 milje detare qe po ja shet Ramuti Greqise.
   Ceshtja eshte mbyllur me Gjykaten Kushtetuese. Nuk ka me argument qe kjo ceshtje te diskutohet dhe te lihet pezull nga qeveria shqiptare, eshte e mbyllur.
   Cdo sugjerim tjeter eshte pazar per shitje territoresh. Eshte pazar per shitjen e Sovranitetit te Shqiperise. Me nje fjale: Vasalitet. Dhe kerma si puna e Taulantit dhe qelbesirat nen sherbimin e Ramuteve e bejne fakt.
   Prandaj ka vetem nje zgjidhje per shqiptaret, protesta masive.
   Ketu nje fije floku e ndan vendin nga tragjedia e Libanit., po u vazhdua keshtu, atje do perfundojne gjithe shqiptaret, ne katastrofe.
   Termeti ishte vetem fillimi..

   Reply to this comment
 8. loni August 9, 14:10

  Per cilet emigrante Shqiptare qe jetojne ne Greqi e ke fjalen? se ata nuk ndihen me Shqiptare,sidomos brezi i dyte te cile pothuajse nuk dine asnje fjale Shqip.

  Reply to this comment
 9. loni August 9, 14:11

  Per cilet emigrante Shqiptare qe jetojne ne Greqi e ke fjalen? se ata nuk ndihen me Shqiptare,sidomos brezi i dyte te cilet pothuajse nuk dine asnje fjale Shqip.

  Reply to this comment
 10. alphade August 9, 14:32

  Per librazhdiotin- ballist !
  Shqiotaret Jug-Veri nuk Jane mesuar te shohin e degjoj-
  ne nje politikan nga Shqiperia e Mesme ,prandaj ky
  Balla i Librazhdit i shkakton habi ! Sot ,ne keto kodra te
  shkerdhatokracise, sinonim I ANARKIZMIT bakunist, ve-
  tem Haxhi Qamili ka mbetur pa u reabilituar (dihet per
  rrethanat historike edhe Enver Hoxha) te gjithe reaksio-
  naret antikombetar duke filluar nga “Lartmadheria” ,Esat
  Toptani e deri te Mit’hat Frasheri, kryeballist …jane rea-
  bilituar e ngritur edhe monumente e shtatire ne vendet
  qendrore te Kryeqytetit !
  Neser ,me siguri, do t’i ngrejne monumente edhe “God-
  fatherve” te sotem qe me “bemat” e tyre e plackiten dhe
  i vrane shqiptaret,kane tradhetuar interesat e larta te
  At dheut duke u vene me sherbim te armiqeve te shtetit
  shqiptar ! Historia do t’a thote fjalen e saj po c’e do me
  shume vonese …..!!!

  Reply to this comment
 11. alphade August 9, 15:58

  Komenti……

  Reply to this comment
 12. Kujtimi August 9, 17:49

  Vendi nuk ka nevoje per eksperimente, por te ece ashtu si tere Europa. Me liri e demokraci, se pa ato kthehemi te ai “patriotizmi” i para 1990 e sot nuk ka nge me njeri “te haje bar per mos shkel parimet”.

  Reply to this comment
  • mirel August 9, 18:02

   Ca do me thene me kete ti o Kujtim, se nuk po merret vesh? Patriotizmi i para 90es paska qene i keq?
   te paska prishur pune territori i Shqiperise para 90es, e do te copetohej qe atehere?

   Reply to this comment
  • xxx August 9, 23:52

   “si tere Europa” nje llaf goje zotrote por Europa dhe pse i ka te gjitha secili vend ka specifikat e veta.
   Shqiperia ka vecorite e saja, shume te ndryshme, si ne rang Europian por edhe Ballkanik, historia jone = historia territori vazhdimisht te rrudhur ku fqinjet dhe pse kohe moderne gjejne mjete moderne per qellime te tyre ende bizantine.

   na moret ne qafe ju qorrat, ke doni te impresiononi juve, i njeh marifete si te tuajat evropa andaj ju tha JO dhe jua nderroi lojen ne mes.

   Patriotizmi eshte e vetmja e vertete

   Reply to this comment
   • Kujtimi August 10, 08:28

    Ai “Patriotizmi” falls i para ’90 i siguruar me tela me gjemba e kufitare qe vrisnin shqiptare ne kufi se donin jete ne liri-demokraci o MIREL?
    Jo, faleminderit!

    Reply to this comment
    • Aldo August 10, 10:49

     Po ketu po flitet qe ai Patriotizmi i atehershem dhe i vetem ne historine tone nuk lejonte qe greku te prekte kufijte. Dhe kjo edhe u provua.
     Ti flet per telat me gjemba qe pengonin spiunet si puna jote te shkonin dhe te fusnin koken ne bythe te grekut, sic edhe e keni futur.

     Reply to this comment
     • Kujtimi August 10, 11:51

      Aldo. Shko laj syte para se te replikosh se je gabim krejt. Vrasja e shqiptareve ne kufi se donin jeten ne Europe nuk eshte Patriotozem or bajge, por masaker komuniste e nostalgjikeve idiote si ti.

    • mirel August 10, 16:38

     Ti Kujtim paske halle te tjera
     Nuk shitet kufiri per nje renegat si puna jote.

     Reply to this comment
 13. Sulltan August 9, 17:56

  Edhe greket e dine qe nuk mund ti marin te gjitha per vete…
  Ishin vendi me fatlum pasi e 5 fishuan teritorin e tyre me ndihmen e anglezeve , ndersa me ndihmen e gjermaneve dhe arvanitasve kirijuan shtetin fallco grek..
  Mire po tashme kan perball nje sulltan karizmatik dhe bole madh i cili eshte ne kulmin e vet politik…
  Dhe nuk mund të largohet nga politika apo edhe nga jeta pa marre pjesen e luanit te mesdheun lindor ..
  Siria dhe me pas libia ishin thjesht prova teknike
  Tashme fillon loja e vertetë, dhe per greket qiproja do jete nje ender e bukur ne krahasim me çfar i pret ne vazhdim…

  Reply to this comment
 14. Sami August 9, 20:16

  Atyre qe do ju japin 12 miljet det qijini dhe grat o grek me degjoni mua se e meritojn , kur shesin atdheun shesin dhe bythen dhe grat , po ja u dhan greko qijini çi mban pragu politiqenve qe do guxojn te bejn kte ujdi.

  Reply to this comment
 15. ish Mi Ja .Bako Jani me dildo ne dor August 9, 22:05

  lylis boshas ,

  kishte bythe mjaft sexi
  m’ka pelqy si e kercejte Bel Dacin
  kur hidhte Firmen per Teritorin Detare
  qe na dhuroj bashk me Kryministrin berrishaqis

  Ne si GERRQI shpresojme qe te biem ne pushtet

  ne Shqiperia perseri PDe Partin e Presidentit Metas lisis
  me permbush me sukses planin e Janulltos ,
  per marrjen edhe te Vorio Eqirit GERK

  efKaristo Esdista sagapo -o-o-oh

  Reply to this comment
 16. KORÇARI August 9, 22:27

  Ky Dendja , përveç faktit që është me origjinë shqiptare , pas humbjes totale në marrëveshjen me Egjiptin , tani del dhe shet pordhë me msh të ngordhur si shqipëria.
  Ai e di shumë mirë që Qeverikarët tanë janë BYTHSHITUR dhe tregon gjoksin duke kërkuar 6-12 milje shtimin e kufijve detarë.

  Meta legeni ,është shitur Kokë e këmbë tek greku, Basha lëshon bythën kujtdo që paguan.
  Rama është Torrollak që kujton se është Lider Global.
  Për ministrat as që po flas ,se ata janë thjesht Debila që zbatojnë urdhëra nga Kryedebilat.

  Greqia do i marë miljet që dëshiron, në mos i ka marë nga marrëveshja e fshehtë e BUSHATIT me KOXHIAN në Kretë.
  Marrëveshje nga e cila NUK DIHET ASNJË DETAJ.

  Reply to this comment
 17. Adih August 10, 00:14

  Ja u them une me keqeardhje Greket do perfitojne me shume teritor te detit JON se sa i takon me ligj .
  Arsyeja eshte me se e thjeshte ,ju lutem me lexoni ::

  Per fatin e keq te ne shqiptareve ,ne muain MAJ te vitit te kaluar pra ne 2019 ne vend te gjygjtarit Italian i quajtur Guito ,si gjeneral direktor i gjykates se STRASBOURGUT ,u zgjodh per 6 vite ,mbas Guidos gjygjtari GREK ALEXANDER .,kapo ne Strasbourg .Vini re ::Perfituan grekerit ,dhe dihet shume pronare shqiptare ,kane vite qe presin vendimet e gjyk se Strasbourgut ,kondra shtetit anti prone shqiptar .Pra ne keto kushte ,ky Alexandri grek ,po ti nxirte keto vendime ,falimentonte komplet shtetin shqiptar ,shumat ishin maramendese ,jane miliarda ne Euro,qe shteti shqiptar i detyroheshe pronareve shqiptare ..Greku perfitoi ,bisedoi me Ramen dhe i tha, si do ja bejme ,doni tju fusim ne dhe te gjalle ,pra te falimentojme shqiperine ,dhe do ishte vdekje prurese per ju te gjithe politikanet shqiptare ,apo do ju ndihmojme per keto probleme te pronave dhe na jepni me shume se na takon ne km 2 det .Zgjidhni dhe merni ???!!!!!!!

  E verteton kjo eshte si drita e diellit ,gjykata e Strasbourgut me gjeneral direktor gjygjtarin Grek ALEXANDER ne Strasbourg ,para kate muajve ,doli me nje ligj ,qe thuhej se per ceshtjen e pronave vetem per ne shqipei , nuk meremi ne te Strasbourgut ,por ja leme ne dore shtetit shqiptar .Dhe shkerdhatat politikane me Ramen ne krye ,e bene kete pazarllek .Mereni vesh o vellezer shqiptare ,vetem per shqiperine gjykata e Strasbourgut ,nuk eshte me, per te drejtat e njeriut ,per te drejten e prones ,por me Alexandrin ne krye eshte kthyer vetem per shqiperine nje gjykate politike .??Me keqeardhje ,ndoshta do qeshni me mua per kete koment ,por do me kujtoni nje dite .

  Ky eshte treni thone kavajsit ,ndac hyp e ndac zdryp..
  Mos u lodhni kot o komentues ,greku do mari me shme sa i takon km 2 det .Ja kane futur dy kembet ne nje kepuce Rame “Skenderbeut ” anti prone .Dhe ky eshte fati i jone ,e kemi cdo gje peshqesh nga keta neokomuniste anti prone tanet dhe ja finalja dhe erdhi fitimi Grek vetem me djalin e tyre Alexander .

  PS. Kurse sa i perket presionit te minoritareve greke ne shqiperi ,grekerit e thone vetem per shashke ,as i bie ndermet,eshte vetem cperqendrim vemendje ,por vetem per perfitime teritoriale te detit JON . Ju flas me kopetence ,do me kujtoni nje dite ,do me ipni te drejte ,e kjo nuk diskutohet .Mjere ne shqiptaret e ndershem qe na dhimbset vatani .Dihet e keqja e jone si shqiperi e si shqiptare , jane vetem politikanet tane .I erdhi dita e i lumte bytha grekerve dinake .( me falni per fjalorin sinqerisht)
  Me gjithe se na del per detyre ,te shkruajme per keto probleme ne gazetat perendimore ,e pse jo edhe ne gazetat Franceze ,me tirazhin me te mdh ,gjithmon po tna i botojne .Bota sa vjen e po prishet .e po dhitet me nje m.t .

  Reply to this comment
 18. alphade August 10, 02:44

  Z.qirio Adih, LUTJU ZOTIT, qe te vije ne pushtet QIRIO
  SALI qe t’na rregulloi detin me mikun e tij QIRIO MITSO-
  TAKIS…..! Pika qe s’ju bie ! Kaq shume shqipfoles pas-
  kush patur kjo e mjera Shqiperi “Dikur ka kene nje zonje
  e rende,burrat e dheut e quanin nene………! Po sot Shqi-
  peri ……,si “lisi rrezuar perdhe………”!!!!

  Reply to this comment
 19. Adih August 10, 13:57

  alphade @@@……………………………………
  Me vjen keq per ty sinqerisht o i mjere .Akoma se ke kuptuar edhe mbas 30 viteve , se Rama dhe Berisha jane binjake ,sinqerisht je per gjyhna.Me gjithe se po me permend Berishen ,po ta fal pergjithmone ,,mere piji dhe lengun .Cpune ka Berisha , o i mjere te permendet ketu .Me gjithe po te sqaroj ::

  Gjithe keto vendime pa dale nga gjykata e Strasbourgut ,te pronareve shqiptar e kunder shtetit te dhjere anti prone shqiptare ,jane edhe te kohes se Saliut ,bile me shume se ne kohen e ketij trapi tjeter Edi Rama anti prone ,nuk mbylleshin gjygjet me koshjence ,nga frika mos zmadhohej lista ne Strasbourg (sidomos keto 8 ose 9 vitet e fundit ).Besoj se u sqarove ,apo ke perlare ti ndonje truall toke qyl ,ta ka legalizuar Lame me urdher te Edi Rames ,edhe kercen si kacagjel . Mbaje mend ske per ta gezuar .Nuk te fal njeri .Jane mbi 8000 viktima deri me sot , per ceshtjen e pronave ,ja kane kaluar ne shifer diktatures se eger komuniste .Mos ngatero here tjeter kekun me byrekun .
  Haje pyken , dreqi ta mare…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim