Deti me Greqinë, çfarë ka pranuar Shqipëria sipas Kotzias

January 30, 2018 12:40

Deti me Greqinë, çfarë ka pranuar Shqipëria sipas Kotzias

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias ka zbardhur disa detaje nga bisedimet shqiptaro-greke.

Kryediplomati grek, në intervistë dhënë në televizionin publik ERT, thotë se një pjesë e rëndësishme e bisedimeve ka qenë për ujërat territoriale, në vijim të debatit për kufirin detar mes dy vendeve tona.

Kotzias citohet të ketë thënë se “Shqipëria ka pranuar zgjerimin e ujërave territoriale greke me 12 milje detare nga brigjet greke”, maksimumi i lejuar nga Konventa e Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit, një zhvillim i cili i hap rrugë dhe shpalljes së Zonës Ekskluzive Ekonomike.

Sipas Skai.gr marrëveshja për kufirin detar vjen pasi Athina dhe Tirana kanë bërë hapa të mëdha për të normalizuar dhe përmirësuar marrëdhëniet e tyre dypalëshe me një seri hapash të vullnetit të mirë.

Kotzias shpreson për një pakt mes dy vendeve deri për Pashkë, kohë në të cilën mendohet se kryeministri grek, Aleksis Cipras, do të zhvillojë një vizitë në vendin tonë.

Kotzias vuri në dukje se Shqipëria do të kërkojë korrigjim të teksteve që përmbajnë manifestime irredentiste, proces që pritet të bëhet në fillimin e vitit të ardhshëm shkollor.

Kryediplomati grek ka theksuar se ka një propozim nga vetë kryeministri Edi Rama për tekstet me të cilat do mësojnë fëmijët e minoritetit grek.

Ministri i Jashtëm nuk ka bërë ndonjë përcaktim për gjuhën në të cilën do të shkruhen tekstet, shqip, apo greqisht.

Kotzias përshëndeti Shqipërinë edhe për dhënien e nënshtetësisë së kryepeshkopit Janullatos dhe zbatimin e marrëveshjes për varrezat greke.

Sa për çështjen çame, ai ka deklaruar se Greqia nuk e pranon.

Nuk ka çështje çame, pavarësisht faktit se Tirana dëshiron ta vërë atë në tavolinë”, tha Kotzias./a.s/dita

 

January 30, 2018 12:40
Komento

30 Komente

 1. specialisti January 30, 12:59

  Pra e kane diskutuar por greku nuk pranon te jete pjese e tavolines se dy kryeministrave.
  Atehere cfare vlere ka traktati pa diskutuar ceshtjen came ?

  Reply to this comment
 2. MH January 30, 13:04

  Kemi arrite suksese!!!

  Nji cift ministrash Gay te drejtesise.Greko – Albaneze!
  Njeria aktiv tjetri pasiv.
  Njeri ia fut tjetrit dhe te dy bien dakort se e kane brenda.
  Te na rroje Rilindja me plackat e Berishes ne krah.Jo vetem Berisha por dhe ky camarroku i gjate si plepi i rritun si shtogu ne mut e kan ba e kthye Kushtetuten pleh.Dhe nuk kane pike konsiderate per kushtetuten dhe ne vecanti per gjykaten kushtetutes qe rrezoi kete marreveshje deti ne favor pronesi e Shqiperise.Ky asht penetrimi grek ne verre te bushatliut.Dhe per ceshtjen çame mos guxoni ta shtroni.Mbi tavolin nuk kemi ceshtje çame!
  Rrofte fjala sukses.Te ciles nuk po ia dijme kuptimin.

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Ndershem January 30, 13:17

  Kjo tregon qarte se kur ne n’a vinin te ulerisnim si te marre :”Deti, deti, deti, e shiti , e shiti Saliu” , paska qene Loje per te n’a terhequr per hunde .
  Ne nuk jemi as Socialiste dhe as Shqiptare, por ca qenie te mjera , ca monstra qe per hir te Njeshit te radhes, jemi gati ne c’do rast te vritemi dhe te vrasim.
  Kam nje jete te tere qe i ndjek dhe i votoj dhe sot e kuptova qe : E PASKAM CUAR JETEN DEM.
  Harram u qofte besimi i mijera socialisteve te thjeshte dhe te varfer .

  Reply to this comment
  • Lili January 30, 14:54

   bravo,socialisti i ndershme. Bile distancohuni nga njerezet antisocialiste se edhe kete ide keta e bastadisuan si mos ma keq!

   Reply to this comment
 4. Pellazgos January 30, 13:22

  Eshte shume e thjeshte zoti “specialisti”.
  Camet si banore te hershem para se te krijohej Shqiperia kane jetuar atje ne ate Zone qe historikisht quhej Thesproti.
  Ose keta banore kane qene Greke Orthodhokse dhe u kthyen me hir me pahir ne Myslimane d.m.th turq ne Identitet ose ishin Osmane te ardhur,ose te dyja bashke.
  Kete katraure e solli Turqia sipas Rilindasve,prandaj edhe te ashtuquajture Camet nuk mund te konsiderohen shqipetare por turq se Shqiperia njifet qe nga 1912 ta.
  Pyetja eshte.
  Camet e zbuar nga Zerva ishin turq ne Greqi apo shqipetare pas viteve 1912te?
  Puna ndryshon me Greket qe e konsiderojne veten Epirote ne Epir se kane me shekuj ketu.
  Njifen edhe nga Kombet e Bashkuara si Pakice Kombetare Greke pamvaresisht qe kane qene shumice para Turqise.
  Prandaj themi qe Turqia e krijoi kete shtet myslimane ne mbeshtetjen e Papes armikut kryesore te Orthodhoksizmit.

  Reply to this comment
  • Illyria January 30, 13:45

   Idiot!

   Reply to this comment
  • Taku January 30, 15:34

   O pelesh te krimça trute

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 30, 17:48

   TË SHKËRDHEFSHA ROBT BASTARD I NDYRË!!

   Reply to this comment
  • Goni January 30, 18:23

   Camet kane qene shqiptar,jo turq.Pavaresisht ndryshimit te besimit per shume arsye etnia eshte ruajtur. Shume familje myslyman dhe te krishtere kane qene nje trung. Nuk njoh ndonje cam te kete folur turqisht ne familje.Gjuha ka qene je nder elementet identifikues te etnise te te cameve te te dyja besimeve.
   Ende sot ortodokset cam ne Cameri flasin shqip,megjithe asimilimin per arsye te ndryshme gjithashtu,gje qe tregon se etnia ,me gjithe manipulimin fetar,eshte kokeforte.
   Deshmite folklorike,toponimet,vallet,veshjet e gjithcka tjeter flasin per nje etni dominuese shqiptare.Kishte element injorant ,ne pakice,qe identifikonin etnine me besimin islam.Kurse ortodokset,duke qene ne ndikimin e kishes greke,dhe sidomos pas krijimit te shtetit grek,u asimiluan.Pa dyshim ka dhe shkaqe te tjera pergjate shekujve te pushtimit osman dhe me pas ne kete proces absurd qe coi ne shkombtarizim te Camerise-endrres helene.

   Ca perralla te tuat nuk i beson as vete ti ,Pellazgos.

   Reply to this comment
 5. Re te zeza mbi Qiellin Shqiptare !!! January 30, 13:39

  po perse ,
  shpresonte ndonji shqiptare ,
  qe ky copa e muzllumit fares se anadollit ,
  do interesohet dhe luftonte per Shqiperi ?
  te gjithe kta pushta ,qe kann pozicionet kuce te shtetit
  Shqiptare jane vegla te Grekut e financuar nga Greku .
  Mjafton nji pordh e Grekut ne trute e ktij sharlatanit bushati , duke i premtu se ne te ardhmet kariera e tij ne Shqiperi do njofi vetem ngjitje mbeshtetur fort nga Greqia dhe rrospia e andollit jo vetem u ul breket ne fund te kembeve ,por i bi me goje vredall boles greke .

  Shifni pra ,sec c’behet .
  Presidenti Grek ka dite me radhe qe ushtron represion
  ndaj shtetit Shqiptare ,nderkohe Presidenti Shqiperise ,
  kushedi se ku ndodhet ?!
  Ke perfaqson Presidenti Shqiptare ne ate post ?
  Mesiguri Shqiptaret jo .
  Gjate gjithe kohes se tij ne ate post ai ka ndare llamarina imameve te xhamive qe pellasin dite e nate ,
  dhe ajo qe arriti kulmin e tij ,
  ishte kur per Krishtlindje shpalli Shqiptare Janullatosin ,loool !
  Kuptoni tashme se shqiptaret nuk i perfaqson asnji sepse te gjithe kto funderina jane ne sherbim te Grekut ?
  Sepse i gjati eshte fyelli qe Djalli i kendon Gjarprit Grek ne Shtepine e Shqiptarit .
  Ne do humbim gjithcka si Shqiptare e do perfundojme shume keq ,sepse Bota e huaj na e ka studjuar mire ,tipin ,se sa kemi Brenda asaj levoxhge ,qe nuk reagojme asnjiher dhe manipulohemi kollaj dhe i arrin qellimet kunder Shqiperise ,thjeshte ,duke vendosur ne postet kuce te shtetit Shqiptaret e shitur ,qe jane gati per Poste ,ta Falin Shqiperine dhe ja pra …ky ishte Filmi si shkoj per lesh nji popull idiot .

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 January 30, 13:39

  kemi kohë për ta ndaluar tradhëtinë që po na bëhet!!
  politika tradhëtare e shqipërisë po fsheh çdo gjë!!
  është turp,të vjen keq ta thuash,POR duhet thënë me plotë gojën,FALË SHTYPIT GREK NE MARRIM VESH SE SI NA TRADHËTON QEVERIA JONË!!
  ja dhe një herë fitimet e politikës tonë,ja dhe një herë arritjet e politikës tonë!!
  ZGJEROHET GREQIA E NGUSHTOHET SHQIPËRIA!!
  nëse ka një gjë për të cilën duhet të ngrihemi,për të cilën duhet të demostrojmë ËSHTË RUAJTJA E PAVARSISË TERITORIALE SHQIPTARE!!
  njerëz mos flini!!
  thuajeni fjalën tuaj,bëjeni zërin tuaj të dëgjohet,të bubullojë!!

  Reply to this comment
  • eshte e pashmangeshme katastrofa po i afrohet Shqiperise January 30, 14:03

   Anticensure ,
   dakord me ty cfar shkruan ,
   por ne si shqiptare s’kemi asgje ne dore ,pra si popull
   dua te them .
   Politikanet ,Pushteti ,Presidenca ,
   e trajtojne Shqiperine kto 28-vjet si nji Mall ,
   shkembimi me te Huajt per te kapur Pushtetin ne Shqiperi ,pra e kann shndruar ne nji Prone te veten dhe nuk Duan me dite per popullin se si mendon ai .
   Kta i marrin vendimet si dikur rropsia e Matit ,qe i falte Toka Shen Naumin -serbit -si shperblim per prurjen ne pushtet te tij duke mposhtru shqiptaret . E njejta metode vazhdon sot me kta politikane .PeDerat vune firmat kta sot Presidenti dhe Ministri i Jashtem i legalizojne ,sepse Fyellin se pyt kush ,vetem i thone ata lart Aleatet rri urt ti Shoku , s’ke nga ja mban ,hyni ne Europe ,kto jan kushtet per ju ,perndryshe te vume edhe ty hune e prum perseri shpellarin ne pushtet .Ne do ndenshkohemi ,madje jemi duke u ndenshkuar sot sepse si popull jemi i paafte te mbrojm Atdheun tone .Asnji nuk organizohet te mbroje Shqiperine .Te gjithe jane zagare te bushtrave partiake . Bredhin mbas kockave qe ju hedhin partite . Pra shqiperia mjerishte ,sot jemi perball nji katasrofe si shtet si kombe madje . (shife cikan bo ramushit ne burgje bota ,te vrapoj si njeri me te meta mendore e habisi turmat ) Pra ..shancet per shqiptaret e tradhetuar ne shekuj sa vijne e bhen me te padukshem ,e kjo Heshtje Shqiptare eshte e tmerreshme

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 30, 17:46

    “por ne si shqiptare s’kemi asgje ne dore ,pra si popull”
    si nuk ke gjë në dorë mor njeri?????
    po ndenjëm e të qurravitemi duke treguar se si na kanë shkërdhyer!?
    ke të drejtë!
    por po qe se nuk e mbyllim gojën??
    nuk ka bir kurve që na ndal!!
    97ën e mban mënd??
    ishte një rebelim,e këthyer në rrëmujë nga e cila deri tashti nuk mësuam asgjë,por sot është ndyrshe!!
    po na pushtojnë!!
    mos mbyll gojën dh emos prano dhunën e gërkut që do të të vijë pas tradhëtisë së ramës!
    shkrimet tona,kanë qënë shumë të pakta,por e kanë bërë punën e tyre!!
    shkruaj,për momentin,shkruaj kundër tradhëtisë!!
    sepse nesër gërku jo vetëm që nuk ka për të të pyetur,por ka për të të therur si bagëtia!
    këtë e dimë mirë nga përvoja jo shumë e largët!!
    SHKRUAJ NJERI SHKRUAJ!!
    MOS U QURRAVIT SI FËMIJË!!
    NGRIJE ZËRIN SI BURRË!!

    Reply to this comment
 7. Shqipe January 30, 13:56

  Tradhti!
  I ra maska rilindjes

  Reply to this comment
 8. Qytetar January 30, 13:57

  Pse nuk thirri profesorin shqiptar, admiralin e detit, per konsulenc ne keto bisedime, ministria e bushatit

  Ku i paska deklaruar Kotzisas keto te dhena, sa i besueshem esht lajmi

  Reply to this comment
 9. ETHEM January 30, 13:59

  PO CITOHEN VETEM MENDIMET E GREKUT E JO TE BUSHATIT..DHE SIDOMOS TE KM RAMA..KUR TE TAKOHEN DHE KM NE TIRANE E GREQI.NDAJ MEDJET QUHEN KAZAN..SE FLASIN PARA-KOHE DHE I SHTREMBEROJNE PROBLEMET SIPAS QEJFIT.
  DUHEN VLERESUAT TAKIMET DY-PALESHE PER BISEDIME TE PROBLEMEVE TE NGELURA PEZULL PER 70 VJET.DHE METITA ESHTE E KM RAMA QE I ULI ME GJUNJE GREKUN DHE SERBIN.POR DHE PER GJUHEN SHQIPE NE MACEDONI.DHE KETO NUK JANE PAK.
  DUHEN VLETESUAR PERPJEKJET E KM RAMA PER TE BERE SHTET NE SHQIPERI DHE PER ZGJIDHJEN E PROBLEMEVE ND/KOMBETARE DHE JO SI SALIU E LULI QE U FALI MBI 350 KM DET.MARVESHJA PER KUFIRIN DETAR DO TE ZGJIDHET ND/KOMBETARISHT SI DHE ME ITALINE.MOS E HUMBENI BESIMIN TE KM RAMA NJELLOJ SI OPOZITAT PD+LSI PER KTEDO POLITIKE.

  Reply to this comment
  • Ethemos January 30, 19:01

   Shume i zgjuar qenke ti Ethem palla.
   Prisni thuati, sa te na vene para nje fait-acompli-je karagjozet e Tiranes (ose te Janulles0

   Reply to this comment
 10. Cunami shqiptar January 30, 14:03

  Po neve more trutharet e politikes shqiptare te pas 1990-
  nuk mund ta bejme ne ujrat tona ate qe beri greku, ne shprehjen e Kociasit ”zgjerimin e ujërave territoriale greke me 12 milje detare nga brigjet greke”.
  Sa kohe do te vazhdoje ky servileizem per kariket e ndyra te qeveritareve tane e ne dem te sovranitetit dhe teresise se shtetit shqiptar, ngritja e te cilit i ka kushtuar gjak e sakrifica te medha brezave te meparshme, paraardhesve tane qe e bene kete Shqiperi qe mundohet ta cbeje Greqia me keta bashkepunetore kuislinge te Tiranes.

  Reply to this comment
 11. Selam Musai do te ngrihet edhe per varezat e grekeve. January 30, 14:05

  Qeshin dy karagjoze e vajton nje Shqileri e tere.

  Reply to this comment
 12. Adih January 30, 14:35

  Ne qofte se jane te verteta ,keto qe thote ky ministri Grek ,atehere ne popullit na del per detyre te cohemi ,kunder bandes tradhetare te ketij tranzicioni post komunist ,dhe ti shkulim me rrenje nga themelet ,qe te fitoje e drejta ,shqiperia .Nuk do ta kesh te kollajt ,e mblidh mente e kokes sa seshte vone o Edi Rama .E mos kujto se do kesh Bashen me Monken ne demostrate te sajuar nga ju bucet e PPSH ,por do dali populli i pa organizuar ,pa as edhe nje force politike ti dirizhoje ,e gjeni bire ku te futeni ….Nuk ka zot nene ,ti dali perpara cunamit popullor.

  Reply to this comment
 13. Fanol Bardhi January 30, 14:49

  Thojn se nje kompromis i mire esht kur ju dhemb dy paleve…….sikur qe pales greke nuk ju dhemb ?!

  Reply to this comment
 14. Lili January 30, 14:52

  dmth se paskan pranuar paktin e detit sipas deshirave te grekeve(atehere pse bertiten aq shume per pakti qe basha e berisha pranuan dje?)
  paskan pranuar qe textet te japin versionin grek neper shkollat shqiptare!
  paskan pranuar qe asgje mos te ndryshoje per shqiptaret e grekise edhe pronat e tyre!
  Pra cfare fitore eshte kjo?
  i paska hulur breken rama e ky bushati ,edhe ma zi se Basha
  Tradhtare ,edhe bile dy fish tradhtare…

  Reply to this comment
 15. DN January 30, 14:57

  populli shqiptar duhet te disiplinoje politikanet!
  edhe me revolucion qofte nevoja se keta po ia teprojne!
  Pra grusht shteti nga qytetaret pa parti na duket, nga patriotet qe vetem interesin e Shqiperise e duan;
  Po eshte koha te mendojme Atdheu mbi te gjitha,se mjaft me!

  Reply to this comment
 16. Hammerhaituri January 30, 15:05

  Ska problem Cam nuk eshte vra njeri si ka marr askush kerrkujt pasuri! Detin e kane ndare OKB.Une Kotziasi piva nje gote raki ne Korca Bushaqis deshte me par uzo ne Kreta dhe kaq bre malaga ca tratativa bre malaga!!

  Reply to this comment
 17. Ramo January 30, 19:03

  Ah, c’na beri Ramiz Alie me kete mafie komuniste Berishiane-Janulliane qe vazhdon te parazitoje ne kurriz te popullit shqiptar

  Reply to this comment
 18. shpatar January 30, 19:38

  Mos u nxitoni kaq shume te komentoni pa e njohur ceshtjen e detit .Kotcias kerkon qe ne shqiptaret te njohim nje kufi detar prej 12 miljesh. Ketu ai ka te drejte por nuk e percakton se ne cfare hapsirash detare .
  Lemshi qendron ne ato cfar hartuam specialistet tane per vijen kufitare perball dy brigjeve kur qe ne pushtet Pdja .Pra mbi ndarjet ne kanalin e Korfuzit dhe gjiut te Sarandes .Ne pjeset e tjera ashtu sic kemi bere ne qe kemi vendosur kompastin 12 milje ,mbi bazen e Konventes Nderkombetare Detare ,e kane te drejte ta kerkojne dhe grekret .
  Ne nuk i kemi dhene 12 milje nga ujrat tona sic akuzon budallaqja Monika ,por greket kerkojne qe dhe ne te njohim te njejten gje si ne per hapsitat kufitare e te ujrave nderkombetare .Qe ta kuptoni kete po ju jap nje shembull. Midis kepit te Palermos (RSH) dhe ishullit grek Erikusa ne se distanca eshte ne pak se 24milje vija ndahet ne menyre te barabarte .Por me nje ndryshim. Koridori i ujrave nderkombetare per kalim paqsor ne se do te percaktohet 3 milje do ti hiqet pales greke mbasi kemi nje nen te Konventes qe kontinenti ka peparsi ndaj ishujve .Po e njejta gje diskutohet dhe per hapsiren midis ishullit Othoni (Fanos) me kepim e dal te Jalit .Ne veri te ishullit te Othonit vija kufitare e ujrave greke duhet te shkoje deri ne distancat qe nuk prekin 12 mijle nga kepat e dal te Karaburunit(Kontinentit ) deri ne ishullin e Sazanit. Edhe ne kete rast ujrat nderkombetare per koridoret e kalimit do te hane nga ato greke sepse tham qe kontinenti ka perparsi nga ishujt .
  Ne se e kam kuptuar keshtu Kotciasin nuk kemi azgje te keqe lidhur ne vijen kufitare detare .Une besoj se pala jone kur te ridiskutoje perseri me specialistet do te veproje me kete llogjik qe egziston ne Konventat Nderkombetare Detare. Pra mos te flasim as ne po dhe politikanet e Presidenti.

  Reply to this comment
 19. KUR DO TE SHOHIM VENDIN ME QEVERI E LIGJE ? January 30, 23:19

  A shihni ketu , qofte edhe nje fjale te mire , ne favor te Shqiperise ?! Ja , keshtu e kupton Greqia fqinjesine e mire , respektin reciprok e miqesine me ne ! ! !

  Reply to this comment
 20. Cunami January 31, 04:01

  Shihni I kontrastin e madh.
  Per gjysem shekulli Enveri irrethuar nga te gjitha net me armkqte e njejte te Shqiperise jo veter nuk u berr asnje Leshim grekeve po zbrapsi sulmin tyre me ndihmen e aviacionit englez Che e dethroning greqine megaliths “lignin e luftes” te saj te lidhte marredhenke me Shqiperine.
  Shikoni ku e Ilene dinjitetin tone kombetar pardesybardhet e Ramirez Alise

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim