Meta bën atë që nuk pritej, Bushati e konsideron një me Berishën

February 28, 2018 11:40

Meta bën atë që nuk pritej, Bushati e konsideron një me Berishën

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të paraqitet në Komisionin e Jashtëm Parlamentar për t’u pyetur lidhur me kërkesën e Ministrit Ditmir Bushati për dhënien e autorizimit për marrëveshjen e detit.

Reagimi i Metës vjen një ditë pasi ai i ktheu për herë të dytë kërkesën për autorizimin e nisjes së negociatave, ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati.

Megjithatë, Bushati, gjatë ditës së sotme, në komisionin e Jashtëm kritikoi qëndrimin e fundit të Presidentit dhe ish kryeministrit Berisha.

“Deklaratat e Berishës dhe Metës për marrëveshjen e 2009-s ishin që e mbronin atë dhe e quanin si marrëveshjen më të mirë. Nuk e kuptoj tani se çfarë kauze i ka bërë bashkë këta të dy për të respektuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, tha ai sot në komision.

 

s.a/dita

February 28, 2018 11:40
Komento

18 Komente

 1. syri February 28, 12:21

  Pa u arrestuar Like floriri dhe Sal krimineli Shqiperia nuk fillon rrugen drejt Europes! Eshte gropa thithese e krimit qe kane krijuar keta te dy dhe njerezit qe kane patur dhe kane prane! Rama po duket se po i nenvlefteson si shume! Nuk po e kupton se behet fjale per koken e tyre dhe jo per fjale kazani! Ata te dy kerkojne te destabilizojne Shqiperine! A do t’ja dalin? Varet se cfare cmimi do te paguajne! Deri tani duket sikur po rrine urte por po e shtojne dozen e destabilizimit c’do dite! Nuk besoj se do te dorezohen pa “lufte”!

  Reply to this comment
  • LU-ambasadori February 28, 12:37

   Duke pare se Like Floriri dhe Salehu jane pale e se keqes ne Shqiperi duhet qe autorizimin per negociatat me greqine Ministria e Jashteme t’ja kerkoi POPULLIT.
   Le te behet nje referendum popullor me opsionet:
   -Sipas Qeverise Shqiptare apo
   -Sipas Likes e Salehut?

   Reply to this comment
   • Arbeni February 28, 17:22

    Plotesisht dakort shoku LU-ambasadori, por me pare te botohen e te behen publike ato dy osionet se ne populli i thjeshte i Shqiperise nuk i kemi pare kurre.
    Besoj shoku LU-ambasadori se dhe ne vendin tend atje pertej oqeanit nuk behen referendume pa patur me pare te qarte se per c’fare po votohet.
    I salute you, LU!

    Reply to this comment
 2. eliott February 28, 12:22

  nje me Berishen eshte.
  kjo eshte e qarte
  mbajne njeri tjetrin
  te shofim do fitojne prape keta apo shqiptaret qe duan drejtesi

  Reply to this comment
 3. PRENG PJETRI February 28, 12:22

  Mbetê në klasë o zoti Meta!
  Ndjej keqardhje të madhe per ju zoti president.
  Por jo zhgenjim se nuk kamë patur kurrë per ju as simpati as besim.
  Unê mbaje në mendje edhe çastet e para kur hyre ne politike.
  Kujtoj rivalitetin tënd mes zotit Pandeli Majko në partinê socialiste.
  Thuajse ju njohë në çdo detajë. Njohe tiparin tuaj prej karreristi
  dredharak e plot pabesi.
  Njohe edhe njollat tua te zeza që herë pas here t’janë bërë publike
  edhe nga medjat.
  Ashu sikurse njohim dhe dimë lidhjen tende të nëndheshme me sulltan Berishen.
  Njohim dhe s’harrojme pabesiten tende te vitit 2009 kur u pagezove nga
  kumbari yte Sali duke i dhuar padrejtesisht mandatin per të
  qeverisur,sigurisht ju tradhetuat te majtet e vertetë.
  S’kishtë bêrë vaki kurrë me pare te bente koalicin nje parti demek e
  majt me partine demokratike.
  Jeni vertetê nëna e risive politike zoti Meta.
  Ashtu sikurese jeni tamam nena e pabesise dhe intriges.
  Ndaj ajo skuadrilja juaj LSI meriton pagezimin e emrit Levizja
  intrigimit socialpalaçistë.
  Me vjen keq zoti Meta per ju qe ju mungon iniciativa dhe guximi te
  jeni nje herë vet vetja.
  Mbetet perjetesish kerrabe e varur ne qafen e derrit Berisha.
  Une dhe shume shqiptare te njohim per njeri qe mohon troq fjalen tende
  vet veten tende. Per kete kemi prova me ze e figure mjafton tju
  rikujtojme intervisten e muajt prill 2017 ne TV Klan kur refuzove
  kategorikisht postin e presidentit.
  Dhe vetem pak jave me pas u pagezove si president.
  Thua te keni plotesuar deshiren e sulltan Berishes ndofta…?
  Besoj po.
  Kjo duke sheshit o zoti Meta.
  Duket ne qendrimin tuaj prej opozitari e lajkatare.
  S’ma bën goja të tê them se po thyeni betimin zoti Meta se ju de fakto
  nuk njihni as bese as ligj as atdhe e as humanizem.
  Epo me detin ç’pate o Mete…
  S’e mbani mend kur desh e shitet per vete?!
  Sido te mundohesh e te stermundohesh hurq do dalesh o zoti Meta.
  Iku koha juaj dhe banditit Berisha.
  Tashme vula jua s’hyne me ne pune as ne halet e publikut.
  Çdo tentativ per te penguar integrimin e Shqiperise ne familjen e
  madhe europjane.
  Thjesht e haptazi demaskon fytyren tende te paftyresise dhe vartesine
  totale tek sulltani yte koke keputur Sali Berisha.
  Mete ne klase o zoti Meta!
  Nga PRENG PJETRI
  LEZHE

  Reply to this comment
  • Achaia February 28, 12:53

   Aq herë i je drejtuar me Zoti sa dhe vetë po filloj të besoj që është vërtet i till !
   Akrobacitë e Presimutit janë pregatitje e terenit për tu strehuar Politikisht në Greqi dhe për të ruajtur gjën e vjedhur në Qipro?!

   Reply to this comment
  • vasili February 28, 15:26

   O ju djefsha robt,se vet jeni te vetdhejer deri mbi kaptine,kur i drejtoheni ketij katundari diabolik Super-HAJDUT dhe KRIMINEL,koke-bythe e shpirt pa lare,me fjalen zoti.
   Vec specia juaj e ndyre vazhdon ti mbaje mbi koke keto monstra orientale katundare dhe kanibale komuniste.
   Mallkuar qofshi ne jete te jeteve,nga kjo toke dhe nga njerezit e paket persembari qe vazhdojne te frymojne dhe te vuajne ekstremalisht trup dhe shpirt bashke me familjet e tyre.!

   Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. February 28, 12:35

  Vendimi i gjykates Kushtetuese eshte nje vendim i detyrueshem per te gjithe si per opoziten ashtu dhe poziten.Askush nuke duhet te abuzoje,apo perdhose ate vendim kushtetues.Ai apo ata qe perdhosen vendimin e gjykates kushtetuese, duhet te vendosen ne bangen e akuzes si tradhetare te kombit.Dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,dhe nuke ka leke te piset e pushtet brenda djallit qe ta ndale.Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE.C’do skenare i peshtire i rradhes se bijve te eterve te diktatures komunist dhe mostrave te saje me nje barre krimesh bi supe per te penguar marveshje e ligje ne sherbim te popullit e Shqiperise,vetem se ja shtojne vetes vitet e heqjes se lirise,ku e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr,dhe e nesermja nga poltroni i pushtetit ne bangen e akuzes dhe ne burgun e sigurise se larte ne Rec te Shkodres, ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besoni,binduni e rrefehuni sa nuke eshte vone qe ligji ,SOVRANI,USA dhe BE t’u meshirojne..

  Reply to this comment
 5. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. February 28, 12:40

  Vendimi i gjykates Kushtetuese eshte nje vendim i detyrueshem per te gjithe si per opoziten ashtu dhe poziten.Askush nuke duhet te abuzoje,apo perdhose ate vendim kushtetues.Ai apo ata qe perdhosen vendimin e gjykates kushtetuese, duhet te vendosen ne bangen e akuzes si tradhetare te kombit.Dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,dhe nuke ka leke te piset e pushtet brenda djallit qe ta ndale.Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE.C’do skenare i peshtire i rradhes se bijve te eterve te diktatures komunist dhe mostrave te saje me nje barre krimesh bi supe per te penguar marveshje e ligje ne sherbim te popullit e Shqiperise,vetem se ja shtojne vetes vitet e heqjes se lirise,ku e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr,dhe e nesermja nga poltroni i pushtetit ne bangen e akuzes dhe ne burgun e sigurise se larte ne Rec te Shkodres, ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besoni,binduni e rrefehuni sa nuke eshte vone qe ligji ,SOVRANI,USA dhe BE t’u meshirojne……

  Reply to this comment
 6. MH February 28, 12:49

  Ju, pozita e keni zogun ne dore.
  Meqe Meta mbron marrveshjen e 2009 per faljen e detit Grekut procken e gatueme nga Berisha.E cila u rrezue unanimisht nga gjykata kushtetute.Don te thote qe si njeri qe e pergaditi msheftas pa i kaluar peripecit pretenduese sic kerkon Meta sot.E firmosen dhe vulosen te mireqene.E rrezoi gjykata kushtetuese.Sot del Meta dhe e mbeshtet ate qe rrezoi Gjykata Kushtetuese.Mbi kete fakt te patundeshem katerciperisht.Konkluzioni te bind qe keto dy njerez me pozita shteterore dhe politike tu vihen hekurat e ti drejtohen gjyqit per shkelej dhe kundershtime te vendimeve te kushtetutes.
  Nese nuk arrini ta kryeni kete veprim.Ju pozita dilni me hije dyshimi ne mbeshtetje te interresave te popullit dhe ne mbrojtjen e kushtetutshmeris se atdheut.I mbetet popullit dhe mbar diaspores te protestojne per shkarkimin e Metes dhe arrestimin me pranga celikut ne burg.Dhe nji vrejtje te madhe per mos rrespektimin e ligjeve te kushtetutes pushtetit sot qe drejtohet nga Edvin Rama.
  Ne fund :
  C’kuptim ka gjithe ai pompozitet per ngritjen e vettingut.Kur sot me nji vetting qe ka nxjerre majen e cimeve te kokes nuk rrespektohet institucioni i gjykates kushtetuse per shkarkim dhe arrestin te dy shkelesit Meta dhe Berisha.
  I bie qe populli ka argument bindes dhe shume te fort ne vetgjyqesimin e cdo perballje te padisherueshme per ta zgjidhur cdo ceshtje me vetgjyqesi.
  Ne mbyllje i thohet:Na rrofte vettingu per te krijuar shtetin shtet.Keshtu perfundon dhe vettingu pa bereqet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 7. john February 28, 13:25

  Se kush jane Sali Berisha e Ilir Meta 80% e popullit e dine mire dhe duan ti shohin atje ku e kane vendin. Por populli nuk po di akoma kush eshte Edi Rama..

  Reply to this comment
 8. Dy monstra te medha qe mbajne gjalle sistemin e kalbur te shtetit shqiptar February 28, 14:15

  Dy figurat madhore te politikes se instalimit te krimit shteteror ne Shqiperi . Figurat qe kane zgjatur pa mbarim tranzicionin dhe integrimin e Shqiperise ne Europ. Dy monstrat me te medha qe kane rrenje te thella ne sistemin aktual qe ka sot Shqiperia ! Sitemi kalbur ! Qe thith me vete shuma te medha financiare per ta shkatruar por qe eshte e veshtire per ta rinovuar

  Reply to this comment
 9. Gezimi February 28, 14:26

  Boll se po beheni qesharake kaq dite duke u perpjekur te bindni me kot njeri se Edi Rama na qenka aq partiot sa te beje marrveshje detare ne dem te interesave greke dhe greket ketij “patriotizmit” te Rames i pergjigjen…duke ja vene ate Bushatin te kerceje valle greke atje ne Krete!

  Reply to this comment
 10. Adih February 28, 15:44

  Per PRNG PJETRI , LEZHA @
  Ju shkruani se Ilir Meta tradhetoi te majten , duke u bashkuar me Saliun .Doja te pyesja o PRENG djali ,pse ekziston e majta dhe e djathta ne shqiperi ?.Shikon ti ndonje gje ndryshe nga programet midis tyre .Na sqaro ,ose mos e merni mundimin te propogandoni , Jemi te ngopur o Preng ,dhe ska me budallenj sot ne 2018.

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 February 28, 16:38

  plasini sytë o ju mbrojtësit e tradhëtarëve
  lexoni lajmin e këssaj gazete”Negociatat për kufirin detar, Athina emëron komisionin e “Basha-Bakojanis””
  dhe pastaj hani mut sa të doni!!
  megjithëse doni mut prapë nuk ka faj shqipëria që të tradhëtohet nga oreksi juaj!!

  Reply to this comment
 12. alex February 28, 16:48

  Meta duhet te qendroje si npresident te mbdoje ceshtjet e shtetit..Ky bushtra Bushat thote se kjo marreveshja eshte me e mire se e kaluara.Nese ata falen 350km dete e keto falin 10 me pake qe suksesi.Mashtrues hajdute nga gjithe anet.Shqiperise i duhet marreveshje korrekte per te dy shtetet dhe jo me te mire se kjo apo ajo o tradhetare.

  Reply to this comment
 13. alfons February 28, 18:48

  Pavaresisht qe dihet nga pjesa dermuese e shqiptarve nga nderkombetaret qe monitorojne shqiperine nga sh.b .a qe duket se kerkon peshkaqenet Sala me meten tallin me nderen duket sikur thone po ne jemi peshkaqene por te na ruani leshin njeri president tjetri komandon bandat e fuqishme p.d.ene QE DHE KJO KRIJESE HAJDUTESH shqipot presin e presin se dicka do regullohet ka bushat po ka presidend do njeri si vjen pas oreksit tjetrit shqipot presin cdo ndodhi po del dentistja arestohet pa del gjysem ton kokaine pa arestohen bishtra kavaje e rogozhine presidenti ecen rende rende me dashuri e urtesi djema qe perkethet hani m……..T UN VENDOS UN VULOS SALA FIRMOS NE SHOHIM SE PASKA REN DEBOR NE TIRANE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?