Paloka: Çështja e dosjeve e hapur nga marioneta politike e Ramës

December 1, 2014 18:05

Paloka: Çështja e dosjeve e hapur nga marioneta politike e Ramës

“PD është e vendosur për zbardhjen e krimeve të komunizmit dhe përgjegjësive për këto krime”. Këtë ka shprehur për mediat Edi Paloka nga SHQUP-i. Por kjo sipas tij nuk mund të arrihet as nga duart e pista të ish-persekutorëve të regjimit sot në qeveri dhe as me duar të tjera të përdorura për qëllimet e tyre.

Deklarata e plotë e Edi Palokës, për ligjin për hapjen e dosjeve
Partia Demokratike ka mbështetur dhe mbështet me forcë transparencën ligjore dhe institucionale për krimet e komunizmit dhe përgjegjësitë për këto krime, në bazë të rezolutave të Këshillit të Europës dhe praktikave më të mira Europiane.

Dyshja Rama-Meta katër vjet më parë kundërshtoi me forcë Ligjin për Lustracionin të propozuar dhe të miratuar nga Partia Demokratike.

Dyshja Rama – Meta ka risjellë sot në pushtet dhe pozicione drejtuese kuadro të larta të ish Sigurimit të Shtetit. Kjo është arsyeja se pse as transparenca ligjore dhe institucionale dhe as hapja e dosjeve nuk mund të bëhen nga kjo dyshe.

Edi Rama nuk ka asnjë interes dhe asnjë mundësi të bëjë transparencë të besueshme. Nuk mund të hapin dosjet vetë hartuesit e tyre që sot janë rikthyer në pushtet me Edi Ramën dhe Ilir Metën.

Kjo çështje është  aktivizuar javët e fundit nga Edi Rama dhe marionetat e tij politike dhe mediatike për të zhurmuar të gjithë problematikën e keq-qeverisjes. Për të larguar vëmendjen e opinionit publik nga braktisja e pashembullt e premtimeve elektorale dhe futja e vendit në krizë ekonomike. Nga skandalet e përditshme të qeverisjes dhe perspektiva akoma më e errët për vendin me rritjen e taksave dhe buxhetin klientelist. Nga kriminalizimi i qeverisjes dhe i parlamentit.

Partia Demokratike është e vendosur që së bashku me përfaqësuesit legjitimë të ish të përndjekurve politikë të jetë në ballë të përpjekjes për zbardhjen e krimeve të komunizmit dhe përgjegjësive për këto krime.

Por kjo nuk mund të arrihet as nga duart e pista të ish-persekutorëve të regjimit sot në qeveri dhe as me duar të tjera të përdorura për qëllimet e tyre.

December 1, 2014 18:05
Komento

12 Komente

 1. Komunist i djathte December 1, 16:34

  PD , ne fillim duhet te zbuloje Dosjet e ketyre 24 VJETEVE ,
  te korrupsionit , vjedhjeve , Pasurimit e pa Justifikuar me rroga te Politikes shqiptare . , Vrasjeve te deputeteve , ……………………………………………….

  Patjeter edhe dosjet e Komunizmit , qe tani nuk kane me vlere ,
  Kane vlere , vetem te Argetojne popullin .

  Reply to this comment
 2. semanjaku December 1, 17:02

  ti thuthuq dreqi ne je per hapjen e dosjeve shko atje ne Parlament dhe voto ligjin. Doni ju apo jo ato do hapen dhe ka per te dale se 80 perqind e shqupit kini qene spiuna te ndyre.

  Reply to this comment
 3. qerosi December 1, 17:38

  o pleher muti o legen o spiun kur flet dhe ti per dosje

  Reply to this comment
 4. Toni December 1, 17:48

  oooooo thuhuq vetem ti mos me o plere e droguar ne alkol,ti je vetem fillimi per dosjet,yt ate ka qene ne min-e brendshme te regjimit or hajvon kushedi sa njerez ka more ne qafe vetem yt-ate kujt po i tregon dosje ti mor kokrra e kurves-qyrrash,juve meritoni te gjithe sic e meritoi cau shesku o pera komuniste….

  Reply to this comment
  • LORA December 1, 19:16

   Jo Toni,eshte mire qe paloqja te flase.
   Ja psh, me kete artikulimin e tij te sotem del ashiqare qe paloqja eshte nje nga ata spiune gjemezinj ,shkumezimi i te cilit eshte ne proporcion te drejte me zullumet e tij keqberese ndaj te pafajshmeve.
   Sa gjera do te dalin nga gjirizi i PD-se,,,,jam e sigurt.

   Reply to this comment
 5. Emigrant December 1, 18:29

  A eshte e vertete se babai i ketij Paloqes ka qene me detyre te larte ne Ministrine e Brendshme te kohes se diktatures? Ndoshta dikush e di dhe mund te me pergjigjet

  Reply to this comment
  • Toni December 1, 19:17

   Po kete e dine me qener+mace per plakun e palokes nuk e dinke ti,ka qene qe cke me te,jo vetem ky plera qe kur flet i dalin jargje nga goja gje e peshtire e tera klika e SHQUP-it eshte e implikuar ore po saliu po te ishte demokrat sic besoni juve sot e 24-vjet i kishe hapur dosjet qysh ne 91-92 pse nuk e boni ka qene president+kryeminister nuk ka nivelle me te larta apo jo,tjetra kur protestuesit+studentet po hidhhin bustin e E.HXH ne bulevard saliu bridhte me nje fiat 131 te komitetit te partise PPSH-se ku ky ishte edhe sekretare i veshur me palltesyne klasike qe mbare partia e regjmit te ketij plere mbante…

   Reply to this comment
 6. Arben December 1, 20:22

  CFARE I JEPNI HAPESIRE ME KETYRE.

  E KANE KUPTUAR TE GJITHE QE PD-CKA PUNON ME DOSJET.

  PROBLEMI ESHTE A DO TI HAPI EDI, APO I KA EDHE AI PORDHE.

  Reply to this comment
 7. shqiptar sharri. December 1, 20:46

  OR,injoranti me dy kembju ishit ne pushtet 13,vite pse nuk i hapet ata dosje te shkreta?Po ti ththuq qe mos ma mart ZOTI,per faj,ke lind vetem me shtie njrzimin ne gjynaf.Kjoloj a dosjeve eshte plan a formuar i dezajnuar,dhe e realizuar,NGA MARKATIZMI AMERIKAN,qe popujt ne evropen lindore mos te ken paq me shekuj,por juve aqi jua pranon menja se jeni te ceket dhe te shitur dhe amerika dhe evropa grat me jua kerkue ju sju thoni jo,per lepe peqe dini me than.Ju,doti hapni dosjet po ata dosje nuk jan te pa prekura,ju si qe keni bere shqiprin lesh arapi i keni bere dhe dosjetju tuat i keni fshi apo i keni gjeg,por keni frig mos dicka dikundi ka ngel,perate ju ka hy friga.Mesa dij ne hjermani u zgjodh nji komision nga parllamenti dhe nji kryetar,dhe ai ishte i pamvarun ishte prift,qe sot eshte president dhe emrin e ka:GAUK,edhe tek ju duhet parllamenti nji komision te pa parti neutral dhe njohes te lemis drejtsis,a kuton or thuthuq leshi?

  Reply to this comment
 8. M A R K O December 1, 23:48

  Kam lexu nje koment ne nje gazete tjeter… Mire eshte te hapet dhe dosja e Daut Kadriovskit mikut bashkepunetorit te Edi Palokes e te njihet populli çperfaqesojne Paloka e terroristi Daut Kadriovski qe hodhi bomben ne stadium ne Lojrat Olimpike te Sidnejt…per vrasje te policit ne SHBA… pjestar i organizates terroriste “Ujqerit Gri”….Hapi laborator droge ne Tirane rrugen Niko Avrami dhe aty thithte Paloka se bashku me Prel Martinin.. pa harruar te mernin dhe haraçin si kuperture qe sherbenin ne “biznesin” e tij…eshte dhe nje vrasje pa autor… Dila bashkejetuese e KADRIOVSKIT…

  Reply to this comment
 9. sali-21-janari December 2, 10:07

  ik more legen i ndyre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim