Paloka pas takimit me Metën: Mazhoranca u pajtua me qëndrimin e Presidentit

March 2, 2018 10:23

Paloka pas takimit me Metën: Mazhoranca u pajtua me qëndrimin e Presidentit

Ka përfunduar takimi i presidentit Ilir Meta me deputetët e Komisionit të Jashtëm Parlamentar.

Pas këtij takimi, përfaqësuesi i PD në komisionin e Jashtëm, Edi Paloka ka folur për mediat, ndërsa ka dhënë sqarime se për çfarë është rënë dakord lidhur me ecurinë e negociatave me Greqinë.

Paloka tha se në pah u vendos mungesa e transparencës, dhe se mazhoranca ra dakort që qëndrimi i Presidentit ishte korrekt.

Mungesa e plotë e transparencës nga ministria e jashtme dhe marrëdhëniet me presidentin nuk kanë qenë korrekte. Ramë dakord të gjithë që qëndrimi i presidenti është korrekt dhe i përgjigjet detyrimit që ai ka për të qëndruar mbi vendimet e GJK. Shqetësim ynë si opozitë ishte mungesa e transparencës. Pati edhe kërkesa për një grup më të mirë të grupit të negociatorëve.”- tha Paloka.

Ndërkohë, Tritan Shehu ritheksoi edhe njëherë se Partia Demokratike është e gatshme që çështja të dërgohet në Gjykatën e Drejtësisë në Hagë, ndërsa Klajda Gjosha nga LSI tha se duhet të kalohen më parë të gjitha etapat.

l.h/ dita

March 2, 2018 10:23
Komento

7 Komente

 1. spata March 2, 10:28

  Hani pak qe te keni te hani. Ky ka qene nje nga parimet kryesore te te parve tane. Shkrimi ne shqip eshte zbuluar ne renojat e nje qyteterimi te shdukur .

  Reply to this comment
 2. shpresoj, por s'e besoj March 2, 10:54

  Takim i presidentit me Paloken dhe perfaqesuesit e tij nje takim absurd. Presidenti do qe te mos hapen negociatat, do qe reforma ne drejtesi te degjeneroje, do qe mbase siell ndonje rremuje qe te shpetoje ai dhe Saliu; e çfare do me presidenti. Paska rene dakort ai se do ta zgjidhi presidenti kete pune; qe kur ika une thote Nishani u shkaterrua vendi, tani qe jam une thote Meta do behet si theme une. Na plasi ne se nuk perfunduan bisedimet me Greqine. Metes , greket do ti heqin dekoraten dhe ne do qeshim me te, por ama, duam qe kjo dreq drejtesi te rregullohet me ca njerez te mir e te pergjegjshem per te , shoqerine dhe vendin e pastaj Meta me shokun Berisha te na e bejne me dore nga azili politik i pertej hekurave. Ajo puna me Greqine, kane kaluar 100 vjet, le te kalojne edhe 100 te tjera, mbase ai brezi athershem do te jete i pergjegjshem per vendin e tij dhe jo si Meta e Berisha.

  Reply to this comment
 3. alphade March 2, 11:40

  Shenim: Berisha dhe Meta kerkojne me cdo kusht ta sabotojne draftin e mareveshjes Shqiperi- Greqi se-
  pse kjo do te sillte si pasoje imediate bllokimin e ha-
  pjes se negociatave midis BE- s dhe Shqiperise qe
  do te perbente goditje te rende per K/ministrin aktual.
  Dhe pasoja e ketij sabotimi do te ndiheshin edhe ne
  Reformen ne Drejtedi dhe Vettingun,jo se do t’i zhduk-
  nin,por do te zvarriteshin per nje kohe te mevoneshme
  sic ka ndodhur keto dy vite.
  Qellimi i binomit Berisha- Meta eshte: te shpetojne leku-
  ren nga Reci dhe sidomos pasurine e plackitur. Por kjo
  s’eshte vecse nje enderr e tyre me sy hapur. Reforma ne
  Drejtesi dhe vettingu po ecin me ritme te shpejta dhe s’ka
  zot qe ta pengoje. Ajo pasi kaloi veshtiresi te panumurta
  sabotimesh,kercunjsh nen rrota,tash ne mars do te kon-
  kretizohet fizikisht me politikane te mesem e te larte. Do-
  sjet,me sa duket jane kopsitur mire dhe mbase do zoti qe
  edhe presidenti i Republikes nuk do te kete me nevoje ta
  sabotoje ceshtjen e detit me Grekun sepse e “presin de-
  tyra te tjera me te rendesishme”, ashtusi edhe Monstren
  e Vicidolit. Realizimi i ketyre dy detyrave te Reformes ne
  drejtesi do te shenoje me ne fund,pas 27 vjetesh Clirimin
  Perfundimtar te Shqiperise mga sketerra e 27 vjeteve
  anarki,bajraktarizem, banda kriminale,hajne,mafioze e
  Monstras se Vicidolit.

  Reply to this comment
 4. Hipokrizia foshnjore e PD March 2, 12:08

  Hipokrizia e PD-s eshte shume e dukshme dhe foshnjore mashtruese .
  Ne marveshien e 2009 Qeveria e Berishes as perfilli fare Presidentin BamirTopi
  Tani bejne si te ndershem! dhe parimor per mardheniet Qeveri Presidence !

  Reply to this comment
 5. syri March 2, 13:01

  Po mire PD! Po me Berishen e kaluar nga fazaapo me Bashen femije, me Paloken apo Tritanin dhe nga ana tjeter me Monen? Sinqerisht menodoni se do t’ju votojne shqiptaret! Faqezinj!

  Reply to this comment
 6. Xha Beqo March 2, 19:00

  Presidenti kusar i merr mend Paloqes per politiken e jashtme.Ububuja Albanistan ku ke mbrritur.

  Reply to this comment
 7. Xha Lipja March 2, 21:34

  Politika e jashtme ne dore te Edi Paloqes,,,Kerric Balliut,,,,Tritan Preshit,,,Klajda Gjoja ,,e ca te mjere te tjere ,,,,,,Dhe e udheheq Like Baba me 40 hajdute,nen mesimet e vyera te Sali Kriminelit ( autoret e faljes.se.detit )
  Kur do filloje Amerika dhe B.E. seriozisht zbatimin e Ref. ne.Drejtesi,,?
  Kjo eshte tallje me kete Popull……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim