“Nuk paguajmë dot dritat, të zbatohet ligji”, minoritetet rome dhe egjiptiane në protestë

July 19, 2019 19:20

“Nuk paguajmë dot dritat, të zbatohet ligji”, minoritetet rome dhe egjiptiane në protestë

Një protestë e organizuar nga minoritetet rome dhe egjiptiane, u zhvillua gjatë ditës së sotme përpara godinës së Kryeministrisë. Qytetarët  u mblodhën për të protestuar, nga pamundësia për të paguar energjinë elektrike.

Këta qytetarë kërkojnë që të zbatohet ligji , i cili i vjen në ndihmë familjeve në nevojë.

Ata kërkojnë miratimin e VKM-së, që përcakton se kush janë familjet që përfitojnë nga ky ligj.

Një nga aktivistet pjesëmarrëse në këtë protestë, u shpreh se një peticion për te nxitur hartimin dhe miratimin e Vendimit të Këshillit të Ministrave, i është dërguar Kryeministrisë, Ministrisë së Financave, Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale si dhe Ministrisë së Energjitikës dhe Infrastrukturës.

 “Kanë dalë të protestojnë për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Ka një ligj që u siguron atyre mbështetje dhe ne sugjerojmë apo ata kërkojnë që të paktën deri në 210 kilovat të jetë falas për familjet në nevojë dhe kjo nuk u kushton asgjë”, tha aktivistja.

Me pankarta në duar, qytetarët e minoriteteve rome dhe egjiptianë, protestuan deri në orën 12:00,  sipas lejes që kishin marrë.

Më pas një grup prej tyre, u ftua brenda në Kryeministri për të diskutuar mbi pikat që ata kërkojnë.

j.l./ dita

July 19, 2019 19:20
Komento

3 Komente

 1. Kuq e zi July 19, 20:32

  Pasha zotin me tregoni cfare gjuhe flasin ata qe ju i quani egjyptjane?

  Reply to this comment
 2. Qeverria te shperndjae Kuti me Qirinj bandes se Romeve July 19, 20:41

  Hiqiani korentin dhe furnizohini me qirinj

  dhe llamba sipas tradites Rome .

  Cuarja e Korentit ke Romet eshte injorim i tradites

  identitetit Rome .

  qirinj sa mes hume qirinj qe Romet te shikojne ku
  te fusin gishtin naten

  / i ka ngrit ne xhiro Presidenti muta edhe kta lol ! car bastardi e njeriu ordiner )

  Reply to this comment
 3. Feniks July 20, 16:11

  Asnje qindarke te mos u jepet per dritat!
  Me pare t’u garantohen shtepi falas,nga miliardat qe shteti ka marre nga Europa,pastaj t’u garantoje uje dhe drita falas , vetem ne se ata i cojne femijet rregullisht ne shkolle!
  Ndryshe ata do vazhdojne te jetojne si bageti dhe leket e dritave do t’i pijne raki!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim