Rama: Puna nuk ju vjen në shtëpi, mos e kërkoni vetëm në shtet

May 1, 2018 12:10

Rama: Puna nuk ju vjen në shtëpi, mos e kërkoni vetëm në shtet

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në panairin e punës, që është hapur në sheshin “Skënderbej”.

Rama është shprehur se puna nuk duhet kërkuar vetëm në shtet.

“Ajo nuk ju vjen në shtëpi”, tha kryeministri, duke shtuar se “rritja e mundësive për punë është reale”.

Ai theksoi se për një ekonomi gjithmonë e më në rritje, duhet të punojmë të gjithë së bashku, “si një forcë e madhe lëvizëse”.

“Që ekonomia të rritet duhet të punojmë të gjithë së bashku. Këtu ka nga të gjitha kompanitë ”, shtoi më tutje kryeministri Rama.

s.a/dita

May 1, 2018 12:10
Komento

4 Komente

 1. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 1, 14:19

  Kjo pjese e globit ku ndodhet Shqiperia ka qene epiqender perandorish per mijera vjet, dhe ky nuk eshte thjesht nje kuriozitet historik, por shkaku i shume kontradiksioneve (sic eshte quajtur shpesh here Shqiperia, “vendi i kontradiksioneve”) te koheve moderne.

  Kafshet grabitqare, luanet, tigrat, etj. zgjedhin si pre kafshen me te dobet te kopese, ate qe eshte e semure, teper e re apo teper e vjeter, sepse me kafshet e rritura dhe te shendetshme sulmi mund te te shkoje huq, dhe nese te shkon 2-3 here huq, grabitqari humbet aq shume energji sa nuk mund te gjuaje me dhe ngordh urie.

  Po keshtu, edhe popujt qe sunduan boten antike, zgjidhnin si pre popujt me te pa afte per t’u mbrojtur, jo per t’i ngrene, por per t’i perdorur si skllever, sepse qe nga fillimi i historise deri me sot, e vetmja menyre per t’u bere shume i pasur eshte duke shfrytezuar punen e te tjereve.

  Parimi “perca e sundo” mund te aplikohet shume me lehte mbi kulturat “secili per vete zoti per te gjithe” se sa mbi kulturat “nje per te gjithe, te gjithe per nje”, dhe ato popuj u kthyen ne burim sklleverish.

  Vete themeluesit e perandorive antike ishin kultura “nje per te gjithe, te gjithe per nje”, dhe nese disa skllever arrini te vrisnin pronarin dhe arratiseshin, skllavopronaret e tjere do i ndiqnin kemba kembes, kapnin, terhiqnin zvarre ne zinxhire, dhe gozhdonin ne nje kryq qe te shikohej nga nje rreze e gjere se si perfundojne ata qe guxojne te ngrene koken.
  Nese do kishte skllavopronare “secili per vete, zoti per te gjithe”, ata do binin nje nga nje, dhe sa here dikush binte, do i jepte zemer sklleverve te tjere te provonin te njejen gje.

  Rames, nje Jugosllav i ardhur nga Kosova, nje kulture qe eshte perdorur si skllever per dhjetera gjenerata, i duket normale te punosh per pasurimin e dikujt tjeter, “ender e te pareve” te bredhesh si refugjat neper bote, dhe cuditet me Shqiptaret qe vijne nga nje histori krejt tjeter dhe nuk jane mesuar te bejne skllavin.

  Reply to this comment
 2. "kthimi i prones ish pronarit" = krim kunder njerezimit... May 1, 17:58

  sistemi socialist u prish, te zevendesohej prona shteterore me shoqeri aksionere . ku do punoj une kur pronen socialiste ja dhe hajduteve te sotem dhe hajtuteve e xhahileve te kohes otomane!?!? madje thua mos e kerko as ne shtet dhe as ne shtepi . pra te shkoj ke ai fare pronari, qe legalizove dhe reabilitove ti ????

  Reply to this comment
 3. dhe jemi ne sistemin "skllav dhe pronar" May 1, 18:09

  ti, “maloket jane…” bere nje arsyetim te bukur per kafshet grabitqare . po duhet te thuash me qarte, se sklleverit duhet te jene, “nje per te gjithe dhe te gjithe per nje” . ndryshe nga kafshet …barngrenese, qe s’reagojne fare ndaj grabitqareve .

  Reply to this comment
 4. A May 1, 18:42

  O EDO pordhaci, kur more mandatin e pare ne vitin 2013 ke thene: “Po me votuat une do te hapi 300 000 vende pune dhe nuk ke permendur asnjehere se vendet e punes do te hapen nga privati. Pra, je nje mashtrues.
  Ne mandatin e dyte, qe e more ne vitin 2017, ke thene: “Me jepni timonin i vetem, qe te drejtoj qeverine, se do te bej hatane”.
  Si perfundim qeveria ka edhe hapjen e vendeve te punes, se nuk ka vetem privilegje, qejf o qerrata.
  Prandaj leri broçkullat se vendet e punes qe rekomandon ti tani nder privat jane pune per skllever me paga qesharake dhe me ore pune jashte orarit.
  EDO, nuk jemi vend, shtet dhe popull ne AFRIKE, te botes se trete ku ke mendjen ti me na bere anetar, por jemi ne mes te kontinentit EVROPIAN ore derdimen.
  Me shpenzimet qe ben ti marramendese, me tenderat dhe konçesionet nuk dihen ku perfundojne parat.
  Por, nje gje dihet qe te mos bejsh keto shpenzime, financime etj, sot pagat dhe pensionet minimalja do te ishin minimalja 50 PERQIND me te LARTA.
  EDO, shko mçifu se je bere karagjoz dhe klloun cirku.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim