“Panama Papers”, ja emrat e të gjithë sportistëve të dyshuar

April 11, 2016 20:38

“Panama Papers”, ja emrat e të gjithë sportistëve të dyshuar

Skandali “Panama Papers” që ka tronditur botën, ka prekur edhe sportin. Kjo rrjedhje masive informacionesh konfidenciale tregon mënyrën sesi i përdorin të pasurit dhe të pushtetshmit parajsat fiskale për të fshehur pasurinë e tyre.

Plot 400 reporterë në 80 vende të botës u angazhuan për zbardhjen e tyre dhe në dokumente kanë dalë jo pak emra futbollistësh, pilot Formula 1, drejtuesish e menaxherësh.

Lista sigurisht kryesohet nga pesë herë fituesi i “Topit të Artë”, Lionel Messi, ndërsa pasohet nga sulmuesi i Leicester, Leonardo Ulloa, apo braziliani i Chelseat, Willian.

Në listë nuk mungojnë as emra legjendash, ish-futbollistë që kanë bërë histori me skuadrat e tyre respektive.

Bota e futbollit u trondit nga emri i Gianni Infantino, kreut të ri të FIFA-s, i cili erdhi me misionin për të pastruar institucionin më të lartë të futbollit nga skandalet e shumta, por tashmë edhe ai është një i dyshuar.

April 11, 2016 20:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*