Panariti: Prodhimi bujqësor u rrit

October 6, 2015 18:11

Panariti: Prodhimi bujqësor u rrit

Një ditë pas publikimit të shifrave të INSTAT, sipas të cilave sektori bujqësor ka kontribuar negativisht në rritjen ekonomike, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti sqaroi se të dhënat e INSTAT, janë vlerësime të pritshmërisë së prodhimit bujqësor për tremujorin e dytë të vitit.

Këto të dhëna, theksoi ai, u ndikuan nga pasojat negative që krijuan përmbytjet e fillimvitit mbi sipërfaqet e mbjella dhe prodhimin. Por në ndryshim nga pritshmëritë, ministri thotë se fermerët arritën të rikapin sezonin e mbjelljeve dhe prodhimi bujqësor në fund të gjashtëmujorit rezultoi me një rritje të madhe në krahasim me një vit më parë.

Panariti thotë se ky 6-mujor regjistroi një rritje të prodhimit bujqësor me 4.4 miliardë lekë nga 2.9 miliardë që ishte një vit më parë.

October 6, 2015 18:11
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*