Shokon ish-ministri: Qumështi vendas me aflatoksinë, shkakton kancer

December 15, 2017 10:32

Shokon ish-ministri: Qumështi vendas me aflatoksinë, shkakton kancer

Ish- ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti thotë se sipas një studimi të kryer së fundmi, gjysma e mostrave të qumështi vendas dolën me aflatoksinë, një substancë kancoregjene e fuqisë shumë të lartë.

Përmes një statusi në Facebook, Panariti thotë se ky është një megaskandal dhe i bën thirrje ministrisë së Bujqësisë dhe Autoritetit Kombëtar të Ushqimit të bllokojnë prodhimin dhe të tërheqin urgjent nga tregu këto produkte.

Gjithashtu ai kërkon që të bëhen publike analizat dhe Prokuroria të nisë hetimet.

Ose nje megaskandal, ose nje supermashtrim!! Mbetet per tu pare.?! .. Para disa ditesh ne nje studim te AFI, gjysma e mostrave te qumeshtit vendas te analizuara dolen me aflatoksine. Aflatoksina eshte substance kancerogjene e fuqise shume te larte, e pa zberthyeshme dhe rezistente ndaj perpunimit termik. Prania e saj ne qumesht dhe nenprodukte eshte rrezik shume i madh per shendetin e konsumatorit.

MB dhe AKU duhet te bejne urgjent publike fermat apo subjektet prodhuese te ushqimeve te ndotura , te bllokojne prodhimin dhe te terheqin urgjent nga tregu produktet e perlyera. Sa me pare dhe menjehere!!! Nderkohe AFI te beje publike rezultatet e analizave, metodat e analizes dhe laboratoret e references qe i kane kryer ato. Nese kjo nuk ndodh atehere prokuroria te nis hetimin e menjëhershëm dhe te percaktoje përgjegjësite ose eventualisht mashtrimin siç ka ndodhur me pare ne dem te prodhuesve vendas, per te favorizuar importet.”, shkruan Panariti.

December 15, 2017 10:32
Komento

10 Komente

 1. Mjer ky popull December 15, 10:56

  Po sipas teje, c’fare te bejme ta blejm te sllavet dhe greket. Ju ministrat mos u meraksoni se nuk u ha kanceri. Nuk ha mortja mut

  Reply to this comment
 2. 2018 December 15, 11:35

  Filloi shantazhin ky per ato qe ka bere!

  Reply to this comment
 3. Mjere bagetia thuaj... December 15, 11:41

  Dhe qe kur ka lindur konkretisht dyshimi? Cila eshte data e sakte e fillimit te studimit? Para 8 vitesh, para 4 vitesh, apo dje?

  Reply to this comment
 4. Tiransi December 15, 11:48

  Po mire mor masksra, ku ishe keto 4 vjet?. Ty duhet te te vihen byzyliket per kete pasiguri ushqimore.

  Reply to this comment
 5. bujku myzeqes December 15, 12:03

  shpresojme te kapi ty te parin pas teje like floriri o panaritfloriri

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr December 15, 13:46

  Ti nuk i ke mbushur tre muaj qe je larguar nga minister bujqesie , kur erdhi ky “helmi Kanceroz” sic po na e tregon tashti ; sepse per tre muaj nuk njihen firmat qe e tregetojne pale qe te lidhin edhe kontrata e te binden per cilesit e produktit qe duan te importojne . Keshtu qe thirrja jote i drejtohet kolegut tend per t’a ndaluar , pasi ti e kishe lejuar qe te perdorej dhe me kete rast “vret dy zogj” ndalon nje te keqe qe ti e ke futur dhe fajson ministrin e ri si te prirur per skandale qe i ke bere vete ; Pikerisht ate qe beri Saliu pas humbjes na zgjedhjet e qershorit qe thoshte “…tashti ne Shqiperi do te perseritet skenari Grek…” qe ai vet e kishte pregatitur me zhytjen e ekonomise me 7oomilion euro borxhe , qe ishte i bindur qe nuk do t’i shlyente qeveria Rama dhe ai parashikonte rrezimin e shpejte te saj . Ja pse edhe ti more ministri i LSI gjoja koalicion qeveritar , qe tere kohen jini perpjekur per te penguar realizimin e cdo reforme qeveritare.

  Reply to this comment
 7. Dodona mbi Tomorr December 15, 13:49

  Ti nuk i ke mbushur tre muaj qe je larguar nga minister bujqesie , kur erdhi ky “helmi Kanceroz” sic po na e tregon tashti ; sepse per tre muaj nuk njihen firmat qe e tregetojne pale qe te lidhin edhe kontrata e te binden per cilesit e produktit qe duan te importojne . Keshtu qe thirrja jote i drejtohet kolegut tend per t’a ndaluar , pasi ti e kishe lejuar qe te perdorej dhe me kete rast “vret dy zogj” ndalon nje te keqe qe ti e ke futur dhe fajson ministrin e ri si te prirur per skandale qe i ke bere vete ; Pikerisht ate qe beri Saliu pas humbjes ne
  zgjedhjet e qershorit qe thoshte “…tashti ne Shqiperi do te perseritet skenari Grek…” qe ai vet e kishte pregatitur me zhytjen e ekonomise me 7oo
  milion euro borxhe , qe ishte i bindur qe nuk do t’i shlyente qeveria Rama dhe ai parashikonte rrezimin e shpejte te saj . Ja pse edhe ti more ministri i LSI gjoja koalicion qeveritar , qe tere kohen jini perpjekur per te penguar realizimin e cdo reforme qeveritare.

  Reply to this comment
 8. faro December 15, 14:23

  Pse i mbahen sekret popullit te mjere emrat e firmave prodhuese, qe po helmojne klientet e vet?
  Pse mungon transparenca?
  Kush i mbron?

  Reply to this comment
 9. Zgalem December 15, 14:32

  Ky eshte ministri , me me pa personalitet , qe ka pasur ndonje qeverri shqiptare . Mbylli 8 vite kovalishence. E vetmja merite , qe di gjuhe te huaja . Mbeti shtojce e Genc Rulit . Ka pa aftesi te theksuar juridike . Me kete dekllarte , ploteson kushtet , per t’u marre I pandehur . Kjo po e po , por dhe kanabisi eshte mbjelle ne toke , qe ky derdimen ka bere sehir . Zgalem

  Reply to this comment
 10. Zylo December 15, 16:43

  Tani doli ky te tregoje se si edhte qumeshti.Po deri dje ku ishe zoti minister,por ty nuk te ze kanceri se je i madh por te rente atje ku te te dhembi me shume.Plehra interesazhie

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*