Pandeli Majko në Prishtinë: Më 1 janar 2018 të hapim kufinjtë

November 25, 2017 22:02

Pandeli Majko në Prishtinë: Më 1 janar 2018 të hapim kufinjtë

Pandeli Majko gjatë fjalës së tij në “Forumin Ekonomik të Diasporës” në Prishtinë ka ftuar kosovarët që t’i hapin kufinjtë mes dy shteteve.

Majko tha se “në kohën kur Shqipëria hapi kufirin për shqiptarët e Kosovës, askush nuk kërkoi pasaporta dhe s’ka përse të kërkohen dokumente as tani”.

“Me një janar, në vitin 2018 ne shqiptarët e krahut tjetër po ju presim t’i hapim kufinjtë. Le të bëjmë këtë veprim europian”, ka thënë Majko.

Fjalimi i Majkos, tashmë ministër i Shqipërisë për shqiptarët jashtë kufijve, është pritur me ovacione të mëdha në sallë. Përveç Majkos, në këtë organizim kanë mbajtur fjalime edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

 

November 25, 2017 22:02
Komento

12 Komente

 1. Duhet te bashkohemi per interesat tona November 25, 22:13

  Hajde per hajer qoft . Mendimi im eshte te pajisen me pashaporta shqiptare.

  Reply to this comment
 2. Arber I November 25, 22:55

  Rruga e Shqiperise qe kane dashur, duam ne dhe do te duan pasardhesit tane! Bravo Rilindja Socialiste!

  Reply to this comment
 3. KORÇARI November 25, 23:32

  Bravo MAJKO, nga Politikanët më Atdhetarë të Kombit.

  Reply to this comment
 4. FORSTER November 26, 00:03

  Me kete iniciative meriton nji “bravo te madhe” zoti PANDELI sepse I thua EUROPES ,doni apo s’doni ju ne si komb jemi te bashkuar kjo eshte nji + per SHqiptaret kudo qe jane .

  Reply to this comment
 5. alfons November 26, 05:36

  Kjo nisme eshte per tu pershendetur se esht ne radhe te pare ne te mire te dy popujve shqipetare te ndare padrejtesisht ne te mire te evropes nderkoh qe katalonja kerkon ndarje evropa e denoi ket nisme i takon ta pershendete pavarsisht qe disa fqinje do varen turinjte dhe do ta komentojne sipas oreksit te tyre nderkoh do shohim dhe atdhetaret opzitare shqiptare se cfar do sajojne

  Reply to this comment
 6. fantazma Bismark November 26, 09:06

  LIDHENI KETE IDJOT E BEJINI TRAJTIM SANITAR TE DETYRUAR!SHQIPETARET TERE NE ARRATI E KANE MBUSHUR TERE BURGJET E BOTES KY DO BASHKOJE MALET KU KULLOSIN DERRAT SERBE E FUSHAT E KU LEHIN VETEM QEN E MACE NE GJUHEN GREKE!?

  Reply to this comment
 7. idhuj te rreme . November 26, 09:09

  per ty o mamajko; me ka ngel ne mendje replika qe te bene ne kuvend “kur ngrije doren me zell per te thene mesimin dhe tap topi dilje” . ke mare nofken e patriotit . a thua se shqiptaret i priten kosovaret nga aftesia jote frymezuese dhe organizuese . po kishin “tabu” tjeter shqiptaret perveç “patriotizmit” ne ate kohe ? 24 ore ne 24 “patriotizmi trimeria dituria dhe mikpritja e shqiptarit” (e belulit) shkelqenin ne “mbar” boten . ps çeshtja kosovare çame etj do zgjidhej pas hyrjes ne be . po te lene patriotet e tipit majko godo xhufrat etj, me rruge paqsore ? shoku enver i meso,i me …”gryken e pushkes” .dhe akoma; majkot ne pune, une i mirja per dore, po tani qe kemi arrit ne tjeter kohe, majko eshte “burre shteti” ndersa une po pres “pensionin” e….. enverit, si te vetmen pasuri dhe …pozite .

  Reply to this comment
 8. perkthyesi November 26, 09:32

  BRAVO ZOTI MAJKO! NE SHEKULLIN E XXI, NJE KOMB NUK MUND TE QENDROJE I NDARE!

  Reply to this comment
 9. perkthyesi November 26, 14:47

  Ku eshte komenti im?

  Reply to this comment
 10. fteri November 26, 18:22

  E’ përshëndes propozimin madhor të Pandeli Majkos në Prishtinë .

  Me 1 janar 2018 hapjen e kufirit me kosovën.,s’ka forcë që e ndalon dashurinë për vllezërit tanë Kosovar dhe gjakun e përbashkët.

  Pra duhet guxim nga klasa e re politike në të dy anët e kufirit për të mbrojtur veten,ndaj armiqve Sebë, Grek që prodhunisht u ndrrojn fenë e kombësinë shqiptarve nga rreziku i zhdukjes .Pra duhet guxim për të mbrojtur e ndihmuar vllezërit tanë të Kosovës .

  Duhet të jemi të bashkuar si mishi me thonjët SHQIPRI-KOSOVË ,pse ky është kusht i domosdoshëm ,kundër sebve ,malazezve, grekve dhe kujdo armiku që nuk ja don të mirën shqipërisë së bashkuar.

  Grat,Burrat dhe fëmijët 12 vjeçarë deri te pleqët 70 vjeçar ,të jenë gati për të mbrojtur nderin e shqipërisë mëmë dhe bashkimin ( Kosovë -Shqipëri ) .
  Më mirë të vdesim me nderë se sa të poshtruar e të pushtuar nga bisha Malaze ,Serbo- Greke.

  Barbarizmat e masakrat që kan ba ata me popullin e pa fajshëm të kosovës dhe të qamërisë ,e shqiprisë së jugut jan të panumurta.Pra përpara atyre ngjarjeve nuk duhet të rrimë indiferent sot dhe ti harrojmë.?…

  Shqipëtarët e Kosovës nuk do të gënjehen me asnjë demagogji e manevër ,nga komplotet e sotme të politikanve aktual dhe lojnë shumë dinake të tyre,të një grushti tradhëtarësh ku popullsia shqiptare e kosovës ishte e përgjakur dhe e coptuar nga klika e Tito-Rankoviçit dhe Milosheviçit ,ata e furnizonin me naftë e armë,të lyenin dhe zbukuronin regjimin xhelat të Titos ,apo kasapit të ballkanit Milosheviçit.

  Por as edhe politikanët sllavomdhenjtë e ri si në Shqipëri S.Berisha me kompani ,dhe në kosovë të fshehur si kameloni , nuk mund të pengojnë bashkimin shqipëri -Kosovë,dhe hapjen e kufirit një ëndërr shekullore.

  Një popull si ai i kosovës ,i vjetër në moshë në troje veta ,i regjur në fatkeqësi e në luftëra ,një popull që e ka trupin plot plagë duhet ti bashkohet atdheut mëmë shqiërisë ME IDEALE në mendje e zemër TË NGRITJES FLAMURIT SHQIPTAR në VLORË 28 nëtor – 1912 nga vigani ISA BOLETINI

  ISË BOLETINI ,HASAN PRISHTINA,JAKUP FERRI (kryengritës dhe organizator për mbrojtjen e trojeve shqiptare 1878-1880 ),HAXHI ZEKA,ISHË UDHËHEQS POLITIK I LIDHJES SË PRIZERENIT,MIC SOKOLI E ALI IBRA ,ISUF SOKOLI E MEHMET BECI,TRIMI RAMADAN ZASKOCI ,Azem e SHOTE GALICA ,Bajram Curri e SHUMË heroi TË TJERË ,që me trimëri ka mbrojtur pëllëmbë për pëllëmbë tokën e vet kundër invaduesve malazes-sllav e grek.

  Ngritja e flamurit së bashku me Ismail Qemalin tronditi pushtuesit 500vjeçar otomanë .

  Populli i kosëvës është i përjetëhshëm në këto troje ,dhe do bashkohet me atdheun mëmë siç jan bashkuar dy gjermanitë.

  Kombi ynë do fitojë,historit e luftës do ja tregojmë gjithmonë brezave të tanishëm e të ardhshëm se lirinë e popullit tonë shqipërisë dhe Kosovës nuk ja fali kush,por e fitoi me gjakun e bijve dhe bijave më të mirë në luftën e tij ….!!!!!

  Reply to this comment
 11. feri November 26, 19:50

  Hapja e kufijve një lajm i pritur

  Reply to this comment
 12. skifteri November 26, 19:53

  uniteti kusht i domosdoshëm për bashkimin e trojeve .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin