Papa Françesku viziton Meksikën

February 14, 2016 18:42

Papa Françesku viziton Meksikën

Papa Françesku ndodhet në Meksikë, në vizitën e parë zyrtare në vendin ku shumica është katolike dhe ku do të mbajë një meshë sot.

Mijëra vetë kishin dalë për të brohoritur Papa Françeskun mbrëmë në Mexico City.

Ati i Shenjtë mbërriti në Meksikë një ditë pasi ai dhe kreu i Kishës Ortodokse Ruse nënshkruan në Kubë një deklaratë për unitet fetar.

Takimi i tyre historik në Kubë kishte si synim zbutjen e mosmarrëveshjeve shekullore mes degëve perëndimore dhe lindore të Krishtërimit.

February 14, 2016 18:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*