Papa Françesku: Zoti surprizon atëherë kur nuk e pret!

April 1, 2018 12:10

Papa Françesku: Zoti surprizon atëherë kur nuk e pret!

 

“Askush nuk e pret, por Ai vjen e të tërheq”, shkruante Papa Françesku në rrjetin social “Twitter” përpara se të përgatitej për fjalimin e Pashkës në sheshin “Shën Pjetri” për të ashtuquajturin mesazh “Urbi et Orbi”.

“Besimi ynë nis mëngjesin e Pashkës. Jezusi është gjallë! Ky është edhe thelbi i mesazhit të të krishterëve”, vijonte postimi i Atit të Shenjtë.

“Befasitë e Zotit na bëjnë të lëvizim menjëherë, pa pritur aspak. Vrapojnë për të parë Pietron dhe Giovannin. Vrapojnë”, theksoi më tej Ati i Shenjtë Bergoglio, teksa fliste për “nxitimin” për të parë risinë e saposhpallur.

“Njerëzit vrapojnë dhe lënë gjithçka me të cilën ishin duke u marrë. Edhe një shtëpiake lë patatet në zjarr, sigurisht që do t’i gjejë të djegura kur të kthehet, por e rëndësishme është të vrapojë për të parë surprizën, atë që është shpallur”.

Duke vijuar më tej, Papa tha se “njoftimet e mira jepen gjithmonë me shpejtësi të madhe”.

“Tek Ungjilli ekziston një person që kërkon të marrë kohë, nuk kërkon të rrezikojë, por Zoti është i mirë dhe e pret me dashuri. Po flas për Tommason. Zoti ka durim edhe me ata që nuk vrapojnë. Ndaj duhet të bëjmë pyetjen: a jam i aftë të vrapoj me të tjerët, apo të përgjigjem gjithmonë me fjalët ‘nesër, nesër me kismet’ ?”.

Me rastin e Meshës së Pashkës që mbahet nga Papa Françesku, sheshi “Shën Pjetër” u blindua nga forcat e rendit.

Plot 10 mijë agjentë qarkullojnë në kryeqytetin italian, ndërsa kontrolle ushtrohen edhe në periferitë apo aeroporte.

a.s/dita

April 1, 2018 12:10
Komento

2 Komente

 1. Amin ... April 1, 12:27

  Ashtuqofte i nderuar Papa Francesco ,

  ne Shqiptaret qysh prej stergjysheve tane ,

  jemi duke pritur ate Moment Magjik ne kte jete ,

  por duket t’na ket kaluar Tangent ajo Suprize

  aq e deshiruar .
  Shpresojm akoma qe i madhi Zote ,

  te mos ket abandonuar Planetin Toke ,

  i pushtuar nga Djalli

  Reply to this comment
 2. mirel April 1, 14:22

  Ashtu eshte o Papul. Zoti na suprizoi kur ndertoi prape Kishen e Elbasanit me 80 milione Euro te grabitura nga arka e shtetit shqiptar. Qe Edi Rama ja pagoi Odeta Nishanit per tja falur token Kishes.
  Pranon zoti dhurata te tilla nga nje popull qe nuk ka rruge Kombetare?
  Mekat..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim