Papa, takim historik me Patriarkun rus

February 5, 2016 15:53

Papa, takim historik me Patriarkun rus

Papa Françesku pritet të mbajë një takim historik me kreun e Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkun Kiril.

Sipas BBC, takimi do mbahet në Kubë javën që vjen.

Kisha Ortodokse Ruse thotë se tema qendrore e takimit do jetë persekutimi i të krishterëve.

Papa Françesku do të ndalojë në Kubë gjatë udhëtimit për në Meksikë.

Ky është takimi i parë i këtij lloji që prej ndarjes mes degës perëndimore dhe lindore të Krishterimit në shekullin e 11-të.

Takimi do zhvillohet në aeroportin e Havanës, ku dy liderët do nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët.

Patriarku Kiril do zhvillojë një vizitë zyrtare në Kubë.

Në një deklaratë të përbashkët, të dy kishat thonë se takimi shënon një fazë të rëndësishme të marrëdhënieve mes dy kishave.

Ata ftojnë të gjithë “të krishterët të luten që Zoti të bekojë këtë takimi, që të japë fryte sa më të mira”.

Që kur u bë Papë në vitin 2013, Françesku ka bërë thirrje për amrrëdhënie më të mira mes degëve të Krishterimit.

February 5, 2016 15:53
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*