Paqëruajtësit hollandezë shpallen përgjegjës për “Srebrenicën”

July 21, 2019 18:09

Paqëruajtësit hollandezë shpallen përgjegjës për “Srebrenicën”

Gjykata e Lartë e Hollandës ka vendosur këtë të premte, se trupat hollandeze paqëruajtëse të OKB-së ishin pjesërisht përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës, pasi ata kishin evakuar bazën e tyre

Gjykata e Lartë e Hollandës u shpreh se paqëruajtësit holandezë të Kombeve të Bashkuara evakuuan bazën e tyre ushtarake pranë Srebrenicës më 13 korrik 1995, pavarësisht se ata e dinin se ishin në një hapësirë ​​të hapur për abuzim të rëndë.

Vendimi ishte arritja e fundit e një grupi të njohur si Nënat e Srebrenicës, i cili mbante përgjegjës shtetin hollandez për masakrën në të madhe që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore.

Të afërmit e tyre ishin rreth 5,000 mes banorëve të zonës së Srebrenicës që u strehuan në bazë, kur zona u pushtua nga forcat ushtarake të drejtuara nga Ratko Mlladic, i cili u dënua për gjenocid nga një gjykatë e OKB-së për krimet e luftës në vitin 2017, pikërisht për udhëheqjen e masakrës që i mori jetën mbi 8.000 burrave  dhe djemve  myslimanë, por e ka apeluar kundër vendimit.

“Ata janë përgjegjës dhe ata gjithmonë do të kenë një njollë”, tha Munira Subasic, një nga të afërmit që solli çështjen në gjykatat hollandeze.

Ajo vazhdoi: “Ne e dimë se çfarë ka ndodhur, nuk na duhet kjo gjykatë për të na treguar. Jam e tronditur, nuk e kam pritur.

Gjykata e Lartë tha se të afërmit e të vdekurve kanë të drejtë të kërkojnë rreth 10% të dëmeve të tyre financiare nga qeveria holandeze sepse, sipas gjykatës, viktimat do të kishin një shans prej 10% për mbijetesë nëse trupat holandeze do i kishin lejuar ata të qëndronin brenda kompleksin e tyre.

Vendimi është përshëndetur, duke theksuar rëndësinë ndërkombëtare në përcaktimin se qeveritë mund të mbahen përgjegjës nëse paqeruajtësit që dërgojnë në misionet e OKB-së dështojnë të mbrojnë civilët gjatë konflikteve të armatosura.

Çështja fokusohet rreth rolit të paqeruajtësve të paktë në numër dhe me armatime të limituara, të vendosur në afërsi të Srebrenicës në Bosnjën lindore, pasi forcat boshnjake të Mlladiç mbërritën në këtë zonë.

Forcat hollandeze patën krijuar një tunel me mjete që civilët që kërkuan strehim të kalonin dhe të shkonin drejt vendbanimeve të tyre. Por ushtarët e Mlladic i gjetën civilët dhe i vranë ata.

Në vitin 2017, Gjykata e Apelit të Hagës, mori vendimin se veprimi i trupave hollandeze ia hoqi krejtësisht atyre boshnjakëve mundësinë për të mbijetuar.

e.ll./dita

 

July 21, 2019 18:09
Komento

5 Komente

 1. Kjo eshte Hollanda - Ta ngul mbas shpine July 21, 18:43

  Ja keta jane hollandezet dhe Hollanda! Te vrasin mbas shpine nese nuk je katolik. Kete qendrim anti-njerez te thjeshte te botes qe besojne ne nje Perendi (qe shte nje per te gjithe) ne nje menyre tjeter nga ata, lihen te vriten. TURP. Keshtu po bejne edhe me ne shqiptaret dhe Shqiperine. Vetem pse kemi nje mer qe gjoja jemi myslimane dhe qe Berisha ne ndertoj ne bashkepunim me UDB-ne 600 xhami na konsiderojne armiq te krishterimit.

  Reply to this comment
 2. Arben July 21, 21:14

  Kalojani me nje verejtje, se gjynah burra te mire,

  bythqirat.

  Reply to this comment
 3. Lasgushi July 21, 21:15

  Pa frikë dje modesti populli më i degjeneruar në botë.Vodhen për 5 shekuj kolonitë.Parazitë të degjeneruar kampione.Pederastë që kënaqen vetëm kur futin shishet e birës në prapanicë.Vrasës së 8000 bosnjakëve.Gjykata kurvë 10%përgjegjësi.Duan të vendosin viza me Shqipërinë për.dy.arësye 1.20 të rinj shqiptarë ju kanë marë ekskluzivitetin e fitimit nga tregetia e drogës ke ngrinin fitime si nga kolonitë. 2.Shqiptarët në vënd të mandallit i futën hollandezëve presion e Tritanit.Kështu që dëshmorët e.Bosnjës të rinë të qetë.

  Reply to this comment
 4. PO , PO July 21, 22:11

  Vendimi qe ka marre Gjykata e Larte Holandeze , eshte nje vrasje e masaker e dyte qe u behet mijra viktimave nga kanibalet serbe E verteta eshte qe , forcat ushtarake holandeze u larguan me urdher e vetedije te plote , per pasojat e renda qe do te sillte ky veprim , mbi popullsine e marre nen mbrojtje prej tyre .Vendimi i kesaj gjykate eshte nje tallje cinike dhe nje poshterim tjeter qe u behet viktimave , si dhe nje diskreditim ne syte e popujve , se sa hipokrizi neveritese shprehin me kete rast vendimet e OKB-se , duke qene se ato forca ushtarake , aq shume te pa denja dhe turp i pa pare per nje shtet demokratik te konsoliduar sic eshte Holanda , u dekoruan qe te gjithe , per kete tradheti te plote e dezertim te hapur nga emisioni i tyre zyrtar , qe paskan marre persiper vetem 10% te riskut te popullates (po qe edhe kete e braktisen pa iu skuqur faqja ), ndersa 90% e kishin lene ne meshire te fatit ! Kete turp ushtria holandeze e ndan ne mes me Gjykaten e Larte te atij vendi ! Eshte njeri nga turpet e radhes te demokracive europiane !

  Reply to this comment
 5. MH July 22, 02:04

  Prendimi tallet me burrokracina alla demokratike e kryesisht Franca dhe Hollanda.Kane gjete nji AS i ashtuquajturi demokraci,dhe tallen me jeten e njerezve qe ikin e nuk kthehen ma,dhe vendosin nji pordhe 10% te demeve te tyre financiare si damshperblim perfitmit.Si ajo shprehja : M’ka cue nana me la gojen.
  Keto dy hora shtetesh i kerkojne halen perpeq Shqiperise per hapje e negociatave.Shqiperi,kjo qe nuk ka kryer asnji krim ndaj cdo shtetit qe ekziston sot ne planet.Vetem e vetem kan mbrojt trojet e veta per te mbijetue te lire.
  E marriofte zoti,nese ka Zot, kete Europe sa plake por dhe kurve degjenerume te s’ban.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim