Para atentatit, te Apeli u bë një gjyq pronash në Gjirin e Lalzit

November 8, 2019 16:06

Para atentatit, te Apeli u bë një gjyq pronash në Gjirin e Lalzit

Para atentatit, në Gjykatën e Apelit në Durrës është zhvilluar një proces që lidhet me tokat në Gjirin e Lalzit, ku njëri nga palët është lidhje e gjyqtarit të vrarë Skerdilajd Konomi.

Seanca është mbajtur në datën 29 tetor dhe palë është Prokuroria që ka apeluar vendimin ndaj Daniel Shandros, i shpallur i pafajshëm dhe avokatit Arian Myderrizit, i dënuar me një vit e gjashtë muaj burgim.

Procesi në datën 29 është shtyrë, sipas TCH, pasi nuk ishte formuar trupa gjyqesore, ndërkohë që nga veprimet e grupit te hetimit edhe i njëjti proces ka dështuar sërish edhe këtë të enjte pasi mungonin palët.

Por ky gjyq që po zvarritet prej një viti ka në thelb çështjen për të cilën u përpoq edhe gjyqtari i vrarë Skerdilajd Konomi, madje në vendim përmendet edhe emri i të ndjerit, përmes dëshmisë së dëshmitares Flutura Kona.

Ajo kujton se Skerdilajdi ishte i interesuar për dokumentët pasi i shërbenin për gjykimin e themelit.

Por prokurorët nuk japin detaje mbi këto indicie dhe dyshimet e tyre edhe për një proces tjetër civil në gjykatën e Durrësit dhe kush gjendej pas tyre, pasi ende janë duke mbledhur prova.

Ndërkohë i vetmi i arrestuar vazhdon te jetë Redjan Rraja, per te cilin avokati i tij do t’i drejtohet Apelit dhe do kërkojë lirimin e tij, me argumentin e mungesës së provave.

Nga ana tjetër prokurorët nuk e kanë pyetur ende të plagosurin tjetër Aleksandër Laho, por vazhdojnë të besojnë se në qendër të atentatit ishin edhe prokurori edhe “Rrumi”, ndërkohë që hetimet janë të fokusuara tek vepra e vrasjes për shkak të cilësive, e mbetur në tentativë ndaj këtyre të dyve.

Pasi shoferi ndërroi jetë, pritet që akuza të ndryshojë.

j.l./ dita

November 8, 2019 16:06
Komento

2 Komente

  1. Adih November 8, 20:34

    Kot sa lidheni o bandite . Pronat do shkoje tek i zoti .Jeni ne gamat e fundit.

    Reply to this comment
  2. Adih November 8, 23:34

    ..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim