“Para, presione dhe kërcënime”, avokati i Tahirit i përgjigjet Lu-së

May 28, 2018 13:44

“Para, presione dhe kërcënime”, avokati i Tahirit i përgjigjet Lu-së

Një ditë pas deklaratës së dhënë nga ambasadori amerikan në vendin tonë, Donald Lu, lidhur me vendimin që do të merret për ish ministrin e Brendshëm, Saimiri Tahiri, vjen reagimi i avokatit Maks Haxhia.

Avokati Haxhia ka thënë para nisjes së seancës se ka qarqe të caktuara që kërkojnë ta shohin medoemos Tahirin prapa hekurave, e pikërisht për këtë arsye, ata kujdesen që të përhapin informacion të rremë.

“Ishte e rëndësishme se atë mesazh e ndava në dy pjesë. Në mesazhin e qarkullimit të opinioneve që ndodh rëndom në vend, kur ka çështje pikante, përdoren metoda të tilla, ose hapen fjalë që qarkullojnë rreth presionit ose parave. Veçoj mesazhin e Lu-së, që gjykata duhet të gjykojë në prova dhe në ligj, dhe sot Tahirit duhet t’i hiqet masa e arrestit të shtëpisë”, tha avokati i Saimir Tahirit.

Ambasadori amerikan Donald Lu ka deklaruar dje se është raportuar për presione serioze mbi këtë çështje dhe ryshfete që u janë ofruar gjyqtarëve. Gjatë një prononcimi, Donald Lu i ka bërë thirrje shoqërisë civile dhe medias që ta vëzhgojnë çështjen “Tahiri” me vëmendje.

s.a/dita

May 28, 2018 13:44
Komento

14 Komente

 1. Hammerhaituri May 28, 14:47

  Maks !! Lu nuk flet kot ka ca Karta ne dore!!

  Reply to this comment
  • 123 May 28, 17:55

   nese ka karta ti nxjerre dhe te mos llomotite lart e poshte

   Reply to this comment
  • kokemadhja May 28, 18:05

   PO SALI BERISHA QE DEKLAROI SE E KA LEJUAR VETE LAZARATIN QE TE KULTIVONTE DROGEN , PSE NUK MERRET I PANDEHUR. SA PERQIND TE FITIMEVE NGA DROGA I JEPTE LAZARATI SALES. DHE JO VETEM LAZARATI PO GJITHE SHQIPERIA . SOCIALISTET U TREGUAN TE CEKET QE NUK DEKLARUAN QE KUR MOREN PUSHTETIN QE SHQIPERIA ISHTE E MBUSHUR ME DROGE. DHE SALA U TREGUA BIR KURVE. JA NGOPI SOCIALISTEVE SE ATA E MBUSHEN VENDIN ME DROGE. TASHTI TA MBAJNE MENDJELEHTESINE E TYRE

   Reply to this comment
 2. L.H May 28, 14:56

  AMBASADORI KINEZ LU TASHME NE PRAG IKJE PO FLET SHQIP QE KA QENE SHAKAXHI I OBORRIT TE ‘GUIDES SUPREME SALISE’ DHE ZEDHENES I LIKE FLORISE NE SHERBIM TE SERBISE RUSISE PO JO TE AMERIQISE…

  Reply to this comment
 3. ANTIKRISHTI May 28, 15:15

  Avokati i Tahirit i pergjigjet ‘avokatit’ te Salise,Medise,e Like florise do te ish titulli…….
  Te kercesh vallen ‘Palikari’ me medine e like florine qe do ish pake te shkonin ne sater e giptine e te flasesh per nje qytetar te thjeshte apo tahir mavrine tregon se LU eshte me fazlliq e serbine e jo me sKiperine…
  Psakerka letra per Tahirin si thote nje idjot i lindur kAmentues e nuk paska vjet me ZE dhe FIGURE per daj Meten dhe vrasesin e shqipetareve serb SALINE?????PERENDI TE BEFSHA MUTIN ME GJITHE LU E ARVIZI-SERBI-RUSI……

  Reply to this comment
 4. Monika Kryezeza ish prostitute tani gazetare e shtetare May 28, 15:31

  SHUMICA E GRAVE PROSTITUTA TE KESAJ POLITIKE DO U VENE EMRAT FEMIJEVE LU SI DIKUR JEVGJIT E BRAKES QE UA VININ LENIN…

  Reply to this comment
 5. Lala May 28, 16:35

  Cfare nuk duan dhe nuk u pelqen ambasadoreve eshte mire per Shqiperine.Ka nje vite tani qe tre shtete Itali,Greqi (me qejf te madh) dhe Amerike(po e diti se cfare ben Lu-Lu-shja ???!!) nuk po gjejne gje sepse po te kishin gjetur ne burg do te ishte cuni. ???!!! Si budalla qe jame kam nje pyetje: Salushi dhe Lulushi qe vrane on kamera ku jane zoti Lu???!!! (me qe jeni me drejtesine te themi).

  Reply to this comment
 6. alphade May 28, 17:05

  Opozita: bandat pedeiste e leseiste qe me keqardhje bota demokratike i njeh si Parti, ne fakt jane banda ma-
  fioze kriminele,hajne, mashtruese,te cilat perhapin lajme
  te rreme duke sajuar alibi si : kaq para u paguan per kete
  e per ate prokuror e gjykates,etj.etj. dhe fatkeqesisht zoti
  Lu nuk i kupton marifetet e Sali Monstres duke i henger
  kallep keto thashetheme. Kurre nuk i kam kuptuar disa
  qendrime te ambasadorit LU ,i cili here pas here ka marre
  takim me mafiozin deputet 140 te parlamentit shqiptar. Kam pershtypjen se nderkombetaret pergjithesisht kane
  kompleksin e gjoja “influences” qe ka ka kryekrimineli i
  Vicidolit,gje qe eshte vecse nje sajese e opozites duke
  perhapur alibine se gjithecka ne politiken e jashteme dhe
  te mbrendeshme varet nga Sali Katrani por faktikisht keto
  jane legjenda e perralla te atyre qe duan te mbahen me
  emrin e njeriut me te diskritituar ne opinionin publik shqip-
  tar. Po ne te njejtin nivel,hajnish e mafiozlleku ndodhet
  edhe presidenti aktual dhe pjesemarrja e ambasadorit te
  SHBA-s ne festat e ketij mafiozi nuk i jep nje mesazh te
  mire shqiptareve,ashtu sic vepron edhe kryeministri yne
  qe ne nje moment “ngazellimi” e percaktoi presidentin ak-
  tual si ” me te mirin” te te gjithe presidenteve te demokra-
  cise duke shperfillur opinionin e te pakten 85 perqind te
  shqiptareve qe kane nje opinion negativ per kete presi-
  dent. Vetem pse e propozoi vete kryeministri nuk do te
  thote se eshte “presidenti me i mire” . Mendimi i shumi-
  ces derrmuese te shqiptareve eshte se ky president eshte jo vetem hajn por edhe mafioz,marifetci,dallavere-
  xhi, e pse jo edhe vrases megjithese thuhet se nuk ka
  prova: Dritan Prifti ??? Po jap nje shembull: cdo te ndo –
  dhte me nje diplomat amerikan te merrte pjese ne banke-
  tet e Eskobarit ne kohen qe Ai ishte deputet,apo Norie-
  ges se Panamase dhe te “kercente me te ‘kumbian’ ko-
  lumbiane !? Nuk e besoj se do ta bente nje gje te tille
  diplomati amerikan kur e dinte s’e c’ishte Eskobario apo
  Noriega dhe kete zoti Lu i di me mire se te gjithe shqipta-
  ret e zakonshem se cilet jane eskobaret e noriegat shqip-
  tare. Edhe dicka te fundit: megjithe kete kritike perseri jam i mendimit se duhet t’i propizohet DASH-it qe amba-
  sadori Lu i duhet edhe per ca kohe Shqiperise derisa te
  shohe disa peshkaqen te medhenj ne PRANGA. Vetem
  atehere D. Lu e ka kryer misionin e tij ndaj shqiptareve.
  Idem edhe per ambasadoren Vllahutin…..!!!

  Reply to this comment
 7. Arben May 28, 18:16

  Po ku paguan lek tahiri eshte I kulluar

  Si uji I kroit

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro May 28, 20:08

   Arben , nuk i ke thene te gjitha . Tahiri eshte dhe trim . Po ju them nje fakt : nje jave pasi u be minister , shkoi ne Korçe , ne kthim , vizitoi dhe Dr,POL,Elbasan . Pame nje çudi te madhe me te , dy bodigardet qe e shoqeronin kur ai hyri ne zyren e Dr.Pol Qarkut Elbasan per mbledhje , njeri i rrinte ne kembe prane tij ne zyre dhe tjetri tek dera jashte zyre. Kjo tregon mençuri e trimeri , u ruajt nga armiqte e jashtem e te brendshem brenda policise. / Aty kane ardhur dhe ministra te tjere si nga e majta dhe djathta , po kesisoj mysybeti nuk kane bere.

   Reply to this comment
  • Cun i lagjes May 28, 21:08

   Miri osht dora jon ti hik e fol per Turqenin Po deshe edhe per Harabin!

   Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic May 28, 18:16

  Perse nuk merret i pandehur Berisha i cili ka dokumente te sakte te deklaruar nge vet Berisha se Lazaratin e kishte bahqe te tijen per Drogen madje te ruajture edhe me polic.
  Pra ketu ka fakte dhe askush nuk hjedh veshtrimin drejte tije, ndersa Per Tahirin nuk ka asnje fakte dhe per kete behet gjith ajo gurgule e cila pervec zhurmes nuk ka asgje te vertet sa i perket Droges.
  A ka Minister Rendi ne keto 27 vjet qe ka luftuar sa Saimire Tahiri kunde ketij Fenomeni. Faktet jan kokeforta ku jan ndaluar me qindra vete madje edhe kudro te cilet kan fshehur drogen.
  Pra ndalimi i Sajmir Tahirit ishte tersishte i pa drejte .Sajmirit tani duhet ti kthehen te gjith te drejtat qe ja kan ndaluar.!

  Reply to this comment
 9. [email protected] May 28, 21:24

  Tahirit ti rruani banane n…..

  Reply to this comment
 10. Lali May 29, 06:19

  Z.Lu ka me vehte per kete çeshtje vetem 2000 iranienet qe na dhuruan “miqte me gishtin ne bythe” dhe shputen e klanit Berisha!Kush pa darkosjen e tij me me te perfolurit e te koruptuarit e ketij vendi !Ai ka dale haptazi njelloj si kinezi i parardhes i radhes!Trimat nuk kane vend ne kete vend qe prishin qetesine e mafjes se instaluar!Demimi me ç’do kusht i Saimir Tahirit behet qe ,Rama te mbetet vetem ne luften titanike qe po ben me kete bande kriminelesh qe aktivitetin e ka ne shqypni e koken nuk e di!Me habit thirrja qe i bene shoqerise civile pra e ka fjalen per Kreshnik Spahite tashme te djegur si ingranezhe te kesaj katrahure!Stop me keto makinacione se populli tash ashte zgjue e nuk i ha ma karamelet kineze !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*