Paraardhësi i njeriut? Shkencëtarët gjejnë majmunin 12 milionë vjeçar në zemër të Evropës

November 7, 2019 09:17

Paraardhësi i njeriut? Shkencëtarët gjejnë majmunin 12 milionë vjeçar në zemër të Evropës

Ecja në pozicion të drejtë e qenieve njerëzore të ditëve të sotme u pa për herë të parë tek një paraardhës në Evropë dhe jo në Afrikë, siç supozohej më parë, deklaroi një grup ndërkombëtar studiuesish.

Ekipi, i udhëhequr nga Madelaine Boehme, nga Universiteti i Tuebingen në Gjermani, botoi një studim në revistën shkencore “Nature”, që sugjeron se një paraardhës i mundshëm i njerëzve dhe majmunëve ishte në gjendje të lëvizte në dy këmbë, pothuajse 12 milionë vjet më parë.

“Ky është një moment i madh në paleontologji dhe një zhvendosje paradigme”, theksoi Boehme.

Zbulimi vë në pikëpyetje teorinë e mëparshme të evolucionit të majmunëve dhe njerëzve.

Midis viteve 2015 dhe 2018, ekipi zbuloi fosilet e një qenieje të panjohur më parë në një rrjedhë të një gropë balte në shtetin gjerman të Bavarisë.

Kjo qenie, e quajtur Danuvius, jetoi 11,62 milionë vjet më parë e ndoshta ishte edhe në gjendje të ngjitej.

November 7, 2019 09:17
Komento

14 Komente

 1. demo November 7, 11:19

  Shifeni mire,se mos ju del si ajo kafka e Anglise,e sajuar me kafke shimpanzeje dhe nofull njeriu.

  Reply to this comment
 2. MH November 7, 15:47

  Ma shume ma thote mendja qe majmuni dhe njeriu ndoshta kane te njejtin parardhes.Sesa Njeriu te jete trashigimtar i persosmerise nga majmun ne njeri.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 7, 18:43

   ju të redaksisë
   fantastik jeni në përdorimin e googletranslator!!
   “në një rrjedhë të një gropë balte”,”ishte edhe në gjendje të ngjitej.”

   MH
   pa të futme.
   mund të ma shpjegosh ça ke dash me thon se nuk po i bi në fije??
   për të spekulluar mund të spekulloj por nuk më pëlqen të grricem me spekullime!!

   Reply to this comment
 3. Uku November 7, 16:37

  hahahaha Gjeten fosilet e majmunit dhe …..dhe……dhe….njereezit europiane kane babe majmunin……ahahahahahahah.
  Domethene meqenese ne kopshtin zoologjik ne Mynich meqenese ka majmune atehere njerezit gjermane kane babe majmunin…..hahahahaha

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 7, 18:46

   uki lene se ja fusin kot!!
   ty të ka kriju zoti!je shëmëbëlltyra e tij!!
   edhe ver llapa po ashtu!!
   e vetmja gjë që nuk kuptoj është mirë ti,gjeni,je shëmbëlltyra e tij,por me ver llapën si tja bëjmë??

   Reply to this comment
 4. Gzim Kulufi November 7, 18:01

  Eshte per tu besuar, se edhe sot e kesaj dite ka andej nga Bajerni majmune me kollare e BMW!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 7, 18:50

   një teori,duke lënë mënjanë këtë humorin me katnart e bajerit,e mbështetur në dy zbulime të tjera,njëra është një a dy dhëmbë në bullgari,tjetra nuk më kujtohet tashti,mbështesin të njëjtën gjë që thonë këta të bajerit!!
   sidoqoftë duhet kohë që të studjohet një gjë e tillë!!
   këta kanë supozimet e tyre që koha o do ti mbajë o do ti hedhë në plehëra!!

   demo,
   është e vërtetë ajo që thua ti,por mos harro se ka pasur gjëra që kanë ndryshuar tërë rrjedhën e shkencës o hisorisë!!
   tia lëmë kohës!!
   dhe për shkencën koha është me bollëk!!nuk kanë ndonjë plan për të realizuar!!

   Reply to this comment
 5. Aleksander Thana November 7, 19:50

  Kafka me e vjeter e identifikuar si homoide, eshte zbuluar ne Shkretetiren e Saharase, datuar 7 milion vjecare, 20 vjete me pare, publikuar ne New York Times. 3-4 vjete me pare ne Bullgari dhe ne Greqi jane zbuluar, dhemballe (ne Bullgari) dhe pjese e nofulles se poshtme (ne Greqi), te datuara mbi dhjete milion vjete dhe paleontologet i emertuan “El Greko”. Gjetja e fundit, ne rast se konfirmohet sic mendohet te jete, do te shtoje prova te reja kunder teorine se origjines dhe perhapjes se njeriut vetem nga Afrika.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 09:36

   sandro
   çdo zbulim do kohën e vetë të “legalizohet”!
   shumë zbulime,kanë qënë të gabuara në vlersimin e tyre!!
   me dhëmballën bullgare,dhe nofllën greke,dhe ndoshta me këtë zbulim do të ndryshojë vlersimi për lindjen e njeriut!!
   po të bëjmë një llogari të thjeshtë dhe të kalojmë nga fosilet në gjeologji do të shohim se lëvizjet tektonike kanë bërë që toka e mbiujëshme të çvendoset nga një drejtim në tjetrin!!një herë e një kohë gjermania ka qënë jo atje ku është!!
   e gjitha kjo është për atë pjesë të globit që ka mbijetuar!!një pjesë tjetër ka shumë mundësi të ketë shkuar “për lesh”,pra të ketë përfunduar në magmë!gjë që bën të pamundur studimin e saj!!
   shkenca ka boll kohë për të zbuluar,mbrojtur e rrëzuar zbulimet e saj!!

   Reply to this comment
 6. alphade November 8, 11:20

  Njeriut I lashte “homosapiens” ka lindur ne Europe dhe jo
  ne Afrike sic eshte thene. Me kot nuk I thone Europes:
  “Europa Plake”……….

  Reply to this comment
 7. MH November 8, 22:02

  Keto jane majmunet qe pretendohet nga ka rrjedhur njeriu.
  Europa Neandertali.
  Kina Sinantropi
  Australia Astralopiteku
  Afrika Kromanjoni.

  Reply to this comment
 8. katarakti November 10, 09:10

  Shkencetaret e kane ndryshuar teorine e tyre darviniste. Tani nuk pohojne me se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni, por qe majmuni dhe njeriu kane nje paraardhes te perbashket. Te cilin nuk e kane zbuluar ende!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 11, 10:22

   aaaaaaaaaaaa!?
   “Tani nuk pohojne me se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni, por qe majmuni dhe njeriu kane nje paraardhes te perbashket. Te cilin nuk e kane zbuluar ende!”
   pra si majmuni dhe njeriu kanë një paraardhës të përbashkët,të ndryshëm nga të dy??
   pra i bie njëëëëëë?!
   hipopotam,një gardelinë,apo një majmun ose të ngjashëm me të,një njeri ose të ngjashëm me të??
   në tërë racën njerzore kemi një ndryshim shumë shumë të vogël ndërmjet njerëzve ose më mirë të themi nën rracat e njeriut!!
   por nuk ndodh e njëjta gjë me majmunin!!
   në këtë rrast kemi një ndryshim që është i jashtëzakonshëm!!pra që nag minimajmunët deri tek gorillat!nga bishtat e deri pabishtat,nga kjo e tek ajo!!
   pra mund të themi se njeriu rrjedh nga majmuni si rracë,por nga një nënrracë e caktuar!!
   që është shumë më e ngjashme me ne!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim