Mazhoranca, sinjale opozitës që të rikthehet në Kuvend

October 12, 2014 17:34

Mazhoranca, sinjale opozitës që të rikthehet në Kuvend

Mazhoranca është duke i dhënë sinjale opozitës që të rikthehet në Kuvend.

Ajo ka futur në kalendarin 3 javor të punimeve, kërkesën e demokratëve për rishikimin e Rregullores së Kuvendit.

Demokratët kërkojnë që kryetari i grupit ose përfaqësuesi i tyre të ketë kohë të barabartë të foluri me kryeministrin.

Pavarësisht se e ka futur në kalendar, amendamenti nuk pritet që të diskutohet në Kuvend, në rast se opozita nuk merr pjesë.

Kjo e fundit tashmë ka muaj që ndodhet jashtë Kuvendit, pas sherrit mes deputetëve socialistë dhe Gent Strazimirit.

Por, edhe pse dy deputetët socialistë tashmë janë marrë të pandehur nga prokuroria, opozita se ka parë të udhës të kthehet në Kuvend.

Ajo ka rikonfirmuar disa herë bojkotin e parlamentit, madje ka ngritur një “parlament paralel” brenda selisë së PD-së.

Në SHQUP është vendosur që të ngrihen 8 “komisione parlamentare” me anëtarët përkatës të komisioneve parlamentare reale nga PD.

Këto komisione pritet që të ndjekin ligjet apo vendimet e marra nga Kuvendi.

October 12, 2014 17:34
Komento

24 Komente

 1. Zen Viçi doli September 9, 08:40

  keta pd = 69 u ka marre muti shalet dhe s,dine nga ta kapin kaq shume i c,orientoi humbja me 23 qershor 😛

  Reply to this comment
  • beni usa October 12, 21:53

   Kurre mos u kthefshin…horrat dhe kriminelet qe shkaterruan Shqiperine nuk meritojne te jene ne kuvend por meritojne burgun …beni sa me shpejt Reformen ne drejtesi dhe dergojini te tere ligj shkelesit dhe te korruptuarit ne burg

   Reply to this comment
   • N.VJOSA October 12, 21:54

    Edhe une ndaj te njejtin mendim me ty Ben!…
    Mazhoranca te beje detyrat e saj, sipas fuqise qe i dha Sovrani, te beje reformen ne drejtesi, te coj para saj kriminelet dhe Opozita shqiptare te pastrohet prej tyre!
    Sali Krimineli e mban peng Opoziten!
    Nuk gjen ne bote Opozite qe te mos respektoje vullnetin e S h u m i c e s!…
    Demokraci do te thote
    V U L L N E T
    I
    S H U M I C E S !
    Krimineli Barbar dhe Primitiv para Ligjit!
    Jasht Parlamentit ka vetem A n a r k i !….

    Reply to this comment
 2. shqiptari September 9, 08:54

  po te hapene votate keta nuk ekzistojne keshtu si gjithmone ky do mare ne tavolin vota dhe ky eshte faji i amerikes qe ka mbledhure tere injorantete ne nje grup mjere kete populle dhe kete toke ce prete skllaveri e perjetshme me lule rilindje nuk e lene qe te jetoi demokracine bravo turqi itali serbi greqi i keni future kthetrate thell shume thell

  Reply to this comment
 3. Blendja September 9, 08:58

  Karagjoz….

  Reply to this comment
 4. Anetari i PD-se September 9, 10:23

  Lidershipi i PD-se ka rrjedhur, madje edhe ata qe i shkojne pas kane mbaruar fare. Me keto veprime qe po ben Partia Demokratike po shkon drejt shkermoqjes. Nga analizat qe behen, PD do te jetë parti e pestë apo e gjashtë në zgjedhjet e ardheshme. Mospjesmarrja ne parlament, nuk demton asnje parti te mazhorances, demton vetëm Partine Demokratike. Si nuk e kuptojne keta deputete te kesaj partie por shkojne pas qerres se Sali Berishës.
  Si mund te mbeshtesim keta deputete qe nuk na perfaqesojne ne parlament?

  Reply to this comment
 5. Albina September 9, 11:37

  TURP! Te kujton Haxhi QAmilin e te tjere qe per qellim kishin rrenimin e nje vendi te sapo formuar. TURP, TURP, TURP!

  Reply to this comment
 6. feniks September 9, 12:07

  Shume mire qe nuk futen ne Kuvend!
  Kur nuk kane se cfare te japin atje,PERSE TE FUTEN???
  Apo te telendisen me keq se Berisha??
  Keta jane OPOZITA me e PA VLERE ne bote!
  Merreni me mend se si kane SUNDUAR Shqiperine keta PLEHRA!!!
  NE BURG E KENI VENDIN!!
  E kuptoni edhe vete!!!

  Reply to this comment
 7. orienti September 9, 12:16

  -Gabi ne politikes.

  Reply to this comment
 8. ZARELI September 9, 12:42

  NJE VEPRIM I TILLE S’KA NEVOJE PER KOMENT TURP

  Reply to this comment
 9. tirona September 9, 12:54

  Ha..ha..ha.. po si do e marin vesh cfar u diskutua ne kuvend!!!??? Apo nepermjet televizorit , do jete fantastike kjo …
  Imagjinoni per nje cast kur nje deputet e shumices do diskutojne ne parlament keta te PD do shohin vidion dhe pastaj do fillojne te diskutojne ose Basha do ja japi detyre shtepie dhe te nesermen duhet te gjithe te vine te pregatitur me nje fletore me vete ku te kene shkruar idete e tyre ..Keshtu qe vendimi qe do marin do jete me i pjekur dhe ne bllok dhe ne kete menyre shmanget dhe dhuna se nuk do kene kontakt fizik….
  Kjo eshte shpikja gines e Bashes per te bere parlamentarizem qe me siguri do quhet shpikja e shekullit dhe do aplikohet ne shume vende te tjera por me e rendesishmja eshte qe deputetet e PD do kene kohe te lire qe te vetpunesohen ( psh. Mund te shesin banane te tregu ) qe te nxjerrin rrogen…
  Sa per Bashen ai e mer rrogen ne Bashki keshtu qe nuk eshte problem..
  I vetmi problem eshte qe si do i behet ne rast se nuk e trasmeton televizori ose ne rast se do kete ndonje dfekt me dritat ..?????
  Sa per improvizimin e parlamentit ne SHQUP nuk kam asnje dyshim se Kryeministrin e ben Berisha kryetare parlamentit Jozefina , ministrat i kane Presidentin gjithashtu , keshtu qe zdo kete nevoje as per zgjedhje te reja se cdo kualicion ka parlamentin e vet…..
  Shpikje fantastike……

  Reply to this comment
 10. Ertp September 9, 14:09

  Poshte antikombetaret.

  Reply to this comment
 11. diti September 9, 14:14

  Vazhdojne rrugen e shkaterrimit kudo ne cdo hallke ku mund te kete jete .

  Reply to this comment
 12. Biku September 9, 14:51

  Do te thote se Strazimiri ka qene i porositur per te bere ato qe beri, duke provokuar ne maximum deputetet e maxhorances. Me duket zgjedhje teper e gabuar dhe naive. Nuk ka rruge me te mire per te cfilitur PD-ne.
  Po ky kuvend paralel do marre vendime? Kush i njeh keto vendime? A mund te na e shpjegoje Basha cila eshte leverdishmeria e ketij kuvendi paralel?

  Populli e kupton aresyen pasi per keto gjera po flasin shtylla te forta te PD-se si Besnik Mustafaj, Besnik Gjongecaj, e shume zoterinj te tjere te nderuar qe kane kontribute te hereshme ne PD.

  Nuk duhej te ndodhte kjo ne PD-ne

  Reply to this comment
 13. Ertp September 9, 15:19

  Po ku ka me PD.!
  PD e ka lulushi me slalushin.
  K&K kompani
  (Kopil compani)

  Reply to this comment
 14. DRENICA E KUQE September 9, 15:32

  Ka marre mesim prej Isa Mustafes!!! Don me e ba Shqiperine, Jugosllavi ose te dirigjueme prej jugosllaveve shqiptaro titista. Me thane i lshofte toka, eshte pak! Po hajde t’i fundosim ne shqiptaret sa nuk na kane fundosur te gjitheve…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 15. rolandi September 9, 17:21

  PO TJU PRESESH RROGAT DO SHIHNI CFAR DO BEJNE

  Reply to this comment
 16. Roni September 9, 18:37

  Shum shpejt do fillojne shperndarjen e Pasaportave dhe dhenien e nenshtetsise si Shqupista….hajde gallat hajde!

  Reply to this comment
 17. Sokol Kolonja September 9, 19:04

  Po tam thoshte dikur nje myseqar shakaxhi : ” O Trifon,more Trifon , vet pjerth e vet degjon” PO kush i degjon keta se c’thone ne ate parlament. Ata gam -gam ja bejne edhe sot per cdo ligj e ngjarje. Kete do bejne edhe tani ne kete shpikje” kolosale” injorante qe n do qeshi e gjithe bota. Ja e zem se nje ligj do hidhet posht nga parlamenti i shqupit, c’rendesi ka ? PO rrogen kush do t’ua paguaje” ? Fullani qe blite pasuri e i linte ne meshire te fatit ,iku ? Meta duhet pernjehere t’u presi rrogen,ne raste se nuk paraqiten! Kush nuk vjen ne pune s’ka pse paguhet ! E njellojte si per ate punetorin apo puninjesin e administrates.Deputetet nuk po na bejne vezen e kuqe e me dy te verdha,po perkundrazi! PO ministri do ngren keta?

  Reply to this comment
 18. Blero September 9, 19:21

  Vendi i punes eshte ne Parlament,per ate e merrni rrogen,ne te kundert kryetari i Parlamentit duhet tju presi rrogat.Te shikojme sa trima jane.

  Reply to this comment
 19. Aleko Gjoka September 9, 22:11

  Te veje jashte shtetit dhe te ngreje nje parlament dhe nje qeveri ne emigracion se aty mund ti mari me mire orientomet nga ….vicat..!!??

  Reply to this comment
 20. ilir September 10, 01:35

  Mendoj qe per drejtor banke te veme qelbesiren Mero Baze, se vertet eshte qelbesire, pasi i punoi qindin Rames me akuzat per babin e tij tani e meriton. Leroja kesaj kerme o Rama mos i ler kusur se e meriton, ndrysha nuk je bure

  Reply to this comment
 21. Studenti. September 10, 07:20

  Kjo behet per te forcuar “shtyllat e demokracise”qe Lulush Salushet i kane ndertuar prej “kakardhise”.Keta jane klounet e cirkut, njerezit e pafytyre, te pacipe, te poshtersise qe flasin per vendin dhe qytetaret ne emer te drejtesise pasi Albanistanin e kane kthyer ne “tualetin” e shtepise. Boshllekun e “lehjeve” te tyre, zulmen e demagogjise e shohim vetem ne pensionet e tyre suplementare te pleqerise.Me ligjin e 1993,1996 etj kategoria e pare e lidershipit te Presidences, Kuvendit,Kryeministrise,KLSH,gjykatave superiore e prokurorise dhe kategoria e dyte deri ne drejtore e administratore drejtorishe dalin ne pension m/f ne moshen 55 vjeç sepse jane te lodhur prej privilegjeve, pasurise e rehatise perndryshe qytetareve qe dalin ne pension ne moshen 65 vjeç/m e 60 vjeç/te lumturuar prej te gjitha padrejtesive e varferise. Kategoria e pare e lidershipit mjafton te punoje ne postet e larta vetem nje vit e gjysem dhe perfiton pension suplementar çdo muaj 25% te pages referuese dhe kategoria e dyte vetem dy vjet qe te perfitoje 20%, te dyja me rritje progresive 5% çdo vit deri ne 75% te saj ne mbushje te moshes perveç pensionit qe perfitojne nga puna e tyre si qytetare te zakonshem.Por nuk mjafton me kaq,nje qytetar i zakonshem kontribuon ne sigurimet shoqerore 26.6% te pages, mujore ndersa elita e ketyre perfituesve te quajtur te jashtezakonshem derdh vetem 4% te pages. Kjo eshte fytyra e vertete e ketryre njerezve qe rrojne ne kete jete vetem per pasuri e pushtet. Lulush Salushet dhe gjithe kurrkushet jane mafia e vertete e ketij vendi te shkrete,ku kane gjetur shesh e bejne peshesh duke u bere para botes per te qare e per te qesh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*