Paradoksi me dekorimet dhe dëmshpërblimet

April 14, 2018 13:25

Paradoksi me dekorimet dhe dëmshpërblimet

Xhevdet Shehu

Ky është mbase një nga paradokset më të paimagjinueshëm që realisht ka ndodhur dhe po vazhdon të ndodhë në këtë vendin tonë si në asnjë vend tjetër normal prej 28 vjetësh. Ndërsa kemi parë përdhosjen dhe shkatërrimin e monumenteve dhe përmendoreve të Luftës Antifashiste, vërejmë dekorimin dhe ngritjen e muzeumeve për ata që kanë kryer gjatë asaj lufte.

Prej disa ditësh është hapur një debat për këtë paradoks, duke marrë shkas shndërrimin e kampit të Tepelenës si model me atë të Aushvicit që ngritën nazistët gjatë Luftës së Dytë. Kaq u desh që të riniste debati nga fillimi dhe të shtoheshin çështje të tjera si krimet e regjimit komunist, të pushkatuarit me dhe pa gjyq nga ai regjim etj. Ky debat ka ngjallur interes për faktin e thjeshtë pas ka shumë paradokse, intriga, gënjeshtra, hiperbola dhe mbi të gjitha shumë ta pavërteta që tentojnë të përmbysin një histori që tashmë është e qartë për të gjithë dhe nuk ka më enigma.

Sidoqoftë, një debat i tillë është shumë i vlershëm për ndriçimin e së vërtetës dhe për t’i dhënë secilit vendin e merituar.

Sot ‘DITA’, në vijim të botimit të një dokumenti zyrtar konfidencial në dy ditët e mëparshme, po boton tri episode që ilustrojnë qartazi të vërtetat si kanë ndodhur dhe krimet që janë kryer. Këto tri episode janë me emra konkretë dhe njihen nga shumica e shqiptarëve, por me sa duket kanë nevojë për një rifreskim të kujtesës për ata që e kanë të mjegullt arsyen rreth këtij debati që po zhvillohet.

Sepse, fjala vjen, disa ish- të përndjekur politikë kanë pretenduar ditët e fundit për rreth gjashtë mijë të vrarë pa gjyq dhe me gjyq nga regjimi, nga të cilët, më shumë se një mijë u përkasin bandave të diversante që u desantuan në vendin tonë nga toka, ajri dhe deti në vitet 1949-1954. Këta edhe janë dekoruar si martirë të demokracisë. Por ndërkaq nuk thuhet asnjë fjalë se gjatë së njëjtës periudhë janë vrarë nga këto banda më shumë se dy mijë ushtarë e oficerë, funksionarë partie, nëpunës, mësues e deri edhe gra e vajza që ishin përfshirë në jetën aktive për rindërtimin e vendit. Gjatë luftës, një pjesë e mirë e anëtarëve të këtyre bandave kishin qenë anëtarë të formacioneve fashiste e naziste.

Ndër ata që llogariten si viktima të regjimit komunist të vrarë me dhe pa gjyq janë edhe bashkëpunëtorë të pushtuesve gjatë luftës antifashiste nacionalçlirimtare. Duhet thënë se në këtë rast shkelet një ligj i miratuar nga qeveria e Berishës, (përkatësisht të ligjit 9831/2007, i ndryshuar, me ligjin 10111/2007, është miratuar VKM-ja nr. 933, datë 17.10.2010, “Për përcaktimin e procedurave të shqyrtimit administrativ të kërkesave dhe masës së dëmshpërblimit financiar për familjarët e viktimave të ekzekutuara padrejtësisht, pa gjyq, për motive politike, gjatë periudhës 30.11.1944 deri më 1.10.1991”). Gjithsesi po e pranojmë si të drejtë këtë llogari që bëhet. Por, ndërkohë, edhe për ballafaqim të fakteve historike, pse nuk përmendet edhe fakti tjetër se në të njëjtën periudhë, pra gjatë luftës janë vrarë 28 mijë djem e vajza të këtij populli në luftë ballë përballë me pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre vendas…

Takova dje një ish-të burgosur politik që ka vuajtur nëpër kampet e regjimit komunist për rreth 30 vjet me radhë. Është një nga njerëzit më të kulturuar por edhe më modestë midis atyre që pretendojnë se kanë qenë ish-të përndjekur të regjimit. Ka enë një nga ata më qëndrestarët kundër regjimit dhe ka shumë arsye të jetë një armik i betuar i Enver Hoxhës… Unë e kam mik prej shumë vitesh dhe bisedojmë shpesh së toku. Kështu ndodhi edhe dje. E kish ndjekur me vëmendje debatin e hapur dhe kishte lexuar gjithçka ne kemi botuar në ‘DITA’ ditët e fundit.

– Shumë mirë keni bërë që e keni hapur këtë debat, më tha. Por duhet ta keni të qartë se të burgosurit e vërtetë politikë kanë qenë shumë-shumë më pak nga se deklarohet. E shumta disa dhjetëra. Kurrsesi me mijëra. Kështu duhet të jetë edhe puna e atyre të pushkatuarve me gjyq dhe pa gjyq…

Mirëpo, kur i kërkova të shkruante, më befasoi përgjigjja: “Nuk dua të përzihem me krundet. E shikoni se ata që ngjiren më shumë nuk kanë qenë asnjë ditë në burg. Si mund t’u zësh besë atyre? Unë po shkruaj kujtimet e mija…”

Unë kam mik edhe Kurt Kolën, ish-kreun e të përndjekurve në gjysmën e parë të viteve ’90. E kam mbështetur fuqimisht si gazetar një grevë urie të tyre në gushtin e vitit 1994, kur Sali Berisha i cilësonte ish-të përndjekurit spiunë të Sigurimit dhe të Leka Zogut. Ndërsa Kurti e quante Berishën edhe komunist edhe fashist. Mbresat për atë grevë po i botoj si dossier më vete në numrin e sotëm. Me Kurtin kam qenë në një mendje për shumë krime të së kaluarës dhe të pas 90-s. Më ka ardhur shumë keq kur regjimi i Berishës i hoqi lirinë Kurtit për disa muaj…

Nuk besoj se tashmë Kurti ka ndërruar mendje.

 

April 14, 2018 13:25
Komento

44 Komente

 1. Mark .U.K April 14, 14:06

  70%e atyre qe u quajten deshmor nga partia shtet,jan vrar ne mes shqiptarve me njeri tjetrin.Bile nje pjes i vrau vete sic ka ndodhur me Nako Spiron e shume e shume te tjere.Nje here i quante heroj,oastaj armiq e perseri heroj.Kush e spiunoj Qemal Stafen pervec Enverit,ka qe ja kan then ne sy e ai gjeti mnyra dhe i likujdoj,Plot 73 kantidat e antar te byros politike e antar te komitetit qendror i zhduku krimineli i pa fe Enveri.

  Reply to this comment
  • Besniku April 14, 14:19

   Maskara antishqiptar. Ti duhesh varur per gjuhe, dhe sot me shume se dje.
   Dje ishte ilaçi per anti shqiptaret, kurse sot ju dekorojne.
   Mostra qe flisni e shkruani shqip.
   Mallkuar qofshi.

   Reply to this comment
 2. Arben April 14, 14:19

  paradoks eshte qe paguajme ende disa mijera

  “veterane lufte” me parate tona

  Reply to this comment
 3. KOZi April 14, 14:41

  Ka nje problem kjo tema e hapur me siper. Si teper vone dhe nuk ka paradoks. Kongresi i pare i Partise Socialiste hudhi poshte politikisht gjithe veprimtarine e se majtes komuniste dhe kundershton artikullin .Dy botimet e Edi Rames vecanerisht “Refleksione” e kundershtojne artikullin. Hyrja ne NATO dhe kerkesa per BE e kundershtojne artikullin. Sot u deklarua nga Ministri yne i jashtem dhe ajo e Mbrojtjes qe jemi ne krah te Amerikes,Anglise,Frances per rastin Siri. Epo ne krah te Amerikes dhe Anglise kane qene keto te dekoruarit nga presidenti yne. Ne krah te Amerikes e Anglise ishin Priftat Katolike qe qeveria i prezentoi ne kryeqytet, Ne krah te Amerikes e Anglise ishin ato qe quheshin -diversante- dhe qe ambasadori amerikan edhe sot si dhe Edi Rama i quan “luftetare te Lirise” kam edhe tjera por mjaft kaq,,,,,tung

  Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi April 14, 17:41

   Po shume I mencur po me dukesh o KOZI…
   Po si paskan qene aleate me Amerikanet dhe Anglezet keta bajraktaret,ballistet,legalistyet dhe turli kolaboracionistesh,te cilet ishin aleate me Italine fashiste dhe Gjermanine naziste?
   Po si eshte e mundur qe te tille “aleate” gjithe bota demokratike perendimore,i pushkatoj me mijra ne France,Hollande,Itali,Gjermani,Angli ,etj?Si mund keto vende demokratike te pushkatonin aleatet e tyre?
   Po,keta te tillet I “nderoj” me dekorata shperblime dhe lapidare e buste krimineli Sali Berisha me gjithe skoten e tij politike…
   Kushdo ka te drejten legjitime te mos jete dakort me nje system politik,por nuk ka te drejten ligjore dhe morale te perdore vrasjet,krimet organizimet per permbysjen me force te rregjimeve te vendosura me voten epopullit.Ne Shqiperi,ne se do kishte krime,genocid,apo lufte civile sikurse po ndodh sot ne Siri,po atehere forcat demokratike ne ne Bote kane te drejten per te nderhyre per shpetimin e popullsise civile te atij vendi…
   Krimet dhe nderhytrjet me agjentura te huaja,me diversante dhe menyra te tjera jane te kundraligjeshme,prandaj me te drejten ligjore te asaj kohe,kane marre ndeshkimin e merrituar prej atij pushteti…
   Shiko o I verbuar,sjelljen e Anglise,Amerikes dhe vendeve demokratike te Europes ndaj Rusise te Putinit,lidhur me helmimin e ish agjentit Rus dhe te bijes te tij,prej Rusise…Keta mbrojne sistemin e tyre dhe nuk pajtohen me format e luftes klandestine te eliminimit te kundershtareve te tyre,te cilet jane bere banore te shteteve te tyre…Kete beri dhe ai system,mbrojti dhe ndeshkoj kriminelet qe vrane Ndrec Ndue Gjoken,Prnda dhe MartaTarazhi etj njeres te pafajshem apo qe kryenin nje detyre fisnike apo shoqerore…
   Populli yne ka nje shprehje qe te vjen pas vere ty KOZI,pac fatin e te keqit…dhe kete “fat” ja u ka dhene nje krimkine shoku juaj Sali Berisha..

   Reply to this comment
   • Bardhi Tolabi April 14, 18:42

    Lexo e pastaj shkruaj:
    Kolaboracionistët shqiptarë morën atë ndëshkim që iu dha homologëve të tyre në Evropën Perëndimore. Historiani dhe profesori i Universitetit të Harvardit, Ëalker Laqueur thotë: “Pas Luftës së Dytë Botërore në zonën britanike u shqyrtuan më shumë se dy milionë raste gjatë denazifikimit…Në Belgjikë (me 8 milion banorë) u hapën 634 mijë çështje penale dhe 77 mijë vetë u dënuan si bashkëpunëtorë të pushtuesit. Në Holandë 150-200 mijë burra e gra u hetuan si bashkëpunëtorë… Në Francë u dënuan 120 mijë vetë, duke përfshirë 4785 dënime me vdekje (prej të cilëve u ekzekutuan 2 mijë)…Midis të ekzekutuarve kishte edhe shkrimtarë dhe gazetarë” (“Europa në Kohën Tonë”, f.23-24 dhe 28).

    Ish-kryeministri kuisling Mustafa Kruja, në kërkesën e tij për azil politik në SHBA në vitin 1952, ndër të tjera thotë: “Ja, kështu u bëra edhe unë një kuisling, u bëra Peteni i Shqipërisë…” (Panorama, 2 maj 2014). Mirëpo Philip Petain, edhe pse ishte heroi francez në Luftën e Parë Botërore, Franca e dënoi me vdekje. Kështu bëri edhe Norvegjia me Vidkud Quisling-un. Atëherë, përse ankohen kuislingët tanë? Vetëm sepse këta i dënoi një regjim komunist?

    Reply to this comment
   • Bardhi Tolabi April 14, 18:45

    Bashkëpunimi i BK dhe “nacionalistëve” të tjerë me pushtuesit vërtetohet nga dhjetëra dokumente të huaja të kohës. Komandanti i forcave gjermane në Shqipëri, gjenerali Herman Nojbaher, shkruante: “Burrat e BK kurrë nuk u ndeshën me trupat tona. Ata i përdornin energjitë e tyre kundër partizanëve në jug të vendit… Prapavija jonë mbrohej nga banditë shqiptarë nën drejtimin e fiseve dhe të klaneve të tyre. Ata na mbronin në radhë të parë nga partizanët…”. Të vetëquajturit nacionalistë shqiptarë krijuan me dhjetëra “Besëlidhje” e marrëveshje për luftë kundër komunistëve, por asnjë për luftë kundër pushtuesve. Krerët e parisë së Matit bënë një Besëlidhje Antikomuniste në 1942 dhe vendosën që, “Ne, me Italinë Fashiste, jemi vëllezër të një nëne e të një babe, që është Mbreti Perandor, prandaj kush e fyen me fjalë këtë, kush ngre dorën kundër Italisë, do ta shfarosim dhe përjashtojmë për tre vjet dhe do t’i konfiskojmë pasurinë e tundshme dhe të patundshme”, (Gazeta “Tomorri”, 7 nëntor 1942).

    Reply to this comment
    • Bardhi Tolabi April 14, 18:50

     Dhe se fundi lexo dhe kete per numurin e te vrareve ne lufte.Shume interesant ky njoftim lidhur me deshmoret e luftes:
     Gazeta “Bashkimi i Kombit”, organ i qeverisë kuislinge, e cila në numrin e saj të datës 21 tetor ‘44, e sjell në vëmendje të opinionit, për herë të parë nga Aurel Plasari, ndër të tjera, thuhet se: “Sipas një statistike, që kur shkeli Italia në vendin tonë më 7 prill 1939, e gjer më sot janë vrarë në veprime luftarake kundër okupatorit ose si rezultat i rrethanave të luftës së zhvilluar në tokat tona, njëzetë e tetë mijë shqiptare”.

     Butka vetë, kohë më parë, ka pohuar se edhe Mitat Frashëri thoshte se janë më shumë se 28 mijë dëshmorë.

     Reply to this comment
    • Bardhi Tolabi April 14, 19:01

     Dhe se fundi lexo dhe kete:
     Shume interesant ky njoftim lidhur me deshmoret e luftes:
     Gazeta “Bashkimi i Kombit”, organ i qeverisë kuislinge, e cila në numrin e saj të datës 21 tetor ‘44, e sjell në vëmendje të opinionit, për herë të parë nga Aurel Plasari, ndër të tjera, thuhet se: “Sipas një statistike, që kur shkeli Italia në vendin tonë më 7 prill 1939, e gjer më sot janë vrarë në veprime luftarake kundër okupatorit ose si rezultat i rrethanave të luftës së zhvilluar në tokat tona, njëzetë e tetë mijë shqiptare”.

     Butka vetë, kohë më parë, ka pohuar se edhe Mitat Frashëri thoshte se janë më shumë se 28 mijë dëshmorë.

     Reply to this comment
   • Bardhi Tolabi April 14, 18:47

    Lufta e Dytë Botërore sillte dy mundësi: Ose do të fitohej nga ushtritë pushtuese të Boshtit, ose nga popujt dhe shtetet liridashës që përbënin grupimin e madh botëror antifashist. Ata që e njohin sadopak historinë e luftërave botërore e dinë shumë mirë se shteti pushtues, para se të nisë ushtritë bën diversionin ideologjik dhe moral ndaj viktimës së ardhshme. Nëse arrin të pushtojë mendjen dhe shpirtin e popullit objekt sulmi, përdorimi i armëve të pushtimit fizik bëhet i panevojshëm, ose pakësohet së tepërmi. Në këtë kuadër ishte edhe “oferta” e Shqipërisë Etnike. Po të dëgjosh propagandën e nacionalistëve tanë të krijohet ideja se përgatitjet për luftë dhe ardhjet e ushtrive italiane e gjermane në vendin tonë ishin bërë për të krijuar “Shqipërinë Etnike”.

    Jo rrallë herë përpiqen të na bindin se ushtria gjermane nuk ishte pushtuese e Shqipërisë, por kalimtare. Ardhja e forcave gjermane në Shqipëri ishte pjesë e planeve operative dhe strategjike të luftës dhe i shërbente realizimit të parullës hitleriane që thoshte: “Sot sundojmë Gjermaninë, nesër do të sundojmë botën”. Pushtimi i territorit shqiptar synonte pengimin e zbarkimeve ajrore të aleatëve në rajon dhe, rrjedhimisht, zaptimin dhe mbajtjen e kësaj hapësire për qëllimet e ardhshme. Nuk nevojiten 14 muaj për të përshkuar 300 kilometër rrugë.

    Reply to this comment
    • KOZi April 14, 20:46

     Nuk flas per luften e dyte , flas per periudhen pas lufte kur komunistet denuan grupet e deputeteve. Ato ishin pjesetare te Frontit Demokratik dhe vinin nga lufta si antifashiste por nga kendveshtrimi Anglo-Amerikan. Komunistet pro jugosllav e pro rus i denuan keto si pro anglo-amerikan,
     perseritje:
     Ka nje problem kjo tema e hapur me siper. Si teper vone dhe nuk ka paradoks. Kongresi i pare i Partise Socialiste hudhi poshte politikisht gjithe veprimtarine e se majtes komuniste dhe kundershton artikullin .Dy botimet e Edi Rames vecanerisht “Refleksione” e kundershtojne artikullin. Hyrja ne NATO dhe kerkesa per BE e kundershtojne artikullin. Sot u deklarua nga Ministri yne i jashtem dhe ajo e Mbrojtjes qe jemi ne krah te Amerikes,Anglise,Frances per rastin Siri. Epo ne krah te Amerikes dhe Anglise kane qene keto te dekoruarit nga presidenti yne. Ne krah te Amerikes e Anglise ishin Priftat Katolike qe qeveria i prezentoi ne kryeqytet, Ne krah te Amerikes e Anglise ishin ato qe quheshin -diversante- dhe qe ambasadori amerikan edhe sot si dhe Edi Rama i quan “luftetare te Lirise” kam edhe tjera por mjaft kaq,,,,,tung.

     Reply to this comment
     • Bardhi Tolabi April 14, 22:21

      Te kam folur dhe per mbas lufte e t’i kam zberthyer sipas grupimeve per te ndeshkuarit me denim dhe internim.Sic duket nuk me ke lexuar te gjithin…

     • Shqiperia nje Sandwich midis Lindjes dhe Perendimit April 15, 11:59

      Jane situata krejt ndryshe ajo e aleateve amerikane. Ju duhet ta dini Mbledhjen e Jaltes te tre fuqive te medha Amerike Rusi Angli 1 Aty u ndane edhe zonat e influences Shqiperise i ra Rusia ! Si mund te vazhdonim aleancen me Ameriken ?!! Diversionizmi ishte nje akt i shkeljeve te drejtave te sovranitetit dhe Rusia e kishte marr ne garant Shqiperine me mbeshteje te politike te popullit shqiptar!
      Eshte njesoj si sot, qe Shqiperine e ka marr garant Amerika, me mbeshtejten politike te popullit shqiptar pra nuk mund te krahasojme dot aleatet me situata te reja politike dhe stradegjike ! Mos i beni lemsh ngjarjet !

     • KOZi April 15, 14:04

      Bardhi, nuk flas ashtu si i pasqyron ti ngjarjet ! ashtu le te jete! Flas se si vleresohen sot ngjarjet e kaluara historike. 38 prifterinj katolike u shpallen “Martire” nga Papa me aprovim te maxhorances dhe opozites. Edi Rama beri ceremoni fetare tek Papa per cunin e vogel. Ky pra eshte qendrimi sot. Vleresohen prifterinjt,jo ato qe i kishin denuar ! Per -diversantet- sot quhen luftetare te lirise dhe vleresohen dhe shume tjera. Nga ky kend i shoh une dhe i pasqyrova.
      Si mendon ti, sot ne Hungari cilet respektohen – Partizanet hungarez qe erdhen me ruset apo ato qe ishin kontra dhe bene kunderevolucion ne 1956 ?! Po Kroacia cilet respekton sot : Titon qe ishte kroat dhe me partizan kroat dhe serb krijoi Jugosllavine ?! Jo ,respektohen ato qe ne bashkepunim me gjermanet ne 1941 krijuan kroacine e pavarur me flamurin me fushe shahu,flamur qe eshte edhe sot ne kroaci…..per keto flisja ne coment…lexo “Refleksione” Edi Rama,Ardian Klosi-Tirane 1992-…tung

     • Bardhi Tolabi April 15, 18:47

      KOZI!
      Vleresimin une e bej sipas mendimit tim,si e gjykoj une nje sjellje te pushteteve ne kohen kur kane ndodhur ngjarjet.Patjeter duke u nisur dhe nga vleresimet e situatave dhe qendrimeve qe kane mbajtur shtetet me pervoje te gjate demokratike te Europes.Per kete shkrojta dhe nje koment,i cili nuk me eshte botuar.Une vleresoj si te pafajshem mbas lufte,te gjithe ata qe u ndeshkuan per pikpamjet e tyre te kunderta me pusahtetin e kohes,siata qe thoni ju te Frontit Demokratik apo te klerit katolik,por qe nuk ndermorren veprime te armatosura,apo te krijonin organizata per permbysjen me dhune te pushtetit te vendosur me vote.Jam kunder internimeve te bera ne bllok kunder familjeve te ketyre njerezve,si dhe te familjeve te diversanteve apo te krimineleve te ndryshem.Pergjegjesite jane personale dhe jo familjare.Te gjithe njerzit,te cilet u ndeshen me kriminelet dhe diversantet ishin te detyruar te zbatonin ligjet dhe urdherat e pushtetit te kohes,prandja dhe ne se rane ne perleshje me arme kunder diversanteve dhe krimineleve,te tillet duhen nderuar.Mua nuk me intereson se ke vlereson Edi Rama dhe Ardian Klosi ne “Refleksioe”,apo Hungaria.Mua me intereson fakti se kolaboracionistet dhe aleatet e nazifashizmit u ndeshkuan prej aleateve Anglo-Amerikano-Sovjetike.Shume prej te dekoruarve prej nesh keto kohe,jane ne listen e Gjykates Nderkombetare per Krimet e Luftes te Dyte Boterore,te shpallur si kriminele lufte.Po te ishin kapur atehere do te ishin gjykuar,prandaj dhe u mbajten fillimisht ne kampe perqendrimi ne Itali e gjetke.Tjeter pune se si u zhvilluan ngjarjet me vone.Lufta e Ftohte ndryshoj qendrimin midis aleateve te atehershem,ne njerin krah Amarika e Anglia,e aleatet e tyre te perendimit dhe ne anen tjeter,Bashkim Sovjetik dhe aleatet e tij te lindjes,Amerika dhe Anglia dhe perendimoret kriminelet e luftes i shrytezuan si mish per top per interesat e tyre ne te gjitha vendet e lindjes per permbysjne me dhune te pushtetit,por kurre nuk nderhyne drejt per se drejti,sepse do te shkaktonin konflikt nderkombetar ,deri ne nje lufte te re Boterore.Kete beri dhe Shqiperia per te tillet,i ndeshkoj ata qe vinin si diversante e kriminele,apo dhe i perdorin disa prej tyre ne sherbim te saj te kunders[piunazhit e kunderzbulimit.Nuk e di por sot,pra gjate ketyre 28 vjeteve demokraci ,ne se do te hynin,shqiptare ne origjine,si diversante ne sherbim te sheteve jo dashamire ndaj nesh,si thua ti,do i lejonin qeverite e kesaj periudhe dhe per me teper,do i dekoronin ata sot?Ne se te tillet e mbas lufte,deri nga vitet 1954 u perdoren prej fuqive ish aleate me ne,kjo nuk do te thote se veprimi i tyre ishte i drejte,pamvaresisht se sot jemi aleate me ta ne NATO dhe neser ne BE.Nderhyrjet me dhune ndaj vendeve te tjera,kur nuk ka genocide,kur nuk ka ngjarrje te cilat po nuk u ndaluan cojne ne katastrofe nje X-vend,jane teori Marksiste te marrjes apo rrezimit te pushtetit me dhune revolucionare…Jane keto vende,te cilet i vune kufirin tek thana Sali Berishes,ne grushtin e shtetit te 14 Shtatorit 1998,kur e kercenuian se nuk do e njihnin kurre marrjen me dhune te pushtetit prej tij…Ne sot jemi rrjeshtuiar me aleatet dhe mbajme qendrim te njejte me ta,si ne rastin ndaj Sirise,por eshte krejt tjeter gje situata e atjeshme,me nderhyrjet ne Shqiperi me ane te deiversanteve e krimineleve te luftes dje.E djeshmja e tyre ishte e gabuar,ndersa qendrimi i sotem ne Siri eshte krejt sjellje tjeter me te djeshmen…
      Prandaj jam kunder dekorimit te diversanteve dhe krimineleve te luftes,por jam per respektimin dhe vleresimin e te denuarve per shkak te bindjeve,apo internimeve dhe keqtrajtimeve te familjareve te tyre…Ky eshte qendrimi im dhe jo detyrimisht i pranuar prej te gjitheve

 4. Plaku Xhuxhumaku April 14, 14:48

  Xhode, a ke ndonje liste te plote te atyre 28 mije “deshmoreve”? Apo aty llogariten edhe wingjat dhe viçat qe ua rrembyen partizanet katunareve qe te mbushnin barkun. Nje burre i mencur qe harxhoi 8 muaj nga jeta e vet per te numeruar varret ne varrezat e deshmoreve i dolen 5628.

  Reply to this comment
 5. uskania April 14, 15:10

  Absolutisht nuk dalin 28 mije deshmore te Luftes se Dyte. Cdo muzeum ne rrethe ka listen, nuk ka kurkush nevoje te shkoje e te numroje ne varreza.Sepse, ne listat jane edhe partizane pa varre, pasi nuk jane gjetur eshtrat.Parulla “Nje deshmor – nje kilometer” kishte qellimin e propagandes se ky vend eshte i lare me gjak dhe , kush eshte kunder pushtetit popullor, i pritet koka.Pra, gjaku lahet me gjak.

  Reply to this comment
 6. info analitike April 14, 15:16

  Paradokset e nje qendrimi opak ku citohet nje dokument per te hedhur poshte apo per te ridimensionuar genocidin enverist.
  Zhdukja e shume dokumentave ne lidhje me ekzekutimet dhe internimet e shume familjeve shqiptare u be me qellim qe te fshiheshin gjurmet e krimit e te relativizohej ai. Kjo ceshtja e hiperbolizimit eshte nje problem qe Xhufi dhe xhufkat e kane pasur sa here kane perpiluar historine e Shqiperise te pasclirimit. Aty e ka zanafillen mesimi per se prapthi i Historise se Shqiperise. Natyrisht vesin evjeter e ka veshtire ta harroje Xhufi me shoke.

  Reply to this comment
 7. intelektuali April 14, 15:45

  SI MUND TE KESH MIK TE PERNDJEKUR POLITIK TE ENVERIT TI O KRIMINELI DHE XHELATI I PAFTYRE FANATIK, XHEVDET SHEHU KUR TALLESH ME TA ME NJE CINIZEM TE PAPARE?

  sepse:

  Miqte e tu jane Nexhmije Hoxha antare e Partise Fashiste dhe te gjithe spiunet e sigurimit te Shtetit, leri llogjet dhe genjeshrat me seri qe po t’i publikon gazeta DITA me seri njeri pas tjetrit si nje rezil i Shqypnise qe po kerkon te antarsohet ne BE.

  Reply to this comment
 8. kasem gahinji April 14, 16:34

  eshte e vertete qe u rekrutuan si mercenare nga anglo amerikanet pas lufte,por gjate luftesishin kundra tyre,krah per krah me nazifashizmin.ndaj u quajten kriminele lufte.nuk jane vetem shqiptaret kriminele lufteqe iu bahkuan angloanerikaneve,pas luftes se dyte boterore.pati naziste gjermane,fashiste italiane,franceze ,hungareze,rumune,ukrainasqe gjeten strehim ne amerike dheperandorine britanike.dhe sot nuk eshte e panjohur stategjia amerikano britanike me qarqe e grupe te caktuara,edhe kriminale,per interasat qe shba i quan siguri kombetare.po iu kujtoj bashkepuniminm me bin ladenin me al bagdatin te cilin e kishin ne burg dhe e liruan,organizuan,armatosen deri sa u doli nga dora.megjithate keto grupe dhe individe mbeten kriminele dhe aspak dallandyshe te demokracise,vleresimi behet nese,derdhe gjak te popullit duke i sherbyer okupatorit,te huajve apo per te mbrojtur vendin tend.le ti leme angloamerikanet.po ne sherbim te asfalise greke dhe vorio epirit ,te udb dhe jugoslavise e serbise pse u vune?bazat e pergatijes,instruktoret i kishin te tyret,armatimin e merrnin prej tyre.pra u shnderruan ne mecenare,te shitur.e ke vrane?njerez te paarmatosur,gra dhe femije.dhe keto ne emer te demokracise qe humben ne 1944?ndaj dhe sot ne kete lloj demokracie krimineli,ish spiuni i agjentures se huaj eshte me i mire se ai spiuni i sigurimit.me ligj i pari behet edhe deputet,ky i fundit eshte objekt dekriminalizimi.i pari kerkon demshperblim,i dyti diskriminohet.salinjte e udb vrasin,vjedhin trafikojne destabilizojne dhe riciklohen.te dytet denigrohen se luftuan kunder armiqve,krimineleve hajduteve.ndaj nuk behet dot edhe dallimi ndermjet atij qe ka qene vertet i persekutuar dhe disident,nga ai qe u fut ne burg per vrasje,vjedhje ,perdhunim dhe doli nga burgu si politikan.pse asnje nuk ka hapur gjyq per te fituar te drejten ne rruge ligjore?vetem per te fshehur te verteten,per shifra te fryra.nese nuk eshte keshtu,le tu drejtohen gjukatave per pafajesi dhe persekutim.e perfundim kerkoj ndjese nese lendoj te persekutuarit e vertete,te cilet populli i cdo krahine i njeh.keni degjuar per safet butken?vrau vehten ne hale nga turpi,sepse i vuri njolle ne familjeje te nderuar patriotesh .sot disa turpin e kane per nder.

  Reply to this comment
 9. shqiptari emigrante ne Itali April 14, 17:06

  Eshte hapur nje “teme” qe eshte e veshtire “te zgjidhet”!
  Perse?
  Qe te “zgjidhet” duhen te arrijme te biem dakord ne SHKAQET (me germa te medha) qe nisin ne Mukjen e 43-it ku serbet Popoviç e Mugosha gjeten KRIMBIN Enver dhe keshtu arriten ne politiken perça e sundo te na vrasin me njeri tjetrin.
  Pra po te mos ishte “hedhur poshte” Mukja ne do te ishim tjeter Shqipri dje dhe sot.
  Por komunistet fanatik nuk e hedhin poshte krimbin Enver edhe pse nje pjese e tyre dolen kunder “rruges se tij” qysh ne kongresin e 10 te tyre ne qershor te 1991-it kur “u kthyen” ne socialist (duke perpjekur kembet ne Pallatin e Kongreseve kunder Dritero Agollit!…)!
  Ne fund te fundit historia u dha te drejt atyre qe diktatura i çfarosi ne çdo lloj menyre qe ka krahasim me Stalinin e asnje vend tjeter ish socialist, pra ne “arritem” ne perndim ku donin te paret tane.
  Me shifrat le te “lozi” kush te doje por realiteti eshte realitet dhe smund te fshihet.
  Artikullshkruesi eshte mallakastriot, siç e di une, sikurse jam dhe une dhe e di shume mire se si eshte e VERTETA e Mallakastres ATDHETAR e PATRIOT por kurre KOMUNISTE. Prinderit tane dolen te paret partizane kur çetat llogariteshin me gishta ne Shqiperi por “mosrreshtimi” i tyre ne krah te komunizmit do tu kushtonte shtrenjte atyre e ne femijve te tyre. Burgjet, internimet dhe persekutimi na ndoqi ter jeten deri ne 90-en por edhe me pas me “forma te tjera”!
  -Ndersa im ate mori vetem1 milion lek te vjetra cash e te tjera letra me vlere (pa vlere) qe i kam aty ne Shqiperi “si kujtim i hidhur” komunist, ata qe u denuan pas 90-es per krime kunder bashkshqiptarve te tyre si Ramiz Alia etjere moren miliona leke cash e jo letra me vlere:
  1-Ramiz Alia 6060000 lek
  2-Aranit Cela 7300000 –
  3-RrAPI Mino 3350500-
  4-Lenka Cuko 5575000-
  5-Prokop Murra 9040000-
  6-Simon Stefani 6200000-
  7-Qiriako Mihali 5625000-
  8-Rita Marko 1790000-
  9-Sokrat Plaka 10650000-
  etjere etjere?!…
  Eshte e sakte ajo qe shkuhet me siper se nuk jane 28 mij deshmore sepse te tille jane bere ata qe ishin pro regjimit komunist bile edhe krejt viktima siç eshte shprehur vet Nexhmije Hoxha se disa nga ata te vrare “pa dashje” nga aviacioni anglo-britanik ne tetor te 43 (reth 504 vete qe nuk na eshte thene ne librat e shkolles) ne i kemi bere deshmore!
  Ndersa im gjysh vrare nga gjermanet ne nje nga betejat me te pergjakshme shqiptare ngelet “viktime” sepse eshte i nje shtepie patriote por jo komuniste!
  Po e le ketu komentin tim per mos ta bere te merzitshem sepse kam shume e shume per te thene.

  Reply to this comment
 10. IHSANI April 14, 18:35

  Per komentuesin :

  “shqiptari emigrante ne Itali”
  dhe per shume shquptare
  dhe skiptare
  te semure psiqikisht antikamuniste.

  .
  Sherbimi inteligjent anglez nepermjet agjentures jugosllave qe se shumti ishin ne shtabin e Titos luajten me dy porta DERI SA TE MBARONTE LUFTA.
  .
  Pas lufte sipas ndarjes qe do bente Churchilli me Stalinin do vendosej fati i ballkanasve ku Jugoserbet + shqiperia do shkonte me Lindjen kurse Greqia do kalonte me perendimin me sakte KOLONI E ANGLISE.

  PSE MUKJA ISHTE NJE SKENAR ANGLEZ 50/50 ?

  Në fundin e korrikut të 1943-shit, në lëndinat e fshatit Mukje, diku në kufirin midis Tiranës dhe Krujës, do të mbahej një mbledhje midis grupimeve politike shqiptare, të cilat deri më atëherë kishin tentuar ta neutralizonin njëra-tjetrën vetëm politikisht. Pas kësaj mbledhjeje, që historia e njohu si Konferenca e Mukjes, palët politike u rreshtuan hapur kundër njëra-tjetrës deri në një konflikt të armatosur, i cili përfundoi me ardhjen në pushtet të komunistëve dhe dëbimin nga Shqipëria të të gjithë elementëve nacionalistë që në Konferencën e Mukjes kishin qenë në anën e kundërt të tavolinës.
  Vitet e fundit janë bërë thirje në shtypin e përditshëm nga një sërë historianësh për një rishikimin të kësaj Konference dhe si “një sfidë për historianët”, të cilët njëzëri e kanë konsideruar Konferencën e Mukjes një ngjarje të madhe historike dhe dështimin e saj me pasoja të rënda për historinë e mëvonshme shqiptare…
  Por, a është me të vërtetë i drejtë ky konkluzion?
  Sipas disa historianëve që kanë shkruar mbi të, Mukja është cilësuar si “Parlamenti i parë pluralist”. A e meriton këtë emër me të vërtetë kjo Konferencë? Organizimi i Mukjes dhe rezultatet e saj, tashmë janë të njohura nga historia dhe të gjithe ata që janë të interesuar mbi këtë çështje. Gjithsesi, çfarë mungon, mendoj unë, është informacioni që studiuesit e kësaj ngjarjeje kanë mbi prapaskenat që sollën këtë takim midis palëve të Frontit Nacional Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar. Deri më sot, studiuesit nuk e kanë të qartë se kush e inicioi këtë takim dhe çfarë konkretisht kërkohej në të vërtetë nga ky takim. A ishte me të vërtetë një përpjekje e sinqertë e dy forcave kryesore ideologjike për t’u bashkuar në të mirë të fateve të Shqipërisë? Apo, pas këtij takimi qëndronin forca të tjera, të cilat kërkonin ndikime politike në Shqipërinë e pas Luftës?
  Nga dokumente të pabotuara asnjëherë, të dala nga arkivi i Shërbimit Sekret Britanik të Luftës SOE, kuptohet qartë se, në fakt, Konferenca e Mukjes nuk është një përpjekje e sinqertë e palëve kundërshtare për fatet e Shqipërisë së pasluftës.
  Dokumenti i pabotuar deri më sot, i cili mban firmën e Misionit Britanik, më 1 Nëntor 1944, i nënvizuar si “Tepër sekret” me titull “MEMORANDUM MBI PROPOZIMIN PËR EVAKUIMIN E MAJORIT ABAZ KUPI”, del qartë se kjo Konferencë është iniciuar dhe përgatitur nga Shërbimet Sekrete Britanike me ndihmën e disa prej bashkëpunëtorëve të tyre të rekrutuar që në Beograd, në verën e 1940-ës. Duhet theksuar se këta bashkëpunëtorë në këtë periudhë kishin mundur të ishin në udhëheqjen e lëvizjes Nacional-Çlirimtare, ashtu edhe të rreshtuar në radhët e Ballit Kombëtar dhe të Lëvizjes së Legalitetit.
  Nga dokumentacioni i Shërbimit Sekret Britanik del qartë se në fakt lëvizja anti-italiane, e cila i parapriu Konferencës së Mukjes, e filluar papritur në Shqipëri, në vitin 1941, ishte pjesë e një plani strategjik për Ballkanin, të ideuar nga qendra e Shërbimeve Sekrete në Londër dhe e vënë në zbatim nga Zyrat e S.I.S në Beograd. Deri më sot, historiografia shqiptare e pas vitit 1992 nuk ka mundur të shpjegojë se përse në vitin 1941, papritmas në Shqipëri, filloi lëvizja anti-italiane. Historiografia komuniste, e ideologjizuar në maksimum, pretendonte se lëvizja anti-italiane në Shqipëri ishte zhvilluar si rezultat i urrejtjes popullore ndaj fashizmit dhe kulminoi me krijimin e Partisë Komuniste Shqiptare.
  A është i drejtë ky konkluzion? Personalisht mendoj se e vërteta është krejt ndryshe dhe lëvizja antiitaliane në Shqipëri e ka zanafillën e saj në planet e Shërbimit Sekret Britanik, i cili kërkonte me çdo kusht krijimin e një prapavije sa më problematike për ushtrinë italiane, e cila përgatitej të pushtonte Ballkanin. Deri më sot, askush nga historianët shqiptarë nuk ka mundur që të botojë dokumentacionin e plotë, që vjen nga arkivat e Shërbimit Sekret Anglez, për të mësuar se për gati dy vjet ky Shërbim ideoi, përgatiti dhe financoi lëvizjen antiitaliane në Shqipëri, me dijeninë e plotë të Shërbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat për këtë lëvizje. Nga këto arkiva del qartë se liderët e parë të lëvizjes antiitaliane janë infiltruar në Shqipëri nga këto shërbime, duke krijuar edhe çetat e para antifashiste në vend.
  Gjithashtu, interesant është fakti që emrat e 4 prej nënshkruesve të Deklaratës së Konferencës së Mukjes që dalin në Memon e SOE britanike, të botuar sot, janë bashkëpunëtorë të Shërbimeve Britanike, të rekrutuar në Beograd me ndihmën e Shërbimit Jugosllav.
  Po kështu, interesant është fakti që kjo Konferencë u administrua dhe u mbajt në ambjentet e Ifsan Toptanit, një bashkëpunëtor i Shërbimeve Britanike, si gjatë luftës, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi të gjitha bisedimet që janë bërë gjatë kësaj Konference, duke vënë në dijeni britanikët mbi ecurinë e punimeve. Ifsan Toptani, një pinjoll i familjës së famshme krutane, i njohur për lidhjet e shumta që kishte në Shqipërinë e asaj kohe mbante marrëdhënie shumë të mira, si me Nacionalistët, ashtu edhe me anëtarët e Frontit Nacional Çlirimtar. Megjithatë, ai ka qenë shumë afër misioneve britanike dhe fakti që më vonë punonte në Zyrën e S.I.S në Athinë tregon qartë afërsinë e tij me Sherbimet Britanike dhe përfshirjen e tij në rrëzimin e qeverisë komuniste të pasluftës në Shqipëri.
  Nga burimet arkivore të Shërbimit Britanik, por edhe të disa dokumenteve të kapura gjermanëve pas Luftës, të cilat flasin mbi Shqipërinë, del qartë se në vitin 1943, britanikët dhe gjermanët kishin një ide të saktë se ekzistonin dy grupime të rëndësishme në Shqipëri. Një grupim; i cili luftonte ushtrinë italo–gjermane dhe një grupim; i cili kishte zgjedhur neutralitetin deri në bashkëpunim të hapur me gjermanët në fundin e 1944-ës.
  Duke parë faktin se pranë forcave partizane kishte një numër të madh misionesh britanike dhe më vonë amerikane, kuptohet qartë se britanikët i kishin zgjedhur aleatët e tyre. Sigurisht që prania e ideologjisë komuniste në rradhët partizane shqetësonte disa prej ideologëve të Shërbimit Britanik, shqetësim ky, i cili ishte i njëjtë si për Greqinë ashtu edhe për Jugosllavinë.
  Britanikët në vitin 1943 tentuan që t’i afronin këto grupime duke parashikur se ardhja në pushtet e komunistëve do ta bënte ndikimin e tyre në ballkan mjaft të papërfillshëm. Për këtë arsye ata organizuan takime të ngjashme ndërmjet forcave ideologjikisht të kundërta si në Greqi, ashtu edhe edhe në Jugosllavi, ndërmjet Titos dhe Mihailoviçit.
  Prapa organizimit të këtyre Konferencave janë direktivat e Shërbimit Anglez, i cili kërkonte të krijohej një komitet drejtues i përbashkët, i cili në të ardhmen do të merrte fatet e vendit në dorë…
  Pra, Konferenca e Mukjes duhet parë në kontekstin e saj historik dhe jo si një ngjarje e shkëputur shqiptare. Sigurisht që, në këtë Konferencë u hodhën edhe teza dhe ide nacionaliste, të cilat, fatkeqësisht, nuk kishin koherencë dhe dilnin jashtë realitetit të asaj periudhe. Si kërkesa për Kosovën, si ajo për Çamërinë ishin teza, të cilat në kanceleritë europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq më tepër kur fatet e vendeve të pasluftës do të vendoseshin nga Të Mëdhenjtë e dalë nga kjo Luftë. Duhet të jemi të qartë se, Konferenca e Mukjes nuk do të kishte asnjë rol në zhvillimet e pasluftës si në Kosovë, si në Çamëri, një konkluzion që u vërtetua me vendimet e dala nga Marrëveshja e Jaltës apo edhe ajo midis Çurçillit dhe Stalinit në Moskë, në dimrin e 1944-ës.

  Reply to this comment
 11. katarakti April 14, 19:11

  Ne fakt ka nje kundershti dhe absurditet nga faktet qe parashtron Xhevdet Shehu. Per mua ata qe u vrane ne lufte kunder pushtuesve nazifashiste deri ne 29 nentor 1944 jane deshmore te Atdheut. Pa pike dyshimi. Ata qe luftuan ne krahun e pushtuesve italiane dhe gjermane, per çfaredo arsyesh, jane kolaboracioniste dhe tradhtare. Shume prej tyre moren plumbin kur PKSH-ja mori pushtetin. Nuk duhet harruar se edhe ne France u ekzekutuan me gjyq dhe pa gjyq mbi 3000 veta, nga ata te cilet ishin rreshtuar me gjermanin kunder popullit te tyre, nen pretekstin e luftes kunder komunizmit! Problemi nderlikohet pas Luftes se Dyte Boterore. Shqiperia ishte ne krahun e Lindjes. Si sistem ideologjik, ekonomik dhe social. Pra kundershtare e betuar e NATO-s, Amerikes, Anglise dhe kompani. Koherat ndyshuan. Muri i Berlinit ra. Shqiperia kaloi ne krahun tjeter. Pra la menjane ideologjine dhe praktiken komuniste. Pyetja shtrohet: Ata qe gjate viteve 1945 – 1990 ishin per rreshtimin e Shqiperise ne kampin atlantik, pra ishin me Ameriken dhe kunder Bashkimit Sovjetik a mund te konsiderohen sot perseri armiq dhe tradhtare?! Kishte intelektuale te njohur qe u denuan asokohe veçse per bindjet e tyre properendimore. Ligji per agjitacion e propagande ishte krijuar pikerisht per kete shtrese. Kishte apo ashtu nga qe e luftuan me arme ne dore ideologjine dhe praktiken komuniste. Shume prej tyre u vrane, ndersa familjet e tyre u perndoqen pa asnje lloj meshire.Pyetja shtrohet: Ata qe shume para nesh ishin me Ameriken, Naton dhe antikomunizmin a duhet te konsiderohen ende armiq?! Apo duhen konsideruar deshmore dhe heronj te demokracise?! Dhe ata qe ishin me komunizmin dhe Bashkimin Sovjetik a mund te vazhdojne te konsiderohen ende heronj?! Eshte Pal Melyshi apo Hamit Matjani hero?! Kjo eshte çeshtja. Se nuk mund te jesh edhe me Pal Melyshin edhe me Ameriken, me duket! Tjeter çeshtje pastaj se sa ishte numri i te persekutuarve politike. Tjeter çeshtje, po ashtu, sesa ishte numri i ish komunisteve qe Enver Hoxha i “degdisi” ne Burrel. Edhe keta te fundit a hyjne ne te persekutuarit e regjimit?! Bashke me Nako Spiron, Mehmet Shehun, Kadri Hazbiun e kompani?! Duket si shume e nderlikuar historia e Shqiperise.

  Reply to this comment
 12. Milena April 14, 19:36

  Per numurin e te burgosurve politike,edhe une jam dakort me miken tend,Xhevdet.Po tregoj vetem nje rast qe e kam pare me syte e mi:Nje punetor ne nje uzine te Tiranes,bojaxhi,qe lyente sobat e drurit e te tjera,ishte ne sediljen e pasme te nje motorri,me dy-tre kutija (sejcila nga 4-5 kg) boje vaji,dhe po shkonte drejt Tiranes.Ne rrugen e vetme krah NZSH,per rkarshi motorrit,po vinte policia.(Nuk e di nese ishte e informuar,apo jo )Bujaxhiu,quhej Lec,i hedh kutite ne nje kanal buze rruges,dhe perpiqen te largohen me motorrin,.Policia ,i kapi dhe se fundi u denua si vjedhes i pasurise socialiste.Mbas 1990,e shikoj kete Lecin,ne nje zyre te perndjekurrve politike,qe i jepte deshmine e te persekuarit,disa te tjereve.Pra vete e kishte marre kete dokument,por ishte edhe njeri i rendesishem e asaj shoqate.

  Reply to this comment
  • Historia duhet parë vetëm me syzet e shkencës së historisë April 15, 15:19

   Ha ha ha ha .. po e di sa hajdut, kopuk, si puna Lecit kane tjetersuar “presekutimin” nga nja hajdut ordiner ne nje te “presekutuar poilitik” kunder regjimit !
   Dhe “shoqeria demokratike” i ka pranuar !! Ha ha ha ..pra kemi nje kompromentim te pa moralshem, masakrues te historise me deshmore dhe te “presekutuar politik ” Po ta veresh re me kujdes kete psikologji djallzore, ata qe vertet kane vuajtuar dhe presekutuar, flasin me pak, flasin pa pasion, megjithse i kane hequr ne kurriz, kurse ata qe kane qene si puna e LECIT ose makar edhe ish komunist, ose nga familje komuniustesh, me “biografi te mire ” flasin me pasion, dhe zmadhojne ose mashtrojne me shifrat dhe me histori te ndryshme !
   Kjo ne fakt eshte kultura e nje populli qe ne gen eshte skllav, dmth sherbetor i cdokujt mjafton te kete te siguruar ” te ardhmen” nje jete te mire, qe ja premton Padroni !
   Ne historine e vjeter shqiptare po ta vesh re me kujdes pjesa e padroneve, bajrakktareve, sundimtarve, me origjine shqiptare, kane qene me te eger se padronet ose sundimtaret e huaj, pushtues me vellezrit e tyre shqiptar !
   Ky fenomen eshte spikatur nga shume njerez te mencur shqiptar ne nga keta Faik Konica kur thote “Armiku i shqiptareve me i egri eshte vet shqiptari !
   Pra kur vjen puna tek “byreku me mish” dhe ke “luga” te gjithe i ndryshojne pikpamjet dhe moralin, i bejne hasha, i hedhin posht pikerisht per ” byrekun me mish “dhe lugen ne brez!
   Shqiptari ben moral edhe kur eshte i pa moralshem a e kuptoni pra thelbin pse ndodh qe nje histori te thuhet ne variante nga me te ndryshme, qe i intreson atij qe ka nje qellim ” Byrekun me mish” dhe lugen ne brez !
   Keta lloj shqiptaresh jane bere sot me te pasurit megjithse jane aq te pa fytyre te pa moralshem dhe genjeshtare sa vet djalli shejtani ne perrua !

   Reply to this comment
 13. Enver, The Great April 14, 20:22

  katarakt je shume konfuz
  .
  gjerat jane shume te qarta nese e lexojme drejt historine pa paragjykim.
  .
  Sistemi komunist ( me sakte rendi socjalist) nuk u vendos ne Shqiperi se donte Enver Hoxha…Thjesht ne tetor 1944 Stalini me Churchillin e lane ne dore te dy Josifeve.
  .
  Ka dokumente te sakta qe drejtimi Nr-1 i Enverit ishte Amerika por ishte kjo e fundit qe e la ne balte pasi Anglia ( thellesisht antishqiptare) lexoni dokumentarin brilant ‘BUKA E THYER ME AMERIKANET”..ku edhe pse ne kete material 4 analiste sumlepires shqipfoles thone qe Enveri shkoi te Stalini ne fakt ishte e kunderta Enverin coi te Stalini Amerika me Angline dhe kjo eshte Aksiome..
  .
  Gabimi i pare i angloamerikaneve eshte se pasi na shiten te Stalini bene nje sulm te papare ne historine njerzore ne 1946-1954 duke shkelur cdo konvente nderkombetare dhe normalisht keto shtete jo vetem dunet te kerkojne te falur por dhe te demshperblejne Shqiperine…..biles keto demshperblimet qe marrin te perndjekurit duhet ti paguaja AMERIKA-ANGLIA-GREQIA-ISH JUGISLLAVIA..
  ..
  Gabimi i pafalshem i amerikaneve ne 1991 ishte se pasi Ramizi ju besoi atyre duhet te pranonin votimet e 31 marsit 1991 jo te organizonin masakren e 2 prillit 1991 ku Rajersoni u “justfikua” se po te mos benim 2 prillin…nuk shembej komunizmi.
  .
  Edhe sot i nderuar katarakt:

  Nuk eshte problem aktual burgu i Tepelenes apo Spacit..se keto tema kishin kohe te mjaftueshme nga 1992-1996..
  .
  Fakti qe po behet shume zhurme me vetingun e Luse apo Burgun e Tufes tregon se ka nje dore antishqiptare qe po eklipson krimet e berishizmit qe ja kane kaluar atyre te zogizmit-fashizmit dhe komunizmit te marra se bashku.

  Pershendetje katarakt

  nga nje ish antienverist qe mendon se sot armiqte e tij e kane shenjteruar si Profet Boteror…nuk e them une por armiqte e tij qe jane dhe armiq te kombit te brendshem apo te huaj…qe e kan kthyer ate vend ne shprehje gjeografike…

  Reply to this comment
 14. MH April 14, 20:32

  Tu nderpriten cdo damshperblim ketyre horave fallso politikan qe vetquhen te persekutuar te rrexhimit.

  Loja e te perndjekurve dhe te persekutuarve duhet te marrin fund qe sot.
  Ato duhet separi ti kerkoj popullit te falur pse tradhetuane atdheun tue u ba bashke puthadore me pushtuesit.Ne kete kand veshtrim duhet ti pritet cdo sipermarrje damshperblimi qe u vendos nga po armiku numer nji Sali Berisha.I cili i bante per te marr dhe qendrue per shume vite ne krye te shtetit ne cdo pozicion:President,kryeminister,dhe sot deputet qe e ndyen dhe e flliqe krenarin dhe nderin e ati kuvendi si nji njeri i pa kurrefare burrniet.
  E cuditeshmja e ketyne te persekutuarve asht se hedhin shurren perpjet e kerkojne me cdo cmim kerkes llogarie fitimtarve te clirimit te vendit.I takon popullit dhe clirimtarve tu kerkojne ketyre horave qe nuk diten te gjejne nji cak te ndershem burrnie per tu marre ne konsiderat.Po gjithesahere edhe ne kete cerek shkeullit tranzicion e kane deklarue veten ne krah te pushtuesve derisa ai pisi i pisit njifare Nishani mavria na dekoroj edhe fashista e ballista.Kurse Berisha riabilitoj Zogun te cilin e leqiten te vetet,qe u bane nji me pushtuesin,posa mbathi opingat e iku.

  Reply to this comment
  • info analitike April 14, 20:52

   Une them te arrestohen edhe te gjithe analfabetet qe e degjeneruan punen e madhe te kumandarit me luften kunder analfabetizmit. Ti MH je shembulli i deshtimit te punes kembengulese te partise dhe konsiderohesh sabotator ne sherbim te imperialisteve amerikane dhe te socialimperialisteve sovjetike. Me siguri je poliagjent i mbijetuar nga grupi i poliagjentit Mehmet Shehu. Partia te denon me varje ne litar.

   Reply to this comment
 15. Bardhi Tolabi April 14, 20:48

  Bera nje sqarim per katarakt-in,nuk e shoh te botuar.
  Ju lutem botojeni….

  Reply to this comment
 16. TNK April 14, 21:20

  90% E ATYRE QE PRETENDOJNE SE KANE QENE TE BURGOSUR POLITIKE JANE FALLSO, MERRNI BORDEROT E TYRE TE PUNES DHE DO I VERIFIKONI LEHTESISHT,PASI TE BURGOSURIT POLITIKE NUK KANE PUNUAR SE BASHKU ME ORDINERET DHE NUK JANE TAKUAR ASNJEHERE. FARE E LEHTE NE SE DONI.

  Reply to this comment
 17. Klaus Barbie April 14, 21:38

  Nuk e kuptoj se shumë komentues ketu bëhen kaq budallenj kozmike.

  Nëse në vitet 1942-1945 Amerika ishte me Enverin kundër Xhaferrit (deva) dhe Hitlerit…..ndryshe u veprua pas 1946 ku u bene me Xhaferrin kunder Enverit biles duke ‘federuar” dhe spiune naziste si më poshtë

  ****

  Nazistët, që u bënë agjentë të amerikanëve
  .
  Është i njohur fakti që shumë nazistë kanë punuar si agjentë për shërbimet sekrete amerikane pas luftës.
  .
  .Tani studiuesit amerikanë kanë zbuluar, se sa ka qenë numri i tyre dhe çfarë roli kanë luajtur ata.

  Rasti i nazistit Klaus Barbie, një kriminel lufte, i cili ekstradua nga Bolivia në Francë në vitet 80-të, bëri të njohur publikisht një fakt të panjohur më parë- nazistë të nivelit të lartë pas luftës u bënë pjesë e shërbimeve sekrete amerikane. Barbie jo vetëm që u rekrutua nga kundërspiunazhi amerikan, por madje edhe arratisja e tij nga Europa u bë e mundur me ndihmën e amerikanëve. Më vonë Barbi punoi edhe për Shërbimin e ri Informativ Gjerman BND.
  .
  Dosje të humbura

  Krimineli nazist i luftës Klaus Barbie, u rekrutua nga kundërspiunazhi amerikan
  Tani historianët amerikanë kanë publikuar një studim të zgjeruar të këtij fenomeni si edhe cilësinë e informacioneve, që kanë dhënë spiunët nazistë. Sipas vlerësimit të tyre dhe pas shqyrtimit të dosjeve të shërbimeve sekrete amerikane, numri i nazistëve, që kanë punuar për amerikanët, ka qenë rreth 1000 vetë. “Është një llogaritje e përafërt”, deklaron njëri nga studiuesit, Norman J.W. Goda, profesor për studimet e Holokaustit në Universitetin e Florodas, në bisedë me Deutsche Welle. “Vlerësimi bazohet në një analizë të stërholluar të akteve. Por e vërteta është se nuk kemi një shifër të saktë.” Kjo sepse jo të gjitha dosjet iu vunë në dispozicion studiuesve, ndërkohë që një pjesë e tyre konsiderohej e humbur. Po ashtu nuk merret parasysh në këtë llogaritje edhe numri i atyre spiunëve të rinj nazistë, që rekrutoheshin nga spiunët e vjetër nazistë, tashmë të rekrutuar nga FBI, apo CIA. As numri i nazistëve jo-gjermanë, si nazistët hungarezë, rumunë, apo ukrainas nuk u mor në konsideratë në këtë studim.
  Jo informata me rëndësi të veçantë
  .

  “Nuk kemi asnjë rast të njohur, ku mund të themi se janë dhënë informacione vendimtare, si për shembull për bllokadën e parashikuar të Berlinit, apo të një rëndësie të tillë”, thotë Goda. Kjo nuk ka ndodhur. Si shembull studiuesi përmend rastin e Wilhelm Hëttl, një punonjës i SD-s shërbimit të fshehtë austriak, i cili u rekrutua nga amerikanët. “Erdhi një kohë, kur CIA zbuloi se raportimet sekrete, që dërgonte Hëttl bazoheshin në leximet e gazetave.”
  .
  Sipas studiuesit Goda agjentët gjermanë, që rekrutuan amerikanët, nuk kanë qënë agjentë shumë të përgatitur. Shumë prej tyre u përgjuan nga sovjetikët, apo ndërruan krah. Ajo që i ka habitur studiuesit, ka qenë mungesa e njohurive, që kishin rekrutuesit amerikanë për të shkuarën e agjentëve të tyre, ndërkohë që shumë dosje ndodheshin në duart e vetë amerikanëve.

  .
  Raste të pazakonta

  Senatori amerikan Joseph McCarthy:
  “Frikë paranoike nga komunistët”
  .
  Për shkak të mungesës së njohurive apo kontrollit u bënë rekrutime të njerëzve, që kishin qenë të përfshirë në krimet e rënda të nazistëve. “Ka pasur një rast në fillim të viteve 50-të, kur kundërspiunazhi amerikan i ushtrisë amerikane punësoi një person me emrin Hermann Hëffle. Ky person kishte pasur një funksion drejtues tek Odilo Globocnik gjatë “Aksionit Reinhard” (drejtues nazist dhe SS, përgjegjës për vrasjen e më shumë se një milion hebrenjve në Poloni, Shën.Red.). Pra ky nuk ishte një punonjës i parëndësishëm i Gestapos, ai kishte qenë kokë drejtuese gjatë fushate spastrimi në Poloni.”
  .
  Shërbimet amerikane e rekrutuan Hëffle për të survejuar grupet e djathta ekstremiste në hapësirat përreth Mynihut, pa e ditur se me kë kishin të bënin, thekson Goda. “Është i pabesueëshmë fakti që u krijua një relacion me këtë njeri, që më vonë u arrestua nga gjermano-perëndimorët.”
  Megjithatë me njohuritë e sotme është shumë e thjeshtëzuar të kritikosh shërbimet sekrete amerikane për rekrutimin e personave me një të kaluar të errët, të cilët as nuk dhanë ndonjë informatë të vlefshëm për amerikanët. Micha Brumlik, ish-drejtues u Institutit të Frankfurtit Fritz Bauer për studimin e Holokaustit, thotë se “në SHBA sundonte vërtet një atmosferë, ku njerëzit ndjeheshin realisht të kërcënuar”. Në këtë kontekst çështjet morale luanin një rol të dytë krahasuar me dobësimin e Bashkimit Sovjetik.
  .
  Sipas Brumlik “nuk duhet harruar se në fillim të viteve 50-të në SHBA sundonte një lloj histerie, një lloj paranoje ndaj komunizmit e para një sfondi të tillë askush nuk druhej të merrte në shërbim edhe kriminelë, për të dobësuar, ashtu si mendohej atëherë, një kundërshtar shumë të rrezikshëm.” Nëse mund të mësohet diçka nga ky episod i shërbimeve sekrete amerikane për të ardhmen? Të dy studiuesit Gota dhe Brumlik janë skeptikë se është në natyrën e shërbimeve sekrete që të punojnë me natyra të dyshimta, apo karaktere me të shkuar të errët.

  .
  Celësi i gabimit ne Shqipëri ?
  .
  Në asnjë menyrë dipllomatet amerikane qe erdhen ne Shqiperi nuk duhet te vinin pas pinjolleve te Xhaferrit per te poshtruar periudhen e Enverit qe ne fakt pruri jo vetem nje shkatarrim total te kombit por dhe vertetuan se Enveri dhe koha e tij ishte e veshtire por dhe e lavdishme qe nese votohet sot per Enverin ai fiton ne mënyre absolute.

  Reply to this comment
 18. kush e beri Enverin Legjende ? April 14, 21:53

  nese do cohej enveri nga varri

  kete intelektualin ( alias nastradin)
  .
  do ta nderonte si nje nga njerzit
  .
  qe i kane ngritur lavdine me shume se kushdo.

  Si spjegohet ky rast ?

  Per cdo qenie njerzore qe ka vdekur sido qe te jete puna ka nje fare limiti ne demaskimin apo poshtrimin e tij
  .
  sepse nese kalojme ne perdhosje personi
  apo dhunim kufome neper mediave
  me komente qe kalon miljardin
  atehere ky quhet efekti Bumerang..
  qe te gjitha keto pervesitetet e “intelektualit”
  kaloje ne favor te Enver Djalit.

  Reply to this comment
 19. MH April 14, 22:33

  info analitike

  Mua me varje ne litare dhe ti te me hash mund e ne pidh te satam.

  Reply to this comment
  • info analitike April 15, 12:22

   Po po, partia te denon se ke bere faj! Sa me shume kundershton aq me shume ia rendon fajin vetes. Kur partia te denon ti duhet ta pranosh e te bindesh perndrishe enveri ta ben si Kadri Hazbiut.
   Hahaha ju enveristet dilni nga mendte kur luftoheni me te njejtat arme propagandistike. Eshte kenaqesi qe tu luash mendsh ju idhtareve te enverit se e shumta qe nxirrni nga goja jane sharjet. Aq e keni takatin se trima nuk keni qene asnjehere.

   Reply to this comment
 20. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe avoketer te djallit,Drejtesia do te BEHET. April 14, 23:05

  Te analizosh,apo komentosh nen frymen e ekstremizmit te c’do forme ngjyre,apo besimi qofte,qe ne shekuj e kane vertetuar katerciperish se kane qene streh e njerezve te ligj,pra e djallit me fytyr njeriu, qe nuke don t’ja dije as per popull dhe as per atdhe perpara lekeve te piset dhe pushteteve pa kufi me c’do forme e cmim,do te thote te mbetesh pjelle e djallit.Mjaft eshte MJAFT.Te llomotitesh nen ngjyrat e ekstremizmi do te thote te shkelesh mbi gjakun e deshmoreve dhe martireve te kombit qe muke kursyen as jeten e tyre per nje Shqiperi Vertet te Lire e Demokratike,ku bukes ti thuhet buke dhe ujit uje.Dhe jo sikurse ndodhi e po vazhdon,ku ne nje dite te bukur na u bashkuan ujqer,cakeje dhe krokodile dhe na rane kelltum brenda ne gropen e gelqeres dhe na dolen te bardhe si “pullumba”me dy gishtat lart,e thirrur liri,demokraci qe shtuan pas viktimave te eterve mijra miktima te tjera te rradhes me skemat piramidale,e tragjedite ne det e toke,gjakmarrjen dhe pronat,vetem e vetem nga pangopesia per leke te piset e pushtet pa kufi brenda ligesise.Nje krim i pa ndeshkuar eshte nje krim qe vazhdon thote populli,po,po populli ai popull qe ne shumice i bojkotoje zgjedhjet e fundit parlamentare duke ju nxjerre,te dhjere,por”kenare”,ku dhe kerkoje me force bashke me USA, dhe BE,Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekrinalizimit.Ligj qe ne unison bijte e eterve dhe mostrat e tyre ne krye te ps e pd,e permjeren ate.Dhe kjo tashme eshte mese e qarte,ne nje corganizim te “mirorganizuar”nga ujqerit,cakejte e krokodilet e politikave bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot.Pra nga keto palopolitikane qe te pabreke i la dita dhe miljonere i ngrysi nata.Prisni se nuk keni pare gje akoma,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr dhe e nesermja e afert nga zyrat e superlukset ne bangen e akuzes dhe ne burgun e Recit,ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besomi,binduni dhe rrefehuni qe SOVRANI,USA,BE e Ligji dhe ZOTI t’u meshirojne.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar grabitjen dhe tjetersimin e pasurise kombetare e private qe kerkon Drejtesi dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavaje;thote populli.

  Reply to this comment
 21. MH April 15, 15:40

  info analitike.
  Shprehja xhevahire e ytja bashke me shume si puna yte.Po ta vecoj ketu poshte,ku na kunderviheni neve:

  “” Aq e keni takatin se trima nuk keni qene asnjehere.””

  Gjate luftes nacionalclirimtare!
  Nga inati i ndihmave qe hudhnin anglezet ne teritoret partizane ankoheshin plehrat, te paret e juve nga keni rrjedhur,origjinen,e kam fjalen.
  Anglezet i kunderpergjigjnin.Luftoni edhe ju gjermanet sic luftojne partizanet qe t’iu hedhim ndihma.Ballist,zogiste legaliste e nji turli corbet e flliqur tradhetar te kombit(perseri e kam fjalen per te paret e juve)I thonin anglezit.Si ti luftojme gjermanet.Nese ne trimoshat vertet spurdhjake (qe i mburrni ju sot pordhacat te paret e juve) po te vrasim nji gjerman ato na djegin 3-4 fshatra.Keshtu dilni teper “human” per te ruajtur kokat e veta trimat e trimave te dhjere e te peshurrur ne brekushe me 2-3 klase shkolle qe zotnonit.Po, i pa shkolli,ju vlersote se,ishti trima se ju shkonin tete a tete nese kriste diku nji pushke.Ishit trima origjinal si bagetia,ne vecanti si dhite qe nji krisem merrnin malin terma vec te shpetoje koken dhija e ngrate,kurse ju koken e celbur qe po celb dhe sot gjithe vendin.
  Ai “legjendari” i juaj qe kishte shkollim ne perendim i “ndjeri” Abaz Armeni nga mos suksesi i arritjeve per te shpartalluar rrexhimin e Hoxhes u ankua bossave te perendimit e kam fjalen per kapot e agjenturave qe kryenin prova me te diplomuarit shqiptare ne perendim.
  “Ato,agjenturat na perdornin si kavije(minje qenefesh) per te mposhtur gjigandin Enver Hoxha.”
  Qe sa rrojti i hangert mune ju bashk me agjenturate e kater drejtimeve sinoptike Veri-Jug-Lindje-Perendim.Ju fituat se i hoqi patkojte Gorbacovi sistemit ne kryeqendren e monizmit Moske nga ma humanet qe njeh historia boterore.Te ishit te zot,sic shiteni per trima,( qe ta kam vecue ketu ma siper shprehjen tande qe ma imponoj te baj kete koment)duhesh te fitonit sa ish gjalle Enveri.Por edhe pse sot asht i vdekur ne qetesin e vet.Ju mund keqas ne te gjithe fushat e jetes.
  Cfare te miret ka ky sistem aty ne Shqiperi.Prostitucion,vjedhje,krime,tradheti ndaj kombit.Nji mori semundjesh te zhdukura nga monizmi.Te riardhuna nga kapitalizmi alla shqiptarshe, shto dhe nji dyzine tjeter me plot semundje te reja te pa njohura ne ate sistemin e shkrumoqur.
  Te pershendes me nji te pirdhu e mos u duke ne keto faqe per te dhane dijenin tende mjerane se bashku me trimerin Don Kishotekse qe gezoni.

  Reply to this comment
  • info analitike April 15, 22:19

   O MH nga trimeria e partizaneve u frymezua populli qe nxori shprehjen “perpara partizane se nga pas vjen gjermani”.
   Po cfare ke shkruar o i uruar! Akoma me perrallat e kumandarit? Je per te ardhur keq po keshtu eshte kur ti nuk do veten, une nuk kam cfare te te bej.
   Te kam thene lexo se ke mbetur ne terrin e shkolles se partise e nuk del dot. Filloje nga abetarja se ke mangesi qe ne drejtshkrim. Urdherat jepi ne shtepine tende, nese te degjon kush, se une bej si e cfare me do qejfi me ju kermat enveriste. Po per cfare trimerie flet o i shkrete se ju jeni vetem objekt qyfyresh.

   Reply to this comment
 22. MH April 16, 13:57

  info analitike!

  Ne ashtu analfabet jemi.Po ama asnjeri nuk provoi veten te ishte kavie laboratorit.Pikrisht se ishim dhe mbetem analfabet.Ndersa ju me gjithe ate shkolle jo vetem u perdoret kavi sepse duheshin plotesuar dokumentat per njerez te diplomuar me shkolle te larte(nuk pranoheshin anlafabet te pa shkolluar) aq ma mire perendimore per ne laboratorin e kavieve.Po kur ishte kohe per ta ba bam.Ia futet vetes mune qenef,ne hale.Aty e ngordhet veten ne Wc pikrisht se nuk iu mungonte shkolla aq ma teper perendimore.Ama per 50 vjet e kusur nuk iu ndigjue zani fare as per trima as per shkolle.Ai sistem iu ngeci pordhen ne bithe e sot pirdhni me goje ngaqe evoluene organet simbas Darvinit.E cuditeshmja e keti ndryshimi te pjerdhesh jo nga bitha po nga goja i krijoni bindjen vetes se jeni trima si dhe te shkolluar.SI shume mendimtare qe e dini veten jepni dhe keshilla per drejteshkrim analfabetgjinjeve.Shkrikmet e te cilve bukurmire i kuptoni qe edhe pse iu therin ne shpirte tregoheni “human” te “perzemert” dhe na “ndihmoni”.
  Nji kerkese per trimerin tuaj desha ta di.Keni ndonji poezi apo kenge per luften …………. tuja sepse nuk di se per cfare luftuat qe u shternguat ne nji llogore me pushtuesit si te ishin dy kembet ne nji kepuce.
  “Pershendetje” patriotike per tradhetin tuaj ndaj atdheut.

  Reply to this comment
 23. MH April 16, 14:29

  info analitike!
  Me 29 nendore 1944 aty ne Shkoder nuk di si ta them qe te mos ta prish humorin.Kush ishin para dhe kush ishin mbrapa ne kolonen drejt koplikut me adrese Berlinin.Historia gerthet qe partizanet ia kishin pallos nga mbrapa gjermanve dhe juve per 50 vjet nuk ndiheshit fare,kaq per shtat iu kishte rene pallosja e monizmit nga pas.As edhe njihere nuk stonuat ne kercimin e valleve qe interpretonte monizmi.More,duartrokitet e brohoritet ma shume se neve per ti hyre ne shpirte e zemer sistemit diktature.Tashti keni dal faret e nuk keni pike konsideratet per ate sistem qe ju mbajti gjalle e nuk iu degtisi per ne ate bote ku jeton diktatori.Si i shkolluar qe shitesh.Me ban pershtypje shpifja e yte qe per here te pare e ndigjoj ne kete mijevjecare.”Perpara partizan”E di si me ngjan me prishe rritmin ne sintonin e veshit.Nga e verteta qe ushtonte ne vijen e zjarrit te luftes:Para Partizan.Qe i tmerronte pushtuesit e jo ma balliste e kolaboracioniste qe dhiteshin e shurroheshin ne breke.
  Shtese komentit ne adhurimin tuaj.info!

  Reply to this comment
  • info analitike April 16, 16:55

   O MH luftuan gje kunder gjermanit ato “trimat partizane apo priten qe te largoheshin? Ore po kumabdari e shkrepi ndonjehere ate revole apo vec majmej me mish te pjekur? Jo per gje po Tito te pakten e shkrepi armen disa here e jo si qy bukuroshi ine qe vec bente foto me Miladine e Dushane. Se sa ia mbante bitha partizaneve u pa ne Tirane ku nje bunker ne qender i beri zap gjithe ata trima. Ke pare shume filma te kinostudios zotrote ndaj nuk di te ndash perrallat me partizane nga realiteti.

   Reply to this comment
 24. MH April 16, 19:10

  info analitike
  Fillove te zesh mend.Re ne humorin shkodran:
  “Ul Mushak Ul.”
  Tashti,ti po me cudit me te vertete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Si ka mundesi qe partizanet paskeshin kene sic pershkruan ti dhe te fitojn luften.Ndersa ju trimat iket ku syt kembet.
  Te pakten me zhdervillo cilat jane perrallat dhe cilet jane partizanet dhe te ikurit nga syte kembet.Si mbas tejet gjermanet iken duke na salotuar,me shume servildhek.Na falni qe hyme gabim ne vathin tuaj pa pyetur e paditur.Rrjedhja e ikjes me gjermanin mori dhe te paret e tu.Ku u perdoren kavie per te mposht rregjimin me vones kur ishit te fresket e te armatosun deri ne dhembe nga miku i juej gjermani.Gabuat ne kohe,Hekuri rrahet kur asht nxeh.Te kontriboshi ne zjarrin e luftes e te mos turperoheshit me pergaditje eksperimenteve laboratorike.

  Reply to this comment
  • info analitike April 17, 15:51

   Po cfare te “zhdervillosesh ” ty qe je i teri “dervillosur” ne enverizem. E po te jesh edhe shkodran edhe enverist vetem ti, Bedriu e shume pak te tjere beni perjashtim. Ti ke dhe guxim prej te marri se je dhe analfabet e kerkon te sfidosh ne histori e ne gjenetike. Te kam thene mos u merr me te paret e mi se nuk me njeh! Fol per aq sa di e mos ia fut kot se nuk ke as nuhatje per te njohur njerezit. Ti ia kaloke edhe Muho karrocjerit ne “inteligjence”.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*