Fjalimi i rrallë i Pjetër Arbnorit kur Tirana nisi të mbillej me kioska

July 22, 2018 11:07

Fjalimi i rrallë i Pjetër Arbnorit kur Tirana nisi të mbillej me kioska

Pjetër Arbnori nuk jeton prej korrikut të vitit 2006. Ishte deputet i Kuvendit të Shqipërisë prej vitit 1992 deri në vitin 2005. U zgjodh kryetar i Kuvendit pas zgjedhjeve të vitit 1992 si dhe pas atyre të majit të vitit 1996.

Është cilësuar si “Mandela i Ballkanit”, pasi kaloi 28 vite të jetës së tij në burgjet komuniste.

Arbnori u zgjodh të drejtonte seancën e partë të kuvendit më 4 prill të vitit 1992. I mbushur me shpresë për një rrugë të re që kishte hyrë Shqipëria, Arbnori flet me besim për një të ardhme drejt demokracisë duke e vlerësuar si mjaft të rëndësishëm momentin e parë të ndërrimit të sistemit pa gjakderdhje – raporton DITA.

“Parlamenti ynë duhet të ecë me traditën demokratike të periudhës së 1920-1924, në vazhdën e demokratëve të mëdhenj Noli, Gurakuqi e Prishtina, të ecë në traditën e demokracive të mëdha perëndimore, që kanë provuar se liria dhe përparimi janë një binom i pandarë” – thoshte Arbnori në ’92.

Por 4 vite më vonë, në seancën e parë parlamentare pas zgjedhjeve problematike të 26 majit 1996, Arbnori (i rizgjedhur kryetar i Kuvendit) zbulon se nuk kishte fuqi as të ndalte rrënimin urbanistik të vendit, gjë tjetër, jo e jo.

Ja pjesë nga fjalimi i tij, risjellë nga DITA:

Të nderuar deputete dhe deputetë!

Nuk duhen nënvleftësuar kurrë mbi 300, 000 zgjedhës që votuan kundër alternativës sonë; veç kësaj, po përsëris, që Qeveria do të ketë kundër saj një parti edhe më të madhe se opozita dhe kjo do të jetë partia e atyre që nënvleftësojnë ligjet, e atyre që i anashkalojnë ligjet dhe atyre që thyejnë ligjet. Këta janë shumë më tepër se 300, 000 veta dhe që janë si në partinë e opozitës, ashtu edhe në partinë tonë.

Mos të shkojmë më larg. Qindra deputetë kalonin çdo ditë, gjatë pesë vjetëve të kaluara, dhe e mbajnë mend lulishten e bukur që gjendej rrotull saj gjithë pemë dhe lule. Kishte vetëm një të keqe, ushtarë të armatosur me automatikë që rrethonin Parlamentin në çdo hap, duke ndaluar kalimtarët që të shijojnë gjelbërimin dhe hijet e bukura. Vetëm një kioskë ku u shiteshin hamburger deputetëve gjendej në këtë rrethim. U rrëzua diktatura, u vendos demokracia, përse duheshin gjithë këta kallashnikovë që të na ruanin? Deputeti nuk ka arsye se përse të ruhet. Nuk ka më anëtarë byroje dhe sekretarë të Komitetit Qendror.

Ndër urdhrat e parë që dhashë kur u bëra Kryetar i Kuvendit Popullor ishte lirimi i lulishtes për të shëtitur pa pengesë qytetarët. Një rrethim tepër i ngushtë mbeti vetëm natën për ndërtesat. Befas u ngrit një kioskë. “Përse? – pyeta. Po që deputetët të hanë ndonjë ëmbëlsirë. E po, mirë, – u përgjigja. Me gjithë ato fjalë të hidhura që shkëmbehen në seanca, le të ëmbëlsohen pak”. U ngrit edhe një kioskë tjetër. “Përse? – pyeta. E, po, për akullore e pije. E, po, mirë. Meqë nxehen në seanca, le të freskohen pak”.

Bëri pushimet Parlamenti dhe kur u kthyem, gjetëm të ngritura 4-5 kioska. Protestova. I kemi me leje na thanë, nga Bashkia, nga KRRT-ja, nga KKP-ja, e nga ku e di unë. I dërgova protestë zyrtare Bashkisë, KRRT-së dhe në vend të përgjigjes u gdhi e rrethuar 1/3 e lulishtes së Parlamentit, sepse do të ngrihej një xhami. U bë mbledhja e të gjithë kryetarëve të komisioneve dhe e kundërshtuam prerë.

Kemi respekt për besimet, i përkrahim, por ne jemi shtet laik dhe nuk është logjike që te dera e Parlamentit të këndojë prifti apo hoxha. Kërcënova se do të vendos përsëri roja dhe ndërtuesit e hoqën rrethimin e llamarinave, po ndërkaq kioskistët vazhduan sulmet e natës duke rrethuar lulishten dhe Parlamentin me një mur të padepërtueshëm.

Nuk mjaftoi kjo dhe firma gabi mu anash rrugës andej nga futen delegacionet e huaja në Parlament nderi, me mijëra rrecka të të gjitha markave dhe ngjyrave dhe hapi më të madhin treg arixhinjsh në Tiranë.

Mora shembull lulishten e Parlamentit, por e gjithë Shqipëria është shndërruar në një kantier ku ndërtohet me leje dhe pa leje, me pronë dhe pa pronë, me bekim apo me heshtje autoritetesh. Ligjet e mira nuk na vlejnë, po qe se komisionet përkatëse nuk marrin në dorë kontrollin e zbatimit të tyre…”

k.a. / dita

July 22, 2018 11:07
Komento

42 Komente

 1. kris 1 June 15, 18:01

  Pjetri tha dhe fjalen lapidar:
  Kujtonim se keta jane sociliste por keta jane specialiste..
  Shihni stafin e vizatimorit ne kuvend dhe qeveri dhe do ta ndjeni vehten krenare qe kemi kaq shume specialiste per te mjele pa dhimbje buxhetin

  Reply to this comment
 2. Mark uk June 15, 18:06

  Te ndierin Pjeter Abrori,Krishti e paste ne parajs.Por ne lidhje me cfar keni shkruar jam dakort se i ka thene,sepse i kujtoj shume mire.Po ju dashtas keni lene pa thene ma kryesoren ne lidhje me partin socialiste.Socialistet tha i ndieri Pjeter nuk jan socialista po specialista.E kishte fjalen se i dijn te 99 at.Po asnjeren per mire vetem per poshtersira nga ma te ndryshmet.Ose tjetra aq sa kohe ozurpuan Shqiperin,po aq do kaloj te ikin era e qelbur e tyre.

  Reply to this comment
  • tekniku June 15, 18:22

   Or ti Mark K Komunistet i kemi patur ne krye te PD dhe i kemi akoma or tunxh.Beji hyzmet atyre ha….eve te Londres pastroi mire dhe leri shqiptaret qe jetojne ne memedhe ti zgjidhin vete hallet e tyre me vote demokratike jo me djegje dhe vrasje neper sheshe.Shut the f..k up

   Reply to this comment
  • Toni June 15, 18:37

   mark uk po car dreqin shkrun oooo dite ziiii kujt uzurpim i referohesh SHQUP-it diten per diell mu ne mes te tirones siku tja kishte lene amanet muma+baba kermes tende salesh ram berisha,ore po ti je totalisht i semure mendore nuk ka shpjegim,lidhur me socialiste por specialiste ka thene fort bukur nalloneja e burgut pjetri jo per gje por socialistet gjithmone ja kane rrumulluar deri ne te rrumet pleres tende+serbit tend sali ram berishes,aq sa eshte demokrat komunisti kastriot islami aq je edhe ti more spiun i famekeqit gazidede qe tani keni marre dhene neper bote mesi kurva nga gjemat+babezite-etj qe kini bere juve more rrace serbe e poshter,si per cudi ore mark uk po si shpjegohet qe edhe ti si kolegu yt KUBARO ndodheni ne UK i gjithe shiku famekeq i gazidedes ne UK..

   Reply to this comment
  • -------- June 15, 21:06

   @ Mark Uk!
   Mbaji o kelysh ujku lotet e nostalgjikut per bashkpunetorin tend ne vrasjet e 2 Prillit 1991!
   Me vjen keq qe kjo gazete e nderuar merret akoma me “Koromanen”, nje mashtrues, demagog dhe asgje me teper.
   Pjeter Filip Toma qe per te fshehur gjurmet e kapitenit fashist, babait te tij Filip Toma, nderroi mbiemrin ne Arbenori, ishte perveç te tjerave dhe matrapaz i ndyre i fjales. Ne shkaterrimin e Tiranes dhe gjiithe Shqiperise, krahas udheheqesit te tyre Sali Ram Berisha, kriminelit me bluze te bardhe Ali Spahia, kepucarit kriminel Azam Hajdari, dhe plot zagareve te tjere qe i ndiqnin me ure zjarri ne dore, , nje kontribut te konsiderueshem ka dhene dhe ky mandel-leshi, ky spiun i sigurimit ne Spaç, organiizatori i masakres se 2 Prillit ne Shkoder , kryetari i deges se PD, Pjeter Arbenori.
   Ne doni te dini se kush jane fjale lapidar qe jane thene nga nje djal i ri , ish themelues i PD-es ne qender dhe ne Shkoder, po jua sjell ne vemendje, siç ma kane thene demokrate te Shkodres ne kohen kur zhvillohej gjyqi per ngjarjet e 2 Prillit..
   Ne nje debat ne degen e PD-es ne Shkoder, ne mos gabohem ne zgjedhjet per organet drejtues te partise demokratike, disa dite para ngjarjes se 2 Prillit, demokrati dhe Heroi i demokracise, studenti Arben Brozi, iu drejtua ketij Pjetrit dhe bashke me te dhe Ali Spahise, pak a shume me keto fjale: Nuk vjen demokracia me burgaxhinj qe kan ne gen urrejtjen klasore.

   Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" June 15, 18:06

  Po i kthyem syte nga zoti, por kush eshte zoti i ndjeri Pjeter?, spiuni i diktatures!?, se vetem ish spiunet e diktatures, i falen sot zotit, se ja pane hajrin.
  Edhe ti Pjeter, megjithese i ndjere, ja pe hajrin zotit, nga nji cik spiun dhe ngritje pusish, sic bere me 2 prill, u bere i kamur.
  Edhe salehu zotit i falet, por paret nuk ja vodhi zotit, por ja vodhi popullit.
  Apo duhet te falenderojme zotin, qe na beri me mjekra.
  Falju zotit Pjeter aty ku je, se ne qofte se ka zot, ai zot paska qene bamires spiunesh.
  Une skam zot, zot jam vete.

  Reply to this comment
  • LOVE June 15, 19:16

   horri
   ai me aq burg quhet MANDELA I SHQIPERISE
   ti po te kishe ber cerekun e tij do ishe koleg i Kristi Pinderit
   dhe duke par qe gjuha te pret si ato plakat llapazane ,ca dyshime i kam
   lexo artikullin dhe komento ate cfare eshte shkruar , lexoje 10 here dhe merr dhe perkthyes ,apo ndonje qe ben kurse kunder idiotesise
   lere biografine ,mos u kthe me te geni i klases se kelyshave qe keni qene
   se nuk ngeli as Pjetri as Zoti te gjykohen nga
   nje trap si ty …me shume respekt per objektin krahasues .

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" June 15, 20:47

    Horri eshte thjesht nje emer hamshori, qe ata qe te folmen e kishin si priftrinj, i conin ne qiellin e shtat, por dhe lovet, i nxirrnin ne cet.
    Lene komentin tani se po ta zejn semaforin dhe metesh pa hajdar.

    Reply to this comment
 4. lato June 15, 18:17

  Ai nuk ka parashikuar,por ka evidentuar kioskezimin e Shqiperise,sa nje kryetar parlamenti,nuk e ndalte dot.Uzurpimi i cdo hapesire eshte kryesemundja e ketij sistemi anarshist,aspak demokratik.Nana,baba,gjyshja,tezja e kesaj te keqe jane turmat e rrugaceve qe e ngrenin Saliun ne krahe me gjithe makine.

  Reply to this comment
 5. antishqup June 15, 19:06

  Pjeter Arbnori, nje nga figurat me te zeza te fashizmit, i kamufluar me butesine e nje te pervujturi qe ka vuajtur pa shkak, vrau e preu sa i deshi qejfi dhe kurre nuk e hoqi masken e njeriut te mire per te mbuluar punet e zeza te nates. I pushofte shpirti ne ferr se ne parajse nuk ka vend per ate sepse ai vete e mbushi parajsen me njerez te pafajshem!

  Reply to this comment
  • Preza July 23, 11:43

   Figura e Pjeter Arbenorit ( Toma ) eshte nje figure komplekse ne historine e ketyre viteve te pas 90-es, dhe sidomos ne gjysmen e pare te tij. Komunistet “antikomuniste” te cileve komunistet e PPSh-se jua lane pushtetin ne dore, kishin nevoje per figuren e te denuarit politik, kishin nevoje per te gjithe ata te denuar me te drejte e pa te drejte, jo per ti afruar ne drejtim e qeverisje por per ti mbajtur ne anen e tyre dhe per te mbuluar vitet e antaresimit ne parti me vitet e burgut te te denuarve te diktatures. Pikerisht per kete arsye asnjehere gjate ketyre viteve nuk u hapen dosjet e denimit te secilit nga ata qe u denuan gjate rregjimit te kaluar. Perkundrazi, u luajt me dosjet e Sigurimit per te krijuar idene ne popull qe e gjithe kategoria e te denuarve politike, ishte denuar per shkakun e vetem se ishin perndjekur nga Sigurimi i Shtetit.
   Por ne fakt dosjet dhe denimet konkrete per nje kategori emrash qe me pas u bene edhe nje lloj simboli, apo fituan emrin e sakrifices dhe deri diku heroizmit, dhe fatkeqesisht sot disa buzequmesht gazetash mendjelehte e te painformuar i perdorin pa te keq duke shtuar sa here qe veprojne keshtu, indinjaten ne krahun tjeter te informuar, krah i cili kerkon qe per gjithshka te mire apo te keqe qe ka ndodhur ne Shqiperi te thuhet e verteta, pra dosjet e tyre thone tjeter gje. Pervec ketij Arbnorit per te cilin kane folur komentuesit e tjere po jap tre emra te cilet lakohen si “balli” i te perndjekurve dhe kryen edhe denime te gjata ne burgjet e sistemit.
   Zef Pellumbi nje klerik kolaboracionist, ashtu si edhe shume klerike te tjere kolaboracioniste, u denua sepse ne altarin e sherbesave fetare fshehen armet e diversanteve dhe kundershtuesve me arme te pushtetit te ri popullor te vendosur ne Shqiperi, me pas denime ordinere dhe me pas denime per tentative arratisje.
   Adem Allci i denuar per nje kohe te gjate, i hedhur si diversant ne Shqiperi, ju fal jeta dhe sot drejton nje nga shoqatat e te perndjekurve politike.
   Havzi Nela, e kane shpallur hero, poet te madh, asnje poezi nuk i dine, por fakti eshte se eshte denuar per arratisje ne Jugosllavi nga e kthyen dhe eshte denuar me vdekje, sepse vrau, qelloi me pistolete ne goje policin e shtetit, babane e kater femijeve.
   Pergjithesisht, keta pavaresisht nga motivet e denimeve, ordinere ose jo i bashkonte prejardhja kolaboracioniste, humbja e autoritetit dhe pushtetit te te afermeve te tyre, humbja e privilegjeve te meparshme, papajtushmeria me statusin e ri ” si gjithe te tjeret”.
   Ngritja e busteve dhe legjendave per kete kategori, sic jane bustet e Ahmet Zogollit, Osman Kazazit, Pjeter Arbnorit, Havzi Nelajt, Azem Hajdarit e plot te tjere, jo vetem krijojne mite te rreme dhe behen pjese e propagandes reaksionare, me te cilen po perpiqemi te mbushim vakumin e krijuar nga mungesa e ideve te dites, shpresa per te ardhmen, mungesa e sistemit te vlerave.
   Eshte per tu habitur dhe njekohesish e paparanueshme qe ne menyre hipokrite, qeveria “socialiste”, dhe pikerisht Edi Rama e Gramoz Ruci ( ky ne konflikt te hapur interesi ) vendosin, ndertojne dhe perurojne bustin e “varfer” te Pjeter Arbnorit, ( nje veper arti per te ardhur keq, me shemtine e saj ), jo thjesht per veprimtarine e tij para ndryshimeve, por pikerisht per veprimtarine e tij pas ndryshimeve, ku pas fasades kishte gjithnje ate urrejtjen patologjike, shpirtin e keq e te pariparueshem, batutat e hidhura e te denueshme, njeriun qe i luftoi kundershtaret me te gjitha mundesite qe kishte, por pa zhurme dhe ne menyre tinzare. Kundershtaret ishin socilaistet. Pikerisht per keto meritoi dhurate po nga socialistet bustin e perjetimit dhe referimit. Simbolika hipokrite e ngjarjes eshte dashuria e pakufishme, mirnjohja e thelle e Gramoz Rucit per Pjeter Arbnorin. Shemtia e nje ceremonie absurde dhe mashtruese ku ishin mbledhur kuislinget e rinj te Shqiperise.
   Nje komentues e ka thene me se miri se cperfaqeson per lirine, te ardhmen, prosperitetin e individit dhe te nje vendi modeli i Mandeles. Ne burgjet shqipetare pas 45 ka patur njerez qe kane bere edhe 40 vite burg. Ne burgje kudo ne bote ka njerez qe denohen me burgim te perjetshem. Nuk mund te gjykojme per te gjithe ata nese u denuan drejt apo me pa te drejte, sepse nuk i njohim rastet e tyre, dhe sepse gjykatat jane shprehur me vendime. Por marrja e modeleve te njerezve me te vertete simbole boterore dhe veshja e figurave te debatueshme me keto simbole eshte nje menyre e papergjegjshme e perdorimt te tyre dhe e denueshme njekohesisht per krijimin e simboleve te rreme.
   Sa per kioskat, ceshtjet politike, qeverisjen etj, te burgosurit politike dhe ky Pjeter Arbnori, do te donin qe te ishin ne drejtim, por te vene perballe kushteve kur pushtetin e vuri ne dore banda e Saliut, me rrahje prapaskena, vrasje, vjedhje, krcenime e shantazh, keta u gjenden te pafuqishem, dhe pranuan kockat e hedhura, te tjeret qe nuk moren asgje u futen ne greva urie e disa edhe u veteflijuan. Asnjehere te perndjekurit politike nuk e kane dashur Saliun dhe asnjehere Saliu nuk i ka dshur ata. Por ata kane patur nevoje per njeritjetrin, njeri per te qendruar ne pushtet dhe tjetri per te lepire kocken e pushtetit, perballe “rrezikut komunist”, qe na vjen nga ana tjeter e llogores.
   Veprimet mashtruese te te gjitha paleve duhet te demaskohen dhe jo te shiten si veprime paqetuese, bashkefajtore e bashkevuajtes, opozitare por vellezer.
   Shoku Gramoz Ruci bashke me shokun Edi Rama, a e mbajtet fjalen e dhene se do te rihapnit proceset e Gerdecit dhe te 21 Janarit ?? Lerini bustet qesharake dhe dashurine per Pjeter Arbnorin, se nuk i ha njeri.
   Shqipetaret do te bashkohen dhe do te shohin punen e tyre vetem kur te kete drejtesi sociale, drejtesi, e shtet ligjor, te njejte per te gjithe e te barabarte.

   Reply to this comment
 6. METEH June 15, 19:09

  Arbenori na la shenden,ndonse ishte spiun,por la pas Salin-kryespiun,komunist-antikomunist qe me marifet eliminoi nga skena politike ose nga jeta shoket e tij siç beri Enveri ne grahmat e fundit te jetes se tij.Ky Mark uk(ujku) eshte nje idiot komplet,qe fatkeqsisht shkruan ne gazeten e nderuar DITA dhe …broçkullat e tij te hapin barkun.Ka dhe mjeran te till,ndaj ky vend eshte ketu ku eshte,si fillim-vitet ’90.

  Reply to this comment
 7. Mark uk June 15, 19:33

  Per ata zagar qe lehin si qent ku jan tu hanger zorre nuk me bahet vone.Shkoni o byt..ire e merrni ndonje thes miell.

  Reply to this comment
  • Toni June 15, 20:02

   mark uk theset e miellit jane per bark thatet si puna jote qe gjithe jeten nuk u eshte ndare kazoni me misra te ziere dhe patate te pjekura ne prush oooo spiuni i gazidedes,sa per ate termin qe ti ke perdorur bthq shiko mos na ngaterro+konsidero si vetja jote gjerat qe ke bere ti ti mbashe+ti gezosh me shendet jo per gjo por ti je i dipllomuar+me deshmi aftesie tek Light Red District bashke me lulushin qe fale kontributit qe ka dhene e kane paisur edhe me nenshtetesi Hollandeze,ore ti spiun ke le+do vdesesh ooo bark thate,,tung…

   Reply to this comment
  • Shtaza Mark Uk July 23, 16:59

   E ke nga gomarlleku , Mark , nuk ta ve re kush , se nuk renditesh nder njerezit , por ne klasen e shtazeve !

   Reply to this comment
 8. sokoli June 15, 19:38

  O Mark Ujku ! Te jesh specialiste eshte gje shume ,shume e mire,por te jesh hajdut e kriminel si Saliu e Basha me shoke eshte poshtesi…….., Po i nderuai Pjeter nuk e dinte se do vinte nje dite qe shefi i tij komunisti i devotshem Sali,dhe nallbani i tij Lulzim vrane 4 qytetare ATU AFER ZYRES TUAJ. Kjoskat ishin lule,o I ndershmi Pjeter,po nuk pate fatin te shikoje nje “fabrike ” e rrethuar me llamarina e ne qiell te hapur ku demontoheshin armet. E ne kete fabrike u vran 29 qytetar e femije qe luanin ne oorrin e shtepive te tyre. E vrasesit i patem ne pushtet e kerkojne perseri te marrin pushtetin,,,, Kjoskat ishin ‘mire ” se hanin e pinin,sigurisht u kthyen edhe ato me vone ne vrastare,jo me bomba e pushke te gardes,po me droge ,O Pjeter,me droge ….pa lulzoi edhe prostitucione…..le te beheshin te gjitha,vetem Saliu te mos ikte mga pushteti…….

  Reply to this comment
 9. aty June 15, 22:35

  Z.lexues te nderuar, kam nje kureshtje ne lidhje me Pjeterin, mund te me shpjegoj kurkush pse eshte denuar ai .

  Reply to this comment
  • Bureto June 16, 08:28

   Po, eshte nje pyetje serioze, qe duhet bere per kedo qe etiketohet me epitete si Hero i popullit, Patriot i Madh, Rilindas, Idealist, Nacionalist etj etj. Sepse ne Shqiperi nuk e kemi per gje qe t’i perdorim keto si buka qe hame. Jane si shume psh cilesimi “Mandela i Shqiperise”, i Pjetrit, apo i Ballkanit si Adem Demaçi, sepse nuk jane vjetet e burgut ato qe mund te te krahasojne me gjigandin Nelson te Afrikes se Jugut. Sepse lista e atyre qe kane bere burg ne Shqiperi e ne Kosove me aq, apo me më shume vjet jane me qindra. Kujtoni kleriket e medhenj (shif “Rrno per me trregue” ,te At Zef Pllukmbit), Osman Kazazin, etj. Athere po te nisemi nga vjetet i bie qe te kete jo nje, por dhjetra e qindra Mandele, kur ai ishte vetem nje dhe unik ne bote. Si mund te behen krahasime te tilla? A e dine ata qe e kane perdorur kete epitet se cilat qene idealet e Nelson Mandeles dhe cila qe sakrifica e tij? Atehere, kush e ka njohur Pjeter Arbnorin, para viteve ’90? Nuk them zyrtarisht, se ate e njihte shteti qe e kishtye futur ne burg, por nga ne njerezit e thjeshte. Po qe se kishte gje per te njohur, nuk kishte shtet qe ta censuronte, sepse ajo goje me goje, kthehej ne legjende nga vete populli, qe kerkonte lirine dhe mireqenien. I ndjeri Pjeter, duhet respektuar, them une, per ate qe ai do te ishte ne liri, nje shkrimtar i talentuar. Po te mos kishte qene ne burg, ku kohen e harxhoi duke perkthyer veprat e E.Hoxhes, ne gjuhe te huaja, do te na kishte dhene vepra me vlera artistike. Edhe aq sa pane driten e botimit mbas viteve ’90, e tregojne kete. “Kur dynden Vikinget”, eshte nje nga keto qe vertetojne katerciperisht talentin e tij. Ç’faj kishin Havzi Nela, Frederik Rreshpja, Visar Zhiti etj, poete te rinj? Ja pra qe ky ishte fati i njeriut te thjeshte ne diktature. Dhe Pjetri nuk mund te vecohet nga kjo ploje e regjimit ndaj kundershtareve te tij edhe pse shpesh ishin virtuale (kujt ia mbante?!). Them virtuale sepse me qe jemi tek Pjetri, qe te fitosh epitete unikale ne bote si ai me emrin e gjigandit Nelson Mandela, qe çliroi nga aparteidi nje popull te tere, me idete dhe sakrificen e tij me te larte, ne biruca lidhur me zinxhire, nuk eshte e lehte. Mbase edhe vete Pjetri, kur i degjonte keto epitete, duhej te jete ndjere keq, gjykuar nga modestia dhe thjeshtesia qe e karakterizonte. Per fat te keq ai njeri u perdor nga politika, por figura e tij, nese do te ishte sado pak “Mandele”, mund te kishte ndihmuar me shume ne demokratuzimin e vendit. Ato qe mbase nuk pati mundesi t’i realizonte ne rini nen diktature, mund t’i shpaloste ne liri, tashme i pjekur. Pra mbeti dhe iku nje sherbetor i bindur i politikes ne teresi dhe vecanerisht asaj te Sali Berishes, i cili po ta keni vene re, qysh nga 2006, kur Pjetri ka vdekur, s’ia ka zene ndonje here emrin me goje. Ne mbyllje, per te theksuar se si duhet, (s’duhet) te jete nje patriot, nuk me harrohet nje rast kur Pjetri i derguar ne zonen minoritare ne jug te Shqiperise, per te propoganduar dhe ndihmuar ne zbatimin e ligjit famekeq 7501, u deklaroi atyre; “T’i gezoni tokat (e shqiptareve), qe u dha demokracia!”. Cili patriot, cili shtetar, cili politikan ne çdo vend te botes, demokratik apo jo, republikan apo monarkik, i lire apo nen pushtim, u jep token e pronareve autoktone, pakicave te ardhura dhe qe nuk e kane patur ndonjehere te tyren. Nese do te duan ta kene, atehere duhet ta kishin fituar ne menyre te drejte, te cilen e kane pasur dhe do ta kene gjithmone sipas Kushtetutes se Shqiperise. Imagjinoni mbas shume viteve pretendimin (tashme “legjitim”) te apostujve greke te “Megali Idhese”, se ne Shqiperi shkelen te drejtat e pronareve greke dhe se Jugu i Shqiperise i takon Greqise, edhe per kete arsye. Sa qesharake mbetet kjo kur te drejtat e pronareve vertet legjitime dhe autoktone shqiptare ne Çameri, ende edhe sot nuk njihen nga greket. Por ja qe ne (edhe Pjetri si kryetar i Parlamentit shqiptar) e mbeshtetem edhe me urim kete gabim te rende. Cili politikan grek do te guxonte ta bente kete ndaj cameve ne Greqi? Per kete rast, mbas viteve ’90, por edhe per “vepren” para viteve ’90, pyetja e mesiperme kerkon nje pergjigje mbi bazen e dokumentave dhe fakteve. Figurat publike duhen nderuar, por kur ato jane vertet te larta dhe me kontribute te pashlyera per vendin dhe kombin. Ne te kunderten, per kedo qofte, vlera ne vend qe t’u rritet, ju bie ajo.

   Reply to this comment
   • lexuesi July 22, 22:25

    Ato qe mbase nuk pati mundesi t’i realizonte ne rini nen diktature, mund t’i shpaloste ne liri, tashme i pjekur?????
    Harroje, diktatura e Sali varkarit ishte shume me e ashper dhe e frikshme se sa ajo e pronarit te varkes.
    Pjetri ka shpetuar paq pa u kollofitur ose shkrire ne acid nga SHIKU i Gazidetes.
    Mos i bini ne qafe te shkretit se ka jetuar ne dy epoka te llahtarshme!

    Reply to this comment
 10. Bardhi Tolabi June 15, 22:51

  Me qe dikush e ka merrak te komentohet artikulli,po i jap nje sqarim.Behte fjale per kohen e drejtimit te shtetit prej Sali Berishes dhe PD-se.Vete nje nga drejtuesit e saj,Pjeter Arbnori,kryetar i Parlamentit,nje nga antaret e kryesise te PD-se ben demaskimin e PD-se per masakrimin e territorit.Fjalet e tjera jane te teperta,per te bere dallimin midis PD dhe PS.
  Sa per figuren etij,kam nje mendim.Ne Parajse,ka vend vetem per njerin,per Pjetrin ose Dom Simonin.Ne Fer ka vetem nje vend,ose per Pjetrin,ose per Dom Simonin…Une mendoj se ne Parajse,ka vend per Dom Simonin dhe ne Fer,ka vend per Pjeter Arbnorin…

  Reply to this comment
  • LOVE June 16, 06:13

   ti shoku Bardhi do kesh qene oficer ,nga keta qe vajtoni per pensionet
   ju ushtria e te marreve qe gjithe jeten luftuat shqiptarin .
   tani doni dhe pension te majme ,nga po ai shtet qe e rrenuat …..me forcat tuaja
   sa here lexon emrin e atij me siper te erren syte , ty dhe gjithe turmes idiote qe komenton ,sepse ai eshte medalja dhe pensioni i juaj
   ai rilindioti siper teje , do spjegime perse eshte denuar
   spjegoja ti , perse dikush duhet te bente 40 vjet burg ne shtetin e marrezise …ashtu barazise specialisto socialiste .
   ate dallimin midis PS dhe PD ku e shikon ti ?? te bashkite qe keni nga 12 vjet qe po i drejtoni ju kelyshat e kuq ????? besoj se e shikon te 1 vote 1 pallat

   lere parajsen dhe ferrin , se ju nuk keni perendi ,ju keni vetem parti
   tani ju ka ngele vetem nexhmija se ju ka vdek partia !

   Reply to this comment
   • Taku July 23, 00:22

    O love leshi. Po me ushtaraket qe jane pjesa me e ndershme dhe vitale e shoqerise, cke?
    Ata mbronin Atdheun dhe jo partine. Ish ushtaraket ishin dhe ish luftetaret e uçk, luftetare nga Shqiperia. Nuk pame ndonje pasardhes ballist pulashi e zogisti te luftonte ne Kosove.
    Sa per bashkite e majta duket ndryshimi me mutin qe u bete qyteteve kur i qeveris pd. Shikojeni Shkodren si e keni katandisur nen drejtimin e asaj turifyckes se shqupit.
    Ndersa komunistet ik kerkoi te shqupi me ne krye varketarin e bllokut me teser partie. Aty gjen spiunet me te degjeneruar te atij sistemi se ata me ideal nuk e dredhin bythen nga fryn era.

    Reply to this comment
 11. Lleshi June 15, 23:36

  Ky asht Pjeter Ahorri dhe jo Arbenori ! Zhurmen e ka si zile shkolle ky lloj i gjarperit , prandaj quhet “gjarper me zile” !

  Reply to this comment
 12. niazi June 16, 00:17

  Pjeter Arbnori ishte spiun i sigurimit te shtetit…me vone u be spiun i Berrishs dhe spiunoi dhe mori me qafe kushedi sa e sa njerez…njeri i identifikuar nga familja e vet e kam fj per Remzi Hoxhen….mjafton kaq per fig e tij “MANDELES”se Ballkanit…e mandelave te tjera qe jane ne ferr sot…

  Reply to this comment
 13. Patriote June 16, 04:04

  Per “aty” : ti qe doje te dije per se eshte denuar Pjeter Arbnori !
  Babai i Pjeter Arbnorit , ka qene Filip Toma, bashkepuntor i fashizmit gjate luftes dhe kishte dekonspiruar disa baza , prandaj Qarkori i Partise vendosi ta egzekutonte ( ligjet e luftes )
  Ceta e kolonjes me ne krye Josif Pashkon ( baben e Gramoz Pashkos ) i zuri prite dhe e vrane!
  Pjeter Arbnori ka lindur ne Durres ne vitin 1936 , pas kesaj ngjarje nena e tij me dy femijet , Pjetrin dhe te motren vajten ne Shkoder , ku e nderruan mbiemrin dhe e bene Arbnori !
  Mbaroi shkollen e mesme ne Shkoder dhe u caktua mesues ne zonen e Malesise se Madhe
  Meqenese kishte nevoje per mesues pas clirimit , aty denohet per pedofili e me pas kur zbulohet se nga e kishte origjinen familjare denohet dhe per akuza politike ( Pjetri thoshte qe donte te krijonte Partine soc- demokrate ) neper gjithe burgjet qe kaloi, ne Burrel, ne Spac, ne Skrapar etj. Ka spiunuar shoket e tij te birucave, qe i kane torturuar , pushkatuar dhe persekutuar gjate gjithe kohes qe ka qene ne burg! Me pseudonimin ” Koromania”. ( ne i themi copes se bukes , ka spiunuar e pergjuar te gjitha grupet e shoket e birucave ! Pas hapjes se burgjeve , u quajt ” mandela shqiptar ” dhe ai se bashku me te motren i ka mare demshperblimin e burgut me ligota floriri , te tjeret e sot e kesaj dite vijne rrotull !
  Sipas ” Katovices” Pjetrit i dhane vendin qe pati , por ne debat me deshmorin e Demokracise, Arben Broci, ky djale me idealizmin e rinise se Dhjetorit , i thote P. Arbnorit: ne krye te demokracice do vihemi ne dhjetoristat dhe jo ju burgaxhinjte ! Kaq u desh dhe ne 2 Prill te atij viti , Arben Broci , u nxorr ne demonstrate dhe u vra nga anash per tja lene pergjegjesine qeverise qe ishte ne pushtet dhe per te realizuar skenaret e zinj qe erdhen me pas ! Gjithe Shkodra e di kete gje ! E di qe edhe Arben Broci , vajti i gjalle ne spital , dhe aty per ” cudi ” doktori Ali Spahia ( shok i ngushte i Sali Berishes dhe me vone deputet i Kuvendit te Shqiperise me PD, djali i tij Bardh Spahia , zv. Min. I Shendetesise me qeverine “Berisha” ) e deklaroi te vdekur Arbenin , per ta cuar ne shesh qe turmat w terbuara dhe te irrituara te kishin nje aresye me teper per te bere ate qe u be ne 2 Prill 1991 !
  Pjetri pastaj mori ” shperblimet ” ne vazhdimesi dhe me pas ” deshen ta sakrifikonin ” me ligjin per mediat , por doli nga greva e urise para Piramides dhe vdiq ne vitin 2006! Ju hap rruga per te vajtur ne krye te Parlamentit ” Dizenjatorja ” Jozefina Topalli ! POKERA SPIUNESH !!!!!
  Tere keto skenare qe u realizuan ne Shqiperi kane edhe ” kontributin e cmuar ” te Pjeter Arbnorit, prandaj mos na provokojne me keto shkrime , “gjoja Pjeter Arbnori ” nuk e ndalonte dot “masakren urbane ” ! Po ato u bene me prezencen dhe miratimin e plote te tyre !
  Nuk jemi ne v. ‘ 44-45 , por jemi ne v. 2015 , kur informacioni neper rrjetet sociale dhe kibernetike merret per sekonda !
  Kam thene edhe me pare : populli eshte i zgjuar dhe te jep uje ne bisht te luges po e ka zene halli me PLEHRAT DHE S ‘KA NGA JA MBAN ! POR NUK. DO ZGJASI SHUME !!!!

  Reply to this comment
 14. lumi June 16, 07:05

  Me ni fjali i biri filip Toms
  i urt me pa ama xhak
  fashisti.

  Reply to this comment
 15. orli June 16, 07:38

  Ky broci po te ishte gjalle tani do ishte me hajdutet e lsi-se!

  Reply to this comment
 16. Mark uk June 16, 07:50

  Shkoni o turq .uti.U bete ju te flisni me shpifje per Pjeter Arberorin.Mire thonin gjermanet e luftes komunist caput.Dalin morracaket e vjeter sic quheshin komunistet ne vitet e luftes,bashk me klyshet e tyre qe bejn komente edhe ne ket gazet,bile edhe duke fyer,gjoja po ripertrijn bllokqenet e rinje.Nuk po na hiqet ala era e keqe e tyre qe i kishim per 50 vite .Kam frig se aq sa zgjati okupimi i tyre,aq do bej te hiqet era e mbytse e tyre.

  Reply to this comment
  • Shtaza Mark Uk July 23, 16:49

   Edhe helmeten naziste te vesh ne koke , perseri gomar do te mbetesh , ti shtaza Ujk ! Shqiperia , ne vecanti Tirana , i ka pare me syte e veta “trimat” e Divizionit SS te Mitrovices , qe kur merrnin leje , per te shkuar tek lokja , nuk ktheheshin me . Kur arrinte ti kapte komanda gjermane , iu priste koqet ! Nga ata mutra je edhe ti , qe kerkon te perzihesh me njerezit normale . yyyyyt , shtaze ! ! !

   Reply to this comment
 17. Mark uk June 16, 08:02

  lleshi:Edhe ju paskeni shkuar per lesh,bashk me llapaqenet qe arma e tyre eshte te fyejn te tjert.Ne kohen e demonve te kuq ne gazeten e tyre zeri jo popullit shkruhej:PROLETAR TE GJITH VENDEVE BASHKOHUNI.Po duhet then tani zagart e shqiperis bashkohuni po te kjo gazet qe nuk ju nda ksaj partie qe nga viti 1942.Megjithse detyra e qenit eshte vetem te lehi.Po tani jua kan hequr dhembet e nuk mund te hane,po per te lehur,le te lehin.

  Reply to this comment
  • beni June 16, 08:26

   Mark un te adhuroj ne komentet e tua,por nje gje duhet ta dish e ta kesh mendjen top se un nuk ta dua te keqen se lidhem me gjak me katolicizmin pavarsisht se feja ime esht ajo ortodokse e haxha im u martua me katolike,pjetri ish ne burgun e burrelit dhe ish nje spiun brenda burgut per ish te burgosurit e tjere,kete me shum se une nuk ka deshmimtar me te mire se e kam pare vete me syt e mia se me se merej pjetri?

   Reply to this comment
   • Xxx July 23, 00:33

    Edhe une te besoj ti Beni kur thua qe Pjetri ishte spiun se spiunet e njohin njeri tjetrin vetem se ti sot nuk spiunon me per komunistet por per greket. Dukesh qarte ne komentet antishqiptare qe ben.

    Reply to this comment
 18. mister June 16, 10:43

  o mark uk…..ha akoma simiten me buk misri

  Reply to this comment
 19. nuk është logjike që te dera e Parlamentit të këndojë prifti apo hoxha. July 22, 13:54

  Nje gabim te madh ka bere Pjeter Arbenori nje gabim qe nuk i falet dhe qe ka hedhur posht gjithe autoritetin e tij si intelektual, dhe ani komunist, demokrat !
  Mbajti afer vetes Sali Ram Berishen ! Ky eshte gabimi dhe rreshitja me e madhe qe ka ber Pjeter Arbnori !
  Duket qart edhe ne kete fjalim se si fillo “kapitalizmi” dhe “demokracia” eshte shpjeguar bukur dhe thjesht se si u zu toka publike nga kjoskat e “kapitalizmit ” berishian ! Dihet mire qe “pronaret” e ketyre kjoskave ishin te gjithe nga Tropoja Kuksi Lezha te gjithe “demokrat” Jakeshtu filloi dhe keshtu u bitis “Dhimokracia” Nuk besoj se Arbenori kishte kete vizion per Demokracine !
  ku Gjysma e prokuroreve dhe Gjykateseve te Shqiperise jane bashkepuntore me krimin, hajdute dhe shkelsit me te medhenje te ligjeve abuzuesit me te medhenj ! Ja ky eshte korrupsioni qe u mboll nga Kjoskat dhe deri tek vilat, pasurite maramandese qe zotrojne pushtetaret Blue, Red dhe Mavi !

  Reply to this comment
 20. Une July 22, 15:09

  A e dini kush i beri kioskat ne Tirone? Saliu dhe pijaniku Dash Shehi! Dashi sot thrret kunder korrupsionit te Rames dhe harron kioskat e tij qe u ngriten si kerpudhat pas shiut!

  Reply to this comment
 21. MH July 22, 15:49

  Informacinet qe ndigjova ne fillmet e ndryshimit te sistemit te ri Kapitalizmus per te ndjerin Pjeter Arbenorin ishin teper te shkelqyera si njeri intiligjent.Njikohesisht dhe deklarimi pa interres i te ndjerit Dom Simoni ndaj Arbenorit ishte nji termet i fuqishem,qe e cvishte lakuriq Pjetrin ne karakterin e tije si kohe burgimit me Mandelen.Qe i sherbente me spiunlliqe sigurimit te shtetit brenda kalit te Trojes nga vete kali Arbenori.Me krijoj nji lajthitje ne lidhje me intiligjencen kur diten e pare te Tije ne hapjen e Kuvendit si kryetar i kuvendit ndeigjoj cdo teleshikues thenien e Tije.Tashi nuk po di nga t’ia filloj,cfare te baj.I vetmi dallim nga te tjeret qe maste mireqenien e popullit nga sasia e mbeturinave.Asht teper e cuditeshme ikja e Arbenorit ne boten e te shumteve.Mbasi mbaroi kuren per shermin e semundjes gezonte shendet normal per te mos than ma shume.Sa vete bashkeshortja mbeti e habitur ne shuarjen e Tije sa dhe ne.
  Komentin e bana per keshillim te Mark uk.Qe ti kapin vlerat e provave me objektivitet dhe te pa anshem.Ta kerkoj me force pse,e,si iku dhe kush ishte autori qe kreu kete vdekje te pa meritume.
  ##
  Nuk ishte Pjetri qe mbajti Berishen.Por ishte Berisha qe duke propogandue politikisht veten ne mbeshtetje te persekutuarve dhe te burgosurve mbante veten ne pushtet.
  Gabimi fatal i mjeranit popull ishte qe votoi njimushkagji per civilizim dhe perparimin e vetvetes Populli.Duhesh populli te ishte intiligjent te votonte nji qytetar me nivel te larte qytetariet qe ta udhehiqte popullin drejt perparimit.Aq ma teper kur dhe sot i shkojne nga pas si bisht balonet,per te mos than shtazet Berishes,Bashes dhe te gjtihe nji PD qe ka tregue veten anti atdhetarizem dhe gjithmon me veprime negative qe meriton te dalin e jashtligjeshme nji minut e ma pare e ta leje popullin ne lirin e vet qe te zgjedhin te djathten Shqiptare nese ekziston gjekundi e paster.

  Reply to this comment
 22. Dashamiresi D July 22, 15:59

  Ishet kush ishte Pjeter Arbnori, per ato fjale thene,cituar ne komentin, ka thene te verteta…per kioskat….etj.
  .(…Bardhi Tolabi…mire qofsh.)
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
 23. Konti Sbalta July 22, 18:32

  Shume epitete i kane vene ketij Pjeter Tomes (Arbnori), me ne fund i ngriten edhe nji permendore , qe shumoca nuk e pelqejne !Per habine time nuk eshte permendur nga askush ajo deklarata e tij “bombe”per protesten e popullit te Vlores ne vitin e mbrapsht ’97:”.ata nuk po protestojne por kane dale shetitje nga sheshi i Flamurit deri tek universiteti Ismail Qemali.Dhe ketee thoshte ky “Mandela” i PD.qe ishin gati ta benin hero; Ja si e vleresonte Ky kryetari i parlamentit protesten e popullit dhe ju i ngrini sot permendore”ne emer te popullit”;ne emrin tuaj po , se populli ate nuk e donte as atehere as sot jo se jo!

  Reply to this comment
 24. Kur hidheshin themelet e Janulles.... July 22, 19:48

  Te nderuar lexues !
  .

  Pjeter Toma qe padrejtesisht quhet (arbnori) ndonse ka patur nje sjellje te kulturuar si qytetar ne lidhje me malokarin Berishe (mos e ngaterroni me malsoret fisnike) perseri ai mbetet fajtor po aq sa me nder me thane Berisha ne krimet e periudhes 1992 e deri ne djegien perfundimtare te 1997-es.
  .
  Pjeter Toma ishte dhe mbeti nje KOROMANE sepse lejoi te trajtohej si leter sekrecionesh nga Sali Halez Biberishaj.
  .
  .Jo vetem ai por dhe hAleksander Meksi qe ishin perkatesisht NR 2 dhe NR3..kujt I akohet Pjetri dhe sot Haleksanderi kryeminister ne nje kohe qe Presidenti ja kishte rrembyer kompetencat kryesore.
  .
  Ku ishte ky fare Pjetri ku krimi me I madh ie Salisatanait ishte futja ne KONFERNCEN ISLAMIKE ne kundershtim me cdo lloj llogjike zyrtare dhe njerzore..
  .
  Por ky materiali meposhtem tregon se Pjeter Toma eshte po aq fajtor me krimet e berishes me veprimet dhe mosveprimet e tij…

  REPUBLIKA E SHQIPËRISË KUVENDI POPULLOR
  Nr. 1543/Prot
  Tiranë, më 26.12.1992
  Lënda: Dërgim materiali
  PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS
  Zotit Sali Berisha
  TIRANË

  Bashkëlidhur po ju dërgojmë materialin: Raport “Mbi gjendjen aktuale shumë të rëndë të krijuar në K.O.A.SH nga ndërhyrja dhe veprimtaria e Kishës Greke, nëpërmjet peshkopit Anastasios Janullatos dhe pasuesve të tij, në dëm të interesave fetare dhe kombëtare shqiptare.
  Kryetari i Kryesisë
  Pjetër Arbnori

  RAPORT
  MB I GJENDJEN AKTUALE SHUME TË RËNDË TË KRIJUAR NË K.O. A.SH, NGA NDËRHYRJA DHE VEPRIMTARIA E KISHËS GREKE, NËPËRMJET PESHKOPIT ANASTASIOS JANULLATOS DHE PASUESVE TË TIJ, NË DËM TË INTERESAVE FETARE DHE KOMBËTARE SHQIPTARE
  U bënë më se 16 muaj që në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare ushtron veprimtarinë e tij Peshkopi Grek Anastasios Janollatos, i cili erdhi menjëherë pas vizites se Kancelarit të Kryepeshkopatës së Kishës Ortodokse Shqiptare në Amerikë, Shumë të Përndershmit At Artur Liolin nga 6-27 Qershor 1991. Le të bëjmë pak histori.
  Në takimin që pati At Artur Liolin me ish Presidentin e Shqipërise Z. R. Alia, u diskutua ndër të tjera edhe për problemet e riorganizimit të KOASH-it, i cili ishte dhe qëllimi kryesor i ardhjes së tyre këtu. Z. Alia i shprehu mendimin që të ftonte për këtë qëllim edhe Eksarkun Patriarkal A. Janullatos, meqënëse kishte katër muaj që kërkonte vizë hyrje në Shqipëri.
  Në fjalen e tij At Liolin shprehu aprovimin e tij, por vërejti se duhet bërë kujdes që Eksarkut Patriarkal, me parë i duhet bërë e qartë se duhet të respektojë disa kushte ku më kryesoret të jenë, që ai do të vijë thjesht si një Peshkop Misionar i Përkohshëm, do të ruajë të pa prekura interesat e Autoqefalisë Shqiptare e të popullit besimtar, etj. Të gjitha këto vetëm sepse qarqe të caktuara shoviniste Greke të Megalidhesë mund të ndikojnë në personin e tij dhe të kërkojnë realizimin e synimeve të tyre të mbrapshta, dhe nëpërmjet Kishës mund të realizojnë me lehtë planin e tyre për të marrë të ashtuquajturin “Vorioepir”, ashtu siç kanë vepruar më parë në fillimet e këtij shekulli, se nuk duhet harruar se Kisha jonë me atë Greke dhe Patrikanën e Stambollit, që janë si dy duar të një trupi, kanë një histori të dhimbshme e të përgjakur. Pavarësisht nëse kohërat kanë ndryshuar, historia njeh raste që ngjarjet janë përsëritur.
  Këto porosi në vetvete ishin disa masa paraprake që qeveria duhet të merrte, për tu bere një riorganizim i qetë i KOASH-it, pasi dihet që kjo Kishë ka specifikën e saj, ndryshe nga fetë e tjera dhe shpallja e Autoqefalisë së saj më 1922 nga Imzot Noli në Berat, u bë si një domosdoshmëri kryesore e lindur nga ndërhyrjet brutale të Kishës Greke, që i shkaktoi popullit Shqiptar aq gjak dhe martirë. Pra ishte gjaku dhe shpirti i këtyre martirëve patriotë që thërriste për vendosjen e Autoqefalisë Shqiptare.
  Me pas midis ish Presidentit dhe At Liolinit u ra dakord që së shpejti, në muajin Shtator 1991, ky të vinte përsëri për një kohë të gjatë dhe të ndihmonte konkretisht në riorganizimin e Kishës, pasi u njoh me gjendjen aktuale të saj dhe nevojat e gjithanshme që kishte ajo. Por kjo marrëveshje nuk u realizua nga ana e qeverisë së Z. Alia pas ardhjes së Eksarkut Grek. Akoma edhe sot nuk dihet se përse nuk u thirr përsëri At Liolini, megjithëse kërkesat e tij për të ardhur ishin të shumta. Çdo gjë u monopolizua në duart e Eksarkut Grek, i cili zgjodhi me veto dhe pa zgjedhje të rregullta një këshill të përbëre nga njerëz të dyshimtë që u vetëquajt “Këshilli i Përgjithshëm i KOASH-it” dhe si sekretar të tij Z. Aleko Dhima, një person që për shumë vjet militoi në radhët e PPSH-së. Hipja e tij në këtë post të lartë ishte e menjëhershme dhe e dyshimtë prandaj për këtë çështje është e domosdoshme të shikohet dosja e tij personale.
  Ky historik i shkurtër është i dobishëm pasi na shërben për të kuptuar më mirë se si u fut në Shqipëri Eksarku Grek dhe shërben si bazë për lidhjen logjike të fakteve që vijnë më pas.
  Ardhja e tij u trumbetua nga ana e “Këshillit të Përgjithshëm”. Në fillim Eksarku bëri shumë premtime për ngritjen e Kishave të shkatërruara dhe restaurimin e atyre ekzistuese si dhe për respektimin dhe mosndërhyrjen në ligjet e Autoqefalisë. Nuk kaloi shumë kohë dhe çdo gjë filloi të qartësohet. Në fillim skenari filloi me ndërrimin e fesë dhe të emrave të refugjatëve Shqiptarë në Greqi me anë të forcës dhe presionit, pastaj me lëvizjen antishqiptare në Greqi. Si gjithmonë udhëheqësi dhe flamurtari i “Vorioepirit” është famëkeqi Mitropoliti i Konicës, Sebastianos, i cili së bashku me qarqet shoviniste nisi një fushatë të egër spastrimi e cila u quajt “Operacioni Fshesa”. Në këtë operacion qindra e mijëra shqiptarë u kapën me forcë, u keqtrajtuan dhe u sollën në Shqipëri. Në këtë kohë Eksarkut iu kërkua të bënte një deklaratë nëpërmjet mjeteve të informacionit publik, për t’u distancuar nga këto veprime të jashtëligjshme, kur për më tepër, udhëheqës i kësaj lëvizjeje është vëllai i tij, i një grade, Mitropoliti Sebastianos. Kjo do të shërbente edhe si guri i parë i provës që Eksarku Patriarkal do të jepte në shërbim të mbrojtjes së Autoqefalisë Shqiptare. U prit shumë por asnjë deklaratë deri më sot.
  Në të gjithë veprimtarinëe e tij deri më sot, vlen për t’u përmendur fakti se ai është marrë vetëm me veprimtarinë e shpërndarjes së pakove si “ndihma” në të gjithë njerëzit që kanë aprovuar qëndrimin e tij këtu. Megjithëse ai ka 16 muaj këtu, puna për ndërtimin dhe restaurinin e Kishave le për të dëshiruar. Deri tani akoma s’ka përfunduar restaurimi i Kishës Katedrale në Tiranë dhe është ngritur një Kishë e vogël me parafabrikate në Fier, kurse në Korçë ka 7 muaj që një Kishë ka mbetur tek guri i parë i themelit.
  Sipas paraqitjes së kredencialeve Z. Alia, Eksarku Grek duhet të quhej si Peshkop Misionar i Përkohshëm, por me kalimin e kohës dhe me punën e tij jashtë normave ligjore, ai së bashku me të ashtuquajturin “Këshill i Përgjithshëm” kërkuan që të merrnin postin e lartë të Kryepeshkopit Shqiptar. Kjo është një ndërhyrje brutale në Kanunet e Shenjta, në Statutin e KOASH-it dhe sidomos shkelje flagrante e nenit 16, që në fakt është neni i Pavarësisë së Shqipërisë.
  Edhe sikur të mos njihnim të dy Statutet, si të 1929-ës, ashtu edhe te 1950-ës, përsëri në bazë të të drejtave kanunore nuk mund të jetë e rregullt dhe e pranueshme që në krye të popullit besimtar ortodoks, si udhëheqës shpirtëror të jetë një i huaj që nuk ka as gjakun e as gjuhën e këtij kombi. Ashtu si në jetën laike ku nuk mund të jetë president i një vendi një person që nuk gëzon këto dy atribute bazë. Bile mund të themi që është një fyerje e rëndë që i bëhet besimtarëve të vërtetë shqiptarë në ndjenjat e tyre fetare e kombëtare.
  Nuk mund të lejohet nga Parlamenti ynë, Qeveria dhe Presidenti ynë i nderuar shkuarja në ekstremitete, të dyja janë të rrezikshme sepse, nëse në ekstremitetin e parë, feja u ndalua rreptësisht në mënyrën më absurde dhe tempujt e besimit u shkatërruan që nga themelet, ekstremiteti tjetër në të cilin fatkeqësisht po kalojmë është më i rrezikshëm pasi nuk duhet të lejohet kurrsesi që të zbatohet në fe një politikë qeveritare e dyerve të shqyera, ku të huajt të marrin në dorë drejtimin e një feje siç është Ortodoksia e cila ka patur gjithmonë probleme fetare dhe kombëtare. Kur dihet që ekzistenca e këtij Shteti, e këtij kombi, e kësaj gjuhe nga asimilimi, qoftë Turk apo Grek, i dedikohen kryesisht fesë Ortodokse nëpërmjet martirëve të vrarë e të helmuar. Është shpirti i këtyre patriotëve që vjen sot dhe na thërret të kemi kujdes.
  Kisha jonë Ortodokse është Autoqefale që më 12 Prill 1937, kur Patrikana Ekumenike e Stambollit dha Tomosin e njohjes si të tillë. Që nga ajo ditë sipas të Drejtës Kanunore, Patrikana nuk ka të drejtë të ndërhyjë në çështjet e brendshme organizative të Kishave Autoqefale, ajo ka parësinë vetëm dogmatike e spirituale si dhe atë të nderit duke u njohur nga Kisha Autoqefale si Patrikanë Protothrone (e fronit të parë). Kur Kisha është Autonome, atëhere për çështjet organizative kujdeset Patrikana Ekumenike. Fakt domethënës është se në asnjë Kishë Ortodokse Autoqefale tradicionale (si Kisha jonë) kudo në botë nuk gjen ndonjë shkelje të ketij lloji. Asnjë Kishë Ortokse Autoqefale nuk drejtohet nga ndonjë i huaj që nuk plotëson kushtet kryesore të miratuara në Kanunet e Shenjta.
  Vërtet që Kishë pa Peshkop nuk ka, por në kushte të veçanta mund dhe është e lejueshme të bëhen përjashtime duke e zëvendësuar këtë me drejtimin kolegjial të një këshilli të lartë kleriko – laik ashtu siç e kemi zbatuar edhe njëherë para shumë vjetësh, ashtu siç e zbaton edhe sot Kisha Ortodokse Shqiptare në Amerikë dhe drejtimin mund ta marrë një Episkop i huaj si Misionar e i përkohshëm deri në plotësimin e kushteve të përgatitjes së kuadrit të nevojshëm, por jo në gradën e Kryepiskopit.
  Aktualisht në Shqipërinë e Jugut ku dhe mbizotëron feja Ortodokse, si dhe në një pjesë të Shqipërisë së Mesme ka ndodhur një Skizmë (ndarje)…
  Duhet të jemi objektivë se nga erdhi kjo ndarje që s’ka ekzistuar më parë dhe se kush e solli. Kjo ndarje nuk është në favor të Kombit tonë, sepse është një faktor negativ plus, kur populli ynë tani është i grupuar dhe në Parti të ndryshme Politike…
  Gjithashtu është fakt i pakundërshtueshëm që në Shqipërinë e Jugut, sidomos në Korçë, Gjirokastër, Sarandë e Himarë dhe më tej, zbatohet një politikë e joshjes së popullit nga ana e qarqeve shoviniste, por që rolin e përhapjes së kësaj politike e luan Kisha Greke, gjoja nëpërmjet fjalës së Zotit, duke i joshur njerëzit me ndihma kushtëzuese, pra gjithnjë abuzohet në varfërinë ekonomike të tij. Është për të ardhur keq që pre e kësaj politike të ulët kanë rënë edhe disa qeveritarë apo njerëz me influencë, të cilët thonë se tani Qeveria ka çështje më të rëndësishme për tu marrë dhe se nuk duhet të bëhemi merak e të flemë të qetë sepse ndryshim kufijsh nuk ka sepse ka ligje ndërkombëtare. Por synimet e vjetra tani realizohen me politika të reja…
  Shumë materiale qarkullojne poshtë e lart me frymë përçarëse dhe antikushtetuese, shumica e tyre të nxjerra nga Kisha Greke, por aq kompromentuese edhe për atë Shqiptare. Dhe krerët e Kishës tonë mbledhin supet sikur s’dinë gjë, pra zbatohet e ashtuquajtura “duart e pastra”. Duke bërë të gjitha këto, synohet të ndryshohet shpirti dhe zemra e popullit dhe në një të ardhme mund të paraqiten kërkesa në organizmat ndërkombëtare ku të kërkohet që me një referendum popullor të bëhet bashkimi i këtyre zonave.
  Përveç këtyre, Qeverisë i bëhet edhe një presion i madh në drejtim të kthimit të refugjatëve Shqiptarë. Po të futesh në brendësi të këtij presioni do të kuptohet se ai është i kotë dhe s’ka asnjë bazë për tu praktikuar. Ekzistojnë disa faktorë kryesorë: Së pari, Qeveria Greke merr një kuotë prej disa milionë dollarë për emigracionin nga Kombet e Bashkuara dhe Komuniteti Evropian, të cilen e administron sipas qëllimeve dhe nevojave të saj.
  Së dyti pronarët Grekë janë të interesuar të marrin në punë punëtorë shqiptarë, pasi krahu i tyre i punës është më i lirë dhe fitimi më i madh sepse i paguajnë me 1/3 e pagës së një punëtori Grek.
  Dhe së treti, nga ana politike, Qeveria apo qarqe të caktuara nuk mund të nxjerrin pikë nga dora e tyre sepse në rast interesash të caktuara, refugjatët Shqipëtarë ajo i quan “Voriepiriotë” dhe përbëjnë një faktor të fuqishëm për të kërkuar të ashtuquajturin “Vorioepir”. Kjo u faktua kur në të dyja zgjedhjet e fundit, shumë refugjatë u kthyen për të votuar për Omonian apo Partinë e Mbrojtjes së të Drejtave të Njeriut. Edhe kthimet që bëhen në kufi nga pala Greke, bëhen me qëllim për të tatuar pulsin tonë dhe të mbajnë presionin normal, por përsëri është po ajo palë që i lejon të kthehen prapë.
  Është e udhës që në këtë raport të kritikohet dhe veprimtaria e mefshtë e Qeverise së sotme Shqiptare. Shumë gjëra ndodhin nën hundën e kësaj qeverie. Vërtet që shteti është i ndarë nga Feja, por kurrsesi ai nuk duhet të lejojë që të merren nëpër këmbë disa të drejta shtetërore mbi fenë, të cilat rregullohen me ligj të veçantë midis tij dhe Komuniteteve Fetare. Kurrë në historinë e fesë dhe në asnjë shtet të botes feja është ngritur dhe ka dale jashtë interes: vë kombëtare të asaj qeverie që drejton një shtet. Dalja e këtij ligji në këtë situatë të turbullt do të fashitë valën e shkeljeve ligjore, do të sqarojë situatën e krijuar dhe do të nxjerrë përpara përgjegjësisë penale e morale, të gjithë ata që punojnë në kundërshtim me këto norma.
  Në ligj duhet të bëhet e qartë se udhëheqësit e tre Komuniteteve Fetare, detyrimisht duhet të kenë Kombësinë, Nënshtetësinë, Gjuhën dhe Gjakun Shqiptar, duke i vënë theksin Kombësisë. Është e pafalshme që kjo qeveri të bëjë po ato gabime si qeveria e mëparshme duke lejuar hapjen e seminarit ortodoks në Durrës pa aprovimin e saj, kur dihet që shkollat, të çdo karakteri qofshin, hapen me aprovim të Ministrisë së Arsimit, pasi është kontrolluar më parë programi i saj. Si është e mundur që qeverisë t’i vijnë informacione për veprimtarinë anormale të Kishës dhe ajo të bëjë sehir.
  Fakt shqetësues është se shumë shqiptare të ndershëm po hiqen padrejtësisht nga organet fetare. Shteti vërtet s’ndërhyn në punët e brendshme të fesë, por ai nuk mund të qëndrojë indiferent kur sheh që bëhen të tilla veprime, vetëm që në organet Kishtare të futen njerëz me të kaluar jo të mirë, që kanë karakter të ulët dhe mund të shesin çdo gjë, vetëm të plotësohen interesat e tyre personale.
  Gjithashtu vlen për tu përmendur puna e keqe në dëm të interesave fetare dhe kombëtare të përfaqësuesit të fesë ortodokse në Sekretariatin e Feve pranë Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, që i ka hapur rrugën tërësisht veprimtarisë së Kishës Greke në Shqipëri, në bashkëpunim të ngushtë me “Këshillin e Përgjithshëm të KOASH-it”.
  Veprimtaria e Peshkopit Janullatos, vetë fakti i nxitimit të tij për të marrë Fronin e Kryepiskopit të Shqipërisë, tregon se ai nuk ka ardhur në Shqipëri thjesht për qëllime Apostolike. Ai është përgjegjësi kryesor dhe pas tij edhe i ashtuquajturi “Këshilli i Pergjithshëm”, për përçarjen fetare midis vetë Ortodokseve dhe asaj kombëtare.
  Prandaj;
  Së pari. Ai nuk mund të jetë kurrsesi Kryepeshkopi i Shqipërisë dhe udhëheqës shpirtëror i një populli besimtar të cilin ai e ndau më dysh. Kur në mësimin e madh të Ungjillit kuptojmë se “Perëndia bashkon kurse Djalli ndan”.
  Së dyti. Ai s’mund të jetë i tillë sepse nuk është kanonikisht i rregullt.
  Së treti. Ai s’mund të jetë i tillë sepse puna e tij ka qenë në dëm të interesave fetare dhe kombëtare Shqiptare.
  Së katërti është marrë nëpër këmbë gjaku dhe puna e martirëve të rënë për këtë kauzë si dhe respekti dhe dinjiteti i popullit Shqiptar.
  Dhe së pesti. Kurrë s’është e mundur që një i huaj të dojë më shumë se vendin e tij prej nga vjen, një vend tjetër dhe vetë shqiptarët të mos duan Atdheun e tyre dhe Kishën e tyre për të cilat kanë derdhur aq gjak dhe kanë bërë aq shumë sakrifica që çdo gjë të mbetet e pastër dhe shqiptare.
  Si përfundim duke parë gjithë këto fakte, ka ardhur koha të mbahet qëndrim duke filluar që nga Presidenti ynë i nderuar, ku emri i tij është përmendur në gjithë qarkoret dhe deklaratat e Kishës për dhënien e lejes nga ai për fronëzimin. Nga Parlamenti dhe Qeveria, në mënyrë të veçantë nga Ministria e Kulturës, Rinisë e Sporteve, ajo e Arsimit, Kontrolli i Shtetit dhe Shërbimi Informativ Kombëtar.
  Të gjitha këto organe të bashkërendojnë punën urgjentisht në bazë të fakteve të mbledhura dhe të vendoset për Ekstradimin e Eksarkut Patriarkal Anastasios Janullatos nga Shqipëria si një njeri i padëshirueshëm dhe i dëmshëm për kombin tonë dhe i pameritueshëm për Fronin e Kryepeshkopit të Shqipërisë dhe as si Eksark apo si Peshkop Misionar i Përkohshëm. Për këtë kërkohet dhe miratimi i këtij ligji sa më parë.
  Për ndjekjen e kësaj çështje duhet të merret dhe të angazhohet seriozisht edhe Gjykata Kushtetuese.
  ..
  Me keqardhej shikoj nje reabilitim dhe nga Rucet-Ballat dhe rrumpallat qe pas krykrimineli Azem Hajdari po reabilitohet dhe Pjeter Toma…qe nen kupton e dhe pas ngordhjes se Saliserbit dhet ti behet nje nderim si keto dy vemjet me siper..
  .
  Kam qene ne rradhet e para per ndryshimin ( jo pembysje dhe djegie si 2 priilli I azemit-pjetrit dhe alispahise) me cdo kusht te atij sistemi ne vitet 90 ..por nuk rrezova Enverin per te ngritur Zogun e Kurves ne piedestal..per te reabilituar bashkpuntore te fashizmit..terroristat e viteve 1945-1955 per te nderuar azemkriminelin ne varrezat e Kombit dhe per kete memorjal jo vetem ten je pinjolli te bashkpuntorve te nazizmit por dhe nje bashkpuntor dhe bashkafajtor te Nazi-Bershizmit ..Elezbiberismit dhe Makartizmit

  Reply to this comment
  • Shqiptare ... July 22, 22:33

   kisha humbur cdo shprese se exzistonte akoma
   nji Shpirt Shqiptari vertete ne kte Bote ,
   kte e shikoj ne cdo shkrimin tend i Nderuar Shqiptare .
   Je pishtari vetem qe ben pak drite ne ate erresire qe ka mbuluar Shqiperine tone .

   Te uroj me te mirat ne jete ty e gjithe cke .

   Reply to this comment
 25. Dhimbia e madhe popull. July 26, 15:55

  Me komentin e “Shqiptare..”- jam.
  Vendimmarres sa partiake anadollake virini gishtin kokes.Janollatosi po greqizon shqiperine. Akoma Ju.
  Shqiptare te vertete !.-Merni ne dore situaten.
  Dhimbia e madhe Popull.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim