Parandaloni diabetin me konsumin e kafesë së gjelbër

April 21, 2017 11:00

Parandaloni diabetin me konsumin e kafesë së gjelbër

Konsumi i kafesë së gjelbër mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe kështu të parandalojë diabetin. Ky është përfundimi i nxjerrë nga një studim i bërë nga studiuesit amerikanë.

Studimi tregon se ka një ulje të rrezikut të diabetit me 50 % për njerëzit që pinë 7 gota kafe në ditë në krahasim me ata që konsumojnë vetëm dy gota.

Sekreti i kafes së gjelbërt, është prania e një substancë natyrale në kokrrizat e saj, acidit klorozhenik.

Kjo substancë është shumë e përqendruar tek kafeja e gjelbër, por ajo është e pranishme edhe tek molla dhe kumbullat e thara.

Çdo filxhan kafe e konsumuar gjatë ditës do të ndikojë me një rënie të rrezikut të zhvillimit të diabetit me 7%. Studimet kanë treguar gjithashtu se pirja e rregullt e kafesë jeshile ndikon në uljen e masës dhjamore.

April 21, 2017 11:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*