Parashikimi: 140 deputetët e Kuvendit të pas 23 Qershorit

Erion HABILAJ & Xhevdet SHEHU May 8, 2013 13:00

Parashikimi: 140 deputetët e Kuvendit të pas 23 Qershorit

Emrat e atyre që do të kemi në parlamentin që do të dalë nga zgjedhjet e 23 qershorit? Pasi u publikuan listat e kandidatëve për deputetë nga të gjitha partitë një ditë më parë, pak a shumë kemi një ide të përafërt. 140 emrat? Më poshtë do gjeni dy parashikime: Njëri nga redaktorët e faqeve politike nw DITA dhe një nga bashkëpunëtori ynë Eduard Zaloshnja. Sipas parashikimit të gazetës ‘DITA’ parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 66 deputetë socialistë, 62 demokratë, 7 të LSI-së (bashke me 3 emrat ne listen e PS), 3 Aleanca Popullore e Dojakës (me futjen e emrit të vet në listat e PD-së, Idrizi e kyçi PDIU-në) dhe 1 FRD. Eduard Zaloshnja parashikon një përbërje të përafërt të parlamentit të ardhshëm, por me rezultate me te uleta per PS-ne (63 sipas tij). Teza me e perhapur aktualisht ne tryeza eshte kjo e Zaloshnjes. Sidoqoftë, këto janë parashikime dhe vetëm votimet e 23 qershorit do të përcaktojnë gjithçka. Këtë kalkulim mos kini asnjë dyshim se përpara nesh e kanë bërë partitë përkatëse të fushatës dhe liderët e tyre. Veç PS, PD dhe LSI, si redaktorët e DITA ashtu dhe Zaloshnja dhe shumë vëzhgues të tjerë të situatës, mendojnë se në Kuvendin e ri do hyjnë dhe çamët me 2 deri 3 mandate, FRD-ja me 1 mandat dhe dhe PBDNJ me 1 mandat. (Zaloshnja nuk mendon se dy të fundit ia dalin). Mandatet e çamëve janë ato që edhe bashkë-kryesuesi i koalicionit të majtë i quajti surpriza e 23 qershorit. Sipas të gjitha hipotezave rivalët e Idrizit (tashmë në listat e PD-së) që janë futur në zgjedhje em siglën Aleanca Popullore marrin një mandat në Fier (Nimet Musai) një mandat në Vlorë (Amos Dojaka) dhe synojnë një mandat në Elbasan ku konkuron kreu i kësaj partie Artur Dojaka.

 

 

Shënim:

Në listë-parashikimin e meposhtem duhet marrë parasysh edhe rregulli që ata që do futen në qeveri do dorëzojnë mandatet e deputetëve. Nëse e majta fiton dhe ky rregull zbatohet, atëherë lista zbret më poshtë dhe shtohen disa emra. Për çdo supozim dhe konsultë shihni listat e plota të paraqitura dje në KQZ të cilat DITA sot po i riboton.

 

Tiranë

1. Pandeli Majko (PS)

2. Saimir Tahiri (PS)

3. Vasilika Hysi (PS)

4. Ditmir Bushati (PS)

5. Fatmir Xhafaj (PS)

6. Lindita Nikolla (PS)

7. Besnik Baraj (PS)

8. Xhemal Qefalia (PS)

9. Sadri Abazi (PS)

10. Parid Cara (PS)

11. Spartak Braho (PS)

12. Artan Gaçi (PS)

13. Pjerin Ndreu (PS)

14. Rakip Suli (PS)

15. Milena Harito (PS)

16. Dashamir Peza (PS)

17. Sali Berisha (PD)

18. Myqerem Tafaj (PD)

19. Majlinda Bregu (PD)

20. Halim Kosova (PD)

21. Florion Mima (PD)

22. Gerti Bogdani (PD)

23. Dashamir Shehi (PD)

24. Jorida Tabaku (PD)

25. Edi Paloka (PD)

26. Keltis Kruja (PD)

27. Kastriot Islami (PD)

28. Asllan Dogjani (PD)

29. Visar Zhiti (PD)

30. Ilir Meta (LSI)

31. Klajda Gjosha (LSI)

32. Bamir Topi (FRD)

 

Berat

33. Fidel Ylli (PS)

34. Ermonela Felaj (PS)

35. Eduard Shalsi (PS)

36. Eduart Bejko (PS)

37. Artan Lame (PS)

38. Genc Pollo (PD)

39. Astrit Veliaj

40. Nasip Naço (LSI)

 

Dibër

41. Shkëlqim Cani (PS)

42. Ulsi Manja (PS)

43. Sherefedin Shehu (PD)

44. Bedri Hoxha (PD)

45. Roland Keta (PD)

46. Ekrem Spahia (PD)

 

Durrës

47. Blendi Klosi (PS)

48. Klodiana Spahiu (PS)

49. Ilir Beqaj (PS)

50. Namik Dokle (PS)

51. Gentian Bejko (PS)

52. Artur Bushi (PS)

53.Eduart Halimi (PD)

54. Igli Cara (PD)

55. Albana Vokshi (PD)

56. Gent Strazimiri (PD)

57. Oerd Bylykbashi (PD)

58. Osman Metalla (PD)

59. Lefter Koka (LSI)

 

Lezhë

60. Mimi Kodheli (PS)

61. Armando Prenga (PS)

62. Arben Ndoka (PS)

63. Aldo Bumçi (PD)

64. Gjovalin Kadeli (PD)

65. Albina Deda (PD)

66. Vasil Bicaj (PD)

 

Kukës

67. Vexhi Muçmataj (PS)

68. Flamur Noka (PD)

69. Besnik Dusha (PD)

70. Alban Zeneli (PD)

 

Shkodër

71. Mimoza Hafizi (PS)

72. Tom Doshi (PS)

73. Paulin Sterkaj (PS)

74. Namik Kopliku (PS)

75. Sait Fishta (PS)

76. Jozefina Topalli (PD)

77. Helidon Bushati (PD)

78. Voltana Ademi (PD)

79. Nard Ndoka (PD)

80. Gjovalin Bzheta (PD)

81. Ndue Paluca (PD)

 

Fier

82. Gramoz Ruçi (PS)

83. Erjon Braçe (PS)

84. Eglantina Gjermeni (PS)

85. Ilirjan Celibashi (PS)

86. Armando Subashi (PS)

87. Arben Cuko (PS)

88. Pirro Lutaj (PS)

89. Majlinda Bufi (PS)

90. Ervin Koci (PS)

91. Nimet Musai (AP)

92. Sokol Olldashi (PD)

93. Mesila Doda (PD)

94. Kozma Dashi (PD)

95. Shpëtim Idrizi (PD)

96. Bedri Mihaj (PD)

97. Myslim Murrizi (PD)

 

Korçë

98. Bashkim Fino (PS)

99. Arta Dade (PS)

100. Olta Xhaçka (PS)

101. Ilirian Pendavinji (PS)

102. Ilir Xhakolli (PS)

103. Ylli Ziçishti (PS)

104. Ridvan Bode (PD)

105. Eleina Qirici (PD)

106. Edmond Spaho (PD)

107. Fatmir Mehdiu (PD)

108. Gjergji Papa (PD)

109. Fatbardh Kadilli (PD)

 

Elbasan

110. Ben Blushi (PS)

111. Damian Gjiknuri (PS)

112. Evis Kushi (PS)

113. Alfred Peza (PS)

114. Taulant Balla (PS)

115. Musa Ulqini (PS)

116. Arben Kamami (PS)

117. Arben Imami (PD)

118. Eduard Selami (PD)

119. Ardian Turku (PD)

120. Luçiano Boçi (PD)

121. Dashnor Sula (PD)

122. Arbjola Halimi (PD)

123. Artur Dojaka (AP)

 

Vlorë

124. Edi Rama (PS)

125. Valentina Leskaj (PS)

126. Koço Kokëdhima (PS)

127. Luiza Xhuvani (PS)

128. Fatmir Toçi (PS)

129. Andrea Marto (PS)

130. Amos Dojaka (AP)

131. Astrit Patozi (PD)

132. Arben Ristani (PD)

133. Liljana Elmazi (PD)

134. Ardjan Kollozi (PD)

135. Vangjel Dule (PBDNJ)

 

Gjirokastër

136. Arben Ahmetaj (PS)

137. Erion Veliaj (PS)

138. Anastas Angjeli (PS)

139. Genc Ruli (PD)

140. Spiro Ksera (PD)

 

Përmbledhje e parashikimit për mandatet e majta sipas redaktorëve politikë të DITA:

PS 66 mandate + LSI 7 (bashkë me 3 mandatet në listat e PS) + AP (çamët) 3 + PBDNJ 1

Parashikimi për mandatet e djathta sipas redaktorëve politikë të DITA:

PD + aleatët (brenda listës) 62

FRD 1

 

 

Parashikimi për mandatet e majta sipas Eduard Zaloshnjes:

PS 63, LSI 9, AP (çamët) 2

 

Tirane nga 32

15 PS, 2 LSI

Berat nga 8

4 PS, 2 LSI

Durrës nga 13

5 PS, 1 LSI

Elbasan nga 14

6 PS, 1 LSI

Fier nga 16

9 PS, 1 AP (çamët), 1 LSI

Korçë nga 12

6 PS

Lezhë nga 7

2 PS, 1 LSI

Kukës nga 4

1 PS

Dibër nga 6

2 PS

Shkodër nga 11

4 PS

Gjirokastra nga 5

3 PS

Vlora nga 12

6 PS, 1 LSI, 1 AP (çamët)

 

Shënim – Diferencën e marrin PD dhe aleatët. (në tabelë janë shënuar vetëm mandatet e koalicionit të majtë) Parashikimi për mandatet e djathta sipas Eduard Zaloshnjes:  PD + aleatët (brenda listës) 66

 

Erion HABILAJ & Xhevdet SHEHU May 8, 2013 13:00
Komento

11 Komente

 1. Astrit May 8, 13:08

  E cfare fitoi PS nga marreveshja me LSI? Sipas kesaj del qe 66 deputete kishte dhe 66 ka. Vetem LSI i paska dyfishuar nr e deputeteve. Sa aritmetike e bukur e Rames!

  Reply to this comment
 2. qerramudhi May 8, 13:30

  Me duket se ja keni fute kote , se e gjithe , loja ka per te shkuar rrote me rrote , edhe pse pushteti do dryshohet .4 vite plote lufte ka per te pase parlamenti .

  Reply to this comment
 3. ILIA May 8, 13:35

  PO NUK VOTUAN DURRSAKET PER GAZMEND OKETEN DO JETE TURP. NAMIK DOKLE KA NJA 25 VJET DEPUTET.CFARE VOTE DUAN NGA DURRESAKET ILIR BEQAJ,EDUART HALIMI ALBANA VOKSHI,NAMIK DOKLE???

  Reply to this comment
  • hakihakiu May 8, 15:49

   te lumt goja ceshte kjo pune askush nuk pyet me per te ashtequajtura struktura si i do qejfi kryetareve behet partite jan privatizu jan ba si mos me keq ma .Te votosh per namik doklen dhe jo per GAZMEND OKETEN ESHTE TURP PER CDO DURRSAK SADO SOCIALIST APO DEMOKRAT ME QENE ,Po a ka figure me e PASTER E ME E NDERSHME SE AI un jam per njerez te vendit e jo deputete te importuar

   Reply to this comment
 4. Altin May 8, 14:15

  Me matematiken qenkeni 10 te gjithe . Maksimumi qe mund te marre koalicioni i majte eshte 71.Por me shuma gjasa nuk e arrin as gjysmen . Sa per AP (Aleanca popullore nuk besoj se do ti beje dot 5000 vota ne rang kombetar jo me ne secilin nga qarqet qe i keni dhene mandatet ) . Shijoni edhe nje muaj e gjysem euforine qe u sjell fantazia juaj .

  Reply to this comment
 5. kris May 8, 14:20

  Merre me shtruar Muci.Me nje njeri si Berisha dhe nje vend si Shqiperia s’ka vend per te diskutuar per moral.Vetem fjala S.O.S. eshte ne qender te vemendjes.Diskutimi , per moralin, tregon se sa poshte kemi rene te gjithe politikanet,analistet,media si sherbetore e politikes.Shikoni sa poshte ka rene Shqiperia Berishiane.Turp per nivelin dhe temen e diskutimeve.Opinion i Blendit apo i Zhejit jane te mbushur me njerez “kurva politike”,Cani,Arjan apo Hoxha jane prostitutat e Berishes dhe Muci flet per moral.Ka nje emer qe e ka bere Shqiperine “kurve” Berisha.Pa u larguar ky njeri nuk ka moral!

  Reply to this comment
 6. keltis May 8, 15:24

  Bo bo cfare parashikimi.Kur te mbarojne zgjedhjet me siguri LSI do dali me 4 depudete dhe ALP me asnje depudet FRD asnje dhe PS zor se kap 50 shifren.Keto qe shkruani jane deshirat e Mero Bazes dhe Adrian Thanos me shoke.Por sic duken bathet nuk ka gjasa te behen rrushte me heret se heret tjera

  Reply to this comment
 7. kelmendasi May 8, 16:40

  Me mendet e ketije Zaloshnjes mbajuni>ky nuk ka haberr se ku bije kjo pune more aman>Po a thue populli e ka te ndaluar te votoje Berishen se per ndryshe nuk i del llogarija Zaloshnjes. Kesaj i thone te ngopesh me luge bosh zoti Zaloshnja.Ramen keta hepsxhinje po marrin ne qafe

  Reply to this comment
 8. tomorri May 8, 19:42

  KUR DISKUTOHET SE PERSERI sALI bERISHA MERR VOTA PER TE QENE NE PARLAMENT KESAJ I THONE FUTJA VETES SE NUK KE SE çFAR E DO ME.
  jU QENKENI VERTET MATRAPAZE SI NE MENDIME SI NE LLOGARI.e MAJTA DUHET TE KETE KOMPLETE TE PAKTEN 115 DEPUTETE,PA MUND TE DISKUTOHET QE SHTETI SHQIPTAR MUND TE BEHET NDRYSHJE PASKEMI FOLUR DHE LODHUR KOTE MORE SHQIPTARE TE LODHUR DERI NE EKSTREM.

  Reply to this comment
 9. Jari ju degjon May 8, 21:00

  Po ceshte ky sondazh ?
  Nuk thote njeri se kjo politike eshte e shterpe. Jemi kthyer si ne kohen e komunizmit ku, Partia ( qofte largu) vendoste se kush do behej Deputet e populli ” votonte ” . Sido qe te jete te dyja partite PD + PS =140 palaco do bejne prap. Mjer per ne qe shpresuan se ky vend do behej. Tashme askush te mos kete me iluzione se une jam me PD-ne apo me PS-ne. Tase kemi nje e vetem nje Parti ate qe kishim para vitot 1990-te

  Reply to this comment
 10. Mark.uk May 15, 07:59

  Nuk keni thene te sigurten se Edi Rama do jap dorheqjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*