“Parku i Besimit”, projekti ambicioz që i ndryshon pamje Piramidës, Lanës e Bulevardit

February 3, 2018 21:10

“Parku i Besimit”, projekti ambicioz që i ndryshon pamje Piramidës, Lanës e Bulevardit

Pas fazës së tretë të projektit të qendrës të kryeqytetit, punimet e reja do të shtrihen nga Sheshi Skënderbej te sheshin ‘Nënë Tereza’, ku themelore është ridizenjimi i Piramidës dhe sheshit rreth saj, për të zbatuar projektin e ‘Parkut të Besimit’. Projekti fitues i shpallur tre vite më parë nga UNLAB është në fazën e parë të punimeve.

Punimet kanë nisur pranë sheshit ‘Skënderbej’ në drejtim të Kryeministrisë ndërmjet Ministrisë së Energjetikës dhe asaj të Infrastrukturës. Burimet nga Bashkia e Tiranës bëjnë të ditur se zbatimi i fazave do të zgjasë disa vjet dhe synon të jetë faza e fundit e ndërhyrjes në Bulevardin Qendror, raporton Monitor.

Kjo është ndërhyrja themelore në aksin kryesor të kryeqytetit dhe synon të demontojë arkitekturën ideologjike të komunizmit për të jetësuar një dimension tjetër që kërkon të reflektojë me bashkëjetesën fetare të shqiptarëve. Duke qenë se në anë të bulevardit janë vendosur objektet më të mëdha të kultit, si kisha dhe xhamia, ‘Parku i Besimit’ që shtrihet nga sheshi qendror deri tek ‘Nënë Tereza’ do të jetë një zonë pa qendra tregtare dhe me pak trafik, ku hapësirat do të jenë në dispozicion të njerëzve. Madje edhe pemët e reja që do të mbillen do të marrin frymëzimin nga librat e shenjtë.

Sipas projektit, Parku duhet të marrë formën e një hapësire kolektive, ku kombinimi i punës dhe konsumimi i kohës se lirë në të njëjtin vend. Piramida do të mbledhë njerëzit së bashku dhe kështu bën të vërtetë (dhe të prekshëm) bashkimin e tyre. Studio fituese ka argumentuar se, situata e tanishme kërkon një riintegrim të hapësirës qendrore të Tiranës, zemrës së qytetit. Shkalla gjigante e bulevardit, ndërtesat administrative dhe jo aq publike, madje edhe pemët e pishës tejkalojnë hapësirën njerëzore dhe e bëjnë çdo vizitor të ndihet më i vogël, kanë argumentuar arkitektet e UNALB.

Piramida, do shndërrohet në ambasadë të Europës

Piramida e propozuar është projektuar për t’u bërë Ambasada e Europës. Ish-muzeu i diktatorit Enver Hoxha do të shndërrohet në një qendër kulturore. Ajo do të jetë pika e parë e kontaktit për gjithçka që lidhet me artet dhe kulturat e Europës dhe punon ngushtë me të gjitha organizatat kryesore kulturore politike evropiane. Zyra e saj kryesore do të jetë Tiranë, si territori shtesë për artin dhe sektorin kulturor, si dhe tendencat kulturore ndërkombëtare.

Ambasada e Europës Kulturore do të jetësohet nga Sektori i Arteve dhe Kulturës i Bashkimit Europian. Ajo koordinon rrjetin kulturor jashtë 27 vendeve të BE-së. Misionet e tjera në rrjet mund të krijohen në vendet jo-anëtare të BE-së. Seksioni i Shtypit dhe Çështjeve Kulturore i Ambasadës së Europës në Tiranë do të lehtësojë partneritetet kulturore dhe shkëmbimin e njohurive në fushën e inovacionit dhe krijimtarisë, duke përfshirë programet arsimore. Në përgjithësi, zyra do të jetë përgjegjëse për zbatimin e politikës kulturore ndërkombëtare të BE në AL dhe është e orientuar drejt nxitjes së arteve dhe kulturës me cilësi të lartë të kërkuar jashtë vendit.

Lana, projekt me vetëpastrim dhe bimësi tjetër

Lana është riprojektuar për t’u bërë një sistem vetë-pastrimi, së bashku me shtratin e tij dhe pemët. Bankinat aktuale me beton kontribuojnë në më shumë ndotje, prandaj natyralizimi i shtratit të lumit është vendimtar për pastrimin e ujit. Bimësia rreth saj do të jetë e frymëzuar nga librat e shenjtë. Fetë u referohen bimëve të ndryshme për ndikimet në jetën njerëzore. Përvoja e njerëzve që enden nëpër park ndikohet shumë nga pemët dhe lule që hasen.

Rruga, përparësi këmbësoret

Pjesa e bulevardit do të jetë më e zgjeruar me ujëra të aksesueshme që do të lejojë njerëzit që të “prekin” ujin. Do të ndërtohet një rrugë që bashkon ‘Parkun e Besimit’ me Parkun e Liqenit, duke pasur një stacion në kapelën e Parkut të Liqenit, duke përfunduar me një skelë të vogël në liqen. Pemët dhe bimët përgjatë rrugës do të frymëzohen nga librat e shenjtë. Bulevardi i de-monumentalizuar parashikon një qendër pa makina që i jep përparësi të plotë lëvizjes për këmbësorët, çiklistët dhe mjetet e transportit publik. Si një proces i vështirë fillimisht në një mënyrë jetese të re, ky ndryshim do të vazhdojë hap pas hapi.

February 3, 2018 21:10
Komento

11 Komente

 1. intelektuali February 3, 21:43

  PIRAMIDA FAMEKEQE E ENVERIT E PROJEKTUAR NGA KOLANECI I NEXHMIJES NUK MUND TE RISTRUKTUROHET ME FINTE BOLSHEVIKE

  Sado te perdridhen enveristet me pushtet si Kurvat ne Bordello qe te justifikojne Piramiden-Bunker te Hitlerit shqyptar Enver Hoxha ne mes te Tiranes nuk mund t’i mbushin mendjen Botes Demokratike se Mafia e Kuqe me pushtet qe la pas Partia e Punes ka nderruar mendje nga misioni er ta mbajtur Vatanin si nje CIFLIG feudal.

  Mjafton te shikohet si po qeveris Edi Rama qe te bindesh qe PARTIZANI i Enverit, ka vetem nje parim: Ate te kuserise makaber te fondeve publike dhe te pasurise kombetare qe fillon me vjedhjet ne ARMO me sekseret e tij, vazhdon me spitalet e Vilma Nushit, per te shkuar deri tek koncesionet e kuserise me inceneratoret e plehrave nga pas.

  PO PSE ME PIRAMIDEN FAMEKEQE TE ENVERIT DO TE SHKOJE EDI RAMA NE BE?

  Reply to this comment
 2. Per intelektualin February 3, 22:13

  Shko ne nje spital psikiatrik te te kuroj nga Enverofobia pastaj fol per keto 28 vjet qe po ndrit Shqiperia..

  Reply to this comment
 3. MH February 4, 00:05

  Nji mendim koti.Po me vlere!
  E gjithe vija ujore e ashtuquajtur lumi Lana te mbulohet me kumbe nga hyrja ne qytet e deri ne dalje nga qyteti.Te mos duket aspak.Nji lume qe permbledh te gjitha kanalizimet e jashtqitjeve te ujnave te zeza te banesave te Tiranes.Per ma teper sepse kjo “shellire” permban dhe mikrobe te rrezikshme per jeten e njeriut.Sepse nuk asht Lume por nji solucion fekalesh qe sodite me shume pompozitet e “bukuri” ne natyre te gjalle po teper e rrezikshme per shendetin e njeriut.Kjo mbules le te behet rruge per bicikleta dhe kamesorte.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 4, 09:31

   Fole edhe ti o enveristi MH drejt njehere sa per te na kenaqur syrin ne kete forum te nderuar te gazetes DITA,

   sepse:

   Ne Vjene kane mbyllur Danubin e bukur blu te Shtrausit, por qe ishte bere krejt i zi nga fekalet dhe kimikatet qe derdheshin papushim nga firmat prodhuese,

   por:

   Mikrobet vdekjeprurese per tironsit dhe per shqyptaret i hedh me shume dhe papushim ne trojet tona Piramida Famekeqe e Enverit ne mes te lulishtes qe s’ka projekt ne Bote qe ta fshije nga kujtesa e popullit tone te vuajtur kete “BUNKER” te Hitlerit tone pederast, sadist dhe gjakatar, qe Edi Rama tani po kerkon ta zbukuroje Piramiden e Kolanecit me kozmetike ordinere si ajo e Kurvave ne Bordello

   Reply to this comment
 4. Epo kjo pune February 4, 00:23

  si shume frymezime nga librat e shenjte!!! Mos ta fusim veten ne guacke, liria eshte hyjnore dhe eshte mbi besimin

  Reply to this comment
 5. xyz February 4, 08:13

  Nuk e di ae a do betonjne edhe parkun perqarke piramides si sheshin Skenderbe.Rilindja vec beton beton,si ka bere vangjushi Durresin ….

  Reply to this comment
 6. intelektuali February 4, 09:32

  Fole edhe ti o enveristi MH drejt njehere sa per te na kenaqur syrin ne kete forum te nderuar te gazetes DITA,

  sepse:

  Ne Vjene kane mbyllur Danubin e bukur blu te Shtrausit, por qe ishte bere krejt i zi nga fekalet dhe kimikatet qe derdheshin papushim nga firmat prodhuese,

  por:

  Mikrobet vdekjeprurese per tironsit dhe per shqyptaret i hedh me shume dhe papushim ne trojet tona Piramida Famekeqe e Enverit ne mes te lulishtes qe s’ka projekt ne Bote qe ta fshije nga kujtesa e popullit tone te vuajtur kete “BUNKER” te Hitlerit tone pederast, sadist dhe gjakatar, qe Edi Rama tani po kerkon ta zbukuroje Piramiden e Kolanecit me kozmetike ordinere si ajo e Kurvave ne Bordello

  Reply to this comment
 7. Arberi February 4, 12:33

  Piramida do ishte mire te shembej fare, dhe aty te behej nje lulishte per te qene, me teper hapesire, gjelberim, per shkak te vendndodhjes do ishte edhe shume e preferuar per njerezit dhe femijet. Tirana ka shume te domosdoshme hapesira te gjelbra,

  Sigurisht jo per te ngritur më pas pallate ne emer te taksave per bashkine, si turpi allaErion tek lulishtja prane ish parkut te autobusave

  Reply to this comment
 8. faro February 4, 14:07

  Edhe per nje park perdorin ne menyre krejtesisht abuzive, gjoja, luften kunder komuzmit?
  Pse or pishat e lana e ndertimet jane komuniste?
  Kujt doni t’ia hidhni?
  Cfar fshihet pas?
  Perse doni te futeni me rruge edhe tek parku i liqenit? Cfar synoni? Ndertime? Po lini nam! Keshtu ndodh kur ka marre lumi opoziten !

  Reply to this comment
  • intelektuali February 4, 15:16

   Degjo o dallkauk enverist:

   Keshtu deklaronte edhe mashtruesi Edi Rama duke e krahasuar Piramiden e Enverit me Reichstagun e Gjermanise qe kujtonte se e ka ndertuar Hitleri nga mungesa ne formimin e tij te cunguar arsimor.

   SHQYPNIA NUK MUND TE HYJE NE BE ME OBJEKTET E KULTIT TE DIKTATURES STALINISTE

   Degjenerimi qe i ben ti qellimisht debatit moral nuk i sherben moralit qytetar, sepse edhe ne Rusine e Putinit po diskutohet prishja e Piramides se Leninit ne Sheshin e Kuq si nje objekt kulti qe demton shendetin mendor te brezit te ri duke e infektuar me ideollogji komuniste.

   KUJT I KERKOI LEJE NDERTIMI KOLANECI QE NDERTOI PIRAMIDEN E ENVERIT NE MES TE LULISHTES NE QENDER TE TIRANES?

   Kesaj pyetje duhet t’i pergjigjet masshtruesi enverist Edi Rama dhe sekseri i tij Erjon Veliaj perpara se te kamuflojne transformimin e Piramides me kozmetike kurvash per te paraqitur djallin si engjell gjasme per te ruajtur pasurine e popullit.

   PSE E PRISHI EDI RAMA STADIUMIN NE TIRANE QE ESHTE VEPER ARTI HISTORIKE KUR I DHIMBSET KAQE SHUME LEKU I SHQYPTAREVE?

   Kjo qe po kerkojne te bejne enveristet me pushtet me Piramiden e Enverit eshte njesoj sikur gjermanet ne te rindertojne dhe rilindin Bunkerin e Hitlerit ne mes te Berlinit.

   Reply to this comment
 9. intelektuali February 4, 15:28

  Degjo o dallkauk enverist:

  Keshtu deklaronte edhe mashtruesi Edi Rama duke e krahasuar Piramiden e Enverit me Reichstagun e Gjermanise qe kujtonte se e ka ndertuar Hitleri nga mungesa ne formimin e tij te cunguar arsimor.

  SHQYPNIA NUK MUND TE HYJE NE BE ME OBJEKTET E KULTIT TE DIKTATURES STALINISTE

  Degjenerimi qe i ben ti qellimisht debatit moral nuk i sherben moralit qytetar, sepse edhe ne Rusine e Putinit po diskutohet prishja e Piramides se Leninit ne Sheshin e Kuq si nje objekt kulti qe demton shendetin mendor te brezit te ri duke e infektuar me ideollogji komuniste.

  KUJT I KERKOI LEJE NDERTIMI KOLANECI QE NDERTOI PIRAMIDEN E ENVERIT NE MES TE LULISHTES NE QENDER TE TIRANES?

  Kesaj pyetje duhet t’i pergjigjet masshtruesi enverist Edi Rama dhe sekseri i tij Erjon Veliaj perpara se te kamuflojne transformimin e Piramides me kozmetike kurvash per te paraqitur djallin si engjell gjasme per te ruajtur pasurine e popullit.

  PSE E PRISHI EDI RAMA STADIUMIN NE TIRANE QE ESHTE VEPER ARTI HISTORIKE KUR I DHIMBSET KAQE SHUME LEKU I SHQYPTAREVE?

  Kjo qe po kerkojne te bejne enveristet me pushtet me Piramiden e Enverit eshte njesoj sikur gjermanet ne te rindertojne dhe rilindin Bunkerin e Hitlerit ne mes te Berlinit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*